Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) apatyas


apatyas
Korrektor

Szuper, csak az előzőt is tegyék elérhetővé minél hamarabb.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#2) ukornel


ukornel
aktív tag

Miután csúnyán leszakadtak az Inteltől, rohamtempóban próbálnak felzárkózni 14 és 10 nm-en a bérgyártók.
Az a benyomásom, hogy arra számítanak, hogy hosszú ideig nem lesz alternatív gyártástechnológia, legalábbis versenyképes áron nem. Aki előbb készül el, jobb kihozatalt ér el, elhappolhatja a nagy megrendelőket, és hosszú ideig nyeregben maradhat, csiszolgatva az eljárást.

(#3) vicze válasza ukornel (#2) üzenetére


vicze
félisten

Leginkább annak köszönhető, hogy van miből fejleszteni. A fejlesztés jelenleg szinte kizárólag pénzkérdés semmi más. A mobil szegmens robbanása miatt a fabless gyártók akkora igényt tudnak generálni, amiből tudják a gyártok fejleszteni a fejlesztéseket. Szóval roboghatunk tovább 7nm-re valószínűleg.
Intelnek semmi érdeke nem volt gyorsítani a fejlesztést mert 1-1 generáció nem termeli ki az árát, és igazából továbbra sincs, mert saját szegmensükben nincs vetélytársuk gyakorlatilag.
Arra kíváncsi lennék, hogy GloFo mennyit ad hozzá a Common Platform fejlesztéshez Samsunggal szemben, mert látszólag eléggé 0-át, úgy meg akkor kvázi ""ingyen""(sokkal olcsóbban) kap technológiát.

[ Szerkesztve ]

(#4) DithenS


DithenS
senior tag

intel is szerintem fejlesztget,csak ők lehet nem verik akkora dobra,max akkor ha már gyártani kezdik.
Igazából szép hogy a TSMC idáig eljutott,de mire kijönnek vele addigra talán más gyártó is ott lesz.

(#5) bteebi


bteebi
veterán

Ez 10, vagy "csak" 1x nm? (Elvileg az előbbi.) Kár, hogy elvben majd csak jövő év végén lesz ilyen csíkszélességen készült kereskedelmi termék :Y.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#6) Bici válasza bteebi (#5) üzenetére


Bici
félisten

Jövő év végére lesz kész az eljárás. 2017 elejére lesz belőle termék szerintem, vagy a közepére.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#7) vicze válasza Bici (#6) üzenetére


vicze
félisten

Hát igen Intel 10nm elvileg 16Q2-ben is jöhet már akár(kész termék), ennyire lett lehagyva...

[ Szerkesztve ]

(#8) WZP


WZP
aktív tag

AMD-nek ki gyárt ? Ott mikor érkezik a következő lépcső ? A mostani kártyák lesznek az új technológiával gyártva, vagy a következő széria érkezik csak a frissített gyártástechnológiával ?

Inter Arma Enim Silent Leges

(#9) Bici válasza WZP (#8) üzenetére


Bici
félisten

Következő széria 14nm GloFo, ha igazak a pletykák.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#10) bteebi válasza Bici (#6) üzenetére


bteebi
veterán

Köszi az infót! Kár, hogy nem lesz korábban, de remélhetőleg addigra már elég jó lesz a kihozatali arány.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#11) vicze válasza Bici (#9) üzenetére


vicze
félisten

Attól függ AMD alatt mire gondolt, mert ugye CPU az GloFo ahogy írtad, de a GPU meg marad TSMC és 16nm.

(#12) Bici válasza vicze (#11) üzenetére


Bici
félisten

Tudtommal a GPU-k is a GloFo féle 14nm-en jönnek.
Vagy van ellentétes infód?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13) ukornel válasza vicze (#3) üzenetére


ukornel
aktív tag

A 7 nm-re robogással kapcsolatban azért eléggé szkeptikus vagyok. Úgy tűnik, a fejlesztés költségei iszonyú nagyok; lehet, hogy ott már az EUV is elkerülhetetlen. A mobil szegmens robbanása nagyjából befejeződött, kétséges, lesz-e további, a korábbihoz hasonlóan szédítő arányú növekedés - inkább marad "csak" a lassú bővülés. Ez nem biztos, hogy elég ahhoz, hogy gazdaságos legyen áttérni egy még drágább gyártástechnológiára.
(Bár legyen úgy...)

(#14) vicze válasza Bici (#12) üzenetére


vicze
félisten

Februárban még TSMC-ről volt a pletyka, azóta változott?

@ukornel: Ha nőni nem is nő, már olyan ütemben, elég nagy piac lett amit ki kell szolgálni, szóval nem biztos, hogy a pénz lesz a gond, főleg nem Samsungnál.

[ Szerkesztve ]

(#15) Bici válasza vicze (#14) üzenetére


Bici
félisten

Kb. minden pletykában 14nm-t írnak, míg az nVidia-nál vagy 14/16nm, vagy 16nm-t írnak.
Pár helyen még a GloFo-t is emlegetik AMD-s hírekben.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#16) vicze válasza Bici (#15) üzenetére


vicze
félisten

Hm akkor inkább úgy hangzik, hogy fogalma sincs senkinek. :D
Amúgy van most Common Platformon GPU-hoz alkalmas 14nm-es Node? Samsung csak ARM gyárt rajta és az nem jó GPU-hoz. A TSMC 16-ról meg volt hír, hogy lesz GPU-ra alkalmas node-ja.

(#17) bteebi válasza ukornel (#13) üzenetére


bteebi
veterán

Jópár éve szent grálként emlegetik az EUV-t, de valahogy csak nem akaródzik az átállás még az Intelnek se. Nem mondom, hogy nem érthető, de előbb-utóbb valószínűleg elkerülhetetlen lesz. Akkor viszont talán jobb lenne előbb...

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#18) Tigerclaw válasza apatyas (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Azt várhatod....szerintem ezekre a paper launch dátumokra simán rá lehet számolni 2-3 évet.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#19) Tigerclaw válasza vicze (#16) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Én eddig csak arról olvastam, hogy egyik elérhető 14-16nm-es gyártástechnológia sem alkalmas olyan nagy teljesítményű chipek gyártására, mint egy mai desktop GPU, vagy egy komolyabb CPU/APU. (még az Intelnél is látszik, hogy vannak limitációk) Mivel a mobilszegmens dübörög szerintem nem is zavarja ez annyira a chipgyártókat.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#20) vicze válasza Tigerclaw (#19) üzenetére


vicze
félisten

A TSMC 16 FinFET+-ra mintha lett volna hír, hogy alkalmas már GPU-kra, ezért gondoltam, hogy AMD is inkább oda tendál, mert a Fury-nak elég kell ahogy kinéz a dolog.

(#21) ukornel válasza bteebi (#17) üzenetére


ukornel
aktív tag

Az okok valószínűleg nem csak technológiaiak, hanem pénzügyiek is. Iszonyatos költség, mert a levilágító berendezésekben gyakorlatilag mindent le kell cserélni, a fényforrásoktól a leképező elemekig. Maga a fotolitográfia is teljesen máshogy működik, a nagy energiájú nagy energiájú (közel röntgen) fotonok anyaggal való eltérő kölcsönhatása miatt. Ezek nem ismeretlen dolgok, de nem egyszerű a state-of-the-art laboratóriumi kísérletek mezejéről a költséghatékony ipari tömegtermelés világába átemelni.

(#22) bteebi válasza ukornel (#21) üzenetére


bteebi
veterán

Én inkább fordítva fogalmaznék. Nem csak pénzügyi, hanem technológiai is (erre próbáltam azzal utalni, hogy az Intelnek se nagyon akaródzik a bevezetése). Sokmilliárd dollárba fog kerülni, az pedig még a legnagyobb gyártók esetében is nagy összeg, ezért egyelőre - illetve amíg csak lehet, a legvégsőkig - marad a halogatás, illetve az alternatív, olcsóbb megoldások keresése. Szerintem már nem sokáig fog menni. Ha a szilíciumnál akarnak maradni még vagy 10 évig, akkor szükségük lesz az EUV-re, hacsak nem azt mondják inkább, hogy "ez már túl drága nekünk is, egyszerűen nem éri meg. Érjétek be ekkora teljesítménnyel, amíg nem találunk a szilícium helyett másik anyagot.".

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#23) Reggie0 válasza bteebi (#17) üzenetére


Reggie0
félisten

Azt mar 10 eve is ugy emlegettek.

(#24) Sn00k válasza bteebi (#22) üzenetére


Sn00k
veterán

Nem vagyok hozzá értő a témában, de a grafén az nem tudná váltani ?

3njoy the Lif3

(#25) derive válasza Sn00k (#24) üzenetére


derive
senior tag

Nem lehet megmunkalni.

(#26) bteebi válasza Sn00k (#24) üzenetére


bteebi
veterán

Ötletek, tervek már régóta vannak. Vannak több 100 GHz-en üzemelő tranzisztorok is. Kísérleteznek-kísérleteztek grafénnel, MoS2-dal is, GaAs-del (azzal kb. 600 GHz-nél járnak). Szóval lehetőségek jócskán vannak, már csak ki kell(ene) tudni aknázni őket :).

#23: Na ja, kicsit olyan, mint a fúziós erőmű vagy a kvantumszámítógép. Előbb-utóbb elkészül :DDD.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#27) Kékes525


Kékes525
félisten

Szerintetek hány nm-ig lehet, kifizetődő lemenni?

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#28) ukornel válasza Sn00k (#24) üzenetére


ukornel
aktív tag

A grafén nagyon ígéretes anyag, több szempontból is - azonban van vele egy bökkenő. Elektronszerkezetében nincsen tiltott sáv, nem félvezető, hanem a félfémekhez szokták hasonlítani. Digitális elektronikát ezért nem lehet csak úgy készíteni belőle. Jelenleg a kutatások jelentős rése azzal foglalkozik, hogyan lehet a grafénba varázsolni a hőn óhajtott tiltott sávot - periodikus struktúrák, gondosan meghatározott élek, stb segítségével.
Ez olyan, mintha a szilícium alapú technológiában a megmunkálható ostya létrehozása lenne a kihívás.
A tranzisztorok kialakítása, az egész gyártástechnológia kifejlesztése még csak ezután jön!

[ Szerkesztve ]

(#29) vicze válasza vicze (#16) üzenetére


vicze
félisten

Na akkor jól elspekulálgattunk a semmiről. :D

Ha jól tudom a TSMC-nek nem FinFET a 20nm-e, szóval GloFo lesz a gyártó.

(#30) Bici válasza vicze (#29) üzenetére


Bici
félisten

Én ezt inkább úgy értelmezem, hogy a 20nm-ről (ami nem FinFET) átállnak FinFAT-re (ami lehet 14 és 16 nm is).

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#31) vicze válasza Bici (#30) üzenetére


vicze
félisten

Igazad van, miért is lenne egyértelmű. :P
"leading-edge FinFET node" - Megvan Intel. ;]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.