Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) aelod


aelod
veterán

Nagyon jó írás :R

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#2) Csupingo


Csupingo
veterán

Köszönöm szépen! Azt hittem, ez is elég hosszú iromány lesz, ezért kedvetlenűl kezdtem bele (épp kicsit depis vagyok :) ), de nem bírtam abbahagyni. Érdekes és könnyen olvasható, érthető cikk lett.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#3) oriic


oriic
HÁZIGAZDA

A szokasos Cifu minoseg. Thx, lesz mit olvasni.

Live-Die-Respawn

(#4) UnA válasza Csupingo (#2) üzenetére


UnA
Korrektor

Azért retteghetsz, mert ezután majd sorban következnek a folytatások... :)

(#5) ollie


ollie
MODERÁTOR

Ezt jó volt olvasni, várom a folytatást. :)

***

(#6) Cifu válasza UnA (#4) üzenetére


Cifu
nagyúr

A IV.-el még nem vagyok meg... belassultam... :O :O :O

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#7) frescho válasza UnA (#4) üzenetére


frescho
addikt

Én várom a folytatást. Már a címből tudtam, hogy ki írta.

Cifu csak így tovább!

https://frescho.hu

(#8) berek21


berek21
senior tag

Szokásos érdekfeszítő, szakmai, olvasmányos... stb.
Várom a folytatást. Nagyon.

LG Velvet eladó!

(#10) erer1000


erer1000
őstag

még még még még még még :R :R :R

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#11) schawo


schawo
titán

:R :C

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#12) mpierre


mpierre
veterán

Köszönjük. Már várom az 1980-as évekről szóló részt.

Hosszú és eredményes életet!

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#13) vilmose33


vilmose33
őstag

Köszi ezt a cikket is. Remek lett :R

A jövő most van

(#14) Flashback


Flashback
addikt

:R :R :R

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#15) layerke


layerke
aktív tag

Szuper jó, mint mindig, köszi Cifu. :R

A luna-3 holdfényképész eszköze és a képek visszarádiózása - úgy az egész - zseniális megoldás volt.

(#16) DjFlanker


DjFlanker
aktív tag

A szokásos kiváló minőség, türelmesen várom a többi részt :)
Azért az nagyon durva hogy 61! éve meg tudták oldani ezt a képsugárzást, ilyen minőségben, ilyen körülmények között..

Jó pilóta alagútban nem katapultál

(#17) Fred23


Fred23
nagyúr

Köszi, élvezet volt olvasni!

"Kaputynik" :DD :C

(#18) kormoskandur


kormoskandur
tag

nagyon jó cikk, én is a gyermekkoromban az űrhajózási lexikonnal keltem és feküdtem

(#19) Nunder


Nunder
őstag

Hálás köszönet az irományért, már jól indul a péntek reggel :)

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#20) UnA válasza kormoskandur (#18) üzenetére


UnA
Korrektor

Az űrhajózási lexikon nem lett volna rossz, csak a korszellemnek megfelelően a szovjet problémákról nem sok szó esett benne... ;)

(#21) Tondi


Tondi
tag

Élvezet volt olvasni, nagyon várom a folytatást!

(#22) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

A kozmonautás témakörről olvasnék szívesen többet. A könyvet sajnos nem tudtam megszerezni.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#23) Cifu


Cifu
nagyúr

A visszajelzéseket köszönöm szépen mindenkinek! :R

@Plazmacucci: A kozmonautás témakörről olvasnék szívesen többet. A könyvet sajnos nem tudtam megszerezni.

Kicsit kifejtve? Alapvetően a jövőben az emberes űrutazásokról és hátterükről lesz szó.
Milyen könyvre gondolsz?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#24) Plazmacucci válasza Cifu (#23) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Sajnos nem emlékszem a címére, de elveszett űrhajósokról szólt akik sosem tértek vissza. Amit találtam a neten azt már elolvastam (wiki, egyéb oldalak) :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#25) Cifu válasza Plazmacucci (#24) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az ilyenek inkább összeesküvés-elméletek voltak, amelyek számára a szovjet titkolódzások roppant bő tárházat adott, erről érintőlegesen lesz szó az elkövetkezendő részekben.

Ha Lajkáról, a Nyegyeljin-katasztrófáról, az N1 rakétáról, vagy az LK szovjet holdkompról kiderül minden, akkor ha valódi emberveszteségek lettek volna (az "elveszett kozmonauták" elméleteket alátámasztva), arról is tudnánk már szerintem.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#26) schawo válasza Plazmacucci (#24) üzenetére


schawo
titán

Messekönyv? :F

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#27) Plazmacucci válasza schawo (#26) üzenetére


Plazmacucci
félisten

És azok az amatőr rádióval elfogott rádióbeszélgetések is mesekönyv, amikben sírnak a szovjet űrhajósok, hogy nem tudnak visszatérni? Nem akarom szétoffolni az írást, de nem kell egyből támadó menyétként hülyének nézni a másikat.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#28) schawo válasza Plazmacucci (#27) üzenetére


schawo
titán

Oké, ahogy gondolod.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#29) Cifu válasza Plazmacucci (#27) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az esetek többségében ezek egyértelműen hazugságok - ilyen a Szojuz-1 esetében az a verzió, hogy Komarov a visszatéréskor szidalmazza az űrhajót tervező mérnököket, és ezt egy Török rádióbázis elfogta.

Komarov Törökország felett plazmacsóvába burkolózva lépett a sűrűbb légrétegekbe (egy korábbi, a fékezőmanőver utáni kommunikációt elkaptak, de abban semmi ilyesmi nem volt), ami megakadályozza a rádiókommunikációt. A visszatérés utolsó fázisáig már nem tűnt úgy, hogy komolyabb gond lesz, az ejtőernyő nyitásakor derülhetett ki Komarov számára, hogy komoly problémái vannak még - csakhogy ekkor már több, mint 3000 km-re volt a Török határtól, a rövid hullámhosszú rádióját kizárt, hogy onnan érzékelték volna. Plusz a visszaemlékezések egyike sem tesz említést arról, hogy a Komarovval a visszatérő manőver utáni rövid kapcsolat után bármikor vettek volna rádióadást (miközben más, elég szörnyű részletekről beszámolnak...). Ezekről pl. itt lehet részletesen olvasni. (Benne van az eredetileg elfogott rádióbeszélgetés Komarov (Rubin hívójel) és a földi irányítás (Zarja hívójel) között...). A Szojuz-1 tragédiájáról én is írtam már a későbbi részekben, de direkt kihagytam az ilyen elméleteket, leírtam viszont mindent, amely a valóban megbízhatónak tekinthető forrásokból kigyűjthető...

Sajnos a hidegháború után sok összeesküvés-elméletes "dokumentumfilm" és könyv jelent meg, és persze weboldal is. Én is láttam ~15 éve a Spektrum-on olyan, a Buran űrrepülőgépről szóló "dokumentumfilmet", amelyben egy Tu-16-os teste alá egy robotrepülőgépet húznak és szerelnek fel - alatta a narrátor valami ilyen szöveget mond: ezen a szigorúan titkos felvételen azt láthatjuk, ahogy a Buránt fegyverrel szerelik fel. Hogy az amúgy sík, fekete hasú Burán hogy lett hengeres fehér testű gép, nem érdekelt senkit. Sajnos az ilyen és hasonló félrevezető anyagok brutális károkat okoznak, mert utólag mindig lehet nekiállni elmagyarázni, hogy miért nem igazak...

Anno az SG-n azért zártam be a Holdraszállás tagadását taglaló topicot, mert egyszerűen értelmes vitát nem lehet úgy folytatni, hogy az egyik oldal érvei megakadnak ott, hogy a NASA és az őket védők mind hazudnak, de az összeesküvéseket "feltáró" weboldalak mind igazat mondanak.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#30) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

várom a folytatást! számomra könnyebben emészthető és feldolgozható mint némely (túl hosszú, túl sűrű) cikkek a szerző tollából. jól van darabolva is.

(#31) joysefke válasza Cifu (#29) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Spektrumot meg a natgeot be kellene tiltani

(#32) aelod válasza joysefke (#31) üzenetére


aelod
veterán

Azokon a II.vh-s náci sztorik. Istenem :W

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#33) Plazmacucci válasza Cifu (#29) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Köszönöm a normális választ. Engem érdekelnek az ilyesmik, akkor is ha nem bizonyítható semmi. Pl ez is megkérdőjelezhető , de érdekes és izgalmas.

[ Szerkesztve ]

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#34) #78693120


#78693120
törölt tag

Köszönjük, ez nagyon jó írás lett ismét.

Nagyon nagy kegyetlenség úgy fölküldeni élőlényt, hogy tervezetten nem tér vissza...

(#35) Cifu válasza Plazmacucci (#33) üzenetére


Cifu
nagyúr

Sajnos ezek az oldalak, amelyek szépen félrevezetik az embert, ostobaságokat leírva. Vajon miért nincsenek forrásmegjelölések például?

Ha lettek volna tapasztalataik a németeknek az emberes rakétautakról, akkor szerinted hogy lehet, hogy a német mérnökök által megtámogatott amerikai és szovjet emberes programok nem épültek arra?

Ahogy arról is lesz szó az elkövetkező részekbe, hogy is kerültek egyáltalán nők az űrhajós programba és miért. 1959-ben biztos, hogy nem volt női kozmonauta, miért? Mert akkor arról olvashattunk volna Nyikolaj Kamanyin (a szovjet űrhajóskiképzés főmuftija) naplójában, amelyben benne volt az is, miért erőltette 1960-ban a női űrhajósok lehetőségét. Kamanyin naplója pedig nagyon árulkodó, olyasmik vannak benne, hogy harcolt Koroljovval a női űrhajósokért, hogy ígérte meg Gagarinnak, ha lediplomázik, visszakerül az űrhajósprogramba (amelyről viszont Misin és Csertok feljegyzéseiből tudjuk, hogy valójában egy hamis illúzió volt, sose került volna újra űrhajóra), olyan mélységekig, hogy Leonov hányszor törte össze Volga gépkocsiját, és kellett hónapokra eltiltatnia Kamanyinnak a vezetéstől...

Én nagyon nem szeretem az általad linkelt oldalakat. A valóság is éppen érdekes és izgalmas, lásd Szputnyik-2, amelyről csak a 2000-es években derült ki, hogy korántsem az volt, aminek beharsogták. Ugyanez igaz volt a Vosztok-1 útjára. Később is sok ilyen volt még, Leonov űrsétája, hogy egy másik példát említsek.

Minek fals infókat felhozni? Mi értelme van? Miért éri meg hazugságokat terjeszteni?

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#36) Plazmacucci válasza Cifu (#35) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Hú be ne kúródj mester ha valakit nem csak a száraz, lekérdezhető infók mozgatnak meg :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#37) Cifu válasza Plazmacucci (#36) üzenetére


Cifu
nagyúr

Elnézést kérek, ha túllőttem a célon. :U

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#38) Vesporigo


Vesporigo
aktív tag

Ismét egy remek, könnyen emészthető, érdekes olvasmány Cifutól. Alig vártam, és ismét nem csalódtam.
Köszönjük! :R

Ha már szóbakerültek könyvek: van olyan (lehetőleg minél újabb) magyar és/vagy angol nyelvű könyv, ami az űrkutatás történelmi hátterével foglalkozik? (2.vh utáni amerikai és szovjet űrprogramok, technológiák, akár száraz adatokkal és tényekkel)
Tudom, hogy az interneten minden ott van, de egy könyvet még mindig szívesebben lapozgatok. :)

Mégegy dolog a témához kapcsolódóan: ismeritek ezt a játékot?
Buzz Aldrin's Space Program Manager
A két nagyhatalom (USA, SzU) űrprogramját lehet benne fejleszteni, plusz van egy afféle sandbox mód, ahol nincs űrverseny és mindkét fél technológiája használható, illetve kombinálható. Nem nagy grafikája van, de nagyon le tud kötni.

[ Szerkesztve ]

(#39) Cifu válasza Vesporigo (#38) üzenetére


Cifu
nagyúr

Könyvek terén nézd meg ezt: Anatolij Zak könyve a szovjet űrkutatás történelméről

A Buzz Aldrin SPM-et ismerem, de én csalódtam benne - alapvetően csak a megépült, vagy legalább alaposabb tervek szintjére eljutott megoldásokra lehet támaszkodni, így "vadabb" ötleteket nem lehet megvalósítani (például a Szojuz 7K/8K/11K "vonatot" sem, amelyet Koroljov egy időben a Holdmegkerülésre javasolt):

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#40) doberman


doberman
senior tag

Ismét egy remek írás!
A végén kerestem a tovább gombot... várós a következő rész is!
(azt, hogy hogyan "szereztek" alkalmas filmet a Hold fotózásához, most hallottam először... )

:C

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#41) Vesporigo válasza Cifu (#39) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Köszönöm a könyvajánlót! :R
Amerikai űrprogramról valami hasonlót tudnál mondani?

Buzz Aldrin SPM-mel az egyetlen problémám, hogy a fejlesztők nem tették modolhatóvá a játékot, pedig rajongói oldalról lett volna igény rá. Plusz már a fejlesztését is abbahagyták, mert egy másik játékra koncentrálnak.

(#42) Cifu válasza Vesporigo (#41) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az amerikai űrprogram első korszakáról annyi könyv van, hogy nehezen tudnék javasolni. Talán ezt nézném meg így elsőre.

Viszont inkább javaslom nézd meg a From the Earth to the Moon c. HBO sorozatot. :)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#43) bindike01


bindike01
aktív tag

:R :R :R :R :R :R Imádtam!!!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#44) Vesporigo válasza Cifu (#42) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Igen, a sorozatot ismerem, el is kezdtem nézni. Csak az a problémám vele, hogy főleg az emberes űrrepülésekre épít, de pl. az űrszondákról, rakétákról nem sokat tudunk meg. Ennek ellenére kellemes sorozat. :)

(#45) Cifu válasza Vesporigo (#44) üzenetére


Cifu
nagyúr

A cikk végén forrásoknak megadott oldalakat javaslom (plusz a SpaceFacts.de-t). Hidd el, kevés hasonlóan részletes és jó információforrás létezik ezeknél. ;)

Az Astronautix.com-on ott van a szerkesztő (Mark Wade) kedvenc idézete, amikor a National Geographics megkereste - eredetileg a NASA-hoz fordultak, de a NASA PR részlege javasolta nekik, hogy inkább forduljanak az oldalhoz és annak szerkesztőjéhez.... :DDD

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#46) Vesporigo válasza Cifu (#45) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Rendben, ismét köszönöm! :R

(#47) Yodafon


Yodafon
senior tag

Az a fényképező mechanizmus nagyon beteg :C

I'm gangsta!

(#48) llax válasza Yodafon (#47) üzenetére


llax
senior tag

Akkoriban nem volt jobb megoldás.
A következő lehetőség a film Földre juttatása volt egy légkörbe lépést túlélő kapszulában, de az is csak akkortól, amikor már sokkal pontosabb pályára tudták állítani az űreszközöket.

(#49) Alchemist


Alchemist
addikt

Egy kis ínyencség a szovjet holdprogramból. :)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#50) klogw


klogw
aktív tag

Üdv!

PROGRAM A TÉMÁHOZ!!!

Február 14. Tájékoztató a szovjet/orosz űrkutatásról

Előadó: Maxim Vorobjev ezredes, az Oroszországi Föderáció Nagykövetségének katonai- és légügyi attaséja

Kőbányán a Művelődési Központban

:Y :DD :C

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.