Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) aelod


aelod
veterán

Nagyon jó írás :R

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#2) Csupingo


Csupingo
veterán

Köszönöm szépen! Azt hittem, ez is elég hosszú iromány lesz, ezért kedvetlenűl kezdtem bele (épp kicsit depis vagyok :) ), de nem bírtam abbahagyni. Érdekes és könnyen olvasható, érthető cikk lett.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#3) oriic


oriic
HÁZIGAZDA

A szokasos Cifu minoseg. Thx, lesz mit olvasni.

Live-Die-Respawn

(#4) UnA válasza Csupingo (#2) üzenetére


UnA
Korrektor

Azért retteghetsz, mert ezután majd sorban következnek a folytatások... :)

(#5) ollie


ollie
MODERÁTOR

Ezt jó volt olvasni, várom a folytatást. :)

***

(#6) Cifu válasza UnA (#4) üzenetére


Cifu
nagyúr

A IV.-el még nem vagyok meg... belassultam... :O :O :O

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#7) frescho válasza UnA (#4) üzenetére


frescho
addikt

Én várom a folytatást. Már a címből tudtam, hogy ki írta.

Cifu csak így tovább!

https://frescho.hu

(#8) berek21


berek21
senior tag

Szokásos érdekfeszítő, szakmai, olvasmányos... stb.
Várom a folytatást. Nagyon.

LG Velvet eladó!

(#10) erer1000


erer1000
őstag

még még még még még még :R :R :R

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#11) schawo


schawo
titán

:R :C

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#12) mpierre


mpierre
veterán

Köszönjük. Már várom az 1980-as évekről szóló részt.

Hosszú és eredményes életet!

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#13) vilmose33


vilmose33
őstag

Köszi ezt a cikket is. Remek lett :R

A jövő most van

(#14) Flashback


Flashback
addikt

:R :R :R

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#15) layerke


layerke
aktív tag

Szuper jó, mint mindig, köszi Cifu. :R

A luna-3 holdfényképész eszköze és a képek visszarádiózása - úgy az egész - zseniális megoldás volt.

(#16) DjFlanker


DjFlanker
aktív tag

A szokásos kiváló minőség, türelmesen várom a többi részt :)
Azért az nagyon durva hogy 61! éve meg tudták oldani ezt a képsugárzást, ilyen minőségben, ilyen körülmények között..

Jó pilóta alagútban nem katapultál

(#17) Fred23


Fred23
nagyúr

Köszi, élvezet volt olvasni!

"Kaputynik" :DD :C

(#18) kormoskandur


kormoskandur
tag

nagyon jó cikk, én is a gyermekkoromban az űrhajózási lexikonnal keltem és feküdtem

(#19) Nunder


Nunder
őstag

Hálás köszönet az irományért, már jól indul a péntek reggel :)

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#20) UnA válasza kormoskandur (#18) üzenetére


UnA
Korrektor

Az űrhajózási lexikon nem lett volna rossz, csak a korszellemnek megfelelően a szovjet problémákról nem sok szó esett benne... ;)

(#21) Tondi


Tondi
tag

Élvezet volt olvasni, nagyon várom a folytatást!

(#22) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

A kozmonautás témakörről olvasnék szívesen többet. A könyvet sajnos nem tudtam megszerezni.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#23) Cifu


Cifu
nagyúr

A visszajelzéseket köszönöm szépen mindenkinek! :R

@Plazmacucci: A kozmonautás témakörről olvasnék szívesen többet. A könyvet sajnos nem tudtam megszerezni.

Kicsit kifejtve? Alapvetően a jövőben az emberes űrutazásokról és hátterükről lesz szó.
Milyen könyvre gondolsz?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#24) Plazmacucci válasza Cifu (#23) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Sajnos nem emlékszem a címére, de elveszett űrhajósokról szólt akik sosem tértek vissza. Amit találtam a neten azt már elolvastam (wiki, egyéb oldalak) :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#25) Cifu válasza Plazmacucci (#24) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az ilyenek inkább összeesküvés-elméletek voltak, amelyek számára a szovjet titkolódzások roppant bő tárházat adott, erről érintőlegesen lesz szó az elkövetkezendő részekben.

Ha Lajkáról, a Nyegyeljin-katasztrófáról, az N1 rakétáról, vagy az LK szovjet holdkompról kiderül minden, akkor ha valódi emberveszteségek lettek volna (az "elveszett kozmonauták" elméleteket alátámasztva), arról is tudnánk már szerintem.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#26) schawo válasza Plazmacucci (#24) üzenetére


schawo
titán

Messekönyv? :F

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#27) Plazmacucci válasza schawo (#26) üzenetére


Plazmacucci
félisten

És azok az amatőr rádióval elfogott rádióbeszélgetések is mesekönyv, amikben sírnak a szovjet űrhajósok, hogy nem tudnak visszatérni? Nem akarom szétoffolni az írást, de nem kell egyből támadó menyétként hülyének nézni a másikat.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#28) schawo válasza Plazmacucci (#27) üzenetére


schawo
titán

Oké, ahogy gondolod.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#29) Cifu válasza Plazmacucci (#27) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az esetek többségében ezek egyértelműen hazugságok - ilyen a Szojuz-1 esetében az a verzió, hogy Komarov a visszatéréskor szidalmazza az űrhajót tervező mérnököket, és ezt egy Török rádióbázis elfogta.

Komarov Törökország felett plazmacsóvába burkolózva lépett a sűrűbb légrétegekbe (egy korábbi, a fékezőmanőver utáni kommunikációt elkaptak, de abban semmi ilyesmi nem volt), ami megakadályozza a rádiókommunikációt. A visszatérés utolsó fázisáig már nem tűnt úgy, hogy komolyabb gond lesz, az ejtőernyő nyitásakor derülhetett ki Komarov számára, hogy komoly problémái vannak még - csakhogy ekkor már több, mint 3000 km-re volt a Török határtól, a rövid hullámhosszú rádióját kizárt, hogy onnan érzékelték volna. Plusz a visszaemlékezések egyike sem tesz említést arról, hogy a Komarovval a visszatérő manőver utáni rövid kapcsolat után bármikor vettek volna rádióadást (miközben más, elég szörnyű részletekről beszámolnak...). Ezekről pl. itt lehet részletesen olvasni. (Benne van az eredetileg elfogott rádióbeszélgetés Komarov (Rubin hívójel) és a földi irányítás (Zarja hívójel) között...). A Szojuz-1 tragédiájáról én is írtam már a későbbi részekben, de direkt kihagytam az ilyen elméleteket, leírtam viszont mindent, amely a valóban megbízhatónak tekinthető forrásokból kigyűjthető...

Sajnos a hidegháború után sok összeesküvés-elméletes "dokumentumfilm" és könyv jelent meg, és persze weboldal is. Én is láttam ~15 éve a Spektrum-on olyan, a Buran űrrepülőgépről szóló "dokumentumfilmet", amelyben egy Tu-16-os teste alá egy robotrepülőgépet húznak és szerelnek fel - alatta a narrátor valami ilyen szöveget mond: ezen a szigorúan titkos felvételen azt láthatjuk, ahogy a Buránt fegyverrel szerelik fel. Hogy az amúgy sík, fekete hasú Burán hogy lett hengeres fehér testű gép, nem érdekelt senkit. Sajnos az ilyen és hasonló félrevezető anyagok brutális károkat okoznak, mert utólag mindig lehet nekiállni elmagyarázni, hogy miért nem igazak...

Anno az SG-n azért zártam be a Holdraszállás tagadását taglaló topicot, mert egyszerűen értelmes vitát nem lehet úgy folytatni, hogy az egyik oldal érvei megakadnak ott, hogy a NASA és az őket védők mind hazudnak, de az összeesküvéseket "feltáró" weboldalak mind igazat mondanak.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#30) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

várom a folytatást! számomra könnyebben emészthető és feldolgozható mint némely (túl hosszú, túl sűrű) cikkek a szerző tollából. jól van darabolva is.

(#31) joysefke válasza Cifu (#29) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Spektrumot meg a natgeot be kellene tiltani

(#32) aelod válasza joysefke (#31) üzenetére


aelod
veterán

Azokon a II.vh-s náci sztorik. Istenem :W

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#33) Plazmacucci válasza Cifu (#29) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Köszönöm a normális választ. Engem érdekelnek az ilyesmik, akkor is ha nem bizonyítható semmi. Pl ez is megkérdőjelezhető , de érdekes és izgalmas.

[ Szerkesztve ]

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#34) #78693120


#78693120
törölt tag

Köszönjük, ez nagyon jó írás lett ismét.

Nagyon nagy kegyetlenség úgy fölküldeni élőlényt, hogy tervezetten nem tér vissza...

(#35) Cifu válasza Plazmacucci (#33) üzenetére


Cifu
nagyúr

Sajnos ezek az oldalak, amelyek szépen félrevezetik az embert, ostobaságokat leírva. Vajon miért nincsenek forrásmegjelölések például?

Ha lettek volna tapasztalataik a németeknek az emberes rakétautakról, akkor szerinted hogy lehet, hogy a német mérnökök által megtámogatott amerikai és szovjet emberes programok nem épültek arra?

Ahogy arról is lesz szó az elkövetkező részekbe, hogy is kerültek egyáltalán nők az űrhajós programba és miért. 1959-ben biztos, hogy nem volt női kozmonauta, miért? Mert akkor arról olvashattunk volna Nyikolaj Kamanyin (a szovjet űrhajóskiképzés főmuftija) naplójában, amelyben benne volt az is, miért erőltette 1960-ban a női űrhajósok lehetőségét. Kamanyin naplója pedig nagyon árulkodó, olyasmik vannak benne, hogy harcolt Koroljovval a női űrhajósokért, hogy ígérte meg Gagarinnak, ha lediplomázik, visszakerül az űrhajósprogramba (amelyről viszont Misin és Csertok feljegyzéseiből tudjuk, hogy valójában egy hamis illúzió volt, sose került volna újra űrhajóra), olyan mélységekig, hogy Leonov hányszor törte össze Volga gépkocsiját, és kellett hónapokra eltiltatnia Kamanyinnak a vezetéstől...

Én nagyon nem szeretem az általad linkelt oldalakat. A valóság is éppen érdekes és izgalmas, lásd Szputnyik-2, amelyről csak a 2000-es években derült ki, hogy korántsem az volt, aminek beharsogták. Ugyanez igaz volt a Vosztok-1 útjára. Később is sok ilyen volt még, Leonov űrsétája, hogy egy másik példát említsek.

Minek fals infókat felhozni? Mi értelme van? Miért éri meg hazugságokat terjeszteni?

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#36) Plazmacucci válasza Cifu (#35) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Hú be ne kúródj mester ha valakit nem csak a száraz, lekérdezhető infók mozgatnak meg :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#37) Cifu válasza Plazmacucci (#36) üzenetére


Cifu
nagyúr

Elnézést kérek, ha túllőttem a célon. :U

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#38) Vesporigo


Vesporigo
aktív tag

Ismét egy remek, könnyen emészthető, érdekes olvasmány Cifutól. Alig vártam, és ismét nem csalódtam.
Köszönjük! :R

Ha már szóbakerültek könyvek: van olyan (lehetőleg minél újabb) magyar és/vagy angol nyelvű könyv, ami az űrkutatás történelmi hátterével foglalkozik? (2.vh utáni amerikai és szovjet űrprogramok, technológiák, akár száraz adatokkal és tényekkel)
Tudom, hogy az interneten minden ott van, de egy könyvet még mindig szívesebben lapozgatok. :)

Mégegy dolog a témához kapcsolódóan: ismeritek ezt a játékot?
Buzz Aldrin's Space Program Manager
A két nagyhatalom (USA, SzU) űrprogramját lehet benne fejleszteni, plusz van egy afféle sandbox mód, ahol nincs űrverseny és mindkét fél technológiája használható, illetve kombinálható. Nem nagy grafikája van, de nagyon le tud kötni.

[ Szerkesztve ]

(#39) Cifu válasza Vesporigo (#38) üzenetére


Cifu
nagyúr

Könyvek terén nézd meg ezt: Anatolij Zak könyve a szovjet űrkutatás történelméről

A Buzz Aldrin SPM-et ismerem, de én csalódtam benne - alapvetően csak a megépült, vagy legalább alaposabb tervek szintjére eljutott megoldásokra lehet támaszkodni, így "vadabb" ötleteket nem lehet megvalósítani (például a Szojuz 7K/8K/11K "vonatot" sem, amelyet Koroljov egy időben a Holdmegkerülésre javasolt):

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#40) doberman


doberman
senior tag

Ismét egy remek írás!
A végén kerestem a tovább gombot... várós a következő rész is!
(azt, hogy hogyan "szereztek" alkalmas filmet a Hold fotózásához, most hallottam először... )

:C

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#41) Vesporigo válasza Cifu (#39) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Köszönöm a könyvajánlót! :R
Amerikai űrprogramról valami hasonlót tudnál mondani?

Buzz Aldrin SPM-mel az egyetlen problémám, hogy a fejlesztők nem tették modolhatóvá a játékot, pedig rajongói oldalról lett volna igény rá. Plusz már a fejlesztését is abbahagyták, mert egy másik játékra koncentrálnak.

(#42) Cifu válasza Vesporigo (#41) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az amerikai űrprogram első korszakáról annyi könyv van, hogy nehezen tudnék javasolni. Talán ezt nézném meg így elsőre.

Viszont inkább javaslom nézd meg a From the Earth to the Moon c. HBO sorozatot. :)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#43) bindike01


bindike01
aktív tag

:R :R :R :R :R :R Imádtam!!!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#44) Vesporigo válasza Cifu (#42) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Igen, a sorozatot ismerem, el is kezdtem nézni. Csak az a problémám vele, hogy főleg az emberes űrrepülésekre épít, de pl. az űrszondákról, rakétákról nem sokat tudunk meg. Ennek ellenére kellemes sorozat. :)

(#45) Cifu válasza Vesporigo (#44) üzenetére


Cifu
nagyúr

A cikk végén forrásoknak megadott oldalakat javaslom (plusz a SpaceFacts.de-t). Hidd el, kevés hasonlóan részletes és jó információforrás létezik ezeknél. ;)

Az Astronautix.com-on ott van a szerkesztő (Mark Wade) kedvenc idézete, amikor a National Geographics megkereste - eredetileg a NASA-hoz fordultak, de a NASA PR részlege javasolta nekik, hogy inkább forduljanak az oldalhoz és annak szerkesztőjéhez.... :DDD

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#46) Vesporigo válasza Cifu (#45) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Rendben, ismét köszönöm! :R

(#47) Yodafon


Yodafon
senior tag

Az a fényképező mechanizmus nagyon beteg :C

I'm gangsta!

(#48) llax válasza Yodafon (#47) üzenetére


llax
senior tag

Akkoriban nem volt jobb megoldás.
A következő lehetőség a film Földre juttatása volt egy légkörbe lépést túlélő kapszulában, de az is csak akkortól, amikor már sokkal pontosabb pályára tudták állítani az űreszközöket.

(#49) Alchemist


Alchemist
addikt

Egy kis ínyencség a szovjet holdprogramból. :)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#50) klogw


klogw
aktív tag

Üdv!

PROGRAM A TÉMÁHOZ!!!

Február 14. Tájékoztató a szovjet/orosz űrkutatásról

Előadó: Maxim Vorobjev ezredes, az Oroszországi Föderáció Nagykövetségének katonai- és légügyi attaséja

Kőbányán a Művelődési Központban

:Y :DD :C

(#51) nullpoint


nullpoint
senior tag

Nagyon jó volt ovasni megint! Várjuk a folytatást. 11,3 km/s az nem 11,2 lenne?

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#52) TK36


TK36
aktív tag

Nagyon tetszett az írás.
Először azt gondoltam, hogy két részletben, majd másnap elolvasom de annyira lekötött, érdekes volt hogy egyszerre. Főleg az az jó itt is, hogy nem csak a száraz tények vannak, hanem képek is hozzá.

Régebben ezt a könyvet olvastam a témában, Galambos Tibor: Emberek a világűrben (1975-ös kiadás).

Cikkhez:
- Ciolkovszkijt lehet, hogy meg lehetett volna említeni
- Az amerikaiak 1600 tudós és mérnök németet raboltak el. Azt miért nem lehet pontosan tudni, hogy az oroszok mennyit, csak saccolni ha az adott rakéta program olyan fontos volt és központilag irányított (mivel tán náluk is így volt)?
- "A továbbfejlesztett hajtóművek, rakéták tervezésében és gyártásában már nem vettek részt (pontosabban egyszerűen kihagyták belőle őket) és az 1950-es években mindannyian haza is térhettek." – Kelet-Németországba vagy Nyugatra is? Szóval már a ’60-as évek fellövéseinél nem vettek részt, nem adták a tudásukat?
- A Szputnyik-1 tervezésében még szerepeltek a németek?
- "Koroljov a pártvezetést arra figyelmeztette, hogy Wernher von Braun 7000 tonnás óriásrakétát épít az amerikaiaknak" – ezt honnét tudhatta abban az időben?
- "Dwight Eisenhower amerikai elnök 1955 július 29-én bejelentette, hogy az Egyesült Államok a Nemzetközi Geofizikai Évben (vagyis 1957-58-ban) felbocsátja első műholdját." – ezzel mi lett?
- A szovjetek miért nem tudták lekicsinyíteni, miniatürizálni mint az amerikaiak?
- A Szovjetunióban mennyire tudhattak – a vezetők és a mérnökök - az amerikai rakéta eseményekről (fellövések, stb.)?
- A kémeik, besugóik mennyire játszottak ebben szerepet?

[ Szerkesztve ]

(#53) BatchMan


BatchMan
senior tag

Befaltam. Méééég! :)

(#54) Cifu válasza nullpoint (#51) üzenetére


Cifu
nagyúr

"Várjuk a folytatást. 11,3 km/s az nem 11,2 lenne?"

Több tényezőtől függ, általában 11,2 vagy 11,3km/s az általánosan emlegetett érték, de nem egyszer látom lefele kerekítve 11km/s-nek. Én a felső értéket adtam meg.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#55) Cifu válasza TK36 (#52) üzenetére


Cifu
nagyúr

"- Ciolkovszkijt lehet, hogy meg lehetett volna említeni"

Sok mást is, de egy határt húztam, hogy mi a cél és Ciolkovszkij munkásságát ebbe belevenni már túlesett azon. Lehetett volna többet írni a korai szovjet folyékony rakétahajtómű-fejlesztésekről, azok gyakorlati eredményeiről, és így tovább. Így is úgy nyúlik a téma, hogy olykor már vakarom a fejem, mikor fogok ennek a végére érni...

"- Az amerikaiak 1600 tudós és mérnök németet raboltak el. Azt miért nem lehet pontosan tudni, hogy az oroszok mennyit, csak saccolni ha az adott rakéta program olyan fontos volt és központilag irányított (mivel tán náluk is így volt)?"

A helyzet az, hogy a szovjetek nem csak rakétamérnököket, hanem mindenféle mérnököt és technikust elvittek a szovjetunióba az adott napon. A Kuznyecov tervezőirodában a gázturbinás-légcsavaros meghajtás témakörén dolgoztak, a későbbi Rubin tervezőirodában a tengeralattjárók meghajtásán és kivitelezésén, stb.
Erről pontos összesítés nem nagyon készült egyszerűen.

"Kelet-Németországba vagy Nyugatra is? Szóval már a ’60-as évek fellövéseinél nem vettek részt, nem adták a tudásukat?"

Értelemszerűen csak Kelet-Németországba. A szovjeteket csak a németek tudásanyaga érdekelte, ami érthetően bosszantotta a német mérnököket, Glusko feljegyzéseiben szerepel, hogy az 1940-es évek végén, 1950-es évek elején még együtt dolgoztak a német és szovjet mérnökök, de amikor újabb hajtóműprojekteket indított, akkor azokhoz már csak szovjet mérnököket osztott be. Nem akarták, hogy a továbbfejlesztett megoldásokban részt vegyenek a németek, ez részben nemzeti érdekekre, részben katonai okokra lehet visszavezetni. A szovjetek "saját" kútfőből akarták megoldani a helyzetet, és egynem nem szerették volna, ha a német mérnökök "belső" konkurenciát támasztanának. A Kelet-Németországba hazatérő mérnökök egy ideig próbálkoztak a tudásukat felhasználva "hazai" repülőgép- és rakéta-ipart létrehozni, de utóbbit szabályosan üldözték még az 1970-es években is (Nyugat-Németországban is erősen korlátozva volt), előbbit pedig az első szárnypróbálgatásaiknál lelőtték politikailag (katonai gépeket nem fejleszthettek, és a "saját" Baade 152 utasszállító gépüket is elkaszálták, mivel helyette a szovjetek Tu-124-eseket ajánlottak inkább.

"- A Szputnyik-1 tervezésében még szerepeltek a németek?"

Szinte biztos, hogy nem. Az 1953-54-as évek után már nem kerülnek szóba a német mérnökök. Ráadásul a Szputnyik-1 egy kapkodva összehozott szükségmegoldás volt, mikor kiderült, hogy az R-7 teljesítménye elmarad az előzőleg várttól.

" "Koroljov a pártvezetést arra figyelmeztette, hogy Wernher von Braun 7000 tonnás óriásrakétát épít az amerikaiaknak" ezt honnét tudhatta abban az időben?"

Von Braun 1952-ben megjelent könyvéből, a Der Marsprojekt-ből és Von Braun (ismert) munkásságából vont le ilyen következtetéseket (vagy simán a féligazságokból rakott össze egy hazugságot). Von Braun volt a vezetője a Jet Propulsion Laboratory-nak, amely a rakétahajtóművek és rakéták fejlesztésével volt megbízva.

A saját meglátásom az, hogy Koroljov füllentett, hogy a saját űrprogramjára támogatást szerezzen. Szinte kizárt, hogy komolyan gondolhatta volna azt, hogy az 1950-es évek közepén az Egyesült Államok egy 7000 tonnás rakétát fejleszt úgy, hogy még az Interkontinentális Ballisztikus rakéták fejlesztése is eset-kelt (ugyanúgy, ahogy a Szovjetunióban).

" "Dwight Eisenhower amerikai elnök 1955 július 29-én bejelentette, hogy az Egyesült Államok a Nemzetközi Geofizikai Évben (vagyis 1957-58-ban) felbocsátja első műholdját." – ezzel mi lett?"

Egy rakás sikertelen indítási kísérlet után az Explorer-1 1958 február elsején Föld körüli pályára állt. A programot több tényező is hátráltatta, többek között egymással versengtek a haderőnemek, a cikkben említett Vanguard TV3 indítási kísérlet az Amerikai Haditengerészet programja volt, míg a végül sikeres indítást az Amerikai Hadsereg Juno-I (a Jupiter-C ballisztikus rakéta egyik mutációja) hajtotta végre.

"- A szovjetek miért nem tudták lekicsinyíteni, miniatürizálni mint az amerikaiak?"

Nem teljesen értem a kérdést. Ha arra vagy kiváncsi, hogy az Explorer-1 miért lehetett mindössze 14kg-os, a hozzá képest is hatalmas Szputnyik-1-hez képest, akkor többek között a félvezetők terén elért (akkor vadonatúj) technológia is szerepet játszott ebben. A szovjetek még az 1960-as évek elején is elektroncsövekre épülő rádiókat és számítógépeket használtak, az Explorer-1 rádiója már tranzisztorokra épült.

"- A Szovjetunióban mennyire tudhattak – a vezetők és a mérnökök - az amerikai rakéta eseményekről (fellövések, stb.)?"

A civil programokról mindent tudtak, hiszen ezek az Egyesült Államokban nagy nyilvánosság előtt zajlottak, így például később Koroljovék nagyon jól értesültek voltak a Titan-Gemini űrutak és az Apollo-program terveiről és eseményeiről. Ezek nyílvános dolgok voltak, és a KGB folyamatosan gyűjtötte és továbbította őket a Szovjetunióba.

A katonai programokról viszont kevés fogalmuk volt, a különféle szovjet tervek alapján kirajzolódó kép szerint az 1960-as évek közepéig, végéig ezekről nagyon esetleges információik lehettek, de egyes technológiai megoldásokra (pl. az UDMH üzemanyagról) relatíve hamar tudomást szereztek, és használni is kezdték őket.

"- A kémeik, besugóik mennyire játszottak ebben szerepet?"

Feltehetően a katonai programok terén jelentősen, a civil programok terén kevésbé.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#56) sarkanyolo2


sarkanyolo2
őstag

Le a kalappal, várjuk a következő részeket! :))

Sony XZ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ / LG UJ620V / Kanto YU6

(#57) erer1000 válasza Cifu (#55) üzenetére


erer1000
őstag

arról van valami infód hogy mekkora költségeket emésztettek fel ezek a projektek szovjet oldalon?

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#58) Cifu válasza erer1000 (#57) üzenetére


Cifu
nagyúr

A VI. rész írásakor most pont ezt fejtegetem a szovjet holdraszállás kudarcának elemzésénél.

Tömören: nincs megbízható adat.

Bővebben: Különféle források különféle számokat említenek, vannak már feloldott egykori (1960-as évekbeli) CIA dokumentumok (tessék, itt egy random ezek közüll), amelyek próbálják megbecsülni mekkora összeget költött a Szovjetunió az űrprogramjára az 1950-es és 60-as években, ám azok látványosan nincsenek pariban azokkal, amit közben a szovjet űrprogram résztvevői emlegetnek, illetve hogy milyen hiányosságok miatt panaszkodnak.

Néhány forrás leír konkrét számokat, de nincs megemlítve, hogy mégis mi alapján írták le őket. Az N1 rakétaprogram írnak sokan 1,5 milliárd dollárnak megfelelő rubelt, miközben a Saturn V. kétszer ennyibe került, csakhogy az N1 számtalan mutáción esett át, egy időben nukleáris-kémiai hajtóművet is elkezdtek fejleszteni hozzá (mint az amerikai Nerva-hajtómű), amiből aztán nem lett semmi, ha a másfél milliárdba az is benne van, akkor még csúnyább a kép, mint említik. Hasonló probléma, hogy sokszor a rakétaprogram költségeibe sorolják az indítóállások megépítését, ami ugyanakkor katonai felügyeletű volt, és általában a katonai költségvetésből voltak finanszírozva.

Szóval ha őszinte akarok lenni, akkor info van, de megbízhatónak nem nevezhető.

Az biztos, hogy a Szovjetunió is rengeteg erőforrást költött az űrprogramjára, de ha arányosan nézzük, akkor az Egyesült Államokhoz képest nagyon durva megközelítéssel harmadannyi pénzt vertek el rá az 1950-es és 60-as években. Csakhogy emellé tegyük hozzá, hogy a Szovjetunió gazdasági ereje eleve jó, ha fele-harmada volt az Egyesült Államokénak, tehát a költségvetést tekintve arányaiban hasonló mértékű pénzköltekezés ment...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#59) Alchemist válasza Cifu (#58) üzenetére


Alchemist
addikt

Szerintem eleve nehéz egy hagyományos piacgazdaságot összevetni egy centralizáltan irányított hadigazdasággal, amelyben a lakossági fogyasztás jórészt a maradékelv alapján kap teret.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#60) joysefke válasza Cifu (#58) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Néhány forrás leír konkrét számokat, de nincs megemlítve, hogy mégis mi alapján írták le őket. Az N1 rakétaprogram írnak sokan 1,5 milliárd dollárnak megfelelő rubelt, miközben a Saturn V. kétszer ennyibe került, csakhogy az N1 számtalan mutáción esett át, egy időben nukleáris-kémiai hajtóművet is elkezdtek fejleszteni hozzá (mint az amerikai Nerva-hajtómű), amiből aztán nem lett semmi, ha a másfél milliárdba az is benne van, akkor még csúnyább a kép, mint említik. Hasonló probléma, hogy sokszor a rakétaprogram költségeibe sorolják az indítóállások megépítését, ami ugyanakkor katonai felügyeletű volt, és általában a katonai költségvetésből voltak finanszírozva.

Kérdés, hogy ez abszolút dollár-érték volt (1.5Mrd dollárnak árfolyamának (már ha volt ilyesmi, hogy áfolyam) megfelelő rubel) vagy vásárló erő paritáson mért érték (Tehát annak a munkának, szolgáltatásnak amennyit 1.5Mrd dollárért kapsz az USA-ban megfelelő Rubel, ha a munkát és szolgáltatást nem az USA-ban, hanem a Szovjetunióban kell elvégezni).

A Szovjetunióban a kisegítőszemélyzet nyilván jóval olcsóbban dolgozott, egy munkaóra (már ha fizettek érte) jóval kevesebb dollárból megvolt mint az USA-ban. A tudósok, pilóták, mérnökök számára persze nyilván megfelelő életszínvonalat kellett biztosítani, anélkül nincsen motiváció.

Így utólag az űrverseny által jelentett gazdasági terhet talán azzal lehetne legjobban mérni, hogy a társadalom mekkora része dolgozott közvetve/közvetlenül az ügyön. Persze itt torzítani fognak azok a tételek, ahol technológia importra van szükség, mert ott nincs vásárló erő paritás, hanem ki kell fizetni a teljes árat.

[ Szerkesztve ]

(#61) TK36 válasza Cifu (#55) üzenetére


TK36
aktív tag

Köszönöm a válaszaidat.
- A hidegháborús dokumentumok közül már mind nyilvános vagy még vannak zárolt akták?
- Lehet, hogy - mivel Hruscsov un. alul képzett volt- ezért elképzelhető, hogy míg ő volt a fő döntéshozó meg lehetett vezetni a versengésben?
- "- A szovjetek miért nem tudták lekicsinyíteni, miniatürizálni mint az amerikaiak?" - "Nem teljesen értem a kérdést." . Amit írtál kb. erre gondoltam, hogy az amerikaiakkal összehasonlítva a szovjet rakéták alkatrészei nagyobbak voltak.

Amik meg kimaradnak azokat majd a következő 3-5 év alatt megjelenő írásaidba tedd be. Szóval még jó pár évere írhatsz cikkeket. :DDD

(#62) Cifu


Cifu
nagyúr

@joysefke: Kérdés, hogy ez abszolút dollár-érték volt vagy vásárló erő paritáson mért érték

Még azt sem tudom, hogy honnan származik az érték (elkezdtem követni a forrásmegjelöléseket, de nem jutottam sehova), sajnos csak simán annyit írnak, hogy na, az N1 másfél milliárd dollárba került, oszt örüljél, hogy kaptál valami számszerű összeget... :(

Így utólag az űrverseny által jelentett gazdasági terhet talán azzal lehetne legjobban mérni, hogy a társadalom mekkora része dolgozott közvetve/közvetlenül az ügyön. Persze itt torzítani fognak azok a tételek, ahol technológia importra van szükség, mert ott nincs vásárló erő paritás, hanem ki kell fizetni a teljes árat.

Vagy abban, hogy a Szovjetunió esetében pl. sorkatonák is dolgoztak az indítóállásokon, akik megint más kategóriában voltak költségek terén...

@TK36: - A hidegháborús dokumentumok közül már mind nyilvános vagy még vannak zárolt akták?

Messze nem mind, az ilyen 1960-asok és néhány 1970-es évekbeli van feloldva. Ráadásul néha a feloldott dokumentumokból kihúzzák az érzékeny információkat, szóval akad olyan, amelynél kis túlzással a kötőszavakon kívül minden fekete filccel ki van húzva... :DDD

- Lehet, hogy - mivel Hruscsov un. alul képzett volt- ezért elképzelhető, hogy míg ő volt a fő döntéshozó meg lehetett vezetni a versengésben?

Hruscsov a személyes véleményem szerint az adott korszak tehetségesebb szovjet politikusai közé tartozott, nem hinném, hogy ő meg lett vezetve. Épp ellenkezőleg, Hruscsovtól származott például az "ötlet", hogy nem-e lehetne a 2 személyes Gemini űrhajóra válaszul 2 vagy 3 embert felküldeni - így az addig egy személyes Vosztokra épített szovjet űrprogram tovább fejlődött a 2/3 személyes Voszhodra. Később is Koroljov extrém ötleteit (pl. 75 tonnás katonai űrállomás, TKMSz bolygóközi űrhajó) relatíve jó érzékkel szerelte le, és támogatta inkább a kisebb lépésekben való haladást.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63) Timer válasza schawo (#28) üzenetére


Timer
veterán

Gondolom, arra az űrhajósnőre gondolt, aki a légkörbe érve élve égett el a kabinnal együtt. Sajnos nem ugrik be a neve, de talán olasz rádió amatőrök rögzítették az utolsó perceit. Egyszer meghallgattam felirat mellett, éppen elég volt...

[ Szerkesztve ]

(#64) hege8888 válasza Plazmacucci (#24) üzenetére


hege8888
aktív tag

Az "elvesz(t)ett", de eltitkolt kozmonautákról Nemere István - Halottak keringenek a Kozmoszban c. könyve (1996-97ben jelent meg, ha jól emlékszem) foglalkozott. Namost így 20 évvel később vajon mennyire Konteó kategória? Abban a könyvben volt említve az űrhajósnő / olasz rádióamatőrök sztori is. Csak abban ény úgy emlékszem kisodródott a világűrbe. Valahol Youtube-on tényleg fent van, de én felirat nélkül találkoztam vele.
Hmmm, rákeresek újra.

Cifu: Várom a folytatást, :C nagyon tetszik! :C Pont a fent említett Nemere könyv miatt, meg kb az Apollo13 is ekkor volt moziban, szóval ezek miatt került olvasmányos érdeklődési körömbe az űrkutatás/űrhajózás. :R

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#65) Cifu válasza hege8888 (#64) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az "elvesz(t)ett", de eltitkolt kozmonautákról Nemere István - Halottak keringenek a Kozmoszban c. könyve (1996-97ben jelent meg, ha jól emlékszem) foglalkozott. Namost így 20 évvel később vajon mennyire Konteó kategória? Abban a könyvben volt említve az űrhajósnő / olasz rádióamatőrök sztori is.

Abban az időszakban számtalan hamisított konteós cucc volt a piacon, emlékszem én is vettem még az UFO magazint egy ideig (mert hát gyermekkorom kedvencei voltak a Nemere Sci-fi könyvek), sőt, még az UFOnauta-boncolós VHS kazit is megvásároltam. Aztán szépen lassan ráébredtem, mennyire fals az egész...

Csak abban ény úgy emlékszem kisodródott a világűrbe.

Igen, több eset volt az eredeti (egyébként 1961-es) kreált olasz rádióamatőr felvételekben, akadt SOS-t morzézó, akadt "megfulladó" kozmonauta, akadt az űrbe sodródó űrhajós és akadt két visszatéréskor elégő (ezek egyike volt állítólag nő).

Egyébként annyi alapja lehetett ezeknek, hogy volt ugye több ember nélküli és kutyákkal repülő Vosztok (és Voszhod) út még Gagarin előtt és utána is. Ezek közül az egyikben pl. előre felvett rádióadást küldött folyamatosan az űrhajó, amely a rádiókapcsolat ellenőrzésére szolgált. Csakhogy annak a szövege sem egyezik meg az olasz állítólagos rádióvételekkel.

BTW a pályaszög és a pályamagasság miatt eleve nem túl esélyes, hogy Gagarin, vagy bármelyik visszatérő szovjet űrhajó adását vehették volna (csak mert állítólag Gagarin adását is vették), hiszen akkor már a visszatérő manőver miatt a műszaki modult és a hosszú hullámú antennákat leválasztották (Gagarin esetében a tápcsatlakozó beragadt, így a modul csak a légkörbe lépéskor vált le, de a kapcsolat már nem élt előtte sem)...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#66) llax válasza Timer (#63) üzenetére


llax
senior tag

Az elégés közbeni rádiózás a plazmaburok miatt nagyjából kizárható. Csak sokkal később tudták elérni, hogy a telemetriát a légköri fékezés közben is továbbítsák, sokkal modernebb és közel sem amatőr eszközökkel.

(#67) #90088192 válasza Cifu (#65) üzenetére


#90088192
törölt tag

Valami nagyon fontos mar kimaradt az elejen, a cikkbol: az oroszok foldonkivuli elet jeleit talaltak, majd befogtak, adtak neki egy konyvtarat, es megbiztak CIFU neven publikalja tudasat :R

(#68) Cifu válasza #90088192 (#67) üzenetére


Cifu
nagyúr

Azok a bizonyos könyvtárak a cikk végén "forrás" alatt fel lettek sorolva, én csak elolvastam, összegyűjtöttem és magyar szöveggé gyúrtam a tartalmuknak egy kis hányadát... :DDD

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#69) #90088192 válasza Cifu (#68) üzenetére


#90088192
törölt tag

Tudtam, hogy a tobbi passzol, nem lehet olyan konnyen atverni :DD
Koszi megegyszer :R

(#70) kisbalázs


kisbalázs
tag

Nagyon érdekes írás. Jöjjön csak a többi és köszönjük.

Johnny Mnemonic 2021:320gb-t töltött az agyába és majdnem meghalt, inkább pendrive a s?ggébe!

(#71) cattus


cattus
őstag

Köszi szépen a cikket, nagyon jó olvasni az írásaidat. Csak így tovább.

Do the thing!

(#72) bmwk1200s


bmwk1200s
őstag

Köszönöm az írásod, remek lett! :R :C :R

Közben meg még mindig vannak olyanok, akik szerint a Föld lapos és persze csak ők tudják a nagy igazságot! :((( :DDD

Semmit sem írok alá!

(#73) UnA válasza bmwk1200s (#72) üzenetére


UnA
Korrektor

Arra azért nagyon kíváncsi vagyok, hogy *tényleg* tudsz-e mutatni ilyen embert...

(#74) vegyszer válasza bmwk1200s (#72) üzenetére


vegyszer
addikt

Most olyan izé vagy.

Hisz azt mindenki tudja, hogy a Föld kering, és azt is, hogy a Nap korong.

De én a múltkorában azon méláztam el, amit a neken láttam: Ha itt a Földön vannak laposföldhívők, vajon a marson is vannak laposmarshívők?

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#75) schawo válasza bmwk1200s (#72) üzenetére


schawo
titán

Én biztosan tudom, hogy nem lapos a Föld, szoktam nézni a tévében síelést. Ha lapos volna, nem tudnának lecsúszni. Vagy ez is csak egy megtévesztés, amit a nemlaposföldhívők terjesztenek, hogy átverjék azokat, akik nem látnak át a szitán? Akkor én most jól átláttam ám a szitán. :K

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#76) bmwk1200s válasza UnA (#73) üzenetére


bmwk1200s
őstag

Tudok! :D

Parancsolj! [link]
(ha ügyes vagy, a Facebook csoportjukat is megtalálod, de vigyázz! Van egy troll lapos földes csoport, ők ezeket a szellemi titokzoknikat nevetik ki)

Semmit sem írok alá!

(#77) UnA válasza bmwk1200s (#76) üzenetére


UnA
Korrektor

Köszi, mindig lehet új dolgokat tanulni. ;)

(#78) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Atya ég. Ez nagyonjó! Minden elismerésem! És ez a szűkített változat? Nem bírtam, nem elolvasni egyszerre :) Szuper.

Annyit tennék hozzá, hogy a Lajka kutya és több társa is kóbor eb volt. Továbbá előttük már bogarakat ilyesmit is küldtek fel. Eszméletlen meló lehetett.

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Lajka_(kutya)

[ Szerkesztve ]

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#79) madgie


madgie
titán

Még olvasnám, imádom a cikkeidet és ráadásul mindig ebédidőben találom meg őket :DDD

(#80) Cifu válasza madgie (#79) üzenetére


Cifu
nagyúr

A második már kint van, a többi ahogy most kinéz (és Kalandor is úgy gondolja) 1-2 hetente jön majd... :C

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#81) doberman válasza Cifu (#80) üzenetére


doberman
senior tag

Vááááá köszönjük!!! goto 2. rész
:R

8lnu

(#82) madgie válasza Cifu (#80) üzenetére


madgie
titán

Éstélleg, miattad holnapra több melóm maradt :D Köszönöm, várjuk a többit is :R

(#83) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Nagyon jó kis írás és a folytatása is az. Szeretem ezeket.... :C :R

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#84) IG55


IG55
senior tag

Az írásod elejéről:

Az állami felügyeletű kisebb csoportokat 1933-ban vonták össze a Sugárhajtású Meghajtás Kutató Intézetté, ahol egy fiatal, de karizmatikus vezető, bizonyos Szergej Pavlovics Koroljov lett az igazgató-helyettes, és többek között egy másik tehetséges mérnök, Valentyin Petrovics Glusko is a kezei alatt dolgozott. Csakhogy jött 1938, és a szovjet titkosrendőrség, az NKVD egymás után hurcolta el, kínozta meg, és végezte ki, küldte a börtönbe és/vagy a Gulágra az intézet tagjait – Koroljovot állítólag Glusko vallomása alapján.

A miértre tudható a válasz? Egy államilag létrehozott intézet tagjaival miért történik ilyen, egy államilag működtetett szerv által?

(#85) Cifu válasza IG55 (#84) üzenetére


Cifu
nagyúr

Lehet tudni, de ezt nehéz egy hozzászólásban kifejteni. Javaslom a Szovjetunió korai történelmét áttanulmányozni.

Röviden:

A kommunista forradalom után jött egy bizonytalan korszak, a vörös terror (kommunisták által elkövetett atrocitások a cári hatalom megdöntése és "bűnöseik" megbüntetésére), követte a fehér terror (a kommunista atrocitásokat ellenforradalmárok viszontreakciókkal hasonló atrocitások elkövetésével torolták meg). 1924-ben ott volt a kommunista párt de Lenin halála után Sztálinnal az élen (akit még Lenin nevezett ki, de meghallt, mielőtt leválthatta volna), 1924 és 1929 között a kommunista pártot belső viszályok tépázták (leginkább Trockij és Sztálin, illetve Buharin és Sztálin által vezetett erőhatalmi gócok nézeteltérése miatt). 1929-ben elkezdődött az első ötéves terv, melynek részeként a "kulákság" felszámolása lett a zászlóra tűzve. Az eredmény egy hatalmas éhínség a mai Ukrajna területén, és komoly belső feszültségekhez vezetett.

Elérkezünk 1934-hez, Sztálin a hatalmának megszilárditásához egy nagy tisztogatást rendel el, amit az NKVD hajt végre. A tisztogatás "indoka" Szergej Kirov, Leningrád polgármestere és népszerű kommunista politikus meggyilkolása volt, amit hivatalosan Trockij utasítására hajtottak végre (feltehetően viszont maga Sztálin rendelte el Kirov meggyikolását). A Nagy Tisztogatás alatt az NKVD megtisztította a kommunista pártot Sztálin ellenfeleitől, illetve szinte bemondásra elítélt bárkit, aki a kommunista pártra vagy Sztálin rendszerére veszélyt jelenthetett. A tisztogatás alatt több százezer, talán milliónyi embert végeztek ki, és még többet vittek el kényszermunkára, a Gulágra. A helyzet olyan szörnyű volt, hogy Sztálin a halálbüntetés korhatárát 12 évre levitte (az éhezés miatt elárvult gyerekek bandákba verődve fosztogattak, amivel nem tudott a rendfenntartás mit kezdeni).

Ennek a nagy tisztogatásnak lett áldozata Koroljov, Glusko és még sokan mások....

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#87) aua válasza Vesporigo (#38) üzenetére


aua
csendes tag

Dancsó Béla: Holdséta - A Holdra szállás története
(Eddig) kétszer olvastam, ha Cifu írásai tetszenek, ez is tetszeni fog!

(#88) aua


aua
csendes tag

Köszönöm Cifu a hatalmas munkád és várom a folytatásokat!

(#89) Cifu


Cifu
nagyúr

A szovjet űrprogram meghatározó alakjai, egy kis sorvezető, ha a nevek esetleg nem csengenek elsőre ismerősen.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.