Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #07746304


#07746304
törölt tag

Komoly igény van rá a Desktop szinten 1-2%-os Linux tábort nézve...

(#2) Tomy Yayo válasza #07746304 (#1) üzenetére


Tomy Yayo
senior tag

Vagy talán pont azért csinálják, hogy nőjön az az 1-2%, lehetőleg a steamOS-nek hála? :U

Régi megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Tomy Yayo

(#3) energy4ever


energy4ever
addikt

Se CS:GO, se PUPG, se GTA V tamogatas. Igy az atlag user nem fogja komalni... Az lesz a vege mint a Steam Box pc-knek.

(#4) Advent válasza energy4ever (#3) üzenetére


Advent
tag

CS:GO alapból megy már a Steam OS-en másik 2-őt nem tudom , nem hiszem.

Psn ID: Muki-13 , Btag : LiquiDSuN#2963 , Steam : Liquid_Sun

(#5) Garrick válasza energy4ever (#3) üzenetére


Garrick
csendes tag

CS: GO már kb a kezdetek óta elérhető a linuxra, azzal nincs gond. GTA V játszanak még vele online, de réteg igény lenne, inkáb a PUBG amiért megőrülnek mostanában. Mondjuk aki akarta, az linux alól is megoldotta idáig a játékot, vagy fenntartott némi helyet a windowsnak a gépen.

(#6) F34R


F34R
nagyúr

Linuxra alig fejlesztenek mert nem lenne piaca... foleg a nagyobb AAA gameknek.

(#7) kisbalázs


kisbalázs
tag

"Az alapot kínáló grafikus API a Vulkan, erre lett implementálva a DirectX 11 és 12."
Kedves Valve, nem úgy volt hogy az OpenGL mindenre jó csak a programozók nem tudnak rendesen programozni?

Johnny Mnemonic 2021:320gb-t töltött az agyába és majdnem meghalt, inkább pendrive a s?ggébe!

(#8) SunyaMacs


SunyaMacs
aktív tag

Ez valamennyit hozhat a Linux részesedésésének, mivel ez egy fő visszatartó problémát próbál megoldani.

(#9) Luskan válasza #07746304 (#1) üzenetére


Luskan
tag

A dual bootról sosincs statisztika. Én is windowson játszom, pedig a linuxot szeretem inkább.
Rákerestem neten, hogy milyen tesztek vannak eddig. Elég sok játék hiba nélkül fut vele, úgyhogy bővülni fog rendesen a lista mire kilép a béta állapotból.

(#10) solasola


solasola
csendes tag

A Valve szemmel láthatóan nagyobb fokozatba kapcsolt a Linux támogatással, látva a Windows S és hasonló Microsoft Store-os fejleményeket.

Hatalmas fejlődés volt a Wine + DXVK vonalon az elmúlt 6-12 hónapban. Jelenleg ~50 fps-en tudom játszani a Witcher-3, at egy Ubuntu 18.04-esen (AMD RX 580 GPU + egy régi FX 8150-es proci 8GB RAM-mal), 1080p, ultra mínusz a hairworks és az ambient occlusion.

Ha ezt 1 évvel ezelőtt valaki megjósolja, valószínűleg kiröhögtem volna.

Mint kiderült ez a nagy fejlődés annak volt köszönhető, hogy a Valve a háttérben elkezdte masszívan támogatni ezeket a projekteket (felvette a DXVK fő fejlesztőt, nyomatja a maradék kompatibilitási problémák javítását a Vulkan-ban...stb).

Szerintem a Valve biztosítani fogja, hogy szinte az összes nem túl régi, népszerű, Windows-os AAA játék menjen ezen a stack-en.

Nem lepődnék meg azon sem ha újra előállnának valamilyen Steam Machine szerűséggel, vagy a Google-el partnerségben egyszer csak megjelenne a ChromeOS-ben a Steam és kijönne egy nagy rakás ChromeOS eszköz erősebb grafikus hardverrel.

(#11) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na, azt hiszem lesz mit tesztelni ha hazaértem. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12) Tidus válasza energy4ever (#3) üzenetére


Tidus
addikt

Ez nem egy folyamatos pénzbe kerülő befektetés.
Itt egy szoftver kell és folyamatos a támogatás, amit élvezni lehet pénzért. Teljesen mind egy hogy ezzel mennyien élnek.
A befektetés pedig bőven megéri világ viszonylatban.
A lista biztos hogy folyamatosan bővülni fog, mivel vannak, lesznek olyan fejlesztők akik folyamatosan készítik az átiratokat.

(#13) Luskan válasza Luskan (#9) üzenetére


Luskan
tag

(#14) OddMan


OddMan
őstag

Mostanában sokat játszom Linux alatt, ezért nagyon örülök, hogy egyre többet foglalkoznak a Linux-os gamer táborral is. ;)
Remélem a Vulkan kinövi magát és végre alap lesz, hogy nemcsak Windows-ra, Xbox-ra és PS4-re jönnek a játékok, hanem Linux-ra is. :K

A Witcher3-at ki fogom próbálni, az is szerepel a listán. Luskan köszi a linket! :R

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#15) joghurt


joghurt
addikt

apt-get witcher3
make configure
make install

?

Annyiban jogos a fejlesztési irány, hogy a Linuxot használók jelentős része a gépe elé láncolt rendszergazda, aki az "ügyeleti" időt szívesen töltené valami játékkal. Természetesen csak és kizárólag root felhasználóként belépve. ;]

A tej élet, erő, egészség.

(#16) Pahli válasza joghurt (#15) üzenetére


Pahli
tag

Jó, de minek.
Nyilván tök jó, hogy más rendszerre is akarnak terjeszkedni, de ez a linux egy annyira zsákutca ebben a tekintetben. 20 éve mondogatják, "hogy ez lesz a jövő meg a legszabadabb gaming rendszer". Azt valahogy sose jönnek azok a sárkányok mint a GOT-ban. Nem, hogy a steam felületet fejlesztenék, meg raknának bele értelmes funkciókat, a Groups is valahogy használhatatlan. A discord kb ki is belezte az egész steam community platformot, meg steam stream vagy mi, panda tv 3 éve, twitch 7 éve van. A legnézettebb panda streamert többen nézik mint az egész twitchet egybe. A játékok 98%-át egy használt 20ezer forintos laptopon, gog-os verzióban 2x jobban el lehet futtatni xp-n, mint amit linuxon játszhatóvá tesznek.
Nem baj az, hogy más területekre eveznek, de azé no'.

(#17) Cifu


Cifu
nagyúr

Én örülök a hírnek, ha a játékok mászni fognak rendesen Linuxon, az utolsó szálat is el lehet vágni, ami a Windowshoz köt...

energy4ever: A PUBG a Battleeye miatt nem fut jelenleg, tudnak róla, és állítólag dolgoznak rajta. A GTA V. esetében feltehetően szintén DRM / online ellenőrzés probléma lehet.

luskan: Köszi a listát! :R

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#18) Luskan válasza Cifu (#17) üzenetére


Luskan
tag

"az utolsó szálat is el lehet vágni, ami a Windowshoz köt..."

Na ugyanígy vagyok ezzel én is. 1 db windowsom van feltelepítve, egy böngészővel és egy steammel. Még filmeket sem nézek rajta. Sokkal egyszerűbbé lenne nem dual bootozni. Az anti cheates játékok egyelőre nem fognak még elindulni linuxon.

(#19) DanD88


DanD88
tag

Igen gondok vannak pl. Denuvo drm-el. FC5 is megy szépen WINE alatt ha hinni lehet a híreknek, de csak a tört verzió :D
Amúgy mostanában Level1Tech meg Linus is csinált erről a témáról videókat youtube-on, engem is meglepett hol tart mostanság a dolog.
Váltani Még nem váltanék feltétlenül gaming miatt linuxra, munka szempontból viszont 10-ből 10-szer. Nagyon unalmas már a 10-es a folyamatos update-jeivel, amik vagy elrontanak valamit, vagy nem, és a folyamatos bírkózásból hogy az MS mindig rám akar eröltetni valamit, amit én nem akarok, és nincs elegáns megoldás ellene.
Edit: Te jó ég, ez a lista kezd úgy kinézni mint egy kompatibilitási lista egy emulátorhoz, izgi :))

[ Szerkesztve ]

(#20) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

A kezdeményezés jó, én szurkolok nekik, még akkor is ha nem hiszem hogy ez egy tökéletes, univerzális dolog lesz, inkább csak 1 lépéssel később adja be a kulcsot mint a Wine.

(#21) Dr. Akula válasza CPT.Pirk (#11) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Kezdd a GTA5-tel, a többi nem érdekes. :)

[ Szerkesztve ]

(#22) Cifu válasza Dr. Akula (#20) üzenetére


Cifu
nagyúr

Szvsz a lépcsőfokok láthatóak.

A Valve megteremtette a lehetőséget, hogy a játékfejlesztők Linuxra és MacOS-re is kihozzák játékaikat a Steamen. A realitás viszont az lett, hogy a játékfejlesztők döntő többsége nem foglalkozott az alternatív platformokkal - arra hivatkozva, hogy akár csak a Steam-et nézve is a Linux a közösség 0,5%-át hozza, még a MacOS is 2.66%-on áll hozzá képest - a maradék nem egész 97% meg Windowson van. Oké, dual-boot esetén nem látszik a dolog, ahogy már rámutattak, de ettől a statisztika még ott van. Azt meg lássuk be, 0,5% olyan kevés, hogy ésszerűen nézve senki sem fog ennyi ember miatt multi-platform felé nyitni.

Ha a közvetlen út nem járható, de a Valve el akarja hozni a játékokat Linuxra (és SteamOS-re), akkor ez a megoldás marad. Vagyis ha a játékosoknak reális alternatívát akarnak nyújtani a Windows-os környezetből való kilépésre, és az első nekifutás (vagyis a játékfejlesztők csinálják meg a Linux kiadásokat) nem megy, akkor kézenfekvő ez a megoldás, mert megadja a lehetőséget arra, hogy a játékokat futtasd Linuxon. Ha pedig már a Linux látható és valóban mérhető mértékű platform lesz, akkor jöhet újra a próbálkozás, hogy natívan Linuxra való fejlesztésre ösztönözzék a játékfejlesztőket...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#23) lev258 válasza Dr. Akula (#20) üzenetére


lev258
veterán

Ezt most hogy érted?
Ez az egész a Wine-ra épül, ami pedig nem adta be a kulcsot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24) Dr. Akula válasza lev258 (#23) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Pedig a cikk ezt állítja: "a Steam Play igazából ott próbál segíteni, ahol a Wine javarészt megadja magát".

(#25) Anász


Anász
tag

Nagyszerű időzítés, mert pont a napokban dobtam az egyik masináról a wint. Bár nem egy gamer gép, de a Thinkpad w701en a StalkerSHOC pöccröff ment. :K

“There's nothing more permanent than a temporary fix.“

(#26) CPT.Pirk válasza Dr. Akula (#24) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A wine egy eszköz, de nem feltétlen arra való, hogy na most akkor Crysist futtassunk két kattintással, önmagában nincs is grafikus felülete. Van hozzá egy konfig tool, a winetricks és aki tudja mihez mi kell az meg tud vele oldani kompatibilitási dolgokat, amik jellemzően extra csomagok mint pl. az adott .net telepítését jelentik. Ezeket az infókat meg a wine appdb oldaláról lehet beszerezni.

Ezen kívül van a PlayOnLinux cucca, az már kezdőknek való, mert az adott játékhoz bekonfigurált, szeparált wine telepítést hoz létre szükségtelenné téve a fent említett dolgokat.

A Steam viszont egy szintel tovább ment, ők a fizetős Crossover fejlesztőivel álltak össze, az már professzionális cucc ezen a téren.

Ebből lett / lesz a Steam saját megoldása, ami ingyen megteszi nagyjából azt, amit a Crossover csinál.

A Gta V-t meg nem tudom kipróbálni, az nekem nincs meg. Az utolsó GTA ami érdekelt, az a San Andreas volt. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27) lev258 válasza Dr. Akula (#24) üzenetére


lev258
veterán

Kissé rossz megfogalmazás.
A Wine már jó ideje létezik és a DirectX9-es programok nagy részét jól futtatja. Amikor pedig tovább léptek volna a fejlesztéssel, jött az ötlet, hogy a modernebb X-es cuccokhoz a Vulkan-t is lehetne használni (DX 12-nél meg egyenesen kötelező). Erre voltak/vannak projektek, meg további Wine kiegészítések, amiket lehet használni (pl. többszálú futtatás). A Valve lényegében összegyúrta ezeket (ne a felhasználónak kelljen), illetve megtámogatta a projekteket valamilyen módon.
CPT.Pirk: Írják valahol, hogy a CrossOver-rel voltak partnerek? Jó, tudom, ők a Wine fő fejlesztői, tehát bizonyos értelemben biztosan voltak munkakapcsolatban, de nem mindegy, milyen minőségben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28) Dr. Akula válasza CPT.Pirk (#26) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"A Gta V-t meg nem tudom kipróbálni, az nekem nincs meg."
Ezt a mai torrentvilágban könnyű orvosolni, de persze ez csak mint elméleti opció, senki se mondta hogy töltsd le, mert azt elvileg nem szabad. :D

(#29) CPT.Pirk válasza Dr. Akula (#28) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De itt Steam Play-ről van szó, az csak Steames, eredeti játékokkal megy. :)
Pure wine alatt ezt hozták ki a játékkal: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=32038

lev258: a steam oldalán megjelent bejelentésben volt, hogy a CodeWeaversel közösen dolgoznak. Most nincs időm előkeresni, de ez alapján már megtalálod. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30) Cifu válasza lev258 (#27) üzenetére


Cifu
nagyúr

CodeWeavers oldalán is írják.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#31) Shin Chen


Shin Chen
tag

Én mindenképpen hasznosnak tartom hogy nem csak windowson lehet ellenni.
Linux épp a stabilitása és a letisztultsága miatt lenne jó választás...
Ha a Pc-re lehetne egy alternatív -gaming OS-t tenni amin még a fontosabb céges progik is mennek, én nem haboznék a váltani... Eddig is csak azért van a win mert lusta vagyok feltenni valami linux distrot meg még van eredeti win licens :D

100szómint100: Hajrá Valve :R

"A tudomány az vagy hülyeség, vagy az elit trükkös módszere az egyszerű emberek átverésére."

(#32) lev258 válasza CPT.Pirk (#29) üzenetére


lev258
veterán

Csak azért kérdeztem, mert a CrossOver pénzért támogatást ad, illetve a fejlesztések nem azonnal kerülnek át a Wine kódba. És így felmerül a kérdés, pontosan milyen pénzügyi-partnerségi együttműködést hoztak össze a Valve-val. Bár ez valószínűleg már bennfentes infó.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33) Cifu válasza lev258 (#32) üzenetére


Cifu
nagyúr

Arra célzol, hogy a CodeWeavers miért ugrik bele a Proton fejlesztésébe, ha az konkurense lehet a Crossovernek?

Gondolom a Valve fizet a CodeWeaversnek egy szép summát, és cserébe a Proton csak a Steam-es játékokkal fog működni. A Valve kap egy szép alapot, amire tud építkezni és támogatást. A CodeWeavers pénzt kap, de a Proton nem jelent veszélyt a Crossoverre, mert eddig sem a játékosok fizették ki az éves 50 dolláros, vagy élettartam 500 dolláros licenszdíjat...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#34) lev258 válasza Cifu (#33) üzenetére


lev258
veterán

Itt tévedsz. A Proton-nal is futtathatsz nem Steam-es játékokat (fura lenne, ha nem így lenne). Inkább az érdekel, hogy most ezzel a Valve megkapta-e a jogot arra, hogy nyíltan közzétegye a CrossOver aktuálisan még védett módosításait (amik a Wine-ban még egy ideig nem jelennek meg), vagy ez továbbra sincs benne. Tudom, hogy főleg céges ügyfeleik vannak, nem gamer-ek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35) chey


chey
csendes tag

Én nagyon örülök ennek. A munkahelyemen én Windows-t (egy erősen Windows-hoz kötött szoftver miatt), munkatársam Linux-ot használ, és amikor Windows-ra kényszerül, mindig hatalmasakat sóhajt, mert fél órát vár a frissítésekre. Volt olyan is, hogy 1 órán át nem tudott dolgozni, mert azt várta, hogy a Windows frissüljön...

Linux alatt ez kevésbé jellemző, és ha a játékok is jól futnak, akkor sok embernek (köztük valószínűleg nekem is, otthon) nem lesz különösebben szüksége a Windows-ra.

(#36) @aMoRF


@aMoRF
tag

Azt nem igazán vizsgálja senki, hogy a windowsos játékosok milyen arányban használnak nem tiszta telepítésű windows-t. Mert ugyan én már otthoni fronton évekkel ezelőtt szakítottam a windows-al. Amit nem bántam meg sőt azóta lényegesen kevesebb rendszer össze omlás, újra telepítés. Amit a sok warez, crack, játék install-uninstall generált. A játékról ugyan akkor nem mondtam le, csak kis kompromisszumokat kellett tennem.
A MS a win10-el és annak rejtett huncutságaival egyre több embert próbál meggyőzni arról, hogy a "kalózkodás rossz... értem?" A Valve a Steam-el legális keretek közé próbálja terelni a játékos társadalmat. A sok akcióval és az egyre szélesedő választékkal elég jó úton haladnak, szerintem.

Na és a kis felvezetésem zárásaként ha azt mondanák (szigorúan elméleti síkon), hogy holnaptól kirántják a szőnyeget az illegális windows-ok alól és a legális windows-ok pedig automatikusan törölnek minden illegális tartalmat akkor mennyivel emelkedne a linuxos + Steam-es játékosok aránya? Továbbra is csak 0.5%-ot csípnének ki a tortából? Ha holnaptól minden usernek csak legális szoftvert lehetne használni akkor hányan lenének hajlandóak kompromisszumokat kötni és váltani?

A cél szentesíti az eszközt, de csak úgy, ha elérik.

(#37) Fecko_78


Fecko_78
tag

A Smach Z-hez jól jön egy ilyen.
Alapból Linuxal jön...
Szerintem ezért is fejlesztik.

[ Szerkesztve ]

(#38) imibogyo válasza Cifu (#17) üzenetére


imibogyo
veterán

Dettó. Bár mióta van két pici, azóta a játék egyre inkább háttérbe szorul, de az a kevés idő amit viszont mégis ezzel tudok tölteni, az továbbra is Win-hez köt, linux helyett...

A fenti pár százalékos statisztikák is ezért csalókák, mert én biztosan full time linuxos lennék, ha nem játszanék, de most mégis a Win statisztikát "nyomom meg", mert a dual-bootot nagyon rühelltem (azt is használtam pár évig), ezért most visszatértem only Windows rendszerre és ebből kifolyólag még tovább rontom a statisztikát...

Mondjuk egy pillanatig sem állítom ettől függetlenül, hogy hatalmas tömegeket kellene mögé vizionálni a potenciális "desktop linuxos játékos" tábornak, de az biztos, hogy ha a játékok jelenlétét megoldanák (és sikeresen, jól, elfogadható felhasználói élménnyel) linuxon, akkor az az "1-2%" gyorsan felkúszna mondjuk hasra ütve "5-10%" környékére. Például csak a szűk (20-30 fő) ismerősi körömben legalább még 6 emberről tudok, aki dobná a Win-t, ha az a 3-6 játék, ami érdekli futna rajta hibátlanul (még az sem kell, hogy tökéletesen ugyanolyan sebességgel, mint Win-en, de élvezhető sebességgel és alapvetően anomáliamentesen).

[ Szerkesztve ]

(#39) lev258


lev258
veterán

Egy apró, de Linux pártiak számára fontos hír.
Ha megveszel egy Windows-only játékot Linuxon az új klienssel és a Proton-on keresztül játszol vele, akkor ez is Linuxos vásárlásnak lesz elkönyvelve a statisztikákban, beleértve a fejlesztő számára elérhető adatokat is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40) Fred23


Fred23
nagyúr

Linus-tól pont ezt néztem tegnap.

Azóta mondjuk lett Wine 4.0 is.

(#41) Rowon


Rowon
veterán

Jó olvasni ezt a hírt, ma már több ezer cím játszható Steamen és nincs az a hiányérzetem, hogy ezt vagy azt nem tudom játszani.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.