Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Cifu válasza #06658560 (#99) üzenetére


Cifu
nagyúr

Akkor nem jól tanultad. Húzás-nyomás, nyírás, hajlítás, csavarás.

A csavaró irányú erőket tényleg kihagytam, így jár az, aki nem használja az iskolában felszedett tudását... :O

És az anyagok nem mindegyike izotróp a terhelésre vonatkozó viselkedését tekintve. lásd beton, fa, szálas szerkezetű anyagok.

Rémlik valami, de lehet, hogy itt az oktatás jellege miatt ezek kimaradtak - én fémipari szakközépbe jártam anno domini, és csak a fémekkel kapcsolat méretezést vettük át.

Ez a tökéletes példa arra, amikor jobb lett volna csendben maradnom. A kiigazításért viszont jár a nagy köszönet, azt hiszem nem ártana átnéznem alaposabban ezt a témakört is! :R :R :R

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#102) ncc1701 válasza BatchMan (#87) üzenetére


ncc1701
veterán

Tiszta pech, h az a sok aszeroida, amiről beszélsz, az a mars, és a jupiter között van, kiba messze. :)

(#103) UnA válasza #65675776 (#100) üzenetére


UnA
Korrektor

"Interstage-re szerintem nincs jó magyar kifejezés."

Angolul sincs, csak összeraktak valamit, és azóta használják :) Magyarul is lehet ugyanilyen szavakat dobni, aztán várni, hogy meghonosodik...

(#104) BatchMan válasza ncc1701 (#102) üzenetére


BatchMan
senior tag

Az aszteroida öv durván kétszer olyan messze van Naptól, mint a Mars, de legalább van miért odamenni, és egy bányásztelepet odaküldeni.

(#105) #65675776 válasza BatchMan (#104) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azt leszámítva, hogy az aszteroidaövben folyamatosan ütközik minden mindennel, valóban könnyedén lehetne ott létesíteni egy telepet...

(#106) BatchMan válasza Cifu (#98) üzenetére


BatchMan
senior tag

Egy BFR-nek BFT tartályai vannak. Ami gond lehet, az a lötyögés. Pár száz tonna lötyi a tartályt belülről -- a szénszálra nézve oldalról -- bizergéli minden manővernél, és a mikor pl. a fékezéshez befordulnak 1/2 töltéssel, azt gondolom nem kapkodják majd el. És itt nem lesz gravitáció, ami a folyadékfelszínt megnyugtassa. Vannak technikák (törőfelület, membrán stb.) amivel ez korlátozható, de ebben a méretben ezt nagyon ki kell szofisztikálni.

(#107) Cifu válasza BatchMan (#106) üzenetére


Cifu
nagyúr

A "fékezéskor" már alig van a tartályban üzemanyag. A cikkben is benne van, ~7%-nyi üzemanyagra van szükség, hogy visszatérjenek.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#108) #06658560 válasza Cifu (#107) üzenetére


#06658560
törölt tag

Azért a hét százaléknyi mennyiség dinamikusan lötyögve, csillapítás nélkül elég csúnyán tud viselkedni. Nem véletlen, hogy nem a teli tűzoltóautók és tartálykocsik szoktak felborulni!

(#109) BatchMan válasza #65675776 (#105) üzenetére


BatchMan
senior tag

Vagy 4 milliárd éve ütközgetnek ott egymással. Ami össze akart ütközni, az már összeütközött. Kis túlzással egy sebességgel forog az egész. Tény, hogy meteorveszélyes a környék, de hozzájuk képest egy villanás lesz egy bányatelep megjelenése és kitermelés.
A sokkal sűrűbb Szaturnusz-gyűrűkön is átlibbentek a szondák, pedig várható volt ütközés.
A hazafelé úton a feldogozással ellesznek a fiúk, és a meddőt hasznosíthatják hajtóanyagként.

(#110) BatchMan válasza Cifu (#91) üzenetére


BatchMan
senior tag

Ionhajtómű/napelem témában számoltam néhány dolgot. Ez ugye a király megoldás, amivel majdnem korlátlanul repkedhetünk a naprendszerben, emberi idővel számolva.
Ahhoz, hogy 1 GW körüli forrásunk legyen napsütiből, ahhoz kb. 3 km sugarú napelem-ernyőt kellene nyitni. Ahhoz, hogy ez a teljesítmény a Mars környékén is rendelkezésre álljon, ahhoz 5 km sugarúra kellene növelni a felületet. És akkor már csak két apróság van hátra:
1. Kellene egy 1 GW-os ionhajtómű
2. 100% hatásfokkal számoltam :F

Mindezt azért írtam le, hogy a nagyságrendeket érzékeltessem -- már ha ez rajtam kívül bárkit is izgatott.

(#111) Cifu válasza BatchMan (#110) üzenetére


Cifu
nagyúr

Hát izé... és érted, 1GW teljesítmény esetén ott vagy, hogy kell a hatalmas napelem-telepet mozgatnod, azt kellően masszívra kell építeni, kellenek a radiátorok (dettó nem aprókra lesz szükség) és így tovább. Szóval hiába lesz 1GW-os ion-hajtóműved és erőforrásod, de lehet, hogy eszméletlen rossz lesz a tömeg/tolóerő arányod, vagyis ismét ott leszünk, hogy nagyon-nagyon hosszú ideig fognak tartani a bolygóközi utak...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#112) schawo válasza Cifu (#111) üzenetére


schawo
titán

Pont ezért írta.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#113) ncc1701 válasza BatchMan (#110) üzenetére


ncc1701
veterán

5km már lehet, h elég lenne a napszéllel való vitorlázáshoz. :)

(#114) schawo válasza ncc1701 (#113) üzenetére


schawo
titán

Dupla energia:D

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#115) BatchMan válasza ncc1701 (#113) üzenetére


BatchMan
senior tag

Épp ezen gondolkodtam, hogy lehet egy 5 km-es esernyővel széllel szembe hazajönni ;]

(#116) ncc1701 válasza BatchMan (#115) üzenetére


ncc1701
veterán

Cikcakkba kell menni, vitorlások megoldják.

(#117) #28752640


#28752640
törölt tag

Már kezdem úgy érezni magam olvasgatás közben, mint ha lebegnék. :DDD Találjatok már ki valamit, kerítünk pénzt és csinálunk egy PH űrhajót. Szivesen leszek szakács a hajón.

(#118) Rive válasza BatchMan (#115) üzenetére


Rive
veterán

Ami azt illeti, elég egyszerűen. Úgy kell állítani a vitorlát, hogy a pályamenti sebesség ellen hasson (lassítás). Kisebb pályamenti sebességhez kisebb pályasugár tartozik (mindegy, hogy Nap- vagy Földkörüli pályáról beszélünk). Azaz: napkörüli pályánál lassítással pont 'széllel szemben' fog menni.

Hasonlóan, távolodni se úgy lehet (hatékonyan), hogy beleállnak a szélbe - ehelyett (pályairányban) gyorsítani kell...

Másik érdekesség, hogy pl. űrrandevúknál sem a 'rendes' logika szerint megy a dolog. Pályairányú gyorsítással növekszik a pályasugár -> nagyobb sugarú pályához kisebb szögsebesség tartozik -> ha valamit utol akarnak fönt érni, akkor gyorsítással pont le fognak maradni tőle...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#119) Rive válasza Cifu (#111) üzenetére


Rive
veterán

Jó cikk lett, jól összeszedve, grat. Követtem anno a történéseket én is, de jó így egy helyen látni az egészet.

A böszméhez: ez így most leginkább egy 'a számok mindenesetre kijönnek' prezentáció, szinte csak egy dolog biztos: mire eljutnak addig, hogy meg is kellene csinálni, már nem így fog kinézni.
Minden efféle terv erősen ki van szolgáltatva a hajtóművek képességeinek. A Falcon Heavy pl. mindenestül áldozatul esett annak, hogy a merlin/falcon család egyre jobb paramétereket tudott felmutatni, és mire odáig jutott volna a dolog, a Falcon 9 már képes volt ellátni annak a LEO igénynek a nagyját, amire a FH lett tervezve eredetileg... Azaz most tolhatják a reklámot, hogy valaki csináljon már végre egy nekik szánt payloadot FH (megnövekedett) kaliberében.

Érdekes amúgy, hogy nekem is rögtön az N1 jutott eszembe a dologról.

Ionhajtómű és energiaforrás dolgában: anno csináltunk egy kalkulációt, hogy mikor mi éri meg. Úgy fest, valahol Földpályán belül egyértelműen a napelem a nyerő: Föld- és aszteroidaöv között ~ a szükséges teljesítmény a döntő, az aszteroidaövön kívül viszont mindenképpen érdemesebb lenne valami nukleáris energiaforrással játszani.
Az ISS hűtőszárnyainak és napelemeinekk teljesítményéből indultunk ki, forgógépes átalakítás hatásfokát feltételezve.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#120) Cifu válasza Rive (#119) üzenetére


Cifu
nagyúr

Azaz most tolhatják a reklámot, hogy valaki csináljon már végre egy nekik szánt payloadot FH (megnövekedett) kaliberében.

Az FH-nak megvan a saját "célközönsége", a bolygóközi missziók, nagy méretű űrállomás-modulok (Bigelow, ismét), hatalmas kémműholdak, és hasonlóak. Eleddig a Delta IV Heavy volt az Egyesült Államokban a fő ilyen hordozórakéta, idén például az NROL-37 volt vele indítva (ez egy kinyitott állapotban 100 méteres rádió-megfigyelő kémműhold). Az ilyen indításokra a Falcon 9 FT is kevés, szóval ha ezeket is "le szeretné nyúlni" a SpaceX, akkor kell az FH.

Csakhogy jön a Blue Origin New Glenn hordozórakétája, amely várhatóan az FH szintjét, vagy talán még nagyobb terhet vihet majd fel....

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#121) Rive válasza Cifu (#120) üzenetére


Rive
veterán

..bolygóközi missziók, nagy méretű űrállomás-modulok (Bigelow, ismét), hatalmas kémműholdak, és hasonlóak..

Csak ezek relative ritkák és drágák, tehát promózni kell a FH-t, akkor is, ha még egy indítás se volt vele, mert máskülönben nem is lesz.

...jön a Blue Origin New Glenn hordozórakétája...
Az FH 'magja' már repült orbitális pályához, emez meg még soha. Nem mondom, hogy nem is fog, de elég durva difi van - a cikkedben is van kép milyen az, amikor melóból jön vissza valami: ehhez képest egy szimpla ugrás nem egy kaliber.
Mindenesetre nekik is sok sikert.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#122) Cifu válasza Rive (#121) üzenetére


Cifu
nagyúr

Csak ezek relatíve ritkák és drágák, tehát promózni kell a FH-t, akkor is, ha még egy indítás se volt vele, mert máskülönben nem is lesz.

Az FH lassan öt éve van promózva, már megrendelések is vannak rá, és akkor az eredeti Falcon 9 Heavy elnevezésű verzióval még nem is számoltunk. Alapvetően az Ariane 5 / Proton / Delta IV Heavy indításokat kannibalizálhatja elég komoly piaci rész ez is.

Az FH 'magja' már repült orbitális pályához, emez meg még soha.

Ha úgy vesszük, az FH 'magja' sem azonos az FH-val, szóval én azért óvatosabb lennék ezzel. A New Shepard is alaposan meglepett mindenkit...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#123) Rive válasza Cifu (#122) üzenetére


Rive
veterán

..én azért óvatosabb lennék ezzel...

Hát pont ez az, hogy én óvatos vagyok :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#124) schawo válasza Cifu (#122) üzenetére


schawo
titán

kannibalizálhatja

Az nem kannibalizálás, mikor a másiktól veszed el:)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#125) BatchMan válasza #28752640 (#117) üzenetére


BatchMan
senior tag

Sajnos a szakács a Földön marad. Minden megy tubusba, amit a szakács csinál, oszt menet közben kiszopogatjuk. ;]
Amúgy gondolkodtál már azon, hogy csinálnál rántott húst gravitáció nélkül?
Olaj kiúszik a fritőzből ... És utána a szellőztetés is kínos, mert a kajaszagot még csak-csak kiengedjük az ablakon, de közben elmegy a levegő is :DDD
Amúgy az első amerikai, amikor megérkeztek a MIR-re, majdnem visszafordult. A több éves szagra mondhatta volna a klasszikus moldovai szöveget "Na, erre nem számítottam!"

(#126) schawo válasza BatchMan (#125) üzenetére


schawo
titán

Igen, kínosan ügyelnek arra, hogy minden szagtalan legyen. Biztos nem lesz hagymapucolás a fedélzeten. Megy hagyma sem, a biztonság kedvéért. Elég lesz túlélni, ahogy 200 ember telefingja a kabint 40 nap alatt. ;]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#127) Rive válasza schawo (#126) üzenetére


Rive
veterán

... telefingja...

Ez metános rakéta, nemde?

;]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#128) BatchMan


BatchMan
senior tag

Cifu!

Ezzel mi a helyzet? Így igaz?
https://sg.hu/cikkek/122211/peldatlan-problema-okozta-a-spacex-robbanasat
Én megmondtam!

Rebi néni

(#129) #28752640 válasza BatchMan (#125) üzenetére


#28752640
törölt tag

Na igen. Belemerültem egy- két "hogyan csináljunk ezt azt az űrben" videoba a tubon. Az egyik olasz ürhajós lány mondta, hogy ami tegnap szergej pisája volt az ma az én kávém. :DDD Hahahaha.
Szerintem aludjunk még pár száz évet erre az űrös kirándulásra.

(#130) schawo válasza #28752640 (#129) üzenetére


schawo
titán

Jó éjt

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#131) Cathfaern válasza #28752640 (#129) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Lehet ezen röhögni, de valójában gyakorlatilag bármilyen földi forrásból iszol vizet, az valamilyen élőlényen már átment egyszer :) [link] Max az a kérdés, hogy mikor...

(#132) #28752640 válasza Cathfaern (#131) üzenetére


#28752640
törölt tag

Azért ott csak el telik pár száz, ezer vagy millió év. Megnéznem azt a csapat milliomost akik egymás ürülékét halózzák nap nint nap több tíz évig. Szerintem fizessünk be egy útra a magyar politikusoknak aztán távirányítással módosítsunk kicsit a szűrőn. Közben kamerán keresztül nyomatni a szegény parasztnak a bigbradört. Had röhögjenek végre egy jót. ;]

(#133) Cathfaern válasza #28752640 (#132) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

És? Ez mit számít? Ha fogsz valami víz alapú folyadékot, letisztítod annyira, hogy csak h2o maradjon benne, akkor pont ugyanolyan desztillált vizet kaptál, mint ha ásványvízből indultál volna ki.

(#134) Jim-X válasza Cathfaern (#133) üzenetére


Jim-X
őstag

Bocs de errol ez jutott eszembe:

Koolajfinomito

5:45-ne kezdodik az ominozus resz :DDD ;]

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#135) #28752640 válasza Cathfaern (#133) üzenetére


#28752640
törölt tag

Hogy tisztítják vahjon. Azért ez durva. Fejenként napi 4-5 liter szer 200 fő plusz amit éppen tisztítanak.
Ide csak nagy kalandvágyó, vadállat, fanatikus pioneer űrmegszállott fog elmenni.

(#136) #65675776 válasza #28752640 (#132) üzenetére


#65675776
törölt tag

Vagy nem. A trágyázott földön pl nem százévente, főleg nem milióévente van betakarítás. Szóval ha megveszel egy répát és megeszed, jó eséllyel pár hónapos akármilyen rityó van benne oldott állapotban. Ha a környék élővilágának a termését is figyelembe vesszük, akkor mondhatni, hogy a répával azonos frissességű sz@rt és hugyot eszel.

[ Szerkesztve ]

(#137) schawo válasza #65675776 (#136) üzenetére


schawo
titán

Ha pedig húst is eszik, bele se gondoljon, mi folyik abban a marhában sütés előtt.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#138) #28752640


#28752640
törölt tag

Itt inkább a víz tisztításán van a hangsúly, mert, ha vegyi akkor vegyszer is kell majd jó bőven és így már elég rosszul hangzik. Mert nem azon kell majd aggódni, hogy lesz e víz, hanem azon lesz e vegyszer. Magamelőtt látok egy négyméteres embernek látszó valamit aminek már nem a víz a fő alkotó eleme hanem a vegyszer. Szegény még a földre sem jöhet. Egy bud Spencer filmtől meg idegösszeroppanást kapna.
Egyébként én már láttam földönkívülit. Majd minden nap mikor a tükörbe nézek. :DDD

(#139) Jim-X válasza #28752640 (#138) üzenetére


Jim-X
őstag

Nagyon nehez megerteni, hogy ha H2O akkor H2O?

A játék az nem játék!

(#140) #28752640 válasza Jim-X (#139) üzenetére


#28752640
törölt tag

Értem értem. Mi meg a nap gyermekei vagyunk és azokból az anyagokból állunk amik az ősrobbanás pillanatában ,illetve szupernovákban keletkeztek.
Az idő pedig nem létezik. Mi találtuk ki, hogy méricskélni tudjunk. Pl. a zsidók olyan gyakorlatias emberek, hogy ők akkortól számolják a reggelt mikor 7lépés távolságról megtudod állapítani hogy ki az. Ha az idő tényleg nem létezik akkor mi egy trágyadonbon kergetőző ganajtúró bogarak is lehetünk. Ebből kiindulva már nem is annyira izgat hogy miből van a reggeli kávém. Sőt hogy felpörgessük kicsit a dolgot, megkérem szergejt h@gyozzon szájba és dobok rá egy tabeszt. ;]

[ Szerkesztve ]

(#141) schawo válasza #28752640 (#140) üzenetére


schawo
titán

Szerintem inkább engedd el a témát. :U

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#142) pietrrr válasza #28752640 (#140) üzenetére


pietrrr
aktív tag

Köszönjük, hogy ilyen nívós irányba terelted a szakmai fórumot! :W
Azt hiszem, leléphetsz...

(#143) BatchMan válasza schawo (#141) üzenetére


BatchMan
senior tag

Engem továbbra is a robbanás érdekel, amiről az sg.hu írt.
" ... a három héliumtartály egyike kaphatott lángra, ez vezetett el a robbanáshoz."
Bizonyára.
Égett a hélium. Egyes, ülj le.
De héliumtartályt írtam, nem héliumot.
Miből van a héliumtartály? Olyan hidegen honnan szed aktiválási energiát, hogy begyulladjon, nopláne EKKORÁT robbanjon?

(#144) schawo válasza BatchMan (#143) üzenetére


schawo
titán

Nem írta senki, hogy a hélium gyulladt meg, hanem a héliumtartályról volt szó, ami viszont az oxigénen belül (?) helyezkedik el. Nem kell tovább magyarázni, gondolom.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#145) BatchMan válasza schawo (#144) üzenetére


BatchMan
senior tag

Azé' annyira nem egyszerű.
Itt folyadékok, szilárd anyagok találkoznak, miközben iszonyú hideg van. Nem véletlenül feszegetem az aktiválási energia kérdését.
TFH a hélium tartály megrepedt, azaz pillanatszerűen "nagy" felületen tud érintkezni a tartály anyaga pl. a szénszál (vagy bármi más) az oxigénnel (ez utóbbi bazi nagy koncentrációban).
A keletkezhető összes reakciótermék, a CO2 is, szilárd ezen a hőfokon, viszont mechanikailag gátolja a reakció tovaterjedését. Ez a mechanikai gát csak akkor vezet robbanáshoz, ha nincs ideje lehűlni, és elegendően sok keletkezett ahhoz, hogy gáz formába alakuljon.
Szó volt még a cikkben oxigén megszilárdulásáról. Ez akkor okozhat problémát, ha áramlik, és mondjuk beszorul valamilyen szivattyú/szerelvény működtető eleme alá. Egy nyugvó tartályban csak akkor problémás, ha mondjuk tűs kristályok keletkeznek, és belevágnak a tartály falába. A wiki szerint kockarácsban kristályosodik, mint a konyhasó. Nem hinném, hogy tűs kristályai lennének.
Ha simán azt mondják, hogy csőtörés volt az oxigén tartálynál, nem agyalok rajta ennyit. De nem azt mondták.

(#146) schawo válasza BatchMan (#145) üzenetére


schawo
titán

Nem ismerjük a pontos részleteket. Egy repedés során a szénszálas kompozikokban a feszültség miatt olyan folyamatok zajlódhatnak le, amiket nem biztos, hogy pontosan értünk. Értem ez alatt a hőenergia felszabadulását, eletromos szikrát, stb. Igazad van, hogy a CO2 szilárd, de nem is kell, hogy a teljes mennyiség gáz halmazállapotú legyen, elég, ha közvetlenül a felületeknél kialakul egy vékony gáz halmazállapotú réteg, hogy megakadályozza a gát kialakulását. Nem hiszem, hogy ennek az eseménysornak a thermodinamikai jellemzőit itt így a fotelben ülve én (vagy te) könnyen megérthetnénk, én legalábbis úgy érzem, hogy túl kevés infóm van róla. Ha 100-1000 mérnök hónapokon keresztül rágódott rajta, én kevésnek érzem magam, hogy ezt 5 perc alatt cáfoljam.

Ez akkor okozhat problémát, ha áramlik, és mondjuk beszorul valamilyen szivattyú/szerelvény működtető eleme alá. Egy nyugvó tartályban csak akkor problémás, ha mondjuk tűs kristályok keletkeznek, és belevágnak a tartály falába.
A LOX sűrűsége 1,14 g/cm3, a SOX-é viszont csak 0,68 g/cm3, ez az expanzió sem tesz jót a helyzetnek. Ráadásul 44K alatt jön a romboéderes kristályrács, a kedvenced.

Szóval nem olyan könnyű ezt az eseménysort cáfolni.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#147) BatchMan válasza schawo (#146) üzenetére


BatchMan
senior tag

"... egy repedés során ..."
Ha már van repedés, megállnék, nem érdekelnek a másod- harmad- sokadlagos folyományok.
A kérdés az, hogy az oxigén hogy járul hozzá a repedés kialakulásához. A reped, hasad, bumm folyamat már másodlagos.
Sok száz mérnök munkáját nem akarom felfogni, de ezek 95%-a csak beállít, adminisztrál, megrajzol, kiválaszt stb. stb. - kérdéssel érdemben nem foglalkozik. Az se akarom látni, hány vakvágányt futottak végig.
Az érdekel, hogy mit csesztek el, de már gyanítom, hogy erről mélyen fognak hallgatni. Biztos van köztük olyan, ember aki minimális leegyszerűsítés mellett a lényeget meg tudná világítani.

(#148) Cathfaern válasza BatchMan (#147) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Könnyen elképzelhető az is, hogy azért nem beszélnek érthetőbben erről, mert azzal olyan technikai részletet / megoldást kéne megosztaniuk, amiről nem szeretnék ha a konkurencia tudna.

(#149) Pttypang válasza lee56 (#66) üzenetére


Pttypang
veterán

Nekem egy nagyon hamar elropult 12 oras muszakot eredmenyezett, kar, hogy nincs még több ilyen :D

Everybody lies.

(#150) Cifu


Cifu
nagyúr

Visszatalálós - emlékeztetős: Most pénteken újabb előadás, és a jelek szerint a BFR / ITS vázlat is finomulni fog.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.