Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) mad823


mad823
őstag

n+1. Nem igazán látszik, hogy mi lesz az értékajánlat.

(#2) Piftuka válasza mad823 (#1) üzenetére


Piftuka
veterán

Majd a gyakorlatban. :)

Mivel jelenleg még minden OLED tévé ugyanazokra az LG panelekre épül, itt maximum az elektronikával, vagy a hangrendszerrel tudnak valamit alkotni.

Utóbbi kényes kérdés, mert a felhasználók zöme azért akar "papírtévét", hogy minél letisztultabb látványt kapjon. (A SONY megtalálta az "arany középutat" az "Acoustic Surface" technológiával.)

Tehát egy klassz sztereo hangfalpárt nem szívesen helyeznek el a keret két oldalán, maximum kap valami keskeny soundbar-t alulra.

Marad tehát a tartalmak tuningolása, az elérhető hangszabványok, HDR szabványok támogatásának növelése, a csatlakozások száma és milyensége, valamint a mozgásmegjelenítés javítása. Amelyben még ezen a piacon is van hová fejlődni.

Az Android OS-nek személy szerint nem örülök, de üdvözítő minden új szereplő ezen a piacon is.

Aztán jó volna, ha végre jönne mindegyik a saját OLED paneljével, mert igazi árverseny addig nem lesz (és nem is tud lenni), amíg mindnyájan, kb. ugyanannyiért ugyanazt a panelt veszik az LG-től!

"Aquila non captat muscas."

(#3) snecy20 válasza Piftuka (#2) üzenetére


snecy20
veterán

Aztán jó volna, ha végre jönne mindegyik a saját OLED paneljével, mert igazi árverseny addig nem lesz (és nem is tud lenni), amíg mindnyájan, kb. ugyanannyiért ugyanazt a panelt veszik az LG-től!

Olyan szinten beruházni viszont nem mindenki tudna / akarna abba hogy a házon belüli panel gyártás megoldhatóvá váljon, így szerintem hosszabb távon is marad ez a jelenlegi felállás.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#4) Crytek válasza snecy20 (#3) üzenetére


Crytek
veterán

Pedig milyen jó volna ha egyre többen nyomnák az OLED gyártását..és végre nem 350+ ezertől beszélhetnének OLEDről hanem már egy értelmes kapható volna 250k ért is.. De ez még nagyon a jövő ahogy látom

Next PC Upgrade: 2022

(#5) mad823 válasza Piftuka (#2) üzenetére


mad823
őstag

Azért a sony messze jár még egy rendes sztereó színpadképtől, vagy úgy általában egy közepes bookshelf doboz hangjától. De alapvetően tényleg jobb, mint a többség.
A sztereó hangfalpárral nem a hely a gond, hanem a hozzá szükséges további körítés, amitől megszólal. eARC bemenettel alig van aktív doboz, bluetooth aptx járható lenne, de nem tudom, mennyi tévé tudja - talán pár Pana.

(#6) dkess válasza mad823 (#5) üzenetére


dkess
őstag

TV mellé sztereó hang megszólaltatáshoz elméletileg nem kell eARC. Eleve a "sima" ARC -re is igaz, hogy leginkább akkor előnyös, ha azon a HDMI kapcsolaton jön is kép/hang és ARC -vel tud visszamenni a TV illetve a TV médialejátszójának hangja pl. AVR -be. Azaz sztereó hangdobozból nem fog menni HDMI a TV -be kép/hanggal ... Az eARC annyival tud többet, hogy a TV médialejátszójának hangja (TV adás hangja DD5.1 -nél nem több) lehetne HD hangsávok is (TrueHD, DTS-HD MA, Atmos, DTS:X) és nem csak az alap sztereó meg az "alap" DD és DTS 5.1. Tulajdonképpen egy második kábelt (legyen az bármilyen) tudunk megspórolni csak.

Sztereó hangfalpárhoz meg elég a TOSLINK vagy az analóg 3.5 mm -es Jack is. A bluetooth/aptx vonallal meg csak ezt a kábelt tudnánk elspórolni még. Vagy hol gondolkozok rosszul?

Persze kis hely esetén ott vannak a modern csili-vili drágább soundbar -ok, melyeken van eARC is (így pl. Atmos -t stb. is tud némelyik - persze csak "trükközéssel"). Persze annak is, hogy ennek mi értelme lenne az egy külön kérdés ...

(#7) Hopkins95 válasza snecy20 (#3) üzenetére


Hopkins95
addikt

Amúgy BOE Oled panellel szerelt TV-ket hogyhogy nem látunk? Az LG mellett ők a legnagyobb Oled gyártó.

Nexus 5x > Pixel 4a 5G \\ AMD Ryzen 5800X3D - Gainward RTX 3070 Phoenix \\ Asus Zenbook 14 Oled UM3402YA \\ Playstation 5 \\ DJI Mavic Mini \\ Nintendo Switch Neon v2 \\ Steelseries Arctis Nova 7 \\ Steam/Origin/Epic Games Store/GoG/Ubi Connect: Hopkins955

(#8) #72042496 válasza dkess (#6) üzenetére


#72042496
törölt tag

HDMI-n a CEC-et én előnynek tartom még, bár, akár ki is váltható egy tanítható/univerzális távirányítóval. Így magasabb a WAF, mint két távirányítóval lenne.

A soundbarban levő dekóder hasznos lehet, ha a tévé adott formátumot nem dekódol, de (e)ARC-on ki tudja küldeni a soundbarnak. Az idei LG OLED tévéknél lehet, ez lesz a helyzet a DTS formátumokkal. Egyelőre se dekódolás, se passthrough nincs.

Az analóg jack már kikopott a tévékről, legalábbis nem általános a megléte. Én évek óta nem láttam ilyet tévén.

[ Szerkesztve ]

(#9) mad823 válasza dkess (#6) üzenetére


mad823
őstag

A TV hangját kéne kitolnia (e)ARC-on. Ez elméletileg nagyjából működik, természetesen más HDMI forrásokkal is. (Az igaz, hogy sztereóhoz elég a sima ARC is.) Mint írtam, a 3.5-ös jack fogyóban van, a Samsung már elhagyta, feltehetően mások is követni fogják. TOSLINK nem pálya, mivel ott nem tudsz hangerőt szabályozni a TV-n keresztül, a második távirányító pedig - főleg csak a hangerőre - egy vicc.
Szóval marad az ARC, esetleg a BT. Csak hát BT esetén az SBC codec bénácska, aptX jó lehetne, csak azt meg egyik gyártó sem nagyon támogatja. (A latency nem gond, már most sok tévén lehet állítgatni a késleltetést.)

(#10) Gabor tm válasza #72042496 (#8) üzenetére


Gabor tm
tag

Az LG-nek pl a C9 OLED-en még mindig van jack kimenet, bár azt hiszem az alsóbb kategórákból már ők is elhagyták.

Áldás, békesség, Túró Rudi mindenkinek!

(#11) #72042496 válasza Gabor tm (#10) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ahh, én meg leírtam, hogy évek óta nem láttam, amikor a C8-amon is van. :)

(#12) dkess válasza mad823 (#9) üzenetére


dkess
őstag

Amennyiben tényleg csak a TV hangját kéne kitolnia arra a (e)ARC tökéletes. Még a sima ARC is, mert ez tudja a sztereó hangok mellett akár a DD és DTS 5.1 -et is. A TV adás hangja meg max DD 5.1 lehet (max. a TV lejátszója miatt kellene eARC, ha a HD hangsávok is érdekelnének).

Én TOSLINK -en keresztül (bekapcsolt CEC -el) vígan szabályozom a hangerőt az AVR -en. Az erősítőm nem tud ARC -t sajnos, de CEC -et igen. TV távjával és a TV vezérli a hangerőt az AVR -en (azaz a TV távja nem az AVR -t vezérli direktben). Működik, kényelmes.

Az a "sztereó hangfalpár" (vagy sztereó erősítő) mellett valóban marad leginkább csak a TOSLINK és két távirányító (vagy univerzális távirányító marad). Nem hiszem, hogy a sztereó erősítőkön illetve sztereó aktív hangfal párokon a HDMI terjedne a jogdíj kérdések miatt is, de ez régen is így volt sajnos.

Igen, Balika911 említette a CEC -et - erre nem is gondoltam - ez valóban hasznos kiegészítő funkció. Azt nem tudtam, hogy az idei LG OLED tévéknél lehet nem lesz DTS formátumoknál se dekódolás, se passthrough. Amennyiben viszont tényleg ez lesz a helyzet az jogdíj kérdés miatt lesz és nem "technikai" oka. Akkor meg kelleni fog külső lejátszó vagy másik TV (ha nem elég a DD és deriváltjai), ami még bonyolítja a helyzetet. A BT-aptX meg szintén jogdíj kérdése - ezt is ezért nem építik be sok esetben. Csak sztereó igénye esetén az előző bekezdés alapján a TOSLINK alapú megoldások lesznek jók sajnos ...

(#13) mad823 válasza dkess (#12) üzenetére


mad823
őstag

Hú, ezt most nem értem. A CEC egy HDMI feature, semmi köze a TOSLINK-hez. Szóval szerintem a optikai kimenet hangereje továbbra sem szabályozható, de cáfoljatok meg.

(#14) dkess válasza mad823 (#13) üzenetére


dkess
őstag

A megoldás, hogy a HDMI -n keresztül össze van kötve a TV és az AVR, de a hang(/videó) iránya egyirányú csak: AVR --> TV . Amennyiben a TV --> AVR irányba szeretnék hangot, ahhoz kell a TOSLINK. Tulajdonképpen párhuzamosan megy a hang a TOSLINK -en és a CEC a HDMI -n.

(#15) #72042496 válasza dkess (#14) üzenetére


#72042496
törölt tag

Csak sejtettem, hogy így oldottad meg, szellemes! :)

(#13) mad823
A CEC sem a HDMI-n kimenő jelet szabályozza, hanem a másik eszköz erősítőjét vezérli (van visszacsatolás is).

[ Szerkesztve ]

(#16) Piftuka válasza snecy20 (#3) üzenetére


Piftuka
veterán

Könnyen elképzelhető, ám én sajnálom, ha így lesz!

"Aquila non captat muscas."

(#17) Piftuka válasza mad823 (#5) üzenetére


Piftuka
veterán

Persze, még sok fejlődési lehetőség van az "Acoustic Surface" technológiában; hangminőség terén mindenképpen.

Ám amikor teszteltem, nekem éppen az általa megteremtett sztereo hatás tetszett. Nem csak jobb és bal oldalon, de fentről lefelé haladva is érezni, illetve hallani lehetett a látott képi tartalom hangját.

Ha abból indulunk ki, hogy a lehető legjobb hangminőséget szeretnék a gyártók mindenféle extra kiegészítő megoldás nélkül, akkor a tudomány jelenlegi állása szerint ez az egyetlen járható út ezeknél a vékony tévéknél.

A teljes panel legalább nagy felületet biztosít a hang leadásához.

Ha már ilyen megoldást nem alkalmaznak többé:



(Bár számomra ez a lehető legjobb. Szívesen venném, ha minden gyártó legalább egy-két szériájánál alkalmazná!)

"Aquila non captat muscas."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.