Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #16939776


#16939776
törölt tag

Biztos nagyon sokat lehet vele spórolni, :U
Ugyan az a Dram 25 cm-el arrébb van forrasztva(így is úgy is megveszi a user), de csak egy 1x-es porton keresztül kommunikálhat vele a vezérlő, minden írás olvasás előtt használja a portot, cpu-t és rendszermemóriát.
Ezek pont hogy nem tesznek jót az SSD teljesítménynek.

(#2) Bogyó bá' válasza #16939776 (#1) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Gyártják a szemetet, miközben a "tényleg jó" SSD-k ára az előjelzésekkel ellentétben egyáltalán nem csökken. :(((

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#3) R9DEON válasza Bogyó bá' (#2) üzenetére


R9DEON
senior tag

Hogy nem csökken, 4 éve annyiért vettem egy 40GB SSD-t mint most egy 128GB jóval gyorsabbat.

(#4) MittuDomain_


MittuDomain_
őstag

Csak én olvastam HBM-et a címben?
Néztem-néztem, mi lesz ebből, hogy GPU (esetleg APU) + SSD???

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#5) R9DEON válasza MittuDomain_ (#4) üzenetére


R9DEON
senior tag

HMB nem HBM.

(#6) MittuDomain_ válasza R9DEON (#5) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Tiszta sor, a saját "diszlexiámon" vagyok meglepődve.

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#7) sb válasza #16939776 (#1) üzenetére


sb
veterán

Pánikra nincs ok. Már dolgoznak azon, hogy a metaadatokat a felhőbe lője fel a zesesdé.

(#8) Jester01


Jester01
veterán

Inkább integrálnák a dramot a vezérlőbe akkor is olcsóbb (mint a processzor cache, ugye).

A cikk amúgy jó, szépen elmagyarázza mire való ez a gyorsítótár. :R
Azért az gyanús, hogy az én ssd-mben 512MB van, annyi metaadat a világon nincs, csak használja valami másra is :DD

Jester

(#9) Bogyó bá' válasza R9DEON (#3) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Múlt nyár elején 19,9k volt a 128GB-os Samsung 850 SSD az edigitalban, most, hogy "csökkent" az ára, már 21,5k. Ja...

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#10) FollowTheORI válasza Bogyó bá' (#9) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Nyilván nem ott kell várni a nagy áresést... a merevlemezeknél sem a legkisebbek fajlagosan a legolcsóbbak (TB-onként ár).

Erre akár várhatsz évtizedekig is, van egy minimum fajlagos költség és eladási ár ami alá nem lehet menni... (előbb szűnik meg a gyártása, minthogy áron alul kezdjék adni).

Inkább azt nézd az egyre nagyobb tárolók ára hogy esik.

Énis pl 42ért vettem 240-es SSD-t, ma már 480-ast kapnék érte kb.
Tehát 50%-ot esett az ára... tehát igenis van árcsökkenés.

Vagy az sem mellékes hogy ma már 180-200 ezer helyett majd 100 ezerért vehetsz terabájtost lassan.

Tény hogy mondjuk mostanában a PCI express interfészre váltással újabb sebességkategóriák nyílnak meg (és ezekre való igény is meg fog jelenni), így az áresést ez kompenzálja -> új méggyorsabb megoldás -> megint (vagy még mindig) adhatjuk luxus áron.

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#11) kekegsm


kekegsm
őstag

A Samsung Rapid Mode nem valami hasonlót csinál?

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#12) #65675776 válasza Jester01 (#8) üzenetére


#65675776
törölt tag

A prociban levő cache-ek nem DRAM-ok hanem SRAM-ok, és összesen csak maximum 10-20 MiB van belőlük egy-egy prociban ilyen olyan felosztásban. 512 MiB SRAM többe kerülne, mint jelenleg egy középkategóriás proci.

Egyébként nem hinném, hogy egy 4Gib-es DRAM chip olyan roppant drága lenne, $2 körül van ismereteim szerint. Szóval nem igazán értem mivel növeli oly nagy mértékben az árat. A PCB többletköltsége lehet kb ugyanennyi, szóval az $4 SSD-nként, az meg ~1200HUF. Mennyibe fog fájni vajon egy ilyen kártya? Szóval szép és jó, de összességében drágább lesz. Ráadásul arról lenne szó, hogy íg olcsóbb, erre pont a csúcskategóriában akarják bevezetni? Szóval ez is csak a gyártóknak lesz olcsóbb, a felhasználóknak csak többletköltséggel jár.

A teljesítmény meg egy érdekes kérdés lesz. Egy IGP sem csak annyit tesz, hogy az UMA legfoglalásával csökkenti a rendszer számára elérhető RAM mennyiségét, de összességében növeli annak az elérési idejét és késleltetését.

Valahogy nem tudom látni az előnyét ennek a megoldásnak.

(#13) FollowTheORI válasza #65675776 (#12) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Ezzel mondjuk egyetértek... előbb látnám ezt a spórolósdit racionálisnak a legolcsóbb legcsóróbb megoldásokban, mint egy csúcshardverben.

Főleg hogy valószínűleg lassabb is lenne emiatt, a dedikált memória helyett (ami miatt eleve nem lehet csúcs, ahogy egy IGP sem).

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#14) Feruendios válasza R9DEON (#3) üzenetére


Feruendios
aktív tag

Igen, de az a 128Gb-os SSD nem biztos, hogy felső kategóriás. Példának okáért én is vettem 2 éve 128Gb-os SSD-t annyiért mint pár évvel előtte a 64Gb-os SSD-met.
Csak az egyikre Samsung volt írva a másikra meg OCZ Agility 3 :D Amiről azóta kiderült, hogy a Random IOPS-on kívül nagyjából egy HDD sebességére képes.

Nemrég beszereztem a 3. SSD-met ami már 4,5 évvel a Samsung-om után érkezett a gépembe ez ugyan 256Gb-os, de sebességben még éppen csak megelőzi a Samsung-ot.

Konklúzió az igaz, hogy még legrosszabb SSD is gyorsabb, mint egy HDD, de a kínálat elég vegyes a sebesség/kapacitás függvényében.

Sajnos mar nincs magyar billentyuzetem :(

(#15) Fire/SOUL/CD válasza #65675776 (#12) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

A DRAM itt amolyan "gyűjtőfogalmonként" értelmezendő, nem pedig egy konkrét memóriatípus jelöléseként. Jelenleg is belső gyorsítótárakhoz DDR2/DDR3 SDRAM-okat használnak egyes gyártók és nyilván ilyen típusú memóriából 4GiB már nem 2 dolcsi lenne.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#16) FollowTheORI válasza Feruendios (#14) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Jah főleg most a TLC nem kicsit bekavart... ahogy nézem a teszteket, egyedül a samsung csinál "normális" TLC SSD-ket... a többieknél valami nem stimmel.

(Vagy a samsung csal... :DDD)

A 3D meg nagyon drága még és lassan terjed... legalábbis lassabban mint vártam én pl. :)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#17) #65675776 válasza Fire/SOUL/CD (#15) üzenetére


#65675776
törölt tag

Gondolod, hogy az SDRAM-ban véletlenül szerepel a DRAM? Nem, az SDRAM a DRAM egyik megvalósítási formája. Egy 4Gib-es DDR3 lapka ára ~$2.

(#18) Blindmouse válasza #65675776 (#17) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Egy mSATA SSD felületének a negyede a DRAM, és a nyák rétegeinek a számát is megdobja tippem szerint 50%-al. Valószínű nagyobb sebesség is érhető el ha nem kell a CPU-hoz képest lassú vezérlőnek ezzel foglalkoznia.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#19) R9DEON válasza Feruendios (#14) üzenetére


R9DEON
senior tag

Nekem egy Samsung 850 PRO van és minden gond nélkül működik és gyors.

(#20) ViZion


ViZion
félisten

Ha az SSD-re pakolt ram drága, akkor nincs mese, rakjanak rá so-dimm foglalatot, és mindenki pakolhat rá 0,5-16 GB-ot, kész ;]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21) Fire/SOUL/CD válasza #65675776 (#17) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

"Gondolod, hogy az SDRAM-ban véletlenül szerepel a DRAM?"
Nem gondolom, hanem tudom miért szerepel benne...
Én arra értettem a 2 dolcsit, hogyha betennének egy SSD-be 4GiB belső cache-t (legyen pl. DDR3), akkor ha egy ilyen meghajtót meg tudnál venni az üzletben, az nem 2 dolcsival lenne drágább, hanem jelentősen, mert ilyen a popszakma...(De jó is lenne, ha egy pl CPU-t, aminek az előállítási költsége pl 3 számjegyű összeg, azt nem 6 számjegyű összegért kellene megvenni)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#22) #65675776 válasza Fire/SOUL/CD (#21) üzenetére


#65675776
törölt tag

Gib-et írtam, nem GiB-ot.

(#23) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Most hírtelen nem tudok felhozni egy olyan élethelyzetet sem, ahol ugyanazokat a viszonylag kicsi fájlokat olvasgatná és írná sokszor a rendszer, hogy ennek értelme legyen. Ami program sok adattal dolgozik, az úgy is bufferel memóriába, és aztán onnan dolgozik, aztán a végén kiírja legfeljebb, nem értem miért lenne hatékonyabb egy heurisztikus vezérlő algo, ami egyszer legalább úgyis olvas meg ír. Szintetikus tesztekben mindenesetre jól fog mutatni, lehet őket újraírni majd, hogy megbízhatók maradjanak.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#24) Chrys_ válasza Bogyó bá' (#9) üzenetére


Chrys_
addikt

Azt is nézd, hogy mennyibe került 1 Euro múlt nyár elején és most mit kell érte fizetni. Ráadásul már terjed a hír, hogy könnyen lesz belőle 320+ Ft.

[ Szerkesztve ]

(#25) NandoXXL válasza FollowTheORI (#13) üzenetére


NandoXXL
senior tag

Így majd eme 'High Tech' megoldást kínálhatják a bóvli kategóriában, azzal a reklámmal hogy a csúcshardverekből jött a vezérlő :DDD És milyen jó a TLC, lásd Samsung :DD

(#26) R9DEON válasza NandoXXL (#25) üzenetére


R9DEON
senior tag

Nem feltétlen így kell nézni, az SSD tárak elég jól fejlődtek eddig is, ezért a fejlesztésért senki sem fogja eldobni a használható tárolóját de ha esetleg bejön és leszivárog az alsó kategóriába az mindenkinek jó, nekem ha 2008 -ban valaki azt mondja hogy 2016 2x128GB és egy 40GB SSD-m lesz kiröhögtem volna mert akkor olyan árakról beszéltek amitől elszédültem, ha lassan is de egyszer eltűnnek a merevlemezek és csak SSD-t fogunk használni ami mindenkinek jó lehet, most nem a profi adattarolásról beszélek.

(#27) duke válasza Bogyó bá' (#9) üzenetére


duke
aktív tag

Hat mostansag tenyleg emelkedtek az arak, tavaly meg 25-ert vettem 250-es samsungot, most meg 30-ert adjak. De ezzel egyutt is, az elmult evekben jelentosen csokkentek az arak.
Kb most ert el arra a szintre, hogy mar egy alapgephez, atlagfelhasznalonak is ajanlhato ssd, a hagyomanyos merevlemez helyett.

(#28) azbest válasza Blindmouse (#18) üzenetére


azbest
félisten

Blindmouse
"Egy mSATA SSD felületének a negyede a DRAM, és a nyák rétegeinek a számát is megdobja tippem szerint 50%-al"
és
(#21) Fire/SOUL/CD
"hogyha betennének egy SSD-be 4GiB belső cache"

Nem kell se a nyákra rakni, se a SoC belsejébe integrálni a ram-ot. Erre már régen született megoldás az iparban: package-on-package ([link]). Ezt alkalmazzák a telefonokban is, de jó példa a raspberry pi is. Az 5 dolláros pi zero és a régi B változat SoC-jának közvetlenül a tetején ül egy 512MB-os memóriachip ([link], balról a ram, jobbról a soc, halyre téve pedig [link]). A Pi 2B esetén más méretű lett a SoC, ott a nyákra tették a ram chipet. (Ugyanolyan tokozású a ram chip mindkét esetben, csak a kapacitásuk más)

(#23) a_n_d_r_e_w
" Ami program sok adattal dolgozik, az úgy is bufferel memóriába, és aztán onnan dolgozik"

Sőt, az oprendszer gyorsítótárazza a rendszer ramban a lemezeket. Van ahol persze adatbiztonság miatt nem ezt teszik, vagy pl eltávolítható lemezeknél a váratlan leválasztás miatt. De ahol az a gyorsítótárazás nem megfelelő, ott a HMB-re sem lehet támaszkodni, mert áramszünet esetén nehezen mászna át a rendszer memóriából az ssd-re a kiírandó adat. Míg saját memóriával könnyebben implementálható vész esetére táp (puffer kondenzátor, vagy akár akku) és ezt alkalmazzák is a komolyabb ssd-kben.

Viszont, ha a HMB a programok számára olyan lesz, mintha az ssd tudná, akkor könnyen születhetnek óriási sebességértékek a tesztprogramokban, mert valójában a rendszer ramba dolgoznak teszteléskor.

A vezérlők sebességére sem lehet panasz, hiszen a ram gyorsítótárazás mellett olyan megoldás is van, amikor a flasht vegyes módra konfigurálják, egy része slc, más része mlc módban van.

[ Szerkesztve ]

(#29) Vekko válasza kekegsm (#11) üzenetére


Vekko
aktív tag

Ez a kérdés jutott eszembe nekem is elsőre.. Senki nem lát egyezést a samsung rapid mode és a cikkben említett "először" alkalmazott technológia között? Vagy annyi a különbség, hogy itt nem dönthettem el bekapcsolom-e?

(#30) ricsi99


ricsi99
addikt

Már a Dos ban is volt ramdisk... feltalálták a spanyolviaszt :D

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#31) ViZion válasza ricsi99 (#30) üzenetére


ViZion
félisten

Ez ÚJ, hát nem olvastad? ;]
Mondjuk ezt az OS-nek kellene szabályozni, h mit mikor ír ki a tárolókra szerintem, de ha ez tudja hát tudja. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#32) Cathulhu válasza azbest (#28) üzenetére


Cathulhu
addikt

Viszont, ha a HMB a programok számára olyan lesz, mintha az ssd tudná, akkor könnyen születhetnek óriási sebességértékek a tesztprogramokban, mert valójában a rendszer ramba dolgoznak teszteléskor.

Ezt mondom én is, nagyon egyszerűen csak arra jó az egész, hogy a szintetikus teszteket átverje, aztán vakítsa a parasztot. Bármi ahol jól tudna jönni ilyen gyorsító tárazás, az jobban jár ha több RAMmal tud dolgozni, minthogy az SSD vegyen el abból saját céljaira. Másrészt külön öröm lehet, mikor az ember dolgozik valamin, ami sok automatikus mentést csinál menet közben, legyen az egy szövegszerkesztő, egy grafikus program vagy akár egy játék, aztán áramszünet után volt mentés nincs mentés

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#33) BatchMan


BatchMan
senior tag

Az a RAM amit eddig az oprendszer használt cache-re, azt most az SSD fogja használni direktben. Nem látok benne logikát. Az oprendszernek 100x több esélye van optimalizálni a cache használatot, mint egy buta SSD-nek.
Technológia olcsóbb, hiszen spórolnak a hardverrel, de úgy nézem ez egyenlőre a nagyobb nyereség irányába visz, pláne ha leöntik egy kis marketing mázzal.
Ha jól értelmezem a technikát, ez nem a hagyományos SATA felületen csatlakozik, hanem egy PCI portot eszik, így egy kicsit más a leányzó fekvése. Szerintem döglött ötlet, de lássuk, mit hoz a jövő.

(#34) ricsi99 válasza BatchMan (#33) üzenetére


ricsi99
addikt

Szerintem pedig egyszerű ... ramdiskben is oda dolgozik a gép aztén ahogy birja a wincsi kiirja rá... annó még xp64 es korszakban videoszerkesztésnél nálam nagyon bejött mert a 4*500 as raid lassucska volt de + ramdisk már gyors volt... csak hát ugye ha lefagy a gép akkor volt szivás :D

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#35) Jester01


Jester01
veterán

El szabad olvasni a cikket: "Emiatt gyakorlatilag minden vezérlő a DRAM memóriát különböző metaadatok tárolására használja, amelyek használatával gyorsabban megállapítható, hogy a beérkező írási vagy olvasási parancsok mely tárterületre vonatkoznak."

Tehát véletlenül sem olyasmire amit az oprendszer cache ki tudna váltani.

Jester

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.