Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1001) Sundesz válasza Create. (#998) üzenetére


Sundesz
őstag

Msrp áron 90 ezernél nem lehetne több a 6500 XT adóval, mindennel együtt. A 110 ezer nincs ugyan messze, de az nettó 270 USD kb.

Hörcsög Powa'

(#1002) bobalazs válasza MasterDeeJay (#1000) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

EVGAn vehetsz 3-5-10 év garanciát a vgara. Aztán leszarod hogy van a vram hűtve vagy nem.
Egyébként nem volt, mégse ment tönkre az egy ventis se, garancián túl.

(#1003) Create. válasza Sundesz (#1001) üzenetére


Create.
addikt

Azt is vedd bele, hogy aib modellről van szó, az alapból drágább.

(#1004) Sundesz válasza Create. (#1003) üzenetére


Sundesz
őstag

A Sapphire 210 USD lenne, Casekingen 210 Euroért volt listáva, most 270, de nem kapni. Szóval ráhagyással mondtam a 90 ezret.

Hörcsög Powa'

(#1005) MasterDeeJay válasza bobalazs (#1002) üzenetére

Ez jól hanzik másnak fogom ajánlani, de elvől nem veszek új videókártyákat. Illetve valahogy a kommersz asztali kártyákat megutáltam már annyival volt dolgom.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#1006) Scarletiel


Scarletiel
senior tag

Amúgy egy kérdés, Nvidia-nak és AMD-nek miért lenne érdeke megvédeni a piacot a dögevőktől? Nekik nem az a lényeg, hogy tökmindegy ki de felszívják a kidobott vga-kat? Most azt tegyük félre, hogy "majd ha nem lesz bánya akkor a gamerek bosszúból nem fognak venni vga-t", mert amint nem lesz bánya (úgyis lesz mindig) abban a pillanatban a gamerek fogják felszippantani ugyanúgy minden évben a teljes készletet. Plusz szerény meglátásom szerint a dögevő jelenséget így, hogy "kitermeltük" továbbra is minden népszerű terméknél jelen lesz, és ugyanúgy horror áron lehet megvenni majd.

(#1007) Chaser válasza Create. (#998) üzenetére


Chaser
titán

az hogy valamennyi kimegy úgy az semmi azoknak akik vennének, mert jóval többen vannak, néhány embernek jutna oszt' annyi, a többség ugyanúgy drágábbn kapná

Stauffenberg
nem alma-körte
ott van a ram és ssd is
nem hiány van, hanem qrvára megnőtt az igény a vga-ra amihez elég chipet nem tudnak gyártani hogy kiszolgálják az igényt, ilyen tekintetben chiphiány van
nagyon érdekes lenne ha a pc-hez levő összes komponensből csak a vga-t érinti a chiphiány - és azzal pont eth-t csányányolnak és azóta lett "chiphiány" mióta a bánya felpörgött -...és vannak komponensek amik még olcsóbbak is mint 1-2 éve
ugyanígy a kw-os és afölötti tápok is megdrágultak egy időben nagyon, el is tűntek, perpill nem tudom mi a helyzet
ha holnaptól kitalálnák globál hogy minden autóhoz szükséges legalább egy új gumiszettet vennie mindenkinek egy hónapon belül, továbbá egy másodikat két hónapon belül, és egy harmadikat három hónapon belül, mindjárt chiphiány lenne ott is ;]
nem arra szabták a kapacitást hogy olyan igényt kiszolgáljon, ahogy a vga-nál sem, ennyi a titok - vga-nál meg amd a tsmc-től függ 7nm-en, nv a samutól 8nm-en, mindkettőnél véges a kapacitás és mindkettőn gyártatnak mások is bőven, amd-nek meg vga mellett mék sok dolgot is kell gyártania, elsődlegesen a konzol soc-okat -

Sundesz
az msrp-ben ott van a kiskerhaszon is, csak a tréfa megy rá
tehát nálunk 78e ft környéke kellene legyen az alap 6500xt - "urasabb" modell nyilván drágább, ahogy mindig is volt -
kártyáknál jellemzően az fe verzióra adják az msrp árat, amit a gyártó kiad/amd esetében partnernek kiad
ezt szokta hozni kb a legolcsóbb fapados custom modell ára
ott vannak a konzolok, kb ft-ra pontosan msrp árba kerülnek alzán - még akkor is, ha azóta hitványabb lett a ft mint mikor meghatározták az árat, valami 400gbp rémlik xsx/ps5-nél, azoknál úgy adták meg az msrp-t -
de ott ugye nincs 10 gyártó gyártónként több modellje
vga-nál pl normál időkben megkapta az ember az 5700xt fe-t 130e-ért, addig egy pulse pl 145e ft volt, egy nitro meg 160-170e is

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#1008) MasterDeeJay válasza Scarletiel (#1006) üzenetére

Asztali piac az egy szükséges rossz a gyártóknak csak a nyűg van vele. Totál mindegy hova kerül a termék.
Konzolokba és szerverekbe, workstationokba meg persze brand gépekbe megy a gyártás nagy része elsődlegesen ami kiszámíhatóbb.
De azért ígyis szép bevételt hoz nekik. Nvidia:
[link]

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#1009) gbors válasza PuMbA (#996) üzenetére


gbors
nagyúr

Rövid távú örülés lesz az is sajnos, mert utána majd valakinek meg kell fizetni, hogy az AMD és az NVIDIA összekaparja magát. Vajon ki lesz az? :)

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#1010) Create. válasza Chaser (#1007) üzenetére


Create.
addikt

210*360*1.27=96eft, ehelyett 110ért lehet kapni. Te kihagytad a képletből az Áfa-t. Meg ha belevesszük, hogy a kisker 15%-ot ígyis úgyis rárak (ha van hiány, ha nincs, max pont ennyivel akciózik ha már rajta rohad), akkor pont meg is érkeztünk a 110eft-hez.

[ Szerkesztve ]

(#1011) Sundesz


Sundesz
őstag

Az msrp általában USD + áfa, nem pedig EUR + áfa.

Hörcsög Powa'

(#1012) Create. válasza gbors (#1009) üzenetére


Create.
addikt

Az biztos, hogy hozzászoktak a befektetők a habzsidőzsihez, valahogy ki kell elégíteni őket azután is = áremelés.😅

[ Szerkesztve ]

(#1013) gbors válasza Sundesz (#1011) üzenetére


gbors
nagyúr

Amikor még volt hivatalos magyar MSRP-ár ( :D ), akkor kb. úgy nézett ki, hogy USD MSRP * árfolyam * 1.31, tehát az ÁFÁ-n túl rájött még pár %. Ezek szerint az MSRP-s 6500-nak 84e, a 3050-nek pedig 110e körül kellett volna indulnia. Custom áras custom verziók arányosan magasabban, ofc.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#1014) Create. válasza Sundesz (#1011) üzenetére


Create.
addikt

Hazánkat kell nézni, itt pedig ilyen szempontból 210dollár az 210euro lesz, vagyis ahogy az euba belép a kártya már 1-1ben lesz a dollárral.

(#1015) Sundesz válasza gbors (#1013) üzenetére


Sundesz
őstag

Igen, ez így igaz is. Éppen ezért volt 111 ezer Ft az a pár tucat Gainward RTX 3050 az Alza.hu-n. Vagy ezért volt a Sapphire 6600 XT 167000 Ft a megjelenés napján. Ha ott lett volna 6500 XT, az 90 alatt simán megállt volna.

Create. Ez nem teljesen igaz, lásd a fenti példákat. Vagy vegyük a konzolok alapárát, 500 EUR + áfa 230000 Ft, 500 USD + áfa 200000 Ft. Es itthon 185 a hivatalos ár (az meg 500 EUR felett van picivel).

[ Szerkesztve ]

Hörcsög Powa'

(#1016) Chaser válasza Create. (#1010) üzenetére


Chaser
titán

199x320x1,27 ~81e ft
usd-ben van megadva az msrp, nem eur-ban
és 199$ az msrp, nem 210
régen az volt a "mondás" mire valami hozzánk ér az usd-ből eu-r lesz - akkor pont olyan volt az árfolyamuk hogy rászámolva a tréfát az usd-re kjött kb az eur ára -
3050 ára fentivel ~102e ft
anno ugyanezzel a módszerrel szinte ft-ra pontosan kijött a 6800 és 6800xt fe msrp ára alzán az akkor aktuális árfolyammal

szerk:
Hazánkat kell nézni, itt pedig ilyen szempontból 210dollár az 210euro lesz, vagyis ahogy az euba belép a kártya már 1-1ben lesz a dollárral.
na ez hatalmas tévhit :)

szerk:
nézd meg az intel 12400 árát, 5e ft-tal drágább alzán az msrp-hez képest
és igen, az 1,27 helyett ildomosab 1,31-gyel szorozni, abban benne van az árfolyam ingadozási kockázat is
de van hogy 1,27-tel számolva is megvan az msrp

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#1017) Create. válasza Chaser (#1016) üzenetére


Create.
addikt

Elég ha megnézed az evga us msrp-t és az eu msrp-t. Egyből láthatod, hogy 1-1ben váltják.

(#1018) Chaser válasza Create. (#1017) üzenetére


Chaser
titán

elég ha megnézek másik ezer példát, és ott nem úgy váltanak... :)
vannak termékek ahol külön meghatároznak usa és eu árakat, de hogy 1:1-ben? lehet evga-nál úgy megy, máshol nem

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#1019) Create. válasza Sundesz (#1015) üzenetére


Create.
addikt

A konzol az teljesen más, ott országonként megszabják az árat. A vga-nal ilyen nincs, de láthatod, hogy nem usd árral dolgoznak.

(#1020) Create. válasza Chaser (#1018) üzenetére


Create.
addikt

Ott az 5700xt, amire emlékszem. Ott is úgy jött ki az ár, ha euroval szoroztál.

(#1021) Chaser válasza Create. (#1019) üzenetére


Chaser
titán

a konzol sem más
van egy usa és egy eu ár
anno az eu ár és az aktuális gbp árfolyamon jött ki a 185e ft körüli összeg nálunk xsx/ps5-re - ma már sztem jóval drágább lenne, de pl alza nem növelte meg -
az hogy az evga mit csinál, hát szíve joga

szerk:
kiszámoltam/számoltuk ezt anno 5600x-szel, 5800x-szel meg a többivel
és stimmelt usd-vel
te mit számoltál azt nem tudom :P
az 5600xt pl msrp ár alatt vettem megjelenéskor...azt hogy csinálta az alza nem tudom de nem is érdekelt :)

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#1022) Sundesz válasza Create. (#1019) üzenetére


Sundesz
őstag

Megcáfoltuk hárman amit mondtál. Vagy szerinted az msrp ár alatt árul VGA-t az Alza megjelenés napján? Szóval hidd el, hogy nem az az általános, hogy eur+áfa az itthoni ár. És a 110 ezer még mindig messze van az msrp-től, érdekes módon Amerikában 270 USD a Sapphire 6500 XT, amire ha áfát számolunk akkor pont 110 ezer forintra jön ki.

Hörcsög Powa'

(#1023) Create. válasza Chaser (#1021) üzenetére


Create.
addikt

De azért más a konzol, mert ott fixen meg van határozva hogy ennyi és kész, lényegtelen hogy a forint erősödött 20-30ft-ot vagy gyengült. Vga-nál napi árfolyamon dolgoznak. Alza ilyen szempontból nem mérvadó, nekik vannak érdekes húzásaik, persze senkit nem érdekel, ha valami olcsóbb.

(#1024) ETOM


ETOM
addikt

Jó lenne cserélni az RX 470 4G-t, de ez a kártya így.. a 3050 8G már jobb lenne 110-130k körül.
FH5 alá a 4GB VRAM nem nyerő.

Pedig a pci e 4.0 is adott.

[ Szerkesztve ]

(#1025) Create. válasza Sundesz (#1022) üzenetére


Create.
addikt

Neked ott bukik a dolog, hogy az usa msrp-ben úgy veszed, hogy az ingyen jön ide. Felmész amazonde-re ott is a 400 dolláros kártya 400euro lesz.

(#1026) Sundesz válasza Create. (#1025) üzenetére


Sundesz
őstag

Igen, német áfával bizony. Az usd msrp áfa nélküli. Még mindig te vagy tévúton.

[ Szerkesztve ]

Hörcsög Powa'

(#1027) Create. válasza Chaser (#1021) üzenetére


Create.
addikt

Most néztem a 12400-at alzán, ami akciós, ha az akciót nem nézed, akkor pontosan kijön, amit írtam.

(#1028) Create. válasza Sundesz (#1026) üzenetére


Create.
addikt

Az áfat leszedve értettem. Megnézed pl az intel 12400-at, ami 210dollár msrp-s, amazonon 240euro, ami megfelel a német áfa mértékével.

[ Szerkesztve ]

(#1029) Chaser válasza Create. (#1023) üzenetére


Chaser
titán

megjelenéskori árról van szó - az külön történet, hogy nem emeltek azóta árat, elvileg emelhetnének, hiszen gbp-ben határozták meg az árat aminek az árfolyama már nagyon nem annyi mint akkor -
nyilván emiatt országonként eltérő az ár, mert ahogy usánkában, eu-ban is államonként eltérő az áfa mértéke
amikor indult az új gen, akkori árfolyammal és a magyar áfával számolva 185e ft körüli összeg jött ki az új konzolokra - ami azóta is annyi maradt náluk -
de mint mondtam usa usd árral számolva is cpu, vga, amiket néztem/néztünk azok is timmeltek az msrp ár usd-ben x usd középárfolyam x 1,27-131 kombóval
volt idő mikor eur és usd összeért szinte, pl 310 ft volt az usd és 320 ft az eur
akkor kb nyugodtan számolhattál eur-ral is, érdemi eltérés nyilván nem volt a végeredményben sem
most a 3050 msrp ára 102e körül van usd-vel, eur-ral 114e - 110xxx ft volt náluk amit lehetett kapni, de ugye abból fe nincs itthon, meg lehet egyébként sem adtak ki, msrp ár alatt meg nyilván nem adnák sehogy -
a zafír 6500xt-nél rászámolva a custom felárat meg kellene álljon itthon 90e ft-ból max az msrp szerint, egyébként meg 82e ha lenne fe verzió
de náluk ezt a kártyát speciel nem láttam, 6600xt-ket még szórtak néhány darabot msrp közeli áron 16x ezer ft körül pl pulse modellt
3060ti-ből is vettem majdnem msrp áron náluk egy gw beugró kártyát anno - ami ha nincs a bánya már nyilván msrp alatt is lenne -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#1030) Sundesz válasza Create. (#1028) üzenetére


Sundesz
őstag

Akkor az Amazonon drágább 6000 Ft-al 12400 mint itthon magasabb áfával. Én a Series S-t néztem, az 300 EUR áfával.

Nézd csak, Caseking.de akció nélkül. Logikád alapján akkor 3.5% a német áfa.

[ Szerkesztve ]

Hörcsög Powa'

(#1031) Stauffenberg válasza Chaser (#1007) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"nem hiány van, hanem qrvára megnőtt az igény a vga-ra amihez elég chipet nem tudnak gyártani hogy kiszolgálják az igényt, ilyen tekintetben chiphiány van"

Az ugye megvan, hogy közgazdasági értelemben ez a kijelentés kifejezetten értelmetlen? Ha nagyobb a kereslet a kínálatnál, azt nevezzük hiánynak. Mindegy az, hogy azért van hiány, mert a kereslet nőtt meg vagy a kínálat szűkült be (de itt a két hatás együtt jelentkezik). Mellesleg még mindig nem érted a helyzet komplexitását.

A te felvetésed az, hogy chip = chip, minden chip a világon ugyanazokból a nyersanyagokból készül (nem tudom megvan-e de a félvezető az nem egy készen bányászott nyersanyag, nincs ilyen néven bányászott cucc a földben), egyik komponenst jobban, másikat kevésbé érintik a világpiaci folyamatok. A VGA-ra keletkező extrém túlkereslet csak egy része a problémának, nem az egésze. A gyártósorok előtt nem csak a PC ipar szereplői állnak sorban, hanem a mobilipar, autóipar, fényképezőgépipar, stb is. A gyártási költségeik meg két dologtól függenek: A nyersanyagok világpiaci árától és mennyiért tudják megszerezni a beszállítóik kapacitásait, amit bérelni kell.

Két lehetőség van: Elkezdenek saját gyárakat építeni, aminek a megtérülése beépül az árakba (áremelkedés) vagy rálicitálnak azokra, akik szintén a beszállító gyártósorai előtt várnak (áremelkedés). De a valóságban a kettő egyszerre történik, mivel ha valaki dönt is a belső gyártásról, mire felépül az még évek kérdése, addig is kell valahol gyártatni.

(#1032) Create. válasza Sundesz (#1030) üzenetére


Create.
addikt

Legyen igazatok, úgy néz ki én tévedek. Viszont én maradok az én számolási módszeremnél, nekem az bevállt. :R

Viszont a konzol az ilyen szempontból akkor is más. Annak az elején meghatározzák az árát és az annyi marad, max akció lehet rá, tehát olcsóbb lehet, drágább nem.

[ Szerkesztve ]

(#1033) Aprósólyom válasza #32839680 (#979) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Mondjuk hadd kérdezzem meg az összefüggést a hiteltelenség alátámasztására, hogy a használt VGA csere használt VGA-ra miként befolyásolja az új árakat? :U
Mert hogy semmi. Az új árakat követik a használt VGA-k.
Bő 1 éve eladtam, hogy a 1060-t, hogy majd cserélhessek az eljövendő 3060-ra, de úgy felszaladtak az árak, hogy inkább vettem használtan egy 580-t. HIába adtam el sokkal drágábban, sokkal drágábban vettem egy 1070-t, mert már 1 éve nem léptem fentebb. Tényleg kv-ra hitelten lettem, mert felhajtottam a bolti árakat.... Nagyon nagy logika. Már jó hogy nem az antik 15 éves VGA-k határozzák meg az éppen piacra kerülő INtel ARC GPU-k árait... jó van Morgyi... :U

Szerk.: Úgy hozom csak képbe az AMD-t és nVidia-t, hogy ők láthatóan élvezik. Ők is másznak felfelé az árakkal. Az élvezetet úgy értem, hogy én elvárnám tőlük a piac szabályozását, valamilyen regisztrációs rendeléssel. A Radeon és a Geforce brand mondhatni a gamerek vállán, majd később a GPU-t renderelésre használókkal együtt építette fel magát évtizedeken keresztül. Most pedig pár év alatt elvette az eszüket egy új piac, leszarva azokat, akiken felnőttek. Vagy nem tudom, elkerülte volna a figyelmem valamilyen információ? De nekem igencsak így tűnik. Tudtommal pár évvel ezelőttig jóformán munkára és 3D folyamatokra használták ezeket GPU-kat.

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#1034) Sundesz válasza Create. (#1032) üzenetére


Sundesz
őstag

:R

Hörcsög Powa'

(#1035) nyunyu válasza Aprósólyom (#1033) üzenetére


nyunyu
félisten

Nem hiszem, hogy az intel nagyon labdába fog rúgni, inkább csak az Arcuk nagy.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1036) Aprósólyom válasza nyunyu (#1035) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Erről szó sem volt. Csak a használt és új VGA árak kapcsolatáról és egymásra gyakorolt hatásukról. Az Intel csak egy példa volt, kifejezetten azért, mert még csak szivárogtatások vannak az árakkal kapcsolatban (legutóbbi infóim szerint), szóval majd csak kiderül mennyi lesz névlegesen és mennyi gyakorlatban.
Mi alapján határozod meg, hogy nagy az arcuk? Megérzés?
Én nem tudom, fogalmam nincs. Mert az alapján se merném meghatározni, hogy leszerződtettek egy ismert és tapasztalat arcot a GPU részleg élére. Annál sokkal több összetevős a dolog. Nagy csodát nem várok, csak annyit, hogy majd az épp aktuális piaci viszonyoknak megfelelően belövik valahova, árban viszont lentebb. Muszáj lesz az árral csábítaniuk a vevőket a meglévő 2 erős szereplőtől. Vagy titkon ők is bányászokra hajtanak... ;] Az Intel direct ASIC meg amúgy is csak a BTC-re hajt, nem? A VGA-k meg mehetnek minden másik kriptót bányászni. Gamerek meg ellesznek konzollal meg iGPU-val? ;]

Jevons paradox

(#1037) nyunyu válasza Aprósólyom (#1036) üzenetére


nyunyu
félisten

Amd gyártási kapacitásának 2/3-át viszi a Sony, meg a Microsoft.
Úgyhogy a köcsög konzolosok miatt nincs elég Ryzen + GPU. ;]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1038) Create.


Create.
addikt

Amúgy az intelnél lesz freesync vagy hozzá hasonló, azt tudja valaki?

(#1039) paprobert válasza Create. (#1038) üzenetére


paprobert
senior tag

Lesz.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#1040) Aprósólyom válasza nyunyu (#1037) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Mármint AMD melyik gyárának a kapacitására gondolsz? :U ;]
Úgy értsem, hogy ugyan azon időszak alatt, eladnak 25 millió konzolt 1db APU-val, addig csak 12,5 millió egyéb CPU-t és GPU-t adnak el? (mondjuk nyilván nem darabra kell számolni, hanem mm2-re....de most nem kezdek matekolni... :DDD Elsőre kicsit kevésnek tűnik... Céges gépek, szerverek, laptopok, asztali DIY piacra CPU és GPU.)
Biztos pontos és megbízható ez az infó?

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#1041) nyunyu válasza Aprósólyom (#1040) üzenetére


nyunyu
félisten

Ahogy olvastam havi 6000 30 centis wafert munkál meg nekik a TSMC, ebből 4000-ből PS5 és Xbox APU lesz, 2000 marad a minden másra. (Ryzen 5xxx, Epyc, Threadripper, legújabb Navik)

Közben Apple havi 9000 wafert gyártat ugyanott, drágábban.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1042) Chaser válasza Stauffenberg (#1031) üzenetére


Chaser
titán

melyik az a félvezető vagy bármi egyéb szerinted, ami pc komponensekből kifejezetten csak a vga-t érinti? mert más komponens nem drágult a ft romlásánál jobban, sőt, valami még olcsóbb is lett a ft romlása ellenére
nyilván nincs ilyen, tehát az alapanyag hiány nyilván itt bukik
a világpiaci folyamatok nagyon aranyos, de akinek nem egyértelmű mi történt az eth-val a vga-k megdrágulásával/eltűnésével párhuzamosan, nyugodtan rászánhat 20-30 másodpercet eth árfolyamra 2020 nyarától december végéig, aztán napjainkig
az meg már köztudott, hogy az amd-nek a tsmc 7nm-en levő kapacitása igen szűkös, amiből más termékeket is kell gyártatni
nv-nek pedig a samu 8nm-én, ami ott sem végtelen
és se a tsmc-nek, se az nv-nek nem csak ez a gyártósora van, de vga-k szempontjából ez most az érdekes
továbbra is ott vagyunk, azért van az a bizonyos chiphiány, mert a vga-ra jóval nagyobb kereslet lett mint előtte
az új igényeket kiszolgáló kapacitás hiánya ez, aminek az okozata az hogy nem lesz elég vga chip, aminek pedig az okozata hogy nem lesz elég vga...de a kapacitáson kívül kb minden feltétel adott lenne, hogy tudjanak eleget gyártatni gpu-ból
de ezt chiphiánynak hívni? ma már mindent ezzel akarnak betakarni amiből épp nincs elég, de persze, rá lehet sütni
közgáz. szempontból ez is ugyannnyira gáz sztem

nyunyu
az amd ezt nagyon elmatekozta anno, ha nem lett volna bánya akkor is necces lenne mindenből annyit gyártatni amennyit kell

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#1043) nyunyu válasza Chaser (#1042) üzenetére


nyunyu
félisten

Ez van.

Amikor TSMC licitre bocsátotta a 2020 tavaszán visszamondott autóipari megrendelések miatt felszabadult kapacitását, akkor az Apple többet kínált a plusz waferekért, így azokból iPhone lett, nem VGA.

Aztán persze az autógyártók is picsognak, hogy most nem kapnak elég ICt a navigációs rendszereikbe, meg miért ilyen drága. :))

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1045) ddaydome válasza Aprósólyom (#977) üzenetére


ddaydome
senior tag

Jah, most ezt elmondhatod, hogy 1,5 éve mi volt meg mennyiért. Most ez van. Nekem meg APU-m és annál 5x-r gyorsabb, jah és nem egy konzol ára.

"Ha meg kell b...ódni, akkor meg kell b...ódni......."

(#1046) Create. válasza ddaydome (#1045) üzenetére


Create.
addikt

Attól függetlenül nem éri meg ezt megvenni. Inkább várok több évet, minthogy ezt támogassam. Itt csak azzal lehet nyerni, ha a pénztárcával szavaz a vásárló. Ellenkező esetben rövid és hosszútávon is saját magával is kicsesz.

(#1047) HUN_Sector válasza ETOM (#1024) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Full hd alá a 4 giga jelenleg teljesen elég a legtöbb játéknál. Önmagában a vram mennyisége semmit sem jelent. Oda a modell fájlok töltődnek fel, amik lehetnek 10-20-30-50 megásak, fejlesztője válogatja. Az adatbusz amin megy a feltöltés, itt a 128 bit azért jó ha megvan, a 192 az már szuper, a 256 az csúcsszuper. Ha gyorsan megy az adattöltés-ürítés, full hd-n nem nagyon lesz akkora modell, hogy megakassza a képfolyamatot. A ram milyensége (gddr5-6) pedig kb 10% teljesítménykülönbséget jelent

[ Szerkesztve ]

(#1048) Aprósólyom válasza ddaydome (#1045) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Senki nem vitatta. Én is kelletlenül, de nincs mit tenni alapon megvettem majd 2x áron a használt VGA-t.
Az egész story-t egy korábbi hsz.-re hoztam fel, hogy ne felejtsék el az vásárlók, honnan indultunk ki, mert 100k alatt 6500 XT-ért lassan egyesek az utóbbi évek legjobb vétele díjat osztogatnák kis túlzással. :DDD Miközben még csak kb. 1,5 év telt el a durva árváltozások óta.
HU Q&A videóban boncolgatják a piaci árakat, és megemlítik a hallgatóságnak, hogy nem feltétlen jó, ha "üdvrivalgás közepette" tömegek mennek a boltba 120-140e forintos belépő kártyákért, mert akkor sose fog lemenni az árszínvonal.
Csak ennyi semmi több, mert egyébként tisztába van mindenki a mai helyzettel. Mára már csak az nincs tisztában vele, aki nem tudja mi az a GPU/VGA és nyafogók is alig vannak.
Amit én teszek az semmi több, csak a piac befolyásolása a közösségi emlékezet fenntartásával. :))

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#1049) carl18


carl18
addikt

Rég írtam, potolom!


110E forintért a RTX 3050 túl szép hogy ígaz legyen, de látom már PH-n is van pár scalper valszeg aki a zsír új kártyát extra haszonnal hirdeti.
A GPU hiány még szerintem jó darabig eltart, talán soha nem lesz vége, főleg ha a ETH ára megint emelkedni fog.

Talán akkor szabadul rá a piacra egy adag RTX 3000-es kártya mikor az új generációs RTX 4000 piacra kerül. És a magasabb hatékonyság felé mozdulnak.

A 6500XT akkár hogy nézzük az átlag embernek a 3.0 miatt amúgy se életképes.
De szerintem az AMD szándékosan dobott a piacra ennyire megnyírbált kártyát, mert ha a kutyának se kell hamarabb jut el a gamerek közé.
Nyilván néha valóban csak egy 1050Ti szintjét tudja, de ahogy elnézzem itthon van 110E-ért.
A 6500XT még mindig jobb mint egy több éves elavult 1050Ti.

Idővel ha a készlet javulna akkor simán jöhetne egy 128 bites verzió is! :)
Na azt már el tudom képzelni valóban versenyképesnek.

Én már nem is foglalkozok a videókártyákkal, úgy se lehet őket kapni emberi áron.
Majd egyszer újra lesz normális áron, de nem érdemes a hírekkel foglalkozni.
Aztán az ember csak enerigát pazarol ilyen hülye hírekre, mert az árazás úgy se fog javulni.

Talán 2022 második felében vagy 2023-ban valamelyes módon lesz javulás.
De nem lesz semmi a régi még jó darabig, sajnos a bányászat is igen jól jövedelmező üzlet.
A Scalperek termékeire is van kereslet, és ameddig megveszik tőlük addig csinálni fogják.
Egy Globális összefogás kéne, hogy senki ne vegyen kártyát több honapig.
Aztán valahogy lehet elkezdeni az ára elindulni az MSRP írányába.

Én mondjuk megfogadtam ameddig ez a örület tart, addig nem tervezek másik kártyát venni.
:U
Más felől, úgy gondolom lehet ez a folyamat már valamilyen szinten mesterséges.
Gondoljunk bele, pár éve ott volt a DDR4 memóriák kartelezése asszem.
Volt egyszer ram hiány és több évig fen tartották az árakat.

Azt se tartom lehetetlennek, hogy valahol béreltek egy raktárat ahova a kész termékek kerülnek. A TSMC is adott ki ilyenről pletykát, hogy van ügyfél aki raktároz és nem elad.
Biztos van valahol egy rész ahol még mesterségesen fokozzák a folyamatot.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#1050) Kansas válasza Aprósólyom (#1048) üzenetére


Kansas
addikt

"Amit én teszek az semmi több, csak a piac befolyásolása a közösségi emlékezet fenntartásával."
Akkor már csak abban kell reménykednünk, hogy ez az emlékezet nem olyan, mint a 200Ft-os kilónkénti kenyérár emléke...
Ha egy olyan kiindulási pontra akarsz emlékezni, ami soha nem jön vissza, az senkinek se jó, pedig akadnak arra utaló jelek(pl. Abu tett be régebben egy olyan grafikont, hogy milyen csíkszélességre mennyibe van megtervezni egy chipet, és hát siralmas, ahogy közel exponenciálisan emelkedik, és akkor még nincs szó gyártási költségről), hogy ha lejjebb is mennek még az árak, de a korábbi szintre már nem fognak visszaállni soha. Így csak azt érni el, hogy lesz egy állandó elégedetlenkedés ez emberekben ami nem fog feloldódni.

És félreértés ne essék, nem mondom, hogy szeretni kell a tendenciát, vagy hogy szolgaian bele kell nyugodni, de maradjunk meg a realitások talaján ami az elvárásokat illeti, akkor kevesebbszer és kisebbet fogunk csalódni(vagy menjünk el pesszimistába, és onnantól csak pozitívan tudunk csalódni)...

Lehet, hogy a durva árugrás csak kb. másfél éve indult, de a tendencia, hogy tolódnak egyre magasabb ársávba a hardverek, az már legalább 5 éve megy... és nem csak VGA fronton.

Egyébként én nagam ahhoz a véleményhez állok közelebb, amit LTT Linus is képvisel, miszerint is ennek a jelenlegi árazásnak csak az vethet véget, ha lesz egy de még inkább több kártya nagy mennyiségben elérhető(mondjuk ő ilyen módon az Intel Arc-tól várja a megmenekülést).
Mindegy, hogy az a kártya mit tud, a lényeg hogy alkalmas legyen a kereslet nagy mértékű kielégítésére, hogy az a sok amber aki most kártyát akar venni, megvehesse és utána már ne akarjon kártyát venni.

Ilyen szempontból a kereslet olyan jellegű elnyomása, hogy "ezt a szart nem veszem meg ennyiért", nem megoldás, mert nem tartható fenn a végtelenségig, legalább is nem sok embernek van hozzá akaratereje, illetveakkor se működik, ha hardvermeghibásodás miatt kéne az illetőnek új VGA.

#1049 carl18
"Egy Globális összefogás kéne, hogy senki ne vegyen kártyát több honapig." aha, életszerű... egy lópikulát! VGA kéne, amit mindenki megvehet. Lehetett volna ez a 6500XT is, de még a vártnál is rosszabb lett - igaz, állítólag készlet legalább van... vagy lehetett volna a 3050 is, ha nem csak ennyit gyártanak belőle, és annyival kerülne többe a 6500XT-nél, amennyivel az MSRP-je magasabb(tehát 25%)...
Amit te csinálsz, azzal nem szűnik meg a kereslet, csak konzerválódik, ki tudja meddig(amíg össze nem jön a lé egy 6600-ra vagy 3060-ra :F )...

Ha konteó kell, akkor én is tudok egyet: ledobták a gyíkemberek a földkorong peremén, azért hiánycikk...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.