Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Fáraó


Fáraó
őstag

Igen, ahol csak e-mail, internet, szövegszerkesztés kell ott a Linux tényleg költséghatékonyabb lehet.
Ám egy olyan prg amit nemzetközileg használnak...

VIGYORRRGAZMUS.....

(#2) sh4d0w válasza Fáraó (#1) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Pl. az OpenOffice-t nemzetközileg használják... vagy mire gondoltál?

https://www.coreinfinity.tech

(#3) negyedes válasza sh4d0w (#2) üzenetére


negyedes
addikt

Gondolom, hogy pl banki programokra gondolt vagy hasonlokra. :F

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#4) ngabor2 válasza negyedes (#3) üzenetére


ngabor2
nagyúr

asztali rendszerekről volt szó.

legnagyobb akadály az ilyen dolgokban valszeg a szakértőhiány még mindig. és mint tudjuk, ez egy ördögi kör: ha nincs, aki képezze a linux használatát, akkor nem lehet linuxra képezni az embereket. viszont ha valahol sikerül ezt a kört megtörni, akkor onnan már mehet az átállás.

3000 helyett 1000 euro... szép csökkenés.

(#5) Tanya- válasza ngabor2 (#4) üzenetére


Tanya-
tag

Én az 1000 eurot sem értem, a 3000-be bele tudom magyarázni a license-t pl, de az 1000-et is sokallom.

(#6) Fáraó válasza negyedes (#3) üzenetére


Fáraó
őstag

Ja, az is esetleg, de pl. nemzetközi adatbáziskezelők -bár ezek már tényleg nem asztaliak. Az Open Office sima ügy.

[ Szerkesztve ]

VIGYORRRGAZMUS.....

(#7) Vladi


Vladi
nagyúr

Nahát igen. Németek. Nem véletlenül tartanak ott, ahol.
Azért 22000000 euróból már kijön vagy 3 óvoda. :U

A szimpatikus indián fiatalember maga a keletnémet Winnetou, vagy apacs származása miatt releváns? :DDD

Azt nem igazán értem, hogy pl. a japán nagykövetségen miért kellett külön keresni japán tolmácsot. :F

Arról nincs sehol hír, hogy milyen disztró. Zsuzsi?

(#3) negyedes:

Honolulu német konzulátusán banki program... bizarrrr

(#4) ngabor2:

Most jó lenni orosz középiskolásnak.

(#5) Tanya-:

Gondolom a 3000-ben benne volt a "fillérekbe" kerülő ram. Meg miegymás. Az 1000-ben pedig a kiképzés ára is. Azért furcsa ez. Nálunk valahogy fordítva van. A vezetők hallani sem akarnak róla, itt meg az it-sek sírtak. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#8) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Gondolom Windowsos rendszerekről állnak át Linuxra. Mégis hogyan került 3000 euróba ezek fenntartása, ha a Linuxos 1000-ből megoldható?

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#9) moonman válasza fordfairlane (#8) üzenetére


moonman
titán

úgy, hogy Linux alatt a táp is ritkábban durran el. :))

(#10) dajkopali válasza moonman (#9) üzenetére


dajkopali
addikt

:DD

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#11) fordfairlane válasza moonman (#9) üzenetére


fordfairlane
veterán

Annyira extrém ez a különbség, hogy szinte biztos vagyok, hogy ez politikai döntés volt, nem gazdasági. Nagyon kilóg a lóláb.

x gon' give it to ya

(#12) dajkopali válasza Vladi (#7) üzenetére


dajkopali
addikt

ott alul látszik, hogy: apache war chief :)
az ötlet egyébként twollah tulajdona :R

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#13) ngabor2 válasza fordfairlane (#11) üzenetére


ngabor2
nagyúr

tegyük fel, hogy egy gépre kell oprendszer + office csomag. nézzük ennek a licenszét. ez vajon melyik esetben mennyire jön ki?

meg kell védeni a gépeket mindenféle károkozással szemben. a gépeknél nem guruk, hanem egyszerű felhasználók. valszeg a win védelme központilag is drágább, mint a linuxé. rendszergazda meg minden rendszer esetén kell, tehát ez a költség azonos.

ha most azzal jösztök, hogy az oprendszert + office-t egyszer kell megvenni... igen, minden gépre egyszer. tudom, hogy van tömeges licensz, most nem jut eszembe a szebb neve. de az is zsé. a víruskergető szintén. ráadásul állami szervezet, és mint ilyeneknél tudni lehet, nem biztos, hogy piaci árakon mennek a dolgok, hanem általában felette. tehát egy profitorientált cégnél lehet, hogy nem 3000 és 1000 a 2 szám, hanem sokkal kisebb, sokkal kisebb különbséggel.

a másik érdekes, hogy nem először olvasom hasonló winről linuxra váltásnál, hogy politikai döntés, nem gazdasági, szakmai. attól, hogy egyes, csak wint használó emberek számára nem alternatíva a linux, nem jelenti azt, hogy egy ekkora projektnél se az.

(#14) floatr válasza fordfairlane (#11) üzenetére


floatr
veterán

Európai intézményektől könnyen lehet várni politikai jellegű döntéseket, mivel minden ms licensz az amcsi republikánus oldalt erősíti :)

(#15) floatr válasza ngabor2 (#13) üzenetére


floatr
veterán

Erről meg az a véleményem, hogy ha politikai, akkor végre egy olyan politikai döntés, ami a linuxot részíti előnyben ;)

(#16) moonman válasza ngabor2 (#13) üzenetére


moonman
titán

mennyiségi licencnek hívják (volume licence), de szerintem állami intézményeknek épp, hogy olcsóbb, ráadásul nem 20 db-ot vettek hanem többezret, ez tovább jóárasítja. OpenOffice meg elmegy Win alatt is, tehát elég az OS-t meg a védelmi programot nézni (NOD32 Enterprise 50 ügyfélre 150.000 Ft. körül mozog, tehát ez sem vág padlóhoz).

(#17) cucka válasza ngabor2 (#13) üzenetére


cucka
addikt

a másik érdekes, hogy nem először olvasom hasonló winről linuxra váltásnál, hogy politikai döntés, nem gazdasági, szakmai.
Ebben azért van valami. Képzeld el, mekkora költségei vannak az átállásnak Németországban, amit főleg az it-sek és a rendszergazdák képzése tesz ki. Elképzelhető, hogy egyedi szoftvereket használnak, vagy speckó megoldásokra van szükségük, ott a linux-ra való átálláshoz ki kell fizetni a szoftverek fejlesztését. Gondolhatod, milyen temérdek pénzbe kerülne ez, főleg hogy az egész entörspájz méretekben zajlik.
Szakmai döntésnek azért nem szakmai, mert valószínűsítem, hogy a jelenlegi rendszerek is teljesen jól működnek, ami meg nem romlott el, azt nem kell megjavítani. (Lehet sok rosszat modnani a windows-ról, de azért azt mindenki beláthatja, hogy működő, használható platform, vállalati felhasználásnál pedig bizony vannak előnyös tulajdonságai)
Gazdasági oldalról ismerni kéne a számokat is, de mennyiségi licenszben a win olcsó, az entörspájz méretekben zajló linux oktatás/terméktámogatás/it tanácsadás meg brutál drága, win-re és linuxra egyaránt. Valószínűsítem, hogy kizárólag anyagi okok miatt nem éri meg váltani.

[ Szerkesztve ]

(#18) fordfairlane válasza ngabor2 (#13) üzenetére


fordfairlane
veterán

Éves fenntartás 1000 euró 3000 helyett, nem a vásárlásról volt szó. Ingyenes Office van Windows alá is, de ha Office 2007-ultradeluxe kontra Openoffice-ingyen relációban gondolkodunk, ez még akkor is extrém, ha még azt is feltételezzük (bár ezt is mire fel), hogy a központi menedzsmentje a Windowsos rendszernek drágább.

a másik érdekes, hogy nem először olvasom hasonló winről linuxra váltásnál, hogy politikai döntés, nem gazdasági, szakmai. attól, hogy egyes, csak wint használó emberek számára nem alternatíva a linux, nem jelenti azt, hogy egy ekkora projektnél se az.

Egyrészt: Azért, mert te nem használt központilag menedzselt Windows rendszert, még ugye elgondolkodhatsz ezen rendszer költségkomponensein. Semmi bajom a Linuxszal, nem igazán értek hozzá, de 20 éve számítógépekkel foglalkozom, és ez a történet így nagyon nem kerek.

Másrészt: Miért ne lehetne politikai döntés a háttérben?

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#19) moonman válasza fordfairlane (#18) üzenetére


moonman
titán

hát ha valamiben aduász a Windows, az a központi menedzselés.

"elgondolkodhatsz ezen rendszer költségkomponensein"

egy alapszintű központi menedzsmentnek nincsenek plusz költségei. Active Directory ugye adott, WSUS ingyenes, RIS/WDS szintén beépített fícsör, fájlszerver, fax- és printszerver, media server, stb. szintén beépített fícsör. az egyetlen, amire költeni kell a védelem és ha olyan extrákat is használnak, mint mondjuk ISA vagy SQL Server.

[ Szerkesztve ]

(#20) fordfairlane válasza fordfairlane (#18) üzenetére


fordfairlane
veterán

Kiegészíteném a politikai döntés részt:

Európának az is érdeke, hogy az IT iparból ő is keressen minnél többet, ne csak az Usa IT mammutjainak jattoljon, én ezt bizonyos ésszerű mértékig támogatom, ezzel nincs gond.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#21) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Annyira szeretem ezt az itcafe-t, minden héten nyitnak nekem egy linwin flém topicot :R ;]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22) moonman válasza moonman (#19) üzenetére


moonman
titán

web- és ftp szervert is kifelejtettem, ezek is alapból benne vannak. :)

[ Szerkesztve ]

(#23) moonman válasza bambano (#21) üzenetére


moonman
titán

az nem linwin, hanem winlin, jóvan? :DDD

(#24) Vladi


Vladi
nagyúr

Izé... a 3000 kontra 1000 költség redukciót nem olvastátok a hírben? Vagy kikerült... nem ott van még.
Ezek után akár politikai is lehet a döntés, a költséghatékonyabbság [saját :)) ] bizonyított.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#25) floatr válasza Vladi (#24) üzenetére


floatr
veterán

Erre mondta ford h ez a különbség szerinte kamu, és politikai döntés.... na

szerk: Egyébként a különbséggel kapcsolatban nem arról volt szó, hogy összeírtak egy-egy alternatívát, és ez volt a legkisebb, hanem a többi misztériumhoz képest. Gondolom a többiek vaskosan használnak exchanget meg tsai.

[ Szerkesztve ]

(#26) sh4d0w válasza Vladi (#24) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Debian Linuxra váltottak.

https://www.coreinfinity.tech

(#27) Vladi válasza sh4d0w (#26) üzenetére


Vladi
nagyúr

Köszi. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#28) ngabor2 válasza cucka (#17) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Képzeld el, mekkora költségei vannak az átállásnak Németországban, amit főleg az it-sek és a rendszergazdák képzése tesz ki.

tehát a wines képzések azok ingyenesek? mert én nem így tudom...

Gazdasági oldalról ismerni kéne a számokat is, de mennyiségi licenszben a win olcsó, az entörspájz méretekben zajló linux oktatás/terméktámogatás/it tanácsadás meg brutál drága, win-re és linuxra egyaránt.

lehet, hogy mennyiségi licenszben a win olcsó, a linux meg ingyenes. felpakolni ugyan akkora költség. központilag a linuxot is lehet menedzselni, az nem a win sajátja. oktatás kb. ugyan annyi.

Valószínűsítem, hogy kizárólag anyagi okok miatt nem éri meg váltani.

könnyen lehet. jó eséllyel benne van az is, amit korábban írtak: ha nem muszáj, ne függjünk egyetlen amerikai cégtől, ha egyszer van jól használható alternatíva.

(#29) wnix


wnix
senior tag

Szvsz az átállás nem arról szól, hogy melyik gyártó legyen lecserélve, hanem arról, hogy Open- vs Closed-Source. Meg arról, hogy nyitott szabvány vagy zárt (majdnem)-szabvány, amire egy rendszer felépítenek. A nyitott szabvány óriási előnye, hogy bárki felhasználhatja bármikor. Ez magával hozza azt is, hogy nyitott szabványt használó fejlesztéseknél nem kell egyettlen cégtől függővé válni, sőt ha nagyon akarom, akkor saját magam is a saját céljaimnak megfelelően fejleszthetek, sőt a fejlesztésemet terjeszthetem... pl Active Directory-t kihasználó programokat telefonra nem hiszem, hogy Microsoft nélkül tudnám fejleszteni. A "központi-menedzselhetőség" ilyen esetben vajon mennyit ér ?

Ezt lehet akár politikai indoknak is nevezni, de akkor el lehet gondolkodni azon is, hogy pl az emberiség többsége miért részesíti előnyben a demokráciát a diktaturával szemben, hisz a diktatura bizonyára olcsóbb a demokráciánál... Mert ugye ezt is lehet Open- vagy Closed-Source értelemben nézni...

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#30) Fáraó


Fáraó
őstag

Végülis nem rossz, ha nemcsak Win szakember képzések vannak, hanem Linuxra is megtanítják a gárdát. El fog terjedni, sztem nálunk is itt lehet majd -évet inkább nem becsülök :D .

Meg hátha alacsonyabb lesz a MS oprendszerek és egyéb szoftvereinek az ára. :)

VIGYORRRGAZMUS.....

(#31) cucka válasza ngabor2 (#28) üzenetére


cucka
addikt

tehát a wines képzések azok ingyenesek? mert én nem így tudom...
Nem, csak a jelenlegi emberállomány már képzett win-ből.

lehet, hogy mennyiségi licenszben a win olcsó, a linux meg ingyenes. felpakolni ugyan akkora költség. központilag a linuxot is lehet menedzselni, az nem a win sajátja. oktatás kb. ugyan annyi.
Igen. Ha a linux nem tud olyat, amit eddig használtak, akkor viszont irány a kassza. Például a cikkben említett japán betűs probléma. Azt nem tagadtam, hogy maga a szoftver olcsóbb, mert tény, az átállás költségei azok, amelyek problémásak.

könnyen lehet. jó eséllyel benne van az is, amit korábban írtak: ha nem muszáj, ne függjünk egyetlen amerikai cégtől, ha egyszer van jól használható alternatíva.
Pontosan, ezért politikai döntés. Ha esetleg egy német fejlesztésű linux disztrót választottak volna, akkor az egész országot tekintve még az is lehet, hogy jól jártak volna vele.

A cikkben említett 1000 euró vs. 3000 euró költség szerintem erős csúsztatás, egyszerűen nem tudom elképzelni, milyen szoftverrel tudnak ennyit spórolni. Ha 3 évente cserélik a gépeket, akkor egy windows+office ára évi 100 euró körül lehet, ehhez jönnek a szerverek, legyen 500, és akkor nagyvonalú voltam. A kérdés, hogy a maradék 1500 euró különbség mégis micsoda?

[ Szerkesztve ]

(#32) Vladi válasza cucka (#31) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az, hogy egy külügyminisztériumi gépen win+office a szoftver park... csúsztatás? ;)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33) cucka válasza Vladi (#32) üzenetére


cucka
addikt

Milyen egyéb szoftver lenne rajta? A szerverszoftverek és az egyéb apróságok (pl. vírusirtó) miatt 100 helyett 500 eurót számoltam, még mindig marad 1500. De ha megduplázod, és azt mondod, hogy 1000 eurónyi szoftver van egy külügyminisztériumi gépen, akkor is marad 1000 euró.

Mondj már példákat olyan szoftverekre, amelyek egy átlagos külügyminisztériumi gépen találhatók és alátámasztják a 2000 eurónyi különbséget.

(#34) D1Rect


D1Rect
félisten

"A legnagyobb gond a minisztériumban dolgozó 200 IT-s alkalmazott meggyőzése volt."
Arrafelé nem ismerik a linuxot még az IT-sok sem??? :F

(#35) Vladi válasza cucka (#33) üzenetére


Vladi
nagyúr

Még nem láttam ilyen gépet, és én tőled vártam volna a példákat. ;)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36) cucka válasza Vladi (#35) üzenetére


cucka
addikt

Én sem láttam ilyen gépet, de egy külügyminisztériumban irodai munkákat végeznek, irodai gépet meg szerintem mindketten láttunk már.

(#37) moonman válasza wnix (#29) üzenetére


moonman
titán

nemazért, de a closed max a Windows forráskódjára igaz, és még arra sem teljesen. Active Directory-ra meg bármire egész nyugodtan fejleszthetsz, lényegében minden szoftverük és szolgáltatásuk nyílt interfészekkel dolgozik és legtöbbjükhöz még az SDK is ingyenes, az utóbbi időben pedig egyre több nyíltforrású termékkel jönnek ők is (az Office XML formátum is teljesen nyílt, sőt megnyitották a korábbi bináris formátumot is). szóval ez csak kifogás, Windows platformra is ugyanúgy lehet fejleszteni, mint bármi másra, sőt.

(#38) dabadab válasza Fáraó (#6) üzenetére


dabadab
titán

"de pl. nemzetközi adatbáziskezelők"

Azok milyenek? Vagy milyenek a nem nemzetkozi adatbaziskezelok? :)

Egyebkent az Oracle-nek a Linux az elsodleges platformja, mySQL, PostgreSQL szinten, IBM DB2, Informix van Linuxra... mi van meg? Ja, tenyleg, Microsoft SQL Server nincs - ejnye, no :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#39) moonman válasza D1Rect (#34) üzenetére


moonman
titán

biztos ismerik, de aki tizen x éve Windows rendszergazda, az nem biztos, hogy örül neki, ha a feje fölött úgy döntenek (pláne politikai okokból), hogy akkor az egész kuka és Linux. most kezdhetnek előről mindent, bele a nagy ismeretlenbe és vagy működik, vagy nem. ahogy elhangzott: ami nem romlott el, azt nem kell megjavítani.

(#40) dabadab válasza moonman (#37) üzenetére


dabadab
titán

"az Office XML formátum is teljesen nyílt"

Nem az. DoStuffLikeClosedSourceMicrosoftApplication.

DRM is theft

(#41) sh4d0w válasza cucka (#31) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az átképzés költsége egyszeri költség, ami többet nem jelentkezik. A szoftverlicencek megújítása meg minden évben jelentkezik (kevés kivételtől eltekintve). Ott vannak a biztonsági mentések költségei, ami Windows alatt kereskedelmi szoftver + hardver, Linux alatt +2 HDD, szoftver ingyen van. Ha OEM szoftvereket használsz, akkor bedöglött hardver esetén +licencek a hardveren felül, Linux alatt ez sincs.

https://www.coreinfinity.tech

(#42) moonman válasza dabadab (#40) üzenetére


moonman
titán

kíváncsi lennék ebből mennyi van és mekkora problémákat okoz egy jó programozónak...

(#43) moonman válasza sh4d0w (#41) üzenetére


moonman
titán

biztonsági mentéshez ugyan minek kereskedelmi szoftver+hardver? ugyanúgy +2 HDD.
aki többezres gépparknál képes OEM szoftvert használni, az megérdemli már ne haragudj :)

"Linux alatt ez sincs."
meg Abev sincs. [gonosz off] ;]

(#44) fordfairlane válasza dabadab (#38) üzenetére


fordfairlane
veterán

Általam ismert adatbáziskezelők mindegyike létezik Linuxra és Windowsra is, és nem hinném, hogy bármelyiknél is olcsóbb lenne a Linuxos licensz.

x gon' give it to ya

(#45) cucka válasza sh4d0w (#41) üzenetére


cucka
addikt

Az átképzés egyszeri, de igen magas költség, ami biztos behozza majd egyszer valamikor az árát, de azt nem tudom, mikor.
Természetesen nem volt pontos, hogy OEM-et említettem, valójában biztosan valamilyen mennyiségi licensz vagy esetleg egyedi megállapodás szerint alakul a szoftverek ára egy ekkora szervezetnél. Igazából csak azt akartam elkerülni, hogy a költségeknél senki ne jöjjön már a dobozos vista ultimate árával példának..

(#44) fordfairlane - Az MS SQL Servert akkor ezek szerint eddig nem ismerted :) . Na az nincs Linuxra.

[ Szerkesztve ]

(#46) dabadab válasza fordfairlane (#44) üzenetére


dabadab
titán

Ja, itt nem errol volt szo, csak a "nemzetkozi adatbaziskezelo" kifejezes ragadott meg :)

DRM is theft

(#47) sh4d0w válasza moonman (#43) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Van, bár inkább ne lenne...

Backup megoldásról mesélj már valamit Windows alatt, ami ingyenes és professzionális...

https://www.coreinfinity.tech

(#48) moonman válasza sh4d0w (#47) üzenetére


moonman
titán

mi hosszú évek óta ntbackup-pal mentjük a teljes hálózatot, eddig egyszer sem okozott problémát. konzolbuziknak ott a robocopy, elég profi cucc szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#49) sh4d0w válasza moonman (#48) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ahha... és az ntbackup mióta ingyenes? Tudtommal az OS része, de azt nem adják ingyen...

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#50) D1Rect válasza moonman (#39) üzenetére


D1Rect
félisten

Hmm... így érthető. nem rendszergazda szemszögből néztem a dolgot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.