Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) wetomi


wetomi
aktív tag

Ez az írás nagyon, nagyon jól jött, mert hamarosan én is váltanék.

(#2) ViZion


ViZion
félisten

Szia!
Köszönjük az írást :R , az áttelepítésről nem gondoltam, hogy csak ennyi...

Amibe "belekötnék" az a Var, amire Te adtad a választ: "/var HDD-re költöztetése nem jár sebességcsökkenéssel, hisz a naplózás nem jár nagyméretű és nagy sebességigényű írási műveletekkel" Éppen ezért felesleges is átrakni, olyan kevés adat szvsz.

Azt kell végiggondolni, hogy kb. 5-6 év múlva az SSD jelenlegi fejlődését figyelembe véve ezek a típusok (nekem is ilyen van) már lassúak, kicsik, elavultak lesznek. Ettől persze még jók lesznek majd ide-oda, de sztem sokan le fogjuk cserélni egy nagyobb, gyorsabb modellre. Ez alatt a pár év alatt meg nincs az a temp mennyiség ami hazavágná szerintem átlag felhasználás mellett. (OK Photoshop scratchot nem mertem SSD-n hagyni azért :D )

Particionálásra nekem a Gparted nagyon kellemes, GUI van... a parancssoros megoldás jobb, vagy mindegy?
Azt írtad Win-el együtt használod. Azt ez után telepítetted? Vagy azt felraktad, és utána helyezted át a linuxot? Lehet csak figyelmetlenül olvastam :B
Várjuk a következőt... :K

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#3) Lenry válasza ViZion (#2) üzenetére


Lenry
félisten

Linux-szal hoztam létre a partíciós táblát, tehát a Linux költözött előbb ;)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#4) dave666


dave666
aktív tag

Köszi a cikket, nagyon hasznos :R
Karácsonyra már olcsóbb lesz az SSD, és akkor én is szeretném kipróbálni :K

Dave666

(#5) lapa


lapa
veterán

valóban hiánypótló, kiváló összefoglaló.

én annyit jegyeznék meg amolyan "b" (bcp) tervként, hogy talán érdemesebb a rendszert tar backupolni, majd onnan visszaállítani az új lemezre. ez csak annyival "több", hogy az ember biztosan teszteli a recoveryt. az esetek nagy százalékában vannak ugyanis "hoppá" jellegű gubancok, amikkel ilyenkor nyugiban el lehet harcolni. ha érdekel valakit bemásolom az általam használt pgp-s parancsot.

érdekes ez az ext4 + opciós témakör, ahogy olvastam a hupon nem voltak elájulva az ext4-től az arcok. nekem ext2 van fenn, nem éreztem eddig különösebb lassulást. persze az régen volt, de az ubi 10.04 kernele nem újabb... mindenesetre fontos, hogy említetted, bele tudom ásni magam.

(#6) Fooler89


Fooler89
őstag

Arról tudnál írni pár sort, hogy mennyivel gyorsabb így az egész rendszered?

(#7) Geller72


Geller72
veterán

Nyomtatóbarát verzió-->>Save as.. :DDD. Most állok én is ilyen előtt, annyi, hogy csak linux lesz rajta..;). Köcce :R. Este elolvasom.

(#8) Jester01


Jester01
veterán

Jó cikk, például én nem tudtam, hogy a TRIM-hez mi kell. A mozillás dolog pedig jó trükk. :R MOD: rsync-et vagy hasonlót nem próbáltál? Akkor nem másolná mindig az egészet.

lapa-val egyetértek tar ügyben, még úgy is, ha nem mented külön a backupot hanem csak egy pipe segítségével használod másolásra. A tar-ban jobban bízok linkek, jogosultságok és egyéb nyalánkságok másolását illetően.

Live CD mindig jó ha van kéznél, de alapesetben elég ha az aktuális rendszert bootolod single user módba, mindent read-only mountolva.

Elég olcsó a memória manapság, lehet, hogy beteszek extra 4GB-t és akkor lehet /tmp ramdisk nekem is ;) Persze még az SSD-m sincs meg :B

[ Szerkesztve ]

Jester

(#9) lapa válasza Jester01 (#8) üzenetére


lapa
veterán

ssd + 8 giga ramdrive kitűnően néz ki pl piciny rarokba pakolt esküvői 720p mkv-k kitömörgetésekor. elég meggyőző a sebessége. pláne pszickikailag jó, mert az ember nem szívesen írogat soksok gigát csak kitömörgetés miatt ssd-re.

(#10) ViZion válasza Fooler89 (#6) üzenetére


ViZion
félisten

Az enyém gyorsabb lett sokkal, de mérni nem mértem. Nem is az indulásban jelentkezik, hanem a programok és a rendszer működése gyorsabb.
A másik fontos dolog, hogy a win leállítja a HDD-t, és kussol a gép pl. netezés alatt...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#11) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ugyan nincs ssd-m és nem is gondolkodtam eddig benne, de ettől független sok hasznosat találtam az írásodban. Klassz!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12) AssAssynn


AssAssynn
őstag

Második oldal, első képéhez: a Portal 2 faja. ;D

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#13) F34R


F34R
nagyúr

ez jó , ez jó :) bár vékony a 64GB két rendszernek SSD-vel baromi gyors lehet az Arch;)

(#14) Jester01 válasza AssAssynn (#12) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, csak nagyon rövid (legalábbis a single user). :(

[ Szerkesztve ]

Jester

(#15) Lenry válasza Jester01 (#8) üzenetére


Lenry
félisten

A mozillás dolog pedig jó trükk. :R MOD: rsync-et vagy hasonlót nem próbáltál?

a mozillás script rsyncet használ ;)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#16) lapa válasza Lenry (#15) üzenetére


lapa
veterán

egyébként pontosan miért kell az egész profilt a tmp-be rakni? én anno csak ennyit csináltam:

mozilla: about:config --> new string value browser.cache.disk.parent_directory. Set the value to /tmp

annyira sokat írogat a cache-en kívülre is?

és most akkor a cache-t végül kiírod? nem merültem bele a scriptbe.

(#17) WN31RD


WN31RD
addikt

A nobarrier szünetmentes táp illetve battery-backed cache nélkül veszélyes móka, tessék elolvasni, amit a linkelt oldalon írnak róla.

Beleírnám még a cikkbe, hogy ha LVM is játszik, akkor a pvcreate parancs --dataalignment opcióját kell használni, LUKS titkosított köteteknél pedig a cryptsetup parancs --align-payload opciója szükséges.

Én majdnem pontosan 2 éve használok egy Intel X25-M G2 SSD-t a kb. napi 24 órában üzemelő laptopomban, és semmilyen módon nem próbáltam a háttértárra írt adatok mennyiségét csökkenteni, minden journal be van kapcsolva, a logokat olyan gyakorisággal frissíti a rendszer, mint régen, stb. Eddig 100-ról 99-re csökkent a Media Wearout Indicator értéke, szóval az SSD-nek mindez meg sem kottyant.

[ Szerkesztve ]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#18) lapa válasza WN31RD (#17) üzenetére


lapa
veterán

az mit jelent pontosan, hogy Media Wearout Indicator 99? kifejezhető ez formázható helyben? 0 után kezd csökkenni?

(#19) WN31RD válasza lapa (#18) üzenetére


WN31RD
addikt

Az Intel Solid-State Drive Toolbox User Guide 3.4.2.9-es pontja ezt írja:

"[...] The normalized value declines linearly from 100 to 1 as the average erase cycle count increases from 0 to the maximum rated cycles. [...]"

Tehát az SSD a törlési ciklusok alapján számított élettartamának kb. 99%-ánál jár. Mindez két év (laptophoz mérten) viszonylag intenzív használat után.

[ Szerkesztve ]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#20) lapa válasza WN31RD (#19) üzenetére


lapa
veterán

értem köszi, ezt nem találtam hirtelen. meg tudom nézni linux alól esetleg? hdparm vagy valami megmondja? toltam most egy smartctl -a parancsot, de nem ír ilyesmit.

[ Szerkesztve ]

(#21) (jan)


(jan)
őstag

Aperture Laboratories :DD

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#22) lapa válasza lapa (#20) üzenetére


lapa
veterán

oké megvan, csak lucidban régebbi volt csomagolva. 409 nap kímélő 24/7 üzem után nekem is 99%.

(#23) Lenry válasza Fooler89 (#6) üzenetére


Lenry
félisten

majdnem semennyire, de még dolgozom a hiba feltárásán

SSD topik és innen lefelé

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#24) WN31RD válasza lapa (#20) üzenetére


WN31RD
addikt

A "smartctl -a" nálam működik...

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#25) audi100td


audi100td
nagyúr

Komoly iras, köszi szepen, a jövöben biztos szüksegem lesz ra, majd ha megfizhetö lesz egy 500GB körüli ssd. :)

(#26) kovy79


kovy79
őstag

Csatlakozom a köszönetnyílvánítók táborához. :R Korrekt cikk sok hasznos adalékkal.

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#27) #13260800


#13260800
törölt tag

jómagam is az ext2 preferálom, gyorsabb mint naplózó fájl rendszerek. Jó kis írás lett gratula! :R

(#28) body007


body007
addikt

Nagyon hasznos cikk, köszi :R
Annyi kérdésem lenne, h ha nem szeretnék win-t (mér is szeretnék... :D ) változtassak valamelyik beállításon? Mert vagy két helyen jelezted, h a win miatt állítottál be dolgokat.

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#29) Lenry válasza body007 (#28) üzenetére


Lenry
félisten

sehol :N

az alignálás az egyetlen, amit specifikusan így érdemes megcsinálni, hogy a Windows biztosan boldog legyen, de a Linuxnak se lesz tőle semmi baja, ha ugyanígy csinálod.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30) Lenry válasza WN31RD (#17) üzenetére


Lenry
félisten

A nobarrier szünetmentes táp illetve battery-backed cache nélkül veszélyes móka

az elmúlt ~5 évben egyetlen váratlan áramszünetre emlékszem, az is kb 2 hete volt. nem hiszem, hogy mondjuk minden adatomat helyreállíthatatlanul tönkrevágná, így ettől kevéssé félek.

SSD kopás: igazából én se nagyon hiszek ennek a hímestojás-dolognak, főleg, mióta olvastam fLeSs cikkjét. azonban mégis ott motoszkál a gondolat, hogy ha már ennyien sírnak a fórumokon emiatt, plusz elég drága is volt ahhoz, hogy vigyázzak rá.

LVM: ez egyszerűen azért nem került a cikkbe, mert nincs ilyenem, így nem foglalkoztam vele.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#31) F34R


F34R
nagyúr

(#25) audi100td

olyan egy jó darabig nem lesz .

(#30) Lenry

én sem gondolom annyira hímesnek , vigyázni kell rá és nem agyba-főbe írni olvastatni vele.
10 évet emlegetnek de elképzelhető több is teljesítményromlással , de akkora már nem ez lesz a gépedben. ;]

(#32) audi100td válasza F34R (#31) üzenetére


audi100td
nagyúr

olyan 2 evre saccolom, raerek :)

(#33) Lenry válasza lapa (#16) üzenetére


Lenry
félisten

véleményem szerint elég sokat ahhoz, hogy áthelyezzem a RAMdiskre, de a cache-t is át fogom, ahogy most leírtad :R

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#34) Rickazoid


Rickazoid
addikt

Remek írás, Köszönjük!
Remélhetőleg hamarosan én is leszek hasonló helyzetben, hogy Arch-ot mozgatok SSD-re, így örülök minden fellelhető tapasztalatnak és tanácsnak erről.

Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

(#35) DBob


DBob
őstag

Hmm.

Én kb 1 éve költöztettem a linuxom ssdre hddről. Először felraktam win7et, utána mögé dobtam linuxot. Szerintem simán dd-vel átküldtem. Nálam tmpen kívül még var/log is tmpfsre kerül, viszont mozilla dolgai nem.

Kissé részletesebben leírtad, mint amire én emlékeztem, persze én valamelyest másképp is csináltam.

(#36) AssAssynn válasza Jester01 (#14) üzenetére


AssAssynn
őstag

Hát ez mondjuk kinek hogy.
A játékok többsége nem olyan hosszú, én a kettővel kb. 10 órát töltöttem el.

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#37) Findzs


Findzs
addikt

profi írás, köszi :R
igaz jelenleg win7 -et használok de a linux se áll távol a jövőbeni terveimtől ezért hasznos lesz még nekem ez az írás :K

ha kiderült, hogy mi okozta a lassúbb működést remélem jelzed az ssd topikban :K

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#38) e00dgy


e00dgy
aktív tag

Szép írás!

Csak a zseni és az idióta töri át az emberek által teremtett korlátokat. Soha nem használtam reklám blokkolót... :) ;)

(#39) Lenry válasza Findzs (#37) üzenetére


Lenry
félisten

Mindenképp jelezni fogom, amint rájövök :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#40) lapa válasza DBob (#35) üzenetére


lapa
veterán

speciel a /var/log ramdriveosításától óva int minden manuál. az okát nem tudom és talán nem is érteném, de nem szimpla crash debugging okból kifolyólag, ez biztos. mindenesetre elég meggyőző volt ahhoz az indoklás, hogy egyenként szenvedjem át a logfájlokat a tmpfs-re a konfigjaikban.

(#41) Stirlitz


Stirlitz
senior tag

Igazi PH szintű írás, köszönet érte! :R

[ Szerkesztve ]

(#42) Kronos3000


Kronos3000
senior tag

Nagyon jó írás,kár hogy nálam elkésett...Már régebben vettem ssd-t de csak a win7-t költöztettem,az ubi maradt a régi helyén...:-(((

Wasabi...

(#43) Lenry válasza Kronos3000 (#42) üzenetére


Lenry
félisten

Még most is megteheted, hogy átköltözteted.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#44) scope2007


scope2007
addikt

köszi! ez valóban hasznos lesz a későbbiekben...

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#45) balpis


balpis
őstag

Gratulálok a jól összeszedett íráshoz és köszi!
Pár hét múlva várhatóan hasonló cipőben fogok járni, sok segítséget jelent majd.

(Csak azt nem tudom még, hogy az ubuntu és win7 mellett mit kedjek az XP-vel... :) )

A swap-et azt hagytad a külön HDD-n? Az nem lassít sokat? vagy nagyon ritkán ír oda?

notebookba (lenovo T400-ban volt, de sok másba is jó) SATA-I HDD caddy eladó

(#46) Lenry válasza balpis (#45) üzenetére


Lenry
félisten

4G RAM mellett gyakorlatilag sosem használja a swapet a Linux, csak a biztonság kedvéért van egy 650megás partíció erre a célra

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#47) dabadab válasza Lenry (#46) üzenetére


dabadab
titán

A FF-ot nem lenne egyszerubb siman RAM-be cache-elesre atallitani? (Csak mert elsore kb. en is azt jatszottam el, amit te is, aztan a vegen egyszeruen kikapcsoltam a disk cache-t)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#48) Lenry válasza dabadab (#47) üzenetére


Lenry
félisten

De. De a cikk írásakor ezt még nem tudtam. Azóta megcsináltam ezt is, majd beírom a cikkbe.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#49) dabadab válasza Lenry (#48) üzenetére


dabadab
titán

Egyébként korrekt cucc, a bindes mountokért pluszpontok járnak :)

DRM is theft

(#50) Lenry válasza dabadab (#49) üzenetére


Lenry
félisten

:R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.