Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) BioNiCMaN


BioNiCMaN
addikt

Az 1, 3 és 4 csillagot miért nem osztogatja? :F

Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

(#2) joghurt


joghurt
addikt

Mi az egy kábelnél, hogy "egyedi ellenállási érték"?

Megfejtés: A 2.0-s csatlakozókkal való kompatibilitás érdekében a konfigurációs csatorna vezetékét egy 56 Ω-os ellenállással kellene felhúzni. Ennek hiányában a készülék megpróbálhat USB 3.1 C módra 3 A-t szippantani a töltőből/HUB-ból/hostból, ami kellő túláramvédelem hiányában annak meghibásodásához vezethet.

A tej élet, erő, egészség.

(#3) atus72 válasza joghurt (#2) üzenetére


atus72
senior tag

Érdekes hogy egy 0 értékű alkatrész miatt van ez, feltéve ha igaz. Valami itt nem kerek.

(#4) #65675776 válasza atus72 (#3) üzenetére


#65675776
törölt tag

Annyit mutat, hogy a gyártók csak a csatlakozókat cserélték le az USB3 kábeleken.

Mondjuk ha a szabvány szempontjából ennyire fontos ez az ellenállás, akkor nem igazán értem, hogy miért nem a csatlakozóban magában van benne. Azzal az ilyen sóher gyártói hozzáállást meg lehetne kerülni.

[ Szerkesztve ]

(#5) joghurt válasza atus72 (#3) üzenetére


joghurt
addikt

Sok gyártó letojta magasról a szabványt, és egy (kisáramú) digitális jelvezetékeknél megszokott 10 k-s ellenállással húzta fel. Tehát nem kispóroltak belőle valamit, hanem nem figyeltek oda.

A tej élet, erő, egészség.

(#6) FefeeX


FefeeX
veterán

Katasztrófa, hogy a színvonal hogyan csökken évről évre egyszerűen mindenhol.
Már több WD microUSB 3.0 kábelt is ki kellett dobnunk, mert használhatatlanná vált egy év alatt. Régebben azért ha vettél kábelt, ez nem volt jellemző (vagy megszépültek az emlékek?! :F )

(#7) azbest


azbest
félisten

Amazonon is sok kínai árus van már, mert ott magasabb árakkal is simán boldogulnak. Aztán, hogy nem szabványos vagy nem is igazán működik, már sokan nem veszik észre.

pl friss tapasztalatom az rj45 toldó és lapos kábeles cat6-ként hirdetett kábel esetén szembesülni azzal, hogy nem pécés felhasználásra valók (telefon vagy más lassabb adatátvitelre), arra nemhogy gigabitet, de fast ethernetet sem tudják teljesíteni. Persze részben a kíváncsiság hajtott, hogy vajon mire jók ezek. De legalább olcsók voltak :D

(#6) FefeeX
az egyre gyorsabb adatátvitel és egyre több amper sokkal magasabb minőséget és a szabványok pontosabb betartását igényli :)

[ Szerkesztve ]

(#8) McSico


McSico
senior tag

Ezzel leginkább az a baj, hogy a felhasználók többségét nem érdekli a kábel minősége, csak hogy minél olcsóbb legyen. Utána meg lesnek, hogy a 2m-es usb kábelről nem megy példáúl egy külső hdd.
Itt meg ezek szerint szimplán ki lehet nyírni a berendezést. Alakulunk azért. :)

[ Szerkesztve ]

"Ha bármi rossz dolog ér az életben, gondolj arra, hogy egy elkényeztetett kurvának mindig rosszabb!"

(#9) #06658560 válasza McSico (#8) üzenetére


#06658560
törölt tag

A felhasználónak/átlag bélának nem is kell tudnia, hogy mi van benne, azért van a szabvány.

(#10) McSico válasza #06658560 (#9) üzenetére


McSico
senior tag

Már amelyik kábel gyártó betartja. :) Sajnos vagy szerencsére láttam már érdekes kivitelezéseket. :D

"Ha bármi rossz dolog ér az életben, gondolj arra, hogy egy elkényeztetett kurvának mindig rosszabb!"

(#11) dabadab válasza #65675776 (#4) üzenetére


dabadab
titán

"Mondjuk ha a szabvány szempontjából ennyire fontos ez az ellenállás, akkor nem igazán értem, hogy miért nem a csatlakozóban magában van benne"

Melyikben? A C oldalon nem lehet, mert ez az ellenállás azt mutatja, hogy a másik oldal milyen típusú.
A másik oldalon meg megint nem lehet, mert ez pont azt mutatná, hogy ez egy régi típusú csatlakozó - márpedig azokat már azelőtt specifikálták meg legyártották, hogy a C-t meg a 3.1-et kitalálták volna.

DRM is theft

(#12) Tikakukac


Tikakukac
titán

Nem kell irreálisan felárazni egy szemét minőségű kábelt és nem lesz gond. Küldöm puszira almáéknak is.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#13) ANOka válasza BioNiCMaN (#1) üzenetére


ANOka
őstag

A felsorolt gyártók közül egyedül a Belkint-t ismertem.

(#15) dabadab válasza #32839680 (#14) üzenetére


dabadab
titán

"Miért a kábelnek kell védettnek lennie, hogy az eszköz áramleadása ne tudjon megszaladni? Hm?"

Nem erről van szó. A kábel pull-up ellenállása információhordozó funkcióval bír, ez mondja meg az USB-s eszköznek, hogy mekkora áramot szabad felvennie. Ha egy ilyen elrontott kábellel egy laptopot rákötsz mondjuk egy sima USB portra (ami 0,5 A-re van méretezve) vagy egy sima töltőre (ami meg 1,5A-re), a laptop meg megpróbál erről 3A-t lehúzni, akkor az azzal jár, hogy ott valami baj lesz. Ha az USB port / töltő korrektul van védve túláram ellen, akkor nem olyan nagy baj (csak nem fog működni), ha viszont azt is olyan hozzáértően csinálták, mint a pull-up méretezését, akkor meg akár le is éghet a ház.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#16) #65675776 válasza dabadab (#11) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ez egy jogos felvetés. De ekkora változások esetén azért elgondolkodnék, hogy elvessem a visszamenőleges kompatibilitást.

(#17) PandaMonium válasza FefeeX (#6) üzenetére


PandaMonium
őstag

Nem is egészen értem mi megy tönkre egy mUSB3.0 kábelen?! Nálam olyan fordult elő 1-2x, hogy kikopott a csatlakozó, vagy saját hibámból a táskámban megtört, de ezen kívül nem értem hogy fordulhat olyan elő, hogy 1 év alatt tönkremenjen "csak úgy" egy kábel. :F

What I cannot create, I do not understand

(#18) tecsu válasza dabadab (#15) üzenetére


tecsu
addikt

Ezt már jóelőre látni lehetett. ;-)
Azt meg nem tudom sajnálni, aki noname kábeleket vásárol a legújabb technológiához.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#19) VS461 válasza tecsu (#18) üzenetére


VS461
tag

Eddig nem volt gond a noname kábellel. Miért kellett ennek megváltoznia? Fogyasztóként hadd ne kelljen rugóznom rajta, ha egyszer papíron szabványos. Még akkor is, ha a "legújabb technológiához" veszem. A szabvány azért szabvány.

[ Szerkesztve ]

Helicopter pilots are different... "За всю историю никто и никогда не сумел завоевать Афганистан. Hикто и никогда" - 9я рота

(#20) #16939776 válasza VS461 (#19) üzenetére


#16939776
törölt tag

Régen is így volt, csak nem voltak csúcsra járatva a kábelek, és nem vette észre a user hogy gyenge a kábel, amíg teljesen le nem dobta magáról az eszközt.

A csatlakozó fejbe van építve elektronika+fw., amitől alkalmas lesz a kábel biztonságos működésre, ez alatt nem felel meg a kábel.
Gondolom le lehet spórolni 2-3 usd-t, ha helyére 2db smd ellenállást raknak be, de nem ugyan az a végeredmény :U

Nem kell azt hinni, hogy jobb minőségűek lesznek a kábelek, drága a réz. :P

[ Szerkesztve ]

(#21) VS461 válasza #16939776 (#20) üzenetére


VS461
tag

Na igen... a júzernek viszont ezt most sem lenne szabad észrevennie :)

Helicopter pilots are different... "За всю историю никто и никогда не сумел завоевать Афганистан. Hикто и никогда" - 9я рота

(#22) dabadab válasza tecsu (#18) üzenetére


dabadab
titán

"Ezt már jóelőre látni lehetett. ;-)"

Hogy 56 helyett 10 kΩ-os pull-upokat fognak használni?

"Azt meg nem tudom sajnálni, aki noname kábeleket vásárol a legújabb technológiához."

Azért ne menjünk el teljesen idióta irányba, az alapvető elvárás lenne, hogy egy USB kábel megfeleljen az USB szabványnak.

(#20) Duracellm...: "A csatlakozó fejbe van építve elektronika+fw., amitől alkalmas lesz a kábel biztonságos működésre, ez alatt nem felel meg a kábel."

Olvastad a cikket? Abszolút nem erről van szó.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#23) macilaci78 válasza FefeeX (#6) üzenetére


macilaci78
nagyúr

8 db micorUSB kábelem jött meg a héten Kínából 6 különböző eladótól. :U
Egy év alatt kopott el az előző 8. :(

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#24) Béééla válasza dabadab (#15) üzenetére


Béééla
őstag

Ha egy ilyen elrontott kábellel egy laptopot rákötsz mondjuk egy sima USB portra (ami 0,5 A-re van méretezve) vagy egy sima töltőre (ami meg 1,5A-re), a laptop meg megpróbál erről 3A-t lehúzni, akkor az azzal jár, hogy ott valami baj lesz

Ez esetben az, hogy hatod-feleannyi idő alatt tölt fel. Jó, csínai 1 eurós töltő így is, úgy is kigyullad, egy normális meg csak erőlködik, de nem döglik bele.

Bélabá

(#25) dabadab válasza Béééla (#24) üzenetére


dabadab
titán

"Ez esetben az, hogy hatod-feleannyi idő alatt tölt fel."

Fuss neki újra.

DRM is theft

(#26) joghurt


joghurt
addikt

Hihetetlen, hogy ennyi ember van itt write-only módban, vagy komoly szövegértési problémákkal. :O

A tej élet, erő, egészség.

(#27) FefeeX válasza PandaMonium (#17) üzenetére


FefeeX
veterán

Az vicces lenne, ha a 20 centis kábel "saját hibából" törne meg, mikor gyakorlatilag összehajtani sem nagyon lehet úgy, ráadásul vastag burkolata van. Normál elektronikánál meg húzzák-vonják a vezetéket, és soha semmi gondja nem lesz. Vagy véletlenül beszorítják, és kontakthibás lesz. Kb. százszoros erőkifejtésre, védőburkolat nélkül. Szóval, az, hogy a táskában kerekre tekerve egy kábel kontaktos lesz, az tervezési hiba, és nem "saját hibából lett olyan"

De volt ilyen kábelem a WD-től USB2-es is, az is hasonló falvastagsággal készült, és ugyanúgy beszaródott fél év alatt, azt ráadásul kétszer cserélték is anno. Azóta egyébként Samsunghoz tartozó kábelt használok már vagy másfél éve, ugyanúgy hordom, mint előtte a WD-ket, de ennek érdekesmód semmi baja.

Béééla: az maga lenne a csoda, meghazudtolnád a fizika törvényét. Ha te a 1,5 amperes tápegységből 3 ampert veszel ki. Gondolom a 120 lovas kocsit is azért hajtod 500 lóerővel, mert jó gyártmány :U

macilaci78: ez így a legdrágább megoldás, inkább vennék egy elnyűhetetlen kábelt, lehet, hogy egyszerre tíz kínai gagyi áráért, de aztán idővel megérte a dolgot... Ha lenne elnyűhetetlen, mert mintha direkt ez ellen dolgoznának manapság.

[ Szerkesztve ]

(#28) Béééla válasza dabadab (#25) üzenetére


Béééla
őstag

Hupsz, hatszor-kétszerannyi akart lenni. (illetve eredetileg hatod-feleannyi megfelelő töltővel)

Béééla: az maga lenne a csoda, meghazudtolnád a fizika törvényét. Ha te a 1,5 amperes tápegységből 3 ampert veszel ki.
Ki mondta, hogy ki tudja venni? A telóm is bejelentette a kínai szivargyújtós USB töltőre, hogy ez bizony kevés lesz, számítsak rá, hogy lassan fog feltöltődni. Úgy is tett, piszok lassan töltődött fel.

Amúgy meg ampert kiszedek neked bármikor, többet mint amit ír a doboza, de azt nem garantálom, hogy ugyanannyi kapocsfesz mellett. Ha ráereszti magát a töltőáramkör, hogy "hinnye, lehet neki tolni" mert nincs benne a felhúzóellenállat a vezetékben:
a) behorpad a töltő és megszakad a töltés minden tizedmásodpercben a feszültség hiánya miatt (na az ám az igazi kapcsolóüzem :DDD )
b) a töltőáramkör rájön, hogy a szabvány ugyan támogatja a durva kraftot, de X felvételnél már nem jön meg a fesz, hát kössünk egyezséget. (lásd még: hosszú a vezeték, nagy az ellenállása és te a nappaliból húzod a 20 méteres USB kanócot legalább 6 toldóval a konyhába)
Egyik sem akkora baj, legfeljebb bosszúság.

[ Szerkesztve ]

Bélabá

(#29) #16939776 válasza dabadab (#22) üzenetére


#16939776
törölt tag

De, linken keresztül arra hivatkozik hogy, "szabványos" 56K+/-5% helyett 10K-t használtak a Vbus és a GND között.
Ennek az ellenállásnak a szerepe annyi, hogy csatlakozáskor felhúzza a az ID pint hogy a föld felé kötött fet a tápvonalra modulálva át tudja küldeni azt a 3 bit-es csomagot ami azonosítja a forrást.

Jelen állapotban nem okozhat problémát, mert elég sok adat áramlás/vissza ellenőrzés után engedi meg a céleszköznek hogy felvegye a névleges áramát.

Az aktív kábelt azért hoztam fel, mert az képes rá hogy a kábel másik végén meghullott tápfesz esetén adatcsatornán keresztül korlátozza az eszköz által felvehető teljesítményt, így nincs összeégett usb port. ;)

(#30) joghurt válasza FefeeX (#27) üzenetére


joghurt
addikt

A kábelek vastagsága méretezési kérdés. Előre tervezhető, hogy mennyit bírjon. Például a fej/fülhallgatók gyártói tökéletesen tisztában vannak vele, hogy a 3 hajszálnyi érből megsodort drót legkésőbb egy hónap után el fog törni. De nekik az az érdekük, hogy dobd ki az egészet, és vegyél egy újat.

A példád némileg sántít. Ha egy 1,5 amperes tápegységből 3 A-t akar kivenni (és nincsen kellő védelem benne), akkor ott valamelyik belső alkatrészen nagyobb teljesítmény fog elmenni a tervezettnél, magyarul leég. Hasonlóan az autó motorjához: Ha egy 120 lóerős autót befogsz kamionvontatásra (tehát 500 LE-t akarsz kivenni belőle), és nyomod a gázt ész nélkül, annak szintén füst lesz a vége.

A B verzió kicsit jobb: A táp ugyan nem sül meg a 3 A-nyi terhelés alatt, viszont a 3 A-t már csak mondjuk 3 V-on fogja tudni leadni. Ami viszont édeskevés a töltéshez.
(Az autós példában: Ugyan elindul a csempével megrakott Suzuki, de nem fog 130-cal autópályázni, viszont néhány környezetvédelmi kategóriával vissza fog esni a károsanyag-kibocsájtása.)

A tej élet, erő, egészség.

(#31) Béééla válasza joghurt (#30) üzenetére


Béééla
őstag

Ha egy 1,5 amperes tápegységből 3 A-t akar kivenni (és nincsen kellő védelem benne)

Akkor kuka, és nem kéne megadni rá a gyártási engedélyt. Sajnálatos, hogy ennyi ipari hulladék van szabadlábon. Még egy bruttó 50 Forintos disszipatív vacak is rövidzárvédelemmel jön, gyakorlatilag lehetetlen leégetni. Egy drága webshopból nézve is filléresen összedobható.

Bélabá

(#32) tecsu válasza dabadab (#22) üzenetére


tecsu
addikt

Azt már jóelőre lehetett látni, hogy az emelt teljesítménnyel gondok lesznek. Azt is, hogy emiatt megnő a tűzesetek száma. ;-)
A gyártási minőséget csak a szabványok tartják fent, szabványok nélkül egyre rosszabb - a több profit reménye miatti nivelláció okán.
A szabványok pedig új technológiák esetén a gyártók felől sajnos nem 100%-ig betartottak.
Lehet újdonság neked, de eddig is volt különbség USB kábel és USB kábel között, nem véletlenül van extra szűrő egyes kábeleken stb.
Nem tudom, miért kellett neked idiótázni? Talán idióta az, aki a hangkártyájához kapott jobb minőségű kábelt nem noname sz@rral helyettesíti? Szerintem nem.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#33) tecsu válasza Béééla (#31) üzenetére


tecsu
addikt

"Akkor kuka, és nem kéne megadni rá a gyártási engedélyt. Sajnálatos, hogy ennyi ipari hulladék van szabadlábon."
Ezzel egyetértek, de sajnos ilyen a világ. Egyre több a szemét.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#34) #65675776 válasza tecsu (#32) üzenetére


#65675776
törölt tag

A gyártási minőséget nem tartja fenn sehogy sem a szabvány. Ez a gyártó üzem minőségbiztosítási részlegének a feladata. Persze ha nagyívben tesznek a szabványokra, akkor nem is fogja a QC/QS sem fenntartani a minőséget.

(#35) dabadab válasza Béééla (#31) üzenetére


dabadab
titán

"Akkor kuka, és nem kéne megadni rá a gyártási engedélyt."

Ugye az egész topik arról szól, hogy az USB A - USB C kábelek elsöprően nagy része ilyen.

DRM is theft

(#36) Reggie0 válasza FefeeX (#6) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez igy van. De rendes mini usb kabel sincsen, pedig az csak 2.0. Regebben voltak dragabb minosegi kabelek, de mar nem nagyon lehet kapni, csak az 500 forintos szarokat.

(#37) King Unique válasza FefeeX (#6) üzenetére


King Unique
titán

A WD max a külső merevlemezeihez gyárt/ mellékel kábelt. Ezekből nekem is van több microUSB-s, de hogy ki kéne dobálni, azt nem állítanám. Max azt vettem észre, hogy a gazdaoldali (Type-A) csatlakozó mintha kicsit kopna, mert az aljzatban minimálisat mozdítva megszakadhat a kapcsolat. De más gép USB-aljzatában meg szorosabban illeszkedik.

(#36) Reggie0: azért csak akad, illetve van USB 3.0 mini-B aljzat és kábel is. Egyre több 2,5" külső HDD házon látni és strapabíróbb, mint a 3.0 micro-B. Van nekem 60 cm, 1 m, egyikkel sincs gond.

[ Szerkesztve ]

(#38) Reggie0 válasza King Unique (#37) üzenetére


Reggie0
félisten

Na ja, de nekem sima 2.0-as kene, nem 3. Az csak feleslegesen viszi a penzt, mert a cucc nem tudja.

(#39) King Unique válasza Reggie0 (#38) üzenetére


King Unique
titán

Akkor vegyél! Pár-néhány száz forint egy 2.0 mini-B kábel és nem hiszem, hogy a sok márka közül mindegyik használhatatlan lenne.

(#40) Reggie0 válasza King Unique (#39) üzenetére


Reggie0
félisten

Ezt mondom, hogy hasznalhatatlanok.

(#41) King Unique válasza Reggie0 (#40) üzenetére


King Unique
titán

Ezt mi alapján mondod, kipróbáltad többféle, újonnan vett kábelt (normál boltból, nem xy külföldi oldal sok esetben olcsó, gagyi kínai cuccai) és egyik sem volt jó?
Milyen eszközhöz vetted?

[ Szerkesztve ]

(#42) Reggie0 válasza King Unique (#41) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen. Kb. 140 darab fpga kartya van usbn feltuzve egy gepre es szenvedek a megbizhatatlansaggal. A hibazo kabelek cserejevel azert javult a helyzet, de eleg szar hogy tobb mint 200 kabelt kellett venni eddig.

[ Szerkesztve ]

(#43) King Unique válasza Reggie0 (#42) üzenetére


King Unique
titán

Ja, hát én ilyen célra egyáltalán nem használom őket. Én, amiket eddig vettem, vagy gyárilag adtak az eszközhöz, azokkal nem volt gond. Javarészt külső merevlemez használatra, illetve okostelefon töltési, adatmásolási céllal.

(#44) Reggie0 válasza King Unique (#43) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat ha en terveztem volna, akkor ethernetes lenne, nem usbs:)

(#45) bozont


bozont
veterán

És itthon akkor hol és milyen type c kábelt tudok venni ami biztonságos és nem kerül 15e Ft-ba? Az új telefonomon ilyen csatlakozó lesz, szóval kellene plusz kábel hozzá amit hordozhatok.

(#47) bozont válasza FefeeX (#46) üzenetére


bozont
veterán

Hát nem óccsó mulatság, nagyon megkérik az árát. :( Mindegy, egy akkor is kell pluszba.

(#48) gorcsev27 válasza bozont (#45) üzenetére


gorcsev27
tag

Próbából bementem 4-5 mobiloshoz Nyíregyházán. A tájp cé, úesbé cé kérdésre kb. az volt a reakciójuk, mint a rendőrnek a du ju szpík inglis-re. Bólogattak és tologatták elém a micro-t. Az egyik helyen még azt is mondták, hogy ez biztos valami nagyon régi szabvány lehet, azért nincs MÁR nekik...

Itthon egyelőre ezt, meg ezt találtam (nem kerestem túl sokat). Az adapter talán annyival jobb megoldás, hogy használhatod vele az eddigi micro-USB kábeleidet.

Én Kínából rendeltem ezt.

De a mérnök tesztje szerint ez is jó és sokkal olcsóbb is.

(#49) FefeeX válasza gorcsev27 (#48) üzenetére


FefeeX
veterán

Ezekkel a microusb-typec átalakítókkal az a baj, hogy ettől még a kábel csak az USB2 szabvány szerint fog működni (max adatátvitel, max áramerősség stb), tehát vészmegoldásnak nem rossz, de összességében nem is jó.
Ez már jobb, és nem is vészes az ára szvsz.

Amiket itthon találtál Delock kábelek, azokkal is ugyanaz a gond, amit fentebb leírtam a fordítóval kapcsolatban, hogy ez egy szabványtalanul megépített kábel. Amiből kiindult pl az eredeti téma is.

[ Szerkesztve ]

(#50) gorcsev27 válasza FefeeX (#49) üzenetére


gorcsev27
tag

Az adatátviteli sebességet még a kütyüdnek is támogatnia kell, azon kívül adatátvitelre nagyon ritkán használok kábelt. Ha meg netán egy 1 GB-os ROM-ot flashelek, hát 2.0 sebességgel sem halok bele.
Egyébként pedig kifejezetten tartalék megoldásnak vettem én is, arra az esetre, ha netán elhagynám, vagy benn felejteném munkahelyen stb.
A Delock-kal meg pont azt szerettem volna érzékeltetni, hogy itthon egyelőre mennyire az elején vagyunk még.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.