Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Yutani


Yutani
nagyúr

Ahogy olvastam, ezt elsősorban SoC gyártásra szánja a GF, bár nyilván lehetne CPU-t/APU-t is gyártani ezzel a technológiával.

#tarcsad

(#2) stratova


stratova
veterán

Ezt is a Samsunggal közösen kínálja, ha jól rémlik:

(#3) Parano1d


Parano1d
aktív tag

Fantasztikus, csak az a baj ezzel, hogy ismerve a gyártót, kb 5 év múlva fog realizálódni, mikor is elavult lesz az egész technológia. (Igazából már most sem egy top)

(#4) stratova válasza Parano1d (#3) üzenetére


stratova
veterán

Nem, nem top de olcsóbb és vélhetően magasabb órajelet engedne meg, mint a GloFo/Samsung féle 14 nm FinFET.

(#5) Petykemano válasza Parano1d (#3) üzenetére


Petykemano
veterán

Sajnos valóban

Mai esemény

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6) ukornel válasza stratova (#4) üzenetére


ukornel
aktív tag

Hol engedne meg magasabb órajelet - az alacsony fogyasztásra tervezett csipeknél, vagy a nagy teljesítményűeknél is?
Lehet, kicsit nyakatekert a kérdés, de kicsit összekutyulódtak a dolgok a fejemben. Mindig úgy tekintettem a FD-SOI-ra, mint egy lehetséges alternatívára a nagy teljesítményű lapkák gyártásához; de a cikkben az LPP 14 nm konkurenciájának írják.

(Plusz kérdés: hogy alakul a tranzisztorsűrűség? Nyilván egy nagy teljesítményű GPU, APU gyártásánál ennek is igen jónak kellene lenni, hogy ne legyen focipálya méretű a lapka.)

[ Szerkesztve ]

(#7) Z10N


Z10N
veterán

"Az jobbnak tekinthető". Akkor a lehet az AMD is frissit 22nm-re.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#8) Sir Ny


Sir Ny
senior tag

Az STmicro anno mutogatott Novákat, hogy 3+ghz cortex a9, csak hirtelen lehúzták a rolót.
Érdekesek az ilyenek.

[ Szerkesztve ]

-

(#9) ukornel válasza ukornel (#6) üzenetére


ukornel
aktív tag

Hű, ez egyre zavarosabb nekem. Ahogy olvasom, a node az STMicroelectronics 14nm FD-SOI frontendjét, és a a GloFo saját 28 nm FD-SOI backendjét használja.
Ugye, tavaly ősszel a GloFo átvette az IBM-től a gyártást, és ugye az IBM-nek volt 22 nm FD-SOI node-ja?
Mi szükség volt akkor kifejleszteni újra, az STMicróval együtt? :F

Amúgy "közel 14 nm teljesítményt" ígérnek "közel 28 nm áron". Ez így nem hangzik rosszul, de aztán hogy mi lesz belőle...

[ Szerkesztve ]

(#10) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Az Intelt kivéve van olyan gyártó, aki nagy teljesítményű chipeket is tud majd gyártani mondjuk 5 éven belül 28nm-nél kisebb csíkszélességen? Szóval várható, hogy az AMD és az Nvidia előrébb tud majd lépni pár éven belül, vagy bebetonozódtak a gyártást tekintve?

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#11) Petykemano válasza Sir Ny (#8) üzenetére


Petykemano
veterán

Az Ericsson húzta le a rolót, az st valahogy túlélte.
Tökre kár, ez a mostani 2016-os indulás bár árban lehet, hogy versenyképes lesz, de mivel akkor már jönnek a finfet termékek, nem lesz akkora durranás.

#9 ukornel
Az IBM 22nm-e PD soi, egyébként a power 5GHz-ig elment vele.
Igazából ez se lenne járharatlan út az AMD nek egy fx die shrink céljából. De nem lenne akkora durranás. Mondjuk egy excavator 4.4ghz-en 125w-tal még Mindig komoly előrelépés lenne. Csak a dx12 kedvvéért talán érdemes lenne.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#12) derive válasza Parano1d (#3) üzenetére


derive
senior tag

Ezt gyorsabban megugorjak, a 22 nm lenyege, hogy ez a legkissebb csikszel amig nem kell double patterning. Azzal meg az intel is 1 evet szivott a 14en, nem csoda hogy most a magas arak es az alacsony throughput mellett is sikitva rohantak EUV keszulekektet venni. Ez a 20 nm sokkal olcsobb lesz a 14 nmnel (a kihozatal kb duplaja) valamivel jobb lesz a 28 nal, ergo ezt szanjak az arany kozeputnak az also kategorias olcso prociknak.

[ Szerkesztve ]

(#13) ukornel válasza Petykemano (#11) üzenetére


ukornel
aktív tag

Igazad van, tényleg Partially Depleted az IBM 22nm SOI-ja, tévhitben voltam eddig :)

Érdekes, hogy a GloFo mennyit szívott a PD SOI-val 32 nm-en, a szivárgó áram már ott is nehezen kezelhetőre nőtt; alacsonyabb csíkszélességen meg elvileg ez a probléma csak fokozódik - az IBM-nek csak sikerült valahogy megzabolázni.

(#14) Petykemano válasza ukornel (#13) üzenetére


Petykemano
veterán

Én úgy tudom, hogy a GF által jelenleg használt 32nm-es SOI is IBM fejlesztés, vagy legalábbis segítettek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#15) ukornel válasza Petykemano (#14) üzenetére


ukornel
aktív tag

A Common Platformon belül közösen fejlesztették ki az alapjait - lehetséges, hogy ez nagy(obb) részben IBM K+F-et jelent.

(#16) Thrawn


Thrawn
félisten

Tavalyi, de tanulságos:
FinFET vs. FD-SOI Key Advantages & Disadvantages

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#17) Petykemano válasza ukornel (#15) üzenetére


Petykemano
veterán

Mindegy, attól még jó az IBM 22nm-es PD-SOI-ja, Power8 5Ghz-et elér vele.
Azt nem tudom, hogy a power9 min fog megjelennni, de power7+ is volt, így elképzelhető, hogy az lett volna a terv, hogy a power8+ 22nm-es FDSOI-n jelenik meg.
Jó dealnek hangzik az, ha az IBM eladja az egész gyártást a GF-nek, aki megnyitja a 22nm-es PDSOI gyártósorokat akár másnak is, cserébe a 22nm-es FDSOI fejlesztési költségeit nem egyedül az IBM-nek kell állnia.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.