Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

komoly anyag, KTTech, le a kalappal!

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2) Gubro


Gubro
senior tag

Gratulálok! :R

(#3) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Ti is megemlítitek, hogy az objektívbe épített képstabilizátor hatásosabb, mint a vázba épített. Van bármiféle megbízható, mérésekkel alátámasztott bizonyíték erre? :F

Mert addig ez csak szájhagyománynak nevezhető...
(Arról nem is beszélve, hogy ugye az objektívbe épített képstabilizátorok között is lehet nem kis különbség, így pláne nem érdemes ilyen általánosságokba belemenni - szerintem)

[ Szerkesztve ]

(#4) madgie válasza Szten Márs (#3) üzenetére


madgie
titán

Akkor odaírhatjuk, hogy nem "minden" esetben olyan hatékony? Mert ugye nagytelénél egyértelmű, hogy nem. Vagy írjuk oda, hogy a folyamatos szenzoros képstabilizálás esetleg nem tesz jót a jel/zaj aránynak, mert a stabilizáló motorok melegedhetnek, így magát a CMOS-t is melegítik? (szerintem ezért nem erőlteti a Sony a LV-t) :)

[ Szerkesztve ]

(#5) KTTech válasza Szten Márs (#3) üzenetére


KTTech
veterán

Ez saját tapasztalatom (is), de mások is tapasztalták. Én Sony A900-on (is) próbáltam (meg KM A1, A2-n régebben), ott bizony nem volt annyira hatékony, mint az objektívbe épített megoldás.

Az A900-on gyutávtól függően 1-2FÉ-t tudott a stabi segíteni (A350-en 2-2,5FÉ), a Canon 70-200/2.8L IS és a 17-55/2.8 IS USM pedig átlag 2,5-4FÉ közt segített ki (40D-n), de a "gagyi" Canon IS-es kitobi is hozta a 3FÉ-s átlagot.

Ennek az is lehet az oka, hogy az érzékelőnek nagyobb elmozdulás kell azonos stabilizáláshoz, mint az objektívbe építettnek, ráadásul az A900 nem éppen kis méretű érzékelőjét mozgatni nem egyszerű (és a vetített képkörből nem túl jó dolog, ha kilép az érzékelő...), mindenesetre az APS-C-s méretű szenzornál jobb volt a hatásfok ez tény, viszont az objektívbe építettet baromira nem érdekli, milyen szenzor van mögötte.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6) Zozzant


Zozzant
addikt

Ja és a Pentaxnál SR, Shake Reduction. ;)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7) KTTech válasza Zozzant (#6) üzenetére


KTTech
veterán

Beleírtam ezt is :)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#8) KTTech válasza Parci (#1) üzenetére


KTTech
veterán

Köszönöm :)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#9) Szten Márs válasza KTTech (#5) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Az elméleti okát ismerem, engem nem az érdekel :)
Az elmélet nem egyenlő a gyakorlattal, épp ezért vagyok kíváncsi méréses bizonyítékokra. A tapasztalat nagyon közel áll ehhez, bár ha nem ugyanakkor, ugyanolyan körülmények között hajtottál végre igen nagyszámú próbát, akkor nem egyenlő vele :)

madgie:
Ahamm a nem minden eset nem egy rossz megfogalmazás, bár nagytelénél az egyértelműség szintén csak elméleti. Mondom azt ismerem, de itt nem az érdekel. A többit inkább provokációnak veszem, gondolom annak is szántad ;) Ha pedig mégsem: az esetleg nem mutat jól egy olyan mondatban, ahol tényekről akarunk beszélni. Itt is ugyanúgy mérni kéne, kikapcsolt és bekapcsolt stabilizátorral, hogy bármit ki tudjunk jelenteni - az elmélet megvan, de ez nagyon kevés, nem tudjuk, hogy a valóságban hogy realizálódik.

(#10) madgie válasza Szten Márs (#9) üzenetére


madgie
titán

Nem provokáció, tisztán agymenés (tehát elmélet). De anno arról olvastam, hogy már a canon 5D-nél is voltak a szenzor mellett fém hőelvezető alkatrészek. Vajon jót tesz a szenzornak (ami baromi érzékeny a hőmérsékletre, a profi asztrofotósok is brutál módon hűtik a CCD/CMOS-t) a közvetlen közelében elhelyezett két motor? Ha nem megy a stabi, akkor jó, de ha megy? Akkor értelemszerűen melegszik. ÉS mikor mehet folyamatosan? Amikor LV módban az LCD-n stabilizált képet akarunk látni Na innen az egész agymenés, hogy szerintem (!) ezért hanyagolja a Sony a LV-t az A900-ban és az A700-ban.

Persze, lehet hogy totál nem így van, ezért a "szerintem", az "esetleg" és az OFF-ban való írás :)

(#11) madgie válasza Szten Márs (#9) üzenetére


madgie
titán

De amúgy visszakérdeznék: hogy mérsz meg egy olyan dolgot, aminek a hatékonysága nagyban függ egy nem kiszámítható hozzátevőtől is (ember) ? Mert ugye nem mozdul be kétszer ugyanúgy a kezünkben a gép. Csináljunk valami rezegtető-készüléket? És milyen frekire állítsuk be? Mekkorát dobjon a gépen? Csupa-csupa olyan dolog, amit ugyan meg lehet csinálni, csak éppen értelme nincs :)

(#12) Zozzant válasza madgie (#11) üzenetére


Zozzant
addikt

Be kell küldeni a Discovery Channel-re a MythBusters-nek, ők majd rezegtetik ahogy kell:) KTTech kösz, már is jobb, hogy bennt van:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#13) madgie válasza madgie (#11) üzenetére


madgie
titán

ah, már látom a "milyen cserélhető gépes..." topikban, mire készülsz. Hát, sok szerencsét hozzá :)

(#14) madgie válasza Zozzant (#12) üzenetére


madgie
titán

De ha az jön ki (ami elég valószínű), hogy az egyik X frekvencián jobb, a másik meg Y-on, akkor mi a végeredmény? Adam kezében jobb az SR, Jamie-ében meg az IS? :DDD

(#15) Zozzant válasza madgie (#14) üzenetére


Zozzant
addikt

Nemnem... ők általában emberfüggetlen teszteket készítenek, vagyis legalábbis a Buster nevű kollégájukat ráznák mindkét tesztben, azonos amplitúdóval:) Ezután lenne BUSTED vagy CONFIRMED:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#16) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Gratula. :C

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#17) madgie válasza Zozzant (#15) üzenetére


madgie
titán

De a felhasználó (te vagy én) nem emberfüggetlen. Nem tudsz két olyan embert mutatni, akinek ugyanúgy remeg a keze, ugyanannyira stabilan tartja a gépet...

(#18) Zozzant válasza madgie (#17) üzenetére


Zozzant
addikt

Nem az emberek hatékonyságáról beszélünk hanem a stabiról, az pedig úgy derül ki ha emberfüggetlen (na meg ha minden változó, fény, beállítások, hőmérséklet egyforma...).

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#19) philoxenia válasza madgie (#17) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Elég meddő ez a vita szerintem, hiszen még az se könnyen bizonyítható, hogy mondjuk a Canon két IS és a Nikon két VR objektívje ugyanazt tudná.
Kérdés: a kompaktoknál milyen stabilizátort jelent az IS és a VR? lencsemozgatást, vagy érzékelőmozgatást?
Szerk. : például egy nagytelénél mi mozdul be a kézben jobban? A váz, vagy a frontlencse?

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#20) madgie válasza Zozzant (#18) üzenetére


madgie
titán

Akkor mégegyszer megkérdezem: minden embernek egyformán remeg a keze? Ugye nem? Akkor milyen frekvencián tesztelünk? A hasunkra ütünk?

(#21) philoxenia válasza madgie (#20) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Itt nem eldönthető a kérdés szerintem. Gondoljunk bele, a stabilizátorok technikai megoldásai is eltérhetnek a lecsemozgatásnál egy 11 tagos és egy 8 tagos obi esetében is, tehát már ott sem ugyanaz. Bizonyos amplitudó fölött /a frontlencsénél/ nem tud korrigálni a stabi nyilván, az optika törvényeiből kiindulva... Amit kijelenthetünk tényként, az a stabilizált keresőkép a keresőben előnyt jelent az objektívstabilizálásnál az SR-rel szemben. A többi már szubjektív. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#22) Zozzant válasza madgie (#20) üzenetére


Zozzant
addikt

Nem, egy átlagos kézremegést kell rezegtetni, lényeg hogy mindegyik gépet ugyanezzel kellene.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#23) KTTech válasza philoxenia (#19) üzenetére


KTTech
veterán

Kompaktok válogatja, de általában azonos módszer használnak a cégek, mint a tükröseiknél. Ha Canonon IS-t látsz, vagy Nikonon VR-t, akkor az lencsemozgatásos.

Nagytelénél is, mint a többinél arányos az elmozdulás, mivel egy rendszert alkot a váz és az objektív. Értelemszerűen az objektívben sem a frontlencséhez közel helyezik el a stabilizáló tagot (mert ott bizony elég szerény képességű lenne, amit stabilizálni tudna :). hanem oda, ahol legkisebb elmozdulással a legnagyobb fokú stabilizálás érhető el.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#24) pitman válasza Zozzant (#22) üzenetére


pitman
őstag

Mit nevezhetünk átlagos kézremegésnek?

(#25) KTTech válasza philoxenia (#21) üzenetére


KTTech
veterán

mit kijelenthetünk tényként, az a stabilizált keresőkép a keresőben előnyt jelent az objektívstabilizálásnál az SR-rel szemben
Az AF-nél is előnyt jelent :)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#26) madgie válasza philoxenia (#19) üzenetére


madgie
titán

Nagytelénél az a gond, hogy ugyanolyan mértékű bemozdításnál a látószög miatt sokkal nagyobb hatás jelentkezik a képen, mint egy nagylátónál. Egy 20mm-es objektívet kitartasz 1/50-en, egy 500-as szupertelét meg ugye nem. Namármost, az a probléma, hogy az érzékelőt mozgató stabinak óriásit kéne rántani a szupertelés példánál, az lencserendszerbe épített stabilizátornak viszont nem kell akkorát mozdulnia.

(#27) madgie válasza KTTech (#23) üzenetére


madgie
titán

gyorsabb vagy, nekem közben jöttek meg jöttek a vevők :)

(#28) Zozzant válasza pitman (#24) üzenetére


Zozzant
addikt

Jajmár... tökmindegy, meg kell állapítani, csak egyforma legyen a tesztelt gépeknél:) nehogymár én legyek a mythbuster:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#29) pitman válasza Zozzant (#28) üzenetére


pitman
őstag

Pont a nagyon sok változó miatt nem nagyon lehet ezeket a rendszereket tesztelgetni, mert mindenhol meg kellene állapítani valamilyen fix paramétert, de ezzel, nagy valószínűséggel bizonyos típusok előnybe, mások hátrányba kerülnének (illetve fordítva)....

(#30) philoxenia válasza KTTech (#23) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Tíz centis elmozdulást nyilván nem tud korrigálni semmilyen stabi. /csak sarkítok/ :)

Másik válaszra: nem tudod, hogy oldják meg egy ilyen optikánál a motor beépítését, ahol a vázból igen jelentősen "kimegy" zoomoláskor az objektív? Gondolom nagyjából a váznál lehet a stabilizáló tag, hiszen a motort nem látni, vagy az obi belsejében van? Nincs erről valahol metszet, vagy ilyesmi?

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#31) Zozzant válasza pitman (#29) üzenetére


Zozzant
addikt

Így van, mint írtam az egyik fő változó az ember ami helyett fix paramétert lehetne betenni, gondolom nem mindegy hogy hullarészegen és/vagy 200 KM-es szélben és/vagy a Holdon fotózol:) De a változókra már egy előzőben is kitértem.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#32) madgie válasza philoxenia (#30) üzenetére


madgie
titán

Itt van egy-két dolog, de pont nem nagytelével :)

[ Szerkesztve ]

(#33) philoxenia válasza Zozzant (#31) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Rendkívül egyszerű tesztet tudnék elképzelni: Mozgó járműből ugyanazt fotózgatni ugyanakkor. Csak egy távkioldó kellene, amely a két gépet egyszerre süti el. Ja és ugyanaz a váz lenne a jó, csak egyiknél az SR a másiknál kikapcsolt SR és stabilizált obi...

Madgie itt én úgy látom a dőlést nem igazán tudja kompenzálni ez a lencsemozgatás. Tehát mikor a váz billen, a tele vége pedig kileng, azaz egy optikai tengely mentén mozdul el a kép, de a tengely nagyjából az érzékelő. Az is egy másik helyzet, mikor alátámasztasz az objektívnél és egy hosszabb obinál az alátámasztásnál lesz az elmozdulás tengelye...

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#34) mustad1


mustad1
tag

Sziasztok!
Még új vagyok ebben a hobbiban ezért is lenne egy kérdésem. megszeretném azt csinálni, hogy lefényképezek egy arcot, de a mi mögötte van háttér homályos legyen. nah én a gépemen panasonic fz28 a legkissebbre állítom a rekeszértéket de így se nagyon mossa el... mit rontok el szerintetek?

pana fz 28. abszólúte kezdő, de! lelkes!

(#35) KTTech válasza philoxenia (#30) üzenetére


KTTech
veterán

Most volt IS csere az objektívemben :)

A vázhoz közel van, két lineáris motor dolgozik benne. Itt a Panasonic FZ10 objektívének keresztmetszete, elég jól látszik, hogy helyezkednek el benne a lencsetagok. Volt valahol képem is a Canon megoldásáról (csak a képstabiról), de most per pillanat nem találom (valószínű az otthoni gépemen van, hétfőn megnézem)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#36) Kazimír válasza mustad1 (#34) üzenetére


Kazimír
őstag

HIába a kis rekeszérték, ha közben túl nagy látószöget használsz..

Be köll fizetni, azt' jólvan...

(#37) KTTech válasza mustad1 (#34) üzenetére


KTTech
veterán

Volt róla a cikkben is szó (érdemes elolvasni mind a két részt), hogy a mélységélességnek köze van az objektív fizikai gyutávjához. Márpedig neked 4.8mm-ről indul (és 86mm a vége) az objektíved, így a mélységélességed óriási. Legnagyobb esélyed maximális zoomnál van (és közeli témánál) a háttér elmosásának.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#38) philoxenia válasza mustad1 (#34) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ennyit tud az FZ28...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#39) pitman válasza Zozzant (#31) üzenetére


pitman
őstag

Ezzel is csak az a baj, hogy valamilyen paraméterrendszer szerint kellene "mű" embert gyártani hozzá. Mi alapján legyenek meghatározva a paraméterek? Nem mindegy milyen a gyújtótávolság, objektív súlya, a rendszer alátámasztási pontjai, súlya stb. Nehéz ügy ez. Gyanítom, hogy az objektívbe épített stabilizátorok esetében ezen paraméterek nagy részét hangsúlyosabban figyelembe veszik a gyártók.

(#40) KTTech válasza philoxenia (#33) üzenetére


KTTech
veterán

A dőlés egyszerű le/fel mozgás... és azt gond nélkül kompenzálják. Az mindegy, hogy a váz irányából indul a dolog vagy nem. A mértéke viszont nem mindegy, természetesen.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#41) madgie válasza mustad1 (#34) üzenetére


madgie
titán

Tekerd maximális gyújtótávolságra (zoomolj bele tökig), és lépj hátra annyit, hogy arc kitöltse a képet. Ha ez nem járható út, vagy még így is kevesled a háttérmosást, akkor nincs mese, gyúrni kell egy dSLR-re (ott az érzékelőméret és nagyobb fényerejű objektívek miatt kisebb a mélységélesség).

(#42) mustad1 válasza KTTech (#37) üzenetére


mustad1
tag

köszönöm szépen. az a baj hogy 18 x os zoomja van (ami nem baj) de ha mex zoomnál szeretném, hogy benne legyen az arc akkor elég messzire kéne menni. nah mjad kipróbálom.

pana fz 28. abszólúte kezdő, de! lelkes!

(#43) philoxenia válasza pitman (#39) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Itt mivel teszteltek?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#44) philoxenia válasza mustad1 (#42) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem baj, ha nem mész el a zoom végéig, de olyan tízszeresig jó, ha el tudsz menni. Viszont vedd figyelembe: a bemozdulás itt már sokkal erősebb, tehát vagy a megvilágítás erősítésére, vagy állványra is szükség lehet...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#45) madgie válasza KTTech (#40) üzenetére


madgie
titán

És akkor eljutunk addig a pontig (mert ugye van az optikai tengely körül történő szögben kifejezhető elmozdulás meg a előre-hátra elmozdulás a mezei X és Y tengely mellett), amire én: három képstabis gép tartós használata után egy porcikám sem kívánja egyik stabit sem, mert általában nem tesztábrát lövöldözök rossz fényviszonyoknál (pl. a színészek/zenészek mozognak a színpadon), így meg nem sokat ér egyik stabi sem. Inkább emelek az érzékenységen, aminek ugye beleszólása is van a záridőbe.

Amúgy pont ezért nem értem, miért tartják fontosabbnak sokan a képstabit, mint a magas érzékenységi tartományban is zajtalanabb (nem zajszűrt!) képet adó gépet.

(#46) KTTech válasza philoxenia (#43) üzenetére


KTTech
veterán

Nem lehet tudni, nem adták meg a metodikát (legalábbis én nem találtam meg).

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#47) KTTech válasza madgie (#45) üzenetére


KTTech
veterán

Hát, nekem azért sokszor jól jön a stabi... pl. nekem remegős a kezem, így a 17-55-el tele végen 1/50s körül már gondom lenne, viszont így 1/30s-ig merész szoktam lenni (+persze magas ISO is figyel). A 70-200/4L-em pont ezért adtam el (és az 50-150/2.8-amat is): ha tudtam volna 1/60-1/80s körül használni őket tele végen is, gondom nem lett volna.

De tény: a képstabi csak és kizárólag a fotós mozgását tudja kompenzálni. Van akinek erre szüksége van, van akinek nincs.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#48) KTTech válasza madgie (#45) üzenetére


KTTech
veterán

Hát, nekem azért sokszor jól jön a stabi... remegős a kezem, így a 17-55-el tele végen 1/50s körül már gondom lenne, viszont így 1/30s-ig merész szoktam lenni (+persze magas ISO is figyel). A 70-200/4L-em pont ezért adtam el (és az 50-150/2.8-amat is): ha tudtam volna 1/60-1/80s körül használni őket tele végen is, gondom nem lett volna.

De tény: a képstabi csak és kizárólag a fotós mozgását tudja kompenzálni. Van akinek erre szüksége van, van akinek nincs.

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#49) pitman válasza philoxenia (#43) üzenetére


pitman
őstag

Nem tudom. Miért?

(#50) Konflikt


Konflikt
addikt

nagyon szep munka:): R

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.