Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Subi77 válasza KYZRR (#1) üzenetére


Subi77
csendes tag

Ez így nyilván csak reklám.

Ha tenni akarnának valamit a környezetért, akkor tartós termékeket gyártanának. Csak, ha teszem azt, egy egér 2-3x-os élettartammal bírna, akkor nyilván kevesebb fogyna. És persze, "fontos" a környezetvédelem, de a profit egy "kicsit" fontosabb.

(#52) ddekany válasza niof (#50) üzenetére


ddekany
veterán

Csak emellett kicsit furcsán veszi ki magát, mikor pl. az MS a még teljesítményre megfelelő gépek kidobására ösztönöz a Win 11-el. De nyilván még sok hasonlót lehetne találni. És akkor odaraknak egy szemetes egeret, mert miért is ne, az nekik csak üzlet (drágábban lehet adni, mert zöld). Így kevésbé jön át az üzenet...

[ Szerkesztve ]

(#53) #16820480 válasza ddekany (#52) üzenetére


#16820480
törölt tag

Úgy írod ezt, mintha a W11 megjelenésének napján kimenne a MS-kommandó azokhoz, akik régebbi gépet használnak, és lángszóróval elégetnék az összeset. Évekig lehet még W10-et használni, létezik más rendszer is. Nem most szűnik meg a támogatás, hanem majd 4-5 év múlva, amikorra ezek már 10 éves hardverek lesznek. Valahol csak meg kell húzni a határt időnként, ha valami modernebbet akarnak csinálni.

(#54) ddekany válasza #16820480 (#53) üzenetére


ddekany
veterán

Nem úgy írom mint ha. Azt mondtam, ösztönöznek. Support megszűnik, VAGY ezt vetítik előre. Ám azok az akkor 10 éves gépek még valószínűleg simán jók lesznek irodai meg egyéb mindennapi célra. (Persze franc tudja hova tudják még lassítani a köznapi alkalmazásokat...) Legtöbbünknek praktikusan nem létezik más rendszer, de legalább is a gépcsere, vagy a támogatás nélküli futás reálisabb.

[ Szerkesztve ]

(#55) #16820480 válasza ddekany (#54) üzenetére


#16820480
törölt tag

Azért 10 évente egy gépcsere nem tűnik olyan hatalmas tragédiának. Telefont/tabletet mennyi időnként célszerű cserélni? 6-7 év már extrém hosszú használatnak számít, és kb csak Apple termékekre van ilyen hosszú sw támogatás is. Pedig azokból ráadásul sokkal több van forgalomban. De még autóknál sem látom, hogy jellemző lenne annyira, hogy valaki vesz valamit és utána 10+ évig ugyanazt az egy autót használja.

(#56) niof válasza #16820480 (#55) üzenetére


niof
addikt

Így van, teljesen jogos. Viszont ha valaki W11-et akar, akkor vagy HW-t újít, vagy trükközik, max. nem kap update-et. Én biztos maradok a laptopomnál pl. 10-en, mert 2012-es. Hiába i7, meg 16GB, meg SSD stb., nem alkalmas. Mire a support lejár, már nem ezt a laptopot szeretném használni. De még pár év azért érzésre van benne, max. akkor cserélem le előbb, ha tönkremegy.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#57) ddekany válasza #16820480 (#55) üzenetére


ddekany
veterán

Ha most zölden nézzük a dolgot, akkor de, az tragédia, ha valamit lecserélsz ami még elfogadhatóan működött (akkor is, ha már 10 éves). Ennél rosszabbat zöldség szempontjából nehéz tenni, mint hogy a szükségesnél többet fogyasztasz. (Gazdaságilag persze trükkösebb a kérdés...) Soha nem tudnánk annyi szemetes egeret venni, hogy ezt jóvá tegyük... ;]

Telefonok cseréje meg... totál beteg dolog, de annyit meg kell hagyni, hogy ott még sokkal gyorsabb a fejlődés, mint PC hardverben. 8 éves Galaxy Ace 3-amon pl. webet böngészni katasztrófa, és akkor is, ha valami egyszerű weboldalt látogatok meg. Bár régen még jó volt, szóval... sikerült felhizlalni úgy a böngészőt, hogy az ignorált régi vasnak sok legyen. PC-n azért szerencsére ennél jobb a helyzet, ott egy ilyen korú vas teljesen jó webre, sőt, ha a 60 fps-es videók (vagy valami webes játék) nincs, egy Core 2 Duo is elviselhető lenne a mai napig is.

[ Szerkesztve ]

(#58) doooo válasza ddekany (#57) üzenetére


doooo
veterán

Ezért kell újrahasznosítani, hogy azért le lehessen cserélni a technológiai elavulás miatt használhatatlanná váló készülékeket. Szerencsére nem lehetetlen, csak szokás szerint kellő akarat, meg kellő indok kell hozzá, meg egy kis noszogatás (mint gyakorlatilag mindenhez, amivel a klímaváltozást megfékezhetnénk végre, vagy a mértéktelen szennyezést/pazarlást visszafoghatnánk/szinte meg is szüntethetnénk).

(#59) ddekany válasza doooo (#58) üzenetére


ddekany
veterán

Kérdés, hogy újrahasznosítással mennyi környezeti terhelést takarítasz meg adott terméknél. Főleg egy komplex elektronikai eszköz esetén. Ilyen szempontból ez az egér szinte csak szimbolikus dolog (emlékeztet a sok kis szemcse rajta, hogy mit tettél te, meg az MS, és társai). Persze, csináljuk, csak önáltatás lenne azt hinni, hogy akkor nem kell visszafogni a fogyasztást.

[ Szerkesztve ]

(#60) #16820480 válasza ddekany (#57) üzenetére


#16820480
törölt tag

Jaj, ha zölden nézzük a dolgot, ilyenkor is csak a mutogatás szokott menni olyasmire, ami az adott egyénnek nem tetszik, minden mást meg ignorálunk. Ha zölden nézzük a dolgot, akkor kezdve azzal, hogy nem használhatnánk cloudot meg internetet, mert mennyire sokat fogyasztanak már a szerverek, egészen addig, hogy ne egyél húst, ne vegyél tömeggyártott termékeket a világ másik feléről, ne fűtsél szénnel/gázzal, ne járj autóval, stb stb. De ennyire azért már senki nem akar zöld lenni, csak ha egy multi ennél bármivel is kevesebbet tesz, akkor lehet mutogatni rá, hogy szemét álszentek.

Itt sem az Intel a szemét, hogy 10 generációnyi processzort adtak ki, miközben ezt 2-3 generációval max el lehetett volna intézni, amennyi fejlődés volt, és hogy x éve stagnálnak a termékeik, de azért évente el kell adniuk ugyanazt a szemetet, mert őket nem divat annyira utálni még ezek szerint. De bezzeg a MS, majd évek múlva nem fogja támogatni az akkorra már 10-15-20 éves hardvereket. Ha nem megy egy 20 éves nyomtató, akkor is a MS rohadna meg, nem ám a gyártó miért nem ír drivert :D Elég egysíkúnak érzem.

(#61) doooo válasza ddekany (#59) üzenetére


doooo
veterán

Egyértelműen vissza kell fogni.

De közben nem szabad olyan ócska közhelyekbe sem futni, hogy "hát akkor mehetünk vissza a barlangba, a sötétzöldeknek úgyis az a céljuk, más megoldás nincs".
Te nem mondtál ilyet, de a fogyasztás visszaszorításának említésére sok egyén azonnal ilyesmit vág be.
Mert nem, a fenntartható fejlődés nem azt jelenti, hogy "vissza a fára, mert bármit csinálunk úgyis káros a környezetre (meg saját magunkra)".

[ Szerkesztve ]

(#62) ddekany válasza #16820480 (#60) üzenetére


ddekany
veterán

Egy cég csak egy erősen célorientált gép, nincs lelkiismerete, stb., szóval csak úgy tudod befolyásolni, ha nyereség termelés szempontjából nem lesz érdeke valamit csináni. Azaz a körülményeken tudsz változtatni, pl. hogy megbünteti az állam ha valamit csinál (tehát, megéri neki betartani előírásokat), vagy megbünteti/jutalmazza a vásárló (emberek) ha valós eredményeket hoz zöldség téren (nem PR maszlagot).

Nem pont az MS a lényeg általában, de itt pont arra volt reakció, hogy ne károgjunk, hát legalább tettek valami. Hát, ezzel szerintem nem annyira, ezzel inkább csak vizet prédikáltak.

Az meg, hogy húst enni totál nem környezetbarát talán eléggé világos ma már. Ha ezt elfogadjuk mint tényt, onnantól mehet szégyellni magát mindenki, aki mégis eszik. És hibatás szerűen zöldek is eszik persze, ami megint khm.

Internet, és cloud mint nem környezet barát. Pl. ha a távmunka elfogadottabb lesz, akkor lehet az (és pl. kevesebb embernek kell akkor autó és abba üzemanyag). Illetve már most is sok mindent jóval hatékonyabban lehet velük csinálni. Úgy általában a fejlődést és folyamtokat nagyban segíti, csak aki nem Net nélkül nőtt fel, vagy már nem emlékszik, az nem eszmél rá.

[ Szerkesztve ]

(#63) #55525888


#55525888
törölt tag

Évente jön másik (figyeled, nem azt írtam, hogy új) Áfjon, Galakszi, Intel foglalat, satöbbi.
Ilyen iparágban a júzer hülyének nézése abszolút bevett fogás, na ezt látjuk most (is).

(#64) Noukoum válasza rii (#24) üzenetére


Noukoum
veterán

Szövegértés!!!!
Az eredeti felvetés az volt hogy mit képzel magáról ez a cég hogy profitot akar termelni a munkájából.
Én erre írtam hogy milyen meglepő hogy egy kapitalista cég pénzt akar keresni.

És nem árt tisztában lenni a zöldebb szó jelentésével, mielőtt megakarod magyarázni mit is jelent. ;)
Meg úgy alapvetően az egész témát rágd át legalább pár száz órán keresztül, mert nagyon nem vagy képben. Ami nem baj csak én sem szólok olyanba amihez nem értek.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#65) Gargouille válasza Noukoum (#64) üzenetére


Gargouille
őstag

Ha már szövegértés...

Az eredeti felvetés az volt, hogy Andsom kolléga leírta, hogy milyen álszent módon csinálnak a környezetvédelemből marketinget, mire te egy remek szalmabáb érveléssel nekimentél, mintha ő azt állította volna, hogy "aki többet dolgozik az baj, hogy többet keres" (ilyet ő egyáltalán nem állított), majd a saját szalmabáboddal hadakoztál. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#66) benedekco válasza ddekany (#52) üzenetére


benedekco
addikt

Valamiből nekik is elő kell állítani ezt az egeret. Mi lenne ha elfogyna a szemét és nem tudnának több ilyen egeret gyártani? Még a végén a legyártott egereket kellene bedarálni hogy újabb egereket tudjanak csinálni. ;)

Re. cikk:
Ez marketing bullshit. A legzöldebb az ami nincs is legyártva. Csak az nem "zöld" a marketingeseknek meg a sales-eseknek.
A legjobb az lenne, ha a cégeket meg tudnák büntetni akik szemetet termelnek. Pl nálunk a fenntarthatóság nevében kivágtak kb 400 billentyűzetet meg egeret, mind pár éves volt, alig voltak használva. Monitorok százai mentek szemétbe, mert az újonnan vásárolt laptopok miatt nincs rá szükség. Igaz iskoláknak meg pont lehet jók lennének a 22-es FHD képernyők de mindegy.
Sztenderdizálás miatt most minden működő DP kábelt lecseréltünk HDMI-re mert az "jobb" mint a DP. Teljesen logikus.
legalább 200 laptop docking ment szintúgy a szemétbe, mert nekünk már nem jó és ráállítani egy embert teljes munkaidőben, hogy keressen iskolákat vagy helyeket akik tudnak vele mit csinálni, na az sokba kerülne.
Microsoft olyan kábel nélküli egereket billentyűzeteket gyárt amik előre párosítva vannak a vevőegységgel és nem lehet újra párosítani őket. Azaz elvész a kis usb dongle és az egész bill egér kombó megy a szemétbe. Marha zöld. Ellenben Logitech egereket szoktam kikukázni, mert egyik nap jön az dongle aminek elveszett az egere, másik nap az egér aminek a dongle-ja veszett el, párosítom őket és van egy szett egerem, öröm bódottá. És lehetne még sorolni évszázadokig a környezet szennyező problémákat.
Ez csepp a tengerbe. Jó marketing, felhívja a figyelmet hogy gáz van a világban, de ha ezt veszed vagy a hingcsinpinpong Kínában gyártott egerét az lényegében tök mindegy. Túl sok különbség nincs a környezetre gyakorolt hatását tekintve.

Amúgy mindezek ellenére valóban ez lenne a támogatandó eljárás. Újrahasznosított anyagokból kellene minden műanyag szart csinálni amit csak lehet, vagy csak leállni a műanyagról ahol nem szükséges azt használni és van jobb alternetíva.
Pl szerintem annál az jóval környezettudatosabb húzás, hogy hosszútávra készítenének dolgokat és az embereket arra ösztökélnének, hogy addig használják a dolgaikat amíg működnek, amíg lehet. Pl van egy egerem ami 19 éve egér és napi szinten használom (Razer Diamondback).

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#67) sokomst válasza benedekco (#66) üzenetére


sokomst
tag

+1

(#68) Noukoum válasza benedekco (#66) üzenetére


Noukoum
veterán

Magyarul két féle álláspont van.
Az egyik egy marketing bullshit ami nagyon kis mértékben segít a környezetvédelemben globális szinten, nagy mértékben népszerűsítheti a környezetvédelem fontosságát ezzel ha picit is de változtatva a vásárló réteg szokásain.
Vagy van a másik fröcsögés mikor megmondjuk hogy az előző marketing bullshit mekkora baromság és csak a profit miatt van. Majd elkezdünk okoskodni hogyan is kéne ezt jól csinálni. Persze ebből semmi nem lesz, minden úgy marad ahogy eddig volt de legalább kiadtuk a feszültséget magunkból hogy ne hogy már más valami jót csináljon.

Na hát kb ez történik.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#69) ddekany válasza benedekco (#66) üzenetére


ddekany
veterán

Az ilyen céges szemétgyártásokat nem tudom hogyan kéne megfogi. Lehetne azt, hogy ha kidobja őket, akkor brutál sokat kell kifizetniük veszélyes hulladék kezelésre. Viszont, ha felajánlja az ilyen-olyan (állami?) újraelosztóba, akkor sokkal kevesebbet kell ugyanerre. Aztán persze az újra elosztót meg hatóságilag felügyelni kell, hogy a helyére kerüljenek a dolgok (mármint ne a szemétbe legalább). Mondjuk az állam is sz*rik az egészbe, hatóságok korruptak, stb., szóval nehéz ügy.

Pl. gyerekek kajája amit iskolában kapnak javarészt megy a kukába. Munkahelyen is olyan adagokat adnak, hogy jelentős részét nem tudják az emberek megenni. Értem én, hogy az alapanyag relatív olcsó(?), de ezeket meg is kellett akkor is termelni... Na most ezt látva nőnek fel a gyerekek, meg élnek az emberek... ez milyen nevelés. És akkor majd mennek szemetes egeret venni... :U

(#70) ddekany válasza Noukoum (#68) üzenetére


ddekany
veterán

Ha az emberek nem kajálják be a marketing BS-t, de helyette értékeik a tényleges előrelépést (pl. tartósabb cuccok, javíthatóság, csomagolás költemények hiánya egy vacak kis kábelen is, stb.), azt viszi jobb irányba a dolgokat. Vagy sehova, de hát legalább próbálkozni kell.

(#71) Noukoum válasza ddekany (#70) üzenetére


Noukoum
veterán

Tartós cuccok vannak, csak éppen a vásárló réteget ez egyáltalán nem érdekli. Mert inkább vesz több olcsó “sz@rt” mint kevesebb drága “jót”.
Javíthatóság szintén nem érdekel senkit amikor olcsóbb újat venni.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#72) #16820480 válasza ddekany (#62) üzenetére


#16820480
törölt tag

Igen, azzal lehet szavazni, hogy megveszed-e az adott terméket vagy sem, de ez elsősorban az embereken múlik. Ezt az egeret például nem kötelező megvenni szintén, de ha mondjuk ilyet veszel a teszem azt Razer helyett, mert azt teljesen új műanyagból csinálják, ezt meg nem, akkor az már valamennyit számít azért. Nem mondja szerintem senki, hogy kész, megmentettük ezzel a 20%-kal a világot, mindenki dőljön hátra.
Vagy ennyi erővel lehetne menni minden kiegészítőről itt megjelenő hír alá írni, hogy mennyi szemét, minek gyártják.

(#73) Noukoum válasza #16820480 (#72) üzenetére


Noukoum
veterán

Valóban érdekes hogy milyen gyakran az a reakció egy környezetvédelem érdekében meghozott döntésre hogy “az volna zöld hogy ha nem is gyártanának semmit”. Majd pedig megvesszük ugyanazokat a termékeket mint amit eddig is tettünk.. Aztán néhány ember még büszke is rá. :(((

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#74) ddekany válasza #16820480 (#72) üzenetére


ddekany
veterán

Én ezeket nem állítottam, ez már ilyen vita kedvéért vita. De ha már a 20% műanyagon szőrözünk, érdemes lenne megnézni, vajon mennyi energia volt összeszedni, felhasználható formába hozni, stb. Netán nem is éri meg környezeti terhelésben, és ez csak divat cucc.

(#75) Noukoum válasza ddekany (#74) üzenetére


Noukoum
veterán

Ez már egy sokkal érdekesebb kérdés. Mennyi környezeti terhelésbe került volna ha nem újrahasznosított műanyagot használnak? Aligha kevesebbe. De látom mindenáron a saját hitedben akarsz hinni, ne hogy már ez ne egy divat cucc legyen. :)

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#76) ddekany válasza Noukoum (#75) üzenetére


ddekany
veterán

Eleve nem is gondoltam, hogy a többség nem azt valószínűsiti erősen, hogy ez közvetlenül nem kíméli a környezetet, és csak tisztán PR dolog. Inkább azt vitattam, hogy kell-e tapsolni hozzá, működik-e ez fajta figyelemfelhívás, vagy pedig pont, hogy nem kell jutalmazni, hogy divat cikket csinál a környezetvédelemből valós tartalom nélkül.

Amúgy meg ha ez csak "üzenet", akkor elég fura választás a bluetooth + alkáli elem...

[ Szerkesztve ]

(#77) benedekco válasza Noukoum (#73) üzenetére


benedekco
addikt

"az volna zöld hogy ha nem is gyártanának semmit" vs "A legzöldebb az ami nincs is legyártva."
Nem ugyan az. A lényeg, hogy kevesebbet gyártasz, azaz kevesebb lesz a környezeti kár.
Ha ami le van gyártva tovább használható akkor az szintén kevesebb környezeti kárral jár.
A nincs és a semmi szavak használata kerülendő.
Nyilván kell gyártani, csak ésszel kéne. Elkerülendő a szeméttermelést.
Én pl használt motyókat próbálok venni ami elromlik azt meg megjavítom, vagy ha szarrá megy, hiba szerint vagy használom vagy nem. Pl kukáztam egy 27"os whqd tn paneles monitort, pár hét múlva megjelent rajta egy csík, egy pixelnyi csík balról olyan 5cm-re a peremtől. Namost, nem dolgozom a monitoron, nem csinálok olyan munkát amit ez befolyásolna, ha épp zavar odébbtolom az ablakot. Gondolkodtam, hogy vennék egy ennek megfelelő IPS paneles monitort, mert az fasza, anyagilag se vágna meg annyira, de minek? Nem tervezek a monitoron.
Fejhallgatóm 20 év után megadta magát, de meg kell vallani 3 évesen már behányt az egyik oldal. Akkor szétszedtem, forrasztottam, ragasztottam és ment még 17 évet. Most már komolyabb gondjai vannak, hullik a műanyag mindenhonnan meg totál elment az egyik oldal és újra kellene húzni a vezetéket az egészben, ennyit nem ér meg, különben is szarul szolt. Vettem másodkézből egy másikat. Ami szintúgy nem megoldás, de kevesebb, azaz egy lépéssel kevesebb környezeti kár. De nem megoldás. Remélem ez is bírja majd húsz évig.

A kérdés mindig az, hogy mennyi ragad be különböző raktár készletekben, beleértve a munkahelyi tartalék készleteket is, mint most nálunk ez a több száz beviteli eszköz ami szemétre ment.

re: ddekany
Nehéz, ha az elektormos hulladék begyűjtőre bízod, hogy a cégeket listázza és betartasson törvényeket, akkor a cégek az illegális szemétlerakásra fognak szavazni. Ha a cégeket akkor szintén. Nehéz lenne ezt körültekintően, egyenlően felmérni. Az biztos, hogy az újra hasznosításnak nem annak kellene a fő elemének lennie, hogy lebontják majd különböző savakban kivonják belőlük a nemesfémeket inkább, hogy minél tovább használjunk dolgokat. És itt nem az olyan termékekről beszélek amik pl baromi sokat fejlődtek az utóbbi pár évben és pl tizedére csökkent a fogyasztásuk, lásd plazma/sugaras tv az lcd-k ellen. De pl egerek billentyűzetek, vagy akár 10 éves pc-k tovább használása pont működhetne.

Visszakanyarodva a Microsoft W11 váltás felé toló témájára, szoftveres oldalon is pörög a pocséklás. Ott tartunk, hogy az office 365 a munkahelyi Thinkpad x390-en több ideig tölt mint a 97-es excel egy Pentium 200-on 16mega rammal. Annyi újdonságot azért nem kapok tőle. Nemrég el is gondolkodtam, hogy otthonira felteszek valami régit, ami már épp kezeli az x-es office formátumokat. Nem kell nekem a csingilingi, autosave meg minden szar, ctrl+s nem tart semmiből. De ez egy másik téma.
re: #76
Szerintem már rég ennek kellene az alapnak lennie, tapsolni nem kellene külön ehhez. Ebben legalább 10 éves lemaradás vagyunk ha nem 20.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#78) akaido válasza rii (#30) üzenetére


akaido
addikt

;)

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

(#79) JasL


JasL
senior tag

Egyébként az óceánból a flakont üzemanyagot égető kamionnal szállítják az egérhez? MErt az úgy szarnak a pofon... széndioxid.

(#80) Noukoum válasza JasL (#79) üzenetére


Noukoum
veterán

Nyilván a nem újrahasznosított anyagok csak úgy odateleportálnak, azt nem kell szállítani. :)

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#81) Peat;) válasza JasL (#79) üzenetére


Peat;)
veterán

Vagy irányított tornádókkal :D olvasd el Kőhalmi új könyvét, csapongó de humoros és kicsit keserű igazság is.

A környezetvédelem a cégek szintjén többnyire ma marketing eszköz ami az eladások felfutását szolgálja hogy még több szemét szülessen.

Itt is még vissza is lehet küldeni a régit, ösztönöznek hogy cserélj most azonnal. Tehát a régi egér helyett lesz egy régi egér egy konténerben aminek egy részét talán újrahasznosítják meg ez a csodaketyere a 20%-os rátával. A környezet biztos nem lát a szeméttől boldogságtól. :))

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.