Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) schawo


schawo
titán

A probléma nyilván az 1.65-ös modulokkal lehet, az 1.5V belefér a DDR3L szabványba.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#2) Abu85 válasza schawo (#1) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem. Az 1,35 V a maximum. Az is baj, ha 1,5 V-on megy.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#3) radi8tor válasza schawo (#1) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem ez a lényeg, hanem, hogy a CPU károsodhat 1.35V vDIMM felett.

⭐ Stella

(#4) bsh válasza schawo (#1) üzenetére


bsh
őstag

nem fér bele. a ddr3l az jedec szabvány szerint 1.35v és pont. :U

(#5) $p@rr0w


$p@rr0w
őstag

És ilyen esetben nem lehet manuálisan lecsökkenteni a feszt az uefi-ben? Vagy akkor alap órajelen sem fut az adott ram?

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#6) Oliverda


Oliverda
félisten

A DDR4 esetében szintén fennállhat a probléma, ha valaki hasonló szintre emeli a modulok feszültségét.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#7) #85552128 válasza bsh (#4) üzenetére


#85552128
törölt tag

Az alapórajelhez 1.5V társul, levinni lelehet bármilyen valamire való UEFI-ben csak kérdés stabil marad e...
A Kingstonnak mondjuk van olyan DDR3 memóriája ("LoVo" széria) ami tud 1.35 és 1.25V-on is működni ha be van állítva az adott XMP profil.

(#8) AxBattler Aki platformot akar váltani ne DDR3-ba invesztáljon, hanem váltson "rendesen" :K
Attól, hogy belemegy soha nem volt támogatva - most már tudjuk miért.

[ Szerkesztve ]

(#8) AxBattler


AxBattler
félisten

Szóval aki platformot akar váltani, az még véletlenül sem hozhatja magával a régi moduljait. Faja. :U

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#9) DeltaPower


DeltaPower
őstag

Előre látom a fórumbejegyzéseket, amikben lesült skylake-ről panaszkodnak, "pedig dédéerr hármasat raktam bele és aztat támogaccsa" :U

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#10) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Volt egy notebookhalálesetem (CPU vagy alaplaphibát villogtak a LED-ek) nemrégiben, Broadwell-es lapos volt, amibe új, hivatalosan DDR3L RAM-ot vettem (HyperX Impact Black Series - DDR3L). Elképzelhető, hogy a RAM ölte meg a lapost?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#11) Mercutio_ válasza AxBattler (#8) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nekem van LP Crucial Ballistix párom, ez gyári adatok szerint 1,35V-on is stabil, akkor mehet a skylake platform alá, vagy a DDR3L foglalatba nem fogom tudni fizikailag berakni?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#12) pengwin válasza Oliverda (#6) üzenetére


pengwin
addikt

A majdani szabvány DDR4-eknek nem lenne szükségük magasabb feszültségekre a magasabb órajelek eléréséhez?
Mert ezt a cikket én úgy értelmeztem, hogy persze, lehet majd 2133-asnál gyorsabb szabványosított DDR4-et is Skylake mellé tenni, csak az is károsítja majd, mivel magasabb feszültségen üzemel... Vagy mire a JEDEC 2133MHz feletti DDR4-eket is hitelesít, addigra le tudják majd vinni a gyártók a feszültséget?
Mert ez így nekem úgy tűnik, hogy reklámból váltottak DDR4-re és DDR3L-re, de így meg a feszültség korlátozza le DDR3 szintre az elérhető memória-sávszélességet... :U

(#11) Mercutio_
Szerintem ez az alaplapon lévő foglalattól függ, hogy SO-DIMM vagy rendes DIMM formátumú.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#13) brumi1024 válasza pengwin (#12) üzenetére


brumi1024
veterán

Most is kényelmesen mennek a boltban kapható DDR4-es 2666-2800-as modulok 1.2 V-on, de a 3000-hez sem kell túl sokat emelni a feszültségen.

(#14) Angel1981


Angel1981
veterán

Kicsit hatásvadász a cím - mintha maga a platform lenne veszélyben. :U

"A DDR3-as memóriák károsíthatják a Skylake processzorokat" - ez lenne a korrekt cím a cikkhez.

(#15) ktamask válasza Angel1981 (#14) üzenetére


ktamask
tag

+1
Amúgy nem értem, 0.1-0.2V eltérés miért nyírná ki?
Nem egy tuning barát dolog lesz ez.

[ Szerkesztve ]

(#16) t72killer válasza ktamask (#15) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az sem világos, hogy elvileg a RAM egy passzív alkatrész - azaz ő kap egy bizonyos feszt amire adott áramerősséget átenged. A ddr3-nak ha az 1.5V-nál kevesebbet adunk, akkor elvileg erre alacsonyabb áramerősséggel kéne reagálnia. Kvázi nem indulna el, de nem fér a fejembe, hogy a specnél alacsonyabb áramerősség miért lenne káros:F?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#17) #85552128 válasza pengwin (#12) üzenetére


#85552128
törölt tag

1.2-n vannak most, 1.35-ig mehetnek (ha abból indulunk ki, hogy DDR3L-ből eddig bírja). Ez pont annyi mint a DDR3-nál az 1.5 -> 1.65V a "tuning" ramok esetében.
Nekem pl. a 2400-as kingston 1.65-t állít be, de lassan egy éve 1.505-n használom.

[ Szerkesztve ]

(#18) Reggie0 válasza t72killer (#16) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert a prociban a Vcore<Vram, igy a digit jeleket valahogy illeszteni kell.

(#19) #16939776


#16939776
törölt tag

Még mindig a core Voltage-ról megy a memória vezérlő, így inkább azt kellene megadni mekkora lehet a Vcore és a Vdimm közti különbség tartósan. Mert azt nem hiszem el hogy 1,35..1.4V-os Vcore mellett sem bírja a 1,500V-ot(Vdimm) a memvezérlő :U

[ Szerkesztve ]

(#20) berVi


berVi
senior tag

DDR3L se volt a korabbi laptopokban -> a vasarlonak igy is, ugy is vennie kell uj RAM-ot -> a DDR3(L) tamogatas teljesen folosleges lepcso volt.

(#21) t72killer válasza Reggie0 (#18) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

De a Vram az max 1.35V, akkor is, ha egy kismacska mancsát teszed a foglalatba, nem? (persze, ha egy aktív elemet, pl 3.7V-os lítiumcellát ráforrasztasz, vagy a kismacskát sztatikusan feltöltöd akkor fokozódik a feszültség ;] ) Ergo a Vcore-t nem szabadna ennek feltornázni.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#22) YM


YM
senior tag

Hát még a DDR-II + az 1 mennyire károsíthatja! :F

(#23) lezso6 válasza t72killer (#16) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ööö, hát igen, egyszerű lenne a világ, ha csupán Ohm törvénye alapján történne minden. :DDD A RAM egyébként baromira nem passzív alkatrész, max abból a szempontból, hogy valamivel vezérelni meg etetni kell.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#24) pprod94 válasza YM (#22) üzenetére


pprod94
aktív tag

Vagy SD, nem? :DDD Azért a ddr 3 még nem ekkora retro.

(#25) Ribi válasza #16939776 (#19) üzenetére


Ribi
nagyúr

Egész addig amíg nem megy nyugis módba a cpu és az 1.3V hirtelen 0,9V lesz.

(#26) #40731136 válasza t72killer (#10) üzenetére


#40731136
törölt tag

Az érdekes.
Elvileg a Broadwell a DDR3L 1,35 V 1600 MHz-et támogatja, furcsa lenne, ha ettől ment volna tönkre.

Egyébként gondolkozom, hogy az 1x4 GB DDR3L 1,35V 1600 MHz Hynix RAM-ot cserélném le és pont az általad linkelt HyperX lenne a kiszemelt, egy Dell 5548-ba tenném. Szóval ha kiderülne ez volt-e Nálad a probléma, írd már meg pls.

(#27) Reggie0 válasza t72killer (#21) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem, az annyi, amennyit a memoriamodulnak megy. Tehat a cikkben szereplo lapoknal 1.5V-os modul eseten 1.5V.

(#28) t72killer válasza #40731136 (#26) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Jövő7en meglépem az upgradet és mindenképp visszaírok:R - remélhetőleg nem visszasírok... Papíron minden kóser (1.35V-os/de 1.5-öt is tudó :F / RAM 1.35V-ot igénylő platformra), kérdés, hogy altatásból felébresztve a dupla modul nem gerenált-e valami oda nem illő kóboráramot.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29) #16939776 válasza Ribi (#25) üzenetére


#16939776
törölt tag

vagy 0.4V:[link]

Az meglehet, alulfeszelet ivi(1V) is egyenletesebb teljesítményt* ad 1,35V-on mint 1,5V-al

*LinX alatt konzisztesebb és margnálisan, de magasabb Gflops :U

[ Szerkesztve ]

(#30) Fiery


Fiery
veterán

SZVSZ eleve f*szsag volt DDR3 tamogatast rakni a Skylake-be. Aki DDR3-at akar hasznalni, rengeteg Intel es AMD termekbol valogathat, minek ezt eroltetni a Skylake-nel is, amikor ilyen rizikot hoz be a platformba? Igy is, ugy is cserelni kell az alaplap+CPU+RAM harmast, hiszen nem valoszinu, hogy tul sokan hasznalnanak DDR3L DIMM-et LGA1150 alaplappal peldaul...

[ Szerkesztve ]

(#31) Reggie0 válasza Fiery (#30) üzenetére


Reggie0
félisten

Miert hozna rizikot? A specifikacio be nem tartasa, nem tervezesi hiba.

(#32) Ribi válasza #16939776 (#29) üzenetére


Ribi
nagyúr

Tyűha, asszem le vagyok maradva :D
És akkor ez az 1V különbség hogy hogy nem gond a mem vezérlőnek :F

(#33) freeapro


freeapro
senior tag

Hmm ha már felmerült: nekem a haswell (4590) megy 1,65V-os ramokkal (régebb kingston hyperx) 1,5V helyett. Az nem lehet baj?

(#34) Fiery válasza Reggie0 (#31) üzenetére


Fiery
veterán

De, tervezesi hiba. Ha problemat okozhat egy nagyobb feszultsegu memoria modul behelyezese, akkor a (SO-)DIMM foglalatban ki kellett volna alakitani egy hardveres vedelmet. Mint ahogy DDR3 foglalatba se tudsz belerakni DDR4 modult es forditva. Persze tudom en, hogy nem ugyanaz a ketto, de akkor is. A feszultsegekkel valo varialas hulyeseg, ehhez inkabb uj foglalatot kellett volna specifikalni mar az elso DDR3L modulok megjelenesekor.

(#35) #16939776 válasza Fiery (#34) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha intel kiadta a spec-t az alaplap gyártóknak, akkor símán pirossal ki kellene írni a 1.4V fölötti részt és tudná a user hogy gáz van, az XMP profilra meg rákérdezni szintén egy nagy piros felirattal ha ezt túllépi...
Tudomásom szerint min. órajel és az ahhoz tartozó feszültséggel indul a lap első indulásnál, jelen esetben 1333Mhz és 1,35V lenne, a többi a user felelőssége.

Tényleg teljesen felesleges volt asztalon a ddr3 támogatás.

[ Szerkesztve ]

(#36) Fiery válasza #16939776 (#35) üzenetére


Fiery
veterán

SZVSZ ha mar a Skylake alaplapok gyartoira toljuk a felelosseget, akkor siman meg is tagadhatna a bootolast az alaplap, ha DDR3 (es nem DDR3L) memoriat telepit a juzer. A memoria modulok SPD-jebol ugyanis remekul ki lehet olvasni a tamogatott feszultseg informaciot.

De az alaplap gyartok egyebkent is rendkivul hanyagul allnak hozza ehhez a problemahoz: nem egy gyarto van, aki fel sem tunteti a DDR3-as Skylake alaplapok specifikaciojanal, hogy csak DDR3L memoriat tamogat a termek... Neveket termeszetesen nem mondok, de a weben konnyen lehet ezt ellenorizni.

[ Szerkesztve ]

(#37) #16939776 válasza Fiery (#36) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha nincs specifikálva min.:1333Mhz/1,35V-ra a modul akkor nyugodtan megtehetné, +1

szerk.:Van sima ddr3-as memóriám, nem tuning, és még drága sem volt. Ami 1,35V-on viszi a spec szerinti órajelet/késleltetést, pedig mindenhol 1,5V van az SPD-jében.

[ Szerkesztve ]

(#38) 8th válasza Fiery (#30) üzenetére


8th
addikt

Egyetértek főleg annak fényében, hogy xyz DDR3 és DDR4 kit között néhány ezer forintos eltérés van. Az alaplapoknál szintén. Ha már váltanék csakis DDR4-re.

(#39) Dtomka válasza 8th (#38) üzenetére


Dtomka
veterán

Egyetértek, én is ezt akartam irni. Ha valaki 1151 platformra vált, akkor azon a pár ezen forinton ne akarjon sporolni. Bizonyos márkák már elég jó áron kaphatóak. 16 gb ~32 k HyperX 16GB FURY DDR4 2133MHz CL14 KIT HX421C14FBK2/16

(#40) ÁdiBá


ÁdiBá
addikt

Azt nem értem a dologban, hogy a Skylake processzor egységeknél a memória vezérlő még mindig a cpu-ban van?
Azt híresztelték kivették a CPU egységből már ennél a 1151 platformnál.

ÁdiBá

(#41) apatyas válasza ÁdiBá (#40) üzenetére


apatyas
Korrektor

Szerintem a feszültség szabályozó áramkörökkel kevered. A memóriavezérlő (valószínűleg többet a büdös életben soha) nem lesz kivéve a processzorból.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#42) ÁdiBá válasza apatyas (#41) üzenetére


ÁdiBá
addikt

Igen. Akkor kevertem sajnos.

ÁdiBá

(#43) Reggie0 válasza Fiery (#34) üzenetére


Reggie0
félisten

Mifele vedelmet kene rakni a foglalatba? Ne zolduljunk mar meg, meg mindig koze sincs a specifikaciohoz. Erre egyszeru vedelem van: mivel az alaplap adja a feszultseget, igy annak a biosaban kell korlatot alkalmazni. Azt meg csak tudja az alaplap gyartoja, hogy milyen procik mehetnek a lapba, igy siman ossze tudja hozni.

Itt arrol van szo, hogy nehany alaplap gyarto nem hajlando ezt az eloirast alkalmazni.

[ Szerkesztve ]

(#44) Lewzke válasza t72killer (#10) üzenetére


Lewzke
őstag

Nekem is ilyen notebook memóriám van, igaz Ivy Bridge procival használom. JEDEC szabványogat támogat és 1.35Von üzemel, ha neked is ekkora feszültségen ment akkor nem hiszem, hogy ez ölte meg a lapot.

(#45) Scholes9 válasza AxBattler (#8) üzenetére


Scholes9
nagyúr

Ez engem már meg sem lep.

PS5 + PS VR2 <-> XSX <-> 65” S90C

(#46) Fiery válasza Reggie0 (#43) üzenetére


Fiery
veterán

A specifikacio (is) a hibas, en is ezt irtam. Eleve ugy kellett volna specifikalni a DDR3L-et, hogy fizikailag is kulonbozo foglalatba illeszkedjen, es ne lehessen keverni az 1,35 es 1,50 V-os modulokat veletlenul vagy direkt sem. 2. hiba az Intelnel, hogy mi a raknak eroltette ezt az egesz DDR3(L) temat a Skylake kapcsan, teljesen feleslegesen. 3. hiba az alaplap gyartoknal, hogy miert nem tiltjak BIOS-bol a nem-L-es DDR3 modulok hasznalatat kategorikusan. Bar, a 3-as is fokent az Intel sara, hiszen ok maguk is megoldhatnak ezt: mivel a memoriavezerlo a CPU resze, a CPU is kepes lenne "eldobni" a 1,5 Voltos memoriakat vagy ugy altalaban megtagadni a cca. 1,4 Volt feletti memoria feszultseg hasznalatat.

Persze ha a memoria modulokba egetett SPD info alapjan valogatnanak a Skylake alaplapok, rendkivul hamar jonnenek az SPD patchek, amikkel atverheto lenne a rendszer. A feszultseg infot nagyon konnyen meg lehet(ne) patkolni az SPD-ben :)

[ Szerkesztve ]

(#47) Reggie0 válasza Fiery (#46) üzenetére


Reggie0
félisten

Mind1, rosszul irtad. A speckoval nincs gond. Ha veletlenul kevered a modulokat azzal nincs baj, mert a bios nem indul el vele, ha rendes bios van rajta, ugyanis elobb kiolvassa az SPD rom-ot es latja, hogy nincs megfelelo feszultsegu konfig. Az SPD pedig a dramoktol teljesen fuggetlen tapot kap. (Na jo, a GND kozos:) )

[ Szerkesztve ]

(#48) apatyas válasza Fiery (#46) üzenetére


apatyas
Korrektor

De az már a júzer hibája lenne, ha megpatkolná az SPD-t, és vessen magára.
Másrészt, ha külön foglalat lenne DDR3L-hez, akkor azért megint felárat stb kérnének el mind alaplap (noti!) mind modul oldalon. Jobb így, és oldják meg bios tiltásból vagy akármi.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#49) valenc válasza apatyas (#48) üzenetére


valenc
tag

Szerintem teljesen jólvan ez így kitalálva. Persze még külön foglalat a ddr3l-nek annak semmi értelme nem lett volna ugyanis ddr3l kb senkinek sincs. De nem értem mi itt a probléma ha van egy jó ddr3 kitem simán leviszem 1,35v-re és használom nem cserélek ezért teljesen feleslegesen szerintem jó ez az opció.
Aki meg annyire nem képes hogy megnézi a spec.-t hogy min kell járatni az megérdemli égesse csak le a procit. Ettől függetlenül az alaplapgyártóknak figyelni kéne erre és tényleg kiemelni hogy a ddr3-at 1,35-ön járasd benne.

(#50) t72killer válasza Lewzke (#44) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

1.35-ön mentek az aida (és az adatlap) szerint, ill napokon keresztül nem volt gond. Valszleg tényleg a lap volt. Mindenesetre az új gépbe is beteszem a modulokat, ha az is meghalna akkor a RAM volt (a dell gariszerviz meg falramászik majd tőlem :DDD).

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.