Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) interstart


interstart
tag

BPi M3 nagyon jól néz ki papíron, remélem az ára sem lesz túl vészes. Én egy kétmagos M1-et hajtok és nem látok nagy hátrányt a Raspberry Pi-vel szemben. Van támogatottság, van Bananian op.rendszer a haladóknak, GUI nélkül GPIO kezeléssel és ultragyors, szóval nem lehet ok panaszra. Egyébként jó a cikk :)

(#2) Regonelix válasza interstart (#1) üzenetére


Regonelix
csendes tag

Én kb. 25.000 Ft körüli árban reménykedek, mert akkor, nagyon megérné.
Te mire használod?
Mert én, elsősorban médialejátszónak, szervernek fogom, de későbbiek folyamán, más célom is lesz vele.

(#3) dragon1993 válasza Regonelix (#2) üzenetére


dragon1993
őstag

Én is sokszor meggondolom, de mire ebből valami értelmes szerver lesz addigra horror lesz az ára.

(#4) Regonelix válasza dragon1993 (#3) üzenetére


Regonelix
csendes tag

Attól függ, milyen szerverről lenne szó. Én elsősorban, seed szerverre gondoltam, aztán, lehet, hogy SQL szerver feladattal is ellátom.

(#5) #79335424


#79335424
törölt tag

Egy kicsit felületesnek érzem ezt az összefoglalót. Nyilván nem lehet minden boardot megemlíteni, de legalább a különböző lépcsőfokokból jó lett volna említeni egy-egy példát. A Hardkernel -nek nem csak Exynos board -ja van. Ott van az Odroid C1+. Ez lényegesen olcsóbb, de azért az Amlogic S805 nem gyenge kütyü. Ugyanez a SOC van az MK808B+ és a CS918G+ Androidos miniPC -kben. Én is egy hasonlóval nyomom. Egy M8 -assal, amiben egy AML S802 -es SOC van.
A Hardkerneles árnál talán érdemes lett volna megemlíteni, hogy nem árt odafigyelni a rendelésnél arra, hogy mit is kap az ember. Az alapárban ugyanis nincs benne pl. az EMMC modul. Enélkül meg tök fölösleges erős vasat venni, mert a mikroSD visszafogja.
Aztán ott az Arduino, ami sztem nem maradhatna ki egy ilyen összefoglalóból. Jó közösségi támogatása van és az Androidos vonala is erős. Ott van pl. az 1Sheeld (shieldeknek hívják az Arduinos bővítő paneleket).
A Tronsmartos vonalat nem is értem. Csak a puffogtatás nagy, de igazán komolyat még nem tettek le az asztalra és minőségben is elég gagyit gyártanak. Legalábbis egy Minix -hez, vagy egy Zidoo -hoz képest. Sőt, a Linux támogatással még a Rikomagic is többet tett le az asztalra, mint a Tronsmart.
Én még a RadxaRockot is megemlítettem volna. Kb. két éve jöttek az RK3066 -os boardjukkal, ami sztem nem volt vmi nagy dobás. Viszont az új, RK3288 -asukba nem nagyon lehet belekötni (legfeljebb az árába).

[ Szerkesztve ]

(#6) Jim Tonic válasza Regonelix (#4) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Seed szervernek minek 8 mag?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#7) lanszlo


lanszlo
csendes tag

Akit érdekel létezik még olyan hogy Orange PI.
Tapasztalatom nincs róla, nekem előző generációs raspim van :)

(#8) dragon1993 válasza Jim Tonic (#6) üzenetére


dragon1993
őstag

Scaleway-től volt egy ARM-es szerverem régebben, seednél limitált a CPU. Az egyik mag 99% a többi meg malmozott.
(Igaz ott a háttértárhoz is hálózaton keresztül fértünk hozzá.)

[ Szerkesztve ]

(#9) Jim Tonic válasza dragon1993 (#8) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

És ezen mit segít, ha 8 magod van?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#10) dragon1993 válasza Jim Tonic (#9) üzenetére


dragon1993
őstag

Az a példát melletted való érvelésként írtam.

Ha szervert építenék otthonra akkor valami ilyenből indulnék ki, más csak az x86 miatt is.

(#11) Jim Tonic válasza dragon1993 (#10) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ahh, szorri. :B Egyetértünk, az X86-ban is. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#12) Regonelix válasza #79335424 (#5) üzenetére


Regonelix
csendes tag

Köszönöm a visszajelzést.
A Hardekernel oldalával kapcsán, kiegészítettem a bejegyzésemet.

Én, csak az octa-core SoC, egy SBC-kre tértem ki és többet, nem találtam. Amiket említettél, azok mind Quad-Core SoC, SBC-k. Tervezem, hogy róluk is írok, de az, sokkal hosszabb lesz (sokkal több van belőlük)., Akkor nem hagyom ki azt, amit a hozzászólásodban írtál (a 1Sheeld -ben, milyen SoC-ban van? Mert az Arduino weboldalán nem találtam, de lehet, hogy rosszul kerestem).

OFF - szerverrel kapcsolatban.
A MSQL szerverként, lehet, hogy túlzás az octa-core SoC (amiből, lehet, hogy nem lesz semmi), de seed szerver mellett, médialejátszónak és médiakonvertálónak, már kell a teljesítmény. Remélem a Banana Pi BPi-M3 hűtése is jó lesz (kíváncsi vagyok, hogy elég lesz a hűtőborda, vagy ventilátor kell-e majd).

(#13) #79335424 válasza Regonelix (#12) üzenetére


#79335424
törölt tag

Sztem a 8 magos megoldások a 8 mag szempontjából "hibás" koncepciók. Ezek alapvetően mobil eszközökbe lettek kifejlesztve. A big/little elrendezés célja nem a nagyobb, hanem a feladat szerint optimalizált teljesítmény, amivel végső soron az akkuidőt növelik. MiniPC -knél viszont ennek nincs jelentősége. Abban az Exynos -ban eredetileg nem is tudott menni egyszerre a 8 mag. Ennek átalakítását külön taglalja a Hardkernel. Ezekben a boardokban sztem teljesen más szempontok miatt használják a 8 magos procikat. A Hardkernel kóreai és feltételezek erős Samsung kapcsolatot, ami sokat számít egy ilyen boardnál. Az Allwinner pedig támogatja az open source megoldásokat, ami szintén nagy előny. De azt nem hiszem, hogy nyers erőben többet tudnának ezek a 8 magosok, mint egy erős quad core. Kernel szempontjából viszont nem mindegy, hogy hány mag vezérlését kell megoldani, optimalizálni.

(#14) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

miért, kell, minden, szó, után, vesszőt, rakni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15) emvy válasza bambano (#14) üzenetére


emvy
nagyúr

MERT ,,,,IGY KOMMENTELNEK A ,,FESZBUKON IS

while (!sleep) sheep++;

(#16) interstart válasza Regonelix (#2) üzenetére


interstart
tag

Perpill egy Octoprint nevű szoftvert hajt meg a rendszer, ami egy Arduino-n keresztül hajt meg léptetőmotorokat, hőmérsékletet olvas be, végálláskapcsolókat érzékel, szabályoz, webkamera képet streamel és ezt egy webes felületen el lehet érni (3D nyomtató szoftver egyébként). Korábban volt médiaszerver is ruTorrent-el, Samba szerverrel, miniDLNA-val. Teszi a dolgát, szereti a linuxot, Android alatt viszont rohadtul melegszik, nem is használtam sokat. Tipikusan egyébként ezek az AllWinner procik azok, amiket Androidos tableten sohasem használnék. Minden másra jó, linux alatt az árához képest egy álom, de amikor a droid alatt a virtuális gombokat nyomogatva látod hogy laggol és nem a kevés ram vagy a gyenge proci miatt, hanem maga a chip miatt, akkor elfog a "kidobnám az ablakon" érzés.

Szerencsére nincs tabom, úgyhogy ez a veszély nem fenyeget. :) Egyébként tudom ajánlani, a GPIO kezelése kb echte olyan mint a RPi-é. Egyetlen probléma az M1-el, hogy eljárt felette az idő.

A további fejlesztése volt a Routeres változat...na az amúgy egy rohadt nagy ötlet, belepakoltak egy jó procit, olyan rammal ami egy "intelligens" routernek nem igazán lesz még egy pár évig és openWRT-vel mehet a torrent kliens, a médiaszerver, a VPN szerver, miközben kiszolgálja az otthoni hálózatot és ugyan ha egy kicsi többletfogyasztással is, de kivált egy ilyen mini médiaközpontot, mert egy router és egy szerver tudása van a gépház alatt. Ugyan van már openWRT-s router, ami hasonlóra képes, de nem ilyen áron.

[ Szerkesztve ]

(#17) #79335424 válasza interstart (#16) üzenetére


#79335424
törölt tag

Voltak az A10 (MK802) után még Allwinneres Android miniPC -s próbálkozások, de azokkal is az volt a probléma, hogy "lefolyt a proci a panelról". A routerrel kapcsolatban maximálisan osztom a véleményed. Nekem is csomószor megfordul a fejemben, hogy miért nincs egy ilyen eszköz. Most van egy "okosrouterem" (Linsys E3000 + Tomato, mögötte egy NAS, egy M8 -as miniPC és ha szeretnék távolról ezt-azt kapcsolgatni a lakásban, akkor még kéne egy IO board. Miért nem lehet ezt egybegyúrni? Pl. a router Lan -jairól, a POE ereken vezérlőjelet küldeni a Lan -ra kötött eszközök bekapcsolásához? Akkor az összes eszköz null energiaszintű lehetne kikapcsolva. Nem kéne a PC -kben bekapcsolt hálókártya a WOL -hoz, mivel közvetlenül a Power gombot, vagy a tápot lehetne használni az indításhoz. A routerben meg csak bedugom a Lan -t és ennyi. Úgy rémlett, hogy volt ilyesmi próbálkozás a Kickstarteren. Meg is találtam. SOAP. Össze is jött a lóvé, de ahogy nézem, elég botrányos véget ért a project. Kár érte. Az érintőképernyőt fölöslegesnek tartottam, de a többi rész jónak tűnt.

[ Szerkesztve ]

(#18) Regonelix


Regonelix
csendes tag

(#13) Somatom

Ez mindig elkerülte a figyelmemet... . Kár érte, hogy csak, quad-core üzemmódra képesek. Ha így nézem, akkor két quad-core SoC SBC érné meg - összekötve (ha meg csak, médialejátszó/konvertálóra és szerverre használnám, még mindig a miniITX alaplapú megoldás jöhetne szóba ).
Utánanézek még a többi quad-core SoC SBC-knek. Köszönöm a kiindulási alapot, amit a korábbi hozzászólásodban írtál.

(#16) interstart

Én is, hasonló feladatokra gondoltam, emiatt is, csak Linux az, ami szóba jöhet. Banana Pi-nél az a fura, hogy a "Banana Pi M2 rossz lóra tett, mivel a termékben használt A31s SoC gyártása megszűnőben, így nincs más hátra, mint előre! A gyártó SinoVoip úgy gondolta, ha már váltani kell, annak legyen látszata is." Forrás. Csak mind látom, hogy ez is, igazán quad-core üzemmódú SoC, emiatt (is) utánanézek quad-core SoC SBC-knek (amiből rengeteg van /szerencsére van miből választani :D /)

[ Szerkesztve ]

(#19) interstart válasza Regonelix (#18) üzenetére


interstart
tag

Jó jó egyébként, egyetlen egy nagy baj van amúgy csak az AllWinnerrel, hogy a Mali GPU linux alatti támogatása siralmas, szval HTPC-nek (tudomásom szerint eddig) nem volt jó, ÉS! a csavar az az, hogy Android alatt viszont volt megfelelő driver hozzá. Egyébként minden másra tök jó, HTPC-re amúgy is van 100 másik alternatíva. Ami még gond lehet, hogy az infra, mikrofon nincs deklarálva rendesen..azaz ha nem vagy Power User és linux geek, akkor eléggé nehézkes életre kelteni ezeket a részeket. De! tényleg csak ajánlani tudom ezen hibák ismerete mellett, mert nagyon patentül össze van rakva.

Egyébként hűtésre szerintem egy 5V-os mini ventilátor tökéletesen elég, bár nekem akril tokban hűtőborda és ventilátor nélkül fut a rendszer. Aki Androidot akar ezekkel használni, annak viszont kötelezően ajánlom a ventilátort, mert egy villanykályhát megszégyenít a processzor működés közben :)

[ Szerkesztve ]

(#20) Regonelix


Regonelix
csendes tag

Frissítettem . pontosabban módosítottam a cikket.
Amint lesz rá időm, végzek a quad-core SoC-al ellátott SbC-k 1. fejezetével.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.