Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) CsonkaImo


CsonkaImo
addikt

Brutál ára lesz biztos. Jó lenne ha az 1TB-os kiadások kaphatóak lennének 60k körül. Bár gondolom ez annyira rétegtermék lesz, hogy nem befolyásolja az árakat.

(#2) Angel1981


Angel1981
veterán

Upsz! :B

Ennyi! :D

(#3) Viktor81


Viktor81
senior tag

Inkabb 1TB-os mSATA-t adjanak ki a PRO-bol "emberi" aron...

(#4) Mr President


Mr President
senior tag

Ez így szép és jó de olyan irdatlan áron mérik hogy nem veszélyeztetni a merevlemezeket egyáltalán.
Adjanak 1-2 terásat 10-15ezerrel többért mint a hasonló méretű vinyókat. Úgy már konkurencia lehetne.

iPhone 15 Pro | iPad Pro M1 | Apple Watch S7

(#5) FollowTheORI


FollowTheORI
nagyúr

Jöhetne már... 20 ezer kéne legyen az 1TB ma már... :DDD

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#6) lexandro


lexandro
tag

akaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakaromakarom

:D

Robi

(#7) PSti


PSti
tag

Végre! Mindegyik cég 1 TB körül toporgott. Jöjjenek csak a nagy SSD-k!

(#8) F34R


F34R
nagyúr

Elmennek a HDD tarolok maximum kapacitasa fele. Arban meg mindig nem barati es jo darabig ez is varhato.
A jovot elnezve jelentos fejlodes varhato es egyre tobben fogjak levaltani zorgo hattertarukat.

(#9) Duree


Duree
veterán

Jó dolog, hogy ekkora ssd is érkezik,biztosan drága lesz.Emelkednek az ssd kapacitások azért ez örvendetes,de sajnos az árak nagyon beragadtak,az utóbbi 1 másfél évben nem nagyon csökkentek,így még mindíg a hdd a nyerő.

duree54

(#10) razorka777


razorka777
veterán

Pár hónapig dolgozhatnék az áráért. :)

Samsung Galaxy A52s 5G&A72

(#11) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

kíváncsi leszek mikorra nyomják le a hdd-ket
elég lassan haladnak

(#12) Viktor81 válasza szabi__memo (#11) üzenetére


Viktor81
senior tag

Erre nem erdemes varni...
Nem tudom, mennyi idos vagy, de szerintem lesz nehany osz hajszalad, mire 1TB HDD arban 1 TB SSD-t adnak. Sokan remenykednek ebben, de ez ketto kulonbozo termek, nem alternativai egymasnak ezert en ugy gondolom hiu abrand arra varni, hogy ugyanazon az aron kapjak valaha is. Mar regota megy ez a jatek es az elejetol fogva "reszese" vagyok, de 80GB-os SSD meg mindig dragabb, mint az 1 TB-os HDD. Nyilvan ez a dolog mesterseges, mert meg annyiba sem kerul, mint a HDD, de valahol ugy gondolom nincsen semmi ertelme a TB-os SSD-knek. (ill. van, de azokat az elonyoket fizesse meg, aki elvezni akarja). Ezen filmet tarolni, torrentezni, errol jatszani "felesleges" luxus. (foleg asztali gepek eseten).

V.

(#13) FollowTheORI válasza Viktor81 (#12) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Szerintem meg nem irreális... te is írtad ez egy mesteséges dolog, vagyis tudatos népfejés.

Amit lehet érteni, de ettől még elfogadni nem kéne.

Nyilván az a baj, hogy még nem minden gyártó jár annyira élen mint pl a samsung ezekbe a 3D memória dolgokba, de amint mindenkinél felfut a gyártás, biztos hogy jönnek majd sokkal olcsóbb cuccok is amik előbb utóbb lenyomják az árat.

Kivéve ha úgy bekartelleznek mint a DDR3 esetén, mert akkor tudatosan verseny sem lesz nem csak fejlődés.

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#14) szabi__memo válasza FollowTheORI (#13) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Már csak azért sem hiszem, hogy ne lehetnének egy áron mivel szerintem olcsóbb gyártani... nincs vele annyi macera...
a másik ok pedig, nem hiszem, hogy a mechanikus megoldással nagyobb adatsűrűséget lehetne elérni mint chippekkel ugyanakkora méretben...

[ Szerkesztve ]

(#15) Viktor81 válasza FollowTheORI (#13) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

Ez egy "luxus" dolog es mint ilyen, draga. Tudjak ezt a gyartok is es tudniuk kell a vevoknek is. Akinek 1;2;4 TB SSD kell, fizet, mint ahogyan az is, akinek pl. 400-500LE-s auto kell. Ertelme kb. ugyanannyi. Csodalatos dolog az SSD es en is imadom, de nem tudnek elfogadhato indokot talalni arra, miert kell ekkora (pedig ha lenne mSATA PRO 1T, akkor lehet, vennek egy 2,5"-os 1T-s PRO-val es kicserelnem a Thin mini-ITX konfigom jelenlegi 2x128G-s felallasat). Ettol meg epeszu indoklast nem tudnek ra adni, csak azt, hogy mert volt ra penzem es igy teljesen nema a gep (bar ez mos is igy van...). Amugy tapasztalatbol mondom, hogy 80GB-vel el lehet lenni, de legyen 256G, az mar tokeletes. Ez folott mar sznobsag az egesz buli (laptopban meg megertem az 512-ot, de ennyi)

V.

(#14) szabi__memo
Persze, hogy olcsobb. Kb. egy marek homok, raadasul "vegtelen" mennyisegben van jelen. Itt a fejlesztes, gyartas koltsegeit kell megfizetni + a baromi nagy adojat annak, hogy "kulonleges" es divatos.

[ Szerkesztve ]

(#16) Milgram1


Milgram1
aktív tag

Cegeknel meg oke, de otthonra annyira nem latom ertelmet 2015-ben, adatokra ott az iCloud vagy akarmilyen felho, filmek, zenekhez meg Netflix,spotify vagy akarmi aki meg jatekokkal akarja telepakolni annak meg egy 500-as boven eleg.

(#17) AMn3t válasza Viktor81 (#15) üzenetére


AMn3t
csendes tag

a 4 terrásnak nem biztos, de azért 1 terra körüliknek azért van relevanciája ... gondolj bele, ha mondjuk 4K s videófájlokkal akarsz dolgozni, renderelni ... stb, akkor azért nagyon nem mindegy, hogy az amúgy nem túl kicsi fájlok milyen tárolón vannak az elérés szempontjából ... vagy ha nem is videó, hanem mondjuk time-lapse ... raw fájlokból nyilván, melyeknek darabja 30-40 mega ... és nem 100 képből :))

szóval azért van ezeknek helye

raid talán nem kell, a végeredményt már érdemesebb egy WD reden/black en tárolni persze, csak aktuális munka szempontjából érdekesek ezek

[ Szerkesztve ]

(#18) MurdR


MurdR
veterán

Lehet ideje lenne a gépembe tenni legalább a rendszer alá egy SSD-t, ha már itt 4TB-okról szólnak a hírek...? :D :B

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#19) ViZion


ViZion
félisten

nekem nem kell robbanós SSD. Mezei sata III is megfelelne, 4 TB HDD ár alatt kicsivel... :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#20) Viktor81 válasza AMn3t (#17) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

Amirol Te beszelsz, az megint mas, nem atlag usert erinto "problema". Aki dolgozik vele, annak nem lesz problema 80-100-ert megvenni a Terabyte-os SSD-t (akar kettot sem, hogy RAID0-aba tegye). Most oszinten, szerinted ez hany embert erint ? Ugy 1-et kb. 4-500-bol ? Ez luxus, amit ki tud fizetni, akinek "szuksege" van ra. Mindenki masnak eleg kellene legyen 256GB...

V.

(#18) MurdR
Hat, szinte hihetetlen, hogy az alairasodban szereplo gepben nincsen SSD... Ezek szerint (es nem akarlak megserteni), nem vagy igazan otthon a szamitastechnikaba vilagaban, ugyanis barmit es barmennyi penzert cserelsz, semmi nem ad olyan latvanyos gyorsulast, mint egy SSD.

[ Szerkesztve ]

(#21) AMn3t válasza Viktor81 (#20) üzenetére


AMn3t
csendes tag

szia,

igazad van természetesen, csak erre a két szavadra reflektáltam igazából:

1.: "luxus" ... igaz ezt idézőjelbe tetted
2.: sznobság

szóval azért árnyaltabb a dolog --- "gamer" gépbe valóban luxus és sznobság, de máshova nem biztos

de tény: átlagfelhasználásra, mely kiteszi a vásárlók igen jelentős többségét ... 250 gb osnál többet teljesen fölösleges venni

de annak ellenére hogy a nem átlagfelhasználók sokkal kevesebben vannak, sokkal többet költenek ilyen jellegű dolgokra, szóval igényeiket érdemes kiszolgálni, főleg h az első réteg ezzel rövid vagy hosszabb távon de biztos nyer

lényeg a lényeg: ez az ssd örvendetes és no offense :)

[ Szerkesztve ]

(#22) szabi__memo válasza Viktor81 (#15) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ezért mondom azt hogy nem hiszem hogy a közeljövőben ne vállna olcsóbbá

(#23) Viktor81 válasza szabi__memo (#22) üzenetére


Viktor81
senior tag

En pedig ezert mondom, hogy nem fog, mint ahogyan eddig sem tette. Azonos generacioban egy Intel i3 es i7 kozott sincsen kozel 100e Ft kulonbseg, csak tudjak, hogy akinek kell i7, az kifizeti. Miert kellene olcsobbnak lennie ? Termeszetesen csokken valamelyest az ara, de nem annyira hogy kivalthato legyen vele a HDD. (termeszetesen szandekosan)

(#24) Old Cyborg


Old Cyborg
tag

4 TB-os SSD van de minek :N

(#25) RPZ válasza Viktor81 (#23) üzenetére


RPZ
tag

Persze, h olcsóbbá fognak válni. Évente 40%-al esik az SSD-k ára. Ez már a megjelenésüktől fogva így van. (Ez egy alulbecsült átlag, 2011-12 között pl több mint 50%-ot, most pl. az elmúlt évben 43%-ot).
6 év múlva fognak tizedelődni az árak, 9 év múlva pedig huszadolódni (kb).

A 4TB-os most mondjuk 500e, akkor 6 év múlva lesz 50e. Persze az USD/HUF alakulást még kalkuláld bele.

Az újabb technológiák megjelenésével szép gyorsulások szoktak megjelenni. Most a 3d Nanddal jöhet egy nagyobb ugrás is. 3-4 éven belül a vállalati szegmensben jönnek a 128 TB-os SSD-k, a retail szegmensben is nyolcszorozódhat a kapacitás (2018-19-ben 30TB-os SSD), akkor szépen lehuppanhat az áruk.

Lesznek itt még olyan dolgok, h csak pislogunk majd.


/Egyébként a 16 TB-os SSD most kb 1,8 millió ft, ennek még jobb is a GB/HUF ára mint a 4 TB-os kistetvérének lesz :)
[link] /

(#26) Chrys_


Chrys_
addikt

2000€-nál vajon megáll az ára?

RPZ:
Csökken az áruk, nő a max. tárhely, de szerintem itt a lényeg a néhány TB-s SSD-k ára lesz, átlagos otthoni felhasználásra az kell. De erre várni kell még.

[ Szerkesztve ]

(#27) FollowTheORI válasza Viktor81 (#15) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Nekem végtelen nagy is jó lenne akár. :D

Viccet félretéve egyre nagyobb és nagyobb adathalmazokkal van dolgunk (50 gigás játékok, 50 gigás filmek).

Persze nem mondom mindennapos dolog több 100 gigát átmásolni, de el tudnám viselni ha nem 100MB/s-el (jóesetben) kéne átmásolni többszáz gigát órák alatt... ha egy M.2 vagy PCI express felületű SSD-im lennének csak ez kvázi töredékére is eshetne akár.
Nekem ez néha kínszenvedés. Vagy mondjuk egy raid ujraépítése lemezkiesés esetén... hát ezek brutál dolgok és megjelennek akár egy sima otthoni NAS esetén is... nagyonis lenne nyomos ok arra hogy kukázzuk a HDD-ket minden területen.
No meg ha betöredezik egy 4-6TB-os lemez, hát az se két perc rendberakni.

Amugy a fizikai lemezek is brutál be vannak lassulva már fejlődésileg, persze kapacitásilag ott az SMR, de hát az valami brutál lassú nagyobb adatmennyiségek átmásolásakor. "Normál" módon meg eléggé megrekedtünk megint az 1-1.5TB/ tányér szinten... már csak a tányérok számát tudják növelni, ami meg szintén eléggé a határon van a mostani 4-6-8 tányéros lemezekkel.

Ehhez képest 4TB-ot simán rápakolnak egy sima kis PCIE kártyára (lásd az intel és a többi gyártó legújabb megoldásait). Költségben sem hiszem sokkal több lenne, mint precízen legyártani egy 6 tányéros minimütyűrös finommechanikai merevlemezt... sőt. :)

[link]

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#28) MurdR válasza Viktor81 (#20) üzenetére


MurdR
veterán

Az asztali gépet csak játékra használom, azon is belül kizárólag CSGO-ra.
Munkára notebookot használok, abban természetesen SSD van. :)

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#29) FollowTheORI válasza Old Cyborg (#24) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Játékokkal telepakolni, meg filmekkel... :D

És baromi gyorsan másolgatni rá, róla, közöttük (annélkül hogy belassulna gép, vagy a lemezek jelentősen). :DDD

Én megmondom őszintén nemtudok olyan szitut amikor ne lenne jobb... egyetlen baj van csak az ár... de mindegy ha bele őszülünk akkor is kivárjuk.

Én 1 éve cseréltem a 2TB lemezeim 4TB-ra. Hát nem mondom volt vagy pár nap mire átmásolgattam mindent.

Simán... az PCs élet minden területén... munka, szórakozás, archiválás... mindenhol jobb lenne. 4TB ide vele... :K

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#30) ViZion válasza FollowTheORI (#29) üzenetére


ViZion
félisten

Ki kell ábrándítsalak... ha van sok ram, akkor nem nagyon érezni (pár játék pályabetöltés mintha gyorsabb lenne, de lehet csak képzelem...), h SSD-ről vagy HDD-ről fut a játék... én ezt tapasztaltam. Mondjuk csendes legalább, ennyi.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#31) FollowTheORI válasza ViZion (#30) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Van SSD-m elég régóta... és számít. :D

De nem is a futtatás itt a lényeg... hanem telepíteni, mozgatni a sok adatot. :)
Meg mondjuk ha SSD alapértelmezett lesz, akkor biza úgy fogják a játékokat is tervezni...

Eddig mondjuk a Barman AK volt a legnagyobb ilyen negatív tapasztalatom... ott az SSD (a játék hibájából is persze) valami brutál sokat számított. 16GB ram ide vagy oda.

Szép jövő lesz ez, ha ez lesz az alap 1-2 éven belül. Simán benne van... arról meg nem is beszélve hogy 50-60 gigás játékok jönnek.

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#32) RPZ válasza Chrys_ (#26) üzenetére


RPZ
tag

Az általam prezentált adatok szerint jó esetben akár már 3 év múlva egy 2TB-os SSD 30.000 Ft lesz. Simán benne van a pakliban.
Azért szólok már most, h ne lepődjetek majd meg :)!

Ja, és én nagyon szívesen beneveznék kettő db 10 TB-osra.
Egyértelműen ez a jövő.
Még megoldják ezt a nyomorék melegedés gondot és akkor végre mozgóalkatrész nélküli gépeink lesznek.

[ Szerkesztve ]

(#33) MurdR válasza RPZ (#32) üzenetére


MurdR
veterán

Akkor mi fogja fűteni télen a lábamat? :D

10TB nem elképzelhetetlen, de a melegedés.... :N

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#34) ViZion válasza FollowTheORI (#31) üzenetére


ViZion
félisten

Hááát, nekem sem BF, sem Dragon Age, de a legtöbb online multi sem változott, legalábbis nem jelentősen. :U Mozgatni meg ki a fene szokott játékot? Felrakod és ott van...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#35) Ł-IceRocK-Ł


Ł-IceRocK-Ł
addikt

A méret megvan, már csak az árat kell rendberakni.
Nem lesz rövid menet. :U

"lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

(#36) Komplikato


Komplikato
veterán

"A teljesítménye persze nem lesz elképesztően nagy, de a fő cél itt a komoly tárkapacitás felkínálása volt, amivel a merevlemezek után lehet eredni."
Azért most eszembe jut, hogy egy másik fórumon valaki meglepődött az 512GB és feletti SSD meghajtókon burjánzó egyre nagyobb HŰTŐBORDÁKON, akkor milyen lehet egy 2-4TB-os meghajtó? ;]

Na igen, most sokan mondják régen várnak az SSD áresésére. Az meg van amikor 130K volt még egy 32GB SSD? Vagy amikor 110-120K volt egy 80GB-os HDD? Mondjuk nyilván jó lenne előbb, mint utóbb egy 2TB-os SSD mondjuk 22-24K áron.

[ Szerkesztve ]

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#37) Sanchez638 válasza ViZion (#30) üzenetére


Sanchez638
addikt

simább jobb, pl a sims-nél ha fent van minden kieg akkor érzed még a hulladék ssd-vel is, nagyobb játékok is jók.. A régebbi folyamatosan pályánként töltögető játékok is ilyenek...

Vicc, volt olyan játék, ahol hallottam mikor történik valami mert kerregett a vinyó.. Mindig csalónak hívtak :D

(#32) RPZ Mozgó nélküli? Ventik satöbbi? :DDD

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#38) #52815360 válasza szabi__memo (#22) üzenetére


#52815360
törölt tag

[link]

[ Szerkesztve ]

(#39) Viktor81 válasza RPZ (#32) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

"Még megoldják ezt a nyomorék melegedés gondot és akkor végre mozgóalkatrész nélküli gépeink lesznek."
Ha jon egy "jotunder", ne ez legyen az egyik kivansagod a 3-bol, mert nem nagy dolog. :) Nekem mindketto gepem ilyen mar most is. (termeszetesen nincsen bennuk GTX980...)

V.

(#40) Konflikt


Konflikt
addikt

jojjenek csak.:)

pont tegnap volt tanfolyamon egy full flash IBM 840-es storage. lattam mar 1-2 brutal cuccot, de ennel mindenkinek leesett az alla: 12x 2TB toshiba eMLC flash-el, amin kb. 19TB a hasznalhato kapacitas (hot spare, meg RAID5 miatt) :D

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#41) Sanya válasza RPZ (#32) üzenetére


Sanya
nagyúr

azért ettől messze állunk. a samsung evo ssd-i kb 100.000 forintba kerülnek, de mind lassul, valamint fw-t kell rajtuk frissíteni, ami pont 1tb adatodat kukázhatja azonnal.
Tönkremenetele előtt semmivel nem jelzi a tönkremenetelét, amit a tányéros merevlemezeknél az esetek több mint felében a smart adatok jelezhetik a bajt.

Az árcsökkenés nem jó a samsungnak, sőt senkinek. Ne hidd, hogy 3 év múlva te 30.000 forintért veszel új 2tb-os ssd-t.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#42) Kékes525


Kékes525
félisten

"amivel a merevlemezek után lehet eredni." Ez csak egy "megfelelő" árral valósítható meg. A kapacitás növelése ehhez nem elég.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#43) szabi__memo válasza #52815360 (#38) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

nem hiszek nekik :D

(#44) kengyel


kengyel
nagyúr

Szép mérete lesz, ezen már lehet adatokat tárolni :)

[ Szerkesztve ]

kengyel

(#45) icp1970


icp1970
senior tag

4Tb SSD nek szerintem még nincs túl nagy értelme,mert tuti nagyon drága lesz.Adat tárolásra az SSD még drága.Majd talán 4-5 év múlva.

[ Szerkesztve ]

(#46) Chp


Chp
őstag

Én egy darabig még elleszek az 1TB-os SSHD-mmal.

(#47) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Várós...

Azt nem tudom elképzelni, hogy a mostanában szép extra profitot bezsebelő wd meg seagate, ezt csak úgy ölbe tett kézzel nézik, míg szép lassan (vagy gyorsan :K ) kiszorítják őket a piacról és csak egy szűk rétegnek kell majd a jövőben a mechanikus tárolóik.
Nem hiszem, bár a számítástechnika világában éltünk már meg csodákat és neves cégek eltűnését a süllyesztőben...

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#48) icp1970 válasza tibaimp (#47) üzenetére


icp1970
senior tag

Igen,az a furcsa egy kicsit,hogy ugye a 128-as,256-o ssd árak elég erőesen csökkentek az utóbbi időkben,a hdd árak meg nem igazán.(kivéve a kamu katasztrófa időszakot).De lassan elkerülhetetlen hogy csökkentsenek,mert eddig érv volt hogy sokaknak 80 vagy 120 gb is kevés volt rendszernek.De most már a 256GB SSD a felhasználók nagy töbségének elég,és az áruk is elfogadható.Szerintem az SSD-re váltás a legtöbbünknek mostanra vált aktuálissá.

(#49) BBorg


BBorg
tag

A 2TB-os SSD ára 225000 Ft körül van. Gondolom a 4TB-ost megpróbálják több mint ennek a duplájáért adni először. Majd, ha azzal szembesülnek, hogy nem fogy elég gyorsan, akkor csökkentenek az árán (lehet, hogy az ár ideális belövéséhez épp ehhez hasonló fórumokat olvasgatnak a cég képviselői :K ). A cégnek csak az számít, hogy minél nagyobb árbevételt generáljon a termék. Azt meg nem tudhatjuk, hogy az új modellek gyártása a régiekhez képest a cég számára valóban akkor töbletköltséget jelent-e, mint amennyivel az újabb modellekért többet kér. Könnyen lehet, hogy 100e darab eladása után darabonként 50eFt áron is már haszna lenne rajta k+f, változó költségekkel meg mindennel együtt. De ha egyszer van 5e vásárló, aki már 600e Ft-ért is megveszi az első két hétben, akkor nyilván célszerű ott kezdeni az árazást, és később olyan ütemben csökkenteni, hogy a negyedéves jelentésbe már egy pofás bevételt lehessen írni. Ezt már csak egy konkurens cég agresszívebb árazása billenthetné meg, de amiket az ssd-ről mostanában olvasok, ennek "veszélye" nem nagyon fenyeget... sajnos :( .

(#50) Chrys_ válasza icp1970 (#48) üzenetére


Chrys_
addikt

Mi is most akarunk az egyik laptophoz 256GB-s SSD-t venni. Van egy 128GB-s, de az nem elég (C (rendszer) és D (adat) drive), olyan 150GB a jelenlegi foglaltsága a HDD-nek benne.

(#51) bteebi


bteebi
veterán

"4 TB-os SSD-vel robbantana a Samsung"
Új módi, már nincs szükség aktatáskára se :Y. És mi lenne a detonátor? A hiberfil.sys? :D

Amúgy nem rossz. Tegyük hozzá, egy használt autó ára :DDD. 2017-re már az is lehet, hogy tárkapacitásban legyűrik a HDD-ket is (ott most talán 10 TB-nál tartanak), de 2018-ra már nagyon valószínű (sőt, a #25-ös hsz alapján addigra már elvben mindenképp :DDD). Remélhetőleg kellően megbízható tudott még maradni a V-NAND, mert egy idő után elég nehéz lesz ezt megoldani...

#49: 225k-ért már van 2 terás SSD? :Y Úgy látszik nagyon le vagyok maradva :B. Persze rendkívül drága, majdnem 20 terányi HDD-t lehet venni érte, de árban minimum a duplájára tippeltem volna. Szépen lassan alakul azért :).

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#52) tibaimp válasza icp1970 (#48) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Úgy van. Nekem tavaly sikerült egy jó kis akció keretében szereznem egy Intel 520-ast 240GB-t 5 év garral, eddig kiváló, és elég is. Kétfelé particionáltam és azon van a win7 a másik felén meg a játékok.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#53) FollowTheORI válasza ViZion (#34) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Az aki nem csak 1 játékkal játszik, szokott csinálni róluk backup-ot hogy ne kelljen feltétlen újra letölteni... stb stb.
Meg na bumm ráfér 2-3 nagyobb multi cím, meg 1-2 játék még max... és a többit hova rakom?
Én érzékeltem nem kicsi különbséget BF-eknél... igaz a "ready" gombbal kivették az élét 4 alatt.

Nem mondtam hogy kötelező, de ha utazhatok Audi A8-al is Trabant helyett, akkor én azzal szeretnék. :D

Te meg akkor nem... ennyi. :)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#54) davidsone


davidsone
addikt

Bivalyos :) Ez nálam már teljesen kiváltaná a HDD-t csak az árával lesznek gondok...

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#55) Lewzke


Lewzke
őstag

Engem inkább az érdekel, hogy mikor fognak az árak feleződni (120-as árán 250, 250 árán 500).

(#56) FollowTheORI válasza Lewzke (#55) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Nemrég feleződtek (idén)... szvsz 1 év mulva megint fognak.

Én még 40+ ért vettem a 250-est, most kb fele annyiért hozzám vágják. :D

(#57) .mf

Jó magyar forintban! :DDD

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#57) .mf válasza FollowTheORI (#5) üzenetére


.mf
veterán

"20 ezer kéne legyen az 1TB ma már... :DDD"

Milyen pénznemben? :U

PSti: "Végre! Mindegyik cég 1 TB körül toporgott."

Már eddig is voltak több TB-osak, a vállalati szegmensbe. Ezek olyan drágák, hogy mutatóba vannak, számottevő eladásokat nem generálnak.

Nettom: "Szerintem meg nem irreális... te is írtad ez egy mesteséges dolog, vagyis tudatos népfejés."

Jah, végülis ugyanúgy homokból van, mint a CPUk, GPUk és RAM, igazán mehetne a homok árában, nemde? :U
Talán ha kicsit jobban belegondolnál, rájönnél, hogy az SSDk előállítása többszörösébe kerül, így arra hiába is számítasz, hogy ezekkel a technológiákkal valaha beérik a fajlagos árakat. A szilíciumlapkák előállítása rettentő sokba kerül.

szabi_memo: "Már csak azért sem hiszem, hogy ne lehetnének egy áron mivel szerintem olcsóbb gyártani... nincs vele annyi macera...
a másik ok pedig, nem hiszem, hogy a mechanikus megoldással nagyobb adatsűrűséget lehetne elérni mint chippekkel ugyanakkora méretben...
"

Kár, hogy a valóság nem a szerinted alapján működik. :U Akkora kiterjedésű szilícium-lapka előállítása már magában sokkal drágább. Hasonló méretű HDD-nél nagyobb kapacitású SSD-t már eddig is mutattak be, csak annyiba is került...

Amn3t: 4k videó, timelapse... ott sem a HDD írás-olvasása a szűk keresztmetszet, hanem a feldolgozás. Ahhoz már komoly renderfarm kell, vagy legalább kétprocis workstation lap sokmagos Xeonokkal, ami nem mindenkinél van...

RPZ: s persze a fejlődés határok nélkül folyhat, mit nekünk az a gyártástechnológiai fal, amin az egész félvezetőipar már egy bő évtizede agyal és még nem tudott megkerülni?
Totál figyelmen kívül hagyod azt is, hogy a gyártástechnológiai váltások, wafer-méret növelése, amik az eddigi árcsökkenés mozgatórugói voltak, elértek arra a szintre, hogy innentől nagyságrendileg drágább fejleszteni. Talán kicsit olvass utána.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#58) e-newsee válasza RPZ (#32) üzenetére


e-newsee
addikt

Hát azért azt nem hiszem.
Nézd meg az intel 120-as SSD-jének az árgrafikonját. 2014 január óta nem esett le felére az ára.
A Samsung 850 evo-ja közel egy év után ugyanannyi, mint megjelenéskor. Igaz, közben esett egyszer 4000 Ft-ot, majd újra drágult.
De az ok igazából mindegy is. Jelenleg egy 120-as SSD kb 40%-kal kerül kevesebbe, mint két éve. Ha ezt megnézzük a ma 62e-be kerülő 500-as 850 evo árára, akkor az két év múlva majd kerül 35e Ft-ba. Nem hiszem, hogy egy 2TB-os SSD mostanában eléri a 30e Ft-os határt. Amíg nem akarják, addig nem.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#59) nimfas válasza e-newsee (#58) üzenetére


nimfas
addikt

Azért tegyük hozzá hogy a HUF/USD ár sem nekünk
kedvezett... 215-285 Ft/USD

Mondjuk én kb 1...1,5 éve vettem a 120GB SSD-t és valóban nem esett Ft-ban 40%-ot az ára. 1-2eFt-tal ha olcsóbb lett...

[ Szerkesztve ]

(#60) szabi__memo válasza .mf (#57) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Hoo. Nem azt mondtam hogy akkora lapkat kell gyartani. Chippeket irtam. A technologia fejlodik, 14nm. Mennek lejjebb. Előbb utóbb olcsóbb lesz az ssd mint az sdd.

(#61) hunluki


hunluki
senior tag

Sztem SSD ma már nem hú de extra dolog, rendszernek bőven elég a 120 giga (15-18 ropi körül már adnak), átlag jóskapistának meg a 250 már elég sok mindenre elég lehet.

Aztán "pár" év múlva majd veszek egy terás ssd-t akcióban egy huszasé' :D

(#62) Turmoil


Turmoil
senior tag

Samsung nem akarna támogatni egy nyereményjátékot?
1. díj: 4 TB 850 Pro
2. díj: 3* 2 TB 850 Pro
3. díj: 10* 1 TB 850 Pro
:R

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#63) .mf válasza szabi__memo (#60) üzenetére


.mf
veterán

"Hoo. Nem azt mondtam hogy akkora lapkat kell gyartani. Chippeket irtam. A technologia fejlodik, 14nm. Mennek lejjebb. Előbb utóbb olcsóbb lesz az ssd mint az sdd."

........
Lapka == chip.
Most 14-15-16 nm-nél tartunk. A következő, 10 nm, 2016 végén kerülhet legkorábban tömeggyártásba; de a hangsúly a feltételes módon van, mert ott a Si-CMOS már netzes, ha már eddig is szenvedtek az átállásokkal és kihozatallal, megnézem, hogy a TSMC-nek ez a terve mennyire fog bejönni. A végét pedig jelen technológiák mellett 5 nm-re becslik, 2020-as évekre; ha egyáltalán addig találnak még rá tömeggyártásra skálázható módszert és megéri azt még kifejleszteni és az exponenciális költségek mellett arra átállni. Na akkor mondd csak, hova és meddig is "mennek lejjebb", hogy "olcsóbb lesz az ssd mint az sdd" [sic]? Ha lesz is végre technológiai áttörés és Si helyett átállnak valami másra, az nem az elkövetkező pár évben lesz; addig pedig még a hagyományos HDD sokkal olcsóbb marad.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#64) RPZ válasza .mf (#63) üzenetére


RPZ
tag

sanchezsa : igen, ventik nélkül lenne mozgó nélküli.

Viktor81: ez a baj, hogy egy semmilyen gépet össze lehet tákolni passzívra, de ha kell bele HDD (nekem kb 8-10TB kell duplázva a redundancia miatt tehát 16-20), illetve, ha nem integrált vgaról, ill. nem alsó kat. d.vga-ról beszélünk, akkor megint gond van. A cpu is talán 90W-ig hűthető passzívan, utána megint kell a venti.
Szóval ez még a távoli jövő :(.

Sanya: 1-2 évente mindig feleződik az áruk, így kijelenthetjük, h ez jó a Samsungnak, mivel ez történik a technika hajnala óta. 3-6 év és 2TB 30k huf lesz, ennyi. 1xű matek.
Azért kell 2 mindenből (HDDnél ugyanez), h ha megdöglik, cseréled.

e-newsee: Felejtsd el a magyar rövidtávú grafikont, nézd távolabbról. Kis stagnálások, néhány fel-le emelkedés, de a trend az exponenciális összeomlás, ennyi. USD-ben, hosszútávú trend, ez a lényeg.
Amikor elkezdtem követni 40k volt a 64-es SSD. 1-2 év és 20ra esett, megvettem. Majd 1 max 2 év múlva ugyanazon az áron 128 GB-osat vettem. Most a 10TB-osat várom, addig kihúzom HDDvel :).

.mf : ezeket meséld be Kurzweilnak. A fejlődés határok nélkül folyik, mindig a technológiák életciklusai végén jön a paradigmaváltás és hopp. Elméletileg ugyanez az ütem pl. a számítási kapacitásban az évszázad végéig tartható, akkor elérjük azt, hogy a Föld minden molekuláját számítási eszközként használjuk. Aztán jönnek a környező bolygók és a nap. Használd a fantáziád.
A méretcsökkentés 5nm-ig "problémamentes" (=megoldható), ez 14nm-ről még kb. 3 lépés (persze nőnek a költségek, blabla, ne törődj ilyen apróságokkal, minden menni fog a maga útján megállíthatatlanul). De már most megvannak az utódtechnológiák (az új paradigma), amivel a következő 20 év fejlődése megy majd 2020-tól.

De az SSDnél kb. most csöppentünk új paradigmába, most van egy begyorsuló szakasz.
A következő 3 évben 8x-ozódik az SSD tárkapacitás, ez tény, több gyártónak ez a roadmapje. Nem a távoli jövőbe tekintve találgatnak, ez a következő évek üzleti terve. Ne tőlem kérdezd, h. hová rohannak ennyire. Az SSD már ebben az évben 2x-esen lehagyta a HDD tárkapacitást (ez a jövőre megjelenő 4Tb-os cucc a régmúlt visszhangja, nem vmi technológiai csoda, nem is értem, miért van úgy tálalva), tavaly kirakta az irányjelzőt most pedig keményen beelőzte. Pár év és a visszapillantóban sem lesz.

Az árak folyamatosan omlanak össze, az elterjedési sebességek folyamatosan nőnek, ill. a világ lemaradott feléből több milliárdnyi potenciális fogyasztó szeretne felzárkózni, a profit mindig megvan. Amint jön az új lehetőség, Pistike már nem éri be a két évvel ezelőtti technológiával, neki az új kell. Te sem éred be Galaxy S1-el, de a fejlettebb országokban meg S6 edge+-ra tör little Steven és kleiner Stephan (a 3. világban pedig áhítozzák az S1-et).
Már feszengek ezen a 128GB-os SSD-n, kellene egy 256-os. Illetve sok embernek elég az 1-2 TB tárkapacitás ők meg arra várnak, h mikor ér már 30-60k közé ezek ára, és csengetnek majd, mint a katonatiszt. Persze az igények is nőni fognak majd. 4-10 terára simán megnőnek az igények, amint elérhető lesz. Nekem most átlag feletti az igényem, így engem nem mozgatnak az 1-2 terás cuccok.

-----
Ha az elmúlt 15 évet 1 egységnek vesszük, akkor a következő 45 évben egymilliárd egységnyi fejlődés jön!!! HA így marad a gyorsulási sebesség, DE itt gyorsuló exponenciális függvényről beszélünk, így egy-két nullát még mögé rakhatunk :D.
Szóval az évezred első 15 éve csak egy nagyon piciny ízelítő volt, most jön a java.
Nanotechnikai forradalom, biotechnológiai forr., mesterséges intelligencia, virtuális/augmentált valóság, internet of things, optogenetika, ember-gép összefonódás, technológiai telepátia, radikális élethossz növekedés (ezer év!), durva automatizáció (ahol a mostani szakmák 80%-a eltűnik), önjáró autók, robotizáció, akkumulátor technológiák, valódi kvantumszámítógép, fúziós energia, 3D nyomtatás!!, szervnyomtatás, gigabites internetelérés mindenkinél, stb... Ezt nem érti senki, a múlt alapján történő lineáris gondolkodást ki lehet dobni a kukába. Hihetetlen ami történik, ill. ami történni fog, de mindig van egy lemaradó réteg illetve egy "luddista", ellenálló réteg, aki nem akar részt venni ebben és meg is magyarázza, h miért nem lehet, és miért nem úgy lesz, de mégis úgy lesz. Persze a biológiai evolúciónk nagyságrendekkel lassabb, az alkalmazkodás nagyon sok problémát vet fel, ezekkel párhuzamosan egyre több a pszichológiai zavar is... Elkalandoztam :D.

(#65) Viktor81 válasza RPZ (#64) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

Ne nezz ennyi sci-fit, mert meg a zart osztalyon vegzed. :)
Akkor sorban: passziv gepbe nem kell HDD, de ha kell, akkor sem 20TB. Amennyiben valakinek ilyen igenye van, nem zavarja a hang. (kb olyan felesleges, mintha suket lenne a szerverszoba - ki nem sz...ja le ?)
VGA-ban még igazad van, de eleg szep kozepkategoriasok mennek passzivan, a szamitogep felhasznalok 80%-anak pedig mar egy HD 4000 is eleg es szoba sem kerultek az uj Iris Pro IGP-k...
CPU-ban pedig sajat tapasztalatom van: ketto i7-4790-em megy passzivan. Egy S es egy T. Az S mellett 32GB a T mellett 16GB RAM mindkettoben ketto SSD RAID0-aban. Szerinted ez semmilyen takolmany ? Kinek nem eleg ez a teljesitmeny ? - mert akinek nem azt megint nem fogja zavarni a vizhutes hangja.

Meglepoen sok dolgot jol latsz (bar 15-20 even belul semmilyen komoly forradalom nem lesz itt), de az eros es nema gep mar nehany eve konnyeden kivitelezheto (bar nem olcso), szoval ebben nincsen igazad, kiveve ha az abszolut csucs kategoriarol beszelunk.

V.

(#66) .mf válasza Viktor81 (#65) üzenetére


.mf
veterán

"Ne nezz ennyi sci-fit, mert meg a zart osztalyon vegzed. :)"

Szerintem onnan jött... Egymilliárdszoros fejlődés, lol.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#67) ViZion válasza FollowTheORI (#53) üzenetére


ViZion
félisten

Nekem is van néhány játékom, de a legtöbb steam/origin, azoknál mit és minek backupolnék?

"a legtöbb online multi sem változott, legalábbis nem jelentősen."
Ebbe lehet belekötni, de az SSD nagyságrendekkel gyorsabb a HDD-nél, játékban, pályabetöltésekben meg sem közelíti a gyorsulás az "elvárhatót". Írták példának asims-et, nah azzal pl. én nem játszom. De sehol nem is írtam, h más játékoknál sem gyorsít. BF is érdekes, nekeem nem hozott érezhető gyorsulást az SSD, de gondolom itt a mobilnet korlátozhat már engem.

Személyeskedést próbáld kerülni, láthatod, h nálam is SSD-n vannak a játékok, sőt minden ami fontos, nem nagyon van szükség az ilyen leszólásokra.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#68) HalasKYO válasza RPZ (#64) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

Nemrégiben olvastam ezt:

[link]

Szerintem van alapja annak amit mondasz.
Több oldalról néve is. Hol tartott a faipar, gépészet, vegyészet a "közel" múltban ?
Most faiparban szénkefe nélküli gépek vannak, gépészet is ugrott, vegyészet hajajj.
Pont az elektronika maradna ki ?
A fejlődésnek mindig vannak határai akár technológiai, akár fizikai, de ezeket mindig meg tudjuk kerülni.

A régi edzőn mondta mindig:
"Keresd meg a saját fizikai korlátaid, érintsd meg és minden nap nyomd kijjebb őket 1 lépéssel"
Ezt általában fizikai erősítések közben :D Nagyon tudott motiválni, és a mai napig hiszek benne.

A lineáris gondolkodás tényleg a múlté. Ennél gyorsabb lesz a fejlődés. Szerintem . :D

[ Szerkesztve ]

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#69) e-newsee válasza HalasKYO (#68) üzenetére


e-newsee
addikt

"A fejlődésnek mindig vannak határai akár technológiai, akár fizikai, de ezeket mindig meg tudjuk kerülni."
Azért a fizikai korlátokat nehéz megkerülni. :)
Amúgy tényleg igaz, de szerintem nagy ugrás majd a kvantumszámítógépekkel lesz, de az még gyerekcipőnek sem nevezhető, ahol jár.
Egyébként arról, hogy a korlátokat megkerüljük, nekem mindig az Üvegtigris jut eszembe. Fura párhuzam, de tényleg:

" - Figyelj, Róka! Jól látod: be vagyunk zárva. És pucérak vagyunk... És esett is. De nekünk itt nem jó! Úgyhogy légy olyan jó, menj hátra, és verd le azt a kurva lakatot!
- Jó... de mivel?
- ANYÁDDAL!!!"

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#70) RPZ válasza Viktor81 (#65) üzenetére


RPZ
tag

Én minden gépet semmilyen tákolmánynak veszek, amiben nincsen tárhely. Nem tudok olyan szituációt elképzelni, ahol ne lenne szükségem min. 2 TB helyre.
Vannak filmek a gépeden? Vannak családi képek, videók (évente több száz GB könnyedén képződik) a gépeden? Esetleg nagy programok, játékok?
Ha multimédiára is használod, akkor értelmezhetetlen HDD nélkül egy pc. És ez most a leghangosabb alkatrész a gépemben (főleg, mivel 4db ketyeg). Van Scythe Silent boxom is, de ezzel is hallani a HDD-t.
Kb. 5 éve raktam össze gépet, próbáltam kihozni a leghalkabbat, egy éven belül valsz. összerakok egy vadiújat.
Borzasztóan örülök, h normális CPU-t is lehet passzívan működtetni, és most arra is rájöttem, h tényleg meg fogom tudni oldani a dolgot (bár ez gányolás, és nem tökéletes).
Tökéletes alatt azt érteném, h új megoldásokkal (pl. Si grafénre cserélése v. ilyesmi) egy nagysárgrenddel csökkentenék a hűtési igényt, ill. a mozgó alkatrészess tárolók eltűnnének a fenébe, de ez még odébb van. Viszont egy 980gtx desktop módban tud passzívan menni, illetve olyan lapot veszek majd, amelyben szoftveresen lekapcsolhatóak a HDD-k!! És ENNYI :D !! Persze amikor menniük kell a HDDknek, akkor még mindig "zajos" lesz :O . Ezért várom már a nagy SSD-t mint a messiást!

Milyen táp, alaplap, hűtő kombód van?
H. lesz-e 15-20 éven belül bármilyen forradalom, és h. mennyire sci-fi, amiket említettem, arról a következő posztban :).

(#71) RPZ válasza .mf (#66) üzenetére


RPZ
tag

HalasKYO: nagyon frankó cikk volt (és baromi hosszú :D), köszi. Ebben szépen össze van foglalva minden, ezeket mindet vágtam is, ami új volt az a Nick Bostrom féle okoskodás a fajok "egyensúly sugarával", az tetszett. Én is berakok akkor pár szösszenetet.

.mf: Ha végigolvastad HalasKYO linkjét, akkor mostmár vágod, h idáig bősz tévedésben élted életedet, de ez a posztom is felnyithatja a szemedet :) .

Minden amit említettem a valóság kristálytiszta eleme, nem vmi képzelgés, v sci-fi . :DD .
A legfontosabb ábra, amely szemlélteti, hogy miként fog gyorsvontaként átszáguldani a valóság azokon, akik nem készültek fel rá, az ez:
[link]
70 évig semmit sem érzékelsz, majd 15 év alatt a "semmiből" hirtelen megtelik a tó.
Az alap példa erre az emberi genom feltérképezése, ami 15 év alatt 1%-ig jutott el, ekkor gondolták, h még bő száz év mire be tuják majd fejezni, Kurzweil papa egy évtizedet adott, 7 év után be is fejezték a másik 99%-ot!!!
KULCSMOMENTUM ebben, h nem csak a számítási teljeseítmény, hanem az algoritmusok minősége is sok nagyságrendet fejlődött eközben.

Most vagyunk a függvény könyökében, már hallani a "gyorsvonat" kürtjét! Kb. itt járhatunk :D:

A paradigmaváltásos függvény is alap:

15 évente 1000X-es teljesítménynövekedés, így 45 év alatt 1 milliárdszoros az alapelvárás, nem tudom, mi olyan vicces ezen.
A számítási telj. ki fogja ütni a plafont:

Az igazi virtuális valósághoz nem teraflopos, hanem petaflopos vga teljesítmény kell majd, és 16k-s kijelző! Ez kevesebb, mint 10 év.

Az önjáró autókat több éve minden hiba nélkül tesztelik, 4-5 év mire bevezetik őket a forgalomba, onnan 20 év, mire a teljes autópopuláció lecserélődik rájuk (2 md autó van jelenleg, 100 mill/év a gyártási kapacitás a világon).

A 3D nyomtatástól szét fog robbanni az elménk, 5 év múlva már ruhákat is lehet nyomtatni, a mikromm-es pontosság szépen halad a nm-es ig, minden házban lesz ilyen nyomi.

Az első ezer évet élő ember már köztünk van. Az első 150 évet ill. első 1000 évet élő között kb. 10 év korkülönbség lesz. Tehát a ma született ember már tuti él 1000 évet, a 10 éve született csak 150-et fog, de kis szerencsével ez eltolásban is lehet a javunkra. Lehet, h a ma 40 éves már fog 150-et élni, és a ma 30-as megélheti az 1000-ret. Szellemes ábra: élettartam szökési sebesség :D.

A radikális élethossznövekedés itt van a kapuban, éppen ebben az évben van szárbaszökkenőben a "rejuvenation biotechnology industry", kezdik önteni a pénzeket a dologba, ide tartozik a Google Calico projektje is.
Az ipari forradalommal brutálisan meglendült a várható élettartam:

Ezt Kurzweil papa szuperül mutatja be egy csili-vili mozgó grafikon segítségével, brutálisan jó!!!
(tudom, hogy egy ember átlagos összpontosítási képessége kb. 2 perc, így oda állítottam a videót, kb. 1,5 perc a lényeg):
[link]

Az egy dolog, hogy gyorsul a folyamat, de ha a nanotechnológiai forradalom tényleg bekövetkezik/lezajlik a következő 20 évben (márpedig 2025-től be fog robbanni), akkor egy szakadás is bekövetkezhet az élettartam hosszában, és hirtelen megugorhat pl. 10-20 évvel az egész, és onnan gyorsulna tovább.
Ezt alátámasztja, hogy a nanotechel kapcsolatos tudományos cikkek ill. bejegyzett szabadalmak száma is exponenciálisan emelkedő mozgást mutat (mint minden ami a tech-el kapcsolatos).

Ha tényleg most tartanak a területen felfedezendő dolgok 0,5-1%-ánál, akkor bő 10 éven belül elérhetik a "100%"-ot, tehát a forradalom mostantól nézve néhány ugrásnyira van!

A biotechnológia most tart ott, hogy digitalizálódott, ergo már nem csak találomra próbálkoznak, hanem képesek tervezéssel, célzottan létrehozni dolgokat, brutális eredmények várhatóak.

Az öregedésben 7 db folyamat játszik közre, ezek mind megoldhatóak, még csak nem is kell mesterséges intell. hozzá, akár anélkül is összejöhet.

Ha az AI összejön (és BARÁTSÁGOS lesz), abból alapból következik minden és még annál is több.

Az automatizáció, robotizáció itt dübörög a nyakunkon:
Asimo 20 évnyi fejlődése :Y :

És ami várható :Y :

A D-wave kvázi-kvantum számítógépe itt dübörög (nem véletlenül vett belőlük a Google)!
[link]
"Recently we released a 512 qubit processor. If we look at the performance roadmap of that hardware, where performance in solving these problems relative to the state of the art, we saw that between that 128 qubit and 512 qubit, a 300,000x improvement in performance . //EZ 2 ÉV KÜLÖNBSÉG VOLT// That kind of performance gain is really unprecedented."
De az már rég volt, már itt is van az 1000 qubites :D!:
[link]
SŐT! Már az asztalon van a 2000 qubites-ük is!
Ki fogják majd szervezni egy "kvantumfelhőbe" a felfoghatatlan számítási teljesítményt, és akár te is használhatod az ötleteid, kísérleteid kivitelezésére potom áron. Látható, h minden önmagára visszahatóan a még őrültebb gyorsulás irányába hat.

A szakmák eltünedezéséről:
Humans Need Not Apply
[link]

AVATAR program (kicsit nagyot akarnak fogni, de próbálkoznak, és előbb utóbb...) :O
[link]

A városok sok helyen megapoliszokká folynak össze (megacity-k összeolvadása):
[link]

Shanghai fejlődése 20 év alatt:
[link]

Kis apró hírecske, talán meg sem jelent sok helyen:
A Kerr hatás kiküszöbölésével 2-4x-ezik az adatátviteli kapacitást, a latencia ÉS a költségek csökkentése mellett!
[link]

Stb, stb....
Sok volt??? Tessék emésztgetni :D! Asszem pár hónapra kiírtam magamat.

(#72) .mf válasza RPZ (#71) üzenetére


.mf
veterán

Azt hittem, csak trollkodsz, de ezek szerint tényleg klinikai eset vagy... Kissé el vagy tájolódva a fejlődés sebességének tekintetében, és a forrásaid is felületesek ill. tévesek. Igen, a kvantum-számítógépek lesznek majd a következő nagy ugrás -- mondták ezt már 20-30 éve is. Már az én egyetemista-koromban, több, mint 10 éve elkészült az első, nem csak papíron működő darab. Ismétlem, több, mint 10 éve. Mégsem váltotta meg a világot azóta. S még amiket itt linkeltél meg beraktál, azok sem tükrözik azokat a számokat, amikkel dobálózol.
S közben elfeledkezel arról, hogy bár rengeteg szép új ötletet hallani mióta világ a világ, ezek gyakorlatba ültetésnél döntő többségben elbuknak, s ami mégis továbbjut, az sem úgy és olyan tempóval.
Aztán ott vannak a társadalmi tényezők is. I.e. 2500-ban már léteztek olyan fejlett civilizációk, ahol mértanilag tervezett város-felépítés, ivó- és (fedett) szennyvíz-csatornázás, közösségi épületek (köztük templomok, kulturális-, fürdő-), adó-, és jövedelem-újraelosztó rendszer volt, csúcsán több tízezer fős lakossággal (amikor a világ össznépessége még csak 15-20 milliós volt). Aztán leigázták őket barbár pusztai nomád törzsek. Legközelebb erre a fejlettségi szintre közel 2000 év után jutott az emberiség.

Aztán még tetézed ilyenekkel:
"Az első ezer évet élő ember már köztünk van. Az első 150 évet ill. első 1000 évet élő között kb. 10 év korkülönbség lesz. Tehát a ma született ember már tuti él 1000 évet, a 10 éve született csak 150-et fog"
:))
Nem tudom elmesélték-e már a szüleid, hogy nem a Jézuska hozza Karácsonykor az ajándékot. Meg a mesék sem valósak. A várható élettartam ábrád olyan kamu, mint annak a rendje, viccnek is rossz. Itt abba is hagytam, túl sok mesét olvasol.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#73) Lewzke válasza RPZ (#71) üzenetére


Lewzke
őstag

Jártas vagyok az AI témában és szkeptikus vagyok az ember lekörözése szempontjából. A számítási kapacítások önmagában nem elegendőek egy értelmes önműködő rendszer létrehozásához, csupán lehetőséget nyújtanak komplex algoritmusok futtatásához. Hiába hozunk létre emberi agy méretű mesterséges hálózatot, attól még nem lesz emberi funkcionalitásban. Kreativitás, intuíció, lélekjelenlét, empátia, szellemi tűrőképesség, fantázia és sokminden másban alul fog maradni. Sőt még csak érinteni sem lehet ezeket mesterségesen. Nem a technológia szab határt ennek, hanem, hogy fogalmunk sincs ezekről a minőségekről, mint alkalmazható absztrakt fogalmakról. Egyszerűen alulbecsüljük az emberi elmét ilyen feltevésekkel.

[ Szerkesztve ]

(#74) ViZion válasza Lewzke (#73) üzenetére


ViZion
félisten

+1 :R
írtam én is egy rövidet a LELKES újoncnak... de kitöröltem, megelőzve a bannomat.
Röviden, ha szerinte egy EMBER pusztán számítási kapacitások összessége, akkor meg is lehet baCCni ezt a világot. ;]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#75) bteebi válasza e-newsee (#69) üzenetére


bteebi
veterán

"Azért a fizikai korlátokat nehéz megkerülni."

Ugyan már, ne légy ilyen földhözragadt. A szőke nő nem tudta, hogy lehetetlen, ezért megcsinálta. ;)

Amúgy meg hogy Egelyt idézzem: "A fizikusok azt mondják, hogy nem így van. De így van." (Remélem pontos idézet, sajnos nem találtam meg.)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#76) Memora válasza Viktor81 (#12) üzenetére


Memora
senior tag

Én nem hinném, hogy "felesleges" luxus lenne az SSD-s adattárolás. Egy SSD-vel "felturbózott" rendszer gyorsaságát így is-úgy is megakasztja a benne lévő háttértárnak használt HDD. Valószínűleg "kissé" gyorsabban végigfutna az intéző tetején az a bizonyos zöld csík pl: egy extra nagy ikonok nézetre állított, vegyesen képeket, videofájlokat, egyebeket tartalmazó mappa megnyitása esetén.

Fancy quote placeholder

(#77) Viktor81 válasza Memora (#76) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

Maskent latjuk...
Szerintem teljesen mindegy, min vannak azok az adatok, amit csak azert tarolunk, hogy meglegyen. Lehetne akar magnesszalagon is. Van nagyon sok filmem, zenem, kepem HDD-n, en soha nem lattam meg hatranyat. Ismetlem, ha van penz, akkor OK, ha valaki ezzel dolgozik es ez penzt termel OK, de az, hogy min vannak 30G-s mkv-k, teljesen lenyegtelen.

V.

(#78) ViZion válasza Memora (#76) üzenetére


ViZion
félisten

Ez az ikonbetöltés, meg előnézetre várás ilyen windos dolog, mert pl. Fedoránál tök mindegy min van, ikonok "ott vannak", nem kell várni. Mintha win minden megnyitáskor frissítené a thumbnail file-t... vagy a fene tudja, de sokkal lassabb.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#79) Komplikato válasza RPZ (#71) üzenetére


Komplikato
veterán

Már írtam máshol, hogy mostanában történt egy nagy bejelentés, miszerint a kvantum számítógépek elméleti brutális teljesítményét visszafogó tényezőt, magyarán az információ oda és vissza alakítását meg tudja kerülni egy cég, ahol az egyes részek közvetlen kvantum szinten kommunikálnak konverzió nélkül. Így az ilyen gépek teljesítménye ugrásszerűen nőhet még a kvantum bitek növelése nélkül is. A bejelentés után nem sokkal volt egy nemzetbiztonsági összehívás, ahol a fő téma az volt mit tehet az USA az ellen, hogy szét hackeljék kvantum számítógépekkel. Bizonyára véletlen egybeesés. Minden esetre igen közel vagyunk olyan eseményekhez amik kicsúcsosodhatnak egy igazi Szingularitásban. :U

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#80) ViZion válasza Komplikato (#79) üzenetére


ViZion
félisten

A héten elvileg világvége is lesz, szal. szerintem ezen legyünk túl... :DDD
Így is mázli, h az éjszakát túléltük, most néztem a neten, hogy 1-kor dinoszauruszok uralták a földet... :Y

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#81) e-newsee


e-newsee
addikt

Én sem hiszek a mesterséges intelligencia közeli fejődésében. Valamelyik PH-s fórumon egyik emberke aláírása volt, hogy ha olyan egyszerű lenne az agyunk működése, hogy megértsük, akkor mi is olyan egyszerűek lennénk, hogy képtelenek lennénk megérteni. Tulajdonképpen egy földigiliszta agyának működését sem tudnánk 100%-ig lemodellezni, hiszen nagyon sok dolgot nem tudunk róla. És a miénk még csak bonyolultabb. Fogalmunk sincs, biokémiailag, biofizikailag mi történik pl a rem fázisban. Hogyan tárolódnak az emlékek? Egyáltalán fizikailag mik azok? Vagy az érzelmek? Csupán egy kémiai hormonkoktél, vagy egyéb fizikai tényező is közrejátszik? Hogy marad lenyomatuk az agyban, amit bármikor visszaolvashatunk? És ott az intuíció, ahogy más is említette. Normálisan definiálni sem tudjuk, csak körülírni, és példákkal magyarázni, hogy „Na ez például az volt!”.
A többi akár el is képzelhető, de ahogy megvalósulhat 20 éven belül, ugyanúgy az s lehet, hogy nem lesz belőle semmi. Ezek elméletek, amik sok-sok-sok-sok-sok összetevő ideális együttállásakor megvalósulnak, de ha csak egy is hiányzik, akkor bukta. Amíg azt is meg nem oldjuk. Kicsit olyan, mint egy 100-as kötés a tippmixen. Egyet buksz, mindet bukod. :) Félreértés ne essék, nem vagyok szkeptikus a fejlődést illetően. Hihetetlen, ami végbemegy, de minden generáció hihetetlenül fejlődőnek élte meg azt a világot, amiben akkor élt. A mai 30-asok az informatikai ugrást látják. Egyel korábbi generáció az elektronika születését élte meg. Még egyel korábban sajnos hihetetlen haditechnikai ugrásnak voltak szemtanúi. Aztán mehetünk még vissza. A társadalmi berendezkedés változása, korábban az ipari forradalom, stb.
Amúgy az emberi genom sem egészen úgy volt. Lehet, hogy 15 év alatt feltérképezték az 1%-át, a következő 5-6 évben eljutottak a 99%-ig. A még mindig megmaradt 1%-ot pedig még évekig kutatták. Ez mindennel így van. A pareto elv erre is ráhúzható. Egy új dolog kifejlesztésének 80%-a csupán a szükséges idő 20%-át igényli. A maradék 20% pedig az idő 80%-át. És ez így lesz a kvantumszámítógépekkel, a nanorobotokkal, a hibernálással, és jó ideje ez megy a szent grálnak gondolt hidegfúzióval is.
Grafikont pedig könnyű csinálni. Meg kellene nézni egy 30 évvel ezelőtti grafikont, amiben a várható életkort taglalják az ezredfordulóra. Lehet, hogy több lett, mint amit akkor jósoltak, lehet, hogy kevesebb, de szerintem köze nincs a valós adatoknak a grafikonhoz.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#82) ViZion válasza e-newsee (#81) üzenetére


ViZion
félisten

Anno vmi olyat láttam, hogy a mittomén 1985-1990-ben kérdezettek mit jósoltak 2000-re. Repülő autók, tiszta városok, holdbázis, napi űrkirándulós járatok, robotok még seggtörlésre is... AHAM... Szal. 10 évre sem látunk reálisan előre.
Kicsit olyan vagyok, mint a vidéki embÖr az állatkertben a zsiráf előtt állva: -ilyen állat akkor sincs! :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#83) pomorski


pomorski
őstag

A dolgozómban az egyik kolléga nemrég megrendelt egy 4TB-os Sandisk optimus MAX ssd-t (mondjuk az SAS-os volt), de annak az ára egy kicsit túl borsos volt (asszem 6000 dollár körül). Kíváncsi leszek ezek áraira is, de magánszemélyként nem veszek ekkorát (se SAS-osat, de SATA-sat).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.