Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:48:38

LOGOUT.hu

Ha szeretnél egy kis plusz teljesítményt kihozni olcsón a régi 775-ös alaplapodból tegyél bele 4 magos 771-es Xeon CPU-t.
Kérlek olvasd el a cikket és a téma összefoglalót mielőtt kérdezel!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2292) cynosure válasza instantwater (#2266) üzenetére


cynosure
tag

A gepemben egy X5460 van, tehat TDP szinten a legnagyobb (120W), orajel szinten kozel a legnagyobb ami elerheto. Mellette egy Radeon 7870XT, aminek a TDP -je 2x akkora minimum (emlekeim szerint 260-280W). Melegit rendesen, de a komplett gep 450W korul van max terhelesen, plusz a tap kb 15-20% -os vesztesege, legyen 550W, de akkor az azt jelenti, hogy valami nagyon durva jatekkal jatszom, es kozben a proci is valamit szamol a hatterben - leven ritka az a jatek ami 4 magot kihasznal. Na ezzel szamolva 1 ora jelenlegi piaci erteken (36-40 ft / kWh) ugy 20 forintra jon ki. Egy nap 480 forint, ha kepes lennek 24 orat jatszani. Nem vagyok ra kepes, napi 2-3 orat megy maximum a gepem csucsra jaratva, a tobbiben a VGA 20W korul fogyaszt, a CPU felgozon mondjuk 60 -at, tehat a teljes fogyasztas legyen 200W. Az kb 8 forint aramfogyasztas orankent.

Ha egy nap megy a gepem 12 orat amibol 9 -et dolgozok es 3 -at jatszok, akkor az 130-150 forint. Na ennel nem fog kevesebbet fogyasztani egy i7 jatek konfig sem ugyanilyen felhasznalas mellett, max masfelszer-ketszer ennyi FPS -t fog kipreselni magabol ugyanekkora fogyasztas mellett. Hozzateszem, a monitorokat es egyeb eszkozoket szandekosan nem szamoltam, hiszen az i7 sem kepes a kepet egyenesen az agyamba vetiteni, tehat monitor oda is kell.

Nekem ennyit meger, a procit 8k -ert vettem aliexpresszen kinabol, a core 2 konfigom pedig megvan 8-9 eve, de mondjuk az egeszet ossze lehetne vasarolni kb 60-80 ezerbol (a kilowattos modularis tap helyett egy 600W -os chieftec -kel szamolva, a masik dragabb cucc a gepben a 7870XT, az 25k volt hasznaltan, barati aron ev elejen).

A fenti 80 ezerbol ujan talan kijon mar egy core i alapu Celeron vagy Pentium konfig, 1-2 maggal, de az nevetseges. Mire hasonlo teljesitmenyt elersz mar 150k folott jarsz, egy i3 procival, de mindez azert total lenyegtelen, mert nem a 80W CPU TDP diferencia fogja a fogyasztasodat tekerni, hanem a 150-200-250W TDP -ju VGA -d, amit nem tudsz megkerulni ha jatszanal.

Alacsony TDP -ju proci settopboxokba, media centerekbe, allandoan futo hazi NAS -ba kell, mert amikor 24 oraban allando terhelesen valamit csinalnia kell ezeknek a gepeknek, ott 1) kijon ez a kulonbseg fogyasztasban, 2) fajlrendszert muvelni es mpeg2 -t hardveresen dekodolni nem kell teljesitmeny. 4/8 magos Atom vagy ARM erre van kitalalva 20W koruli TDP -vel.

A fenti szamokat termeszetesen lehet vitatni, en a sajat konfigombol indultam ki, az E/L xeonok ahogy irtak is fentebb kevesebbet fogyasztanak. Ugyanakkor hozzateszem azok fogyasztasa nem azert alacsonyabb hogy zold legyen a vilag, hanem azert, mert az 1U (nagyon lapos tepsi) rack szerverekben a processzornak kvazi passziv hutese van, a hazakat keresztbe fujo 4-6-8 aprocska ventillator kell hutson mindent, vinyoktol processzoron at a vezerlokig. Ezek a procik, foleg az L siman birja ezt, az X szeriat mar inkabb 2U hazakba raktak ahol nagyobb atfujo ventillatorok fernek el, es joval nagyobb hutoborda a procira (ott is kvazi passziv a CPU hutes ilyen tekintetben a legtobb esetben). Cserebe persze E/L xeonoknak alacsonyabb a teljesitmenyuk is egy picivel. Ugy ertem, termeszetesen alap orajelen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.