Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) erer1000


erer1000
őstag

SATA 4 nem akar jönni?

Mert egy M2 nem mindenhova fér oda, a PCI-e slot/lane meg olykor szűkös, ne azt foglalja.

Sata expressz egy monyákolás :) rendes sata 4 kéne

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#2) pomorski válasza erer1000 (#1) üzenetére


pomorski
őstag

PCI-e slot/lane: Hogyhogy szűkös?! Azt procija "válogatja", nemde?!

[ Szerkesztve ]

(#3) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kérdés, hogy mennyi az annyi? Mert ugyebár ezt nem kéne nvme árak közelében mérni...

#1: DMI-linkről is mehet egy PCIe SSD, azaz egy db VGA-val hóttziher, hogy nem fogsz kifogyni a sávokból:K.

Más kérdés, hogy pl laptopokba milyen csati van.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4) DraXoN válasza pomorski (#2) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Bevallom nekem ez a PCIE-re rakom a tárolót kicsit olyannak hat mint az ISA bővítők idejében a VESA bus szabvány [link], amikor a "jobb" VGA és IO kártyákat közvetlen a procira kötötték rá mert az ISA már lassú volt...

Ami nem teszik, hogy eléggé "szükségmegoldás" vonal ez a NVMe SSD.. a PCIE solt kiépítése drága és energiaigényes.
Külön pcie sávokat kell beépíteni miatta (egységenként 4et, ami elég sok), mind külön-külön van vezérelve, az IO műveletek nem egy külső vezérlővel vannak vezérelve ezáltal jobban fogják a CPU-t (igaz, ez a sima alaplapok esetén a SATA esetén is él, hisz a vezérlő ott is csak szoftveres, nem tényleges saját CPU-val rendelkező egység.. de ott a lehetőség nagyobb az utóbbira külön bővítőkártya esetén).
És az alaplapon a helyigény is magas, így már "csak" 2 ilyen egység elhelyezése is eléggé behatárolja, hogy mekkora lesz az alaplap.

Kéne egy új sata szabvány (vagy valami helyette).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#5) bteebi


bteebi
veterán

Megfelelő árcédula mellett teljesen jó lehet, de persze várjuk ki a végét...

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#6) t72killer válasza DraXoN (#4) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"Külön pcie sávokat kell beépíteni miatta"

Mivan:F? a SATA szerinted füstjelekkel kommunikál, vagy telepatikusan beszélget a procival? Ja, a DMI-re van általában kötve, ami egy PCIe 4x. De ha ez szabad, akkor a modern lapok erre tolják az m.2 kezelést.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#7) ROBOTER válasza DraXoN (#4) üzenetére


ROBOTER
addikt

No Text

[ Szerkesztve ]

(#8) DraXoN válasza t72killer (#6) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Nem ...

csak a sata a sata vezérlőn keresztül kommunikál (ami tudom chipsetben/cpuban van manapság), de általában egy tömbben van egy sarokban.

amire gondoltam, hogy a pcie lineokat több irányba kell leosztani ha telerakják a lapot ilyen M.2 foglalatokkal. És az akkor használ sata vezérlőn át való kommunikációt ha olyan fajta egységet rakunk bele, nem NVMe típusút.. utóbbi pcie sávokon át kommunikál (utóbbi gyorsabb is)...
A külön sávokat arra gondoltam, hogy "más elöl elfoglalhatja" és csak az M.2 foglalatok miatt több sávot kell a rendszerbe tervezni, míg a sata vezérlő néhány sávon több eszközt is el tud látni nem csak 1-et (persze ennek lehet hátránya az osztott "erőforrás" de általában nem egyszerre megy minden meghajtó)..

de nem igazán sikerült jól leírni ami akartam.. és a mostanival se érzem "kereknek" a dolgot...
röviden amit akartam, kéne egy olyan modern port mint a sata, de nagyobb sebességgel a mostaninál. jó pár SSD túl tudná lépni a sata port sebességét ha nem azon csücsülne.. persze arra ott az NVMe ssd.. csak akkor meg megint ott tartunk ahol kezdtem, hogy olyan érzést kelt bennem mint anno az ISA toldat VESA csatlakozók... "kényszermegoldás" szerű..

pl. egy olyan gépbe amin sok-sok adatot tárolnának jelenleg valószínű merevlemezekkel dobálják tele.. nekik elég is a mostani SATA sebessége, de egyre inkább teret nyernek az SSD-k .. na ha valaki sok-sok "nagy" ssd-t tenne ilyenbe akkor is jó eséllyel túl kevés M.2 port lesz, és akkor marad a sata, de ott meg sávszélesség korlát lehet... persze egyenlőre nem "komoly gond" ez, mert a 10Gbit is belső hálózatok se túl elterjedtek, stb...
csak nem látszik, hogy bármit is terveznének.. számomra és rákeresve se hallottam még SATA 4-ről.. 3.3 az utolsó..

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#9) t72killer válasza DraXoN (#8) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#10) hardzsi2


hardzsi2
aktív tag

Hát ez a termék nekem inkább visszafejlődésnek tűnik: írás romlott, random I/O romlott, strapabíróság romlott ... mi van???

Lehet, hogy lecserélték a vezérlőt és a RAM-okat is, csak épp mindből a rosszabbra?

Ha ezek mellé még az ára sem csökken érdemben, akkor inkább a korábbi megoldást választanám...

flood-resistant mirror driller (cuccok: Skylake NUC és Xbox One X)

(#11) #16939776 válasza DraXoN (#8) üzenetére


#16939776
törölt tag

Amit te szeretnél már létezik funkcióban SAS-nak hívják, 2db sata portnak megfelelő adatcsatornát használ, amin keresztül az eszközt több irányból el lehet érni, elméleti 2x-es tempóval.
A sata 4-re azért nincs szükség, mert hiába 2x-nénk meg az elméleti sebességét egy oda/vissza adatkapcsolattal Tx/Rx, késleltetése, szervezése drasztikusan visszafogná az a rajta keresztül kommunikáló SSD-t, pazarlás lenne sata vezérlővel ilyen eszközt gyártani, gyengébb teljesítményt nyújtana mint a most elérhető SAS.

Már vezették ki alaplapról 4x pci-express sávot, amit U.2 csatlakozónak hívnak.

Annyi probléma van vele hogy picit kényelmetlen a 2,5"-os 15mm-magas drive, és picit drága.[link]

Ezek közül SAS/SATA/U.2-nek van még hova gyorsulnia a következő két pci-express szabvánnyal. Drive mérete, hűthetősége lehetővé teszi nagy kapacitású és nagy teljesítményű SSD felépítését.

Szerintem sata tempóval /alacsony késleltetésű jó minőségű vezérlővel az SSD-n/ el lehet lenni átlag felhasználásra. Oda ahhol ennél komolyabb kell, vegye meg a több pci-express csatornát szolgáltató CPU-t, a jobban felszerelt lapot, meg a sokkal modernebb drágább SSD-t egyszerre, sok ezer $$$-ért.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.