Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) buherton válasza VinoRosso (#594) üzenetére


buherton
őstag

Kevered a szezont a fazonnal. Pazarlás otthon kicsiben csinálni. Nem pazarlás nagyban csinálni, aminek az ellenkezőjét nem állíottam sehol.

A geotermikustól sem kell csodát várni, mert azok még Izlandon sem komoly teljesítményűek. Persze kicsiben ezek is jók.

Egy picit más téma, de azért valahol kapcsolódik ide. Gazdaságossági és biztonsági okokból szoktak a kórházak gázturbinás erőművet építeni - természetesen kicsiben -, aminek vannak olyan nem várt következményei, mint az erőmű működése során keletkező melegvíz problémájának a megoldása. Télen nem gond, de az év nagyobbik részében igenis gond.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#602) Zé. válasza Rive (#534) üzenetére


Zé.
tag

,,A gravitációs cucc végülis nem annyira elszállt ötlet, csak meg kell találni hozzá a helyet és a formát.."

Erdélyből áttelepült, nyugdíjas mérnök ismerősöm mesélte el hasonló megoldását. A Ceaușescu
időszakban rendszeresek voltak az áramszünetek Romániában.Négy emeletes társasházban egy kényszermegoldást csinált, autógenerátorral, stb. Egy felhúzással kb. 20 percig ment a Junoszt TV a lakótelep közepén, a sötétben. Ráhívták a szekut, hogy lopja az áramot!... Nagy nehezen meggyőzte őket, hogy nem, mert áramszünet van!...
Megmosolyogtató, de igaz régi történet. Az akkori helyzetben viszont írigyésre méltó volt...
A másik, házi gázelőállítója is röhejes, de ötletes.

(#603) Zé. válasza VinoRosso (#594) üzenetére


Zé.
tag

Sajnos, visszafelé fejlődik a magyar innováció. Bőven lenne még lehetőség.
Az említett termál dologban pl. az az idegesítő, hogy magyar találmány a
szuperszónikus hőcső. A hőcsőnek sok fajtája van, ez röviden mélyen a földbe
lefúrt olyan hőcső, amiben nagyon gyorsan áramlik a munkagáz. Zárt rendszerű,
tehát nem termeli ki a vizet. Persze ez nem atomerőművi teljesítmény, csak helyi,
közösségi, távfűtő hőszivattyú lehetne. Ha a Japánok élének a Kárpát medencébe,
ők biztosan nem ott tartanának mint mi...
Szó volt a napenergiás hasznosításról, hátrányairól is. A nyári hőségriadókor
pontosan időben egybe esik az ingyen naphő, és a maximális légkondi villamos
felhasználás, de létezik már adszorpciós ipari légkondi! Az a baj, hogy háromszor
többe kerül a hagyományosnál, és rosszabb a hatásfoka, de így egyébként jó
lenne, lásd a Budaörsi TESCO tetején. Ezt is lehetne kompakt, olcsó változatban,
a lakosság részére megoldani...Lassan értelmét veszti az óra átállítás, mert
alig van ezzel energiamegtakarítás. A szaporodó légkondik és a LED világítás
elterjedése miatt.
A történelem az élet tanítómestere! Régen aprófalvakban, szétszórtan éltek az
emberek, és nagyjából önellátóak voltak. Ma centralizált az energetika, és az
elosztó hálózat teríti szétszórtan. Nyilván az ipari üzemekbe jóval nagyobb
villamos teljesítmény szükséges, de a vidéki falvak, stb. nagy területein bőven
lehetne az egyre forróbb nyári meleget begyűjteni. Télre...

(#604) llax válasza Zé. (#603) üzenetére


llax
senior tag

"A nyári hőségriadókor pontosan időben egybe esik az ingyen naphő, és a maximális légkondi villamos felhasználás"

Erre pont jó a napelem. Lehetőleg ott, azaz arra a hálózatrészre tápláljon, ahol a többlet fogyasztás is jelentkezik.

"Persze ez nem atomerőművi teljesítmény, csak helyi, közösségi, távfűtő hőszivattyú lehetne."

Geotermikusnál az áramtermelést+fűtést és a csak fűtést minden esetben külön kell választani, egymástól teljesen független témaként kezelni. A hazai, világviszonylatban jó lehetőségek mellett sem játszik az áramtermelés (technikailag lehetséges lenne, de nagyon gyenge hatásfokkal). Valódi geo-nál fűtéshez nálunk hőszivattyú sem kell és lehet(ne) csinálni kicsiben is. (De pl. falusi távfűtésről merész dolog álmodozni hazánkban. Aki ilyet tenne, annak halvány fogalma sincs a falusi valóságról.)

"Régen aprófalvakban, szétszórtan éltek az emberek, és nagyjából önellátóak voltak."

Áram nélkül.

"Nyilván az ipari üzemekbe jóval nagyobb villamos teljesítmény szükséges, de a vidéki falvak, stb. nagy területein bőven lehetne az egyre forróbb nyári meleget begyűjteni."

Villamos teljesítmény vs. begyűjtött hő. Szezont a fazonnal... Mindkettő energia, de hő -> áram átjárás értelmesen 250-300°C körül van.
A nagy területeken élelmiszert kell termelni, erdőt nevelni, birkát legeltetni, stb. Ha lenne sivatagunk, akkor lenne miről beszélgetni.

(#605) arnyekxxx válasza Zé. (#603) üzenetére


arnyekxxx
veterán

A nyári hőségriadókor pontosan időben egybe esik az ingyen naphő, és a maximális légkondi villamos felhasználás

ez mind szép viszont az áramfogyasztási csúcs nem nyáron délben van hanem pont télen amikor viszont a semmi és a minimális között van a naperőművek termelése hónapokon át.

de a vidéki falvak, stb. nagy területein bőven lehetne az egyre forróbb nyári meleget begyűjteni. Télre..

Benedekék összegyűjtik zsákba? Vagy hogy képzeled?

Régen aprófalvakban, szétszórtan éltek az emberek, és nagyjából önellátóak voltak.

Te szeretnél úgy élni ahogy akkor ők éltek?

[ Szerkesztve ]

(#606) Zé. válasza arnyekxxx (#605) üzenetére


Zé.
tag

Az eredeti kérdés az, hogy eleve nyakig eladósodva, erőnkön felül újabb horribilis,
végeláthatatlan hitellel építsünk új atomerőművet, vagy meglehetne-e olcsóbban
oldani? Az emberiség ősi vágya, hogy olcsón hogyan lehetne a nyári meleget
télire elraktározni?
Régóta vannak próbálkozások, de ezek nem váltak be,
nagytömegű víz, kavics. A fázisváltós anyagokkal is próbálkoztak Kaliforniában,
kevés sikerrel. A nap energia tárolása olcsón, nagy mennyiségben a kulcskérdés!

Elvileg megoldható olcsón egy magyar találmánnyal, ez a vegyi hőszivattyú!... (VHP)
Dr. Mészáros Ágoston találmánya. A távfűtéssel - áramtermeléssel lehetne kombinálni,
azonban ezt tovább kellene fejleszteni, mert még vannak hiányosságai, nagy hátrányai.
A magyar viszonyok között ez nemigen megvalósítható. Ettől lényegesen egyszerűbb
dolgot is előbb eladunk külföldre, majd jó drágán esetleg onnan licenceljük vissza...
Lásd: Impulzuspuska a kézi tűzoltó eszköz kálváriája. STB. A sikerhez légy találékony!
Ám a mai gazdaságpolitika lezüllesztette a magyar feltalálókat. Czeizel Endre dr. is
kihangsúlyozta, hogy a zsenikre úgy kellene vigyáznunk, mint a szemünk világára.
Sajnos, Géniuszainkra nem tudunk vigyázni. Egyedül is olyan hatásuk lehetne, hogy
képesek lennének új iparágakat teremteni, s nem más országokat gyarapítani.
Megfordult a trend, mára Dél-Koreában nagyságrenddel több a szabadalom, mint nálunk.
A nagy multicégeknek vagyunk bedolgozói, a kis magán vállalkozásokból pedig
alig-alig van nemzetközileg sikeres újító, mint a Béres gyár. A kör bezárult sajnos.
Ad - Adsurdum, ha a japánok élnének a kárpát medencében, minden fordítva lenne...
Közép Európai virágzó központ lenne, mi meg kvázi középkorban halászgathatnánk...

(#607) buherton válasza Zé. (#606) üzenetére


buherton
őstag

Ezen hsz alapján a hitelre szavazok.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#608) Cs1csó válasza Zé. (#606) üzenetére


Cs1csó
félisten

Amit felsoroltál azok mind elméleti kategória. Sajnos jelenleg stabil,folyamatos energiatermelés ami nem helyhez és természeti adottságokhoz kötődik az 2 van: a fosszilis és az atom.

Az energiatárolás továbbra sem megoldott, az akkutechnológia kevésbé hatékony és nagyon költséges és szennyező.

A vízi erőmű képes stabil és folyamatos energiatermelésre pl. a hatalmas vízeséseknél de ugye ez is helyhez kötött és rongálja a természetet.

A hullám erőművek, a szél, a nap pedig nem folyamatos és stabil, a geotermikus, meg a hőszivattyús megoldásokat kevésbé ismerem de azok sem elég erősek úgy tudom.

(#609) llax válasza Zé. (#606) üzenetére


llax
senior tag

"hitellel építsünk új atomerőművet, vagy meglehetne-e olcsóbban
oldani?"

Igen, lehet olcsóbban, de úgy, hogy az üzemeltetés lesz drágább vagy sokkal szennyezőbb. Gáz és szén, más olcsóbban megépíthető nincs és a közeli jövőben nem is várható.
GW-os nagyságrendű, folyamatos teljesítmény: atom, szén, gáz, víz (utolsó nálunk nem). Minden más módszerhez és elképzeléshez min. egy nagyságrenddel több hitel kellene, mint Paks2-höz.

Amiket fentieken túl látsz kicsiben működni, azok mind aránytalanul sokba kerültek az általuk szolgáltatott teljesítményhez képest (vagy nem képesek folyamatosan vagy igény szerint termelni).

Az előző évtizedben egyes munkálatait el is kezdték a Nyírtass (nekem szomszéd falu) határába tervezett 2,4GW-os (=Paks2) kombinált ciklusú gázerőműnek (részben a sokkal korábban is tervezett Paks2 helyett). Aztán a válság körül-után csendben kitáncoltak belőle, mert az akkor megemelkedett gázárak mellett már kész csőd lett volna az üzemeltetése (+ politikai okok)... (az oda vezető közművek miatt némi szolgalmi jog kapcsán érintettek voltunk, ki is fizették)
Paks2-höz hasonló "gigaprojekt" volt az is, sok-sok pénzt el is költöttek (területeket megvették, gáz odavezetését már elkezdték, de a tervek is milliárdokba kerültek). Mindezt úgy, hogy az ország nagy része nem is tud/tudott róla! (Minden hírportál archívumában van anyag róla, a média foglalkozott vele.)
A helyszín kiválasztásánál több környező falu is szóba került, néhány település "versenyzett" érte. Hűtéshez közel a Tisza, itt megy egymás közelében az egyetlen 750kV-os és egy 400kV-os távvezeték és az ország legnagyobb gázvezetéke.

Másik, jelenlegi nagyobb projekt (mondjuk pénzben nem annyira vészes), a 2 faluval odébb épülő erőműpótló alállomás, pontosabban az albertirsai 750/400kV-os, az országban messze a legnagyobb transzformátorok költöznek sokkal közelebb az ukrán határhoz. Ez már közel jár a kész állapothoz.

Szóval történtek és jelenleg történnek jelentős dolgok a hazai villamosenergia ellátásban, nagyon sok pénzből. A kérdés az, hogy ezekhez képest lett Paks2 aránytalanul felfújva (mondjuk van oka...) vagy a többi jelentős projektről hallgatnak nagyon.
ui.: Pontosabban nem hallgatnak, csak a népet nem érdekli...

[ Szerkesztve ]

(#610) Zé. válasza Cs1csó (#608) üzenetére


Zé.
tag

Magyarország adottságai energetikai szempontból ismertek. Ezt a kiszolgáltatott
helyzetet csak új módszerek keresésével, és alkalmazásával lehetne csökkenteni.
Milyen elvi lehetőség kínálkozik Gigawattos nagyságrendben? Az elvi lehetőség
adott, - nem most záros határidőn belül kell megoldani,- hanem már régebben.
Elvi lehetőséget írok, ez igaz. A következő magyar feltaláló a gyakorlatban is
megoldotta, megépítette, --- igaz történet. Már csak rekonstruálni kellene.
Az a baj, hogy túl jó, ezért valószínüleg a hadsereg alkalmazza.
Egyetemi disszertációba való már ez a hidegfúziós lehetőség, ezen fórumon
túlmutat. Papp József találmánya volt a szabályozott hidegfúziós motor.
Kanadába emigrált, ott alkotta meg ezen találmányát. Tudom, ez hihetetlennek
hangzik, de igaz valóság. Sajnos, már meghalt. Én nem vagyok fizikus, de
maradtak támpontok a megértéshez. Ő mindenesetre megtudta építeni egy
magánlaborban, szerény összegből is. Ezt kellene újjáépíteni. Nem lehetetlen.
Érdekli a MTA-t, a magyar gazdaságpolitikát? NEM. Majdan talán egyszer
óriási giga hitelből megvesszükl Talán...

(#611) dabadab válasza Zé. (#610) üzenetére


dabadab
titán

Nyugtass meg, hogy ezt a sok marhaságot igazából nem hiszed el.

DRM is theft

(#612) hcl válasza Zé. (#610) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyre inkább olyan dolgok kerülnek elő, amire csak termeszetvilaga.hu -s, áés hasonló találatok vannak. Gyanús, na.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#613) Cs1csó válasza dabadab (#611) üzenetére


Cs1csó
félisten

:DD

(#614) Zé. válasza hcl (#612) üzenetére


Zé.
tag

". Nálunk indult el az első villamoshajtású, és a kontinensen az első metró, mégsem lettünk metró nagy hatalom. "
Nem a szkeptikus fórumokat kell olvasni! Kár, hogy a cikk szerzője nem tér ki
erre az új lehetőségre. Régebben a magyar koponyák kreatívok voltak...
A sors fintora, hogy nem Jedlik Ányost ismerjük a dinamó feltalálójának!
Abban is mi lehettünk volna az elsők. Manapság pedig leépült a magyar
tulajdonú ipar, a villamos példánál maradva, még elektromos rollert sem
gyártunk, pedig ez a közeljövő városi forradalma, -- jőjön a műanyag kínai...

(#615) Zé. válasza dabadab (#611) üzenetére


Zé.
tag

Marhaságra nem adnak szabadalmat!...

(#616) buherton válasza Zé. (#615) üzenetére


buherton
őstag

De igen. Igaz ez szabvány, de hasonló kaliberű: IPoAC, de biztosra veszem, hogy szabadalomból is vannak hülyeségek.

Nézd, ha akkora nagy potenciál lenne, akkor lecsapott volna valaki erre a szabványra _vagy_ az emberünk szerzett volna pénzt a megvalósításra, hiszen ha tényleg jó és olcsó, akkor hülyeség lenne nem belevágni, nemde?

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#617) Zé. válasza buherton (#616) üzenetére


Zé.
tag

Általában az a jellemző, hogy a szabadalomban csak éppen annyit írnak le, hogy
a kérelmet, a védelmet megkapják. A többi a titok, a Know-how, a történet a neten.
Papp Kanadában készítette el, gondolom titoktartási íratokkal. Valószínű, hogy
a fönnmaradt technika nem eladó. Én nem vagyok plazmakutató. Az a szomorú,
hogy a szegedi lézerközpontra rengeteg pénzt adtak, ami soha nem térül meg,
és pl. Paks 2, az energia ellátáshoz képest nem fontos.
Erre forrást nem adnak mert ez egy tudományos határterület. Nem is akarja az
állam ezt, nem érdeke. Az államosítás előtt a MTA meg elvolt, mint a befőtt.
Magyarországon nem Japán fejjel gondolkoznak!

(#618) hcl válasza Zé. (#614) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na de mást nem hagynak a gyíkemberek! :DDD :W

Marhaságra szabadalom : dehogynem, ezért van egy csomó patent troll cég. Az Amazon nemrég a végtelen hátteret védette le, ami ugye egy hajlított karton, de volt ugye a lekerekített sarkú telefonos eset is.. :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#619) dabadab válasza Zé. (#615) üzenetére


dabadab
titán

Egyrészről de, másrészről meg kb. bármibe fogadnék, hogy nem tudod linkelni azt az állítólagos szabadalmat (az mondjuk világos, hogy nulla fogalmad van arról, hogy mi is egy szabadalom)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#620) Zé. válasza llax (#604) üzenetére


Zé.
tag

,,Villamos teljesítmény vs. begyűjtött hő. Szezont a fazonnal"...

A vegyi hőszivattyúra gondoltam, hőt és villamos teljesítményt is szolgáltathat:
Dr. Mészáros Ágoston találmánya.
Városi, 4-10 szintes épületeknél a helyhiány miatt csak úgy működhetne, ha a
távfűtéshez hasonlóan odavezetnék a meleg vizet. Falun van bőven hely, az
új építésű, igényes házakra gondoltam 5-10 -et esetleg a költségek csökkentése
okán. Ezek csak elképzelések, mert a jelenlegi állapotában még továbbfejlesz-
tésre szorul, bár ez sejtés, mert pontosan nem tudom.

(#621) Zé. válasza dabadab (#619) üzenetére


Zé.
tag

A témakör lehetőségek tárházának megismerése, az első teendő, mert elsőre
annyira abszurd, hihetetlen a történet. Én előadást hallgattam, kivetitett képeket
láttam róla Egelytől. Könyveiben némi kiindulást is ad vázlatosan a működésről,
pontosan nem tudni. A neten hozzáférhetőek az anyagok, de a pontos működés
nem ismert. Ebben a történetben nincs szabadalmi trollkodás.

Joseph Papp: Noble Gas Engine (US Patent 4,428,193, etc)
http://www.rexresearch.com/papp/1papp.htm
https://coldfusionnow.org/tag/papp-engine/

STB.

(#622) arnyekxxx válasza Zé. (#610) üzenetére


arnyekxxx
veterán

bammeg ezt nem hiszem el.

(#623) dabadab válasza Zé. (#621) üzenetére


dabadab
titán

Na, legalább megvan a patent. Elolvastad?

Tulajdonképpen megmosolyogtatóan naív elképzelés arról, hogy hogyan is működne a fúzió.

Én értem, hogy tök jó elhinni, hogy a gonosz vállalatok el akarják titkolni (mi a fenét, amikor ott van minden pontosan leírva a tök nyilvános szabadalomban?) meg megoldja mindenki gondját, de attól ez még nem lesz így.

DRM is theft

(#624) apatyas válasza Zé. (#621) üzenetére


apatyas
Korrektor

Egyszer már tisztáztuk, hogy ki NEM számít egy kicsit sem hihető forrásnak. Még egyszer ne kelljen mondanom!
További kerülendő témák: összeesküvéselméletek, illetve a 'keresztanyámhúgahallottahogyműködött' típusú baromságok. Köszönöm.
Ami működik, az kurvára működik, és egyrészt nem lehet elhallgattatni, másrészt, ami működik azt az adott kor színvonalán jellemzően más is felfedezi/feltalálná hamarosan újra.

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#625) dchard válasza arnyekxxx (#622) üzenetére


dchard
veterán

Látom másnak is leolvadt az agya :)

Nekem erről ez jut az eszembe:

Solar FREAKIN Roadways

Érdemes a többi videóit is megnézni, elképesztően jó érzékkel szedi szét ezeket a csodavárókat.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#626) Joci10 válasza arnyekxxx (#605) üzenetére


Joci10
őstag

"az áramfogyasztási csúcs nem nyáron délben van hanem pont télen"
Vagy nem. :) Nem is értem, hogy miért gondol bárki is a télre, de ez legyen az ő problémája. :)
hirado.hu , 444.hu (csak hogy legyen egy kormányoldali, meg egy ellenzéki híroldal is - a politikai semlegesség miatt)

(#627) Cs1csó válasza Joci10 (#626) üzenetére


Cs1csó
félisten

:K Már évek óta mondják, hogy a legnagyobb kánikulában szoktak megdőlni az energiafogyasztási értékek, volt hogy a híradóban is bemondják majd kapcsolnak valami energiaügyest aki megnyugtat mindenkit, hogy van elég tartalék a hálózatban.

(#628) Joci10 válasza Cs1csó (#627) üzenetére


Joci10
őstag

Mondjuk tartalék csak az országon kívül van (rekord fogyasztásoknál csak kb. 40% a hazai áramtermelés; a többi import); de ott legalább még van. :)

(#629) Cs1csó válasza Joci10 (#628) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ameddig nem extra áron addig nem gond, maga az energiafüggőség gond, de inkább hosszú távon.

(#630) Rive válasza Joci10 (#626) üzenetére


Rive
veterán

Nagyjából úgy egy évtizede még télen volt az áramcsúcs: azóta kifutottak a maradék villanykályhák viszont telepítve lett egy rakat klíma.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#631) Csabroncka válasza Zé. (#621) üzenetére


Csabroncka
addikt

Egely és a tudomány két külön fogalom!

A hideg fúzió pedig egy akkora szemenszedett baromság, hogy életében nem tanult egyetemen fizikai-kémiát és kémiát az, akivel ezt a hülyeséget megetetik.

A tudomány nem szubjektív, hanem objektív megismerésen (mérésen) alapul - ezek az áltudósok (gépészmérnök), az egésznek a tekintélyét aláássák.

"in medias res"

(#632) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Ezt láttátok már?

https://www.youtube.com/watch?v=19UkCBinhvo

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#633) carl18 válasza Lalikiraly (#632) üzenetére


carl18
addikt

Igen csak én a feliratos verziót.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#634) Lalikiraly válasza carl18 (#633) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Véleményed? Én nem tudom, még úgy nagyjából feléig jutottam.
Most csak a feliratos szinkron miatt ennyire tárgyilagos, vagy mégsem annyira emberfaló ember Gyatlov?

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#635) VIPowER válasza Lalikiraly (#634) üzenetére


VIPowER
senior tag

Én ezt már régebben láttam, egy Orosz leányzó fordította nekem (Amanda, szépség), de az a helyzet hogy Gyatlov már azt mondott amit akart, sosem tudjuk meg mi történt valójában.

(#636) Lalikiraly válasza VIPowER (#635) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Pláne, hogy úgy levan titkosítva, hogy még ha lejárna a titkosítás sem biztos hogy az igazság van a dokumentumban. Szóval lehetőség van bőven.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#637) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Egyébként, hogy nézem a videót, és amit Gyatlov (Dyatlov) mond, bennem felmerült a kérdés!

Ugye az AZ5 a SCRAM gomb? Tehát beengedi az összes szabályzórudat a reaktorba, hogy megfojtsa a reakciót. Nem?

Most egy következő kérdés, máskor nem állítottak le ezzel reaktort? Mert akkor normál esetben is felrobbanhatna tőle nem? Az említett konstrukciós hiba miatt. Már ha az volt...

Továbbá, milyen módokon állítható még le egy reaktor? Mi a folyamata?

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#638) Cs1csó válasza Lalikiraly (#637) üzenetére


Cs1csó
félisten

"Safety Control Rods Activation Mechanism" or "Safety Control Rod Actuator Mechanism". A scram or SCRAM, also known as AZ-5 (Russian: АЗ-5), is an emergency shutdown of a nuclear reactor.

Most nem vagyok teljesen benne és lesznek akik pontosítanak, de a lényeg, hogy valószínűleg működött volna a gomb ha egy NORMÁL üzem mellett tehát amikor folyamatos stabil üzem mellett történik valami gond és ezért csapnak arra gombra.

Itt ebben az esetben több gond is volt:
- a tartósan alacsony üzem alatt xenon mérgezés lépett fel a reaktorban
- gyakorlatilag az összes szabályzó rudat felhúzták szerintem még a maximális üzemi teljesítmény mellett sem szokták MINDET kihúzni.
- valami buzeráltak a vízkeringetéssel és lekapcsolták/felkapcsolták ezt nem tudom pontosan

(#639) dchard válasza Lalikiraly (#637) üzenetére


dchard
veterán

csicso82 jól összefoglalta.

Hogy mit lehetett volna tenni akkor, ha egyáltalán felimserik a szituáció komolyságát? Semmit.

Mire oda jutottak, hogy az AZ-5-öt nyomni kellett, már másodpercenként duplázódott a telejsítmény, itt már nem tehettek mást, mint hogy noymják az AZ-5-öt, mert csak másodpercek voltak hátra. Ha időben felsimerik, esetleg nagy mennyiségű oldótt bórsav befecskendezésével és az AZ-5-tel lehetett volna valamit kezdeni, de hogy az RBMK reaktorokban volt-e ilyen rendszer, azt nem tudom. Pakson van, mint a legtöbb modern erőműben.

A reaktor nem tervezett körülmények között műkdöttt, ezt kombinálva az AZ-5 eredendő tervezési hibájával okozta a balesetet. (nagyon leegyszerűsítve)

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#640) cinemazealot válasza Cs1csó (#638) üzenetére


cinemazealot
addikt

A "több gondhoz" (laikus megfogalmazásban):
- A vízkeringetés alacsony teljesítményen volt, hiszen pont egy áramszünetet akartak szimulálni, amikor már csak a lendület hajtotta a pumpákat a dízel generátorok beindulásáig.
- Mikor a xenon mérgezéstől nagyon leesett a teljesítmény kihúzták a szabályozó rudakat, így azok grafit végei voltak a reaktor térben, gyorsítandó a reakciót.
- Mivel a víz keringetés lassú volt, a grafit pedig elkezdte gyorsítani a reakciót, a mag alsó része túlforrósodott, túlnyomás alakult ki gyakorlatilag mindenben, ezért a szabályozó rudak járatai eldeformálódtak.
- Az AZ-5 itt már csak döngölő béka szerephez jutott, hiszen a rudak leereszkedés közben elakadtak.
- Mivel az elakadt rudak még a maradék vizet is kiszorítottak a járatukból, a grafit részük pedig nem jutott ki a reaktor térből, ahogy a bór részük sem jutott be, a reakció még inkább felgyorsult.

Normál üzemben nincs xenon mérgezés, nincs teljesítmény zuhanás, a vízkeringetéssel sincs gond, így nincs egyenetlen túlhevülés a mag alján, nincs deformitást okozó túlnyomás, nincs járat deformálódás, nincs rúd elakadás. A rudak grafit vége így rendben kijut a járatból, a bór pedig bejut a járatba, vélhetően gyorsabban, mint ahogy a reakció extrém mód fel tudna gyorsulni. Bár a reaktorok reakció idejéhez (tehát, hogy milyen hamar gyorsul fel a reakció, ha a szabályozó rudak grafit vége csak lassan cammog ki a járatból és lassan veszi át a helyét a bór) én sem értek. :B

[ Szerkesztve ]

(#641) sh4d0w válasza cinemazealot (#640) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem egészen. A kihúzott rudak egyáltalán nem értek a magba, a helyükön víz volt. AZ-5-kor a víz helyett grafit került a magba, ez okozta, hogy a melegtől eldeformálódtak a vezetőcsatornák. Ha a grafit bent lett volna, akkor a teljesítmény - paradox módon - talán nem ugrik meg kontrollálhatatlanul, hiszen a xenon nem hagyja el a magot, vagy lassabban ég el.

https://www.coreinfinity.tech

(#642) arnyekxxx válasza Joci10 (#626) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Vagy nem.

vagy de, csak épp értelmezni kellene a leirt szavakat, nyár != egész év

nyári rekord:

Új történelmi rekordot ért el Magyarország nyári villamosenergia-fogyasztása csütörtökön a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. adatai szerint.


...a 6633 megawattos csúcsérték ...



VS

alltime rekord:

https://index.hu/gazdasag/energia/2019/0/24/megint_megdolt_az_aramfogyasztasi_rekord/

Az idén másodjára dőlt meg a magyarországi áramfogyasztási rekord, január 23-án 6926 megawattos (MW) csúcsterhelést regisztráltak

Szoval még mindig TÉLEN van a az ÉVES maxumum



(#643) dchard válasza sh4d0w (#641) üzenetére


dchard
veterán

"A kihúzott rudak egyáltalán nem értek a magba, a helyükön víz volt. "

Nem egészen :)

Az RBMK reaktorokban 167 szabályozó rúd és 12 autmatikus biztonsági rúd van. A 12 biztonságvédelmi rúd kivételével a többi szabályozó rúd végén 4.5 méter hosszban szintén grafit volt (ezt hívják tévesen grafit "hegynek" ami teljesen félrevezető), amit a szabályozó rudak kihúzásával gyakorlatilag behúztaka a magba, 4.5 méter hosszban. Tehát a szablyozó rudak helyén nagy részben nem víz volt, hanem grafit. Ami kevés víz volt is szabályozó rudak helyére behúzott grafit rudak alatt és fölött, azt az AZ-5 megnyomásakor a grafit elkezdte kinyomni, végső soron ez vezetett a reaktor alsó részében olyan pontszerű teljesítmény ugráshoz, ami a csatornák eldeformálódásához és a rudak elakadásához vezetett.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#644) sh4d0w válasza dchard (#643) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

:R

https://www.coreinfinity.tech

(#645) Lalikiraly válasza sh4d0w (#644) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm szépen a sok választ! Akkor ha jól értelmezem a SCRAM en kívülcsak bór befecskendezésével lehett leállítani? Amibrendszer már PAKSon van.
Egyébként mivan csak abban az esetben ha nincs hűtővíz? Az automatika ugyanezt csinálná nem?

A filmben és Dyatlov is említi, hogy kézzel állítsák le a reaktort? Ezt mire érti? illetve, hogy?

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#646) sh4d0w válasza Lalikiraly (#645) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A kézzel leállítás a manuális SCRAM.

Az, hogy a víz elforrása megengedett-e, vagy sem, a reaktor típusától függ.

https://www.coreinfinity.tech

(#647) Rive válasza Lalikiraly (#637) üzenetére


Rive
veterán

Továbbá, milyen módokon állítható még le egy reaktor?

Eléggé szokott keveredni az RBMK és a modern terminológia/design, de általánosságban ahogy ma értjük, a reaktorok leállítása úgy történik, hogy kontrolláltan betolják a szabályzórudakat a reaktorba. A SCRAM ezzel szemben a szabályzórudak kontrollálatlan, preferáltan: triggerelés után további külső beavatkozás nélkül is nagyon gyorsan megtörténő 'belövése' a magba. A bóros elárasztás pedig egy extra vészhelyzeti megoldás.

Eredetileg RBMK esetében a SCRAM végrehajtási ideje valami 10+ másodperc volt...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#648) Joci10 válasza arnyekxxx (#642) üzenetére


Joci10
őstag

Igen,. értelmezni kellene a szavakat:
"a valaha mért legnagyobb rendszerterhelési adatot csütörtökön 13 óra 15 perckor regisztrálták." Ez van a két linken. Nem nyári, hanem "valaha mért".

(#649) arnyekxxx válasza Joci10 (#648) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Jóember, a te linkedről idéztem azt, hogy nyári és a konkrét számot ami ami 300MW-al kisebb mint az éves csúcs (január 23 - 6926MW )

Ne csak egy mondatot olvassál már el egy cikkből főleg ha arra akarsz hivatkozni.

444.hu:

Új történelmi rekordot ért el Magyarország nyári villamosenergia-fogyasztása csütörtökön

Az idei nyári fogyasztási csúcs

6633 megawattos csúcsérték

[ Szerkesztve ]

(#650) Cs1csó


Cs1csó
félisten

A neten olvastam:

"Egy nőnek elég egy szabályzó rúd?"

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.