Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) Cifu válasza arnyekxxx (#387) üzenetére


Cifu
nagyúr

Hiába próbálod politikai fekete-fehér témává silányítani a dolgot, az, hogy a szerződés igencsak fontos részei (finanszírozás, felelősségek, stb.) nem ismertek, azt nem lehet pozitívan értelmezni...

Ahogy azt sem, hogy nem volt semmiféle versenyeztetés, tehát még csak elméleti síkon sem merült fel, hogy megnézzék, a konkurens gyártók milyen ajánlatot tettek volna...

Tök mindegy, milyen párt van kormányon, az ilyen döntéseket teljesen jogosan lehet és kell kritizálni. Ha szerinted teljesen rendben van, hogy előre lezsírozott megállapodás születik úgy, hogy annak részleteit titokban tartják, miközben a kifizetéseket a magyar adófizetők fogják évtizedekig nyögni, akkor végül is csak a legalapvetőbb állampolgári jogok egyikét tartod semmisnek.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#402) sh4d0w válasza Cs1csó (#399) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem. Már vannak éhezők, akik szívesen látnák az asztalukon azt a kukoricát, amit betankolunk. Én nem egy jövőbeli állapotról beszélek, hanem a jelenről.

https://www.coreinfinity.tech

(#403) szebe válasza hcl (#391) üzenetére


szebe
őstag

"Én a bővítés mellett lennék"

Mármint Paks1-et bővítsük? Mert mire Paks2 felépül, addigra az első 4 blokk üzemideje még a hosszabbításokkal is kifut.

"Azt már tudjuk, hogy amikor ez az ország az oroszokkal kapcsolatba került, akkor megszívta"

Kivel nem szívtuk meg még a történelem során? Akkor senkivel se üzleteljünk?

"ha ledobsz a Mecsekbe egyszer késsel, meg egy banki terheléssel, én megiszom a h*gyomat, megeszem a lárvát, de akkor is fizetem a villanyszámlát"

(#404) Rive


Rive
veterán

Hát izé. Üssetek: de én az éhezőket felhozni biofuel témában igazából irrelevánsnak tartom - a cucc előállítása pill. nagyjából ugyanannyi üzemanyagot emészt fel, mint amennyit ki lehet belőle nyerni. Ez így éhezők nélkül is sz@r.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#405) hcl válasza szebe (#403) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Bővítés=új blokkok építése. A meglevők tovább használása felújítás, vagy üzemidő-hosszabbítás címen menne.

Mutogatni való hater díszpinty

(#406) dabadab válasza hcl (#405) üzenetére


dabadab
titán

Ha már valami, akkor pótlás. Az az elképzelés, hogy a régi meg az új blokkok együtt menjenek, baromi problémás, de ahogy kinéz eddig a projekt, nem is lesz kész Paks 2 olyan hamar, hogy együtt tudjon menni az 1-gyel.

DRM is theft

(#407) Fryskitt válasza arnyekxxx (#387) üzenetére


Fryskitt
addikt

Kormánypropaganda nem kell, köszi. Bértrollok vannak mindenhol, ide már nem kell belőlük.

[ Szerkesztve ]

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#408) hcl válasza dabadab (#406) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akár az is :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#409) apatyas válasza Fryskitt (#385) üzenetére


apatyas
Korrektor

Nem konkrétan erre a hsz-ra válaszolok, csak inkább neked mert téged érdekelt, meg egyébként általában, hogy valami pozitívat írjak:
Az energiafelhasználási oldalon lehetne javítani a dolgokat, legalább is a fűtés tekintetében, hőszivattyúk azaz klímák telepítésével. Miért? Mert 3-4x annyi hőt hoz be összesen, mint amennyi elektromos energiát elfogyaszt hozzá (külső-belső hőmérséklet különbségétől persze ez erősen függ). Persze ennek is vannak hátrányai, a jegesedés, a felhasznált töltőgázok, illetve a szélzaj tekintetében.
A cikk/topik konkrét témájától messzebbre mutat a hozzászólásom, de egy pozitívabb megoldást terjeszthet el a köztudatban.
Hátrány: ha a villamos áram termelési oldallal összeszorzom a hatásfokokat, akkor már vmivel kisebb lesz az eredmény, de pl egy kombinált ciklusú gázerőműnél 59% elektromos hatásfok + 26% termelt távhőre számolva, annyira azért nem vészes, ahhoz képest ha ugyanazt a gázt otthon égettem volna el.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#410) Cs1csó válasza apatyas (#409) üzenetére


Cs1csó
félisten

+ ezek a hőszivattyús megoldások rohadt drágák az államnak talajterhelési díjat vagy valami hasonlót kell fizetni hiszen a földbe fúrsz le

(#411) Rive válasza Cs1csó (#410) üzenetére


Rive
veterán

Ha fúrni kell, akkor már megette a fene.

Máshol már emlegettem a szigetelési paradoxont. Egy gyengén szigetelt ház fűtési igénye magas, úgyhogy szinte tetszőleges fűtési trükk nagy megtakarítást hoz => rövid megtérülési időt igér.
Rendesen szigetelt ház energiaigénye viszont alacsony, így a bonyolult/drága megoldások megérülési ideje konvergál a végtelenbe.

Szóval, ha rendesen szigeteltél, akkor nem éri meg fúrni - de legalábbis egy házhoz nem nagyon.

Hőszivattyúval fűteni akkor olcsó, ha a hőigényt a hűtő-fűtő klíma önmagában képes biztosítani (úgy, hogy maximum kiegészítő fűtés kell). Ilyenkor viszont nagyon olcsó, mert a hűtés is megvan egy kosszal.

De ez a megoldás levegős kültéri egységet kér (úgy olcsó): jó szigetelés kell hozzá: ha mínusz húsz van kint, akkor a csökkenő COP miatt kell a kiegészítő fűtés, valami egyszerű.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#412) dabadab válasza Cs1csó (#410) üzenetére


dabadab
titán

"ezek a hőszivattyús megoldások rohadt drágák"

Attól függ, hogy konkrétan miről van szó. Van földhővel működők, azok problémásak, de a sima hűtő-fűtő klíma is hőszivattyú és azt ténylegesen használják is fűtésre (állítólag ha nincs nagyon hideg (minél nagyobb a két oldal közti hőmérsékletkülönbség, annál kisebb a hatásfoka), akkor még olcsóbb is, mint a gáz)

DRM is theft

(#413) apatyas válasza dabadab (#412) üzenetére


apatyas
Korrektor

Igen, split klímára értettem, nem földszondásra. Nálunk a következő lett: előtte 2 tonna németbrikett +1 fa fogyott egy télen minimum, és a benti hőmérséklet aggályos volt, jó esetben 18 fok padlófűtéssel. Ennek ára legalább 240k Ft körül volt. Most néztem, a klímák novemberi telepítése után a villanyfogyasztásunk +4100kWh körül van az előrejelzetthez képest (nem volt azóta hivatalos leolvasás még), ez +156k Ft villanydíjat jelent. És 19-20 fok volt bent és folyamatosan tartotta, nem esett be mint ahogy korábban, amikor hol raktuk a kazánt hol kevésbé. A H tarifa bevezetése még hátravan, mostanában intézem. Ja, nem penészesek már a falak.
Igen, a klímaberendezések maguk rohadt drágák voltak..

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#414) ncc1701 válasza Cs1csó (#410) üzenetére


ncc1701
veterán

Van levegő-víz hőszivattyú is, fúrni sem kell. Egy új építésű háznál gyakorlatilag nem drágább, mint kiépíteni kéményt, gázt beköttetni, gázterv, kazán, kéménybélelés. És ha dobsz fel napelemet, akkor kvázi ingyen fogsz fűteni. Csak a fejekben még mindig az van, h fűtés = gáz, vagy kandalló. Sajnos még annak a fejében is ez van, aki az épületet tervezi.
Ja, és bocs. Ha veszel egy hőszivattyús rendszert mondjuk 2M árban, akkor az a klíma is. Úgyhogy 2in1 a dolog.
A másik, hogy ha ma valaki családi házat akar építtetni, akkor ex/has 40-50M alatt nem ússza meg. Plusz a telek. Ehhez képest kell nézni, hogy mi a drága. Meg mondjuk 10-20 év után, mennyibe volt az üzemeltetés. Mert ha behal a kazánod, akkor béleltethetsz újra, mert a kazán nem lesz kompatibilis, ilyen a szabályozás itthon. Az megint 1.5M egy sima kazán csere. Ja, és kandallóhoz is kell már béleltetni, szóval cumi a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#415) dabadab válasza ncc1701 (#414) üzenetére


dabadab
titán

"És ha dobsz fel napelemet, akkor kvázi ingyen fogsz fűteni"

Nem. A napelemnek nálunk olyan 15-20 év a megtérülési ideje, ha meg még az állami támogatást is csökkentik rajta (ahogy az tervben van), akkor meg direkt ráfizetés.

DRM is theft

(#416) schawo válasza dabadab (#415) üzenetére


schawo
titán

Pont a napokban számoltam ki egy (elméleti max) 5kW-os napelemes rendszert, ami 10 éves megtérüléssel jön ki támogatások nélkül.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#417) dabadab válasza schawo (#416) üzenetére


dabadab
titán

Támogatás alatt a megtermelt áram kötelező (mármint az áramszolgáltató számára kötelező) kisker ár + hálózati használati díj összegén történő visszavásárlást értem.
Ha az nincs (és mostanában többször is felröppent a pletyka, hogy ez lehet, hogy nem fog így maradni), akkor az egész színtiszta bukás.

A másik, ami komoly kérdés, az a tőkeköltség: ha valakinek van pár milliója, amivel amúgy se tud mit kezdeni, az jelentősen befolyásolja a megtérülést.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#418) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Egyébként mi lett volna akkor, ha ugye "szinte" nullára esett a teljesítmény és nem csinálnak semmit? Akkor mi történik? Illetve hogy lehet visszahozni? Lassan egyenként kiemelve a rudakat?

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#419) Rive válasza Lalikiraly (#418) üzenetére


Rive
veterán

A xenon-mérgezettség magától elmúlik (illetve nem zavaró szintre csökken) néhány (1-2-3) nap alatt. Ezt 'illik' lezárt reaktor mellett kivárni, ha már sikerült ennyire elcseszni.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#420) Cifu válasza Lalikiraly (#418) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ha nem csinálnak semmit a 30MW alatti teljesítményszinten, akkor is elkezdett volna nőni lassan a teljesítmény, mert annyi szabályzórúd volt már kiemelve, hogy a xenon-mérgezéstől függetlenül is nőtt volna maghasadás-szám. Valaki már írta, hogy a műszerek szerint alacsony hőteljesítmény ellenére is hat hűtővíz-keringető szivattyú működött, holott ilyen kis teljesítménynél ennél kevesebbre lett volna normális esetben szükség, a hőfok mégis konstans volt nagyjából, tehát valójában az egyik hiba az volt, hogy nem állítottak le egy vagy két keringtető-szivattyút, így túlhűtötték a reaktormagot.

Ha jól rémlik akkor azt hozták ki a matematikai modellek, hogy a cirka 20-30MW-ot termikus teljesítmény-szintnél még le lehetett volna biztonságosan állítani a reaktort, csak pont fordítva, ahogy csinálták (nem kiemelni kellett volna a szabályzórudakat, hanem leereszteni). Amikor elkezdett visszakúszni 200MW körülire a teljesítmény úgy, hogy a reaktorban súlyos xenon-mérgezés állt fent, miközben a szabályzórudak közül csak 18 (ha jól emlékszem fejből) volt leeresztve, a többi (végükön grafittal) kihúzva, akkor már elképesztően instabil szituáció állt fent.

Ha jól értelmezem az összeszedett tudásanyagot, akkor a 200MW-os szinten az adott szituációban már kb. minden esélytelen volt, bármit csinálnak, a reaktor teljesítmény-ugrását nem lehetett volna kordában tartani...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#421) Frawly válasza Fryskitt (#381) üzenetére


Frawly
veterán

Olyan nincs, hogy zöld energia. Igen, a nap süt, a szél fúj, ebből lehet energiát nyerni. De mire ezekhez is legyártod a napelemet, széllapátot, generátort, az a gyártás helyén fogja szennyezni a környezetet, meg ha kidobják, akkor a szemétlerakóban. Ja, míg készen veszik, addig az áramtermelés helyén nem szennyezi a környezetet. Az elektromos autó is nagyon zöld... ahol mennek vele, de ahol az aksit gyártják bele, meg ahol lerakják szemétként, ott erősen környezetszennyező. De az atomerőmű nagyon tiszta, ha rendesen üzemeltetik. A fűtőelem előállítása, és hulladékkezelése csak az a része, ami nem „tiszta”.

Az atomenergia a legjobb létező alternatíva nagy tételben, csak idiótákra kell bízni 50 éves reaktortípusokkal, meg nem japán cunamiártébe kell őket építeni vagy földrengészóna kellős közepébe.

Én egyébként a paksi bővítést is abszolúte támogatom, nagy segítség az országnak. Amit nem támogatok, hogy ilyen fideszes oroszok felé mutyizós stílusban valósítják meg. De bővíteni kell, az vitán felül áll, enélkül ellehetetlenülünk energiapolitikailag. Jól írták itt előttem, az import energia olyan, mint a devizahitel, csak arra jó, hogy feleslegesen kockáztatva az egész gazdaságot bedöntse.

(#422) sztanozs válasza Cifu (#420) üzenetére


sztanozs
veterán

Jaja.
Ha akkor szépen egyesével visszaeresztik a szabályzókat, akkor meg lehetett volna úszni egy részleges leolvadással (néhány rudat nem tudtak volna visszaereszteni a deformálódott vezetőcsövek miatt) - de nem lett volna belőle publikus katasztrófa, pont mint a Majaki vagy Leningrádi incidensekből. Lehet, hogy Gyatlov így is meghalt volna (csak golyó által, vagy valamelyik munkatáborban).

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#423) Cs1csó válasza Cifu (#420) üzenetére


Cs1csó
félisten

Jól gondolom, hogy a pont ahonnan még vissza lehetett volna hozni (hozzáértő embereknek akik tudják, hogy épp mi történik a reaktortérben) az a pillanat mielőtt szinte az összes szabályzó rudat kihúzták.

Ha jól tudom abban a helyzetben kellett volna egy 24 órás ciklus alatt megemelni a reaktor teljesítményét.

Vagy ekkor lehetőség lett volna leállítani is?

(#424) arnyekxxx válasza Cifu (#401) üzenetére


arnyekxxx
veterán

nem tudom más országokban hogy szokás, az atomerőmű (meg ugy általában minden nagy project) szerződések minden pontja nyilvános?

(#425) arnyekxxx válasza Fryskitt (#407) üzenetére


arnyekxxx
veterán

értem én, hogy nem szereted ha megzavarják a kis fantáziavilágodat a valósággal.

(#426) -szabi- válasza arnyekxxx (#311) üzenetére


-szabi-
őstag

Olybá tűnik a cikkíró a helyesbítéssel nem fog törődni.

(#427) Cifu válasza arnyekxxx (#424) üzenetére


Cifu
nagyúr

nem tudom más országokban hogy szokás, az atomerőmű (meg ugy általában minden nagy project) szerződések minden pontja nyilvános?

A finn Olkiluoto 3 reaktornál például a Paks 2 szerződésből kimaradt részek is nyilvánosak voltak (költségek, felelősségek, stb.).

Az a történet nem alakult szépen, a francia-német konzorcium az EPR ajánlatnál 2,5 milliárd eurós árat határoztak meg, a teljes projektre végül 3 milliárd eurós maximált árban egyeztek meg. Azóta ez több, mint 8,5 milliárd euró lett, a projektből kihátrált a Siemens (csak alvállalkozóként maradt benne), a francia Areva pedig egy csavarral a Frematom része lett. Az építésnél rengeteg problémába futottak, például nem volt megfelelő a betonozás, a fémszerkezetek hegesztésénél nem voltak gyártási normák és a többi.

Eredetileg 2010-ben kellett volna a reaktornak átadásra kerülnie, pont most jelentették be, hogy még négy hónapot csúszik legalább, és 2020 közepére várható jelenleg...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#428) sh4d0w válasza arnyekxxx (#425) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Vagy elég az agitprop, vagy moderátort hívok.

https://www.coreinfinity.tech

(#429) buherton válasza dabadab (#417) üzenetére


buherton
őstag

Amennyire én tudom ez úgy működik, hogy ha pontosan az éves fogyasztásodat termeled ki a napelemekkel, akkor abban az évben ingyen lesz az áram. Fizetni akkor kell, ha kevesebbet termelsz. Ők pedig fizetni akkor fognak, ha többet termelsz.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#430) dabadab válasza buherton (#429) üzenetére


dabadab
titán

"Amennyire én tudom ez úgy működik, hogy ha pontosan az éves fogyasztásodat termeled ki a napelemekkel, akkor abban az évben ingyen lesz az áram."

Igen, magyarul ez azt jelenti, hogy maximum az éves fogyasztás mértékevel megegyező mennyiségű áramért az áramszolgáltató kisker árat fizet ÉS kifizeti a hálózathasználati díjat is a napelemes háztartásnak.
És ez elég nyilvánvalóan masszív támogatás.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#431) Redneck válasza buherton (#429) üzenetére


Redneck
veterán

Ha többet termelsz, kérvényezheted hogy kifizessék. Természetesen harmad áron, mint amennyiért te veszed tőlük.

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#432) VinoRosso válasza sh4d0w (#428) üzenetére


VinoRosso
veterán

Bocs, nem bírtam kihagyni:

[kép]

(#433) ncc1701 válasza dabadab (#415) üzenetére


ncc1701
veterán

A napelemes rendszer megtérülési ideje már csak 8-10 év, nagyon lement az áuk. Gyakorlatilag ha van pénzed, akkor érdemes venni, mert a bankban nem kamatozik ennyit, mint ez a befektetés.
Itthon nincs rá támogatás, ellenkezőleg, az egész világon példa nélküli büntető áfa van az egészen.

[ Szerkesztve ]

(#434) ncc1701 válasza dabadab (#417) üzenetére


ncc1701
veterán

Az nem támogatás, hanem kötelező EU rendelet, h át kell venniük a vellanyt. Ne aggódj, ha vittorékon múlna, ez már nem lenne.
Sziget üzemben az egész vagy 2x drágább lenne, úgy senki sem használná, és égethetnénk több szenet.

(#435) ncc1701 válasza Frawly (#421) üzenetére


ncc1701
veterán

És tessék megmondani kérem, hová kellene rekeszteni azt a kb 250e tonna, erősen sugárzó anyagot, amit a földünkön eddig az atomenergia kitermelt? No nem kell soká, csak pár millió évre. Erre az apró problémára vagy 50 éve nincs megoldás. Az urán bányászat, dúsítás, az elhasznált fűtőelemek reprocesszálása is irdatlan környezetszennyező ám.
Csakhogy levegyük azt a szemellenzőt. Atommal is ugyanaz a helyzet, mint a vellany kocsinál, lokálban nem bocsájt ki CO-t. De máshol viszont igen.

[ Szerkesztve ]

(#436) sh4d0w válasza VinoRosso (#432) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Próbáld meg a teljes mondatot értelmezni.

https://www.coreinfinity.tech

(#437) Rive válasza ncc1701 (#434) üzenetére


Rive
veterán

Attól, hogy megpróbálod eu-rendeletnek hívni a támogatást, még támogatás marad.
Viszont, hamár EU-rendelet, akkor esetleg megpróbálhatnád linkelni is.

#435; ncc1701: No nem kell soká, csak pár millió évre.
Még más agyament marhaság? Tudjuk le egy húzóra, ne aprózd...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#438) Cifu válasza ncc1701 (#435) üzenetére


Cifu
nagyúr

És tessék megmondani kérem, hová kellene rekeszteni azt a kb 250e tonna, erősen sugárzó anyagot, amit a földünkön eddig az atomenergia kitermelt? No nem kell soká, csak pár millió évre.

Most vagy erősen sugárzó, vagy pár millió évre. Olyan radioaktív elemről nem tudok, amelyre mindkettő igaz. Az erősen sugárzó anyagok zömmel már az atomerőműben elbomlanak annyira, hogy komoly bajt ne okozzanak, a közepesen sugárzó anyagok pár tíz, pár száz évig okoznak problémát, de ugye megfelelően tárolva (föld alatt, általában) nem okoz ez problémát. Az enyhén sugárzó anyagok esete pedig alig különbözik a sima hulladéktól...

Az urán bányászat, dúsítás, az elhasznált fűtőelemek reprocesszálása is irdatlan környezetszennyező ám.

Azért a kinyerhető energiamennyiséget figyelembe véve még mindig az atomenergia tartozik a legtisztább megoldások közé.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#439) VinoRosso válasza sh4d0w (#436) üzenetére


VinoRosso
veterán

Önmagában a mondatot értelmezni kevés, a kontextus is figyelembe kell venni. Tekintve, hogy az agitprop egész konkrétan behatárolható kommunista terminus, így amire válaszként írtad arra simán a marhaság kategóriába sorolható. Hacsak nem rosszul tudom és a magyar kormány kommunista.

(#440) sh4d0w válasza VinoRosso (#439) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Politika a poltopicba, vágod?

https://www.coreinfinity.tech

(#441) Cs1csó válasza ncc1701 (#433) üzenetére


Cs1csó
félisten

Itthon nincs rá támogatás, ellenkezőleg, az egész világon példa nélküli büntető áfa van az egészen.

Van pár dolog amiben világelsők vagyunk, de ezek a dolgok döntően az idiotizmushoz konvergálnak.

(#442) Ghoosty válasza ncc1701 (#433) üzenetére


Ghoosty
őstag

Felmentem néhány napelemmel foglalkozó cég oldalára. Ha az ottani árat elosztom az ígért éves megtakarítással, akkor jön ki kb 10 év. Tehát nincs rejtett költség, nincs meghibásodás, minden marad a régiben és nem számolunk a tőkeköltséggel és a házad tető iránya és dőlésszöge lehetővé teszi a megfelelő hatékonyságot. Egy kétmilliós rendszer éves szinten kb 200k áramszámlát vált ki. Ha ezt a pénzt befektetem, mondjuk állampapírba (MÁP+), akkor az átlagosan közel 5%-ot hoz évente. Ez évi 100k HUF. Persze mivel továbbra is kell fizetned az áramszámlát, így ez évről évre egyre kevesebb, így jön ki, hogy a valós megtérülési idő inkább 15 év körül van.
És feltételeztük, hogy ez a 15 év alatt alatt semmilyen egyéb költséged nincs a napelemmel, minden marad a régiben. Beleértve a tisztítást. Bár nem tudom mennyit számít, de a tetőtéri ablakomra ráfért a rendszeres tisztítás, mert koszolódott.

[ Szerkesztve ]

(#443) arnyekxxx válasza sh4d0w (#428) üzenetére


arnyekxxx
veterán

csak a neked kedves agitprop a jó agitprop

(#444) VinoRosso válasza sh4d0w (#440) üzenetére


VinoRosso
veterán

Persze, de itt már egy ideje az megy, ha visszaolvasol. Valahol ott kezdődött, amikor felmerült Paks2.

(#445) schawo válasza Ghoosty (#442) üzenetére


schawo
titán

Várj, ha már ennyire belemegyünk, akkor a MÁP-os számításba vedd bele az inflációt is. Akkor reálértéken nézve már csak 40ezret hoz, és a megtérülés a maradványértékeket figyelembe véve (hiszen a napelemes rendszer növeli az ingatlan értékét) 11-12 év.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#446) arnyekxxx válasza Redneck (#431) üzenetére


arnyekxxx
veterán

"Természetesen harmad áron,"

Fizesse meg az áramszolgáltató NEKED a SAJÁT rendszerének használai díját , a szénipari szerkezetátalakítási támogatást meg hasonlókat amik benne vannak az áram fogyasztói árában?

Szerk. meaklumpa régen olvastam részletes számlát utoljára

[ Szerkesztve ]

(#447) arnyekxxx válasza ncc1701 (#434) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Az nem támogatás, hanem kötelező EU rendelet,

ha egy támogatás kötelező akkor az nem támogatás? Egyébként nem 2x lenne drágább hanem sokkal amennyiben az adveszórás verzióval valamennyire összehasonlitható eredményt szeretne valaki.

[ Szerkesztve ]

(#448) schawo válasza arnyekxxx (#446) üzenetére


schawo
titán

szénipari szerkezetátalakítási támogatás megszűnt

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#449) Cs1csó válasza schawo (#445) üzenetére


Cs1csó
félisten

Egy a lényeg, akinek van pénze főleg "fölös" pénze, az csinálja meg. Ha építkeznék és megtehetném akkor tuti MINDENT bevetnék: aktív-passzív ház, hőszivattyú, geotermikus energia, napkollektor stb. hogy havonta csak az internetért kelljen fizetni. (tudom éves szinten a gépészet karbantartása is jelentős költség lehet)

(#450) Cifu válasza schawo (#445) üzenetére


Cifu
nagyúr

Akkor viszont a napelemrendszer karbantartási költségét is bele kell venni a számításokba már, nem csak a kiépítési költséget...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.