Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#329) Cifu válasza VinoRosso (#312) üzenetére


Cifu
nagyúr

Itt olvastam legutóbb. De már máshol is láttam évekkel ezelőtt.

Minden tiszteletem Dr. Berta Miklósé, de a szavai az INSAG-1 jelentéssel csengenek össze. Az INSAG-7 jelentés 18. oldalán ki van emelve, hogy az INSAG-1 jelentésben meg volt említve, hogy létezett olyan szabályozás, mely szerint 700MW alatt nem lehet tartósan üzemeltetni a reaktort. Az INSAG-1 ezen állítása fals információkra épült, kellett volna lennie ilyen szabálynak, de a katasztrófa idején nem szerepelt az üzemeltetési szabályok között.

Alacsony teljesítményen... itt konkrét számokról beszélünk. Ugyanilyen paraméterekkel biztos, hogy nem működtették egyik RBMK-t sem, mert akkor az ugyanúgy elpukkant volna.
...
Pontosan erről beszélek. Az, hogy fél napig 1,6 GW-on ment a reaktor az éppen olyan környezeti paraméter mint, hogy hány fokos a hűtővíz. Csakhogy ez nem volt figyelembe véve, nem kalkuláltak vele a teszt protokoll készítésénél.
...
És azért mondom, hogy ilyen paraméterekkel nem működött egy reaktor sem, mert akkor ugyanúgy bezuhant volna a teljesítménye 20% alá, és valószínű ugyanaz lett volna a vége. Következésképp sosem működtethettek 6%-on egyetlen más ilyen reaktort sem.

Először leírod, hogy ugyanilyen paraméterekkel biztos nem működtettek másik RBMK reaktort, mert akkor az is felrobbant volna. Csakhogy közben folyton a tesztről beszélsz. Kevered a szezont a fazonnal. A reaktor működtetése egy dolog, az adott tesztkörnyezet egy másik.

Az viszont, hogy milyen teljesítményen működtették a kísérlet előtt a reaktort nagyon is fontos, sőt biztonságkritikus paramétere a rendszernek, hiszen ettől függ, hogy elvihető-e a rendszer instabil állapotba.

Az adott időben érvényes szabályzatban mégse szerepelt erre vonatkozólag semmi.

De most visszanéztem a sorozatban az 5. résznek ezt a szeletét, ez alapján pontosan ismertek minden általam korábban említett dolgot. Akimov végig akadékoskodik Gyatlovval, hogy elő van írva a protokollban ha beesik 700 MW alá a teljesítmény, akkor utána nem lehet visszaemelni hanem várni kell 24 órát, mert mérgezett a reaktormag.

Ugye nem baj, hogy én nem a sorozatnak (ami nem egy dokumentumfilm), hanem a hivatalos vizsgálati eredményekben foglaltaknak hiszek. Abból is volt ugye több. Az INSAG-7-et pont azért kéne elolvasnod, az ellentmond ennek.

Az egyedüli dolog amit nem ismertek, hogy a szabályozó rudak alatt grafit van, és hogy ha megnyomják az A3-5-öt az ebben a szituban detonátorként funkcionál.

Brrr.... A szabályzórudak technikai paramétereivel pontosan tisztában voltak, hiszen azzal dolgoztak, és ezek a reaktor tervrajzain is így szerepeltek.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.