Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

köszönjük!

ismét egy érdekes téma és problémafelvetés.
talán sok emberben realizálódik, egyáltalán mi a HD rákfenéje.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#2) Latency


Latency
senior tag

"A sávszélesség igény csökkentésének egyik megoldásaként hozták létre az interlaced (sorváltott, összefűzött) megjelenítést."

Na ez így nem igaz. Az 50i és a 25p sávszélesség igénye közel ugyan akkora. Az interlace azért van mert a 25fps kevés a sok gyors mozgást tartalmazó jelenetekhez (pl. focimeccs). Aki nem hiszi konvertáljon át egy 50i videót amiben sok a gyors mozgás 25p-be és nézze meg a kettőt egymás után. Az eredmény sokkal folyamatosabb, természetesebb kép az eredeti forrásnál. Persze van hátránya is az interlacenak, mivel a mai megjelenítők már progresszív módon jelenítik meg a képet, amihez a konvertálás sajnos minőségvesztéssel jár. A megoldás az 50/60p lesz majd egyszer, ha lemegy az ára az ehhez szükséges berendezéseknek és kevésbé lesz gond a nagy sávszélesség igény.

[ Szerkesztve ]

(#3) stevve válasza Latency (#2) üzenetére


stevve
nagyúr

Többször volt már róla szó. Mivel televíziózásban nem nagyon lehet progresszívet találni, nem feltétlenül kell így gondolkodni... 50 fél kép átvitelét gyorsabban és kisebb sávszélességen át lehet vinni, lehet extra információkat mellette átvinni, míg 25 egésznél nem. Egyébként az interlaced erre (is) lett kitalálva és nem véletlenül van még jelen a televíziózásban, szerintem ne menjünk bele újra és újra minden cikknél. :R

[ Szerkesztve ]

(#4) Ursache


Ursache
senior tag

Na ez a cikk tetszett :R
Sok újdonságot találtam!

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

(#5) dabadab válasza Latency (#2) üzenetére


dabadab
titán

Valoszinuleg egy rakat mas ok is indokolta az interlace-t, pl az, hogy a villogast elviselhetove szinture korlatozzak meg gy esetleg mar tul lassan tortent volna a keptartalom frissitese.

stevve: a 24 fps nem azert jo, mert azt erzekeljuk a legtermeszetesebbnek (a mozifilm egyaltalan nem latszik termeszetesnek, pont az alacsony FPS miatt), hanem azert, mert keves nyersanyag kell hozza (a hagyomanyos filmnkeszitesnel maga az ures film is rengeteg penzbe kerul) es valoszinuleg a 24 FPS-rol gondoltak azt, hogy az az also hatar, ameddig le lehet vinni a framerate-et anelkul, hogy nagyon zavaro lenne (ezzel egyutt egy csomo helyzetben egyszeruen tenyleg tul keves, lehet latni, ahogy takk-takk-takk, jonnek a filmkockak es nem allnak ossze mozgassa).

DRM is theft

(#6) stevve válasza dabadab (#5) üzenetére


stevve
nagyúr

Igaz, akkor átírom úgy, hogy az még természetesnek hat.

(#7) ThaBoss


ThaBoss
senior tag

Nagyon jó cikk ismét, megintcsak sokat tanultam belőle! :C
Lassan már összedobhatsz egy tankönyvet a HD témáról :K

(#8) stevve válasza ThaBoss (#7) üzenetére


stevve
nagyúr

Á, messze állok én még attól... de azért köszi a bíztatást. :B :R

(#9) dabadab válasza stevve (#6) üzenetére


dabadab
titán

Egyebkent elkapott a grafomania? :)
Mondjuk tok jo, hogy irod ezeket a cikkeket, mert a szaktopikokban ugyis mindig felmerulnek ezek a kerdesek.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#10) stevve válasza dabadab (#9) üzenetére


stevve
nagyúr

Igen, sokat olvasgatok ilyesmi témákban és arra gondoltam, talán sokakat érdekelhet magyarul, egy helyen összeszedve, hátha hasznos. :)

Másrészt meg jó, ha van nekünk is egy kis tudástár, meg fórum, ahol meg lehet vitatni ezeket, mert külföldi fórumokon száz meg száz komment szól ezekről a problémákról.

[ Szerkesztve ]

(#11) dokar


dokar
addikt

Sok film esetében 23.976 az fps, tehát, hogy rendben legyenek a dolgok, ezért állítsam át a monitor képfrissítési frekvenciáját (75Hz-ről, ezt használom) 60Hz-re?

extra - SEXRay

(#12) stevve válasza dokar (#11) üzenetére


stevve
nagyúr

Igen, érdemes szinkronba hozni az fps és képernyőfrissítési értékeket. Bár sokan azt vallják, hogy nem látják a különbséget, mások viszont azt mondják, hogy láthatóan lassabb lesz néhol a mozgás. Én is érzékeltem már, hogy olyan volt a film, mintha akadna kicsit.

(#13) dokar válasza stevve (#12) üzenetére


dokar
addikt

amikor egy nagy tájat mutatnak és lassan mozog a kamera, na akkor néha látni olyan szaggatásokat, hogy komolyan azt hittem, hogy a gép a gyenge :D

extra - SEXRay

(#14) Latency válasza stevve (#3) üzenetére


Latency
senior tag

Jó, hát végül is úgy is lehet nézni, hogy az 50i az az 50p lefelezése, mert annál tényleg kevesebb sávszél kell neki, de akkor meg ne keverjük ide a 24/25p-t.

(#15) stevve válasza Latency (#14) üzenetére


stevve
nagyúr

Ezt most nem nagyon értem, de szerintem hagyjuk. :R

(#16) max-pain válasza dabadab (#5) üzenetére


max-pain
senior tag

Plusz azert is pont 24 fps lett, mert ez nagyonregi 16 fps-es mozis szabvany masfelszerese.

(#17) tdd587


tdd587
őstag

Úgy megörültem a cikknek, de galád módon beleírtad az igazságot: PC-ről az 1080/24p általában nem megy rendesen. Ha valakinek mégis sikerült megoldani, az mindenképp dobjon valami hozzászólást. Az nem lehet, hogy több ezerből senkinél nem megy...

A megy azt jelenti, hogy röcc nélkül megy az egész film, powerstrip használatával úgy tudom "1-2 percenként durván beakad a kép"-ig jutottak csak el.

Szerk: és dögöljek meg, ott van a PANASONIC PT-AE2000U LCD Front projector (96HZ) és nem megy ATi kártyával a 24p. Brühühühühü...

[ Szerkesztve ]

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#18) Duree


Duree
veterán

Hát igen erösen hiánypótló kis cikk
Köszönjük remek munka

duree54

(#19) max-pain


max-pain
senior tag

A mozikban vetített filmeknél minden képkockát háromszor villantanak fel a folyamatos lejátszás érdekében, tehát 72 (24x3) Hz képfrissítéssel dolgoznak.

Ketszer vetitik a kockakat, igy lesz 48Hz. Legalabbis amikor regebben errol olvastam meg igy volt:)
A RealD rendszernel valoban 3x vetitik ugyanazt a kepet (szemenkent).

[ Szerkesztve ]

(#20) beef


beef
őstag

A 24 képkockáról 25-re történő gyorsításnál nem a 4% filmgyorsulás a legnagyobb baj, hanem, hogy a hang is gyorsul, ez egy filmnél nem zavaró, míg egy zenei anyagnál annál inkább.

(#21) stevve válasza max-pain (#19) üzenetére


stevve
nagyúr

Külön szedtem a hagyományos és a Real D 3D filmeket a cikkben. Köszi. :R

tdd587:
Sajnos egyelőre elvétve lehet olvasni (pl.: avsforum-on) 1-2 szerencsés összeállításról, ahol a VGA, az erősítő és a tv és képes kezelni és megjeleníteni. :(

beef:
Ez igaz, de mivel ez az egyszerűbb, sajnos ez alkalmazzák sokszor.

[ Szerkesztve ]

(#22) tdd587 válasza stevve (#21) üzenetére


tdd587
őstag

Ja tudom. Én meg addig járok ide sírni, hogy a végén veszek egy blu-ray lejátszót, aztán tolhatom bele a 8 rongyos filmeket...

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#23) stevve válasza tdd587 (#22) üzenetére


stevve
nagyúr

Lehet, hogy jobban jársz azzal, mint várni, mert kevés jó hír van PC-s fronton a problémáról.

(#24) c41r0^


c41r0^
őstag

köszönjük a cikket, végre szépen összefoglalva is megvan egy helyen

kis tapasztalatmegosztás, új élmény, kérdés:

Vásároltam 4 napja egy LG 32LH4010 TV-t, ami támogatja az 5:5 pulldown-t (5x24, azaz 120 képkocka/sec, gondolom interpolálva szúrja be a plussz képkockákat, de az algoritmust nem tudom, még az is lehet, hogy csak megsokszorozza a forrás képkockát), ahogy kivettem ennek "Valósághű mozi/Real cinema" a fantázianeve a kép/speciális beállítások menüben, a weblapokon a TV speceknél pedig "24p real cinema" a fantázianév.

Dvi-hdmi-vel van a VGA-val összekötve (mivel főleg monitorként használom), természetesen 1920x1080@60 Hzen megy, hiszen desktophoz, játékhoz ez a nyerő, de filmhez mi lenne a legjobb beállítás? 1080p és 720p (24 fps) HD-ripek lennének a forrás.

A TV/vga (HD4770|catalyst 9.7) támogatja 1920x1080 és 1280x720-on a 24, 30, és 50 és 60 Hz-et is, de egy esetben sem lesz aktív és kapcsolható a TV menüjében a "Valósághű mozi", mindig szürke marad (a dvi-hdmi összekötés miatt), de néha bizonyos felbontások/hz kombók esetében aktiválódik, úgy vettem észre, ha overscan van, akkor bekapcsol, pl. 1280x720@50hzen, azaz a 720p-nél.

Szerintetek a HD-rip filmeknél, dvi-hdmi-n mivel tudnám a legjobb minőséget elérni? Azért próbálgattam...

a, 1920x1080@24 Hz, ekkor garantált a vsync, de a 24 fps kevés a folyamatos mozgáshoz, így persze röcög a kép, ha pl. egy tájat mutatnak lassítva, ilyenkor egyébként a TV menüjében kikapcsol a "Valósághű mozi"

b, 1920x1080@60Hz, ekkor nincs szinkronban a kadencia és a frissítés, a TV menüjében itt is kikapcsol a "Valósághű mozi"

Nem igazán láttam különbséget a két mód között, talán az a, opció jobb. Megnéztem még 720p-s (24fps) filmnél is

1280x720@50Hzen overscannel kicsit, de ez nem baj, mert a 720p ripek úgysem 720 pixel magasak, a "Valósághű mozi" be volt kapcsolódva, de megintcsak nem igazán láttam különbséget az 1280x720@24 vagy @60 Hznél, 60Hznél nem volt overscan, a 24Hzre viszont már nem igazán emlékszem.

Kérdés: milyen bemeneti forrás kellhet ennek a TV-nek, hogy a "Valósághű mozi"-t ki/be tudjam kapcsolgatni és aktív legyen a menüben? Blu-Ray?

[ Szerkesztve ]

(#25) Johnny Cage válasza stevve (#12) üzenetére


Johnny Cage
addikt

"okan azt vallják, hogy nem látják a különbséget"

Engem baromira tud zavarni, lassú, vízszintes mozgásoknál (kamera körbepásztázza a tájat vagy egy szobát) nagyon látszik, ahogy a kontúrok "villogva" mozdulnak el... ha a kamera mozdulatlan vagy nincsenek éles kontúrok, akkor nehezen észrevehető.

(#26) Játékos válasza tdd587 (#17) üzenetére


Játékos
addikt

PC-ről az 1080/24p általában nem megy rendesen

Valóban, általában nem megy. Én elég szerencsés vagyok, mert itthon csináltam egy mozit, a projektor a specifikációi szerint NEM tud 24p jelfeldolgozást, de ez nem igaz! Egyetlen egy akadálya lehet PC-ről: a DRIVER! Azért mondom ezt, mert Win XP-n tökéletesen megy a dolog, ugyanazzal a driverrel a Win 7 azt mondja, hogy ő bizony nem állít be ilyen képfrissítési frekit, mert az X9 nem képes rá! :W Francokat nem... :((( Méghozzá század (!) Hz-re pontosan! Nem is 24, hanem 23,976 Hz van megduplázva nekem (azért duplázva24, mert egyébként a kurzor zavaróan lassú), így a driverben 47,952 Hz-et állítottam be. (Egyébként jó 48-al is.) Persze ehhez be kell pipálni azt, hogy "Allow modes not exposed by the dysplay." Teljesen jó, ricegésmentes kép az eredmény.
Sajnos újabb driverek nem engedik, régebbit nem próbáltam :( , de nem is indokolja semmi, hogy újabbat használjak. A driver 182.50-es, a VGA pedig egy öreg 8800GT.
Sok sikert mindenkinek! :R

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#27) JuliusCaesar


JuliusCaesar
tag

Egyszer volt egy ilyen cikk a Chip magazinban ha jól emlékszek, attól függetlenül igényes teszt, köszönjük :R

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#28) CYBERIA


CYBERIA
őstag

:C Szépen sikerült!

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#29) tdd587 válasza Játékos (#26) üzenetére


tdd587
őstag

Driverből most 24Hz-et tudok beállítani, természetesen felismeri a vetítő mint 1080/24p de folyamatosan akadozik a lejátszás. Régebben volt 23Hz is a listában, az is rossz volt...

Ez a 47.952Hz viszont már egy nyom, amin el lehet (ismét) indulni. Kössz a tippet...

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#30) aram01


aram01
nagyúr

jó anyag,gratulálok

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#32) Játékos válasza tdd587 (#29) üzenetére


Játékos
addikt

Nyugodtan külheted 48-al is szerintem. :K Milyen proji? :U Milyen VGA? :U

[ Szerkesztve ]

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#33) stevve válasza Johnny Cage (#25) üzenetére


stevve
nagyúr

Engem is zavar, csak azért fogalmaztam óvatosan, mert volt má, hogy leszóltak külföldi fórumon emiatt. :D

JuliusCaesar:
Nem olvastam, de akkor legalább van még egy. :)

tdd587:
hmm, ha ez bejön, akkor néhány embernek jelenthet megoldást. Majd szólj, ha sikerült. :R

Mindenki:
Köszi szépn a bíztatást. :R

[ Szerkesztve ]

(#34) Játékos válasza Játékos (#32) üzenetére


Játékos
addikt

Még az jutott eszembe, hogy remélem, nem 25, vagy netám 30 kockás anyagot akarsz lejátszani?! Mert az biza' akadozni fog 24 Hz-en! :K

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#35) -XadAnuX+


-XadAnuX+
őstag

Gratula a cikkhez! :R
Legalább pár dologgal tisztába lettem.

(#36) grandtour2 válasza tdd587 (#17) üzenetére


grandtour2
tag

Hi,

ion 330 nettop, 1920x1080@24 ( 42LG6000 ), XBMC live-al egy het alatt megoldottam a rocogest.

(#37) Játékos válasza grandtour2 (#36) üzenetére


Játékos
addikt

Milyen megjelenítővel?

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#38) stevve válasza Játékos (#37) üzenetére


stevve
nagyúr

Írta, bár kódolva: 42LG6000 :)

Egy 107 centis LG Scarlet. Nagyon jó tv lehet. :K 5:5 pulldown-t használ a 24p megoldására 100 Hz-en.

grandtour2:
köszi az infót! :R

[ Szerkesztve ]

(#39) deicide


deicide
veterán

Tulajdonképpen akkor mi hátrányom származik, illetve mit veszítek egy számítógépről lejátszott Blu-Ray film nézése közben, ha HDMI kábelen megy a jel egy 1080i/60Hz-es Toshiba TV-re? (Remélem minden fontos adat benne volt). Mert ha jobban járnék egy 1080p-s TV-vel képminőség szempontjából, akkor elgondolkodnék a cserén.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#40) stevve válasza deicide (#39) üzenetére


stevve
nagyúr

Elvileg nem vesztesz semmit, képminőségben biztosan nem annyit, hogy megérje lecserélni. A max. annyi lehet, hogy kicsit lassúnak tűnhet 1-1 filmben bizonyos mozgás, ha nem tudja a 24p filmeket kezelni a tv - de erre a problémára sem garancia egy jobb tv.

[ Szerkesztve ]

(#41) deicide válasza stevve (#40) üzenetére


deicide
veterán

Azt néha valóban észrevenni, hogy jobbra balra mozgásnál olyan mintha szellemképes lenne, de csak nagyon figyelve veszem észre. Köszönöm az info-t, akkor marad a készülék, mert amúgy nagyon a szívemhez nőtt...

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#42) stevve válasza deicide (#41) üzenetére


stevve
nagyúr

szívesen, szerintem is felesleges kiadni egy rakás pénzt emiatt.

(#43) tdd587 válasza Játékos (#32) üzenetére


tdd587
őstag

Ezt nézted már?

Tegnap nem volt időm ezzel szórakozni, mivel most kaptam meg az új VGA-t (HD4890 vapor-x) és azzal szórakoztam, aztán éjjel zivatar volt és kikapcs. Ma folytatom a próbálkozásokat.

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#44) Prof01


Prof01
veterán

Remek, összeszedett cikk! Kösz! :R

Four wheels move the body. Two wheels move the soul.

(#45) stevve válasza Prof01 (#44) üzenetére


stevve
nagyúr

Köszi! :R

(#46) c41r0^


c41r0^
őstag

Na tegnap én is rájöttem, hogy az 1080p24, 1080p30 és 1080p50 felbontásoknál nem overscannel a VGA, ha a TVn a "levágás nélkül" képopciót választom (16:9-el néztem eddig), ez olyan lehet az LG-men, mint a Samsungokon a "just scan/csak pásztázás".

Le is teszteltem gyorsan, 1080p24 beállít, TV-n menüben kiszürkülve, de legalább bekapcsol a "Valósághű mozi" opció, "levágás nélkül" képopció aktivál (TV-n OK státuszgombot nyomva kiírja az OSD, hogy 1080p24, nagyszerű), 24 fps-es FullHD rip indít, és ugyanúgy röcögés...akkor most mi is van? Mert akkor még mindig nem tudom, hogyan tudnám az 5:5 pulldown-t aktiválni, mert mikor a menü szerint az bekapcsol automatikusan, én semmi változást sem láttam a filmen :F

(#47) stevve válasza c41r0^ (#46) üzenetére


stevve
nagyúr

Biztos, hogy 24p az a film? :)

(#48) c41r0^ válasza stevve (#47) üzenetére


c41r0^
őstag

nem tudom, mert az pont nincs benne a .nfo-ban, de 1080p BluRay rip, szal elvileg annak kéne lennie, egyébként Madagascar 2-ről van szó

(#49) Hoqspok


Hoqspok
tag

Köszi nagyon jó cikk :C
Nekem olyan érzésem van, hogy zavarosba jó halászni, és a gyártóknak nem érdeke a közös szabvány és rendszerek kiépítése
vessetek a mókusok elé de azt sem értem hogy ha több adó elfér egy adott sávba akkor miért nem csökkenek a sugárzási, közvetítési díjak ??
olyan lehúzás szaga van ennek is... :F

[ Szerkesztve ]

(#50) tdd587


tdd587
őstag

Na srácok, powerstrip fel, küszködik, anyáz, stb. nem megy. Mindegy, hogy milyen pontosan állítom be a refresh rate-t, sötét kép, out of sync. Furfangos fórumlakó révén ekkor beállítottam a CCC alól a 24p-t, aztán hosszas vergődés után visszajutottam a powerstrip-be, hogy megint legyenek custom timing-ok (mert amúgy nem volt ám, nehogy már csak úgy állítani lehessen valamit másodjára is) és akkor néztem nagyot, mert 6,480Hz volt beállítva. Aminek nem tudom mi köze a 24p-hez. Még egy értéket fogadott el a vetítő és ez pont a duplája volt: 12,960Hz.

Na akkor most kérem a közönség segítségét, hogy mi a fene ez?

Úgy nagyjából egyébként ezzel megy a 24p eddig a legjobban, csak mégis darabos, lassul-gyorsul folyamatosan a film és zavaróbb, mint a judder...

[ Szerkesztve ]

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.