Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34014) Latitude válasza cigam (#34013) üzenetére


Latitude
tag

Biztos, hogy a valamelyik parancsot nem root-ként adtam ki, és ezért nem ment. De csak majd később fogom tudni megnézni hogy mi volt a baj... Illetve valószínűleg az Rpi nem szereti azt az usb hub-ot amin keresztül a hdd-t csatlakoztattam (axagon), ezért azt is kicseréltem egy y-usb kábelre.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#34802) zsolt_64 válasza PistiSan (#34796) üzenetére


zsolt_64
senior tag

UASP-os a külső dobozod ?
én direkt olyant vettem. (AXAGON EE25-XA ALINE)
jól műxik és nem is drága

igen ilyen 80-90MB jön ki

[ Szerkesztve ]

(#36429) zsolt_64 válasza Fecogame (#36427) üzenetére


zsolt_64
senior tag

qbittorrent is nagyon jó, nekem is 26MB környékén van a letöltés, amit aztán samba-val osztok meg. megy nonstop. ugyanazon a pi4-en közben még filmnézés is folyik.
ha külső 2.5 dobozt akarsz venni javaslom (AXAGON EE25-XA ALINE)
még egy fontos dolog, a partíció ext4 legyen.

[ Szerkesztve ]

(#36431) Sonja válasza zsolt_64 (#36429) üzenetére


Sonja
veterán

qBittorrentet használok a gépemen most is, de ennél még nem használtam távoli elérésben, csak az rTorrentet, ezért gondoltam rá. :K Egyébként AXAGON EE25-XA6 Aline külső hazam van egy 1TB-os HDD-vel, ext4-el (Linux felhasználó vagyok). ;) :R

Lehet veszek egy Pi 4-et, és a KODI-s filmnézést is letudhatom vele. :))

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#36432) Márton válasza zsolt_64 (#36429) üzenetére


Márton
nagyúr

AXAGON EE25-XA ALINE
Nem lehet hogy ezért csak 26MB?
Usb 2.0 :U

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37559) bnj


bnj
csendes tag

Sziasztok!

PVR szervert csinálnék itthonra, Pi 3B+, Hauppauge WinTV DualHD USB stick, külső 2,5" USB diszkkel. És lett egypár kérdésem, amiben a segítségeteket kérem:
1. Bírni fogja a pi a tuner és a HDD tápellátását, vagy helyből aktív hub-ban gondolkozzak?
2. SSD vagy HDD ? Van bármi megfontolás, ami kizárja az SSD használatát?
2. Tudtok esetleg olyan házat javasolni, amibe a HDD is belefér? A Quattro Case-ről a boltban lebeszéltek. Ha Vesa szerelhetős, külön előny lenne. Illetve, ha mégse jön össze az egybeépített házzal, akkor az általam B-tervnek kiszemelt az Axagon EE25-XAA [link] a kiszemelt - van valakinek akár jó, akár rossz tapasztalata vele?

(#38045) zsolt_64 válasza atesss (#38043) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Bocs, de az egészet passzolom, mert én 1 hobby felhasználó vagyok.
nálam jelenleg a pi4 egy havertól grátiszba kapott ssd-n fut (32GB) + egy elfekvő usb ház ami örömömre uasp és trim-es
Ehhez előkotortam a fiók mélyéről egy 1GB sd kártyát és megcsináltam bootosra , jelenleg az asszony internetezik + filmet néz rajta. erre tökéletes

egy bevált külső ház: axagon ee25-xa6

De talán a többi fórumtárs segít...

[ Szerkesztve ]

(#38046) atesss válasza zsolt_64 (#38045) üzenetére


atesss
addikt

egy bevált külső ház: axagon ee25-xa6
Na mondjuk 2500-ért nem drága. Régen vettem már, azt hittem még mindig 4-5e+-os kategóriában vannak a használhatók (=tud Smart-ot, nem esik szét magától, stb.).
Én eredetileg az egyik régi külső vinyómnak akartam egy új USB3-as házat venni, és a megmaradó USB2-est adtam volna annak az RPI-nek :)

Keem1
Mondjuk nekem nagyon nem asztali gép jelleggel lenne használva, így a sebesség nem különösebben számít. Csak amíg programozom-beállítom-tesztelem(újraprogramozom).

[ Szerkesztve ]

(#39562) rikko válasza cigam (#39518) üzenetére


rikko
csendes tag

Cigam köszi, szövegmegosztót nem találtam, ahova csak úgy nem bonyolultan fel tudnám tölteni a smb.conf-ot, de mivel a winSCP-vel nem gond a mentés, illetve VNC viewer-rel a távoli elérést is meg tudom oldani, így jelenleg ez csak kicsit bosszant.
Viszont amit korábban említettem, hogy egyszer hibásan lett leválasztva a dokkolóban lévő winyó, és azóta nem lehet hibaüzenet nélkül leválasztani. Ez a hibaüzenet

Failed to eject AXAGON AXAGON USB3.0 HDD Dock Error ejecting /dev/sdb: Command-line `eject "/dev/sdb"' exited with non-zero exit status 1: eject: unable to eject, last error: Érvénytelen argumentum
eddig azt hittem, hogy a winyóval csinált valamit és ha formázom, vagy másikat használok, majd biztos jó lesz, de nem tehát minden winyóval ezt csinálja azóta, illetve érdekes, hogy szerintem a leválasztást amúgy megcsinálja, csak ezt a hibaüzenetet kidobja. A raspbian már újratelepítettem azóta, szóval szerintem az nem lehet.

Valakinek van esetleg ötlete?
Próbáltam guglizni, 2 hasonló esetet találtam, de a megoldást nem értettem (ha egyáltalán le volt ott írva).

(#40515) elmo válasza _q (#40508) üzenetére


elmo
aktív tag

Ez itt ni:

Axagon ADSA-ST

(#41814) bwin.party


bwin.party
aktív tag

Sziasztok!

Kisebb kihagyás után előkaptam a Raspberry Pi 3-at.

Az első indítás után az SD kártyát laptopon leformáztam és egy friss rendszert, az új Raspbian-t telepítettem fel. Az első tapasztalatom, hogy az ethernet hiába jelzi világítással, érzékeli a kábelt, mégse megy az adatforgalom. WiFi-vel megoldva ez a gond, nem para. A másik, hogy hülye vagyok a cucchoz. Pl.: nem tudom a felhasználói engedélyeket beállítani. Van egy külső winchesterem, 3.5-es Axagon külső házban van és ő nagyon megérte az árát. :) De pár perc után leáll, ha nincs használatban. Torrentezés lesz a végcél, ehhez már egy qbittorrentet feltelepítettem rá. Van VNC is, hogy távolról elérjem.

A jogosultságokat hogyan tudom legkönnyebben elérni? Elég sokszor azt írja ki, ha új mappát hoznék létre, vagy qbitban beállítanám a letöltés helyét, hogy engedély megtagadva. Ja qbitban a diszket sem látom csak az asztalon. Talán nem jól csatoltam fel, de próbálkozom. Mondom, tetszik a cucc, bánom, hogy 1.5 év után kezdtem el foglalkozni vele. :)

(#42057) :AMF: válasza ferzoli (#42049) üzenetére


:AMF:
senior tag

Gyári táppal az Rpi4-re (2gb) dugott 1tb-os hdd-ről játszottam zenét Moode playerrel. A hdd egy ilyen Axagon házban csücsül. Sosem tapasztaltam hasonlót.
Jelenleg egy Rpi3b+-ról fut a Moode (érdekes módon gördülékenyebb, mint a Pi4-en) egy TMP lineáris táppal (5V/3,5A), hdd változatlan. Ezzel sincs gondom, a táp pedig sokat dobott a hangon. :)

A Samsung oldala szerint az az ssd átlag 2,9W-ot fogyaszt (max. 3,5W), tehát elvileg el kellene bírnia a gyári tápnak.

Orico házból többfélét használok, de volt már példa elhalálozásra és olyan is volt, amit eldobált a Pi.

A helyedben először egy ház-, esetleg kábelcserével próbálkoznék.

(#43185) bwin.party válasza stopperos (#43181) üzenetére


bwin.party
aktív tag

Szia! :)

Így megpróbálok válaszolni, egyesével nem akarom megszólni a topikot semmiképpen sem.

A NextCloud lesz felbütykölve rá, megfogadom a jó tanácsot. :)
A külső merevlemez házikó külön tápegységgel megy, így kerestem amikor elkezdtem nézelődni ne a Pi adja annak is a feszültséget - nem akartam, hogy a Pi is feszült legyen :D -, Axagon egyébként a márkája. Megérte az árát, jó termék.

#43182 Fecogame: Az rTorrentet mindenképp megnézem, azt tudom róla, hogy parancssoros cucc és nagyon kicsi az erőforrása. Régen használtam egy FTP elérésen töltöttem fel a torrentet és ment is a dolog. ;)

#43183 sztanozs: Amíg nem lesz keret egy 4-es Pi-re addig kénytelen vagyok ezt elfogadni. A lényeg, hogy legyenek elérhetőek a fájlok és menjen egy saját kis felhő, amit a szűk család tud kényelmesen használni. Smart TV egyenlőre semmilyen funkciót nem kap a Pi-ről, szokom a helyzetet és ahogy váltok kényelmesebb lesz a dolog. De ezt mindenképp szem előtt fogom tartani. :R

#43184 cigam: Transmissiont egyszer próbáltam rajta iszonyat szenvedés volt, hogy elinduljon egy torrent. Qbit szerintem patent cucc, de emlékszem a teamviewer futott vele háttérben iszonyat lassú volt a rendszer tőle. Szóval hiába a WEB-es felület, az rTorrent fog kapni egy esélyt a sebességek miatt. :D De igazad van, iszonyat kényelmes a qbit. Főleg, hogy össze is szedi könyvjelzőkben a torrenteket. :)

(#43243) Xenophobermn


Xenophobermn
csendes tag

Sziasztok!
Nemrég vásároltam egy raspberry pi 4 8Gb-ot. Volt egy régi számítógépem (intel dual core 2.5ghz 4Gb ram) ami szerverként futott, és most ezt a PC-t lecseréltem erre a kis rapberryre. Ami fut rajta: ubuntu server 20.04, webszerver(nginx, php7.4,mysql,letsencrypt), transmission, plex, vsftpd, samba, nextcloud 23, ssh, ugyan azok futnak ami a régi gépen is, viszont ami nagy probléma, most tapasztalom, hogy ha pl ssh-n egy nagyobb másolást végzek, akkor minden pl.: a weboldal is, iszonyatosan belassul, sokkal lassabb a teljes rendszer mint a régi PC. Pedig ez elméletileg 2x olyan gyors lenne mint a PC.
Valakinek van ötlete?
Ez természetes, vagy valami a háttérbe lefogja az egész rendszert?
Valami teszt ötlet, hogyan deríthetném ki mi a gond?
Köszönöm előre is!

Szerkesztve: A lényeg lemaradt, elnézést: a rendszer egy 32Gb-os SD kártyáról fut, és az adattároló egy axagon dupla HDD-s dokkoló, amiben a régi 2 HDD van. Ez lehet a rendszer gyenge pontja, ezek miatt lehet ilyen lassú? Van erre orvosság?

[ Szerkesztve ]

(#43327) Xenophobermn


Xenophobermn
csendes tag

Sziasztok újra..

Próbáltam volna amit javasoltatok itt, hogy próbáljam kideríteni mi foglalja le a rendszerem, amikor másolok.
Nyitottam egy putty-ot, ahol mc-ben elindítottam a másolást, közben egy másik putty-ban akartam volna figyelni a htop-ot meg a usbtop-ot, de menet közben eldobja a teljes mount listát, és onnantól nem található a két HDD(axagon, dual HDD docker, USB) a felcsatolt helyen, csak teljes áramtalanítás segít.

Ez miért lehet? Hol tudnék erről valami naplóbejegyzést találni, mi a gond?
Valakinek valami ötlet?

(#43350) Xenophobermn


Xenophobermn
csendes tag

Sziasztok!
Az előző probémám részben megoldódott, viszont meg szeretném kérdezni az itt lévőket, hogy aki NAS szerverként használja a PI-t, az milyen adattárat használ, és azt milyen eszköz segítségével csatolja a PI-hez? Mert nekem ez az axagon úgy fest nagyon nem jött össze.
Viszont keresgélés közben összetalálkoztam a következővel: Dual Quad SATA HAT [link] kártya, amit sajna magyarországon nem találtam, de ha valaki használja és tudna információt szolgáltatni róla az jó lenne.
Köszönöm előre is!

(#43905) Yoshida


Yoshida
aktív tag

Sziasztok, fellelkesültem cigam írásán a hdsentinel kapcsán, hogy az asztali gépen is lássam a pi-re kötött winyók állapotát, de sajnos a kettőből csak az egyiket ismeri fel, a másikra ez jön:

HDD Device 1: /dev/sdb
HDD Model ID : ?
HDD Serial No: j565
HDD Revision : 010A
HDD Size : 1907728 MB
Interface : SCSI
Temperature : Unknown °C
Highest Temp.: Unknown °C
Health : Unknown %
Performance : Unknown %
Power on time:
Est. lifetime:

Létezik, hogy a vezérlő chip miatt nem látja a winyót mögötte?

Kerestem újabb hdsentinelt mint a 2016-os írásban szerepel, de arm-ra ugyanúgy a 0.18-ast találtam csak. (x86-ra van 0.19, azt láttam)

USB2-n egy jmicron usb-sata rack van, abban látja a winyót, amit nem lát az usb3-on van, elvileg ilyen eszköz:


T: Bus=02 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#= 2 Spd=5000 MxCh= 0
D: Ver= 3.00 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS= 9 #Cfgs= 1
P: Vendor=152d ProdID=8561 Rev=01.0a
S: Manufacturer=AXAGON
S: Product=AXAGON USB3.0 HDD DOCK
S: SerialNumber=00A12345687F
C: #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=c0 MxPwr=8mA
I: If#=0x0 Alt= 1 #EPs= 4 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=62 Driver=uas

nevére meg a smartra keresve se lettem okosabb neten. :(

(#44166) Shummo


Shummo
aktív tag

Sziasztok.
Raspberry pi 4-el kapcsolatban az alábbi problémába ütkoztem.

Alap konfig. USB3.0ról (SSD) bootol a rendszer, ami bullseye alapú raspbian. + a másik 3.0 porton lóg egy 1 TB-os HDD. (SSD axagon / HDD +tápos orico külső tokban )

Az utóbbi időben meggyűlt update/upgrade után a bajon a HDD felcsatolásával, de 1-2 restart után csak sikerült neki.
csak az SSD látom /sda alatt, de a HDD nem csatolódik sdb-re.

Tegnap frissítettem egyet, aminek az lett az eredménye, hogy már nem is látja a HDD-t ha bedugom a 3.0-ba, de USB 2.0n minden hibátlan, megy az automount is.

/ets/fstab így néz ki:
UUID=c................................... /media/d....a ext4 defaults,auto,users,rw,nofail,x-systemd.device-timeout=15  0 0

Tudnátok segíteni, hogy milyen irányba induljak el.
Kernel gond lehet ez?

[ Szerkesztve ]

(#44795) Xenophobermn válasza Fecogame (#44794) üzenetére


Xenophobermn
csendes tag

Melyik kábel? A gyári USB kábel?
Eredetileg egy dual HDD-s axagon dokkoló volt 2db HDD-vel, most külön szedtem, az egyiknek vettem egy másik dokkolót, de így is hol ezt, hol azt eldobálja.
Megjegyzem,az eredeti felállásba csak egyik HDD-ről a másikra való másoláskor dobott el mindent. Csak újraindítás segített rajta. Jelenleg van hogy csak egyiket dobja el,és egy mount -a megoldja, van hogy mindent, az lsblk semmit nem lát csak a memóriakártyát, ilyenkor is teljes újraindítás segít csak.

(#46010) apeelme


apeelme
addikt

Sziasztok!

Keresek egy illetékest aki tudna ajánlani egy USB3.0-s külső házat ami garantáltan működik Linux alatt (raspbian) UASP-vel. Egy Verbatim Vi550 S3 1TB menne bele. A jelenlegivel (AXAGON ADSA-1S6) szívok mert csak usb-storage-ben hajlandó működni. Alapból UASP módban indult egyébként de borzalmasan lassú volt ha elindult a rendszer...dmesg-ben uas_eh_abort_handler és hasonló üzenetek tömkelege van. USB storage módban működik és gyorsabb mint a HDD amit váltott de szeretném kihasználni a lehetőségeit.

Köszi!

(#46011) :AMF: válasza apeelme (#46010) üzenetére


:AMF:
senior tag

Axagon EE25-XA6-ból használok több darabot is, gond nélkül Raspbian, LMDE és Moode alatt.

(#46014) apeelme válasza :AMF: (#46011) üzenetére


apeelme
addikt

A gond nélkül azt jelenti hogy uasp módban? Milyen chipset-es ez az axagon amit említettél?

(#46018) :AMF: válasza apeelme (#46017) üzenetére


:AMF:
senior tag

Nálam Rpi3b+-ra van dugva az Axagon, amin Moode Audio Player (Raspbian alapú) fut. Ezen ugye nincs usb3, illetve én csak a zenék tárolására használom. Ha jól tévedek, nálad a rendszer is arról fut, azért lenne fontos a TRIM.
Sikerült közben kiderítenem, hogy milyen chipset van benne. ASMedia ASM1153.
Előtúrom majd az egyik RPi4-et és megnézem azon működik-e az uas.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.