Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#2651) Sasfészek


Sasfészek
tag

Sziasztok!

Egy másik topikban írtam le a kérdéseimet, de Sunzi javaslatára az ott beszélt pár lépést ide is átmozgattam. Ne haragudjatok meg ha hosszú lesz, de Sunzi szerint itt nagyobb esély van a nagyobb segítségre :)

Probléma:

Látom kicsit régen írtak ebbe a topikba, de lenne több fontos kérdésem is hozzátok. Elég sok apró dolog van ami foglalkoztat ezzel kapcsolatban, és szeretnék tanácsot kérni tőletek. Sajnos a kérdés (szerintem) nagyon komplex, ezért igyekszek minél jobban kifejteni.

A probléma gyökere az, hogy minél több HDD-t szeretnék használni, és egyelőre úgy néz ki, ki fogom nőni a chieftec torony ház adta 8 bővítő helyet. Sajnos munkából adódóan rengeteg anyagot tárolok, és ehhez hozzájön a hobbim is illetve a letöltött anyagok is, ezek többsége DVD-ről kezelhetetlen lenne, meg a kapacitás is egy vicc.
Külső megoldások felé nézegelődtem, és fel is csillant a szememben egy alternatíva.
A 3ware egyik kártyája vert szöget a fejembe, egész pontosan a 9650SE-12ML típusú.
[link]

Ez a kártya képes 12 winchestert kezelni, a csatolófelület pedig multilane, amiről összesen annyit tudok, hogy 4 sata winchestert lehet csatlakoztatni egy multilane konnektorhoz. Ez igaz?
Arra gondoltam, hogy a kártyára csatolt 3 kábelt kivezetném a számítógép házból, és ehhez az egységhez csatlakoztatnám [link]

Ennek a multilane csatoló felülete megegyezik a fentebb linkelt kártya csatolójával? Mert ha igen akkor a kettőt össze lehetne kötni. Vagy van átalakító kábel?

A másik zavaró gond, hogy a kártyán befelé vannak a csatik, és a kábel jó vastag, kibirnak ezek a multilane kábelek egy hatalmas kunkort hogy hátul ki lehessen vezetni őket a házból?

Arra gondoltam, hogy vennék egy másik Chieftec házat (mert dierkete otthonra nincs kifejezetten 4-5 helyesnél nagyobb hdd ház) és abban mivel sok hely van + egyénileg is lehet több helyet csinálni a 8+6 helyen felül és ide csak HDD-k lennének rakva meg egy táp illetve az a mini kis SATA adatpter ami a multilane kábelt átalakítja 4 sata hdd-hez is köthető sima sata kábellé.

A kérdésem az hogy ez járható út, megvalósítható, vagy valahol van ebben egy bökkenő amire nem gondoltam?
Illetve a 3ware oldalán írják, hogy PCIe 8x sin kell a kártyának, ilyennel még nem nagyon találkoztam. Lehet kapni manapság olyan alaplapot amin van 8x PCIe csatoló, és támogatja a négy magos intel procikat, ugyanakkor otthonra van specializálva? Lehet nagyon láma kérdés, de a 16x foglalatba is bele lehet tenni, egyszer hallottam valahol, hogy a két foglalat megegyezik, sok alaplap van amin van 2 darab 16x azért kérdezem.
Ha a foglalat miatt felejtős a kártya, akkor tudtok olyan kártyát ami tud ennyi winchestert kezelni és egy sima PCI vagy PCIe 4x foglalatba is bele megy?
Ezek a kártyák csak bizonyos alaplapokkal és winchesterekkel működnek együtt, vagy bármi okés?

További kérdésem lenne, hogy meg lehet azt oldani a kártya vezérlő programján keresztül, hogy csak azok a HDD-k működjenek amikkel dolgozok, tehát a ki be kapcsolgatásuk?

Ez lenne az én gondom, örülnék ha tudnátok nekem segíteni előre is köszönöm a választ.

Üdv

Sunzi válasza nekem:


Szerintem a RAID topikban hamarabb jutsz infóhoz, tedd fel ott is a kérdést.

Pár gondolatom azért nekem is van.
- Lehet kapni 3 5.25-ös helyre passzóló 5 diszkes SATA/SAS belső rackeket (Supermicro pl.), mi utoljára 30-40 körül jutottunk hozzá, a házunkba 3 ilyen pont belefér, ha nincs floppy/CD benne.... [link]
- bár a kisebb kapacitás miatt 2,5-ös diszkek nem nagyon jöhetnek szóba, van itt egy érdekesség: [link]... a fenti testvérével számolva, 6 5.25-ös helyen ezzel 24 drive helyezhető el....

Ha mégiscsak a külső megoldás a nyerő, akkor is jó a helyzet. 1 szabály van, a kábelek toldozgatását lehetőség szerint kerülni kell, bár, amit belinkeltél, egy aktív eszköznek látszik, azzal nem lehet baj.
Amit viszont ezesetben javaslok, az a linkelt 3ware kártya helyett egy SAS/Unified Serial kártya lenne (akár Adaptec, akár 3 ware), amiknek van 2 külső miniSAS csatlakozója. A linkelt kártya Multilane izéje a leírások szerint a 3ware okossága, de nem találtam biztos információt, hogy infiniband lenne. (valószínűleg az..) Az Unified/SAS vezérlők előnye, hogy akár 128 eszközt tudnak vezérelni, SAS expanderekkel.

A csatlakozókról itt van némi info: [link]

Aminek most nem néztem utána, azok azok az eszközök, amibe a külső miniSAS kábel belmegy, de gyanítom, hogy 4 diszkes megoldásoktól kezdve a batár tornyokig van minden...
Ellenben, ha mégicsak egy másik PC-s házba kell belehekkelni a dolgot vagy valami hasonlót kéne keresni, mint amit likeltél, csak miniSAS-to-4 SATA formában, vagy direktbe hátulról behúzni egy miniSAS2SATA kábelt, vagy a miniSAS2miniSAS-t behúzni a belső rack hátuljába

Ha a te megoldásodhoz legközelebb akarok maradni, akkor, ha kiderülne, hogy a 3ware kártyán infiniband van, arra rádugnék egy infiniband2iband kábelt, hátul kiküldeném a házból, és a linkelt kártyát a másik gépbe rakva rádugnám....

Nekem nem rémlik, hogy láttam volna vezérelhetően, egyes diszkek ki-be kapcsolását, de, mivel a fenti megoldások mind hot-swap jellegőek, egyszerűen csak kicsit kihúznám a lemezt tokostul

Ha nem a sebesség az elsődleges, hanem a tárhely, akkor megfontolandó egy 5 diszkes külső hdd ház is. 4-5*1TB, nem kevés (Pl. Thecus 5200Pro, iSCSI protokollal), ha kell, ebből kettőt kell venni

Ja, még valami 16* helybe csak akkor menne, ha a slot támogatja a 8*szoros módot (és a lap leírásában szerepel, hogy nem csak VGA esetében). Egyébként minőségibb workstation/szerver lapokon 2-3 darab szokot lenni belőle...

A másik chieftec házba, amit írtál (ideiglenesen kellet már hasonló megoldást csinálnom, csak ott mezei sata kábelből kellett 8-at átdugdosni...), kell ugye alaplap is, az PCI-s Infini-2-sata kártyának, meg valahogy be is kell kapcsolni a tápot is. (bár, ez utóbbi nyilván megoldható alternatív módon..)

Na, első szuszra ennyi....

Na, kifelejtettem, az Unified/SAS vezérlők gond nélkül boldogulnak a SATA diszkekkel is természetesen...

Nah, kiderült, a multilane, és az infiniband, bár nem ugyanaz, van átalakító kábel, tehát, a Te elképzelésed is működik, egy ilyen kábellel....

Ezen is érdemes végigfutni: [link]

De, szerintem igazából erre vágysz: [link]

Ez pedig a kábeled: [link]

friss:

Idáig jutottunk. Tehát ha jól olvasgattam, gyakorlatilag a multilane infiniband jelölés ugyanaz lehet. Viszont a legygengébb láncszem idáig az alaplapon használatos PCIe sinek. Ugyanis a kártyák specifikációs leírásában meg van jelölve egy kompatibilitási lista, mind alaplapok mind hdd-k szempontjából. Nahh engem ez zavar legjobban, hogy egy viszonylag drága eszköz csak néhány HW elemmel tud együtt muzsikálni. Vagy ez ennyire jelentős?
Mert külön ezen célból nem szeretnék összerakni egy szerver gépet :)
12 winchesteres kártyák meg már csak szinte szerver alaplapokba rakhatóak bele, egyedül a 8 winchesteres kártyákra van lehetőség, vagy mégsem, van olyan vezérlő kártya, mely nem ódszkodik az asztali alaplapoktól sem, és van rajta 3 darab external miniSAS kivezetés?
Elsősorban adattárolásra kellene a dolog, és igazából csak vezérlő kártya funkció az elsődleges szempont.


Mégegyszer elnézést a hosszú post-ért de remélem így mindenki átlátja elejétől a végéig.

(#2652) Cs(|)be válasza Sasfészek (#2651) üzenetére


Cs(|)be
tag

Ajánlom a Coolermaster Stacker házat, amibe 12db vinyót tudsz belepakolni, ha már úgyis házat akarsz cserélni. (Igaz külön kell még megvenni 2db 4in3 modult)
A második pci-e foglalat a P35-ös lapokban tudják a 8x módot, oda bele lehet dugdosni az ilyen raid kártyákat. Egyébként ez minden alaplap leírásban le van írva milyen módokat tud a pci-e.
A többiről inkább nem írok semmit, mert nem akarok hüjeséget írni. :D

(#2653) szamuraj


szamuraj
tag

Sziasztok!
Nem tom,hogy mennyire témábavágó a problémám remélem tudtok segíteni.
Miota raid tömböt használok azóta dobálja ezt a hiba ablakot[kép] :F :F

Ne sirj.... éld az életed!

(#2654) kraftxld válasza Sasfészek (#2651) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Nem gondolkozol külső HDD cuccokban? Létezik 19'' -os rack-be pakolható HDD keret SAS/SCSI csatival (ezekbe SCSI vagy SATA vinyók pakolhatóak)

Pl.: Dell Powervailt MD1000
[link]

HP Storageworks 4100/6100/8100
[link]

IBM System Storage EXP420
[link]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2655) Barohawk


Barohawk
aktív tag

Ki tud olcsó és megbizható Sata raid 0+1-es ezközt? Várom a linkeket. Előre is thx

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#2656) bombadil


bombadil
tag

Sziasztok! Végre összeállt a gépem! :C Hát én sajnos az OPrendszert is a RAID0 kötetre tettem, és tényleg nem lett gyorsabb az átlagnál... :K Tényleg, itt mi számít nagy fájlnak, aminél már érdemes a R0-át használni? 20Mega? 200Mega, vagy csak inkább Gigáknál? Én igazából azért szerettem volna ezt a R0-át, mert azt vártam tőle, hogy a játékoknál, amelyik nagyon sokat tölt a vinyóról, annak rövidül a töltési ideje. Hááát... Elsőre nekem ez nem volt nagyon szembetűnő, hogy rövidült volna. :( Vagy ilyen szempontból ne is várjam a R0-a "segítségét" ? :F

"Véla i assaila umë polë cenë ilyë mettar."

(#2657) bombadil


bombadil
tag

Még valami... 128k-ra állítottam a blokkméretet, hadd szóljon, úgyis ki szoktam írni minden fontosat, viszont amikor windowsban partrícionáltam a kötetet a clusterméret auto-n (4k-n) hagytam. E kettő közt van vmi összefüggés, esetleg a clusterméretet is nagyobbra kellett volna állítanom, vagy abszolút nem függ össze a két dolog? :F

"Véla i assaila umë polë cenë ilyë mettar."

(#2658) HIJ


HIJ
őstag

Udv!

Egy olcsó raidkártyám van és az lenne a kérdésem, hogy a dobott vinyót vissza lehet e építeni valahogy adatvesztés nélkül a tükörbe, vagy mindenképp újra kell építeni és telepíteni? Vagy azt megtudom csinálni, hogy a most működő rendszeremet leghostolom, újraápítem a tükröt és aztán ráteszem a mentést? Vagy a ghost egyáltalán használható így?

Köszi

HIJ

(#2659) OddMan


OddMan
őstag

Kékképernyővel elszállt a gépem és ennek következtében szétesett a RAID1-em.
Az alaplapom ABIT KN8 SLI típusú, a gép indításakor a "degraded" üzenet pirosan villog a képernyőn.
Persze ettől függetlenül megvannak az adatok és szépen boot-ol is a masina.
A probléma, ami miatt írok, hogy a RAID BIOS-ban az ID 1-es és az ID 2-es HDD-nél is megjelenik a rebuild [R] opció. A kérdésem, ha azt szeretném, hogy az ID 1-es HDD-n lévő adatok maradjanak a MASTER adatok és ezek az adatok kerüljenek az ID 2-es HDD-re is, akkor az ID 1-es HDD-nél kell a „rebuild” [R] opciót választanom? :F
Azért lenne ez fontos, mert az ID 2-es HDD-ről eltűnt az egyik partíció. Az ID 1-es HDD-n viszont még minden adat megvan. :K
Szóval nagyon nem szeretném azt a hibát elkövetni, hogy az ID 2-es HDD-ről viszem át az adatokat az ID 1-es HDD-re és így szépen elvesznek az adataim. :Y

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2660) _cirmos_


_cirmos_
őstag

sziasztok!
létezik olyan külső 3.5"-os HDD ház, amiben két hdd-t tudok raid1-be rakni, és esetleg RJ45 is van rajta? vagyis biztos van, de megjelent már ilyen a budget kategóriában?

(#2661) OddMan


OddMan
őstag

ABIT KN8 SLI alaplapomon nVidia nForce4 SLI chipset van. A problémám, hogyha létrehozok egy RAID1 tömböt, akkor utána nem elérhetőek a SMART adatok.
A HDTune v2.54 ilyenkor nem képes elérni a HDD-k SMART adatait.
Létezik olyan Windows-os program, amelyik képes a RAID1 tömbben lévő merevlemezek SMART adatait kiolvasni? :U

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2662) brd válasza OddMan (#2661) üzenetére


brd
nagyúr

Nem csak windows-os nincs, hanem semmilyen. Maximum az adott vezérlő programja tudhat ilyet.

The only real valuable thing is intuition.

(#2663) OddMan


OddMan
őstag

Ebben az esetben lehet, hogy érdemesebb lenne a Windows segítségével egy szoftveres RAID1-et használni és kihagyni az nForce4 RAID vezérlőt? :U
Úgy tudom, hogy a (windows-os) szoftveres RAID1-nél elérhetőek a SMART adatok. :U

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2664) brd válasza OddMan (#2663) üzenetére


brd
nagyúr

Mindenképpen (igen, lesz SMART, pont úgy, mintha RAID nélkül lennének). Amennyiben nem 80-100e körül kezdődő RAID kártyáról van szó (mint esetedben), nem látom értelmét 2-4 db (kb.) HDD esetén külön RAID kártyának, RAID1 létrehozása céljából. Gyorsabb nem lesz, biztonságosabb nem lesz (sőt!), SMART adatok többnyire nem érhetőek el.

The only real valuable thing is intuition.

(#2665) OddMan


OddMan
őstag

Az ABIT KN8 Sli nForce4 Sli chipset-es alaplapomon 4 db SATA port van.
A kérdésem, ha csak 2 db HDD-t használok, akkor eredményezhet sebességnövekedést, ha mondjuk az 1-es és 3-as vagy a 2-es és 4-es SATA port-ra kötöm a HDD-ket? :U

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2666) brd válasza OddMan (#2665) üzenetére


brd
nagyúr

Nem. S-ATA esetén minden port dedikált, nem úgy működik, mint a P-ATA vezérlő, hogy 1 csatornán 2 eszköz lóg és feltartják egymást.

The only real valuable thing is intuition.

(#2667) BSOD válasza BSOD (#2625) üzenetére


BSOD
senior tag

Úgy néz ki mégis maradt a hibrid rendszer!!!

Az utolsó post-om óta nem volt semmilyen gondom, betonstabil a gép minden szempontból (bár az ilyet nem illik elkiabálni). :K

Annyit módosítottam a felálláson, hogy a dvd-t átdugtam egy másik sata portra. Talán ez okozta a problémát (az alaplap leírása erre nem tett semmilyen utalást). :F

Keresek SILICON GRAPHICS octane-hoz vpro grafikus rendszert.

(#2668) OddMan


OddMan
őstag

brd: Köszi a sok segítséget! :R

Lenne még egy problémám. A MediaShield BIOS hibásnak (error) látja a RAID1 tömbömet. Persze az is, mivel csak egy HDD van jelenleg a tömbben, mivel a másik bad sector-os lett. A rossz HDD-t garban kicseréltettem, de hiába raktam vissza az új HDD-t a gépbe, egyszerűen nem lehet se Windows alól se BIOS menüből beilleszteni a hibás RAID1 tömbbe, hogy végre (rebuild) újraépítési állapotba kerüljön a tömb. Egyszerűen semmit nem lehet vele kezdeni.
Valamilyen trükkel nem lehetne kiszedni ezt a HDD-t úgy a RAID1 tömbből, hogy az adatok megmaradjanak rajta?. :U
Aztán utána már Windows alól meg tudnám azt csinálni, hogy törlés nélkül hozza létre az új RAID1 tömböt.
Azt nem tudom, hogy honnan tudja az alaplapom, hogy az adott HDD egy RAID1 tömb része volt. Gondolom vagy a BIOS-ban van ez valahol eltárolva, vagy a HDD első sector-ában egy bizonyos byte jelezheti talán, hogy ez a HDD egy RAID1 tömb része.
Ha tudnám, akkor esetleg egy BIOS reset-tel vagy a HDD-n lévő byte módosításával elérhetném, hogy az alaplap BIOS-a úgy vegye, hogy az adott HDD semmilyen RAID tömbhöz nem tartozik, így az adatok is megmaradnának rajta. :U

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2669) brd válasza OddMan (#2668) üzenetére


brd
nagyúr

Nem tudom, hogyan működik az adott vezérlő, de a legtöbb esetben úgy szokott, hogy ha beállítod a vezérlő BIOS-ában, vagy a win-es software-ben, hogy ez egy hot spare disk (mármint az új HDD), akkor magától le fogja tükrözni. Ha ilyet nem lehet, vagy így sem megy, akkor az a legegyszerűbb, hogy a régi HDD-ről átmásolod az újra a cuccost és az újból alapján készíted a RAID1-et.

The only real valuable thing is intuition.

(#2670) Mustangjones


Mustangjones
csendes tag

Hali!

Most tervezek egy raid tömböt venni a gépembe.
2 alternatíva van:
2x250 WD RE
2x320 WD SE16

matrix raidet szeretnék vele összehozni, alaplapi vezérlővel egy raid 1 és egy raid0 tömböt.
1., melyik HDD-ket vegyem? árban ugyanannyi, de a raidhez célszerűbb megvenni a RE HDD-ket, vagy annyi előnye nincs, mint az a +140GB tárhely?
2., lesz mellette egy 400 WD SE16 is. melyikre érdemes a rendszert tenni? és a swap file-t?
mert összevissza olvastam már mindent, és hol azt mondják, h raid0-n nem lesz gyorsabb a rendszer, máshol meg azt, h igenis gyorsabb lesz.

(#2671) lazydog válasza Mustangjones (#2670) üzenetére


lazydog
addikt

RAID-hez egyértelműen jobb az RE vinyó, mivel erre készült.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#2672) lazydog válasza OddMan (#2668) üzenetére


lazydog
addikt

Egy RAID1 tömb épségben maradt tagja minden további nélkül olvasható/írható ha csatlakoztatod szingli vinyóként.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#2673) bigdigit


bigdigit
addikt

valaki esetleg tud ajánlani valamilyen vezérlőt amit persze kapni is lehet:)
sata 2 kellene,jó lenne 4 porttal,vista64 kompatibilis..

köszönöm

(#2674) bacsika


bacsika
csendes tag

Sziasztok!!!

A segítségeteket kérném!!!

Tömörítetlen FullHD videó anyagot szeretnék átmenetileg felrakni RAID0-ba kötött winchesterekre, aztán ezt az anyagot másolás után átkonvertálom MPEG2-be.
A winchesterre való felrakáshoz 100,2MB/sec-os sebeség kell.(1920x1080x50i 8bit)

Kérdés: 2db 160GB-os RAID0-ba kötött SATAII winchesterrel, a lehető legnagyobb
blokkot használva (mondjuk 5096KB) megfelelő sebességet érek-e el, vagy kell-e még egy
winchester.Az op.rendszer természetesen egy másik meghajtón üzemelne.

A meghajtó mérete miatti korlát nem gond(352GB/óra=2x160GB...kb úgy40perc nyersanyag).

(#2675) liksoft válasza bacsika (#2674) üzenetére


liksoft
nagyúr

Valószínűleg működik majd (100MB kihozható két winyóból, de nem mindegy meik típusból [link] [link]). Viszont a blokkméret nem biztos, hogy jó. Ha kicsi, sok adminisztráció kell hozzá. Ha túl nagy, akkor nem egyszerre, hanem felváltva kezdenek dolgozni a winyók. Tesztelni kéne. Nem tudok jobbat. Szerintem 512kB és 64kB között lehet valahol majd az ideális méret.

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2676) emre33 válasza bacsika (#2674) üzenetére


emre33
addikt

menni fog, de csak abba az esetbe ha a sata vezérlő nem pci buszon lód, mert akkor 90-95Mb/sec lesz a maximum.

Új lapokon már az északi hidba kötött sata vezérlő van, az kell neked!

Jééé Paksi kolléga :R :R :R

[ Szerkesztve ]

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#2677) kem


kem
addikt

Sziasztok!
Végre találtam egy ugyanolyan hdd-t mint eamilyen az enyém.
hajnali2re el is készül az adatmentés az egyikről, és utána összefűzöm RAID0-ba.
Majd kérdezgetek 1-2 dolgot, meg lehet,h utána is.
Az első2 kérdésem az lenne, hogy ugyanolyan kábelek kellenek-e, és egy nForce2-es asus laphoz kapott SATA kábel, jó-e SATA2 raid0hoz.

Addigis olvasom a raid-es trilógia cikkeket.

Köszi!

(#2678) Kicsirics77 válasza kem (#2677) üzenetére


Kicsirics77
veterán

a kábel az mind1 milyen viszont a 2 vinyó legyen tök egyforma

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#2679) kem


kem
addikt

a 2 vinyó P/N-je megegyezik, a boltos szerint ez elég. mind1

Viszont nagy gondom lenne.
Beállítotttam az array-t a raid biosban, és mégis win XP telepíítő csak a 2 200Gb-os hdd-t látja külön külön. Pedig a floppyt is használtam hozzá. BIOS boot listáján meg ottvan a 400Gb-os kötet mint bootolható lemez.

Köszi!

(#2680) bacsika válasza emre33 (#2676) üzenetére


bacsika
csendes tag

[P:C]

Egészen pontosan úgy képzelem ezt a RAID0-a kötést, hogy előszöri is :

2db Samsung SpinPoint F1 típusu SATA II winchestert kötök össze RAID0-ba vezérlő nélkűl(csak azért hogy működik-e) - tehát alaplapi vezérléssel, majd ha működik a dolog akkor egy RAID vezérlőt(Adaptec 1220SA)ültetek a PCIexpressz foglalatra.(amivel talán még gyorsabb, de elsősorban megbízható lessz)

Szerintetek így már tuti???

[/P]

(#2681) kem válasza kem (#2679) üzenetére


kem
addikt

Na rájöttem mi a baj, illetve egy leírás szerint kellett kiszedni a legfrisebb drivercsomagból a sata drivert vin telepítéshez.
viszont van egy kis gondom.
Ez miért ilyen ronda ez a grafikon?

itt a kép mégegyszer

[ Szerkesztve ]

Köszi!

(#2682) kem válasza kem (#2681) üzenetére


kem
addikt

(#2683) IMi007


IMi007
csendes tag

Vki segítsen pls!

Havernak van 1 raid vezérlő kártyája ide-raid vezérlő pci-s és nem tudja h milyen így nem tudja illeszteni hogy lehetne megtudni h melyik lenne hozzá a jó vagy van vmi mittudomén Raid package ami tartalmaz sok-sok illesztőt??

segítséget előre is köszi márha ilyen helyzetbe lehet:)

IMi

(#2684) kem válasza IMi007 (#2683) üzenetére


kem
addikt

kiveszi, és megnézi, hogy mi van a chipre írva.
Az enyém pl ilyen:VIA vt6421a
Ehez lehet drivert keresni.

Köszi!

(#2685) bernyo


bernyo
csendes tag

Sziasztok!

Szeretném raidesíteni a gépem, a tükrös üzemmódban. Asszem talán az 1-es az, de ez igaziból mindegy is. Szóval a kérdéseim:

Ha már van fent oprendszer, akkor is lehet raid-et építeni utólag?
Ha igen, akkor az mennyivel rosszabb/jobb/másabb, mintha windows installkor adom be neki a cuccot?
Ha windows installkor akarok raid-et akkor az alaplap install cd-jével érdemes próbálkozni, vagy szedjek új raid vezérlő progit és azzal?

Előre is köszi

Bérnyó

(#2686) anulu


anulu
félisten

nagyon nagy gázban vagyok, pls help!

az előző ASUS A8N-SLI lapomnál létrehoztam egy RAID 0 tömböt 2x500GB Samsung vinyóból. átpakoltam az új Abit IP35-Pro lapomba, de nem tudom életre kelteni, csak új tömböt tudnék létrehozni, de azzal meg ugyebár vesznek az adatok, aminek piszkosul nem örülnék.

valakinek valami ötlet, hogy hogyan lehetne megoldani a tömb életre keltését?

előre is köszi!

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#2687) liksoft válasza anulu (#2686) üzenetére


liksoft
nagyúr

Vissza a régi lapba, RAID-ről adatok lemásol, megszüntet, újba berak, létrehoz, visszamásol. Ha még nem cseszte el az új lap a régi RAID adminisztrációs bejegyzéseit.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2688) kem válasza bernyo (#2685) üzenetére


kem
addikt

Szia!
nincs sok időm, gyors leszek.
mivel tükrös raid-et akarsz, ezért telljesen mindegy, hogy arra telepíted, vagy atelepítettet tükrözöd le, ugyanis mindkét esetben az eredmény 100%ban ugyanaz.
csak beteszed a másik lemezt, és a raid biosban mirrort állítasz be, akkor utána letülrözimagának. szerintem a 2. vinyón nem szabad, hogy legyenek adatok, igy biztos nem azt akarja rámásolni a meglévőre.
vindozindtallnál meg a legújabb chipset drivert kell megszerezned, azt kicsomagolni, és abból kitenni pendrivere, vagy floppira a raid/illetve asata telepitőt, majd ezt betenni telepitésnél ha arra kerül a sor(F6 menü az elején)

kérdezzméhg, majd válaszolok.

Köszi!

(#2689) bernyo válasza kem (#2688) üzenetére


bernyo
csendes tag

Szia!

Köszi a választ. Közben elolvastam a deszkám manual-ját, és az ott azt mondja, hogy ha csinálok tükröt, akkor is bukom az adatokat (asszem mindkét vinyón). Egyébként Giga DS3 rev2-es lapom van, szóval most mentegetek, aztán majd megpróbálom, hátha nem száll el, de azért picit félek. :D

(#2690) Larry303


Larry303
addikt

sziasztok,
bocs, hogy csak így ide írom, de nem találtam jobb topicot a problemám orvoslására...
szal adott két db Adaptec SCSI 29160 vezérlő, és ehhez két 17GB u160as ibm winyó
a vezérlőt felismeri a vista, de azt szeretném, hogy a két winyót egy 34 gigás kötetnek lássa, amit rendszerpartíciónak használnék...
az lenne a kérdésem, hogy ez megoldható e ezekkel az eszközökkel, vagy ezt csak scsi raid vezérlővel tudom összehozni....
ill a másik kérdésem, hogy megéri e egyeltalán ezzel vacakolnom, gyorsabb e egyeltalán egy 10000rpms u160as hdd egy mai 16MB caches sata2 es csatolóval rendelkező átlagos winyónál....
előre is köszi a segítséget!

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#2691) liksoft válasza Larry303 (#2690) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Csak HW RAID kártyáról tudsz boot-olni. A soft RAID boot esetén nem megy. A 29160 pedig RAID-et nem tud. Tehát a 34GB-ról boot esetén letehetsz ezzel a vezérlővel.

A 10000-es fordulatszám és a kisebb seek idő miatt gyorsabb mint egy mai SATA winyó. Akkora különbség viszont szerintem nincs ami miatt célszerű lenne erőltetni. Egy Raptor megveri. Azt kipróbálhatod, hogy az egyik 17-es a rendszer, a másikra teszed a swap és temp területet. Gyorsítani ezzel is lehet.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2692) kem válasza Larry303 (#2690) üzenetére


kem
addikt

viszont hangos lesz nagyon.

Köszi!

(#2693) Larry303 válasza kem (#2692) üzenetére


Larry303
addikt

igen igen azt tapasztaltam :DDD
kössz nektek az infot!!!
még annyi, ha jóáron hozzájutok egy 80as seagate cheetahoz akkor azért talán azzal jobban járok sebesség terén mint egy sata winyóval?

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#2694) bernyo


bernyo
csendes tag

Lenne egy kérdésem újfent:
- Kötött már valaki 3 lemezt mirrorba?
- vagy ugyanaz máshogy: egy szimpla raid1-es (ich8-as) vezérlővel ellátott alaplap (giga ds3 rev2. )tudja-e ezt? Elvben a raid1-hez bármennyi disk használható (elvben).
Mert ha igen, akkor lehet kéne vennem még egy lemezt, hogy ne legyen gond az olvasással. :D Az írást meg kibírom. :D

További szép napot mindenkinek!

Bérnyó

[ Szerkesztve ]

(#2695) kem válasza Larry303 (#2693) üzenetére


kem
addikt

véleményem szerint jobban:) de a raptor talán annál is jobb

Köszi!

(#2696) liksoft válasza Larry303 (#2693) üzenetére


liksoft
nagyúr

A nagy kérdés, hogy melyik szériából. Ha régi és 10k-s, akkor a Raptor jobb (ahogy kem írta), ATA - SATA egyéb winyókat viszont megver. Ha viszont 15k-s újabb változat, akkor irígyelni foglak. ;) (Nekem nem kell akkora tempó, ezért nem teszek a gépembe - inkább csend, így noti winyót használok.)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2697) Larry303 válasza liksoft (#2696) üzenetére


Larry303
addikt

Seagate Cheetah ST373405LC 80PIN U160 73GB HDD

őt szeretném rendszerwinyónak használni...
tudtok róla vmit, hogy milyen sávot produkálhat egymaga???
nem találtam túl sok infot róla...

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#2698) liksoft válasza Larry303 (#2697) üzenetére


liksoft
nagyúr

Ez amit vennél OEM termék, így más a szériaszáma is. Vagyis nem tudsz rákeresni a gyártó oldalán. Az adatok alapján szerintem ez a típus lehet: ST373307LC

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2699) Larry303 válasza liksoft (#2698) üzenetére


Larry303
addikt

hááát nem biztos, hogy ez, mert a google 4MB caches találatokat adott arra termékszámra...nem tudom sajna...u160as 10k rpm es és 5ms es elérési időt ír...ennyi infot találtam róla....
elérési időben tuti megveri a mai satas winyókat, viszont ha tényleg csak 4MB cache el van szerelve akkor nem lesz gyengye az olvasási sávszélessége???? egy mai kommersz winyóhoz képest???
ha 100k felett produkálna akkor meg lennék elégedve, de sehol nem találok mérési eredményeket róla...

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#2700) liksoft válasza Larry303 (#2699) üzenetére


liksoft
nagyúr

Egy pmr technológiás drive megverheti. De átvitelben, nem pozicionálásban. Vagyis sok apró file kezelésére jobb, nagy file-ok mozgatására egy mai lesz a nyerőbb. :F

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.