Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#1851) brd válasza M6454 (#1849) üzenetére


brd
nagyúr

Biztosan ismered a viccet a parasztbácsiról, aki az állatkertben nézegeti a zsiráfot hosszasan, majd megszólal: - ilyen állat pedig nincs. Nos, így érzem most magam. :D
Tehát van egy RAID vezérlőd, azon 2 db HDD és a RAID vezérlő azt írja, hogy ez a 2 db HDD RAID 1-be van kötve egymással és OK (Optimal, Consistent, akármi, de nem Failed, Missing member, stb.) a tömb állapota. Majd bármilyen programmal megnézed a háttértárolókat, ezt a 2 HDD-t látod? Akkor vagy a RAID vezérlő szar, vagy más HDD-ket nézel. :) Mégegyszer: a drivernek ehhez még semmi köze nem lehet, mert akkor bootolni sem lehetne egy ilyen tömbről, hiszen boot előtt még semmilyen driver nincs, csak a BIOS, meg az adott vezérlő programja és ennek a kettőnek együtt már egyben, RAID 1-ként kellene látnia/láttatnia az adott tömböt és nem külön a 2 db HDD-t.

The only real valuable thing is intuition.

(#1852) M6454 válasza brd (#1851) üzenetére


M6454
tag

:)
3 db vinyó van a gépben, 1 amin a rendszer van és a másik kettő amiből RAID-et szeretnék csinálni, szóval nagyon mást nem nézhetek. :)

(#1853) lazydog válasza M6454 (#1852) üzenetére


lazydog
addikt

Hogy áll a dolog?

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1854) M6454 válasza lazydog (#1853) üzenetére


M6454
tag

Továbbra se nagyon akar összejönni a dolog, ugyanott tartok mint tegnap! :W

(#1855) lazydog válasza M6454 (#1854) üzenetére


lazydog
addikt

A vinyók nyilván SATA 2, a lapod meg SATA 1, tehát vissza kell a HDD-ket butítani. Gondolom ezt megtetted? A SATA controllerhez kell driver?
Végül a BIOS frissítés sem ártana. [link]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1856) M6454 válasza lazydog (#1855) üzenetére


M6454
tag

Sorry, de nem butítottam! Hogy kell azt, vki mondta h van a vinyón egy jumper, de az nekem nincs.
[link]
Vagy máshogy kell?
SATA Controllert a windows telepítés alatt kellett feltennem (vagy nem?) a kapott floppyról. Ez meg van. Fel lehet azt windows újratelepítés nélkül esetleg tenni?

(#1857) lazydog válasza M6454 (#1856) üzenetére


lazydog
addikt

A Hitachi vinyókat szoftverrel lehet SATA 1-re butítani. Az általad linkelt oldalról letölthető Feature Tool programmal.
Ha a lapod csak SATA 1-et kezel, márpedig itt szerintem ez a helyzet, akkor ezt mindenképp meg kell tenni.

[Szerkesztve]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1858) M6454 válasza lazydog (#1857) üzenetére


M6454
tag

Visszaállítottam, SSC-t pedig Disabled-re állítottam, RAID tömböt azért töröltem és újra létrehoztam, de most se látom sajátgépben. :F

(#1859) lazydog válasza M6454 (#1858) üzenetére


lazydog
addikt

Úgy tűnik kifogytam a további ötletekből.....
Vagy talán mégse, vegyél egy működőképes alaplapot. :DDD

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1860) M6454 válasza lazydog (#1859) üzenetére


M6454
tag

Köszi! :O
Ha berakom a windows cd-t és arról bootolok és f6-t nyomva a kapott floppyról újra feltelepítem a drivereket, majd a windows telepítést megszakítom és a gépet újraindítom az segíthet?

(#1861) lazydog válasza M6454 (#1860) üzenetére


lazydog
addikt

Ez előtt én még BIOS-t frissítenék.
Ha megszakítod a telepítést, lehet, hogy nem fog többé indulni az XP.
Csináld végig a telepítést, úgy, hogy nem törlöd a régit, így nem kell az alkalmazásokat újra telepíteni.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1862) M6454 válasza lazydog (#1861) üzenetére


M6454
tag

Ok, köszi!
És akkor windows telepítésnél csak azt választom h újratelepítés, vagy helyreállítás?

(#1863) lazydog válasza M6454 (#1862) üzenetére


lazydog
addikt

Újratelepítés, de törlés nélkül. Remélhetőleg az SP2 integrálva van a telepítőbe?

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1864) M6454 válasza lazydog (#1863) üzenetére


M6454
tag

Nem, régebbi a CD!

(#1865) lazydog válasza M6454 (#1864) üzenetére


lazydog
addikt

Álljunk meg egy szóra! :)
Azt mondod, hogy nincs telepítve jelenleg sem az SP2, esetleg az SP1? Ha így lenne nem látszana az 500 GB-os vinyód sem többnek cirka 132 GB-nál.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1866) M6454 válasza lazydog (#1865) üzenetére


M6454
tag

Nem, sorry!
A WinXP CD-m (ami most nálam van) régebbi, SP2 fennt van a gépen!

(#1867) lazydog válasza M6454 (#1866) üzenetére


lazydog
addikt

Akkor újrahúzás elnapolva, és majd ''vegyél'' egy normális integrált SP2-es XP-t.
A BIOS frissítésnek viszont gondolom semmi akadálya. Ne mondd, hogy nincs floppy meghajtód! ;]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1868) M6454 válasza lazydog (#1867) üzenetére


M6454
tag

:) De, van floppy-m, a bios frissités is meglesz nemsokára!

(#1869) M6454 válasza M6454 (#1868) üzenetére


M6454
tag

Úgy néz ki hogy megvan a dolog, feltettem mégegyszer az alaplap floppyjáról a drivereket és most már csak egy vinyót látok! :)
Lenne még egy kérdésem: mivel a vinyók 500-asok, hogy érdemes őket particionálni? Lehet egybe hagyni vagy daraboljam?

Köszi

(#1870) lazydog válasza M6454 (#1869) üzenetére


lazydog
addikt

Ízlés szerint partícionáld. Én nagyon nem apróznám el, lehet hogy egyben hagynám.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1871) M6454 válasza lazydog (#1870) üzenetére


M6454
tag

Köszi!
Egyben hagytam, minden müködik megfelelően! :)

(#1872) Freddy TNT


Freddy TNT
őstag

Szasztok !

Már lassan belehülyülök a keresésbe, így arra gondoltam inkább megkérdezlek titeket :) :

Szükségem lenne egy PCI-E -s RAID vezérlőre 2 vagy 4 portos elég. Az alacsoyabb árfekvésben érdekelne. (max 35.000)

Ha van ilyen kártyátok vagy ismertek ilyet akkor legyetek szivesek megosztani velem.
Előre is köszönöm :R

(#1873) lazydog válasza Freddy TNT (#1872) üzenetére


lazydog
addikt

Promise SuperTrak EX4350. Ettől jobbat, és olcsóbbat nem kapsz ebben a kategóriában. [link]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1874) Freddy TNT válasza lazydog (#1873) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Ez nagyon fincsi,de tényleg nincs valami olcsóbb ? :U :(
Azért kéne PCI-E mert a PCI az ugye kis sávszélességű. Na de akkor miért nem cserélik le az alsó kategóriát is PCI-X vagy PSI-E re ?

(#1875) lazydog válasza Freddy TNT (#1874) üzenetére


lazydog
addikt

Értem a problémát, nekem is PCI-os Promise FastTrak S150 SX4-M kártyám van. Nem vagyok vele elégedett, pedig itthon ez is 60 K körül volt, egy jó éve.
Szívesen lecserélném az általam linkelt finomságra.
Ha ilyenre cserélnék a régieket, az már nem lenne alsó kategória. :)

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1876) Freddy TNT válasza lazydog (#1875) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Nekem TX2300-as. De szerintem a sima PCI fog rajta valamicskét....az audigy2 legalábbis biztos akkor veszi el a sávszél egy részét mikor a legjobban kéne :D Na meg van mellette még ez meg az.Persze használom szórakozáson kívül is másra,de akkor is egy kicsit többet várnék el tőle. Ettől függetlenül sokkal stabilabb mint a 5-10.000-es kategória.
Az igazi az lenne, ha PCI-X-es alaplapban ülne.....
Ettől függetlenül mértem rajta már 100Mb/s is... De az akkor volt mikor egyedül ült a lapban.

(#1877) lazydog válasza Freddy TNT (#1876) üzenetére


lazydog
addikt

Én RAID 5-re vágytam, ezért vettem ezt. De nem merem ebben a módban használni, mióta elvesztettem a 4x160 GB-os tömbön lévő adatokat.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1878) szacsee


szacsee
nagyúr

Hali!

A következő kérdésem, lenne hozzátok. Vettem egy ASUS M2N32 SLI Deluxe alaplapot, amin két raid vezérlő van: Sil 3132 ( Raid 0,1,0+1, Jbob) illetve Nforce 590 SLI MPC (Raid 0,1,0+1,5,Jbob). :F

Melyiket használjam?
Van-e valakinek ezekkel a tipusokkal tapasztalata, vagy ha megvettem a vinyókat (raid 0-hoz), akkor próbáljam ki midegyikkel? :F

Milyen vinyót vegyek raid 0 - hoz (2db), samsungom van én meg vagyok vele elégedve, igaz nem valami sebesságbajnok. :W

A lényeg az, hogy gyors legyen, halk, megbízható kb 2x200-250 GB-osra gondoltam.

A válaszokat előre is köszi! :R

(#1879) lakisoft


lakisoft
veterán

Sziasztok! SATA 1 vagy SATA 2 RAID kártyát érdemes venni ? úé. érezhetően gyorsabb a SATA2-es? köszi

(#1880) lakisoft válasza lazydog (#1877) üzenetére


lakisoft
veterán

Megértelek - én sem nagyon szeretek ilyenekkel kísérletezni ...

(#1881) lazydog válasza lakisoft (#1879) üzenetére


lazydog
addikt

Ha már veszel, nyilván érdemesebb SATA 2 kártyát venni. Ha mégis SATA 1 sikerül, az sem gond, alig van sebesség különbség.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1882) kiszu


kiszu
senior tag

Sziasztok.
Adott 2 db azonos tipusú és méretű vinyó.
Western Digital Raid edition 250, ,16 mb cache-val.

Ezeket szeretném raidba kötni és rátenni egy xp-t programokkal.

De nemm kell rendszernek 250 giga,elég lenne csak 70-70

Ez lehetséges raidnál?
Tehát,hogy particionáljam mindkettőt 70/180 arányba. és mindkét vyinyó első 70 gigáján menne a rendszer raidban,a maradék 180 meg menne simán és különbözö adatok lennének ezeken a vinyókon .

Ha lehetséges,akkor melyik raidetérdemes? 1 vagy 0 ?

Remélem érthetően írtam le a kérdésem.



[Szerkesztve]

(#1883) lazydog válasza kiszu (#1882) üzenetére


lazydog
addikt

RAID-ben működő vinyókat is lehet partícionálni.
Létrehozod a RAID tömböt, innentől már egy darabnak látszik a kettő, és ugyanúgy létrehozható a partíció, mint egy szingli vinyón. [link]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1884) kiszu válasza lazydog (#1883) üzenetére


kiszu
senior tag

Értem,de az esetemben a 180 giga (azaz 2x180),ugye nem raidként fog működni?
Mert mondjuk az egyik 180-on zenéket,a másikon filmeket tárolnék.

(#1885) lazydog válasza kiszu (#1884) üzenetére


lazydog
addikt

Elolvastad, amit linkeltem?
Ha már RAID-et csináltál, akkor nincsen egyik 180 giga meg másik 180. Ha RAID 0, akkor van egy 360 GB-nak látszó, ha RAID 1, akkor meg egy 180 GB-nak látszó vinyód. Ezt oszthatod fel további partíciókra.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1886) kiszu válasza lazydog (#1885) üzenetére


kiszu
senior tag

Elolvastam amit linkeltél és vállalom,hogy én vagyok az értetlen,de nekem nem 360 giga kell egyben és nem 180 külön,hanem 2x70 giga a rendszenek ami raidként működik és 2x 180 giga ami nem raid.

Biztos elbezélünk egymás mellett,mert te ehhez profi vagy,én meg még nem.

(#1887) lazydog válasza kiszu (#1886) üzenetére


lazydog
addikt

Ez esetben három darab vinyóra lesz szükséged.
Két darab egyforma 36 GB-os, (vagy 40 GB-os) RAID 0-ban, ez egyben fog látszani, cirka 80 GB-osnak.
És kell egy 360 GB-os, amire csinálsz 2x180 GB partíciót.
A RAID legalább kettő darab vinyóból kell álljon. Érthető vagyok? :)

[Szerkesztve]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1888) kiszu válasza lazydog (#1887) üzenetére


kiszu
senior tag

totál érthető.

Akkor nem lesz raid. Nem fogok feláldozni 500 gigányi vinyót,hogy legyen rendszer rajta 70 gigán.

Nem szeretnék 2x megírni minden filmet,adatot,stb,stb

(#1889) lazydog válasza kiszu (#1888) üzenetére


lazydog
addikt

Úgy látom, még mindig nem vágod.
Nem kell semmit feláldozni, a RAID-be kötött lemezeken is lehet rendszer. Így két darab vinyó is elég lehet.
Lassan írom, hogy érthetőbb legyen! :)
1. Veszel két darab 160 GB-os vinyót (lehetőleg teljesen egyformát).
2. RAID 0 tömböt csinálsz belőlük. Így a kettő egyetlen 320 GB-osnak fog látszani, és így is kezeli őket az XP.
3. Létrehozol ennek a 320 GB-nak az elején egy 70 GB-os partíciót.
4. Telepíted a 70 GB-ra az XP-t.
5. Használod a két darab, 70+250 GB-os partícióból álló, RAID 0 tömböt.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1890) Sztojcsi


Sztojcsi
tag

Én arra lennék kiváncsi hogy 2 különböző vinyón is lehet e raid-et csinálni? Ha igen mennyire lehetnek különbözők a vinyók? pl lehet egy 400gigás 8mb cache-es sata1-es samsung vinyót egy 500 gigás 16mb cache-es sata2-essel raidba kötni? Nem baj ha mindegyik a lassabb sebességen megy meg mindegyikből csak 400 giga látszik. Csak menne?

Ja és még valami Kiszu kérdéséhez kapcsolódva. Mert szerintem neki is ez volt a problémája. Hogy azt akarta hogy a 2x70gigája legyen csak raidban és a 2x180 meg nem. Tehát lehet e olyat hogy először perticionálom a merevlemezeket és csak utána kötöm raidbe. Pl van egy 160 meg egy 80 gigás vinyóm és először a 160-ast particionálom 2 db 80 gigásba és utána csak az egyik 80 gigásat teszem a raidbe a másikat simán használom. Ez lehetséges?

Utolsó kérdés. IDE merevlemezeket is lehet raidbe kötni?

[Szerkesztve]

(#1891) brd válasza Sztojcsi (#1890) üzenetére


brd
nagyúr

Kérdésenként:
1. menne, elvileg bármilyen HDD-ket össze lehet kötni, persze olyan korlátokkal, amit te is írtál.
2. RAID vezérlőtől is függ, de elvileg lehet olyat, hogy csak kisebb területet kötsz RAID-be, a többit pedig sima tárterületként használod. Általában ez nem az olcsóbb vezérlők funkciója. Ehelyett esetleg lehet software-s RAID-et használni, ott ez minden esetben működik.
3. Természetesen lehet.

The only real valuable thing is intuition.

(#1892) lazydog válasza Sztojcsi (#1890) üzenetére


lazydog
addikt

brd kolléga látom megelőzött.
Lehet különböző méretű és típusú vinyókon RAID-et csinálni, de az általad is felsorolt hátrányok miatt, nem igazán érdemes.
A hardver RAID esetén, ahol az alaplapon lévő chip, vagy külső kártya kezeli a lemezeket, csak teljes, fizikailag létezők adhatók hozzá a RAID tömbhöz. Másrészt a RAID létrehozásakor minden törlődik, tehát az esetleg particionált terület is.
IIyen kevert megoldás csak szoftver RAID-nél lehetséges, ahol dinamikus lemeznek formattált partíciókból áll a tömb.
Megfelelő alaplappal, vagy kártyával ATA lemezek is RAID-be köthetők, sőt akár SATA és PATA is lehet vegyesen (az első bekezdésbeli hátrányokkal számolva).

[Szerkesztve]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1893) lakisoft


lakisoft
veterán

Ez igen - akkor úgy kell értenem itt az előbbi okfejtést hogy össze rakhatok raidbe egy 80 GB-s seagate-et és egy 80 Gb-s samsung vinyót? üdv, lakisoft

(#1894) lazydog válasza lakisoft (#1893) üzenetére


lazydog
addikt

Megteheted, de jobb, ha teljesen egyformák (korban, egészségi állapotban is).

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#1895) kiszu válasza Sztojcsi (#1890) üzenetére


kiszu
senior tag

Na,ez az te pontosan megértetted ami a gondom volt.

Remélem nem én voltam értetlen,csak biztos nem szakszerűen tettem fel a kérdéseimet.

Nekem egy gigabyte ds4 alaplapom van ,ami kezeli a raid 0, 0+1, 5-t is.

Az még a jövő zenéje,hogy mindezt a gyakorlatban,hogy fogom kivitelezni.
Még nem csináltam,ma kezdtem el ezzel a témával foglalkozni

(#1896) kiszu


kiszu
senior tag

Tud valaki valahol egy olyan leírást ,hogy miként tudok létrehozni raid tömböket, ezeket utána.hogy kell kezelni,telepíteni rá oprendszert.

Mert a neten mindenhol a raid elvi működéseíről írnak,meg a raid fogalmáról,de mást nem találtam.

Hardveres raidra gondoltam,mert az alaplapom tudja,azon belül pedig raid 0-t szeretnék kivitelezni.

(#1897) Bordács


Bordács
tag

Nagytudásu és tapasztalt kollégáktól érdeklődnék,hogy RAID0 szabad-e,lehet-e
defragmentálni? aggályaim vannak
Köszönöm előre is
Bordács-proci

(#1898) brd válasza Bordács (#1897) üzenetére


brd
nagyúr

Ne legyenek, bármi olyat megcsinálhatsz vele, amit egy különálló HDD-n lévő partícióval.

The only real valuable thing is intuition.

(#1899) Bordács válasza brd (#1898) üzenetére


Bordács
tag

köszönöm
(,teszek egy próbát,de csak holnap,hogy ne éjszaka kelljen újratelepíteni :DDD)

(#1900) Freddy TNT


Freddy TNT
őstag

Szasztok !

Megfordult a fejemben egy durva tuning :D RAID 0+0
Van most is RAID 0-ás tömböm de szerintetek hogy kötök be 4-et ? Mikor ki kell választani, hogy melyikeket akarom akkor egyszerűen megcsinálja a gép vagy létre kell hozni két RAID-0 tömböt majd azokat is RAID 0-ba tenni ? :U

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.