Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#10601) tasiadam


tasiadam
veterán

Sziasztok!

Win10-en belul lehetseges raid 1 bekapcsolasa? Vagy szukseges hozza kulon mirror program? Igaz kicsi, 500as WD BLUE-t akarok elsodlegesen raid-ba kotni, mert kell a redundacia, viszont a tarhely meg eleg. Idovel bovitem felfele. Alaplap nem tamogatja a RAID-et.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#10602) AiRLAC válasza tasiadam (#10601) üzenetére


AiRLAC
addikt

run diskmgmt.msc

A Basic diskedet Dynamic Disk-re kell konvertálnod először, utána ha jobb klikkelsz rajta lesz egy olyan hogy Add mirror, itt hozzáadod a másik lemezt.

[link]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10603) tasiadam válasza AiRLAC (#10602) üzenetére


tasiadam
veterán

Elkezdtem, de menet közben az egyik disk eltünt, sehol nem tudom előcsalogatni, bios és a HDD stetinel látja, más nem.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#10604) #64791808 válasza Zotya0218 (#10600) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ugye :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD

(#10605) ocsi19


ocsi19
senior tag

Sziasztok!

Alaplapi raid vezérlőt használtam (asus p8z68 deluxe gen3) és bezony az új ASUS z370-es lapon nem ugyanolyan vezérlő van. Lehet esetleg külön pcie raid vezérlőt venni ami azonos a régi asus lapommal, hogy újra lássam az adataimat?

régi lap: https://www.asus.com/Motherboards/P8Z68_DELUXEGEN3/specifications/

Előre is köszönöm a segítséget.

üdv.: ocsi

(#10606) #64791808 válasza tasiadam (#10603) üzenetére


#64791808
törölt tag

Azt ugy hivjak, hogy megmurdalt a HDD

(#10607) #64791808 válasza ocsi19 (#10605) üzenetére


#64791808
törölt tag

Milyen RAID volt? 0/1/5/10?

(#10608) AiRLAC válasza tasiadam (#10603) üzenetére


AiRLAC
addikt

Eszközkezelőben látszik? Diskpart mutatja (show disk)?

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10609) MCGaiwer


MCGaiwer
addikt

Sziasztok! QNap Nasban van 2 x 3tb disk Raid 0-ban. Hogy tudom ezt a legegyszerűbben 2x10tb-os lemezre migrálni?

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#10610) AiRLAC válasza MCGaiwer (#10609) üzenetére


AiRLAC
addikt

Van még hely benne lemeznek? Mert ha nincs, akkor csak úgy, hogy hálózaton/USB porton keresztül lemásolod, majd lemezek be, visszamásolod.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10611) MCGaiwer válasza AiRLAC (#10610) üzenetére


MCGaiwer
addikt

Köszönöm, sajnos nincs, ráadásul a gépen sincs 6tb szabad hely, úgyhogy be kell raknom az egyik 10tb-os lemezt, arra rámásolni, kivenni a 2x3-at a nasból, berakni azt is a gépbe, visszamásolni, kivenni az új 10tbost, berakni a kettőt a nasba, formázni, majd visszamásolni arra. (wifin 16TB-ot átmásolni kellemes lesz)

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#10612) AiRLAC válasza MCGaiwer (#10611) üzenetére


AiRLAC
addikt

Átmeneti kábelezést javasolok akkor. :DDD

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10613) djyuri válasza AiRLAC (#10612) üzenetére


djyuri
őstag

Én is :)

(#10614) #64791808 válasza MCGaiwer (#10611) üzenetére


#64791808
törölt tag

16TB Wifin az nem huzos, hanem konkretan felakasztod magad. Kabel. Mindenkepp.

Szerk: a kabel nem az akasztashoz, hanem az adatatvitelhez, meg mielott valaki...

[ Szerkesztve ]

(#10615) D.Va


D.Va
senior tag

Üdv!
Ma vettem + 16GB RAM-ot a gépembe és persze mivel nem tettszett egyből a gépnek (MSI B450 Gaming Pro Carbon AC) ezért töbször újraindult a gép magától, majd a BIOS resetelte magát és végre lett kép. A Reset miatt a SATA mód is elállítódott alap AHCI-re így az SSD-ről futó Win 10 természetesen nem látta a RAID0 tömbömet. (2db WD Black RAID0-ban)

Bementem hát a BIOS-ba visszaállítottam RAID módba a SATA-t, a RAID menü látja is a WD RAID tömbömet, viszont a WIN10 nem tölt be csak pörög a kerek betöltő karika. Ha visszaállítom AHCI-re betölt. De RAID módban csak teker a végtelenségig a winfos betöltés és nem tölt be. Nincs kékhalál, nem indul újra, nem fagy le... nincs semmi csak forog a karika...

Ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#10616) kovcsrob válasza DrojDtroll (#10044) üzenetére


kovcsrob
tag

Néha, maikor meglátok egy ilyen táblázatot (és olvasgatok itt) úgy érzem nagyon rondán benézek valamit. (vagy szerencsém volt)
Évek óta használok egy arc 1210 et egy asrock h87 ben. Meg sem fordult a fejemben, hogy nem fog menni. (kompatibilitás stb gondom lehetne)
Amikor a RAID 5 öt összeraktam számomra egyértelmű volt, hogy a három lemez sebessége KB két lemez RAID 0 sebességét fogja hozni. Írásban és olvasásban is. (max kis veszteség a kártya CPU ja miatt)
Ez a táblázat KB azt mutatja, ahogy az alaplapi ment. Ami kicsit olyan volt, mintha nem röptében számolna. KB egy lemez sebessége alá esett be az írás.
Én tévedek és ez az egyszerre gyorsuló írás és olvasás az nem a szokásos dolog a hardveres RAID 5 nél? (ahogy a lemezek számát növelem)

Amikor pár hete szétkaptam a tömböt és átdugtam az alaplapi vezérlőre, meg sem lepődtem, hogy látja. Olvasni nem próbáltam, addigra üres volt a tömb. De azt hittem, hogy ezek mostanra szabványos dolgok. (és csak régen volt a chipsetes kínlódás)
Ha megjön az asr 6805t kártyám újra kell építenem a tömböt?
Lehet simán meg sem fog nyekkenni? (ebben a lapban)
A régi kártyám Kb mindent lemezt olvasott továbbított meghajtóként. Eszembe sem jutott lemezkompatibilitási listát nézni.

Eleve ragaszkodom, az asztalimban a hardveres RAID kártyához. Valahogy az előre olvasási algoritmusoknak köszönhetően folyamatosabb az olvasás. (nem RAID meghajtóknál is) Nem rángatja annyiszor a fejet.
Többet próbálkozik egy egy hibás lemeznél. Az alaplapi simán leolvasott szó nélkül fél fájlokat. (egy egy vacakoló meghajtóról)
A WD green átugrálta és törölte a fájlokat. (aztán keresgéljem, hogy mi csak látszik teljes állománynak) És a HDD továbbra is tökéletes volt a SMART szerint. Az arc 1210 el legalább látványosan próbálkozott előtte. És a végén bejegyezte gyengének a szektorokat.

Tömb szétesés meg hasonló horror dolgok eddig meg sem fordultak a fejemben. Úgy voltam vele, hogy két meghajtó teljes halála a teljes adatvesztés. Újraépítés közben max fájlokat veszíthetek, ha a második meghajtó is elkezd vacakolni(de nem hal le teljesen).


(#10617) djyuri


djyuri
őstag

Üdv :)

Ki is mondta,hogy a windows-os raid gyorsabb stabilabb,mint a bios-os? :)

Had csapjak a kezeire de nagyot :) 4-ed sebesség és resetnél másolás közben néha beesik RAW-wá. A bios-ossal ilyen bajom nem volt.

(#10618) djyuri válasza djyuri (#10617) üzenetére


djyuri
őstag

Update:

Nyilván észrevehettem volna,de ha más sem,akkor:
Valamelyik Win update által átíródott az alapértelmezett formázási egység a tetü win10-ben, ezért ha nem te választod ki például az optimális 64k-t,akkor valami nem neked valót fog kiválasztani helyetted és gyakorlatilag belassul a dolog. Persze még meg kell találjam a legjobbat,mert most 350k a max és a bios-os 450k volt.

nekem ez volt a baj...öröm bódogság. Még a másolás közbeni reset gomb nyomkodás hátra van. reméljük a legjobbakat!

[ Szerkesztve ]

(#10619) UnSkilleD


UnSkilleD
senior tag

adott egy lsi 9201-8i hba, it módba flashelve

post során ctrl+c vel belépek a vezérlő utilitybe de egy lemezt sem látok rákapcsolva ennek ilyennek kellene lennie az it mód miatt vagy ilyenkor is látni kellene a lemezeket?

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#10620) #64791808 válasza djyuri (#10617) üzenetére


#64791808
törölt tag

Senki. En irtam olyat, hogy LETEZIK olyan eset, hogy a Windowsos RAID gyorsabb, illetve LETEZIK olyan eset, hogy stabilabb.

(#10621) djyuri válasza #64791808 (#10620) üzenetére


djyuri
őstag

https://prohardver.hu/tema/raid_5/hsz_10618-10618.html

De egyébként már választásom nem volt. A jelenlegi csipszetem raid-re állítva nincs benne a windows támogatási listában. Fél év után felmennek végre a frissítések. Raidbe már csak kékhalálozik a frissítések után.

Marad a 350k sebesség. A stabilitás viszont szerintem azonos. Tehát marad így.

Üdv

(#10622) #64791808 válasza djyuri (#10621) üzenetére


#64791808
törölt tag

A stabilitas alatt azt ertettem, hogy ha egy HW RAID vezerlo megdoglik, akkor a tombot egy masik tokugyanolyan vezerlo nelkul nem egyszeru visszahozni. Ezzel szemben egy Windows szoftveres RAID eseteben (dinamikus lemezkezelesrol beszelek) barmelyik masik Win is siman felismeri es kezeli tovabb a tombot.

A Storage Spaces mar egy picit masabb tema.

(#10623) djyuri válasza #64791808 (#10622) üzenetére


djyuri
őstag

Ez a dead parts, avagy az elhalálozott dolgoknál okés. Ezt fel is írtam magamnak ;)

Az adatírás közbeni win10 kékhalálok vagy áramszünetek okozta adatvesztésre értettem a stabilitást.
eltekintve az akkus raid vezérlőktől akartam még kideríteni,hogy van-e különbség a bios és windows raid között,hogy ha írás közben dobja el a gép magát vagy megy el az áram.

(#10624) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Rutintalan vagyok Raid témában (is).
Ezért előre is elnézést kérek!
Szóval, egy barátomnak NAS-ában van 4db HDD Raid5-ben. Úgy fest, hogy elhalálozott neki benne az egyik HDD.
Ha a maradék három HDD-t beteszem egy PC-be (ki szeretném zárni a NAS hibáját), akkor lehetséges ott helyreállítani a Raid kötetet?
Azért gondolkozom ebben a megoldásban, mert maga a NAS gyanúsan lassú. Percek alatt jön be a web-es kezelőfelület is.
Köszi előre is mindenki segítségét!

[ Szerkesztve ]

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#10625) AiRLAC válasza ratkaics (#10624) üzenetére


AiRLAC
addikt

Milyen NAS? Én nem kockáztatném az adatokat PCben, cserélt ki a hibás lemezt és építse újra előbb. A lassúsága is lehet emiatt.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10626) ratkaics válasza ratkaics (#10624) üzenetére


ratkaics
senior tag

Még csak telefonon beszéltem a barátommal , mondta ugyan a nas nevét, de nem értettem rendesen. Számomra ismeretlen típus volt.
Ha a NAS ban most 4db 2TB- HDD van, akkor a hibás helyére be lehet tenni egy 4sTB-et? Az van otthon Neki a polcon.

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#10627) HUfantom válasza ratkaics (#10626) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia!
Berakni be lehet, de akkor a 4TB-is lemezt a gép / tippre synology / visszaminősíti 2TB-osra ergo a többit nem használja.
De helyre fog állni a tömb.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10628) ratkaics


ratkaics
senior tag

Elméleti lehetőség van a Raid kötet helyreállítására egy másik gépben? (Mondjuk egy PC-ben.)

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#10629) UnSkilleD válasza ratkaics (#10628) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

ha ext4 vagy btrfs a fájlrendszer a lemezeken akkor lehet egy live linux alól

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#10630) AiRLAC válasza ratkaics (#10628) üzenetére


AiRLAC
addikt

NAS gyártó függő, általában igen

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10631) HUfantom válasza ratkaics (#10628) üzenetére


HUfantom
őstag

Én nem értem a kérdést.
Azt mondtad 4 Diszkes RAID 5.
Ha az egyik meghal a tömb működik...... rajta van max 6 TB anyag.
Ha beraktok egy 4. merevlemezt akkor újraépül.

Ha menteni akarsz töltsd le róla egy géppel amiben van min 6TB hely.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10632) #64791808 válasza djyuri (#10623) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ott van, abban celravezetobb a RAID vezerlo es a kikapcsolt write-cache. Viszont akkor lomha lesz. A Windows soft-raid esetben a write cache mindig be van kapcsolva, es ha jon az aramszunet, akkor gond van, es persze reboot utan azonnal resync.

(#10633) #64791808 válasza ratkaics (#10624) üzenetére


#64791808
törölt tag

Szia,

ahogy elottem irtak, ha a RAID5-ben az egyik (de csak az egyik) lemez meghal, attol meg a tomb hasznalhato, csak nem hibaturo tovabb.

Kerdesedre a valasz, hogy gepben ujraepitheto-e: nemigen. Szaktudas es celszoftver kell hozza, akkor igen, de messze nem power user szint.

(#10634) FeRRaR1


FeRRaR1
őstag

Sziasztok, Adott egy Asus X570-as alaplap. A problémám hogy a sata portokat 2 módba tudom tenni AHCI vagy RAID. Amennyiben raidre teszem akkor mindent bele akar tenni a kötetbe ami sata. Ahciban pedig nem enged raidet létrehozni. Szóval jól gondolom hogy ez úgy nem fog menni hogy 2x5TB raid 0 + 1db 2TB?

(#10635) AiRLAC válasza FeRRaR1 (#10634) üzenetére


AiRLAC
addikt

Jól. A Raid0 még mindig rossz ötlet, annál csak az alaplapi fake-raid + Raid0 rosszabb ötlet.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10636) zsopu válasza FeRRaR1 (#10634) üzenetére


zsopu
tag

Vagy AHCI mód és windows raid

(#10637) djyuri válasza zsopu (#10636) üzenetére


djyuri
őstag

+1
Én is váltottam.... A driver support is ocsmány az alaplapi raidhez... Legalábbis Asus Maximus VIII Formula esetén.

(#10638) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok,

Debian-al szeretnék egy hobbi projektet, raklap 2.5" noti HDD-ből bevásárolva és ezeket használni egy gépben. Akár épített házban, akár normálban, hülyére konverterezve a DVD-nyi és 3.5" HDD-nyi helyeket és így teletömni noti vinyókkal.

Elektronikailag a tápot is megoldanám ügyesen, hogy jó legyen.

Ehhez kellene nekem minél több SATA port. Alaplapi 4 + [link] ez a 16 portos kártya, vagy mit ajánlanátok ? Esetleg 2x 8port-os kártyákkal ? (Ezzel némileg redukálva vezérlő hibát, ha a két vezérlőre tett akármilyen szintű raid-eket a végén raid1-be teszem).

Nem datacenter szintű hipertúlbiztosításra gondolok, csak legyen "valami", brahi mókaprojekt. Természetesen tárolnék is rajta mindenfélét, fontosat is, kevésbé fontosat is. Softraid, több szintű. Még csak elmélet.

Szóval marha sok SATA porthoz mit ajánlanátok ? (A 16 portos kontroller amúgy tud olyat, hogy egymás után ébreszti fel a HDD-ket és hasonló finomságok, így egyenletesebben terhelik be a tápot például).

Beteg dolog. Tudom. És semmi értelme. De aki lélekben velem tud tartani, mit javasolna ? :D

Köszi :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#10639) djyuri válasza Dißnäëß (#10638) üzenetére


djyuri
őstag

Szia!
Ehhez egyelőre csak egy dolgot tennék hozzá építő jelleggel:
A tápfesz legyen nagyon stabil. Hamar kihalnak a vinyók,ha beesik és/vagy zajos a táp.
Lineáris táp lenne az igazi,de ekkora méretben nagyon borsos.

(#10640) Dißnäëß válasza djyuri (#10639) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Szia !

Szerintem SMPS-el is próbálkozhatok, de van helyem lineárra is. Graetz híd, trafó, nagy kondi blokk, lineár stabilizátor(ok), lehet többet alkalmazok inkább 1-2 ágra, kis LDO-s szűrőáramkör és meg is volnánk.

2.5" HDD-k lennének, itt azért nincs akkora áramfelvétel induláskor sem, valamivel jobbak, mint asztali társaik. Persze ha sok, az ezeknél is meglátszik gondolom.

A tippet köszi mindenesetre. :R

Táp oldalon nem szükséges semmi logika, vezérlés, ilyesmi, igaz ? A HDD-knek ha a stabil, névleges feszt megadom, ők altatják magukat (ha úgy van) és minden ilyen, igaz ? (Abból indulok ki, hogy igen, ha egy vacak 4-tűs molex-et át lehet SATA-power csativá adapterezni, tehát nem megy semmiféle jel egyik tűn sem a táp fele, hogy vegye el az áramot a HDD-től - ezt a HDD szabályozza a SATA protokollon az adatkábelen kapva a jelet, hogy "aludj be" és akkor nem vesz fel annyit a tápból, ha jól sejtem).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#10641) zsopu válasza Dißnäëß (#10640) üzenetére


zsopu
tag

Pld, itt találsz kábelt hozzá:
https://malnapc.hu/banana-pi-sata-hdd-kabel

Azt gondolom tudod, hogy stabil 5V kell neki és induló árama valahol 1,2-1,5A/db körül van...
Táp méretezésnél azért azzal számolj, hogy egyszerre indulnak bekapcsoláskor (20 db 2,5 HDD-nél ---> 5V, min 30A! :D)

(#10642) Dißnäëß válasza zsopu (#10641) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A valasztott vezerlokartya es SATA power ficsorok miatt egymas utan indulnak, nem fogjak egyszerre megrantani a tapot ;)

Arduino-val megoldom. Megiscsak tap oldali mokolas lesz kicsit, de nem veszes.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#10643) djyuri válasza Dißnäëß (#10640) üzenetére


djyuri
őstag

A táp legyen gyors reagálású. A lineáris az azonnali,ha van elég kondi előtte.
A PC táp pedig nem is tudom. Mert ugye többnyire ennek 5V kell.

Én ha magamnak csinálnám és nem kéne szép legyen, akkor redundánsba megépíteném. Mondjuk 8-10 vinyó/táp (ilyen 300W körüli tápok)

Lineárisba sok párhuzamos tranyóval oldanám meg,hogy a felfutási él minél meredekebb lehessen. Mondjuk 2SA5200. Ez már 30Mhz-es, ami már bőven elég.

(#10644) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Ja ide már írtam korábban :D

NAS készülne, Open Media Vault-al, de lehet vmi zfs alapú lesz a végén (egy ECC RAM-os vasocskán, ami ténylegesen használja is az ECC-t).

4-8 portos PCIe SATA kontrollereket nézegetek, nem lesz elég az alaplapi. Utóbbit nem is igen használnám szerintem.

Sok HDD-t szeretnék.

Vannak egész jó áron olyan kontroller kártyák, melyeknek saját akksija is van - ezt hogy kell elképzelni ? Rajta van egy raklap kondenzátor, vagy külsős akksit köt rá az ember ? (Gondolom gyárit).

Egyedüli célom egy áramkimaradás esetén bekövetkező adatvesztés elkerülése, főleg ha nem zfs-ezek és write hole-os megoldással dolgozom. De amúgyis. De ha akksis vezérlők nagyon macerásak, inkább 2-3 szolídabb vezérlővel dolgozva oldom meg, a PC-t tápolva szünetmentessel.

Debian, Ubuntu, említett OMV (ami Debian alapú), ilyesmik játszanak host-ként majd.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#10645) FeRRaR1 válasza zsopu (#10636) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Kicsit utána olvastam a napokban, igazából adattárolásra tökéletes lenne nekem.

Egy kérdés amire nem kaptam egyértelmű választ. Ugye a bios AHCI-nak látja az tiszta sor. Bootolásnál ahogy a windows tölti be a drivereket már egy kötet lesz.

Viszont windows telepítést túl él? Mivel hamarosan újra szeretném rakni, már a második gépen fut és 2 éves. 10 van most és 10 menne fel természetesen. Amennyiben igen akkor most belaknám, ha nem előrehoznám a telepítést.

(#10646) zsopu válasza FeRRaR1 (#10645) üzenetére


zsopu
tag

Raid0 adattárolásra? :N elég bátor lépés!
Szerintem hozd előre a telepítést. (az a tuti)

(#10647) FeRRaR1 válasza zsopu (#10646) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Van mentésem több helyen, NAS illetve fontosabb dolgok offline + felhőbe.
Csak az számít hogy gyors legyen meg egynek lássa a rendszer.

Mindegy, ha nem tud senki biztosat kipróbálom. Létrehozom a kötetet Win alól másolok rá pár dolgot és újrarakom. Aztán lesz ami lesz...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.