Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) adamfactory


adamfactory
csendes tag

Sziasztok!

Talán hasznos lesz ez az infó minden kezdő, otthoni RAID 1 felhasználónak. Én magam is kezdő vagyok a kérdésben, hogy őszinte legyek csak felhasználói belelátásom van az IT világába és eszem ágában sincs okoskodni a témát illetően.

A lényeg: összeállítottam egy konfigurációt, amiben a következő eszközök (csak a lényeget írom) vannak.

- ASUS P8P67 EVO alaplap (szoftveres raid támogatással)
- 2db WD 2TB-os HDD
- 1db OCZ Vertex 3-as 128GB-os SSD (a rendszer számára)

Amikor először beállítottam a RAID 1-et és a régi HDD-kről felpakoltam minden adatot, tapasztalatlan, suttyó zöldfülüként kipróbáltam, hogy egyesével lehuzkodom a winchestereket és örültem mint állat, hogy jé mindkét helyen megvan minden, elérem az adataimat, nekem az életben már problémám sosem lesz ezzel. Újraindításnál mindkét winyó visszadug, azután RAID 1 rebuild és minden gyönyörűen ment.

Jött a BIOS frissítés: NA ITT MINDEN SZÉTMENT!

Kb. egy hétig használtam úgy a gépet, hogy a SATA RAID beállítás AHCI módban volt. Nem tudom megmagyarázni a jelenséget, és nem is vettem észre. Én nem állítottam át a RAID módot AHCI-ra, és miért is tettem volna? Volt aki azt mondta, hogy a BIOS frissítésnél minden alaphelyzetbe áll vissza, volt aki meg azt, hogy három beállítás sosem változhat: BOOT sorrend, PASSWORD, SATA MODE.

Na ilyenkor mi van? :))))

Szóval az az egy hét egy HDD-vel ment és nyilván azon sok módosulás volt. Töröltem is régi bekapokat, meg voltak lementve új projektek, fájlmozgatás, stb, míg a másik HDD offline üzemmódban heverészett.
Aztán észrevettem, hogy indulásnál nincs RAID képernyő.
Restart, visszakapcsoltam a BIOS-ban a SATA beállításokban a RAID módot.
Restart, feljött a RAID képernyő, a sarokban üvöltött a REBUILD felirat.
Oké, nyugodt lettem, mígnem elindult a CHKDSK. Bánom már, de hagytam. Egy teljes napig ment, (1.2TB adatot kell rebuild-elni) és letörölt minden cuccomat...

Erre persze mindakkor jöttem rá, miután betöltött a win 7, ami nem láttott egy rakás könyvtárat. Kicsit levert a víz, bár volt már szerencsém adatokat visszaállítani.

Az érdekesség az, hogy a két HDD-n, amik között az 1 hét alatt nagy különbségek lettek, a rebuild után a nem látott "deleted" fájlok is pontossan ugyan ott voltak.

Oké. Get data back, aztán egy harmadik HDD-re kiment minden.

Itt fontos, hogy csak akkor szabad visszamásolni majd a RAID-re mindent, ha az a rebuildet már befejezte!

Hogy őszinte legyek, nem is értem ezt a cirkuszt, hogy miként törli valami a fájlokat a gépről az én tudtomon kívül. Szerintem a CHKDSK a bűnös, amit most ki is fogok írtani gyökereiben!

Ami a lényeg!

- BIOS frissítés után nézze meg az ember fia, lánya, hogy a RAID be van e kapcsolva.
- A CHKDSK-et ki kell kapcsolni a fenébe, vagy le kell állítani, tehát BOOT alatt ne menj ki kávézni). A REBUILD-et majd szépen Windows alatt megcsinálja a gép (ilyenem volt már és ugyan sokáig tart, de rendben működik utána minden)

Mindent összefoglalva kissé beparrantottam, de már dolgozom a megoldáson. Remélem, mindenkinek jól jön innen pár infó.

Üdv és sok sikert mindenkinek az IT világában!
Ádám

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.