Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Iggyboy


Iggyboy
csendes tag

Sziasztok!

Szétnéztem a fórumtémák között és sajnos a problémámmal kapcsolatosat nem leltem fel ezért indítottam ezt az újat.

Próbálok minden hasznos infót leírni, hogy minél jobban bele tudjátok élni magatokat a helyzetembe :)

Problémám a következő:
ASUS V6-P5G31E barebone PCn lévő WinXP (32bit) rendszeremet szeretném átköltöztetni egy frissen vásárolt 60GB-os OCZ SSD-re. A rendszerpartíció egy olyan RAID1-es tömbön van, amelyet 2db 160GB-os Hitachi winchester tesz ki. A RAID kártya egy VIA chipsetes PCI-os cucc.

Ez alapján a Logoutos cikk alapján elvégeztem az XP-s rendszer klónozását az SSD-re és első körben működött is. Ez azt jelenti, hogy amíg a RAID kártya a gépben volt addig elindult a rendszer az SSD-ről, de mikor kivettem a kártyát belőle, már nem volt hajlandó elindulni a WinXP. A loader után és az "Üdvözöljük" c. képernyő között van egy kékhátteres kis Windows XP logos háttér, na onnan tovább már nem volt hajlandó továbblépni. Mivel lehetne ezt az "apró" hibát kiküszöbölni, hogy minden további nélkül lehessen használni a klónozott XP-t?
Nem vagyok nagy számtech guru de sejtem, hogy köze van ahhoz, hogy a régi rendszer egy hardveres RAID tömbre lett létrehozva.

Pár dolog megjegyzésként, hogy a felesleges hozzászólásokat elkerüljük:
- NEM akarom frissen telepíteni az XP-t, vagy Win7/8-at telepíteni mert az jobb! Azaz pontosan ugyanezt a már meglévő oprendszert szeretném használni! Ne érdekeljen, hogy miért! :)
- IGEN olvastam az ezzel kapcsolatos Windows XP költözés HDD-ről SSD-re c. kiváló cikket, de nekem a még fentebb említett Logout-os írásban ajánlott Macrium Reflect nevű ingyenes programmal sikerült a klónozás és mint említettem, amíg a raid kártya a gépben volt, működött is.

Remélem nem raboltam a drága időtöket a problémámmal.

[ Szerkesztve ]

(#2) ocso válasza Iggyboy (#1) üzenetére


ocso
tag

Itt alapvetően azzal van a probléma, hogy a RAID drivereket tölti be az XP induláskor, mivel arra lett telepítve, AHCI-t támogatja a lap?
Utána kell néznem, mert régebben foglalkoztam ilyennel, manuálisan driverek másolása a rendszerre, registry átírás és máris ment.

(#3) Iggyboy válasza ocso (#2) üzenetére


Iggyboy
csendes tag

Istencsászárság lenne!

Sajnos tisztában vagyok vele, hogy nem könnyű móka, de az ünnepek alatt lenne időm molyolni vele, szóval, ha tudnál segíteni a dologban akkor azt nagyon megköszönném.
Nem tudom, hogy támogatja e az AHCI-t az alaplap, de segítségképpen linkelem a barebone manual-ját: KLIKK
Remélem ezzel is tudtam segíteni. Egyébként szerintem sajnos nem támogatja.

(#4) ocso válasza Iggyboy (#3) üzenetére


ocso
tag

Szóval, már jó régen volt, ime találtam még segítséget, anno nekem IDE és SATA/AHCI váltással voltak problémáim, de elvileg a probléma hasonló, ebben az esetben is, a lényeg, hogy a megfelelő storage driver-t kell engedélyezni a Windows-ban, hogy elérje a merevlemezt az adott chipset-en keresztül. Neked G31 chipset-es alalpod van, ami ICH7-es északi híddal rendelkezik, ime egy cikk ami ezzel a chipsettel dolgozik:
RAID without reinstalling Windows XP
Ez éppen azt mutatja meg, hogy az alaplapi RAID-et, hogy tudod engedélyezni reinstall nélkül, viszont neked külön RAID kártya van.
Alap cikk IDE és SATA váltás között: How to Change SATA Hard Disk Mode from IDE to AHCI / RAID in BIOS after Installing Windows?
Ez eggyel későbbi chipset-re, de meríthetsz belőle példát: [link]
Ez elég releváns a ICH7-hez: [link]
Egy fórum, ahol hasonló a dolog: [link]

Lényegében ezeket a kulcsokat kell módosítani a registry-ben (az eredeti operációs rendszer alatt - legyen mindig mentésed):

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\pciide
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iaStorV
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iaStor

és talán a te esetedben lesz egy ilyen most a VIA Raid kárytához tartózó driver miatt (vagy valami via kezdetű):
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\viamraid

Mindegyik service alatt lesz egy "Start" nevű kulcs, ezeknek az értékeét kell 3-asról átírni 0-ra.
(0 jelenti a Boot során való indulást, a 3 pedig, az ún. On-demand mód csak)

Véletlenül nem ez a RAID kártyád típusa: VIA VT6421 RAID Controller?

A fentiek alapján találn sikerül megoldani a problémát.

(#5) Iggyboy válasza ocso (#4) üzenetére


Iggyboy
csendes tag

Tyű!

Köszi a részletes infókat.

Sajnos csak 2 hét múlva tudok nekifeküdni a gépnek, mert fizikailag nincs a közelemben. Addig átnyálazom az általad küldött ismeretanyagot és tovább bombázlak kérdésekkel, ha lesznek.

A RAID kártya típusát még meg fogom tudni mondani később.

(#6) ocso válasza Iggyboy (#5) üzenetére


ocso
tag

Nincs mit, ha tudok segítek! ;)

(#7) ocso válasza Iggyboy (#5) üzenetére


ocso
tag

Még csak annyit, ami amellet szólna, hogy telepíts inkább Win7-et, hogy az SSD-t élettartamát ezáltal nagyban megnövelheted, mert sajnos az XP nem támogatja a TRIM-t...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.