Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zlutor


zlutor
aktív tag

Hali!

Hasznal valaki ''Scythe Quiet Drive Internal HDD Silencer''-t? Sok jot olvastam rola, de a szemelyes tapasztalat potolhatatlan... Akinek van, hol vette? En egyenlore csak a ComputerMode listajan lattam ([link]), de az nekem a ''vilag vegen'' van...

[Szerkesztve]

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#2) liksoft válasza zlutor (#1) üzenetére


liksoft
nagyúr

Én csak azt tudom, hogy ilyent NEM használnék. A drive-ok egyik gyakori haláloka, hogy túlmelegszenek és megfőzik magukat. Olyanról meg még nem hallottam, hogy egy szivacs kimagasló hővezetéssel rendelkezne.

Szerk: Talán nem véletlenül nem kapható a ''sarki fűszeresnél''.

[Szerkesztve]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#3) zlutor válasza liksoft (#2) üzenetére


zlutor
aktív tag

Hali!

Miert fone meg? :F

A vinyo egy alu hazba kerul, amit ''hovezeto szivacs'' - akarmit is jelentsen ez - kot a kulso, szinten fem hazhoz. Miert lenne ennek rosszabb a hovezetese, mint ha nincs semmiben sem a vinyo? A holeado felulet tuti nagyobb...

A tesztek szerint azon vinyok eseteben, amik nem igenyelnek eleve aktiv hutest, meg csokkenti is az uzemi hofokot...

Amugy mit jelent a ''sarki fuszeres''? ;)

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#4) Ősember


Ősember
őstag

ide elfért volna: ''Scythe tulajok topicja'' [link]
amugy meg nem tul sokat hallani hdd hütésröl. igazábol mindegyik csak melegiti a vinyot, cserébe viszont nem teljesen némitják el öket :(

mod: amugy meg pl z0ty-nál lehet kapni olcsobban ;)

[Szerkesztve]

______________________________________________________________________ www.rambazar.com - G.Skill minden szinten - 8GB DDR3 15.000Ft alatt!

(#5) liksoft válasza zlutor (#3) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

A szabadon hagyott drive körül áramlik a levegő még akkor is, ha nincs saját ventillátora. A tápegységé mozgatja a levegőt. Hangszigeteléshez rugalmas sokkamrás közegre van szükség. Ilyen a szivacs, hiszen a benne lévő légbuborékok egymástól szeparáltak, ugyanakkor rugalmas az anyag. Igen ám, de a hőt el kell vezetni. A buborékok nem fogják, hiszen szigetelő tulajdonságúak. Marad a szivacs anyaga. Ha fém, akkor viszi a hangot, ha műanyag, akkor hőszigetelő.

Igen, láttam a fém házat. Kettőt is. Egyet a drive-nak, egyet meg kívülre. De a kettő között láttam az előzőekben leírt tulajdonsággal rendelkező szivacsot is. És a szivacs hővezetése a legutolsó információim szerint siralmas.

Hangsúlyozom, nem teszteltem, de hasonlóan ''jó'' terméknek tartom mint a ''DVD visszatekerő''-t. Igen, olyan is kapható.

Szerk: sarki fűszeres = legközelebbi elektronikai bolt.

[Szerkesztve]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6) zlutor válasza liksoft (#5) üzenetére


zlutor
aktív tag

Hali!

Akkor, ha jol gondolom, te nem nagyon hiszel semmilyen, hasonlo HDD halkito csodaban? Viszont mit lehet tenni, ha zavar a vinyo hangja (a ''csereljem halkabbra''-on kivul)? Haz hangszigetelese? :F

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#7) liksoft válasza zlutor (#6) üzenetére


liksoft
nagyúr

Végy hosszabbító kábeleket és tedd a spájzba.

A halkítás, tuningolás és minden extra az elért eredményeket figyelve négyzetes árban van. Minél többet szeretnél, annál drágább.

Vagyis a legolcsóbb a szomszéd szoba, utána a gumibakos rögzítés, stb... Ha csak a ventillátorokat cseréled halkabbra, az is 15-30eFt között mozog.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#8) lazydog válasza liksoft (#5) üzenetére


lazydog
addikt

Egy apró kis észrevételt hadd tegyek ezzel kapcsolatban.
Minden bizonnyal hab-ra gondoltál, miközben szivacsot említettél. Szivacs esetén nincsenek zárt buborékok.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#9) liksoft válasza lazydog (#8) üzenetére


liksoft
nagyúr

:R Igen.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#10) zlutor válasza liksoft (#5) üzenetére


zlutor
aktív tag

Szia!

Sertodes ne essek, de akitol az infod van, az leszedte a hovezeto lapok minket(!) oldalarol a''celofan''-t? Az alabbi cikkben ([link] irjak is, hogy ''Amit érdemes ezzel kapcsolatban megjegyeznünk, hogy még véletlenül se felejtsük el a hõelvezetõk mindkét oldaláról leszedni a celofánt, különben a hûtési teljesítmény igencsak csekély lesz.''

Vagy mar a HardwareOC-ben sem bizhat az ember? :DD

Az a fura, hogy a Scythe egyeb hutesi cuccai azert elegge ott vannak a szeren, miert pont itt benaznanak azzal a ''szivaccsal''? :F

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#11) lazydog válasza zlutor (#6) üzenetére


lazydog
addikt

Nagyothallás kivárása. :)

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#12) zlutor válasza lazydog (#11) üzenetére


zlutor
aktív tag

???? :F

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#13) liksoft válasza zlutor (#10) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Akkor vegyél!!!!! Tökéletes megoldás, megfagyasztja a winyódat, miközben semmit sem hallasz a működéséből. Gratulálok, sikerült megtalálnod a 21. század új csodáját, mely mindent képes űberelni. :R :R :R

:D :D :D

Végigolvastam. Apró megjegyzés. Én még nem találkoztam 15 perc működés után 23 fokos 160GB-os winyóval. Nekem még soha nem indult 18 :Y fokról a winyóm (kivétel, ha a hőérzékelő csal, esetleg már gyárilag). Gondolom a környezeti hőmérsékletet nem változtatták. Ebben az esetben a szobában lehetett vagy 12-15 fok. És nyáron mi lesz? Egy drive hőmérsékleti beállása akkor történik meg, ha az egész rendszer beáll. Ennek az ideje 1-2 óra! Ennél rövidebb ideig tartó teszt finoman szólva nem a valós eredményt hozza.

A cikk olvasása után méginkább fenntartom az előzőekben leírtakat. Hogy miért? Mert közel 2 évig alkatrész és gyártmányvizsgáló laborban célműszereket készítettem a kollégáimmal.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#14) zlutor válasza zlutor (#12) üzenetére


zlutor
aktív tag

Hoppa! Megertettem... Bocsanat, nagyon reggel volt az meg nekem.. :R

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#15) zlutor válasza liksoft (#13) üzenetére


zlutor
aktív tag

Tenyleg meg is fagyasztja? :Y Kiraly! :C

na jo, azt hiszem, megsem lesz nekem ilyenem - ha mar ekkora ellenerzessel viseltetnek iranta a szakertok... ;)

Komolyabban: a dologban szerinted a hovezeto ES hangszigetelo bizbasz - illetve annak hianya - a bibi? Elkepzelhetetlennek tuni, hogy ezt ne lehetne megoldani...

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

(#16) Kaics


Kaics
tag

Most szereztem egy ilyen szerkezetet. Tesztelni fogom és akkor majd visszatérünk rá.

(#17) Rover623 válasza Kaics (#16) üzenetére


Rover623
félisten

No mi a helyzet...?
Esetleg megsült a vinyó...?:DD

primus inter pares

(#18) Kaics válasza Rover623 (#17) üzenetére


Kaics
tag

Még nem. Majd megsütöm, de még nem volt időm beszerelni. Talán hétvégén.

Viszont, az előző tulajnál az eszköz nélkül csupán 2 fokkal lett alacsonyabb a vinyó hőmérséklete.

Miért vagytok ilyen szkeptikusak? Inkább bíztassatok! :D

(#19) Kaics


Kaics
tag

WDC WD1600JS-60MHB5

Alapban 32 fokos, terhelve 38 fokos hőmérsékleten üzemelt. Nem volt túl hangos.

Az SQD-1000 ''Quiet Drive'' használatával alapon 36-38 fokon üzemel, ami nem kevés. A dologhoz hozzá tartozik az is, hogy a passzív táp viszonylag közel van a szerkezethez és a szellőzés elég gyenge. Lehetne ezen még mit javítani. Terhelés alatt még nem néztem a hőmérsékletet. Közelről halk búgást hallani, távolabbról szinte semmit.

(#20) Kaics


Kaics
tag

Kicsit nyúztam a gépet: terhelve a hőmérséklet a 44 fokot is elérte. :U

(#21) Rover623 válasza Kaics (#20) üzenetére


Rover623
félisten

Az SQD-1000 ''Quiet Drive'' használatával alapon 36-38 fokon üzemel, ami nem kevés.
Nekem alapon 43-44...pucéron...terhelve 46-48 (de ehhez már nagyon kell nyúzni:U)...:DD
Honnan veszitek hogy ezek ''veszélyes'' hőmérsékletek...:F


[Szerkesztve]

primus inter pares

(#22) Kaics válasza Rover623 (#21) üzenetére


Kaics
tag

Egyszerűen féltem a kicsikét. :B Alapon 32 fokon szokott menni. Elvileg az 50 fokot is bírnia kell, de számításba vehetjük, hogy ezek az értékek csak megközelítőleg pontosak.

Most pl. 35 fokos, a hangját meg alig hallani. Kijelenthetjük, hogy a szerkezet bevált. :C

(#23) Ferdzsoo válasza Kaics (#22) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

ÉN nekem is van egy, és igen, nagyon fontos a HŐvezető gumiszerű anyag mindkét oldaláról lehúzni a müanyagot.
Nekem alapból, terhelés nélkül 38-42 fokos a vinyóm, de most nyár van, és a szobában legalább 28-30 fok van.
Télen ebből lazán le lehet venni 6-8 fokot. Ami viszont szerintem nem is rossz mindamelett hogy atomba némítja a vinyót, semmit nem lehet belőle hallani, csak ha a füledet ráteszed a szerkezetre...
Én meg vagyok elégedve vele.
Azonban tény és való: Nem hűtésre való..., némításra...

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#24) (jan) válasza Ferdzsoo (#23) üzenetére


(jan)
őstag

már csak aza a kérdés hogy a kedves kolégák milyen vinyót raktak a szerkezetbe ?

neke van egy 300 gigás samsungom ami hihetetlenül hangos jovolna megszüntetni a zajt csak nemtom 10 ezer foritn csak 10 ezer ...

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#25) Ferdzsoo válasza (jan) (#24) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Nekem egy WD 3200KS-van benne, ami mondjuk alapból nem olyan hangos, de így egyszerűen nincs hangja, amúgy most veszem meg a második quiet drive-omat, szóval a vinyóknak innentől KUSS lesz... ;]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#26) Klinyo


Klinyo
csendes tag

Hello

Én is egy ilyen csoda szerkezeten gondolkodom. És ha jól értem nem jelentős a melegedés de teljesen csendes.
Az én gondom az hogy 10.000 fordulton pörgő Western Digital Raptor vinyot kellene lecsendesítenie. Ezzel két gond van:
1. A Samsung vinyomhoz képest elég hangos, köszönhetően a nagy fordulatnak. Kérdés hogy mennyit tud ezen csendesíteni a szerkezet.
2. Az én vinyóim az előlapra szerelt venti mögött terhelés nélkül 28 illetve 25 fokon mennek. A dobozban szerelve lehet 40-50 fok között lesz hőmérséklete ? Mert ha így van az halott ügy részemről. Szerintem hosszú távon 40 fok feletti hőmérséklet nem szeretik a vinyok, persze ez teljesen szubjektív vélemény.

A vinyoim (ha egyáltalán érdekel valakit):
-Western Digital Raptor 150GB (WD150ADFD)
-Samsung 400GB (HD403LJ)

Már az előző életemben sem hittem a reinkarnációban.

(#27) Klinyo


Klinyo
csendes tag

Találtam egy tesztet:

http://www.radikalmod.hu/index.php?p=6&y=184&st=40

A teszt szerint tényleg jó kis cucc, de a Raptor merevlemezhez nem jó. :(((

Már az előző életemben sem hittem a reinkarnációban.

(#28) Shkiz0 válasza Klinyo (#27) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

na vazze pedig pont nézegettem hogy vennék egy ilyet a raptoromnak, mert mióta uj házam van eléégé kihallatszik a hangja. :O

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#29) Klinyo válasza Shkiz0 (#28) üzenetére


Klinyo
csendes tag

Semmi gond! Ezen az oldalon:
http://www.computermode.hu/
van egy SBX-1000 nevű csoda ami elbir minden vinyoval, és csak kétszer annyiba kerül mint a "mezei" SQD-1000.

Már az előző életemben sem hittem a reinkarnációban.

(#30) Shkiz0 válasza Klinyo (#29) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

találtam linket. itt pont raptorral tesztelik.
Bár a hőmérséklet egész jó, de a dB nem győzött meg.
teszt itt

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#31) flegos válasza Klinyo (#26) üzenetére


flegos
senior tag

Ha halkitani akarsz a vinyón akkor ajánlom figyelmedbe a Hitachi Feature tool nevü progit.
Elég sok vinyóval kompatibilis program feltételezhetöleg a tieiddel is.

''A lelkiismeret csak mutatja a jó irányt, de nem vezet oda!'' - William Petersen

(#32) Klinyo válasza flegos (#31) üzenetére


Klinyo
csendes tag

Hello

Kösz a tanácsot, természetesen ismerem a progit. Még a Raptor vinyóval nem próbáltam, de attól félek a nagy zaj, a 10000 fordulatból és a SCSI és a SATA technológia összevonásából adódik. Sajnos pont ezek a tulajdonságok miatt gyorsabb mint egy átlag vinyó. A Hitachi féle csodaprogramok mindig a sebesség rovására csendesítik a meghajtókat, illetve "állítólag" az adatok rendezésével csökken az olvasó fej munkáját. Ezért gondolom hogy a rezgést csökkentő HDD beszerelő-készletek és az eddig minden vinyomnál használt nem windows-os töredezetségmentesítő renszeres használata a legtöbb amit az ember tehet. Mivel a régi gépemben 3 Maxtor a mostani gépemben 2 vinyó egy WD, és egy Samsung van, asszem van egy kis tapasztalatom.

De nem leszek rest és teszek vele egy próbát hogy használ-e -é valamit, és majd megírom a tapasztalatimat.

Már az előző életemben sem hittem a reinkarnációban.

(#33) Klinyo


Klinyo
csendes tag

Hello

Sajnos kudarcba fulladt a próbálkozás az IBM - Hitachi Feature Tool v2.07-el. Nem tudom hogy miért de a SATA-ás Asus DRW-1814BL DVD írómmal összeakadt a program :W ezért már a hardver teszten se jutottam túl. Nem szívesen vesződőm tovább a programmal, de kísérletező egyéniség vagyok, ezért ha valaki tudja a megoldást megköszönném a segítségét.

Már az előző életemben sem hittem a reinkarnációban.

(#34) Veriakilis válasza Ferdzsoo (#25) üzenetére


Veriakilis
senior tag

Felhozom a topikot, mert érdekel a Scythe Quiet Drive SQD-1000.

Tényleg nincs semmi hangja benne egy halkabb HDD-nek?
Mondjuk este, éjjel sem hallani, amikor minden elcsendesedik, és csak a falióra másodperc mutatóját hallani?
Ha tényleg nem lehet hallani a HDD hangját a fenti környezetben sem, akkor veszek egyet...

Veriakilis

A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

(#35) canniball válasza Veriakilis (#34) üzenetére


canniball
nagyúr

Valahol valamikor valaki :D azt nyilatkozta róla, hogy a motorzajt teljesen megszünteti, de a seek zaj azért így is kihallatszik (bár gondolom jóval tompábban, mint nélküle).

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#36) Veriakilis válasza canniball (#35) üzenetére


Veriakilis
senior tag

Köszönöm!

A seek-et meg az Accoustic managment-el le lehet venni.

Veriakilis

A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

(#37) Veriakilis válasza canniball (#35) üzenetére


Veriakilis
senior tag

Vettem egyet. :D

Ha nem is teljesen szünteti meg a motorzajt, de a zaj kb. 70-90 %-át megszünteti.
A seek hangot 50-60 %-al csökkenti...

Persze ha a SysTool-ban leveszm az Accoustic Managment-ben a csúszkát "minimum noise"-ra, akkor semmiféle seek hangot nem hallani.

Szóval a 0 dBA zaj azért nem igaz, bár egy halkabb HDD-vel ki tudja mit produkálna Scythe Quiet Drive...

Én azt tervezem, hogy egy gyorsabb laptop HDD-t veszek, és teszek bele.
Esetleg 2 db laptop HDD-t a legkisebb fajtából, gondolom abból belefér 2.
Akkor gondolom tényleg nem lenne már semmi hangja.

Mondjuk az én teljesen passzív heatpipe-os hűtésemmel, az FSP-ZEN táppal tényleg nehéz lehalkítani úgy a HDD-t, hogy ne legyen semmi hangja sem.
0 darab ventillátor van a gépemben...

Veriakilis

A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

(#38) canniball válasza Veriakilis (#37) üzenetére


canniball
nagyúr

Noti vinyóra is van ilyen "doboz", én azt tervezem. Csak ahhoz először a HDD-t kell megvennem. :)

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#39) Prymus X. válasza canniball (#38) üzenetére


Prymus X.
tag

Hi.

Én is azzal vagyok bajba, hogy a stackerben a zen táppal meg a scythe s-flex 12cm-es ventillátoraimmal úgy lehalkítottam a gépet, hogy már csak a scythe quite drive-ban lévő raptor74GB AFDF-emet hallom.

A fő gondom az, hogy időnként kell archiválnom a 200gb-os samu vinyómra és ebben a rendszerben ő sajnos nagyon hangos és még a stackert is berezonáltatja, úgyhogy szeretnék hallani tőletek valami infót, hogy mire érdemes lecserélni a kis samut.

Előre is köszi.

(#40) Prymus X.


Prymus X.
tag

A systools nem képes az acoustic managementel szabályozni a raptoromon, de a samunse pedig van benne ncq vagy annak semmi köze hozzá?

(#41) Veriakilis válasza Prymus X. (#39) üzenetére


Veriakilis
senior tag

Ha az achíválásnál nem fontos a gyorsaság, akkor ezt ajánlom:

Samsung 250GB Serial-ATA HDD (2,5") Notebook-hoz (5400rpm, 8MB)
2.5"-os HDD notebookokhoz
28 128 Ft

A gépboltból vettem az adatokat, és az árat.

Veriakilis

A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

(#42) Prymus X. válasza Veriakilis (#41) üzenetére


Prymus X.
tag

Köszi, ezt mindeképpen számon tartom. De érdekelne a véleményetek a következő 3,5-ös winyóról is. A PH-s tesztben jól szerepelt, de a rezgésről nem olvsatam.

Samsung Spinpoint T166 500 GB (HD501LJ)
ami nem szerepelt, de nem rezonálnak és halkak állítólag:
Hitachi T7K500 és P7K500

Előre is köszi!

(#43) dezz válasza Prymus X. (#42) üzenetére


dezz
nagyúr

Ahány Samsung vinyót láttam, próbáltam eddig (újabb, amúgy igen halk típusok is), mind remegett, berezgette a házat, stb.

A leghalkabbak eddig (az utóbbi években) nekem a Seagate-ek (Barracudák), és az újabb Maxtorok voltak. Ilyen halkító dobozok nélkül sem zavaróak. Közép tartományban semmi hangjuk (>0,5m-ről), csak egy 50Hz-es CRT tévékre jellemző 15-16 kHz-es magas sípolás fordul elő (de ezt a tévékhez hasonlóan elég kevesen hallják, és jóval halkabban is adják ki), illetve ha több van egymás fölött, kicsit ezek is össze tudnak rezonálni (de közel sem annyira, mint amikor Samsung is van közöttük), ami egy mély, lassan pulzáló búgást eredményez (gumis alátámasztás v. felfüggesztés megszünteti).

[ Szerkesztve ]

(#44) Prymus X. válasza dezz (#43) üzenetére


Prymus X.
tag

Köszönöm.

Akkor vagy seagate vagy hitachi lesz.
Amúgy a halkító dobozban volt már a samu is a raptor elött és jóval halkabb volt vele, de ha be volt csavarral rögzítve rázta a házat azzal is, úgyhogy ez nem megoldás. Annak írom aki esetleg ilyenen töri a fejét. Jelenleg szivacs lábakon áll a "halkító doboz" a házam aljában és így nem rezeg és halk is ráadásul alacsonyabb hőfokon üzemel, mint a nyitott tetejü rackbe rakott samu, ami állítólag nem melegszi annyira.

By.

(#45) Prymus X. válasza dezz (#43) üzenetére


Prymus X.
tag

Amúgy sajnos azok közé tartozok akik hallják ezt a sípoló hangot, amit említesz.

(#46) Az-X válasza Veriakilis (#41) üzenetére


Az-X
őstag

És ha tényleg full kuss kell... Quiet Drive in a Quiet Drive!
Bár ez már nagyom súlyos betegség szerintem :DD

:)

(#47) Az-X


Az-X
őstag

Sajnos CM Stacker házikóban nem fér el, ha bent van a CrossFlow venti :(

:)

(#48) Prymus X. válasza Az-X (#47) üzenetére


Prymus X.
tag

A cross-flow venti elég zajos, akkor felesleges qiute-drive.

Bár nekem nincs cross-flowm, de hallottam már a hangját.

(#49) Az-X válasza Prymus X. (#48) üzenetére


Az-X
őstag

Csak le kell venni annyira a fordulatot, hogy ne halld. Nekem most úgy van beállítva... nem mondod meg, hogy forog vagy nem... mégis az egész alaplapon érezni a hűvös fuvallatot... szerintem nagyon nagyon jó dolog ez a CrossFlow cucc.

:)

(#50) Razermazer


Razermazer
őstag

Szóval a lényeg az hogy azokhoz a vinyókhoz jó amik eleve nem extrém sebességgel mennek. Fontos szempont a jól szellőző, ház nekem ilyen gondjaim nincsenek, cooler master házam van stacker 832. Akinek nincsen ilyen háza(mert nem olcsó´) az vesz előrre egy lassú fordulatszámú ventilátort, a vinyók elé gond megoldva. Raptorhoz én inkább a Nimurót ajánlanám nem csendesít annyira, de nem is főzi meg a vinyót

Sic Transit Gloria Mundi, "mindjárt lesz itt heresima és ne bassza ki"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.