Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) fps8


fps8
senior tag

Helo mindenki!
A következő probléma lépett fel: Van nekem egy Abit BE-6-II P2/P3 Lapom és sorra szétfűti a procijaimat... Eddig már szétküldött egy 700/100Mhz-es Cerkát és egy 366/66Celeront is. Mindössze egy proci nem égett még e bios-olás közben! Ez egy Pentium II Gyári tokozású passzív hűtéses 233-366Mhz körüli (nincs ráírva) proci.
Nos én azt látom hogy akármire állítom a megahercet illetve a szorzót, semmi nem változik (legalábbis lejebb nem megy a sebesség) és alapból 533/66-nak látja. Ami ugye kizárt! Majd elmegy a windows ablakig, elkezdi felismerni a cuccokat stb, és megfagy... Utána elindul a gép és a bios nem jön be mert lefagy... Hagyom egy 10-15 percet állni és megint eljutok vele odáig... Namost mitévő legyek??? Mit húzzak lejebb hogy le csökentsem a hőmérsékletét? Az áramerősséget érdemes csesztetni??? Vagy inkáb nézzek egy másik procit hátha??? Esetleg lapot a qkába??? Please HELP! Egy hónapja szívok vele! :R

[Szerkesztve]

"War... war never changes"

(#2) morp válasza fps8 (#1) üzenetére


morp
aktív tag

ha alapon túlmelegszik a proci akkor vagy rossz a hűtés, vagy túl sok feszt kap, szerintem

(#3) Gitros válasza fps8 (#1) üzenetére


Gitros
aktív tag

1) Nézz rá a lapodra!
2) Púposak a kondijaid? Nem kell, hogy több az legyen... elég 1-2 darad is.

Uff Gitros voltam...

UI: Ezeknél a lapoknál típushiba :(

''Számítógéppel sokkal gyorsabban megoldjuk azokat a problémákat, amik a számítógép nélkül nem is léteznének.''

(#4) Zoltán válasza fps8 (#1) üzenetére


Zoltán
őstag

Passzív hűtés... Már a 486-osok későbbi modeljeit sem szabadott passzívan hűteni, nem hogy a Pentium2-est. Azóta sem szabad semmilyen procit passzívan hűteni a vágyak/közhiedelem ellenére sem. (Most kivétel a speciális esetek, pl.: VIA egyes prociai.)

(#5) rlazol válasza fps8 (#1) üzenetére


rlazol
addikt

amíg nem áll fel a rendszert tarts mindent alapon, ha akkor is ez van, akkor próbáld ki egy másik lapban.

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#6) Pompi válasza Zoltán (#4) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

Azért ezt így nagy általánosságban nem lehet kijelenteni amit a passzív hűtésről mondtál.
Nagy a valószinüsége, hogy most az adott esetben nem olyan bordáról van szó ami ventillátor nélkül elbírja az adott procit, de akkor sem lehet így kijelenteni, hogy 486 óta nem lehet passzívan CPU-t hűteni a VIA-n kívül...

Valóban passzív processzor hűtő. [link]

Feel Good Inc.

(#7) Allien válasza Zoltán (#4) üzenetére


Allien
veterán

Hú, ez NEM talált! Az első gépemet a barátnőm cégétől vettük meg, mert leselejtezték. Ez egy Compaq gép volt, PII 400-s és biza CSAK alu borda volt rajta (tehát sorozatban így gyártották őket), venti EGY darab se, sőt, az egész házban csak a tápnak volt egy darab légkavarója. ERRŐL ennyit! Tehát, nem különleges eset ez! Az más kérdés, hogy az alaplap biosában szinte nem is lehet semmit állítani, nemhogy tuningolni!:DDD

Battlefield 2142-ben Alien69 ''the ACE'' | -=SoG=-Alien by Battlefield 2 | Hot Jazz Band 20(05). Jubileumi koncert |

(#8) mr_ricsi válasza fps8 (#1) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Menj be a biosba, és a hardver monitornál nézd meg, milyen core feszt ad a prociknak.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#9) Zoltán válasza Allien (#7) üzenetére


Zoltán
őstag

A Compaq-nak talán az Intel a jobb minőségű darabokat szállította, nem azt ami kisker forgalomba került. Gondolok itt arra, hogy a gyártáskor a sziliciumlap közepéről kivágott lapka sokkal jobb minőségű, sokkal nagyobb órajelet lehet vele elérni azonos melegedéssel. Gondolom ezeket a procikat kaphatta a Compaq, de nem a nekik való magasabbra skálázott órajellel, hanem a normál/alacsonyabbal. Pl: Egy PII-es skálázható mondjuk 300 és 1000 Mhz között. Amik a sziliciumlap közepéből készültek, azokat hajtják 1000 Mhz-en (aktív hűtéssel) amik meg a széléből valók, azokat meg 300Mhz-en aktív hűtéssel, így kb. mindegyikük azonos hőfokra melegszik. De a Compaq, ami nem egy mezei kisker, valószínűleg kaphatott procikat az 1000Mhz-esnek szánt szériából, 400 Mhz-en, így elég lehetett a passzív hűtés. Ez csak egy példa, nem is túl konkrét, szóval most ne kössön bele senki abba, hogy nem is 300, hanem 266 Mhz-től skálázható egy PII-es. De sok szempont lehet még, nekem hirtelen ez jutott eszembe. Szóval a lényeg az, hogy a speciális eseteket leszámítva, nem lehet mamár egészséges módon passzívan hűteni egy procit, bárhogy is eröltetik egyes házibarkácsolók vágyálmai a témát már évek óta.

(#10) Zoltán válasza Pompi (#6) üzenetére


Zoltán
őstag

Nem azt írtam, hogy a VIA-n kívül, hanem azt, hogy a speciális eseteket leszámítva, pl.: VIA egyes procijai. De a topicindítónak teljesen hétköznapi gépe van, kiskerből véve, azt nem szabadna passzívan hűteni. De ha akarja hűtse passzívan, itt a ph-n úgyis mindig vannak segítőkész emberkék, akik segítenek, ha elromlik valaki gépe...

(#11) Zoltán válasza fps8 (#1) üzenetére


Zoltán
őstag

Nagyjából Én is azt tudom csak mondani, mint a többiek, szóval a kondikat mindenképpen ellenőrizd (kihúzott gépnél, mert feszkó lehet benne!), hogy nem púpos-e némelyik. Aztán portalanítsd a házat/alaplapot, mert a por sajnos nagyon jó hőszigetelő. Aztán ellenőrizd, hogy nincs-e túl sok szilikonzsír a proci és a hűtőborda között, csak annyi kell amennyi a levegőt kiszorítja a nem tökéletes felfekvés esetén. Aztán Biosban mindent (túlhajtás, feszültség, ramok,...) állíts alapra. Ezután tesztelj, ha a windows rendesen bebootol, az jó jel, mert általában a windows bootkor szoktak összedölni a hardware-hibás rendszerek. Aztán azért még egy -két óráig tesztelj. Ha nem jön be, akkor más procival próbáld, de ha mindhárom procival ez van, akkor az alaplapot iktatni kell a kukába, amúgy sem nagy érték ez már.

(#12) loxy


loxy
csendes tag

Sziasztok!

Az a problémám, hogy az eddig stabil gépem hirtelen el kezdett menet közben újra indulni.
Arra rájöttem, hogy ilyenkor a proci vagy 80° - os. Semmilyen jellegű változást nem észleltem. A venti működik rendesen, mint eddig. Ha asztali ventilátorral hűtöm oldalról akkor megy rendesen.
Mi lehet a gond? Mitől melegedhet hirtelen? Vegyek rá jobb ventit? Esetleg por, zsír?

Építő jellegű válaszokat előre is köszönöm!

loxy

(#13) Snitsky válasza loxy (#12) üzenetére


Snitsky
csendes tag

Nézd meg, hogy a cpu hűtés jól fexik e a procin. Havernál s478as keret fogta magát és eltörött aztán a gyári hűtő már nem ugy szorult a procira, így egyből elkezdett melegedni. :)

(#14) Yaye válasza Zoltán (#9) üzenetére


Yaye
őstag

Az elméleted szerintem ott hibádzik, hogy emlékeim szerint a p2 valahol 500 körül tetőzik, és nekem is van gyárilag passzív hűtésű p2 cerkás HP gépem, 466-os, ekkora frekikülönbség nem jelent akkora hőtermeléskülönbséget amivel meg lehetne spórolni a ventit, még ha valóban nagyobb órajelű procikat gyártottak volna le alacsonyabb jelzéssel és szorzóval, akkor sem.
Forrónak jó forró a borda, de a maghő biztosan nem lépi át a maximális üzemi hőmérsékeletet, ami valahol 90 fok körül van. És ez a lényeg. Az egy valamilyen divatos para-jelenség, hogy mindenki azon rinyál hogy a procija nem 50 hanem 60 fokos, de a HP-t meg a Compaqot ezek szerint ez nem igazán érdekli.

(#15) mynames válasza Gitros (#3) üzenetére


mynames
senior tag

a púpos kondi az olyan, amikor hordó alakú lesz?

(#16) Alex91 válasza mynames (#15) üzenetére


Alex91
félisten

A teteje felpuposodik.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#17) caleb válasza Zoltán (#4) üzenetére


caleb
aktív tag

Ez így nem egészen igaz.
Barátnőmnek most vettem egy márkás gépet Dell P3 733Mhz,és csak egy nagy alu borda van rajta,és terhelve max 40 fok

Az élet jó a világ nem!!!

(#18) mynames válasza Alex91 (#16) üzenetére


mynames
senior tag

Ez érdekes, mert egy henger ott sokkal erősebb...De biztos jobban tudod mint én.

thx

(#19) Bubu79 válasza caleb (#17) üzenetére


Bubu79
addikt

Én részemről egy cseppet csalódtam a márkában. A cégünknél egy Dell Optiplex 170L ( fekvő házas ) nem egészen egy hete adta be a kulcsot.
A gép egy klimatizált helyiségben üzemelt 1,5 éve állandó 23 fokon. Kb. 2 hónappal ezelőtt a gép elkezdett fagyogatni, majd egyszerűen kikapcsolgatott ( olyan volt, mintha készenlétbe kapcsolt volna ). Áramtalanítás és újraindítás után egy darabig ment, majd elkezdődött előlről az egész.

A meglepetés akkor ért, amikor belenéztünk a házba - szó se róla példás rend uralkodott a házban - az alaplapon lévő összes kondi púpos volt, a tápban lévők úgyszintén. A dolog nem úgy nézett ki, mintha egyedi hibáról lenne szó - tekintve, hogy az adott lapon lévő összes kondi ilyen volt.
A ház hűtése kritikán aluli - egy 3GHz-es pentium mellé semmilyen házszellőztető ventit nem raktak - egyszerűen szétfűtötte a házat.
A dolog pikantériája, hogy a házban speciális kialakítású táp dolgozik, aminek a helyére nem rakhatsz akármilyen tápot ( a tartalék alkatrész hiánya a rendszergazdát dícséri ), így a meglévőt kellett javítani :U

A gép most már rendesen üzemel, de egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy ennyi pénzért hogy adhatnak el egy rakás sz@rt :F

mynames: Ha megnézed a kondik kialakítását, akkor észreveheted, hogy a ( nagyobb) kondik tetején az anyag ki van könnyítve - egy X, vagy K alakú benyomódás van a tetejükön, hogy az elektrolit gázosodása miatt a robbanást elkerüljék ( nem mindíg jön össze...)

[Szerkesztve]

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#20) Alex91 válasza mynames (#18) üzenetére


Alex91
félisten

Mivel sajna lattam mar ilyet...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#21) Yaye válasza Bubu79 (#19) üzenetére


Yaye
őstag

Valószínűleg SFX formátumú táp van bennük, az is szabványos, szerepel is minden nagyobb tápgyártó kínálatában, csak épp itthon sehol nem lehet kapni. Nálunk 3 IBM Netvistából kettő múlt ki lapi kondihalál miatt (Foxconn alaplapok), de kondicsere után megy újra szépen. Úgy látszik, hogy a kondik a gyenge pontjai minden lapnak és tápnak, különösen a gyenge szellőzésű, szűk brand gépekben. Ráadásul ha hihetünk a táp-topik szakértőinek, a legjobb gyártók cuccaiban is elkezdenek gyengülni 3-5 év után, a hőmérsékleti viszonyok, és az alkalmazott kondik minőségének függvényében.

Hogy a topikhoz is hozzászóljak: ha valóban túlmelegedésről van szó, akkor én a feszkókat ellenőrizném első körben, egy sima túl-túlhajtás alapfeszen szerintem nem sütheti meg a procit, maximum szétfagy tőle. Különösen hogy a 700/100 p3-ban már szorzólock van, tehát a beállított 8x szorzó sem zavarja.
A BE6-2-ben gondolom már van Softmenu, de elképzelhető hogy jumperrel is konfigolható, ilyenkor többnyire egy külön jumperrel lehet beállítani hogy az alaplapon, vagy menüből tudod beállítani a dolgokat, ilyenkor a másikat hiába buzergálod. Ezt ellenőrizni kéne. Ha a procid valóban 300 körüli, akkor nem csoda ha 566-on épp csak eljut a windowsig (ha jól emlékszem, 300-nál jött a képbe a szorzólock, tehát őneki nagyon is fájhat a 8x szorzó).
A proci fajtája egyébként a cartridge felső élére van gravírozva (feltéve hogy nem PPGA-s, átalakítóval), azt nem hiszem hgy eltakarja a gyári hűtő. 233-nál biztos gyorsabb, mert a P-II ha jól emlékszem 266-ról indult.

(#22) mr_ricsi válasza mynames (#18) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A tetején láthatod, amit Bubu79 írt:
[kép]

[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#23) Bubu79 válasza Yaye (#21) üzenetére


Bubu79
addikt

Nem SFX szerintem, mert ez keskenyebb annál és meglehetősen hosszú - majdnem végigér az egész házon - laposnak egyébként lapos, nem lehet magasabb 5-6cm-nél.
A táp szellőztetésére egy mókuskerék jellegű ventit használnak, ami a táp tetején van az elülső felén ( lehet, hogy ez hivatott szellőztetni a házat :F )

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#24) Yaye válasza Bubu79 (#23) üzenetére


Yaye
őstag

Az tényleg nem SFX, de szerintem azért az is valami szabvány dolog lesz. Ha szétnézel néhány jobb nevű gyártó honlapján (én megtettem, SFX tápok után kutatva), olyan cifra formájú tápokat találhatsz hogy csuda :B

(#25) Bubu79 válasza Yaye (#24) üzenetére


Bubu79
addikt

Igen, már nézelődtem én is - de hálistennek ez nem az én gondom, hanem a rendszergazdáé.
;)

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.