Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Nimrod


Nimrod
addikt

Érdekelne a PCI és a Vesalocal közti különbség, melyik miben jobb/roszabb?
A vesa pl. pokolian hosszú :DDD

De pl. melyik terheli le jobban a procit? :F
Egyéb előnyök/hátrányok?

(#2) lesaux válasza Nimrod (#1) üzenetére


lesaux
veterán

Tudtommal a Vesa elavult, ócska, kipusztult.
A PCI kevésbé terheli le a procit.

(#3) Pötyi


Pötyi
őstag

Mind a kettő 32 bites, a Vesa gyakorlatilag egy extended isa - innen a neve.

A pci gyorsabb...

QNX is cool!

(#4) Szeke válasza Nimrod (#1) üzenetére


Szeke
senior tag

ISA 16 bites, VESA talán 8 (esetleg 16) PCI meg 32. PCI támogat plug&play-t, és más a feszültségigénye is (bár nem tudok pontos adatot).

A biztonsági öv lehet, hogy korlátoz a mozgásban, de még mindig nem annyira, mint a tolószék.

(#5) Szeke válasza Szeke (#4) üzenetére


Szeke
senior tag

Meg is cáfolva, 32 bites :C

A biztonsági öv lehet, hogy korlátoz a mozgásban, de még mindig nem annyira, mint a tolószék.

(#6) Nimrod válasza lesaux (#2) üzenetére


Nimrod
addikt

Azt tudom, hogy elavult, de mivel én megrekedtem a p1-es korszakban... :D

(#7) anaqer válasza Pötyi (#3) üzenetére


anaqer
veterán

A VLB azon a plusz csatlakozón keresztül közvetlenül a processzor adat-, és címsíneire kapcsolódik... elnevezésének pedig semmi köze az ISA-hoz.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#8) joghurt


joghurt
addikt

Meg a Vesa csatlakozó kb. háromszor akkora, mint egy PCI. Van egy sima ISA csatlakozó, és amellett egy másik (finomabb osztású) rész a felső 16 bitnek.

A tej élet, erő, egészség.

(#9) Pötyi


Pötyi
őstag

A PCI gyakorlatilag nem más, mint a 32 bites csatoló újabb verziója, immár szép, kicsi kivitelben. Hogy valami extra legyen benne, gyorsították az órajelét.

Nos, mint ahogy az köztudott - mert főiskolán tanították és aki figyelt, az megtanulhatta - a proci 3 különálló csatornát kezel egyidejüleg. Ezért van CSAK 3 vesa csatoló egy alaplapon. Ebből szervesen következik, hogy ha egy pentium akárhányas lapban csereberélgeted mondjuk a hálókártyát a rendelkezésre álló 5-6 slotban, akkor előfordul, hogy más IRQ-t oszt ki neki a rencer!

Tehát kezd el szépen számolgatni a PCI slotokat! (Kezdd mondjuk az AGP-vel, ugyanis az közös, osztot erőforrásokat használ az 1. PCI slottal!) A 4. PCI slot gyakorlatilag ugyanazon a csatornán van, mint az első, az ötödik a másodikkal, és igy tovább...

QNX is cool!

(#10) joghurt válasza joghurt (#8) üzenetére


joghurt
addikt

(Valószínűleg az EISA-val keverte a delikvens.)

A tej élet, erő, egészség.

(#11) Pötyi válasza joghurt (#10) üzenetére


Pötyi
őstag

Valszeg azzal kevertem. Nem véletlenül emlegetik ezt a kettőt egymás mellett, egy perjellel elválasztva... :D

EISA/VESA (Vagy fordítva...) :D

QNX is cool!

(#12) rog válasza Pötyi (#11) üzenetére


rog
addikt

de szerintem véletlenül emlegetik. mert semi közük egymáshoz.
az eisa valóban az isa továbbfejlesztése, a vesa meg inkább annak kiegészítése.

(#13) Nimrod


Nimrod
addikt

És mi a helyzet a vesa scsi vezérlőkkel? Akkor az most hiper gyors vagy hiper lassú? :F

(#14) anaqer válasza Pötyi (#9) üzenetére


anaqer
veterán

A PCI teljesen különálló ipari szabvány, és nem továbbfejlesztése a VLB-nek.
Külön vezérlő kell neki a chipsetben, míg a VLB-nek elég, ha a foglaltig ''kihúzod'' a CPU megfelelő kivezetéseit ( plusz egy minimális jelszint illesztés, stb. kellhet ).

Egyébként pedig órajel tekintetében VLB vezet, mert mivel sebessége a rendszerbusztól függ, akár 50MHz-en is mehet ( pl. Intel 486DX50 esetén )...

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#15) Nimrod


Nimrod
addikt

Ha már erre járunk :U
És mi a helyzet azokkal az ISA-slotba menő karikkal, amiknek csak az első fele van (pl. vesa hátsó nélkül)?

(#16) Nimrod


Nimrod
addikt

Azt tudom, hogy minden plusz isa-s kártya visszafogja a gépet. Akkor pl. jobb ha a hangkártyát és az ide vezérlőt is pci-osat teszek egy gépbe?

Hümmm... ezt jól megmondtam :B

(#17) anaqer válasza Nimrod (#15) üzenetére


anaqer
veterán

Hm? :F

A 8 bites ISA kártyákra gondoltál?

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#18) Pötyi


Pötyi
őstag

Gondoltam nem flémelek feleslegesen, rákerestem a gugli képkeresőjével a vesa+slot és a eisa+slot kifejezésekre...

QNX is cool!

(#19) rog válasza Nimrod (#16) üzenetére


rog
addikt

hangkártyának elég az isa is. ha meg ugyis van pci busod, akkor tuti van alaplapi ide vezérlő is.
de ha a 486-osodhoz hezitálsz hogy a ci-os vagy a vlb-s alaplapot válaszd,akkor vesa. már 33-as fsb-vel is fürgébb.

(#20) Nimrod válasza anaqer (#17) üzenetére


Nimrod
addikt

Aha. Most már ezt is tudom :DD

(#21) TheVeryGuest válasza anaqer (#14) üzenetére


TheVeryGuest
senior tag

''PCI teljesen különálló ipari szabvány''
Vagyis nem csak PC-ben fordul elő, hanem bármilyen számítógépben, míg a VLB egy PC specifikus kvázi szabvány volt.

''órajel tekintetében VLB vezet''
Inkább a PCI-X 1.0: max 64 bit wide, 66Mhz
Akit érdekel a téma, az megnézheti mi folyik a témában:
[L]http://www.pcisig.com/specifications/pcix_20/pcix_specarchive[/L]
Itt írnak PCI-X 2.0-ról 533MHz-es freq-án. :U

Egyébként a PCI-nak van számos kényelmi funkciója. Beégetik az eszköz nevét, és azonosítóját (eszköztípus, gyártó, modell), tárolhatnak konfigurációs paramétereket (foglalt mem. range-ek, használható IRQ-k, DMA-k [ezekből asszem 4]), talán még prioritást is és kis konfigurációs rutinokat is, ha jól emlékszem. Ezen kívül sokkal több egységet lehet PCI-ra kötni, mint VLB-re.

“Perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove” Antoine de Saint-Exupéry

(#22) klumbik


klumbik
tag

emlékeztem régről egy cikkre, no megkerestem: [L]http://www.prog.hu/article.php?aid=170[/L]
ez gyógyír lehet pár nyitott kérdésre

''This is horseshit. Horseshit, horseshit, horseshit. And for those of you who don't know what that means, it's the shit that comes from a horse!'' -- Greg, Columbia Internet

(#23) klumbik válasza TheVeryGuest (#21) üzenetére


klumbik
tag

nyilván arra gondolt, hogy a pci-hoz képest lehet akár magasabb is a vlb frekije, ugyebár a kérdésben a vlb és pci szerepelt

de ha már a nagy számoknál tartunk: a pci express alap órajele 1,25 ghz lesz (igaz, a pci express nem kompatíbilis visszafelé ellentétben a pci-x-el)

''This is horseshit. Horseshit, horseshit, horseshit. And for those of you who don't know what that means, it's the shit that comes from a horse!'' -- Greg, Columbia Internet

(#24) Nimrod válasza klumbik (#22) üzenetére


Nimrod
addikt

Ez alapján nincs olyan nagy különbség a vesa és a pci között.

(#25) TheVeryGuest válasza Nimrod (#24) üzenetére


TheVeryGuest
senior tag

Azt a cikket azért nem venném készpénznek:
[L]http://www.pcguide.com/ref/mbsys/buses/types/olderVLB-c.html[/L]

''First, the design was strongly based on the 486 processor, and adapting it to the Pentium caused a host of compatibility and other problems. Second, the bus itself was tricky electrically; for example, the number of cards that could be used on the bus was low (often only two or even one), and occasionally there could be timing problems on the bus when more than one card was used. Finally, the bus did not support bus mastering properly since there was no good arbitration scheme, and did not support Plug and Play.''

Bár ez se sokkal authentikusabb. :)

“Perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove” Antoine de Saint-Exupéry

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.