Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  OLED TV topic

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-12 22:14:59

LOGOUT.hu

OLED Televíziók - témaösszefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Az OLED (szerves fénykibocsátó dióda - Organic Light-Emitting Diode) paneles televízióknak nyitott topic.

⭐ Stella

(#2) Dexar007


Dexar007
veterán

Kezdem en. :)

LG OLED 2015 line-up.: [link]

Give me your cum,bull!

(#3) Chrys_ válasza Dexar007 (#2) üzenetére


Chrys_
addikt

Az érdekel, meddig bírják ezek a panelek a különböző színeket rendesen megjeleníteni. Ha jól tudom, a kék színnel volt probléma. Új készülékben még biztos minden tökéletes...

(#4) bendeguz76


bendeguz76
aktív tag

Remélem 3-4 éven belül megfizethető szintre csökken a technologia.következő készülékem már egy ilyen lesz a plasma után.

bendeguz_HUN

(#5) mayday00 válasza bendeguz76 (#4) üzenetére


mayday00
őstag

Talán túl is szárnyalhatja a plazmát? Nekem is plazma van.

"A vélemény olyan, mint a segglyuk: mindenkinek van, de senki sem kíváncsi a másikéra..."

(#6) geucsa válasza bendeguz76 (#4) üzenetére


geucsa
tag

Csatlakozom.

(#7) bendeguz76 válasza mayday00 (#5) üzenetére


bendeguz76
aktív tag

van már bemutato, ill teszt a LG készülékeiről.elég pozitivakat nyilatkoznak róluk.de azért nem árt 3-4 év használat utáni teszteket majd elolvasni tartósság szempontjából.

bendeguz_HUN

(#8) Laca19 (a)


Laca19 (a)
aktív tag

Jó lenne, ha olyan drasztikusan esne az ár, mint ahogy az UHD TV-k esetében. Ha esetleg karácsony környékére 300.000 körülire lemenne az ára, akkor lehet meglepném magamat vele. Bár ez szerintem álom marad még ebben az évben...

http://www.diesel.com

(#9) #94529552 válasza Laca19 (a) (#8) üzenetére


#94529552
törölt tag

Hát az áresésre még várhatunk, most 770k-tól 7 milkáig terjednek az árak. OLED TV- árak

(#10) I.T.E.M


I.T.E.M
senior tag

Pár infó az OLED technológiáról. : OLED Association

A Koreaiak a japánokkal nyomják elég jól a partnerséget.: Idemitsu and LG Display Expand Business Alliance for OLED

日本 - ダイレクトストリームデジタル

(#11) hunspikey


hunspikey
őstag

Látott már valaki ilyen TV-n lesötétített "moziteremben" olyan jelenetet mozogni, ahol feketére mozog rá egy sötét színű felület?

Csak azért mert pl az OLED-es Samsung galaxy note 3 olyan csúnyán vérzik el ezen a dolgon, hogy ha TV lenne, kb 30 centis sávban lenne subpixel feloltási időelhatárolás- ami nyilván a bemozgó szín eltorzulásához vezet mert az RGB alpixelek nem egyszerre fénylenek fel arra az alacsony szintre amit a fekete helyére bemozgó felület tartalmaz: sötét mozgó jelenetek = FAIL

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#12) #94529552 válasza hunspikey (#11) üzenetére


#94529552
törölt tag

Annak a Samsung kijelzőnek köze nincs ezekhez a tévékhez.

(#13) I.T.E.M válasza hunspikey (#11) üzenetére


I.T.E.M
senior tag

A TV-k más oled panelt használnak.

日本 - ダイレクトストリームデジタル

(#14) mayday00 válasza hunspikey (#11) üzenetére


mayday00
őstag

Szerintem egy mobiltelefon kijelzője teljesen más, mint egy oled tv panel.

"A vélemény olyan, mint a segglyuk: mindenkinek van, de senki sem kíváncsi a másikéra..."

(#15) geucsa válasza mayday00 (#14) üzenetére


geucsa
tag

Én úgy tudom, ugyanolyan technológiával készülnek.
Maszkolnak egy óriási panelt, aztán darabolják a kívánt méretre.
Eddig azért nem tudtak nagy paneleket levágni, mert olyan szarul tudtak csak maszkolni, hogy nem volt egyben akkora hibátlan felület, ami elég lett volna egy nagyobb tévére.
A maszkolási technika és az új nyomtatásos technika fejlesztésével vált lehetővé a nagyobb panelek gyártása.

(#16) geucsa válasza Chrys_ (#3) üzenetére


geucsa
tag

Most nagyon kímélve kb. 60000 órát bír a kék, tehát ennyi idő alatt csökken a felére a fényerő.
Ez már teljesen elfogadható érték szerintem.
Sokkal nagyobb gáz szerintem az UV probléma.

(#17) Chrys_ válasza geucsa (#16) üzenetére


Chrys_
addikt

UV?

(#18) Dexar007 válasza Chrys_ (#17) üzenetére


Dexar007
veterán

Lebarnulsz tvzes kozben.
Akcios csomagban pedig oled naptejet kapsz melle. ;]

Give me your cum,bull!

(#19) geucsa válasza Chrys_ (#17) üzenetére


geucsa
tag

Igen, az UV nagyon károsítja a pixeleket. Ezért látják el a kijelzőket nagyon komoly UV-szűrőkkel, de ezek sem védik meg hosszú távon a tévét, pláne, ha néha közvetlen napfény is éri. Például mert ablak közelében van.

(#20) hunspikey válasza #94529552 (#12) üzenetére


hunspikey
őstag

Na, ez megnyugtató - bár van ahol azt írják, hogy az AMOLED meg az OLED gyakorlatilag megegyező :F mert hogy csak az áramellátási részmegoldásban van különbség, mivel a telónak spórolnia kell. Mondjuk lehet pont emiatt látom amit látok.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#21) gorog67 válasza geucsa (#16) üzenetére


gorog67
aktív tag

A nem egyforma öregedés miatt találták ki a WOLED-et, amit az LG használ.
www.hometheaterequipment.com

(#22) geucsa válasza gorog67 (#21) üzenetére


geucsa
tag

Ebből a cikkből az derül ki, hogy a WOLED színárnyalatai pontosabbak, de hogy a kék rövidebb élettartama miatt lenne, az nem.

(#23) gorog67 válasza geucsa (#22) üzenetére


gorog67
aktív tag

Ok. Lehet, hogy nem ez volt a fő szempont a kifejlesztésénél, de ezt a problémát is megoldja. :K

(#24) geucsa válasza gorog67 (#23) üzenetére


geucsa
tag

Nem értem, hogyan oldja meg.

(#25) gorog67 válasza geucsa (#24) üzenetére


gorog67
aktív tag

Mivel nem 3 színű LED van benne - amik különböző anyagból készültek - hanem azonos fehér mind a négy és a 3 színt szűrőkkel oldják meg, vagyis egyszerre fognak öregedni plusz a fehér szín is fényesebb lesz.

(#26) nismoka válasza gorog67 (#25) üzenetére


nismoka
addikt

A fehéret meg a három alapszínből állítják elő melyekből egyik a kék. ;) Vagy nem?

(#27) gorog67 válasza nismoka (#26) üzenetére


gorog67
aktív tag

De, akkor butaságot írtam. Kérdés, hogy az egymás mögötti 3 szín hogyan öregszik. Valami előnye biztosan van, mert így nézve hülyeség, hogy egymás mögött van 3 szín, előtte meg egy szűrő. Azt írják, hogy könnyebb gyártani, kisebb a hibaarány. (Feltéve, hogy a szűrő egyszerűbb technológia, mint a led.) Arról sem olvastam még, hogy az oled-ek fürgébbek-e, mint az lcd-k, vagyis a mozgásmegjelenítésük jobb-e. Mindig a gyönyörű színekről áradoznak csak. Mindegyik magyar nyelvű találat legalább 3 éves.
hazi-mozi

[ Szerkesztve ]

(#28) geucsa válasza gorog67 (#27) üzenetére


geucsa
tag

Azt olvastam, hogy pont a színszűrők miatt elveszíti az OLED színtulajdonságait az LG TV. Nem lesznek olyan szép, természetes színek, hiszen a fehér OLED réteget szűrik.
A hagyományos RGB OLED-nél pedig közvetlenül látjuk a LED-eket, nem szűrőn keresztül.
Továbbá a WOLED-nél szögletesebb a kép a négy szubpixel miatt. Van aki azt mondja, kiüt a fehér.
Olyan mintha túlszaturáltak lennének a színek.

(#29) gorog67 válasza geucsa (#28) üzenetére


gorog67
aktív tag

Itt egy másik fórum érdekes hozzászólásokkal: hamarosan_olcsobb_lehet_az_oled_tv_mint_az_lcd

(#30) geucsa válasza gorog67 (#29) üzenetére


geucsa
tag

Köszi!

(#31) #94529552


#94529552
törölt tag

(#32) #94529552 válasza gorog67 (#29) üzenetére


#94529552
törölt tag

Hamarosan befutnak a sík paneles, HDR-képes, 4K felbontású LG OLED tévék [link]

(#33) hunspikey


hunspikey
őstag

Pana végre előállt a saját OLED TV-jével, mely LG paneles, de pana elektronikás és pana szoftveres - ettől sokkal szebb és precízebb a képe. Filmrendezőkkel, operatőrökkel együtt dolgoztak a tökéletes képen.

LINK

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#34) #94529552 válasza hunspikey (#33) üzenetére


#94529552
törölt tag

Végre megkezdődött a komolyabb árcsökkentés, így tovább! :R Árhuszárvágás LG-módra :C

(#35) Strezi


Strezi
őstag

Sziasztok,
nekem Okt. 3.-án jött meg egy 164 centis hajlított 4K példány. Azóta nem sok idôm volt rá, majd írok ról. Fenti topikba már dobtam pár képet.

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#36) hunspikey válasza Strezi (#35) üzenetére


hunspikey
őstag

Panát vettél vagy LG-t?

Én is akarok, de megfogadtam magamnak, hogy síkképernyőset veszek és legalább 75 colost - mert most 65VT60 van és nem látom - kicsi :)

Ha lesz időd írj már egy "review"-t illetve hasonlítsd össze az előző motyódhoz - nem tudom mi volt előtte.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#37) hunspikey válasza #94529552 (#34) üzenetére


hunspikey
őstag

basszus csak 5000 dodo egy 65 colos 4k-s oled - jajj de szépen alakul ez. Kár, hogy nagyobbat akarok, de mondjuk ez meg lassan bekúszik egy miller alá és az meg azért nagyon csábító - melyik ujjam harapjam :F

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#38) #94529552 válasza hunspikey (#36) üzenetére


#94529552
törölt tag

Nem tudom milyen volt neki előtte, de almát körtéhez nem nagyon érdemes hasonlítani.

(#39) Strezi válasza hunspikey (#36) üzenetére


Strezi
őstag

LG65EG9600 lett. Tetszik a hajlított kivitel ;)

Már egy ideje szemeztem vele, sőt meg is rendeltem nyár elején de nem tudták leszállítani.
Most 600 000Ft-tal kevesbbért vettem meg. Ennyit csökkent az ára négy hónap alatt...

Korábban és is megállapodtam magammal hogy 75" lenne az ideális méret, de most jó lesz ez is az eddigi 50" helyett. Egy őskövület régi LG 720p plazmám volt, most múlt 9 éves :Y Legalább visszahozta az árát ;]

Szóval kihagytam a 1080p, SMART és 3D váltásokat. Egy teljesen új viágba csöppentem evvel a TV-vel most, nagyon tetszik a képe és a használhatósága is. Gyakorlatilag nem tudok leakadni a 4K YT csatornákról. Brutál jó. Ez is olyan dolog, hogy amíg nem láttam 4K tv-n nem igazán értettem mi a felhajtás... Látni kell hogy elhiggye az ember.

Ma vettem egy rakat 3D BluRay-t (Fury Road, Pacific Rim ..) este mozizás lesz!

Teszt lesz, ha minden igaz Elefant megtisztel egy látogatással :R

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#40) Strezi válasza Strezi (#39) üzenetére


Strezi
őstag

Megnéztük az Avatart 3D-ben, hosszan keresgélem az államat azóta is :Y :R

Egyszrűen fantasztikusak a színek, a részletesség és a reccenésmentes folyékony mozgás. A 3D képes egy ténylegesen új dimenziót adni ezen a TV-n! Szemben a demók utólagos, agresszív maszatolásával egyáltalán nem fárasztó vagy fejfájdító a hatás. Simán egy új dimenziót ad a képhez. Csak remélni tudom, hogy lesznek még ilyen filmek, amiknek az elejétől fogva szerves része a 3D és nem utólagos rádolgozás. Sajnos van esély rá, hogy a rossz TV-k és kevés film miatt nem fognak ebbe fektetni a filmkészítők :(((

Hirtelen felindulásból belenéztem még a Fury Road-ba is, az sem volt rossz!

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#41) hunspikey válasza Strezi (#40) üzenetére


hunspikey
őstag

királyság! Köszi a beszámolót - érezni a soraidon, hogy rendesen boldog vagy vele :) Ez jó!

Ez passzív, vagy aktív szemüveges 3D-t csinál?

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#42) Strezi válasza hunspikey (#41) üzenetére


Strezi
őstag

Passzív, de mivel 4K a TV alapfelbontása ezért veszteség és vibrálás mentes is a 3D. Szóval igen, öröm boldogság ;)

Sajnos a BluRay lejátszóm bemondta az unalmast, így csak tékás anyagokkal tudok élvezkedni :(((

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#43) hunspikey válasza Strezi (#42) üzenetére


hunspikey
őstag

várj csak - az azt jelenti, hogy ez lenne az első készülék, ami valós 1920 x 1080-as frame-enkénti felbontással nyomatja a 3D-t? Ezt pl kiválóan lehet látni az Avatárban amikor mennek a bolygó felé az űrhajóval és annak a traverzei illetve napelemei olyan apró ki vonalakból állnak, hogy ott a felezős megoldások / TV-k sajnos elhasalnak. Pl a Pana VT60 is elhasal mert bizony felezi a felbontást. Bár nem ezt hazudják.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#44) limpi válasza hunspikey (#43) üzenetére


limpi
aktív tag

Sziasztok!
Azt az eljárást ismeritek, hogy "közelebb ülni a TV-hez"? :D
Most nem szemétkedni akarok, de nekem fordított problémám van, 40-43" méretben találok csak nagyon nehezen igazán jó minőségű "csak" full HD TV-t... :(
Nekem az kéne, hogy ilyen méretben gyártsanak OLED TV-t és már kiforrott technológiával. Nagyobb azért nem jó, mert nem tudok elég távol ülni hozzá (kis szoba van berendezve nekem házimozinak és a TV-t egy napozóágyból nézem).
Szóval szerintetek mikorra várható, hogy lesznek majd már jó OLED TV-k kisebb képátlóval is? Van már ilyen legalább tervbe véve?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#45) cszn válasza limpi (#44) üzenetére


cszn
őstag

Ahogy javul a gyártási technológia, úgy várhatóak kisebbek. Szerintem nem érdemes nagyon belelovalnia magát az embernek, ahogy az olcsó OLED-be sem. Szvsz 2-3 év.

(#46) limpi válasza cszn (#45) üzenetére


limpi
aktív tag

Sajna igazad lehet... :(
Panasonic-osok azt mondták, ha igazán jó képet akarok, ne gondolkozzak kis átmérőkben, mert senki sem gyárt azokból igazán jót. Még a saját CS630E-jükből is a 40"-os helyett az 50"-ost ajánlották! Pedig a kettő elvileg csak méretben kéne eltérjen... Sőt, úgy tudom nagyobb képátló esetén nagyobb a clouding veszélye (nehezebb igazán homogén fekete panelt gyártani). Szóval ők maguk sem túl bizakodók azzal kapcsolatban, hogy a 40"-os modelljeik képminősége igazán tökéletes lenne...

<:v)

(#47) cszn válasza limpi (#46) üzenetére


cszn
őstag

Számkivetett méret a minőség szempontjából. Mióta a Pana plazmák eltűntek, csak még inkább. Ha most állsz vásárlás előtt, én a helyedben bevállalnék egy használt 42"-os ST60 vagy GT60-as plazmát. Futnak itt az aprón is és ahhoz hasonló minőséget még jó ideig nem fogsz kapni.

[ Szerkesztve ]

(#48) Strezi válasza hunspikey (#43) üzenetére


Strezi
őstag

Igen, passzívan de egy 4K képbe kódolva veszteségmentes a 3D-je!

Tűéles annak az űrjhajónak minden részlete ;)

Ugyanakkor ma néztem a Gravitációt 3D-ben, az egy ratyi! Persze lehet hogy rossz rippet szedtem, de az pl. hogy az elején nem a főszereplők vannak fókuszban, hanem egy közeli dobozon van az éles pont elég nagy hibának tűnik. Messze nem olyan igényes a 3D fókusz mint az Avatarban, ahol a lényegen van...

Remélem azért lesz még más jó 3D film is az Avataron kívül. Bár, igazából nem bánom azt se ha nem, "sima" 1080p és pláne a 4K amúgy is fantasztikus ...

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#49) #94529552 válasza cszn (#47) üzenetére


#94529552
törölt tag

Nem javasolnám ezt a megoldást, mert hátha bekrepál neki majd pár nappal a vétel után, és a gazdaságtalan javítás miatt dobhatná a kukába. Inkább azt a CS630-at vegye, most 5 év garival adják.

(#50) krx21 válasza Strezi (#48) üzenetére


krx21
nagyúr

Szia. Érdekelne mennyi volt a tv, akár diszkréten privátba is... :R
Továbbá nézted, hogy a mozgófelbontása milyen?

[ Szerkesztve ]

(#51) Strezi válasza krx21 (#50) üzenetére


Strezi
őstag

1 550 000Ft volt.
Mérni nem mértem, de nekem fantasztikus élmény újra nézni az eddigi film kollekciónkat. Pl. Avatarban olyan részleteket látunk meg amit eddig egyáltalán nem. 4K forrással meg egy más világ...

Nemrég volt egy friss teszt, ott ennek a sík verziójára 500 / 1080-as képfelbontást írnak, ha ez jelent valamit.

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#52) hunspikey válasza Strezi (#51) üzenetére


hunspikey
őstag

Engem az izgat, hogy tényleg IRE 5 környékén be vignettálja a széleket? És IRE 10-nél meg már hibátlan? Nézted ezeket esetleg?

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#53) hunspikey válasza Strezi (#51) üzenetére


hunspikey
őstag

Egyébként amit kérdeztél az azt jelenti, hogy a mozgás "javító" áramkör nélkül a natív 23.976-os anyag mozgásakor a valós sorfelbontás bizony 500 sor körüli csak - tehát még a fullHD sincs meg messze sem. Ez gond volt sokáig a plazmáknál is - főleg samuéknál, ebben a tekintetben talán a Pana utolsó generációi még mindig a legjobbak. (mondjuk ott meg tudjuk, hogy jönnek egyéb gondok :) )

Szóval egyenlőre úgy néz ki, hogy még van mit fejlődni - érdekes, hogy a technikából adódóan a 0 luxos fekete adott - de ebből nehezen emel ki - illetve sávoz, plusz még ezek szerint judderesen mozog és még a felbontást is elveszti.

[ Szerkesztve ]

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#54) hunspikey válasza Strezi (#51) üzenetére


hunspikey
őstag

Na, megint lejárt a szerk idő - mindegy- azért az érdekes, hogy 0.001 -es feketét mértek (bocsi de csak most olvastam el a cikket)

Ezt te hogyan éled meg - mármint látszik ha teljesen fekete képet mutat - és éjjel vagy lámpa nélkül - mert ilyenkor a VT60 azért még alaposan látszik, bár az 0.003-as feketét hoz - de ebből kiindulva a 0.001-sem tökéletesen full kikapcsolt képernyő fekete. Ezért érdekelne, hogy mit látsz valójában.

Hogy ez miként jelenik meg élő tartalmon - azaz miért firtatom. Azért mert engem pl zavar a 0.003-as fekete is pl amikor olyan jelenet van mint a Tom Cruise féle Oblivionban a párbeszéd jelenet Morgan Freemannel -amikor csak egy szivar parazsa világítja meg az utóbbi arcát - na ott pl a pana vt60 tudja az összes sötét árnyalatot - ami pl referencia kép, viszont a feketéje az meg nem fekete, szóval nálam nem referencia.

Te hogy látod?

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#55) Strezi válasza hunspikey (#54) üzenetére


Strezi
őstag

Semmi nem látszik sötétben. Meg nem mondod hogy ki van-e kapcsolva a TV vagy csak fekete rész van a filmben! :C Lehet állítani a logó megvilágítását, amit persze levettem nullára. Így tökéletes a feketéje :DD

Oblivion nagyon ütős rajta! Azt viszont már az is lenyilatkozta (ha jól emlékszem) aki gradingelte(utómunkázta) a filmet, hogy elvileg ott nem kellene látni a hátteret csak feketét. Ezt azért mondom, mert referenciára kalibrált OLED-del láttak ott részleteket, holott nem kellett volna :DDD Enyém még nincs kalibrálva, sajnos valami gebasz volt az xRite i1Display Pro-val tegnap :( Nem tudta lemérni a fekete szintet :DDD

Ugyancsak tegnap néztük a Crood-ékat, abban van bőven sötét jelenet. Erölködés nélkül megoldotta, ahogy pedig utána a családnak kinyílik a világ és megjelennek a színek a filmben, magam is csak kapkodtam a fejem! Közelebb is ültem (féltávra) hogy tudjak gyönyörködni a részletekben :))

Arra emlékeztet, amikor először lett HD plazmám és filmeim, akkor is azt találtam, hogy a részletes kép miatt kényelmesen közelebb tudtam ülni mint annó a ratyibb felbontású SD anyagokat nézve. További plusz, hogy itt a plazma - engem zavaró - villogása sincs meg az egyes árnyalatokban, hanem "stabil" a képe.

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#56) Strezi válasza hunspikey (#53) üzenetére


Strezi
őstag

Több helyen olvastam, hogy az a teszt messze idejétmúlt már ... Az biztos, hogy ami a vidóanyagban pixel benne van, azt ez a TV kiteszi oda ahová való, azonnal. Azt számonkérni, hogy ezen felül kitaláljon valami tartalmat ami igazából ott sincs, hát :F

Azért persze megpróbálja, be lehet kapcsolni a különböző mozgásjavításokat amik nekem nagyon be is jönnek. Ezek pl. a plazmánál a vezérlés miatt eleve mennek valamilyen szinten folyamatosan.

Ugyaanakkor. nincs LCD késleltetése, plazmás utánvilágítása vagy kroma hibája :N

Tegnap a kalibrálás okán sokat volt fent windows desktop, jellemzően fehér ablakokkal, semmi nyomot nem hagytak, illetve az ablakokat mozgatva sem jelentkezett semmi szellemkép vagy sávosodás mellettük. Szóval bátran használom PC munkára is, nem rossz felület fejlesztésre sem :Y

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#57) Strezi válasza hunspikey (#52) üzenetére


Strezi
őstag

5 IRE-nél nem jelentős a szélek sötétedése, 10-nép pedig már egyáltalán nem látható. Az alatt jön inkább ki, csináltam fulscreen RGB képeket 161616 - tól 272727(ha jól számolom ez az 5 IRE) - ig.

Sajnos nappal tudtam csak fényképezni, ott nem sok látszik a sötétítők mellett beszűrődő fénytől. De szabadszemmel azért kivehető volt. Sajnos ehhez már kevés az én pár éves bridge (Panasonic :D ) fényképezőgépem. Ez is mutatja azért, hogy nem olyan mellbevágó ez a probléma ...

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#58) hunspikey válasza Strezi (#57) üzenetére


hunspikey
őstag

Na jól van - akkor megnyugtattál.

Ezek szerint a tesztelők 0.001-es "mért" feketéje nem más mint a műszerük alkalmatlansága - nem tud 0.000-ás feketét mérni. Simán el tudom hinni. Neked hiszek, ha azt mondod kotta fekete akkor az valós nulla,nulla :)

Az oblivionban a Mogan Freeman arca körül bizony vannak részletek - ezt a VT60 megmutatja - ha akarom - más kérdés, hogy ehhez annyira fel kell nyomni a brigtness-t, hogy dithereli a szélessáv 0.0.0-ás feketéjét is ami meg hiba. Szóval a helyesen beállított kalibrált pro módban bizony ott nem nagyon van semmi. Viszont az arca meg szépen látszik.

Engem a plazmában csak a fals kontúr zavar - de az nagyon.

Emiatt lesz OLED belőle - nem azért, hogy jobb legyen a fekete - bár ez számomra a második legfontosabb.

Csak még várok, hátha lesz 75-80 col környékén hasonló 1.5 millás áron 2 év múlva.

Egyébként szerintem ez az IRE5 hiszti is full senkit nem érdekel - én pl személy szerint még szeretem is a vignettált képet - olyan fotós hatása van - teljesen normális a szemem számára - hiszen majd minden optika csinálja - hisz optikai törvényszerűség okozza eleve (persze korrigálják - de engem nem zavart sosem)

A mozgás sorfelbontás jobban zavarna - de valahogy nem nagyon hiszen azt sem, hogy 500 sorra lenne képes egy 4k-s TV? - itt megint valami csúsztatás van...

Jajj de szívesen megnézném rajta a Pi Életéből az éjszakai csónakázás jelenetet amikor a biolumineszcens lények veszik körül. Aztán meg az az aranyban fürdő napfelkelte - hmm király lehet.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#59) Strezi válasza hunspikey (#58) üzenetére


Strezi
őstag

Van a Pi Életéből, pont arról a jelenetről is HDR részlet :K
Brutál, amúgy is a kontraszt, de így a világos részek még egy fokkal durvábbak. Sajnos nagyon kevés HDR anyag van még.

A második legszembetűnőbb tulajdonsága a TV-nek, hogy nappal sem fakul semmit a képe. Ez részben a fényerő, részben a szuper brutál antireflekciós bevonat érdeme. Még direkt napfényben is éjjfekete marad a felülete, semmi szürkülés :K

Ha jól tudom, a HDR az 10bit per pixeles UHD anyag, a TV simán lejátsza, de Intel 4770R(legerősebb Iris Pro) akadt tőle :Y

Most azt tervezem, hogy összerakok egy korrekt HTPC-t HDMI2-vel. Erre bizony GF950 vagy afeletti kártya kell. Sokan beteszik a legdurvábbat, mert 4K-ban a MadVR megeszik gyakorlatilag bármilyen videókártyát ...

Szép új világ lesz, HTPC TitanX-szel ;]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60) hunspikey válasza Strezi (#59) üzenetére


hunspikey
őstag

Ez egyébként számomra felfoghatatlan, hogy miért kell ilyen PCs hardware egy picit több pixelhez.

Azért a 4k csak négyszer annyi infó mint a fullHD, a 8 bit / csatorna helyett a 10 bit / csatorna meg még egy picivel több - az egyik 24 bit RGB színmélység a másik 30 - na bumm.

Szerintem még éretlenek a szoftveres algoritmusok az a baj. Ha belegondolsz - egy középszerű androidos telefon tud 4k-t visszajátszani, igaz egyenlőre 8 bit / csatornásat.

Egyébként sokat merengtem azon hogy a HDR hogy is működik.

Ugye van egy sokkal nagyobb dinamika tartománya a kijelzőnek, mert teszem azt a plazmákkal ellentétben mondjuk fel tud menni az OLED akár 700 nitre is fényességben

De ennek ellenére nem az a cél gondolom, hogy az általános jeleneteknél vakuljunk meg, tehát pl esti mozizásnál a normál fényességű jelenetek teteje valahol akkor is 120-150 nitnél lesz. Tehát ide rakják a normál dinamikát - és gondolom én efölé a HDR rész - azaz pl csúcsfények, vagy extra fényes felületek.

De hogy van az eldöntve, hogy egy eredendően nem HDR-ben tárolt originálból - pl vegyük a Samsara-t ami ugye 70 millis negatívra volt rögzítve eredetileg. Tehát az anyag valós dinamikája a gradációja ezen médium által van megszabva, azaz pl ezt moziban le lehetne vetíteni és kész - annyi - nem HDR mert a film nem az - max átfog 10 blendét. Ebből hogy lesz HDR? Vesznek egy nem lineáris - iszonyatosan torzított transzfergörbét és aszerint átkódolják az anyagot, hogy ami mondjuk a rögzített utolsó egy blende legyen a digitális HDR anyagban a 300-700 nites tartomány? A normál alsó 9 blende mondjuk meg legyen 300 nit alatt mind?

Érdekes dolgok ezek. Szerintem alapvetően az a baj, hogy HDR anyagot HDR-ben kell rögzíteni - hiszen így van meg a nagy dinamika a forrásanyagodban - ez nem olyan mint a 3D - ezt utólag nem lehet valósághűen konvertálni, hiszen az eredeti rögzítésekor kiégett fényes részek nem jönnek vissza illetve a sötét bedőlt részek sem lesznek sosem láthatóak - pont úgy nem ahogy nem lehet valós HDR-t konvertálni egy expoziciójából egy digitális kamerának.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#61) krx21 válasza hunspikey (#60) üzenetére


krx21
nagyúr

Ez a HDR mizéria nekem sem világos... A hdr alapvetően a kamera tulajdonsága, nem a megjelenítőké... A megjelenítőnek kontrasztja van, mindig is volt... Tehát akkor ez a hdr miben új fejlesztés pláne a tv megjelenítőben???

(#62) Strezi


Strezi
őstag

A kamerák mindg kénytelenek a szenzoruk által kapott képet adott dinamikatartományra és bitszámra redukálni a szokásos formátumokhoz. Ugye tipikusan 8 bit RGB.

Kivére a RAW formátum, amiben még elérhető nagyobb dinamikatartomány is.

TV-nél a HDR gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kamera szenzortól kezdve a mastering és grading folyamatokon keresztül továbbviszik ezt a nagyobb dinamikatartományt egészen a képernyőig. Mintha RAW képekből álló videót néznél... Ez már előrevetíti a számításigényt is ;)

Tipikus péda az alkalmazásra az, amikor egy ház oldalát nézed akár a nappal szemben. A szemeddel tökéletesen látod a ház árnyékos oldalát és a fényes égboltot is egyszerre. Ugyanakkor elég komoly fotóaparátus kell hozzá hogy ez egy képen is így megjelenjen. Persze lehetséges összenyomni a dinamikát, és akkor jön a fotós HDR effekt, amit nem mindenki szeret.

Mivel a TV aktív megjelenítő, így a kontraszt és fényerő pontos ismeretében lehetőség van HDR videóanyagban megörzött dinamikatartomány szélesebb tartományba való leképzésére. Ugyancsak fontos a bitszám növelése is, mivel a 16 - 135 RGB fokozat kkicst kevéske már, jól láthatók az árnyalatok közötti lépések nagyobb felületeken.

Szerintem ;)

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#63) krx21 válasza Strezi (#62) üzenetére


krx21
nagyúr

Az a baj, hogy nem mondtál semmit... :K A HDR továbbra is a kamera tulajdonsága. HDR: az a mérőszám (dB) mely megmutatja a még részleteket megkülönböztetni tudó legsötétebb és legvilágosabb tartalom közti fényerő különbség arányt. Ez kerül redukálásra, vagy esetleg felkonvertálásra a TV kontrasztjának megfelelően... Nagyobbat mutatni a TV saját fizikai kontrasztjának nem tudott soha, most sem tud...
Én ebben a TV-s tulajdonságok közt megjelenített HDR funkcióban erős marketing tevékenységet érzek... :U
Szerintem.

Vannak komolyabb kamerák (Sony) melyek két farme-et fésülnek össze egyé. Egy rövidebb és egy hosszabb záridőt.Így akár duplázni tudja a sensor dinamika tartományát. De ez a folyamat is a kamerában zajlik...

[ Szerkesztve ]

(#64) Strezi válasza krx21 (#63) üzenetére


Strezi
őstag

Épp ez az, jelnleg a kamerák vagy jobb esetben az utómunka letömöríti a dinamikatartományt veszteséggel.

Hát ha nem látod a veszteséget a végtelen (valós kontraszt) >> 8 bit RGB >> TV kontraszt konverzióban, akkor tényleg nem mondtam semmit :F

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#65) krx21 válasza Strezi (#64) üzenetére


krx21
nagyúr

A professzionális kamerák nem tömörítenek... Igyekeznek azt lerögzíteni amit az érzékelő tud...
Azon kívül a dinamika mértéke nem tömörödik össze, legfeljebb a részletek vesznek el...
Vagy te milyen kamerákra gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#66) PuMbA válasza hunspikey (#60) üzenetére


PuMbA
titán

"Ez egyébként számomra felfoghatatlan, hogy miért kell ilyen PCs hardware egy picit több pixelhez."

Nem kell erős hardver hozzá :) A lényeg, hogy a videókártya tartalmazzon olyan hardveres gyorsító egységet, amely tudja dekódolni a HEVC videókat és direkt erre találták ki / optimalizálták kevés fogyasztással. Az említett Core i7 integrált VGA-jában nincs ilyen és önmagában a processzor természetesen nem elég, mert nem célhardver :)

[ Szerkesztve ]

(#67) krx21 válasza PuMbA (#66) üzenetére


krx21
nagyúr

Én speciel megvárnám az olcsó 4K media lejátszókat... Nem tennék ezért össze 800.000 Ft-ért 500watt-ot fogyasztó, melegedő tornyot...

(#68) kenguru99 válasza hunspikey (#58) üzenetére


kenguru99
aktív tag

"Engem a plazmában csak a fals kontúr zavar - de az nagyon."
Abszolút így van. És mennyire idegesítő már, hogy a plazma fórum fő véleményformálói szinte még a létezését is tagadják.

(#69) PuMbA válasza krx21 (#67) üzenetére


PuMbA
titán

Mint írtam nem kell erős hardver hozzá, egy 12W-os AMD laptop Carizzo processzor elég, illetve az új asztali LGA1151 vagy laptop BGA Intel Core i3-ak, ezekben már van megfelelő hardveres gyorsító egység :)

[ Szerkesztve ]

(#70) krx21 válasza PuMbA (#69) üzenetére


krx21
nagyúr

Ott Strezi fórumtásra utaltam...

(#71) cszn válasza PuMbA (#69) üzenetére


cszn
őstag

Szerintem Strezi konkrétan a NNEDI3 algoritmusra gondolhatott. Megkajál minden erőforrást, ha olyan beállításokon használod. Kétségtelen, hogy idáig ez a legjobb képminőségű algoritmus, de szvsz közel ugyanazt a képet töredék erőforrásból ki lehet hozni. :)

(#72) Strezi válasza krx21 (#70) üzenetére


Strezi
őstag

A 800EFt-ot te találtad ki nem én ;)

De inkább hagyjuk a témát, nagyon nem vagyunk egy hullámhosszon :N

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#73) krx21 válasza Strezi (#72) üzenetére


krx21
nagyúr

Én csak saccoltam... :K Mirért van annyi egy titan x-es komoly I7-es gép, nem?
Inkább szíjazd fel a hátadra a készüléket és hozd el hozzám... :P Nagyon szívesen megnézném...
Bár a véleményed alapján az már egy igen jó oled, de vigasztalom maga, hogy 2 év múlva valószínűleg még jobbak lesznek és az ár is jelentőssen csökken... Mindenki várja már.

(#74) Strezi válasza krx21 (#73) üzenetére


Strezi
őstag

Nem kell tulzásokba esni, HTPC-be elég egy Core I3-rom a Titan mellé. De lehet hogy egy 970-is megteszi :DDD

Pont ilyen HDMI 2-es gépekről olvasgatok, már van olyan alaplap, amin rajta van. Nem is kell az DGPU :DD

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#75) krx21 válasza Strezi (#74) üzenetére


krx21
nagyúr

De szerintem nemsokára dömping lesz a 4k képes médialejátszókból... Lehet majd válogatni... Én bizos abból vennék egy jobbat.

(#76) Strezi


Strezi
őstag

Hogy itt is legyen pár kép:





... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#77) krx21 válasza Strezi (#76) üzenetére


krx21
nagyúr

Pazar... :C
Hát igen, tényleg lehetett volna 75"-is... ;]
PS4 milyen rajta? Input lag? Főleg az interpolált (nem game mod) lag érdekelne...

(#78) PuMbA válasza Strezi (#76) üzenetére


PuMbA
titán

Egyik képen a bal alsó sarokban a matrica is ott van használat közben, gondolom egy idő után zavaró volt :DDD

[ Szerkesztve ]

(#79) Partz válasza krx21 (#77) üzenetére


Partz
senior tag

Ha már a méret.

77"-os a következő méret oled panelból, és ötször annyiba kerül mint a 65"-os társa. Még külföldön se nagyon kapni.
Jövőre tervez az Lg 99"-os panelt, elképzelni nem tudom ez mennyibe fog kerülni.

Panel méret növelésével iszonyat megnő a selejt arányszám oled kijelzőknél.
A tavaly év végén üzembehelyezett gyártósoron 110" a legnagyobb panel méret ami kifér, nem véletlen még prototípusban sem mutattak ekkora tévét, pedig ígérték.

Az input lag játékmódban 50ms körül van.

(#80) krx21 válasza Partz (#79) üzenetére


krx21
nagyúr

És nem játék módban, interpollációval?

(#81) Strezi válasza krx21 (#77) üzenetére


Strezi
őstag

Igen 77 az igazi(mintha 78 lenne, nem?). Sebaj, most már hogy tudom mennyire frankó ez mehet a hálóba ide meg jöhet egy 77-es ;]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#82) krx21 válasza Strezi (#81) üzenetére


krx21
nagyúr

Én esetleg megveszem... :K

(#83) Pro Koryak válasza Strezi (#81) üzenetére


Pro Koryak
addikt

utolsó képen jó az az embilájt

[ Szerkesztve ]

(#84) Partz válasza krx21 (#80) üzenetére


Partz
senior tag

ISF expert módban kalibrálva kb a duplája, kicsivel 100 felett. Interpoláció beállításra nem emlékszem.

77" az tuti.

Nem rég volt egy norvég riport Dél-Koreában az Lg oled gyárában, akit érdekel. Kicsit gagyi így fordítóval, de hasznos infók vannak a fejlesztés irányáról, meg hogy mi várható jövőre oled fronton.

Itt meg egy videó a gyárból, a titkos összetevővel. ;)

(#85) krx21 válasza Partz (#84) üzenetére


krx21
nagyúr

Jó lesz ez előbb utóbb árban is... A Panasonic már csatlakozott... Remélem a többi gyártó is hamarosan és akkor egyre elérhetőbbé vállik...

(#86) Strezi


Strezi
őstag

Tegnap megnéztem moziba a Mentőexpediciót (Martian). A film tetszett, de akaratlanul is észrevettem hogy a mozi fekete szintje messze nem hozta az otthoni OLED-es élményt. Felbontásban sem volt semmi extra. Ami jól nézett ki, (akaratlanul is azt náztem) az a marsi táj részletessége. Különösen a gyorsan mozgó, képernyő széle közeli részeken. Ez jó összehasonlítási alap lesz!

Persze lehet hogy a helyi mozi kisterme nem jó összehasonlítás mégsem, de azért gondolom hogy egy mai modern plázában annyira rosz felszerelés nem lehet :F

Alig várom, hogy meglegyen jó digitális forrásból és otthon is megnézhessem :DDD Mikrós popkorn már megvan :C

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#87) cszn válasza Strezi (#86) üzenetére


cszn
őstag

A mozik fekete szintje elég gyatra szokott lenni. Egy jó plazma is simán veri, nemhogy egy jóképű OLED! :K

(#88) hunspikey válasza Strezi (#62) üzenetére


hunspikey
őstag

Hibátlanul összefoglaltad és úgy van ahogy írod.

Na pont én is ezért nem értem hogy működik (azon túl, hogy parasztvakítás)

Mert ha pl van egy valós HDR felvételre képes, illetve fogalmazzuk helyesen - egy nagyon nagy dinamikatartományú felvevő eszköz ami tegyük fel rögzíti a szemünk által látott kb 20 blendényi dinamikát. Ezt letárolja. Na most ez számításaim szerint egy plazma TV esetében ami legyen mondjuk VT60- ahol a nulla érték azaz a tökéletes fekete amit a kijelző tud 0.0033 nit.

ebből kiindulva 15 blende után jutunk el oda, hogy elfogyott a panel - mert 15 blende már bizony 108 nitet követel - ennyit valósan tud, de 216-ot már nem szóval a 16 blende lehetetlen.

Mondhatnánk, hogy az a pár blende már mit számít, de a blende sor minden tagja kétszeres fényerőt eredményez, azaz ami 15 blende után kotta fehér, annak még kétszer fényesebbnek kellene lennie ha 16 blendényi dinamikát akarunk bemutatni. Érdekesség képen a 20 blendéhez a plazma TV-nek 3460 nit fényerőt kéne tudnia - hát ez könnyen belátható, hogy nem fog menni.

Viszont mi van, ha OLED van és 0.000 a fekete.

Ebben az esetben más a helyzet - de csak sajnos matematikailag - ugyanis nem lehet azt megcsinálni, hogy ábrázolunk egy tökéletes nullához közeli 'első" blendét majd ehhez képest növeljük az értékeket, mert az emberi szem bizony nem tud korlátlanul alkalmazkodni a megvilágítottsághoz.

Ezért én azt gondolom, hogy reális egy 0.001-es feketét nulla-nullás feketének venni, és ehhez képest felírni a blendesort.

Így kezdve 17 blende lett volna a dinamikája a képzeletbeli VT70-esnek (hahahaha) - mert 130 nittel abszolválható, viszont az OLED tud 0.001-es feketét - és a 17 blendét is. 20 blende OLED esetén 1050 nites csúcsfényerőt feltételez - asszem ilyet mutatott be a Dolby vagy ki

Szóval a HDR elvi síkon járható - de még mindig ott a kérdés, hogy ezt az iszonyatos átfogást hány biten lehet úgy tárolni, hogy ne legyen árnyalathézag- azaz poszterizáció?

Megfigyelhető, hogy az 1050-es kapott értékhez nagyon közel van a mágikus 1024-es szám, ami kettő a harminckettediken - és a rossz hír az, hogy ez bizony per színcsatorna, azaz összesen 96 biten kellene tárolni a valós HDR-hez, úgy, hogy ne legyen árnyalatvesztés.

Na ez nem fog menni.

Egyébként nem csodálkozom, mert valamikor nagyon fiatal koromban én még játszottam a Lighwave nevű 3D render progival, ahol volt Radiosity világítás, amihez egy HDR-ben tárolt fénymodel kellett, mert ebben volt benne a valós környezeti fénymodell és az bizony már akkor 48 bit / csatorna fájl volt!!! És ez erősen a kilencvenes évek dereka!

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#89) Strezi válasza hunspikey (#88) üzenetére


Strezi
őstag

"Megfigyelhető, hogy az 1050-es kapott értékhez nagyon közel van a mágikus 1024-es szám, ami kettő a harminckettediken - és a rossz hír az, hogy ez bizony per színcsatorna, azaz összesen 96 biten kellene tárolni a valós HDR-hez, úgy, hogy ne legyen árnyalatvesztés."

1024 az kettő a tizediken, nem harminckettediken ;) A mostani 8 helyett 12 bit némi tartalékkal lefedi a jelenlegi és az 1000nit-ig tartó árnyalatokat. Azaz 36 bit per pixel. Persze ez még nem ad érdemi előrelépést a fokozatok között.

"Egyébként nem csodálkozom, mert valamikor nagyon fiatal koromban én még játszottam a Lighwave nevű 3D render progival, ahol volt Radiosity világítás, amihez egy HDR-ben tárolt fénymodel kellett, mert ebben volt benne a valós környezeti fénymodell és az bizony már akkor 48 bit / csatorna fájl volt!!! És ez erősen a kilencvenes évek dereka!"

Azok a régi szép idők! LW-vel csináltuk az első logókat, rövid spotokat helyi TV-nek :K Mekkora mágia volt még akkor a kockánként felvétel, hogy animáció legyen belőle :))

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#90) hunspikey válasza Strezi (#89) üzenetére


hunspikey
őstag

ooops - jól elszámoltam magam, pedig még ennek fejből is mennie kéne mivel 8 bit az 256 / csati - khmm khmm - sorry.

igen - akkor 30 bit kell összesen - ami nem byte kerek - gondolom 32 bit lenne tárolható összesen 4 byte hosszan, de akkor a tört színcsatorna bitekkel mi van - tartalék infó - vagy kihasználás nélküli lehetőség? Na mindegy - nem az én gondom :) :)

LW- képzeld mi akkora májerek voltunk, hogy vettünk egy milla feletti áron egy DPS Perception Video Recorder kártyát, ami akkor tudott 720 x 576-ot kinyomni, ha jól emlékszem max 6 Mbit videosávszélességgel - röccenőmentesen. De broadcast minőség volt az a javából - 8+24 bites, alfás targa fájlok mentek rá egyenként a LightWave-ból - az meg lejátszotta 25 pfs-el - vagy ahogy akartad - isten császárság volt a pentium I korában...

még a szemem is bepárásodott hogy ezt felidéztük :) :)

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#91) Partz válasza hunspikey (#88) üzenetére


Partz
senior tag

Gyártók is hasonló számokat közölnek, utánaszámolás nélkül.

Lcd tv-kre 12-t mondanak.
Plazmákra, hdr képes lcd-kre, local dimminggel, 1000 nites csúcsfényességgel 15-öt. Ilyen pl. a Samsung JS9500. (a Dolby 4000 nites folyadékhűtéses csúcsfénnyel bíró lcd kijelzőt mutatott be)
Oled-re 20-at. A jövőre megjelenő oled tv-k már nem maradnak el nagyon az 1000 nit körüli csúcsfényességtől. Az ideiek kicsit 400 felett vannak, jövőre ezt közel megduplázzák.

Jelenleg a hdr tv-k a hdr10-es szabványt alkalmazzák, ami a csatornánkénti 10 bitet jelenti (össz. 30 bit), ezt határozták meg a hdr szabvány minimumaként. A Dolby-nál ez az érték 12 bit (36 bit). Jövőre lesznek Dolby rendszerchippel szerelt tv-k, amik többek közt a 10-12 bites konvertálásért is felelősek.

Hdr-el kapcsolatban egyébként jelent már meg magyar cikk, bár részletek itt sincsenek, de egy jó általános leírás.

Ma megjelent egy cikk most angolul, jövőre mi várható oled fronton az Lg-től.

(#92) krx21 válasza Strezi (#89) üzenetére


krx21
nagyúr

Még egy észrevétel a hdr témához: Ha megfigyelitek a gyártók hdr demonstrációit, akkor azok nem feltétlenül a több árnyalatról szólnak, hanem egyszerűen ránézve, kontrasztosabb... (hdr vs off hdr)
Egy azonos kontrasztú nem hdr támogatott tv akkor hol szenvedi a hiányt a megjelenítésben?
Ja, és 8bit-es panelok is frissítve hdr képesek lettek (pl: Sony X8505C), hol van itt a konkrét hardver? A hdr a tv-ben? Mondom nekem marketing szagú ez, mesterséges...

[ Szerkesztve ]

(#93) Strezi válasza hunspikey (#90) üzenetére


Strezi
őstag

Akkor lehet hogy egyszer nálatok voltunk nagybudapesten, mi kis vidéki csóringerek (nekünk csak léptetős studió technikánk volt a kockázáshoz) valami anyagot felvenni??? Valami alagsorban voltunk egy hosszú utcán (bocs, akkori pesti helyismeretem :D)?

Milyen menő volt már amikor 40MB vinyót betettünk device-ként virtuális memóriának(?), hirtelen új távlatok nyíltak meg a LW-ben! Aztán meg az alső 030-as turbókártya, végül pedig a 060-as ... az 1200-asban...

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#94) Strezi válasza krx21 (#92) üzenetére


Strezi
őstag

Én a számokban látom hogy azért még lehetne mit kihozni. Ugyanakkor pont az OLED tulajdonosok mondják azt, hogy a "lófüttynek" kell a HDR a végtelen kontraszt mellett :))

Akkor én is azt mondom, basszák meg a HDR-t ;)

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#95) krx21 válasza Partz (#91) üzenetére


krx21
nagyúr

A magyar cikkben erre lettem figyelmes:
"A képmegjelenítőknek nemcsak magasabb fényerőt kell produkálniuk, de alacsony feketeszintet is. "
Nos, a mai futó tartalmak megjelenítésében is a kontraszt mint szűk keresztmetszet (főleg lcd) csúcsra ki van használva. Amíg a kontraszt állandó, addig milyen hdr-től beszélünk???

Strezi: igen, az oled már feketében jó... Visszont csúcs fényerőben meg még gyenge... Szerintem a hdr-re akkor érdemes visszatérni, ha egy panel tud 0,0001 feketét és legalább 1000cd csúcs fehéret... Körvonalazódik egy olyan videó rendszer, aminek a megjelenítésére még nincs panel. Én így látom. A mostani videó szabványhoz is kevés egy jónak mondható 2500:1-hez lcd kontraszt, akkor miért beszélünk hdr-ről, ugye? :F

[ Szerkesztve ]

(#96) hunspikey válasza krx21 (#95) üzenetére


hunspikey
őstag

Én hellyel-közzel egyet értek veled ebben - de viszont azt gyorsan tegyük hozzá, hogy egy 65 vagy netán 80 colos panel éjszaka ha a szemed pupillája szépen kitágul a csodás 0.000001-es, vagy akármilyen tökéletes fekete által - majd van mondjuk egy nappali jelenet - vagy egy robbanás, vagy akármi, akkor konkrétan le fog vállni a retinád ez tutti pláne ha ez a képzeletbeli kijelző úgy hozza majd az 1000 nitet, hogy nincs ABL korlátja...

Én azt gondolom hogy ennek gátat kell szabni.

Azt is gondolom, hogy az átlagos képi tartalomnak bizony untig elég egy 150 nites felső fényesség. Ha van tökéletes fekete akkor a 150es felső érték több mint elég, ami e felett a HDR tartalmat majd képzni az a csúcsfény, pl egy krom lökhárítón a csillanás - de nem kell és nem is lenne szabad 1000 nites teli fehéreket mutatni, illetve életveszélyes mostani SDR filmeket egyszerűen ráhúzni a 0-1000 nites kijelzőre úgy ahogy van - megint csak ismétlem magam - Pi élete - éjszakai jelenet után napfelkelte van - a nap meg telibe szembe süt - ilyenkor megvakulunk vagy mi?

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#97) krx21 válasza hunspikey (#96) üzenetére


krx21
nagyúr

Gátat jelen pillanatban a technológiák szabnak, ugye... De ha esetleg tényleg lesz egy über brutál kontrasztú technológia, na akkor kell bele a korlát... :K

(#98) hunspikey válasza krx21 (#97) üzenetére


hunspikey
őstag

Kérdés, hogy minek?

ugyanis már most is van HDR velünk ha jobban bele gondoltok.

Néztem a hétvégén a kislányommal az így neveld a sárkányodat és rájöttem, hogy hát a HDR már rég itt van velünk - hiszen az animátorok illetve a komputeres látványok eleve HDR-ben vannak renderelve hiszen tökéletesen kivehető részletek vannak az égbolt felhőiben, illetve az árnyékban lévő fekete sárkányon is. Mi ez, ha nem HDR??

Ennek megfelelően nem HDR kijelzőn is lehet HDR-t mutatni, úgy ,hogy annak nincs zavaró HDR "szaga".

Vélelmezem, hogy ha csinálnak egy olyan studió kamerát aminek a fényátfogása mondjuk 40 blende, akkor utólag a számítógép jelenet-fényelő szoftverjében is lazán lehetne HDR képet mutatni abból a mai velünk lévő megjelenítőkre. azaz a 40 blendét rendezői elvárások szerint lehúzni pl 16 környékére. Ehhez nem kell OLED TV.

Csak hát megint a marketing, meg az új hóbort..

Én egyébként nem tudom elképzelni hogy 500+ nites kijelzőket fognak ránk engedni - tényleg nézhetetlen lesz.

Igen, még azt hiszem mindig az a kérdés, hogy egy 1000 nites tervezett OLED HDR kijelzőn pl a teli szembe nap milyen fénnyel fog ábrázolódni, mert ha 1000 nittel akkor végünk van...

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#99) Strezi válasza hunspikey (#98) üzenetére


Strezi
őstag

A HDR pont nem az OLED-ekhez köthető marketing duma!

A Samsung tolta ki (meg a SUHD-t), hogy tudjon alternatívát mutatni a végtelen kontrasztú OLED-nek.
Csak a pontosság kedvéért ;)

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#100) hunspikey válasza Strezi (#99) üzenetére


hunspikey
őstag

Picit lehet félreérthető voltam - nem arra gondolok, hogy az LG süketel, hanem arra, hogy sokan nem tudják mit takar a valóságban a HDR ezért most a marketing ráhúzta a max fényerőt, hogy az egyenlő HDR.

Miközben mint írtam igazából bármilyen (oké, majdnem bármilyen) kijelzőn be lehet mutatni egy HDR képet / anyagot az annak a kijelzőnek a képességei szerint lehúzott dinamikatartományra lehúzva, ezt hivják ugye masteringnek.

Ha rögzítve lett eredetileg a HDR azaz van sok sok blende dinamika, akkor az helyesen dinamika tömörítve meg tud jelenni nagyon is ütősen egy nem HDR kijelzőn. Kérdés, hogy hány blende átfogás már HDR?

Erre nincs szabvány - illetve pl fotós világban amikor már egy blendét rekeszelsz, akkor is lehet HDR-ről beszélni - más kérdés, hogy inkáb 2-3 blendével alá/fölé érdemes bracketolni - illetve egész helyesen én inkább a tanítványaimnak azt mondom, hogy jelenet függő ezért érdemes több rekeszelést tolni, illetve nem csak 3 expót kombinálni.

A TV-nél és a mozinál sincs kőbe vésve, hogy mi a HDR, ahogy a zenében is undorító ha minden része normalizálva van hangerőben - így én azt gondolom, hogy jelenetről jelenetre sem helyes, ha mindig igyekszik a fényelő a teljes dinamikatartományba tenni dolgokat. Igen is egy ködös jelenet legyen lapos, míg mondjuk egy kinti jelenet meg legyen HDR úgy, hogy egy-két felhő maradjon meg az égbolton.

Ez megint egy teljesen a jó ízlésre bízott eszköz - majd kíváncsi vagyok hogy élnek vele...

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#101) krx21 válasza hunspikey (#100) üzenetére


krx21
nagyúr

Egyetértek... Sok képi tartalom szándékosan nem részletezi a sötét vagy a világos részleteket... Egy filmnél ezt a rendező eldönti, hogy mit hogyan akar ábrázolni...

(#102) Partz


Partz
senior tag

Hétvégén volt egy összehasonlító teszt, ahol többek közt a csúcs Pana ZT60 plazmát meccseltették az Lg idei EF9500 oled tévéjével (ez gyakoraltilag Strezi új tévéjének a síkpaneles változata), és a Pana CZ950 oled-ével. Napokban várható részletes beszámoló. Elöljáróban ennyi.

(#103) Strezi


Strezi
őstag

Panasonic rajongók hajrá, megérkezett a hazai kíbnálatba az első OLED modelljük (LG panellel, persze): Panasonic tx-65cz950

Még jó hogy lehet kapni, legalábbis ára van. Bár saját tapasztalataim alapján semmit nem jelent hogy kitették, sajnos. Az én Tv-m is kint volt mind a mediamarkt mind az euronics kinálatában hónapokiag, ugyanakkor valójában soha nem volt nekik (tudom mert onnan is megrendeltem :DDD ). Az LG magyarország is kerek perec megmondta hogy ők még nem forgalmaznak 4K modelleket.

Gondolom ezért is késik a prohardveres cikk a Tv-ről, mert az csak olyan hobbi téma, nem fizet érte senki :(((

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#104) Strezi


Strezi
őstag

Aki esetleg FHD-ban gondolkodik, annak jelenleg az emag adja a legjobb árat: LG 55EC930v

Az én tv-m is tőlük jött meg, nagyon elégedett vagyok velük!

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#105) Strezi


Strezi
őstag

Valahogy így néznek ki az értékei egy olyan tv-nek mint az enyém, kalibrálás után: AVForums link

Valami ilyesmi a referencia szint, azthiszem :C Sajnos az enyém még nincs kalibrálva, kell keresnem egy szakembert ;)

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#106) krx21 válasza Strezi (#105) üzenetére


krx21
nagyúr

Keresd esetleg Janos666 fórumtársunkat...( És megyek vele megnézni a tv-t... :DDD)

(#107) AVhelper válasza hunspikey (#96) üzenetére


AVhelper
senior tag

Ajánlanék egy cikket a HDR-el kapcsolatban azoknak, akiket a téma mélyebben érdekel, angolul olvas és rendelkezik némi szakmai jártassággal. Ebből kihámozható, hogy például a Dolby hogyan igyekezett "emberkísérletekkel" meghatározni a szerintük a képmegjelenítőkkel elérni kívánatos fényességi dinamikatartományt, ezt aztán milyen elektro-optikai transzferfüggvénnyel lehet kódolni, és milyen problémák merülnek fel a HDR-el általában.

Én egyébként nem gondolom, hogy a HDR "parasztvakítás" lenne. Sőt, szerintem sokkal fontosabb előrelépést hoz majd a képminőség javításában - a megjeleníthető színtér növelésével egyetemeben -, mint a képfelbontás növelése, mely utóbbinak nem sok értelme van az emberi szem felbontóképességének és a szokásos otthoni terekben előállítható képméret korlátai miatt.

(#108) hunspikey válasza AVhelper (#107) üzenetére


hunspikey
őstag

Nagyon jó kis cikk, veled meg maximálisan egyet értek.

Az a döbbenet, hogy nekem akkor miért fáj, ha az otthoni plazmán éjjel egy sötét jelenet után azonnal világosra váltunk - noha a VT60 ki van maxolva 130 nit környékén.

Ehhez képest a cikk ábrája szerint a nézők döntő többsége 1000 nit feletti kijelzőt talált jónak. :F

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#109) krx21 válasza AVhelper (#107) üzenetére


krx21
nagyúr

A HDR mint kijelentés legfőbb motivációja akkor sem több mint marketing... Egy plecsni, egy újabb műszaki adat a tv dobozán, mely serkenti a vágyat, hogy cseréld le a tv-det... Mi benne az újdonság? A szélesebb dinamika, nagyobb kontrasztú megjelenítés mindíg is a fejlesztők mozgató rugója volt a tervezésnél, mióta megjelenítőket készítenek. Mi itt az újdonság? A HDR plecsnis tv nagyobb fényerejű? Nem.. Jobb a kontrsztja? Nem... Ettől marketing... Ráadásúl nincs is megadva a mértéke, mint ahogy egy tisztességes HDR kameránál meg van adva: pl: HDR 120dB...
Az én olvasatomban a HDR a kamera tulajdonsága, a megjelenítőnek kontrsztja van... Ennyi... A dinamika részleteinek feldolgozása pedig a filmstudió feladata, ha kell a megfelelő videó adattkódolást használva és beleértve a utómunkát is...

(#110) AVhelper válasza krx21 (#109) üzenetére


AVhelper
senior tag

Én nem kívánok meggyőzni senkit arról, miként javítja a HDR képminőséget, főleg olyanokat nem, akik alapvető ismeretek hiányában alkotnak valamiről határozott véleményt, de...

A HDR nemcsak egy "plecsni a TV dobozán".

A HDR-hez azt a lánc minden elemében implementálni kell. A kamerának HDR-t kell felvennie, a stúdiónak HDR-ben kell elkészítenie a tartalmat, a terjesztési csatornáknak HDR-ben kell továbbítania azt, és a TV-nek, támogatnia kell a HDR megjelenítését.

(#111) krx21 válasza AVhelper (#110) üzenetére


krx21
nagyúr

A Tv miképpen támogatja a hdr megjelenítést??? Hol van az a plusz amitől hdr egy tv??? :F
Mi az a alapvető információ amit nem tudok és sok nyomozás után sem világos, másoknak sem? Tényleg kíváncsi vagyok!
Csak, hogy tud alapvetően a szakmában dolgozok és a hdr önmagában nem jelent semmit, mihez képest hdr? A szélesebb dinamika tartományú kamerák plusz információja bármelyik képernyőn megjelenik... A tv-nek kontrasztja van és már a mai videó szabványok is meg tudják jeleníteni a panel összes színét és árnyalatát...
Még a 3 éves Bluray lejátszóba is be lehet állítani 16bit színmélységet, de minek...
Szóval mitől hdr egy tv? :R

[ Szerkesztve ]

(#112) AVhelper válasza krx21 (#111) üzenetére


AVhelper
senior tag

Ahhoz, hogy egy TV „HDR Compatible Display” legyen, a Consumer Electronics Association (CEA) definíciója szerint minimálisan a következőket kell tudnia:

• Legyen legalább egy interfésze, ami támogatja a CEA-861-F szerint meghatározott és a CEA-861.3 szerint kiterjesztett HDR szignalizációt. Ilyen interfész a 2.0a specifikációnak megfelelő HDMI
• Az előbbi interfészen át fogadja és feldolgozza a CEA-861.3-nak megfelelő, a tömörítetlen videóhoz kapcsolódó statikus HDR metaadatokat
• IP-ről, HDMI-ről vagy más videót terjesztő forrásokból fogadja és feldolgozza a HDR10 Media Profile szerinti HDR videót. Emellett más médiaprofilok támogatása is lehetséges.
• Megfelelő elektro-optikai átviteli függvényt (EOTF) alkalmaz a kép létrehozására.

A HDR10 Media Profil definíció szerint:
• EOTF: SMPTE ST 2084
• Szín-mintavételezés: 4:2:0 (tömörített videó forrásokhoz)
• Bitmélység: 10 bit
• Színek: ITU-R BT.2020
• Metaadatok: SMPTE ST 2086, MaxFALL, MaxCLL

Ha mindezek a szabványok és terminus technikusok nem is mondanak neked semmit, akkor annyit kell csak tudnod, hogy ezek szükségesek, hogy egy TV HDR jelet fogadhasson, azt képes legyen értelmezni, feldolgozni és a képernyőn megjeleníteni. Vagyis hiába van egy hatalmas kontrasztarányt produkáló TV-d, ha az nem tudja a fentieket, akkor nem tud HDR tartalmat megjeleníteni.

A HDR tartalom valóban nagy dinamikatartományú képének megjelenítéséhez a TV-nek valahol 0,001 illetve 0,01 nit közötti fekete szintet (ez a TV technológiától függően változhat) és kb. 1000 nit csúcsfényességet kell tudnia előállítani. Ez például a 2015-ös Dolby Vision TV-kre és az Ultra HD Blu-ray mastering referenciamonitorra vonatkozó követelmény, de a Dolby Vision 2016-ra már 1000 nitnél magasabb csúcsfényességet követel meg.

A HDR-rel szemben a jelenlegi szabvány szerinti televíziózás illetve Blu-ray jele nagyjából 0,01 nit és 100 nit közötti fényességtartomány átfogására ad lehetőséget.

Hogy szemléletesebb legyen a dolog, itt egy ábra, ami segít a HDR megértésében:

(#113) hunspikey válasza krx21 (#111) üzenetére


hunspikey
őstag

Én fotósként nem decibelben számolok hanem blendében - ennek ellenére teljesen osztom a véleményed.

A HDR egy lufi. Nem lehet megfogni. Ki mondja azt, hogy a legsötétebb részlettől a legvilágosabbig mekkora fényátfogástól hívjuk az anyagot HDR-nek.

Régen az analóg filmes korszakban egy kemény dia átfogott kb 7 blendét. Ehhez képest akkor HDR volt a paraszt negatív mert az tudott 10 körül. Ehhez képest HDR a mostani DSLR mert ezek meg tudnak 12 körül. Ehhez képest HDR a VT60 otthon, mert tud majd 16-ot. Ehhez képest HDR egy OLED mert tudhat a nulla lux miatt végtelen átfogást a matematikai végtelen kontraszt miatt.

Jól látszik, hogy az egész mindig valamihez viszonyított.

Én arra hajlok, hogy végső soron a szemünknek vagy tetszik vagy nem - ilyen egyszerű. Egy plazma TV-n is lehetett volna HDR anyagot nyomatni, ha azt egy nagy dinamikájú felvevővel veszik fel, majd lemasterelik megfelelően a 8 bit / színcsatornára. Ez pont olyan mint ahogy a kutya közönséges LCD monitoron is lehet HDR képeket nézegetni pedig az LCD minden csak nem HDR- jelentsen ez bármit is.

Az nem kétséges, hogy az OLED TV minden eddigi TV-nél szebb képet ad, mert végre teljesült a 0.000-ás fekete. Hogy innen kiindulva hogyan ábrázolják a studiók a sötét részleteket, hogy van transzferálva az elképzelt dinamikája a jelenetnek.. nos ez az amibe nekünk nincs beleszólásunk - és sajnos a stúdió fényelője meg nem tudja, hogy milyen eszközön fog az anyag megjelenni. Mozi? BD-ről otthon LCD-n, vagy egy OLED-en? Szóval itt nem okés ez az egész - és ezért nem elég rámondani egy eszközre, hogy HDR csak azért mert nagyobb a kontrasztja mint az előző eszközöknek. Kéne rá szabvány, kéne transzfer görbe kéne egy csomó minden, hogy lehessen HDR kamerákkal felvett, HDR dinamikával tárolt anyagot nézni HDR megjelenítőkön. Akkor lenne valami értelme, de mégegyszer nem sok - ugyanis az egészet le lehet konvertálni egy nem HDR kijelzőre is - na bumm, max a csúcsfény nem 1000 nit lesz hanem csak 150 - ettől még az lehet HDR anyag...

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#114) Partz válasza krx21 (#111) üzenetére


Partz
senior tag

Itt egy órás angol beszélgetés a témáról a SpectraCal embereivel, sok érdekes információval.

(#115) krx21 válasza AVhelper (#112) üzenetére


krx21
nagyúr

Amiket leírtál műszaki paraméterek, egyiknek sincs köze a HDR-hez, de még a szabvány sem végleges... Oly annyira nem, hogy még a 8bites Sony TV-k egy firmware frissítéssel HDR képesek lettek... ;] Más TV-k esetében is sok ilyen van... Tehát innen is látszik, hogy kitaláltak egy fogalmat a TV-kel kapcsoltban és ezt még csak most próbálják tartalommal megtölteni... Mondom ez az irány mindig is megvolt a fejlesztések kívánalmainál, de most a marketing is szerepet kapott, csak kár, hogy egy panel se, de még technológia sincs egyelőre hozzá...
Legfőképp ezért: "Dolby Vision 2016-ra már 1000 nitnél magasabb csúcsfényességet követel meg." Hol tartunk amúgy ennek a követelménynek a megvalósításánál? :N

[ Szerkesztve ]

(#116) AVhelper válasza krx21 (#115) üzenetére


AVhelper
senior tag

Én úgy vagyok vele, hogy minél többet tudok egy dologról, annál bizonytalanabb vagyok tudásom teljességéről. Ennek az általánosítható teóriának Te a másik végletét képviseled, azzal megspékelve, hogy még csak nyitott se nagyon vagy a tudás befogadására. Úgyhogy Én fel is adom.

Leírtam a HDR-el kompatibilis képmegjelenítőkre jelenleg vonatkozó követelményeket meghatározó szabványokat és ajánlásokat. A szabványok (mint az SMPTE ST 2084 szerinti EOTF, az SMPTE ST 2086 szerinti metaadatok és nem sorolom tovább) már véglegesek, az ajánlások valóban változhatnak, és a fogyasztók tájékoztatása érdekében az UHD Alliance nevű szervezet készül arra, hogy meghatározza a „következő generációs szórakoztató élmények prémium minőségi specifikációit”, amit majd egy hivatalos minősítési program és például a TV-k alkalmasságát jelölő logó követ. Ez alapján tudhatják majd a fogyasztók, hogy mely készülékek alkalmasak valóban a HDR-re. (Nem tudom azoknak a Sony TV-knek, amikre gondolsz mijük 8 bites, de azok a 2015-ös BRAVIA 4K Ultra HD TV szériák, melyek valóban kapnak egy a HDR kompatibilitást biztosító firmware frissítést, muszáj kezelniük és feldolgozniuk a színcsatornánként 10 bites bitmélységet, mert ez része a HDR10 Media Profil definíciónak, ami nélkül nem lehet HDR kompatibilis egy TV.)

Elmagyaráztam, hogy mi a különbség a HDR és az eddigi nem HDR videós műsor-előállítás, továbbítás és megjelenítés között. Ebből világosan kiderül, hogy a HDR nem "egy kitalált fogalom", hanem a teljes mozgóképes szórakoztató infrastruktúrát megújító technológiai rendszer, aminek célja a való világ képeinek teljesebb reprodukálása.

Tudomásom szerint jelenleg a Vizio Reference TV széria készülékei kaptak egyedül Dolby Vision minősítést. Ezek a 65 és 120 hüvelykes TV-k teljes LED mátrix háttérvilágítással, 384 zónás helyi fényszabályzással 800 cd/m² felületi csúcsfényességet produkálnak, amit egyébként más a piacon már megjelent csúcskategóriás HDR képes TV-k is elérnek..

Én részemről a témát lezártnak tekintem.

[ Szerkesztve ]

(#117) krx21 válasza AVhelper (#116) üzenetére


krx21
nagyúr

Amiket kiollóztál, már rég ismertem, olvastam.. A különbség az, hogy Te más konzekvenciát vontál le. További részletekbe én sem mennék bele. A gyakorlat csupán annyiban más, hogy amikor majd Tv-t fogsz vásárolni, akkor Te a HDR matricát fogod keresni, én meg továbbra is a tesztekben szereplő mért valós kontraszt adatokat...
Ennyi.. :DDD

(#118) AVhelper válasza krx21 (#117) üzenetére


AVhelper
senior tag

Az, hogy "HDR matricás" egy TV és a kontrasztja is jó, az nem zárják ám ki egymást. Viszont, ha Ultra HD Blu-ray lemezről egy HDR film teljes dinamikáját szeretnéd élvezni, akkor bizony fújhatod, ha annak a TV-nek csak a "mért valós kontrasztja" kiváló, de nem HDR kompatibilis. Ez az, amit úgy tűnik nem értesz.

Addig pedig nem cserélem le a G9-es Pioneer KURO plazmámat, amíg nem hemzsegnek majd a HDR tartalmak.

[ Szerkesztve ]

(#119) krx21 válasza AVhelper (#118) üzenetére


krx21
nagyúr

Szinte már jövőre nem igen lesz TV amire ne lenne ráírva, hogy HDR... :DDD
Úgyhogy ettől nem félek...

[ Szerkesztve ]

(#120) AVhelper válasza hunspikey (#113) üzenetére


AVhelper
senior tag

Csak neked (mert fotós vagy), és tényleg utoljára, hogy a HDR nem lufi...

Itt egy újabb cikk, ami a számodra ismert blende (f-stop) értékek szerint is értelmezi a HDR szabvány célkitűzéseit.

És egy nagyon is valóságos példa, hogy miként javítja a HDR a kép élvezhetőségét. Bizonyára láttál már focimeccset amikor a pálya egyik fele szikrázó napsütésben a másik fele meg a lelátó árnyékában van. Ilyenkor a pályát totálban mutató kamera vagy a közvetítés kezelője állandóan szenved, ha a napsütéses oldalról átkerül a labda az árnyékos oldalra vagy fordítva, mert a mostani TV rendszer dinamikájával (kb. 9-10 blende) képtelenség megoldani, hogy vagy az árnyékos oldal ne legyen tök sötét (alul-világított), ha a napos oldalon zajló játék jól látható, vagy a napfényes oldal ne legyen túlvilágított, ha az árnyékos oldalon zajló játék élvezhető. Ez a probléma azonnal megszűnik a HDR TV rendszer dinamikájával (kb. 15-16 blende).

(#121) krx21 válasza AVhelper (#120) üzenetére


krx21
nagyúr

Ezt megintcsak kamera oldaról kell és szokták megoldani... Nem értem ebben hol kap szerepet a tv, hogy mikor milyen dinamika részlet látszódik? Ezt csak a kamera tudja rögzíteni.
Mondom ez hogy a tv hdr ez egy gumicsont... Aminek a műszaki alapjai sincsenek még letéve...
Sokkal korrektebb és marketing mentes lett volna az a információ, hogy a videószabvány igyekszik nem csak felbontásban, hanem színmélységben és több részletet megkülönbőztetni tudó jelfeldolgozó kódolással előrre lépni... Ha ez így lenne előadva egy rossz szavam sem lenne... De ez megintcsak semmi új, mert ilyen törekvések mindig is voltak... Szerintem minden videó technikában jártas ember füllét bátja, hogy hdr tv...
Volt HD ready aztán FUll Hd, majd 4K, most kellett egy új matrica... A régi jelek legalább konkrét műszaki információk voltak... Ez a HDR olyan infó mint a 1000mhz-es lcd tv... Lehet magyarázni... És eszik a tescóba járó tömegek... :U

(#122) hunspikey válasza AVhelper (#120) üzenetére


hunspikey
őstag

Nagyon örülök, hogy ezt a példát hoztad, mert remekül bemutatja, hogy HDR képes felvevővel, ezt röhögve meg lehet oldani normál TV esetén úgy, hogy a HDR kamera mely egy adott expozíciós értéknél az általad ábrázolt helyzetben még mondjuk bőven lát 3-4 blendével az árnyékos részek "alá" illetve a hatalmas dinamikája miatt a napsütéses részeken is tud részletet ábrázolni mondjuk a fehér pólós drukkerek pólójában, szépen eltárolja az egészet amit remekül be lehet konverzió után mutatni a mai TV-ken is - és szép lesz. Nem kell 1000 nit. Szerintem kifejezetten kellemetlen éjszaka már a plazma csúcsfénye is - én le is veszem - nekem a kalibrált profilom 90 nitre szól. Efelett fáj.

Én ott vitatkozom - illetve ez rossz szó, inkább azt mondom a dolog létjogosultságát vitatom bemutató eszköz oldalon, hogy pl a minap a plazma topikban említett Southpaw film 44. perce környékén ahol a bokszoló a menedzserével beszél és a menedzser mondja neki, hogy el kéne adnia a házát, na ott megint olyan helyzet van mint amit írsz - és számomra elképzelhetetlen, hogy a jelenetet HDR felvevővel vegyék fel és azt HDR TV-n nézzem, úgy, hogy itt ebben a képben a színes-bőrű menedzser mögötti külső fények 800 vagy 1000 nit fényerővel jöjjenek - illetve nem lennének kiégve mint most - mert ugye a HDR kamera röhögve látja azt is, miközben helyesen exponálja a fiatalember sötét arcát.

Ez nem fotózás ez nem operatőri munka innen fogva - az egész filmkészítés két-lábbal tiprása már megint.

A fotósok, és operatőrök pont azért tudnak alkotni mert a film mint médium ad egy sajátos keretrendszert.

Pár év múlva majd az impresszionisták festményeit HDR-esítjük, az eredetit meg elégetjük - mert ott voltak bedőlt meg kiégett részletek :Y

Már látom Monet képeit ahogy a felhőkben végre megjelenik a részlet. jááááááj :F :Y

Lesarkítva, nagyon cinikusan: akkor a Dolby értelmezése szerint az a tökéletes felvevő / megjelenítő páros a jövőben az lesz, ami úgy vesz majd fel, hogy nem is kell expozícióra figyelni, mert mindent rögzít A-Z-ig - mintegy 50 blende átfogással, amit majd az ultra HDR TV be is mutat 0 nittől 20.000 nitig. Kellemes TVnézést kívánunk...

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#123) krx21 válasza hunspikey (#122) üzenetére


krx21
nagyúr

+1 Egyetértek...

Viszont ha egy ilyen rendszer megvalósulna (közelébe sem vagyunk) az persze nem jelentené azt, hogy a rendező ne játszhatna avval, hogy mit mutat meg és mit nem... Mint ahogy igen a csúcs fényerő ergonómiai hatása is környezeti fény és egyéni függő, azt több lépcsőben kell tudni majd egyénileg állítani...

Már jövőre látom is a ips panellal szerelt 1:700 kontrasztú lcd tv-ken a HDR matricát... :C (már most is van...)
Na, ez az a vicc, amiről én beszélek... :K

(#124) AVhelper válasza hunspikey (#122) üzenetére


AVhelper
senior tag

Valóban, a Dolby Vision a teljes videoképet felvevő, feldolgozó, terjesztő és megjelenítő infrastruktúrát úgy képzeli fejleszteni, hogy az a 24 blendényi az ember által a pupillaadaptációval érzékelhető dinamikatartományból 19-et képes legyen reprodukálni a képernyőt néző számára. Ezt mutatja az ábra, amit a #112-es bejegyzésemben megtalálsz. Ennél kevésbé ambiciózus a maximum 1000 nit csúcsfényességű képernyővel kalkuláló Ultra HD Blu-ray mastering ajánlás.

De nem értem, miért lenne ez baj? Miért baj, hogy a ma már simán 15 blendényi dinamikájú kameraképet teljes egészében meg lehet jeleníteni a néző képernyőjén, és nem kell azt konverzióval vagy bármi más módon dinamikában 10 blendényire csökkenteni, csak azért, hogy beleférjen a jórészt még a képcsöves TV-khez illeszkedő műsorterjesztési csatornákba. Pláne, hogy már léteznek a képernyő technológiák (lásd OLED) sőt már vetítők is, amikkel megjeleníthető a kellően széles dinamikájú kép.

Persze hogy zavaró a szemünknek, ha gyorsan kell alkalmazkodnia egy hirtelen fényességváltozáshoz, de könyörgöm ez a való életben is így működik. Ha egy sötét szobában tágra nyílt pupilláim előtt valaki felrántja a betűző napfényt addig eltakaró sötétítőfüggönyt, akkor Én is a szemem elé kapom a kezem. Mi van, ha a film alkotója pont ezt a kellemetlen érzést akarja érzékeltetni velünk? Ahhoz már kell az 1000 nit! Azt írod, hogy számodra elképzelhetetlen, hogy azt a leírt jelenetet HDR felvevővel vegyék fel és azt HDR TV-n nézd. Akkor képzeld el, hogy a valóságban látod a sötétbőrű fiatalember arcát és körülötte az erős fényt. Biztos vagyok benne, hogy szemed gond nélkül látja az arc minden árnyalati részletét, és elviseli a körülötte azt az erős fényt is.

Miért is a filmkészítés két lábbal tiprása, ha kevesebb korlát áll az alkotók előtt a valóság ábrázolására? Hogy ne tudnának alkotni az operatőrök csak azért, mert túlléphetnek az egyre kevésbé használt film adta kereteken? Már ne haragudj, de ez nonszensz.

Szóval ez innentől már ez nem szakmai, hanem bármiféle racionalitást nélkülöző hitvita, amiben Én nem veszek részt.

[ Szerkesztve ]

(#125) hunspikey válasza AVhelper (#124) üzenetére


hunspikey
őstag

Azért nem hitvita, mert mint mondtam a film lényege az, hogy szubjektív. Azért szeretjük a fotográfiákat, mert hazudnak.

Ez elsőre nonszensz - de ha bele gondolsz -már az objektív olyat csal és teszi teljesen művivé, hogy az elképesztő. Ma mindent szinte csak telével vesznek fel, mert ettől közeli, ettől menő. Én a filmekben sosem azt kerestem és sosem kifogásoltam - de szerintem te se, hogy egy lehülyített dinamikájú képet nézel - ami pont attól kontrasztos, hogy nagyon hamar kikoppan az alja meg a "teteje" azaz sokkal több a bedőlt árnyék és sokkal több a kiégett fényes rész mint amit ha ott lettél volna láttál volna a saját szemeddel.

Ettől éled meg filmnek.

A VHS tudod miért látszott elsőre, hogy VHS - hát elárulom azért mert ilyen minőségében sokkal jobban HDR volt ugyanis a celluloidhoz képest nagyobb volt az átfogása. Ezért nem volt soha mozi érzésed.

Na a HDR anyagot HDR tévén visszanézve se lesz. A moziban pont az a tutti, hogy utólag eldobják a francba a felvett dinamika jó részét. Magyarul be van húzva a képed alul is meg fölül is. Effektív akkor van szép kontrasztos kép ami él mint az állat, ha nem mész 7-8 blende fölé - azaz erre a tartományra húzod a képi tartalmat - ennyit szedsz ki az eredeti közepéből.

Egyes egyedül a természetfilmek esetén tudom elképzelni hogy ez jó lesz - de ott is - könyörgöm, majd a Samsara remasterjének Guanyin jelenete után, ami a csajokkal egy beltéri jelenet, max 100 lux fénnyel, megyünk a sivatagba - és mindenkinek leszakad a retinája mert ott meg reálisan 5.000 - 7000 lux van

Mondod, hogy ha reggel rádnyitják a redőnyt akkor elkapod a kezed. Igen ez oké - és hidd el ez semmi ahhoz mint amikor majd a pupillád rátágul egy éjszakai jelenetre ahol kb 10 nit lesz a fényerő, majd innen irány mondjuk egy havas táj napsütésben - teljesen életszerűtlen - ugyanis teleportálni nem tudsz - viszont ha ezt egy TV bemutatja - na akkor az fájni fog. Órákon át lehetne sorolni a mostani filmeket, ahol éjszakai jelenetet vált nappali - ott mi lesz? És ne értsd félre én értem, hogy egy 10.000 nites HDR TV ha minden stimmel, akkor csak olyan fényerővel mutatja be a dolgokat, ahogy az a felvételkor volt, pl egy 60 wattos izzó ami most kotta fehérre kiég a mai felvételeken ott majd látható lesz- mint az életben, de én nem erről beszélek, hanem a nap vs éjszaka kérdéséről - pl Pí élete holdfény stb - aztán meg napfelkelte.

Hidd el értem azt amit mondasz - és tökéletesen felfogtam a technológiai postodat is. Ennek ellenére tökéletesen szükségtelen technológia. Olyan mint az ábrákkal díszített regény - minek - el kell képzeli.

Megint azért nem tudok egyébként teljes hidegvérrel nyilatkozni a dologról, mert ennél sokkal fontosabb dolgokat kéne megoldaniuk - de mint a kolléga mondta, azt nem lehet ennyire marketingelni. Nincs rá jó hárombetűs. Pl legyen már 4:4:4 végre- meg legyen már teljes Adobe RGB gammut - na!

Ja a végén jutott eszembe - ez a HDR pont olyan felesleges cucc mint a 48 fps. Papíron isteni ötlet - csak az is - egy baj van: nem mozi. Amúgy ahogy mondod a mostani plazmák valóban tudnak 15 blende körül - ezért pl néztem nagyot amikor egy Canon 6D-vel le akartam fényképezni és nem lehet - és már most egy csomószor éjszaka fényerőt le kell vennem mert nekem gondot okoz - bánt. Egyedi kép módban hajtom és max 78 a kontraszt. Nappal 86.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#126) AVhelper válasza hunspikey (#125) üzenetére


AVhelper
senior tag

Szerintem meg a filmalkotók szíve joga, hogy mit használ ki a számukra adott technikaii lehetőségekből. Ha akarja, bárki reprodukálhatja a mai technológiával ugyanazt, amit Lumiére fivérek.

Szerintem meg nem szükségtelen a HDR, mint fejlődési irány, mert - ahogy ezek szerint Te is elismered - a való világ képei tökéletesebben reprodukálhatóak vele. Nem is értem, követeled az ugyanezt szolgáló Adobe RGB-t (egyébként már a mai OLED TV-k is képesek 90 százalékos CDI-P3 gammut reprodukálására, ami az Adobe RGB-vel nagyjából azonos, csak zöldben kicsit kevesebb, vörösben meg több) meg a 4:4:4-et (ezt is tudják már a mai képmegjelenítők, átviszi a HDMI szabvány 4K/60p-ben is, és ígérik, hogy az Ultra HD Blu-ray egy későbbi szabványfrissítése után lesznek ilyen tartalmak is), csak éppen a HDR-el nem vagy kibékülve.

(#127) krx21 válasza AVhelper (#126) üzenetére


krx21
nagyúr

Na, még egy utolsót rárágok a csontra: Egyenlőre ez a tv hdr nekem olyan, mint hogy a fejhallgató hi-res audio.. :K Vagy, mint a megjelenítő mega kontrasztú...

Amúgy avval meg veled értek egyet, hogy a lehetőségek bővülésével, a művészi megjelenítés lehetősége is nő, mert úgy használják ahogy akarják, ettől még lehet készíteni 1:200 kontrasztú, 4:3-mas, fekete -fehér filmet is...

(#128) hunspikey


hunspikey
őstag

Na és pont itt van az igazság - ugyanis egész hétvégén ezen agyaltam és ahogy mindketten az előző pontotokban mondjátok a lehetőség:

Ez a lényeg - de ez felvételi illetve mastering oldalon érdekes.

Mennyire király dolog az, ha a stúdió olyan masterrel tud dolgozni a fényelő munkaállomáson, ahol röhögve lehet a hagyományos átfogású filmes médiumhoz képest több blendét világosítani illetve sötétíteni, azaz visszanyerni kiégett részleteket.

Én pont annak révén jöttem erre rá, hogy dolgoztam a Lightroomban és persze közben jár az ember agya.
Azt tapasztaltam, hogy az esetek 90%-ban jelentős hányadát eldobom a beérkező dinamikának, magyarul az output-om az nem HDR. Viszont - a RAW fájlok amiből dolgozom, meg állati jó, hogy elég sok blendényi cuccot tartalmaznak, mert lehetőséget ad, hogy oda rángassam a képemet, vagy egyes részleteit ahová csak akarom.

Ezért én azt a végleges álláspontot veszem fel a kérdésben, hogy igen HDR kamerával kell rögzíteni és masterelni, fényelni, utómunkázni stb. a végén meg nyugodtan le lehet konvertálni az egészet normál dinamikára. Most őszintén: ~15 blende nem elég?

Ezt is lehet jól ízléssel csinálni - meg lehet otrombán giccsesen.

Jó HDR:

[link]

otromba HDR:

[link]

Érdemes észrevenni, hogy akármint is olvasod a hozzászólást látod a HDR tartalmat - na vajon miért....

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#129) AVhelper válasza hunspikey (#128) üzenetére


AVhelper
senior tag

A 15 blende elég lenne, de a jelenlegi (még nem HDR) digitális moziszabvány (DCI-P3) csak 11 blende, a televíziós és Blu-ray (Rec.709) szabvány gamma EOTF-el pedig csak 10 blende dinamikát tesz megjeleníthetővé. Na pont ezért kell, hogy a teljes lánc a néző által látott képernyőig HDR legyen.

A linkelt képekről pedig tudjuk, hogy pont azért "természetellenesek", mert csak összenyomott dinamikával jelenhetnek meg a nem HDR képernyőnkön.

(#130) Strezi


Strezi
őstag

Na, akkor elhangzott már HDR pro-kontra sokminden...
Engem technikailag azért érdekel, mert a 8bit szinfokozatokra, pláne ha a videójel 16 - 235 tartományát figyelembevesszük nagyon kevés! Egyszerűen elvész a képi tartalom dinamikája.

Gondoljatok csak bele, amikor a számítógépeken a hangtechnika váltott 8-ról 16 bites hangmintákta! Ha már csak 8-ról 10 bitre változik az RGB felbontás, akkor is sokkal pontosabb lesz a képi megjelenítés.

Szerintem azt most ne keverjük ide, hogy egyes lejátszók kiadnak több bites jelet is, hiszen ha maga a forrás (DVD, BD) nem tartalmaz több információt, akkor az csak zaj lesz.

Ez konkrétum, db-ben mérhető javulást hoz a jel zaj arányban ;)

Egyébként OLED-en eléggé meglátni ezeket a gradációs hibákat, elégtelenségeket sok konkrét jelenetben. Szóval, hívjuk akárhogyan, csak legyen több bit azokra a pixelekre ;)

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#131) hunspikey válasza AVhelper (#129) üzenetére


hunspikey
őstag

Én ezt tudom, mert olvastam a vonatkozott szabványok leírásait - de helyből tudnék bárkivel vitatkozni, hiszen ha bele gondolunk akkor 1 biten is lehet ábrázolni akárhány blendés dinamikát - egy árnyalat felbontás mellett. Hiszen, ha van egy 1000 nites OLED TV-d, akkor a fekete 0 nit lesz - a felvehető egy biten a fehér meg 1000 nit lesz - az meg jóval több mint 11 blende a megfigyelő részéről - márpedig mi az emberek a csúcsfény fényessége és a fekete sötétségi szintje közti fénysűrűségi különbséget éljük meg úgy mint dinamika.

Azzal, hogy nem 8 biten hanem 10 vagy 12 biten ábrázolunk, az árnyalat felbontás változik, nem a dinamika.

Persze, ez is rohadt fontos - csak az alap HDR kérdésnél nem ez számít, hiszen, ha volt egy 20 blendés master, azt simán le lehet konvertálni 8 bites anyagra, amit kilöksz az OLED TV-d-re, ahol kalibrálsz egy 1000 nites profilt és máris leég a hajad olyan HDR van. A kérdés csak az, és itt jönnek be a szabályok, hogy melyik csúcsfény képességű megjelenítőre készült a mastering alatt a cucc - azaz másszóval milyen transzver (gamma) görbét használtak a mastering alatt.

Én pont ezért nem értem az egészet, mert ha pl én masterelnék egy 1000 nites kijelzőre, akkor nálam, 150 nit felett semmi nem lenne, csak a csúcsfények -pl autó króm lökhárítóján a csillanás, de pl bőrtónus, vagy normál közép tónusos képi tartalom nem lépheti át a 100-120 nitet, mert nem szép.

Akkor fogok én ebben a HDR-ben hinni igazán, ha lesz de factó megkerülhetetlen szabvány arra, hogy egy HDR képes TV-nek tudnia kötelező pl 600 nitet - és mindenki ezt figyelembe véve masterel.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#132) Strezi


Strezi
őstag

Sajnos a TV-n jelentkezett egy hiba, ami miatt annak cseréjét kértem. A HDMI 1 port nem fogadott képet, érzékelte hogy rádugok valamit, akár be is kapcsolt rá (CEC linkes BD lejátszó) de kép nem jelent meg... Lehet hogy én túrtam el valmit, de több jelforrással sem sikerült képet csalnom rá. A többi bemenet ment gond nélkül :F

A hibabejelentés után a forgalmazó visszavitette a készüléket és ők is megnézték. Ők nem találtak hibát, így felajánlották a visszaszállítást vagy a visszafizetést. Én most az utóbbit választottam. Azóta már bánom, mert remek TV-volt, és azóta is csalódottan nézem az itthoni kínálatot valami másért, de nem találok érdekeset :(

Az EMAG végig korrekt volt, ugyan nem napokon belül, de minden haladt az ígért határidőre és megfelelően kommunikáltak mindent. Akit esetleg érdekel, a TV-fent van a román oldalukon, egyedi újracsomagolt jelzéssel gondolom kiszállítják ide is. Az ára továbbra is nagyon jó ennyiért sehol máshol a világon nem lehet megvenni ...

Az eddigi tapasztalataim (majd egy éve hajtom ezt a TV-t) alapján nem vagyok optimista hogy mikor tudom megint metgvenni itthon ezt a modellt. Ami igazán vicces, hogy az LG magyarország ugyanakkor pénzt költött háznyi OLED reklámplakátra az M1-M7 bevezetőn, amikor készüléket meg elvétve találni, azok is leginkább a tavalyi modellek :((

Bezzeg a Samsung, amiről olvasni azt meg is lehet venni, és még a vízcsapból is az folyik (JS9000, 9500 ...) :C
Bárcsak lenne a samsungnak OLED-je, nem hiszem hogy ezt ki akartam mondani :W

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#133) AVhelper válasza hunspikey (#131) üzenetére


AVhelper
senior tag

"A kérdés csak az, és itt jönnek be a szabályok, hogy melyik csúcsfény képességű megjelenítőre készült a mastering alatt a cucc - azaz másszóval milyen transzver (gamma) görbét használtak a mastering alatt."

Nem véletlenül rögzíti az SMPTE 2084 szabvány a HDR vagy másként PQ EOTF-et. Nyilván ezt kell alkalmazni a mastering és az otthoni képernyő esetében is, hogy ugyanazt lássuk mindenhol. Ez ráadásul az eddigi gamma 2.2-2.4 görbétől eltérően már az emberi látás fényességtől függő árnyalatérzékelésének megfelelően finomabb felbontást tesz lehetővé a sötétebb tónusoknál, mint a világosabbaknál, vagyis azt a 10 vagy 12 bitet is jobban lehet kihasználni, hogy a finom árnyalati eltéréseken ne lássunk kontúrosan elváló lépcsőket, azaz sávosodást.

(#134) #94529552 válasza Strezi (#132) üzenetére


#94529552
törölt tag

Miért nem hívtad ki a gyári szervizt?

(#135) Strezi válasza #94529552 (#134) üzenetére


Strezi
őstag

Azért mert a magyar LG kerek perec megmondta hogy ők nem forgalmazák a 4K modelleket, intézzem a forgalmazóval :W Mindez mielőtt baja lett volna, a biztonság kedvéért rákérdeztem direktben a gyártói garanciára...

Nesze neked prémium modell, meg EU :F Mondom, nekem egyszerűen nevetséges amit az LG előad magyarországon OLED fronton :N

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#136) #94529552 válasza Strezi (#135) üzenetére


#94529552
törölt tag

Az LG topikot nem olvasod? Az összefoglalóban is benne van a garancia. Mert úgy van, hogy minden itthoni számlával rendelkező tévét szervizelnek, és nem kell kérdezni, hanem csak bejelenteni ha hibát észlelsz. De most már mindegy.

(#137) krx21 válasza Strezi (#135) üzenetére


krx21
nagyúr

Uh... Miért nem veszed meg még egyszer???

(#138) Strezi válasza #94529552 (#136) üzenetére


Strezi
őstag

Mondom hogy rákérdeztem telefonon az LG-nél, ééérted??? Szememben hitelesebb forrás mint egy topikindító bejegyzés itt a PH-n, amiben ez a tipus meg sincs említve ;)

Ott a telón meg náluk az ügyfélszolgáltaon a felvétel amiben mondják, hogy evvel a TV-vel ők nem tudnak/akarnak érdemben foglakozni :((

Sebaj, volt nincs ... én meg szomrkodom :(((

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#139) Strezi válasza krx21 (#137) üzenetére


Strezi
őstag

Megfogom venni megint ez nem kétséges, amint lesz kézzel fogható készülék valahol! Ugyanakkor lassan már bejelentik a jövő évi modelleket, azt érdemes talán megvárni :F

Karácsonyra egyTesla Model S-t akarok a fa alá, így most emiatt is inkább spórolok két hónapig a TV-n :DDD Öreg plazmát is visszatettük már a falra. Mekkora szenvedés msot azt nézni :O

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#140) #94529552 válasza Strezi (#138) üzenetére


#94529552
törölt tag

Ééértem :R amit írsz, hagytad magad lerázni előzetesen, a gyakorlat szerint pedig minden itthoni tévét szervizelnek, még akkor is, ha nem ők forgalmazták, de nem akarok ezen itt vitázni veled. :N

Ha meg kimondottan román garanciás, akkor az Emag intézi az ottani gyári szervizzel. A másik, hogy ők kipróbálták, és semmi gond nincs vele. Lehet, hogy csak egy visszaállítást vagy frissítést kellett csinálni rajta.

Az ottani összefoglaló csak tájékoztató jellegű, aki írta, már nincs is jelen a topikban. Ez nem is egy hivatalos fórum, meg utólag már nem segít semmi, csak eső után köpönyeg. De legközelebb legalább tudni fogod ezeket, meg mások is.

Az LG 65EG960V is pont ugyanaz, vagy nem jól tudom? Ezt itthon is lehet venni, hivatalos viszonteladónál[link]

(#141) krx21 válasza Strezi (#139) üzenetére


krx21
nagyúr

Ha tényleg jó az a tv az emagnál miért nem veszed meg újra, most legalább még olcsóbb lett...
Lehet akkor elgondolkodok rajta én... :U

[ Szerkesztve ]

(#142) Pro Koryak


Pro Koryak
addikt

miért? tök jól járt, visszavették az 1 éves tv-t, visszakapta az árát. megveszi majd az idei vagy köv. évi lg oledet, jobban jár.

addig is a tesla-ban sokkal jobb lesz a mozgóképmegjelenítés!!!

(#143) #94529552 válasza Pro Koryak (#142) üzenetére


#94529552
törölt tag

Milyen 1 éves tv-t?
Ezt 1 hónapja írta: nekem Okt. 3.-án jött meg egy 164 centis hajlított 4K példány.

(#144) Pro Koryak válasza #94529552 (#143) üzenetére


Pro Koryak
addikt

"Az eddigi tapasztalataim (majd egy éve hajtom ezt a TV-t)"

ebből gondótam vót. jaaa :K :U

(#145) Partz válasza #94529552 (#140) üzenetére


Partz
senior tag

Jó hogy megvan hirdetve sok helyen, de gyakorlatilag Magyarországon nem lehet kapni ezt a tévét. Konkrétan én is bementem személyesen megkérdezni Euronicsba (amit linkeltél) és nincs ilyen tévéjük, hiába van fent neten.

Strezi
Ha új tévét veszel az idei szériákból, inkább ajánlom az EF950 sík modellt, vagy az EG920 hajlítottat. Ezek hdmi-n keresztül is támogatják majd a hdr jelforrást, az EG960 sajnos nem fogja.
De inkább megvárnám a jövő évi modelleket, mint feljebb említve volt ezek közel kétszeres fényerővel bírnak majd, valamint lefedik a teljes DCI-P3 színteret (jelenlegi oled modellek 90%-ot fedik). Igazából ezeknek az uhd filmek terjedésénél lesz jelentősége. Ezeket a filmeket már P3-as színtérben masterelik, a mostani Rec.709 helyett.

(#146) #94529552 válasza Partz (#145) üzenetére


#94529552
törölt tag

Lehet. Akkor rosszul gondoltam, hogy csak Black Friday miatt ilyen magas az ára, és holnap 20-30%-ot engednek belőle? Pedig azt írja, hogy 2015.11.25.-re várható érkezés. Ha megtévesztés, akkor lehetne írni a fogyvédnek.

(#147) Partz válasza #94529552 (#146) üzenetére


Partz
senior tag

Nem tudom igazából, de tényleg vicc amit az Lg művel idén itthon oled fronton. Nap mint nap találkozik az ember oled hirdetésekkel. Ehhez képest csak a tavalyi EC930-at kapni (környező országokban tavasz óta kapni az ideieket)
Tavasszal fent voltak az idei tv-k a magyar honlapjukon, ezeket leszedték. Most 1-2 hete rakták őket vissza, lehet Karácsonyra szállítanak párat. Ezért körülményes a beszerzése itthon.
Strezi is ha jól emlékszem tavasz óta vadászott egy idei modellre, nyár végén sikerült rendelnie egy kósza példányt, amit nem tudnak cserélni mert nincs az országban.

(#148) Strezi válasza #94529552 (#146) üzenetére


Strezi
őstag

Ott rendeltem meg nyár elején;) Két hónap után meguntam a hitegetést és visszakértem az előleget:/

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#149) Strezi válasza Partz (#145) üzenetére


Strezi
őstag

Köszi, én is ez irányban gondolkodom!

Egyébként mintha meghallották volna LG-ék, ma a budaörsi MM-ben már van kint 930 és 910 is ;)
Valamint egy magyar nyelvű cetli (kinálat 2.0), amin fel van tüntetve az össze ismert OLED modell, köztük ami nekem is volt.

Remek, akkor csak leráztak telefonon három hete :(((

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#150) Partz válasza Strezi (#149) üzenetére


Partz
senior tag

3 hete szerintem még nem volt hivatalos. Kb 1-2 hete került fel pár az idei modellek közül az lg.hu-ra.

(#151) Strezi válasza Partz (#150) üzenetére


Strezi
őstag

1. Fent voltak azok már korábban is, csak levették :F

2. Megyek most két hétre angliába, lehet hogy simán veszek egyet a Currys-be, meg hozzá valami kis autót és hazahozom :D

Most £3600, és lehet kapni boltban hihetetlen :))

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#152) #94529552 válasza Strezi (#151) üzenetére


#94529552
törölt tag

Kézipoggyászként, vagy egy kispolszki tetőcsomagtartóján is elférne. :D

(#153) Partz válasza Strezi (#151) üzenetére


Partz
senior tag

Kora tavasszal egyszer már felrakták őket, gondolom mivel nem érkeztek leszedték a honlapról.

Viszont most pár hete visszakerültek. Voltam héten az egyik budapesti hülye vagyok boltban, és az 55" EG920V már kint van.

(#154) Strezi válasza Partz (#153) üzenetére


Strezi
őstag

Mindegy, megy lefele az ár az a lényeg!
Ma itt angliában már csak £3000. a 65" 960. Csak nem tudom hazazvinni :O Bár, ezen az áron már majdnam megérni venni valami tragacsot, és hazaautózni vele :C

Voltam ma a Birminghami JohnLewis (kibanagy négyemeletes mall) ben. Volt kettő 65" LG, meg meg tudtam nézni a Panasonics PZ-t is. Nem igazán volt rajta jó anyag, de nem láttam érdemi különbséget. Jól néz ki az alcantara hátlap, valamivel vastagabb és fekete az elektronika doboza. Nekem kevésbé tetszik, hogy alul vastagodik a keret, mintha lenne benne két kicsi hangszóró. Szerintem az LG elegánsabb az egységes vékony kerettel.

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#155) Partz válasza Strezi (#154) üzenetére


Partz
senior tag

Alakul, pont 2 éve ilyenkor jelent meg az első fhd oled tv itthon, 3 misi volt.

De az első uhd lcd tv-k is akkor jelentek meg, ami szintén 1,4 misi volt ebben az 55"-os méretben.

(#156) krx21 válasza Partz (#155) üzenetére


krx21
nagyúr

Jövőre 1misiért lehet talán venni 65"-at... Remélem...

(#157) hunspikey


hunspikey
őstag

Na, ez így rendben is van - 1 milláért már lehet TV-t venni, más kérdés, hogy 65 col alatt nincs értelme - nekem - ezért még kell egy év ennek a dolognak. Illetve nem tudom valaha lesz-e értelmes áron (<2 milla) nagyobb OLED? Nekem nagyon kéne egy 75-80 col közti méret - de nem 2 felett.

Mondjuk ez a LINK bizakodásra ad okot.

[ Szerkesztve ]

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#158) Partz válasza hunspikey (#157) üzenetére


Partz
senior tag

Sokan mondogatták, hogy ennek nincs jövője mert milyen költséges, és még mielőtt kiforrna a technológia halott lesz. Ezt nem hiszem, mivel dollár milliárdokat költ a következő pár évben az Lg mellett a Samsung is az oled fejlesztésekre, az állami támogatás mellett. Itt a cikk egy magyar portálról. És itt nem csak a tévé iparra kell gondolni, hanem számos egyéb területen ebben látják a koreaiak a jövőt.

77" méretben már most is gyártanak paneleket, én 2 évre tippelek, hogy 2 millió alá essen. Jövőre állítólag tervez az Lg 99" méretben is ilyen tévét.

(#159) Strezi válasza Partz (#158) üzenetére


Strezi
őstag

Azt hiszem celbaveszem a 77"-ost ;) Olyan kicsi volt az a 65" ;]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#160) hunspikey válasza Strezi (#159) üzenetére


hunspikey
őstag

Rajtam is sokan röhögnek, de egyértelműen kicsi a 65 col - pláne ha 4 kás :)

77 már nem rossz, azon a FullHD-s anyagot nagyon szépen látni 3.5 méterről (ezt arányosított közelebb üléssel néztem meg a 65 colossal)

Ha meg 4k-s az anyag, akkor meg le tudok dőlni az oldalsó díványra, ekkor 2.3m lesz a távolság ami már majdnem natív 4k felbontást enged majd 77 colon.

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#161) qqzs


qqzs
őstag

Sziasztok olednel tapasztalhato lightbleed, fenybeszivargas a szeleken? Van valakinek gyakorlati tapasztalata sotet szobaban?

Nezem ezt a modelt. LG 55EG960V 4k oled. UKban pl mindenutt van es kb 1millio(2500 font) az itthoni 1 helyen masfel milliohoz kepest.

Eladó: GTS450

(#162) qqzs


qqzs
őstag

ezt talaltam http://www.techradar.com/news/television/the-future-of-tvs-may-not-be-oled-after-all-but-something-quite-different-1296520
A samsung 2015ben befejezte az oled tv gyartast. Errol tudtok valamit?

Eladó: GTS450

(#163) krx21 válasza qqzs (#161) üzenetére


krx21
nagyúr

fenybeszivargas a szeleken?

Olednél van ilyen? :F

(#164) AVhelper válasza qqzs (#162) üzenetére


AVhelper
senior tag

A Samsung természetesen készül visszatérni az OLED TV piacra, csak muszáj lesz licencmegállapodást kötnie az LG-vel. Itt erről egy cikk.

(#165) cszn válasza krx21 (#163) üzenetére


cszn
őstag

Hát persze hogy nincs. Honnan szivárogna?

(#166) Strezi válasza qqzs (#161) üzenetére


Strezi
őstag

Nincs semmi ilyesmi. Sötét szobában egy fekete képernyőn nem tudod megmondani hogy be van-e kapcsolva a TV! Le lehet kapcsolni az LG logót is ;)

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#167) qqzs


qqzs
őstag

ehhez mit szoltok? http://www.edigital.hu/led-televizio/lg-55eg920v-uhd-3d-smart-oled-televizio-ivelt-+-lg-g4-shiny-gold-mobiltelefon-p476829.html
ez mar angol arszinten van sot olcsobb is ha meg a telefont eladom ami jar hozza akkor meg annal is olcsobb :)

Eladó: GTS450

(#168) cszn válasza qqzs (#167) üzenetére


cszn
őstag

Az a kérdés, hogy milyen szempont szerint mit szólunk? :U Én speciel elfogadnám, de hogy ennyi pénzt megér e. Hááát nem tudom. Még ha 65-ös lenne.
A sötét részek egyenetlenségi problémái ennél is fennállnak, de ez nagyon ritkán észrevehető csak. Ezen kívül max az arra érzékenyeket zavarhatja az alacsony mozgásfelbontás. Amúgy egy felettébb jó készülék.

(#169) qqzs


qqzs
őstag

Medimarktba sikerult egyet megnezni. haaat olyan osszemosottak a figurak mintha painting szurot raktak volna ra, remelem a demo video volt gyarilag ilyen, holnap viszek ra rendes tartalmat.
Telefon mar nem jutott hozza mert kifogyott a keret de ezert 100eft-al olcsobb. Kiallitott darab, november kozepe ota van a boltba es kb ket hete allitottak ki. ami nekem nagyon furcsa hogy a felhasznaloi felulet nem 4k-ba megy de akkor is olyan recesek az ives vonalak mintha félhd lenne. A tobbi 4k teven se 4k a gui de ezen nagyon zavaro.

Eladó: GTS450

(#170) hunspikey válasza qqzs (#169) üzenetére


hunspikey
őstag

Kell hagyni fejlesztést is jövőre.

2016: New 4k res smart OS menu
2017: all new redesigned HDR 4k menu
2018: 3D animated, redesigned HDR 4k menu

etc
etc

Gondold el milyen szörnyű lenne ha egyszer tényleg készülne egy tökéletes TV. Soha senki nem venne semmit csak szereltetné

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#171) qqzs


qqzs
őstag

egy orat volt az mmben. Ebbol 3/4 oled probalgatas volt 4k oled a 920as.
egyszeruen nem sikerult kikapcsolni rajata az ossze automatikat vagy az oled ilyen ,de egy erdos kepen nem sikerult a levelen a zold arnyalatai latni csak 3db kulonbozo arnyalatu zold foltot. van egy test patternem ami 1pixeles csikok mennek kulonbozo szinben a zold osszefolyik nincs kozte az egy feher pixceles csik. szoval gaz
3D ben atlatszodik a masik szem. szoval nem lesz egy darabig oled tevem.

mellette 9es sorozatu LG nezegettem. ott 10 perc alatt meglettek a zold arnyalatok es a pixel csikok is okek voltak. de ott meg nem tudtak megoldani a sotetben megnezesi lehetoseget. a sonynak van arnyekolt szobaja de nem vihetik be az LG-t :)

Eladó: GTS450

(#172) Partz válasza qqzs (#162) üzenetére


Partz
senior tag

Szia! Oled-nél természetesen nincs beszivárgás. Mivel itt maguk a pixelek bocsájtják ki a fényt, így nincs semmi háttérvilágítás ami beszivároghatna.

Samsung 2013-ban egy szériában gyártott rgb oled tévét, ez KN55S9C modellnéven futott, de Európában nem került boltokba. 2014-ben már nem forgalmazták mivel nem tudták gazdaságos szintre hozni a gyártását. Ettől függetlenül a Samsung is fejleszti a háttérben az oled technológiát, állítólag 2017-ben térnek vissza tévé fronton, az Lg-hez hasonlóan wrgb megoldással.

Amit linkeltél, ez a quantum-dot-ok oled-hez hasonló pixelstruktúrába rendezett megoldása. Ezek a nano részecskék jobb fizikai tulajdonsággal rendelkeznek mint az oled, energia takarékosabbak, nagyobb színtér fedhető le velük, hosszabb az élettartamuk. Egy ilyen kijelző gyártása viszont az oled-nél is problémásabb. Ha sikerülne elérni a nagy paneles oled kijelzők hibaszázalék nélküli nyomtatásos gyártását, csak akkor tudnának igazából érdemben ezzel a technológiával foglalkozni. Idővel ez valóban leválthatja az oled-et, de ez meglátásom szerint több tíz éves távlat.

Ami az MM-es tapasztalatot illeti szinte biztos vagyok, hogy beállítással voltak gondok. Ez a tévé az általad említett dolgokban, mint szín árnyalat visszaadás lekörözi az lcd társakat. 3d-re is tapasztalataim szerint jobb bármelyik lcd-nél az erős kontraszt miatt. Van egy olyan gyanúm, hogy a tv alacsonyan volt, te meg állva nézted 3d módban, a vertikális eltolódásra a passzív megoldások érzékenyek, de otthoni használat során ez nem jellemző.

A 9-es szériás lcd Lg-ket én kerülném, az egy ips paneles edge-led tévé 1:1000-es kontraszttal, nem csoda ha nem akarják sötétben mutogatni.

(#173) Strezi


Strezi
őstag

Azt hiszem, a karácsonyi OLED éhséget csillapítandó, ma beruházok egy 910-re. Már bánom hogy visszaküldtem a 65"-ost :O Egy éve is itt tartottam, kerestem a polcokon, forintért de hiába :(

Csak férjen be az autóba :Y

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#174) qqzs válasza Partz (#172) üzenetére


qqzs
őstag

A 3d egy zold piros L R betus tesztabraval neztem gugolo gyakorlatok kozben, sajnos van atszurodes szemek kozt, pont kozeprol is. de ma keszitek fotot a zold pixelcsikos problemamrol is.
a masik problema a amit nem tudtam leelenorizni a sfuggoleges savozas problema amit avs forumon sokan irnak, ezt csak sotetben lehet ellenorizni es nincs kedvem hazavinni aztan megint szorakozni az mmel vagy lgvel hogy ez rossz, szerintuk meg nem.

most kuzdok a sonyival egy kd55x9005c tevevelk olyan beszivargas van mint a kismano zsblampaval vigyazna a bal felso sarokra :) ez ugy nez ki megoldodik.

mivel beszivargas fobiam lett ezert mentem neki az olednek. de ha hazaviszem (kialitott darab ajandek telefon nelkul 800eft) es elojon az oled sav problema dobok egy hatast.
Szoval jokat modasz rola meg olvasok rola de nem gyozott meg a boltban egy ora alatt se haat nemtudom ma lehet neimegyek megegyszer

Ami meg erdekes hogy szerintem sokkal tukrozodobb a kepernyoje mint altalaban es ezert csak sotetben lehet a feketejet elvezni. a sonynal is zavaro ha nagyvillanynal ulunk elotte es a normal teve adas alatt latom magamat. ez az 5 eves LGmnel nincs

Eladó: GTS450

(#175) qqzs válasza Partz (#172) üzenetére


qqzs
őstag

Kivancsi lennek te mit ajanlasz ilyen erzekeny szemu vasarlonak :)

Itt a teszpattern amin a zuld csikoknal van a gaz ha valaki ki akarja probalni
https://goo.gl/photos/GXKMRapE755C9LN3A

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#176) qqzs válasza Strezi (#173) üzenetére


qqzs
őstag

miert a 910-es? a 920as most egesz jo aron van uk arakhoz kepest is

Eladó: GTS450

(#177) qqzs


qqzs
őstag

esetleg a LG 65UG870 ?

Eladó: GTS450

(#178) qqzs


qqzs
őstag

jééé van 65os euronicsnal ...na de ennyi azert kicsit sok http://www.euronics.hu/LG-65EC970V-p46635#details

Eladó: GTS450

(#179) Strezi válasza qqzs (#176) üzenetére


Strezi
őstag

Felesleges a 4K 55 colon. Csak átmenetileg lesz ez. Majdnem fele az ara a 920-nak (689 999). Hirtelen ennyi ;) Most innen: Hülye vagyok?

Buaörsön van is, ha a boltban odaadjak ennyiért, elhozom. Ma nem esett útba :(

Most meg fent sincs a 920 a medián. Kiérti ezt??? Pedig az is van a budaörsi üzletben.

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#180) qqzs válasza Strezi (#179) üzenetére


qqzs
őstag

passziv 3d miatt kell a 4k. de mondjatok gyorsan a tutit mert karacsonykor mar valamit nezni kene, meg nem volt masodik nekifutas, szerintem penteken lesz. de ha megis, kiallitott darabot erdemes elhozni? allitolag 2 hetet ment

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#181) Partz válasza qqzs (#180) üzenetére


Partz
senior tag

Ebben az árkategóriában mindenképp oled. Sony X9000C ugyanazt a vékonyított ips panelt használja amit az Lg 9-es lcd széria, ha Sonyval baj volt az Lg se lesz jobb ilyen szempontból. Ez mondjuk egyéni, nálam az ips panel kizáró ok felső kategóriában.

Ha fontos a 3d én a full hd oled modelleket nem ajánlom. A nagy pixeltávolság miatt a passzív 3d felerősíti a vízszintes csíkozódást. Itt én is tapasztaltam átlátást. Uhd modelleknél ezzel nekem nem volt gondom.

(#182) qqzs válasza Partz (#181) üzenetére


qqzs
őstag

es mit gondoltok a kiallitott darab elhozasrol
Ara ugy all hogy 100 ezerrel olcsobb mert nincs hozza telefon tehat 900 es meg 50et szeretnek alkudni mert kiallitott darab
plusz egy feher bigyo1-2mmes akarmi bement a kavaja moge, ami olyan mintha lepattant volna a fekete festek egy feher muanyagrol de allitjak hogy az egy nikecell darab ami oda bement.
2-3 hetig ment a teve a boltban egesz nap az art neki? olyasmi hasznalat nalam 2-3 honap kb
Meg ha komolyan gondolom szeretnek egy sotetbe megnezest valahogy intezni a banding vagy hogy mondjak fuggoleges savozodas miatt.

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#183) Partz válasza qqzs (#182) üzenetére


Partz
senior tag

2-3 hét nem árt neki, pár száz óra használatot egyébként is javasolnak oled tévéknél, amennyiben műszeresen kalibrálják. Ez idő alatt valamennyit világosodik a kép, és a fény egyensúly is javul beleértve a függőleges sávozódást. Előtte azért alaposan megnézném van-e bent maradó logó vagy bármi, amennyiben statikus kép ment. Így a pixelhibát is helyben letudod ellenőrizni ha esetleg van, bár újabban ezt már nézik tudtommal a gyártósoron.

A függőleges sávozódás 5% alatti sötétszürke képnél lehet legjobban látni, ez minden jelenlegi oled tévénél hiba, de nem gyakori az ilyen tartalom. Amit érdemes lenne megnézni sötétben, hogy a panel két szélén sötét tartalomnál van-e fekete sáv, az tényleg zavaró tud lenni. Az újabb paneleknél október-november már javítottak ezen is valamennyit. A teljes fekete hibátlan.

(#184) qqzs válasza Partz (#183) üzenetére


qqzs
őstag

Koszi az infokat. Most voltam masodik nekifutason.
Kivalasztottam az oledet.
itt van par tesztkep fotozva a kepernyorol.
3D atlatas meg kek es zold problema.
Ket dolgot nem ertek de nagyon.
A feher hatteru tesztkep zold savjanal latszani kellene a zoldek kozott feher pixelnek, led teven latszik is. Ezen mindne kipjavitas trukkozes kikapcsolva fenyerovel mindennel jatszadozva se tudtam a feher pixelek a zold koze becsalni csak annyira amenyire latszik de az keves.
A masik meg a kek sav ket szele keke a kozepe fekete a viszintesen. detto ugyanaz sehogy sem sikerult bekekitenem oket. Kekszin azrt van rajta mashol latszik :)
szovel ezekre van magyarazat?
Talan a fenyes kepernyo zavar meg kicsit.
fotok: https://goo.gl/photos/X4swdostkybdYmGG8

Eladó: GTS450

(#185) qqzs


qqzs
őstag

Megneztem a kepreszleteket es lehet nem egyertelmu hogy a fuggoleges bal oldali meg a vizszintes alsonak keknek kene lenni , de nem az.
Szoval ez meg a zold osszefolyasa oled tulajdonsag vagy valami egyedi hiba a teven?

Meg attol kerdezem aki oleden nezet gyakran filmeket hogy nem zavaro e ez a nagy feketeseg akkor amikor a feketeben kelene a reszleteket kivenni? Ilyenkor van az hogy normal teven feltekerjuk a fenyerot es a szurkebe jobban kivehetok a reszletek, gondolom a szem tulajdonsaga ez.

Eladó: GTS450

(#186) qqzs


qqzs
őstag

olvastam az eszmecsereteket a hdrrol. Nem vagyok szakember szóval csak józan paraszti ésszel. Mondjuk ha a valós fenytartomany 0sotetseg és 10napba nezek közt van ebből a kamerák felfognak mondjuk 5 egysegnyit tologatjak a 0-5 és a 5-10 között akkor a mostani hdr fotók amik csak effektek össze vagy le és felnyomjak a rögzített tartalmát ami lehet nem isnszukseges mer egy jobb LCD monitor/tv meg tudja jeleníteni az egészet amire manapság a raw képes. Inkább azért szórakoznak vele hogy a rosszabbakon is megjelenjen vagy a szemünk is lássa mert ha nagyon fenyeset nézünk elveszlenek a sötét részletei és fordítva. Na most jön az oled tv ami lenti tartományt szépen megjeleniti. Ennél a pontnál nem értem hdr tartalom mit akar jenteni mert inkább cdrnek hívnám.compressed dinamika tartomány. Hacsak nem jönnek ki hdr felvevokkel. De addig is ezektől eltekintve tényleg kíváncsi vagyok a szemünk hogy birkózik meg akar a meglevő dinamikatartomannyal oleden. Ha világít egy lámpa kozeppen körülötte a sötét szoba részleteit a pupillaszukules miatt úgy sem érzékeljük. Nem? Tehát hiaba van ott a szem vagy inkább az agy nem látja. Ezért félek kicsit az oledtol mert ilyenkor csináljuk az hogy feltekerjuk a fenyerot azaz tomoritjuk a fenytartomanyt és elkezdjuk érzékelni a sötét ami mostmar szürke,részén lévő részleteket.bár így a szép feketenek annyi.
Hm? Azaz lehet hogy az oled szépséget nem a sötét tartományban megjelent részletek hanem a feketebb miatt kiemelt színek adjak

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#187) Strezi válasza qqzs (#185) üzenetére


Strezi
őstag

"Just scan"-t bekapcsoltad-e a képméretezésnél? Úgy pixelpontos.

Én használtam 4K OLED-et PC desktopra, semmi szintorzulás nem volt. És végre egy mozgatott NOTEPAD ablakban is olvasható maradt a szöveg :D

A RL képeknél szerintem még nem pontos a szinted, nomeg a hozzáadott szemüveg sem valami szuper. Pár fok fel le, vagy a szemüveg billenése a fejen számít. Kicsi a szög, ez tény. Szerintem nincs is teljes RL szeparáció akkor sem, de én sem próbáltam profi (üveg) szemüveggel.

Azért nézz meg rajta egy filmet is, az számít igazán. Gondolom otthon nem kamerával kockáról kockára fogsz fimletnézni sem.

Azt hsizem vaktmastern leki társra találna benned (lelkes avforums/avsforum felhasználó) ;)

De, a lényeg hogy ha e legkisebb kétség is van benned hogy ez a TV-neked nem éri meg az árát, akkor inkább ne vedd meg! :N

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#188) qqzs válasza Strezi (#187) üzenetére


qqzs
őstag

A just scant nem allitottam mert a pontosan 4k patterneknek latszott a szelet jelzo vonal abbol gondoltam hogy pixelpontos a latott kep. Emiatt elkepzelheto a zold problema de a kékre nem ad magyarazatot. Ma megyek "sotetben" megnezni. Beviszik a SONY arnyekolt szobaba, eleg jo hozzaalasuk van, mondjuk osztalyvezetoi engedely kellett hozza :)
AVS-en is kerdeztem de nincs nagy porges.
Vegig olvastam a topikot, kaptam par otletet mit nem neztem meg meg.
A tv mar meggyozott 4k tartalom, filmek, fotok, 3d, mind szuper csak ez a kis bogar a fulemben piszkal hogy miert nem kék aminek annak kene lenni :)

Egyebkent a hdr eszmefuttatasomat ha elbirtad olvasni, mit gondolsz azok utan hogy rendszeresen neztel oledet a szem nem viselkedik ugy ahog yfeltetelezem?

Eladó: GTS450

(#189) qqzs


qqzs
őstag

Mai kaland. Harmadik nekifutas. Ma mar elhoztam volna, arnyekolt helysegbe megnezes utan. erre kiderult hogy a kiallitott termekek dobozait meg kell semmisiteni es ennek sincs. a telefon miatt 900nal tartottunk es ettol lejjebb nem akartak menni. Na mondom most akkor mar tenyleg adjak olcsobban. Hogy lehet egy 1millios tevet doboz nelkul eladni. Megkertem oket kerjenek az lgtol egy dobozt. hetfore megprobalnak.

Bandingot talaltam mast nem ez sem durva, filmen nem is vettem eszre csak 5%os grey videon. De mivel allitolag ez mindegyiken van ezert elhoztam volna . ki tudja ha rendelek egyet azon lehet rosszabb lesz.
A banding alacsony oled fenynel es magas fenyeronel magas kontrasznal jott elo.
Kiderult meg hogy 2015 oktoberi gyartasu.

Mondjuk azt nem ertem miert kell ilyen fenyes kepernyot csinalni. A 65osorol olvastam a prohardveres teszben hogy szinte nem tukrozodott a spec reteg miatt.

Itt a bandingrol par kep: https://goo.gl/photos/t8acdYHL3Y3pihiG9

Eladó: GTS450

(#190) qqzs


qqzs
őstag

Meg annyi lemaradt hogy az Lg kepviselo meg is kerdezte kulon hogy ha ez a banding zavaro lenne otthon sotetben akkor az LG cserelne-e es a valasz az volt hogy nem mert ez nem hibas hanem ilyen es ugyse fogom soha latni a test videon kivul.
Na mondjatok valami bolcset mert be vagyok sozva :)
Mar azon is gondolkodtam hogy varok januarig egy originaltra de mivan ha az rosszabb meg akkor mar varhatok marciusra hogy az uj modelek kijojjenek ami majd ugyis nyar lesz vagy osz es akkor eltem meg egy evet lassan oled nelkul :) tudjatok ez a mindig lesz jobb esete. ha tenleg kijon valami hu de hiperszuper olcso mittom en akkor eladom oszt igy jartam.

A pixeles vonalak kerdere azt valaszoltak kulfoldon hogy :
"The issue with lines not showing correctly is due to chroma sub-sampling. Most TV's don't bother showing the full colour information for each pixel, since most video signals do not contain this information. You can read in detail here.
https://en.wikipedia.org/wiki/Chroma_subsampling
The TV must be switched to PC mode to enable full colour (4:4:4), and have true 1 to 1 pixels, Otherwise colours/lines get smeared across the pixels, as shown in your images."

Szoval banding elfogadhato szerintetek? doboz nelkul elhoznatok?

Eladó: GTS450

(#191) Partz válasza qqzs (#190) üzenetére


Partz
senior tag

Képeket amit felraktál az alapján nagyon rendben van. Se sárgás-rózsaszín foltot nem látok, a vertical banding is elég enyhe, bár sötétben jobb lett volna. Azt sajnálom olyan kép nincs amin az egész tévé látszik, mert a szélek érdekesek igazából. Az általad említett ips paneles lcd-kre köröket ver hidd el, de ezt majd sötétben fogod látni igazán. Egyébként látszik a tévén hogy már volt járatva, mármint a jótékony hatása.

A vonalas tesztábrában tapasztaltakra. Jelenleg nincs oled tévém így nem tudom megnézni, de biztos vagyok benne hogy pixelhelyesen belehet állítani a tévét, amikor én néztem ilyen gond nem volt.
A kontrasztos témához amit korábban írtál. Attól nem kell félni, a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb fényerő kéne, hogy a retina szűkülés miatt ne lásd a sötét részleteket.

Egyéb érdekesség hdr ügyben.

(#192) Strezi válasza qqzs (#188) üzenetére


Strezi
őstag

A jelenlegi digitális mozi kamerák is HDR-ek már a szó valódi értelmében. Az utómunka szűkíti le a dinamikatartományt az adathordozók és a megjelenítők számára is fogyasztható tartományra.

Nincs vele gond sötétben, hiszen az ISF beállítás mellet nem megy a szokásos fehér szint fölé a fehér sem. Akontraszt lefelé bővül. Addig nem szoktak teljesen fekete képet sem adni, hogy a pupillád teljesen kitáguljon a teljes sötétségben. majd a következő világos jelenet elvakítson.

Ugyanakkor, amellett hogy sötétben remek a tökéletes fekete, én a mindennapokban azt élveztem leginkább hogy nem kellett besötétíteni, nappali fényben is kontrasztos és fényes maradt a kép! Leginkább ebben jobb az általam látott plazmáknál az OLED, amellet hogy a fekete is tökéletes. Sokkal konzisztensebb a kontrasztja, független a környezettől.

Nem tudom, hogy a 920 felületkezelése megegyezik-e a 960-éval, lehet hogy elmondásod alapján az nem olyan jó.

[ Szerkesztve ]

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#193) qqzs válasza Strezi (#192) üzenetére


qqzs
őstag

A elozo hozzaszolas linkjen van egy foto amin az egesz teve latszik. Azon jol latszik hogy majdnem high gloss a kepernyo. Mar csak ez az egy dolog van amiert vacakolok. Nameg a doboz :)

Koszi a hdr infokat. Egyebkent megneztem neztem ket hdr klippet is de nem dobott hanyatt. Lehet nem tudom mire kellett figyelni vagy az oled ujdonsaga eltompitotta a hdr erzekelesemet :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#194) hunspikey válasza qqzs (#190) üzenetére


hunspikey
őstag

A chroma subsampling az úgy igaz ahogy van - és tényleg amiatt nem látod. Ha JPEG lenne akkor látnád.

2 - doboz: szarok rá
3- banding - én kipróbálnám az Oblivion kulcs jelenetét amikor Morgan Freeman egy szivarral a szájában ül a kotta sötétben. Ha az oké akkor oké. Illetve Pi élete -éjszakai csónakázás. Ha az oké akkor oké.

IRE 5 tesztvideót valóban nem nézeget az ember.

Üdv! Sok sikert

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#195) hunspikey válasza qqzs (#193) üzenetére


hunspikey
őstag

A HDR egy marketing baromság a megjelenítői oldalon.
A HDR egy kulcsfontosságú technika a felvevői és a master oldalon.

Kifejtve:

Már egy plazma TV is HDR mert tud valós 12-13 blendét ami untig elég a szem anatómiai átfogását ismerve.
Mastering oldalon és felvételi oldalon viszont vannak nagyon súlyos hiányosságok. Ahhoz, hogy élethű képet nézhessünk a teljes képi infóval rendelkeznie kellene az anyagnak.

Ha a felvételhez egy 10 blende átfogású kamerát használnak, akkor az legalább ugyan ennyi infót nem fog felvenni mert a szenzorjának nincs ilyen átfogása.

Az emberi szem egyébként kb 15 blende infót tud egy adott idő pillanatban felfogni, de a pupilla miatt dinamikusan időben meg elképesztő mennyiségűt, viszont ez nem számít semmit mer a pillanatnyi a megélt infó az agynak.

A mai általam legelfogadottabb digitális kamera az Arri Alexa - ez 14.5 blende átfogással rendelkezik.

Ebből egy dolog származik. Egy Alexával készült felvételen egy plazma TV-n is valós teljes dinamikájú "HDR" képet tud nyújtani, hiszen majdnem ott van a plazma 0.0022- 140 lux fényereje amit a szemed egyszerre át tud fogni - fel tud fogni.

A baj ott van, hogy kellett egy új marketing maszlag - azt nem lehet a BD-dobozára rá írni - hogy "Korrektül masterelt nem kóhler munka" - innen fogva megint egy TV-re biggyeszthető matrica kellett - valami ami felpörgeti a haldokló értékesítési volument....

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#196) AVhelper válasza hunspikey (#195) üzenetére


AVhelper
senior tag

A HDR lényegéről szóló vitát, mintha már lefolytattuk volna a topic elején, de úgy tűnik, Te nem nagyon fogtad fel az abban elhangzott érveket, és továbbra is olyan kijelentéseket teszel, ami komoly ismerethiányról és hozzá nemértésről tanúskodik.

1. HDR megjelenítésre alkalmas megjelenítők nélkül nincs HDR megjelenítés, úgyhogy az nem "egy marketing baromság"
.
2. Egy plazma TV (ami már nem is kapható) képernyője hiába tudna 12-13 blendét, ha nem tud HDR tartalmat fogadni, mert nincs hozzá azt értelmező bemenete és nincs benne implementálva az a PQ EOTF, ami a HDR jelből HDR képet csinálna.

3. A HDR előttig a mastering oldalon sajnos pont azért voltak kénytelenek lebutítani a dinamikát 10 körüli blendéig, mert a szabványokat (a gamma 2.2-öt, a 8 bites színfelbontást és egyebeket) még képcsöves TV-k szerény képességeihez alakították.

Január 6-án nyílik a CES, ahol az UHD Alliance bejelenti, hogy többek között a TV-nek mit kell majd tudniuk, hogy teljesítsék a "Premium UHD" specifikációt (benne az HDR megjelenítést). A megjelenítőknek várhatóan 15 blendényi dinamikát kell majd tudniuk, de vita volt, hogy ezt "honnan számolva" teljesítsék. Az OLED TV-ket gyártó LG nyilván a készülékei által előállítható abszolút mély feketéből kiindulva felfelé szerette volna számolni ezt a 15 blendét, míg az LCD TV gyártók, akik számára nem gond az 1.000 nit fénysűrűségű képernyő előállítása felülről lefelé kívánták számolni a 15 blendét. Néhány hét és kiderül miben egyeztek meg.

(#197) qqzs


qqzs
őstag

Jajj nem vitazunk csak ujonckent vegigolvastam a topicot es ujra fogalmaztam a feltevest, de mar ertek mindenki.
Itt a fo kerdes nem ez, hanem hogy megvegyem e a 920as Lg 4k oled kiallitott darabot doboz nelkul, szerintem kicsit tul fenylo kepernyobevonattal :) 900ert (mert ettol lejjebb nem mennek ha fene fenet eszik se) :)
(mar en is betelefonaltam az lgbe doboz miatt es eleg pozitivan alltak hozza, keresenk egyet es visszahivnak)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#198) qqzs


qqzs
őstag

Egyebkent szerintetek fog oled kijonni matt bevonattal? mint a 5 eves LG tevem, majdnem matt. Vagy arra azt mondjak tonkrevagja a melyfeketet lehet

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#199) Strezi válasza qqzs (#197) üzenetére


Strezi
őstag

Ha majd kicsomagoltam a 910-et (szerdán jön) odaadom a dobozt ;)
Gondolom edigital-nal nezed, harom hleyen van nekik ilyen tv polcon?!

Értelem szerűen, arról nem tudok nyilatkozni hogy a 920 felületkezelése milyen viszonyban van a 960-éval (ami nekem volt), de most hogy meding néztem 930, 910-eket azokhoz hasonló. Ugyan fényes, de messze a legkisebb mértékű a visszavert fény. Csak mély lika csillanás látszott nekem otthon a nappali hangulatfényeiből. Napfényes szobában nem votl zavaró tükröződés, bőséges tartaléka van az OLED-nek a visszavert fényhez képest.

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#200) qqzs válasza Strezi (#199) üzenetére


qqzs
őstag

nem edigital hanem mediamarkt, egy van nekik a polcon.
mar 2x irtad hogy nem tudod milyen en meg 2x hogy ott van a linken :)
--------> ezen a linken

igaz kicsit lilas de azert tukrozodik rendesen

akkor meg az se biztos hogy leesett hogy nem 999eft hanem 900 a telefon hianya miatt. ezert mar megeri a 4k mondjuk nekem a foto meg 3d miatt fontos

Kivancsi leszek a szerdara, nekem 2 hetet csuszott a edigitalos htl9100 soundbar. a kedves ugfszolgalatosok mondtak ne foglalkozzak azzal mi van a weboldalon.

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  OLED TV topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.