Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Okos matekost keresek (ez is sürgős, vasárnapig). (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) tusi74


tusi74
őstag

Na szóval adott egy paraméteres differenciál-egyenletrendszer, amit megoldatok Maple-val, majd ábrázoltatok.

Eddig rendben is van.
Van az egyenletrendszerben 4 változtatható paraméter, és az x(0) és y(0), amit ugyancsak változtathatok.

Feladat, változtassuk ezt a 6 paramétert úgy hogy az ábra metssze az x tengelyt, majd egy másik adathatossal az y tengelyt.

Kérdésem, van arra módszer, hogy milyen logika szerint változtassam, vagy reggelig itt próbálkozhatok, és vagy találok ilyetm vagy nem. Ennyi erővel a lottót is töltögethetném.

(#2) Gh0sT válasza tusi74 (#1) üzenetére


Gh0sT
addikt

Hát most lehet hogy hülyeséget fogok mondani, de Excel solverrel nem megoldható a dolog? Vagy ennél azért bonyolultabb?

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#3) tusi74 válasza Gh0sT (#2) üzenetére


tusi74
őstag

A solver csak megoldja az egyenlet-rendszert, de nekem azt a Maple is megcsinálja.

Nekem sajnos a fordítottja a feladat, az egyenletrendszert kell úgy megkonstruálnom, hogy bizonyos feltételeket teljesítsen a megoldás.

(#4) Papa-Georgo válasza tusi74 (#1) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

Jesszus, még felsem fogtam miről vakerolsz itt, még szerencse, hogy 11dikben nuku ilyen, mert belehalnék.

Miaz a Maple...???? :F

Najó, sajnos nemtudok segíteni, jelenleg csak a kombinatorikánál tartunk, meg amúgy sem vagyok matekzseni, és nemis érdekel túlságosan a dolog, mert vhogy nem köt le a matek...

Bocsika!

Sok sikert hozzá azért, remélem akad vki olyan aki tud segíteni!!!

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#5) Gh0sT válasza tusi74 (#3) üzenetére


Gh0sT
addikt

Akkor passzolok, majd jönnek az okosak és megmondják!

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#6) tusi74 válasza Papa-Georgo (#4) üzenetére


tusi74
őstag

Én az ELTE-n diplomáztam matek szakon, ez most a harmadik diplomám lesz, ha eljutok addig, de ez most kifogott rajtam.

Hidd el engem sem köt le, így este 10 körül.

A Maple egy matematikai szoftver, tényleg nagyon okos, csak valahogy még nem találtunk egymásra én és a Maple. :)

Csak azt nem értem, informatika szakon miért kell ilyen komoly matek.

(#7) Papa-Georgo válasza tusi74 (#6) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

jah, hogy 3. diploma.... azt majd megveszem... :))
AMúgy sok hülyeséget tanulunk, de kitudja mikor lesz rá szükség, a nagyok mindig ezt mondják

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#8) tusi74 válasza Papa-Georgo (#7) üzenetére


tusi74
őstag

Tudod, nekem az első 2 diplomám tanári, csak éppen az csak éhen halni jó.
Most informatika területén vagyok szabadúszó (hol ennek dolgozom, hol annak), de ahhoz, hogy komolyabb helyre menjek, kell az informatika diploma.

Csak a franc gondolta, hogy ennyi marhasággal tömik az agyunkat.

[Szerkesztve]

(#9) agba válasza tusi74 (#1) üzenetére


agba
tag

:))
Hűűha ,na erre ittam egy sert.
Bocsi.:DD

(#10) Thom! válasza tusi74 (#8) üzenetére


Thom!
veterán

Ezé nem leszek tanár. ;]
Egyébként jó kis progi az a Maple.

(#11) Papa-Georgo válasza tusi74 (#8) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

Csak az a röhej, hogy egyszer elemeztük haverokkal hogyha megkapjuk a munkanélküli segélyt akkor azt hogy lehet feltunningolni, és minimális energiabekektetéssel havi több mint tanári fiztu össze lehet szedni.

A másik, hogy egy olyan csöves aki olyan helyen tol vissza kosarakat ahol 100as van benne, lazán megkeresi a havi minimálbért...

Jaj, bocsi, hogy így szétoffolom a totyikot..

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#12) loszerafin válasza Papa-Georgo (#11) üzenetére


loszerafin
senior tag

>A másik, hogy egy olyan csöves aki olyan helyen tol vissza kosarakat ahol 100as van benne, lazán megkeresi >a havi minimálbért...

Hát igen. És a gyereked óvonénijének hogy köszönsz, amikor meglát?
És minusz 20 fokban hogy tolod a kocsikat?

KL

(#13) Nowhereman válasza tusi74 (#1) üzenetére


Nowhereman
őstag

Ha esetleg leírnád azt a példát, legalább tudnám mi is lenne a kérdés...

Utánam a kondenzcsik!

(#14) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nem ismerem a Maplet :) és amugyis régen foglalkoztam analizissel, de azért gondolom, ha csak 2 tengely van (X-Y) akkor akkor metszed az x tengelyt, ha van a fgv nek olyan parameterkombinacioja, hogy y=0 abban a pontban. Y tengely metszesenel meg X=0 abban a pontban. szoval most ez egy uj egyenletrendszer.
lesz: azt kell a mapleval kiaszamoltatnod, hogy y=0 milyen x mellett teljesul.
(gondolom x is paraméterekkel van megadva szoval eleg nehez... :) )
y értékeét mindenhol 0 val helyettesíted, (gondolom leegyszrusödik az egyenletrendszer) és keresel egy X et amelynél (gondolom x is paraméterekkel van megadva, tehát nem X et, hanem paraméterértékeket keresel) amelynél ez teljesülhet...
Nem ismerem a Maple képességeit, de szerintem meg lehet oldani :)
(sok szívással :)) )

(#15) tusi74 válasza Nowhereman (#13) üzenetére


tusi74
őstag

A példa:
dx/dt=ax(t)*y(t)-b*y(t)
dy/dt=c*x(t)-d*x(t)*y(t)

Keress úgy a,b.c.d paramétereket, illetve x0, és y0 kezdőértékeket, hogy a megoldás metssze az x tengelyt, majd egy másikat, hogy metssze az y tengelyt!

(#16) tusi74


tusi74
őstag

Jelentem megoldottam, +minden beadandómat elküldtem high prioritivel a megfelelő tanaraknak, úgyhogy holnaptól jöhet a gálya. :C

[Szerkesztve]

(#17) tocsa válasza tusi74 (#16) üzenetére


tocsa
senior tag

Várjál, de akkor mostmár mondd el, hogy mi vótt a megoldás.

Hogyha m(x) a megoldás függvény, akkor az hogy metsze az x tengelyt annyit jelent, hogy m(x = 0) függvénynek van megoldása.
A megoldás függvényre ami kijött, arra meg kell oldanod még egy egyenletrendszert.

Igazam van?

Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

(#18) tusi74 válasza tocsa (#17) üzenetére


tusi74
őstag

Periodikus megoldás:
a=1 b=0,002 c=0,0001 d=0,08 x(0)=2000 y(0)=500

y tengelyt metszi, ha
a=0,8 b=0,004 c=0,0004 d=0,06 x(0)=1000 y(0)=800

x tengelyt metszi, ha
a=0,8 b=0,008 c=0,0001 d=0,18 x(0)=200 y(0)=1000

A periodikus megoldást a tanár adta meg az előadáson, és rájöttem, mi lenne ha ezeket az adatokat variálnám +-. Puszta 7,5 órai gondolkodás után, miközben már azt is megbántam, hogy megszülettem, minden kijött.

Ezt a párom értékelte a legtöbbre, mert vajas kenyér volt az ebéd.


[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#19) tusi74 válasza tocsa (#17) üzenetére


tusi74
őstag

Látom BME-s vagy. Szerinted az ELTE-n informatika szakon miért kell ilyen komoly matek?

(#20) tocsa válasza tusi74 (#19) üzenetére


tocsa
senior tag

De várjál, akkor azt mondod, hogy próbálgatással jöttél rá?
Nincs zárt megoldás?

Egyébként volt nálunk is ugyanígy orrba-szájba diffegyenlet. Persze sajnos mi nem Maple-el nyomtuk akkor még, hanem valami DOS-os túróval. De így rá volt kénszerítve az ember a zárt megoldásokra.

Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

(#21) zoty314 válasza tusi74 (#19) üzenetére


zoty314
aktív tag

Bocsi, hányadéves vagy? Ez analízis volt?

(#22) tusi74 válasza zoty314 (#21) üzenetére


tusi74
őstag

3-ad éves vagyok, és ez numerikus analízis módszertana. Én a matek szakon ebből jártam 4 félévet, szigorlatoztam is ebből, de azért nem számították be, mert 1995-ben nem használtuk a Maple-t.

Valójában ez a tantárgy a Maple-ről, szól, csak azt nem értem, hogy miért ilyen nehéz feladaton mérik le, hogy tudom-e a programot használni

Tocsa! Igen, programozással jöttem rá.

(#23) tusi74


tusi74
őstag

5-ös lett a beadandóm a próbálgatással. :DD :C

(#24) yurop


yurop
csendes tag

(Nem nyitok új topicot..)
Egy gyors kérdés (és remélem kapok rá egy gyors választ :) ):
valószínűségszámítás:
adott 100 golyó 97 fehér, 3 piros
7-et húzunk (visszatevéses módszerrel) mi a valószínűsége, hogy 3 piros lesz közte, ill. legalább 3 piros.
THX!

Doom3warez-t bannoltam, igaz nem volt még hozzászólása, de erős a gyanúm, hogy készült valamire.. Bash (mod)

(#25) kretenallat


kretenallat
senior tag

a legalabb 3 pirosnak nincs ertelme leven osszesen annyi van

egyebkent szerintem vmi ilyesmi: 3/100 x 2/99 x 1/98

(mivel nem szamit milyen sorrendben huzod)
de regen voltam mar matekon :(

:: Ω :: Born Dead, Buried Alive :: Ω ::

(#26) yurop válasza kretenallat (#25) üzenetére


yurop
csendes tag

''...visszatevéses módszerrel...''= húzunk egyet és visszatesszük :)

Doom3warez-t bannoltam, igaz nem volt még hozzászólása, de erős a gyanúm, hogy készült valamire.. Bash (mod)

(#27) yurop


yurop
csendes tag

magyarul a piros esélye mindig 3%. Én is régen tanultam matekot, de valami rémlik binomiális eloszlás vagy mi ugrik be :F :DDD
Ha jól emlékszem 3% a 3.-ikon*97% a 4.-iken, és ehhez jön még valami... de inkább az expertekre bíznám.. :)

Doom3warez-t bannoltam, igaz nem volt még hozzászólása, de erős a gyanúm, hogy készült valamire.. Bash (mod)

(#28) yurop


yurop
csendes tag

Senki nem néz be :F...
Utsó up azután nyitok egy másik topicot..

Doom3warez-t bannoltam, igaz nem volt még hozzászólása, de erős a gyanúm, hogy készült valamire.. Bash (mod)

(#29) jeges válasza yurop (#27) üzenetére


jeges
senior tag

''Ha jól emlékszem 3% a 3.-ikon*97% a 4.-iken''
...szer 7 alatt a 3
(ennyiféleképpen tudod sorba rendezni a 7 golyót)

szerintem

(#30) _az válasza yurop (#24) üzenetére


_az
senior tag

Bővebben: link

nem írok ide megoldást, mert a végén baromságot írnék, rég csináltam ilyesmit

az

(#31) syC


syC
addikt

[link] ?

(#32) Kidus


Kidus
őstag

link

Assuming Control

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Okos matekost keresek (ez is sürgős, vasárnapig). (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.