Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Mivel a napelemes topickot folyton szétspammelik az épületgépészeti kérdések ezért az ott feltett kérdésekre legyetek szívesek itt válaszolni.

(#2) dionaea


dionaea
őstag

Könnyű szerkezetes véleményem folytatás. Mi ilyenben lakunk. Használtan vettük mert olcsóbb volt.
Nem osztom azon nézeteteket hogy roszabb mint a tégla. Más. Tény hogy a hőtartó képessége gyengébb de hamarabb bemelegszik. Nálunk 10 cm üveg gyapot a falakban plusz 10 cm polisztirol a falon.Télen rövidgatyaban szaladgálnak a gyerekek. Egy hétig nem voltunk itthon 2 éve januárban amikor nappal -3 volt. Fűtés ki volt kapcsolva es igy, a homérséklet 16 fok ra esett viasza a házban ami szerintem nem annyira rossz.
Vannak hátrányok persze de mi úgy , használjuk hogy, csak este fele megy a fűtés reggel el megyünk dolgozni és télen is csak 2-3 fokot esik a hőmérséklet. Sajnos magyarországon ami nem tégla az xar. De Szerencsére ezert olcsóbb.
Amiben roszabb az egér ha ott bele mászik a szigetelésbe és rág azt hallod. De ha nincs egér nincs pánik.
Nekem ennyi tapasztalatom van 10 év után.

(#3) Elemental válasza dionaea (#2) üzenetére


Elemental
addikt

Mi építkezés előtt körbejártuk a kérdést, nagyon sokat agyaltunk, elmentünk könnyűszerkezetes gyárba is, végül maradtunk a téglánál. A mi összegzésünk szerint a könnyűszerkezetes előnye az ár és az idő volt. Hátránya -szerintünk- a puhasága, szinte a körmömmel meg tudom kaparni, vagy ha fel akarunk csavarozni valamit a falra, vagy bele tudna mászni bogár, egér, de a legfontosabb, hogy kértünk valami tanúsítványt az élettartamára, és a fa szerkezetesre 25 a fém szerkezetesre 50 éves élettartamot adtak meg (vagy garanciát, sajna nem mentettem el a papírt), míg a több száz éves tégla házak ma is állnak. Szóval mi a téglát választottuk.

(#4) axioma válasza dionaea (#2) üzenetére


axioma
veterán

Hat azert a ksz-nek mas baja is johet nem csak az eger, meg a nagy athallas, de epitesirendszer-fuggo, ezert elegge ki kell fogni. Nekem nem az elvi szigeteltsege hanem az attol tul sok mindentol elterheto gyakorlat miatt nem kene.
Amugy eger kiirtas sem trivialis, es elegge idegroncsot csinalhat az emberbol mire megkerul, volt ismerosnel nem is ksz-ben.

[ Szerkesztve ]

(#5) axioma


axioma
veterán

Futes napelemrol vs. benzin/dizel generator, miert nem ga'z: mert a gaz [jelenleg, nem csak foldgaz] kb. csak csovon kivulrol johet, magas a havi koltseg 0 fogyasztasra is, kemenymaffia, es me'g a kazanja is draga. Akkor mar inkabb pufferes hotarolasra egy kulso egeto [nincs ke'me'ny-ugy] megfelelo hulladekkal etetve, hatasfok ugyse szamit. Vagy etanol-kalyha is lehet jobb. Amugy eddig nem tudok [lakossagi] foldgaz -> aram keszulekrol, ezert nem jott szoba. A generatorral inkabb a tobbi keszuleket kell ellatni, futesre max. pufferbol kitermeles levegobe esetben [magas cop = kis energia]. Vagy ph-ban az is eleg ha vendegeket hivsz ;-) 10 ember valami 1.3kW futotest...

(#6) kardkovacsi válasza axioma (#4) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Meg ugye nem télen csak télen probléma a hőtartó tömeg hiánya hanem nyáron is ezért muszáj a klíma. Mondjuk lassan már bármilyen házhoz kell a mostani nyarakat elnézve.

(#7) dionaea válasza axioma (#4) üzenetére


dionaea
őstag

Igen sajnos ezeknél a házaknál eleg nagy baj hogy érteni kell a falak felhúzásához, az egesz építéséhez hogy ne legyen gond később.
Nem csak a téglát kötésben egymásra rakjuk, függőt meg nem kell nezni majd a polisztirollal kihozzák.
Mi a regi fajta könnyű szerkezetesben lakunk betonyp lapbol készült. Lehet fúrni módjaival, Az osb s házba én sem költöznék mert az papír. Ea azért mar ezek sem olyan olcsók mint régen.
De mi a helyzet a szendvics panellel?

(#8) axioma válasza kardkovacsi (#6) üzenetére


axioma
veterán

Hat ez attol fugg. Ha folyamatosan 21-24 fokot akarsz, az a csillapito hatas miatt jobb teglahazban. Ha csak akkor kapcsolod be a klimat amikor muszaj, akkor viszont szivsz, mert sokara hul vissza max terheles mellett is, azzal meg nem mesz sokra hoerzetileg, hogy a fal hult 0.05 fokot. [Mondjuk itt most feltetelezem h nem allsz be a klima ala.]
Teny, csusztatok, mert a klima mukodese alatt huvos erzet van, de kikapcs utan gyorsan melegszik vissza a levego. Kerdes, meddig erzed megint elviselhetonek - a szervezet azert rugalmasabb mint a termosztat...

(#9) kardkovacsi válasza axioma (#8) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekem 25-26 is elég. Ez nagyjából kivitelezhető nagy hőtartó tömeggel csak kényelmetlen mert folyton redőnyözni kell, meg egész éjszaka hűteni a házat. Ezt untam meg és ezért fogok klímát rakatni :)
Inkább beröffentem és tartsa 25-26 fokon a hőmérsékletet. Napelem elbírja árammal.

(#10) amargo válasza kardkovacsi (#6) üzenetére


amargo
addikt

Ezért meséltem neked, hogy én a tetőtérbe nagy sűrűségű kőzetgyapot (Airrock-ot) raktam, jobban tartja a hőt, vihar esetén kopogás effektus sincs, a tetőtéri ablakon lehet hallani, de bőven tűréshatáron belüli (direkt olyan ablak lett választva, ami extra hő és hangszigetelt).

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11) kardkovacsi válasza amargo (#10) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekem üveggyapot van de elvileg annak hasonló a hangszigetelő képessége. Azért azoknak is van egy csillapítási szintjük, a fél meg nem beton cserép. Kopog rajta a hang.

(#12) amargo válasza kardkovacsi (#11) üzenetére


amargo
addikt

az üveggyapotra nagyon ritkán vizsgálják a hanggátlást írják a marketingesek, de nincs vizsgálva, hőtartása egyáltalán nincs, viszont párat, vizet nem veszi fel, ez nagy előnye.

A kőzetgyapot pedig jól tudja tárolni a hőt, sűrűbb a szerkezete, ezért a hanggátlása is jó, viszont felveszi a nedvességet, ami csökkenti a hőszigetelő képességét jelentősen. Nem hiába a külső szigetelésnél is a kőzetgyapot nagyon jó.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#13) axioma


axioma
veterán

Visszatalalando a napelemes topikban folyt szamolasokhoz, itt van egy pelda hsz (nem tolem): [link]

(#14) SSJPiotr válasza axioma (#13) üzenetére


SSJPiotr
csendes tag

Kérdésem hogy mennyivel árnyalja a képet ha:

-Radiátorok és kondenzációs kazán 10+ éve nem lett átnézetve, levegőmentesítve, takarítva.
-Számolva a hőveszteséggel a csöveknél (pincéből jönnek, részben van rajtuk pár centis üveggyapot)

(#15) axioma válasza SSJPiotr (#14) üzenetére


axioma
veterán

En programozo vagyok, nem hotechnikus, kondi kazant plane nem ismerem [na jo, visszatero alacsony kell legyen, ennyit]. Pincebol jovot igen, vettunk ra csohejat Naplopotol, amit napkollektorhoz hasznalnak. Addig a pincet futotte...
Amig van ertelmes szigetelnivalo, addig azt csinald. Napelemet nagyon hosszu tavon pont futesre lesz nehezkes gazdasagosan hasznalni [megterulesig kb. jo lehetsz, de egyszer csak jon a szaldo nelkuli allapot].

(#16) kardkovacsi válasza axioma (#15) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem kell, mármint az alacsony hőfok. Vagyis viszonyítás kérdése. Ha 55 fok alatt van a visszatérő akkor már van kondenzáció, azaz kicsapódik a pára a távozó égéstermékből.
Nekünk sima radiátoros fűtésünk, igaz ilyenkor amikor 2-3 fok van kint éjszaka is én letekerem az előremenőt 49 fokra, a visszajövő meg langyos, érzésre ilyen 34-35 fokos lehet. De keményebb hidegben is 55 fok elég előremenőnek amivel pár fokkal emelkedik a visszatérő is. Mondjuk nálunk van pár ilyen kényszer padlófűtés, ami azt jelenti, hogy a visszamenő le van tekerve a fürdőszobákban, az előszobában meg a teraszunk előtti nagy ablak előtt, hogy ne legyen jéghideg ott a padló.
Mi nem akartunk padlófűtést mert nem szeretjük a követ, bár valószínűleg elment volna a parkettával is.

(#17) kardkovacsi válasza axioma (#15) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Azert lassuk meg az elonyet annak, hogy futesre/hutesre hasznaljak az aramot. Sokkal nagyobb a hotehetetlenseg (jo, kiveve a betonozas nelkuli konnyuszerkezetes hazakat), minthogy szamitson (a ma kello hoszigeteles mellett) hogy mikor megy be a napi szintentartashoz szukseges energia." - ehhez meg annyit, hogy azért hiába van jó hőszigetelés attól még néhány óránként be kell vinni valamennyi hőt különben oda a komfort.
Nem biztos, hogy örülnél ha reggel 19 fokos házban ébrednél fel :) mikor te a 22-őt szereted.

(#18) axioma válasza kardkovacsi (#17) üzenetére


axioma
veterán

Melyik (nem soktiz eve epitett) hazban hul le 3 fokot egy ejszaka alatt??? Max. fullra nyitott ablaknal... Nalunk me'g 1.4-es ablakok vannak de multkor kifogyott az elem a termosztatbol, nem vettuk eszre, utolag probaltunk visszaemlekezni mikor mar 20 fok volt hogy mikor ereztunk utoljara futest. Nem 1-2 oraja, bo masfel napot tippeltunk, este van egy ora amikor fel van tolva 23-ra, amugy 22.
Az lehet hogy 55 foktol van kondenzacio de nyilvan minel alacsonyabb a visszatero, egy hatarig annal jobb lesz a kondenzaciobol nyerheto energia-elony, es az tudtommal nem az alja az 55. Persze az se mindegy, hogy ugyis 24kW-os a kazan mert az csinal hmv-t is, vagy a hazra meretezett 3-8kW.

(#19) kardkovacsi válasza axioma (#18) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Jó, lehet három fokot tényleg nem hűl le. Nem próbáltam soha, asszony ha 1 fokot hűl a ház már megérzi így nem teszteltem még soha :) . Ettől függetlenül ez így nem komfortos, hogy leng a ház hőmérséklete.
Valószínűleg. Kéne egy harmatpont táblázat 100 fokos hőmérsékletű vízgőzre is. Abból ki lehetne deríteni. Sajnos az összes táblázat max 40 fokig van megadva.
A HMV miatt kell a nagy kazán, mellesleg nem is nagyon vannak kicsik. Most néztem pl. ami nekünk van feltéve, van belőle 12-es változat de az nem tud HMV-t.

(#20) axioma válasza kardkovacsi (#19) üzenetére


axioma
veterán

Na ja, de mennyi a hazad hoigenye? Gondolom a -20 fok (bar mintha mar -15 lenne) tervezesi homersekleten se uti meg az altalam irt tartomanyt, cska nincs kisebb. Ez van. De arambol azert pont hogy lehetne bevinni. Es azert +-1 fok hiszterezist ki lehet birni (nagyanyaink +-10 fokban mikor este megrakta a cserepkalyhat a valyoghazban es alig ablaknal... 30-ban lefekudt 10-ben ebredt).

(#21) kardkovacsi válasza axioma (#20) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Bevallom nem tudom, azt a részt sosem olvastam el, talán ilyen 6-7 kW lehet -15-ben, mert ilyen hőszigetelő téglánk van és még azon 10 cm grafitos szigetelés, meg a 3 éve legjobb ablakok, 0,6-osok ha jól emlékszem.
De igen, még egy 12-es is simán elvinné. Nem is értem miért nem gyártanak kisebb kombi kazánokat. Jelenleg egy 24-es Saunier Duval van. El van, nem kér enni. Annyit csináltam, hogy letekertem az 55 fokos előremenőt 48-ra. Így kicsit tovább hajtja a fűtést, de valszeg jobb a kondenzáció és végül is mindegy, hogy 20 percet fűt vagy 50-et.

(#22) axioma válasza kardkovacsi (#21) üzenetére


axioma
veterán

Kombi kazannal a komfort miatt van 24kW-os fixen a hmv irany miatt (azalatt egy darab atlagos zuhanyzast nem szolgal ki). Ha meg tartalyra dolgozik, akkor lehetne olyan hosszu a felfutesi ido, hogy kozben hiszterezisnel jobban lehul a lakas... es valamiert ezt tervezesi mintanak gondoljak, hogy ne legyen ilyen problema.
Lehet venni sima kazant+indirekt tartalyt es kis odafigyelessel csinalni belole futes+hmv kiszolgalot, de akkor lassabban lesz ujra melegviz (ha nem is annyira mint az elektromos bojlernel, azert erezheto lehet). Nalunk - igaz 24kW-s - kazannal ilyesmi megoldas van, de a kazan eleve tudja kezelni a hmv-elonykapcsolast (es hogy akkor 2 egosorral megy, mig futes modban van egy 1 vagy 2 kapcsolo amit mi 1-en hagyunk mindig).
En mondjuk mar nem terveznek legkozelebbre gazfutest, csak nyugodjon mar le elobb az epitkezes piac hogy erdemes legyen belevagni a kovetkezo hazba. Tervem (marmint szokasostol eltero megoldasokra) van sok, hogy ebbol mi az ami benne lehet majd tenylegesen, azt nem tudom...

(#23) kardkovacsi válasza axioma (#22) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nálunk is van tartály, 140 literes. Soha nem volt még probléma a meleg vízzel, pedig van amikor elég sokáig kell, mert ugye az zuhanyt nem csak zuhanyzásra lehet használni, főleg ha jó nagy ;]
Szomszéd viszont jól megszívta. Mert a hőszivattyúja mellé egy 200 literes tartályt tettek csak, 7 személyre így elég gyakran kifogynak a meleg vízből.

(#24) axioma válasza kardkovacsi (#23) üzenetére


axioma
veterán

Pedig altalaban 25-30l per fo szoktak szamolni, szoval alapvetoen nem keves az a 200liter (nekunk a tartal 250-es de csak a felso fele amit a gaz - es most mar futopatron - fut, az also reszet csak amikor van napkollektoros rasegites akkor elomelegiti, szoval kb. 100-120 liter, negyunkre). Persze a szomszedodnal ha mindenki kulon 80l kadvizet enged, akkor nyilvan nem lesz eleg.

(#25) kardkovacsi válasza axioma (#22) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

En mondjuk mar nem terveznek legkozelebbre gazfutest, csak nyugodjon mar le elobb az epitkezes piac hogy erdemes legyen belevagni a kovetkezo hazba. Tervem (marmint szokasostol eltero megoldasokra) van sok, hogy ebbol mi az ami benne lehet majd tenylegesen, azt nem tudom...

Sok sikert hozzá. Én tuti nem kezdenék bele még egybe. Eleve ha egy házat nagyon a saját igényeidre szabod akkor azért nehéz eladni, még bekeráron is. De ha sajátot építesz akkor meg miért ne tedd meg.
Szegény szomszéd szív is vele, van egy 210 m2-es háza, de kicsit ilyen old school (piros tető, külön konyha) illetve van egy 40 m2-es tornaterem is a házban amit anno a feleségének csinált mert ilyen edző. Egy ideig tartott is ott órákat, csak kinőtte. Most ki van adva. Csak ugye a 180 milliós házban nem akarsz egy edzőtermet, mármint ha megvenni szeretnéd. Így aztán szépen megy lefelé az árral és már lassan bekeráron van mert erre 60M körül van egy telek 210 m2-őt meg megépíteni 500e per m2-vel 110M és mindjárt ott is van a 170M, plusz a kert meg ilyenek és közel 180.

(#26) axioma válasza kardkovacsi (#25) üzenetére


axioma
veterán

Nalunk alapvetes volt a kulon konyha:) De igy legalabb eleg nagy. Nem is (konnyen) osszenyithato (tartofal).
Gepeszetileg gondoltam, na jo meg aquaponia a maniam (bar a halat pont nem szeretem). Es - remelem - a kovetkezo haz valoban eletunk vegeig szol hacsak el nem uldoznek ebbol az orszagbol a felteteleikkel...
Ha jelenlegi beker aron elmenne a mienk, az nem zavarna, mi 15 eve kezdtuk. Persze, lehet hogy jelenertekesitve tobbet tettunk bele, de ez minden mar felujitasi kort megert ingatlannal igy lesz. Raadasul ez iszonyuan fugg a telek erteketol (bar a 60M jo hely), hiszen majdnem ugyanannyiert epitenek 10M-s meg 100M-s telekre is, de a haz erteket me'gis a szokasos 3 befolyasolja (location x3).

(#27) kardkovacsi válasza axioma (#26) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Nalunk alapvetes volt a kulon konyha:) De igy legalabb eleg nagy." - igen, de ez manapság már nem valami keresett dolog.
Inkább a modern kvázi lapos tetős házak amik mennek, nagy terekkel. Szomszéd itt brummogott, hogy az ő házára 180M-ért nem jött még megnézni sem szinte senki, a mellette lévő darabját 140M-ért kínált 140M2-es ikert meg elvitték mint a cukrot, mindkét felét még építés befejezése előtt. Pedig azokhoz gyakorlatilag nulla kert tartozik, egy szimpla garázs stb.

(#28) axioma válasza kardkovacsi (#27) üzenetére


axioma
veterán

Hat, jo kerdes. Lakni jobb ha nincs egyben (praktikum, nem design), persze hogy mi a divat, az masik kerdes - de a divat mulandobb, inkabb akkor marad igy ha megszunnek az emberek rendszeresen fozni. En tuti hogy ujat is kulon konyhasat keresnek, mas kerdes hogy venni nemigen szeretnek mar csak 1x epittetni.

[ Szerkesztve ]

(#29) kardkovacsi válasza axioma (#28) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Azért erről a csajokat is érdemes megkérdezni. Nekem a feleségem rengeteget főz és mondta, hogy tuti nem főzne annyit ha nem lenne egy légtérben a család amikor ő ott van. Ez teljesen logikus is. Szóval ez meg egy másik praktikussági érv. Amúgy ha veszel egy brutál elszívót ami tud 1500 m3 per órát (a sima 30e forintos berendezések olyan 300-at tudnak) azzal azért elég jó le lehet csökkenteni a szagokat. De ugye a legjobb valami szellőztető rendszer és az meg kiviszi a maradékot.

(#30) axioma válasza kardkovacsi (#29) üzenetére


axioma
veterán

Bocs, azt hittem mar eleg sokszor elokerult: nalunk en magam vagyok a haziasszony:) Na jo, az egyik lanyom szeret edeseket sutogetni, de nem akarna o sem ugy hogy egyben legyen, akkor azt sokkal jobban el kell pakolni.
Nem a szagelszivo a legnagyobb bajom, meg hat az enyeim mar ugye nagyok, a kovetkezo haz az tuti hogy kettonknek lesz a ferjemmel; hanem egyszeruen a konyhai maszatolos, eszkozhasznalos (kes stb.) tevekenysegek bevitele a nappaliba (ugyanezert en a kandallot se nagyon ertem, nem vagyok tisztasagmanias, de nekem nem illik oda, a nappali az inkabb egy nyugira hasznalt terep, nem - reszben koszolos - feladatokra. De teny, en nem fozok sokat, nem is szeretek, meg ha olyan a folyamat hogy varni kell akkor siman atmegyek a nappaliba ott ulok le nem az etkezoben, egy atjaro (ajtot nem csukjuk csak ha nagyon szag van). De egy nappali sarkaba peldaul a szekrenyeim fele nem ferne be, pedig nekem van az etkezoben is a talalashoz tanyer/pohar/evoeszkoz tarolas, van kulon konyhabol nyilo kamra, de igy is kell az a korbe U (minusz egy atjaro az etkezobe) mennyisegu szekreny alul es nagyobb resze felul is. Jo, az alson sok a kutyu:) csak egy resze szabad fozos pult.

[ Szerkesztve ]

(#31) Elemental válasza kardkovacsi (#29) üzenetére


Elemental
addikt

Szerintem a külön konyha elszigeteli a családtagokat. A legtöbbet a nappaliban, konyhában vagyunk. Építkezés előtt külön konyha volt, építkezés óta egy légtér, hát, ez olyan, mint a kánaán. Szinte mindig együtt vagyunk. Most is itt készítik a csajok mellettem a mézeskalácsot. Nekem az a véleményem, hogy ahol vannak kisgyerekek, ott a legjobb az egy légteres nappali konyha étkező. Ha már nagy gyerekek, vagy már kirepültek, akkor simán jó a külön konyha.
Nekünk a konyhai páraelszívónk külső motoros, fenn van a padláson a motor, a szobában szinte semmi zaj sincs.

[ Szerkesztve ]

(#32) kardkovacsi válasza axioma (#30) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekünk egy U alakú konyhánk van 9 m2-es mellette a nappali és étkező. Az egész egy légtér.

Ez nem a nappali egy sarka, van kb 7 méter munkapult, de mégis nyitott.

(#33) axioma válasza kardkovacsi (#32) üzenetére


axioma
veterán

Ezt en kulon konyhanak mondanam, reggelizopulttal a nappaliban.

(#34) amargo


amargo
addikt

Sziasztok!

2 szintes családiházhoz keresek HMV-t. 1 zuhanyzó, 1 kád, két mosdó és egy konyhai részt kell ellátnia. A tároló a pincébe kerülne, ahol télen is 18-21 fok környékén van. Jelenleg egy 35 éves hajdú 120L-es villanybojler látja el a feladatot és továbbra is maradnék a villanybojler vonalon (napelem miatt) és 2+2 fő miatt 100-150L tároló. Maga a "smart" funkció nem hiányzik, mert jelenleg is egy relé vezérli a "buta" bojlert, persze, ha jól működik az csak plusz jó. A lényeg, a megbízhatóság és az egyszerű karbantarthatóság lenne! Kinek mi vált be?

Néztem ki több típust is:
Hajdu Smiley
https://hajdurt.hu/termek/hajdu-smiley-sy-80-120-150-r/77
Ariston Lydos Hybrid

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#35) mauimagic válasza amargo (#34) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Azt vedd, amire több gari van, műszaki tartalom mindegyiknél a faék szintjén van.
*Bocs, a hőszivattyús Ariston más kategória, de az hogy jön a képbe, ha "ingyé" van az áram?

Én biztosan vennék egy külön tárolót fűtőbetéttel, ha van kiépítve cirkulacios vezeték, mert abba be lehet kötni.
Persze árban sokkal jobb egy mezei bojler.

[ Szerkesztve ]

(#36) Janusz001


Janusz001
őstag

Fűtőpatront lehet lapradiátorba tenni? A napelemes felesleg 3 klímával van elfűtve, gáz lenullázódott 125m2 hasznosra, viszont pont a gyerekszoba ami kicsit kevesebbet kap a melegből, adax/nobo panelt nem szeretnék feltenni, ha így is megoldható.

(#37) axioma válasza Janusz001 (#36) üzenetére


axioma
veterán

Mi multkor kerdeztuk Construman a torulkozoszaritos radiatorosoknal (Radeco), ami futopatronosithato. De igy nem megy: vagy be van kotve vizrendszerileg, vagy lekotod a kazanrol, ledugozod, vizzel feltoltod es belerakod a patront. Felteszem ha ez is csak vagylagos, akkor mashol sincs megoldva. (Amugy azzal magyaraztak hogy akkor a futopatron futene a kovetkezo radiatort is, ami - allo keringeto eseten - szerintem nem kene indok legyen, de ezt mondta aki ott volt inkabb marketinges, nem firtattuk tovabb.)
De hatha valaki tobbet tud.

(#38) Janusz001 válasza axioma (#37) üzenetére


Janusz001
őstag

Nem megy a keringtető, áll a víz a radiátorban, ergo csak azt a 2 soros radiátort fűtené. Alul is van vakdugó, annak a helyére szerintem mehetne.

(#39) mauimagic válasza Janusz001 (#38) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Kérdés, hogy a fűtőbetét elfér e benne, ki kell próbálni egy hasonló hosszú menetes szár belemegy e.

Egy nagyobb radiátor szerintem lassan melegedne át egyenletesen, még az is lehet, hogy a fűtőbetétnél megforr a víz. Ki kell próbálni, szerintem nem sokan használják így, egyszerűbb egy olajradiator, vagy bármilyen futopanel.

(#40) amargo válasza mauimagic (#35) üzenetére


amargo
addikt

Köszi, akkor ezt nézem a Hajdu-t mindenki ismeri alapjában véve elég egyszerű szerkezet is.

A hőszivattyús pedig azért jön képbe, mert:
- nem szeretek pocsékolni
- idővel lehet nagyobb a fogyasztásunk és jól jöhet a tartalék

Nincs cirkulációs vezeték kiépítve nem láttam értelmét.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#41) axioma válasza amargo (#40) üzenetére


axioma
veterán

Nalunk a cirkulacios ki van epitve de mar regota ki van kapcsolva... elsore csak szakaszositottuk aztan full kikapcs, bar igy idonkent a vizet pocsekoljuk ugy meg az energiat. Valaki egyszer az index forumban meselte hogy szivattyut indito gombot tett a csaphoz es fe'l perccel kesobb nyitja meg, ugy lehet talan ertelme.

[ Szerkesztve ]

(#42) amargo válasza axioma (#41) üzenetére


amargo
addikt

Igen, pont így látom én is. Vizet azért talán annyit nem pocsékolunk (de persze, főleg gyerkőcök mellett aztán ez már mind1), mert elég jó helyen van a bojler, szigeteltek a csövek is.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#43) axioma válasza amargo (#42) üzenetére


axioma
veterán

Hat amikor meleg vizet akarok, akkor azert ido mire azt is kapok ha nem volt hasznalva (persze attol fugg, nalunk se sok de azert van tavolsag is es nem eros a szigeteltsege), az a vizpocsekolas, ritkan tudom felhasznalni. Igaz, amig a wc-re nincs szurke viz, ez kb. elhanyagolhato (azt elegge banom hogy ledumaltak a lehetosegrol is, 15 eve, irrealis extra ar benyogesevel), es ritkan is csinalunk igazabol ilyen kiengedest, a "lelkemet" akkor is zavarja.

[ Szerkesztve ]

(#44) amargo válasza axioma (#43) üzenetére


amargo
addikt

Sógoromnál tudom milyen ez a kiengedős, nála lefagy a kezem és rég befejeztem a kézmosást mire langyos jönne pedig nála sincs messze a bojler, de nem szigeteltek a csövek (lehet ez is többet számít a távolságnál).
A szürke vízre nekünk is irreális árat mondtak, leginkább azt emelték ki, hogy az engedély is egy kisebb vagyon. 3 éve valami 1,5-2M mondtak, na ott dobtam egy hatást én és a zöldebb énem..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#45) axioma válasza amargo (#44) üzenetére


axioma
veterán

Nalunk sose jeghideg azert, annal jobban szigetelt, de azert nem tokeletes.
Ja szurkenel az inkabb csatorna problema lehetett akkor, mert merni kell hitelesitve a szurket is, ha bemegy a csatornaba. Egyebkent meg nem lehet a tisztavizes kieresztonel veszelye annak hogy szurkeviz kerul ra mert lehet nyomashianyos idoszak amikro visszaszennyezhet (pl. wc-tartaly nem tulfolyos es igy nem lehet ket erzekelos ket csappal tolteni, de az hogy slaggal beletolsz egy kiszarado szurke-tartalyba vizet, annak nem lehetne akadalya). Mondjuk ja, lehet hogy - jelenleg - nem eri meg. Egyelore nem aktualis az epitkezes, addigra me'g majd utana nezek.
A tospur.hu is hogy elokerult 10+ ev utan... en mar azt hittem (kb) egy construma bemutatas utan kihalt a termek erre most - reszben - elerheto.

(#46) kardkovacsi válasza axioma (#41) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ez a cirkuláció olyan nagy gond? Most ha a víz a falakat melegíti ami végül úgyis a házat melegíti vagy a gázkazán melegíti a házat teljesen mindegy. Én annyit tettem, hogy ráraktam egy wifis kapcsolót a konnektorára és éjszakára kikapcsolom.
Nyilván nyáron nem számít, de akkor a hőlépcső se valami nagy amit át kell ugrania (nyáron 15 fokos víz jön a csövekből) így kevesebb energia felmelegíteni is a vizet.

(#47) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Rolynak:
Itt egy összehasonlítás gáz vs hőszivattyú
És egy ecodan hőszivattyú 1,2 M Ft körül van ...

Azért van ám pár költség amit finoman kihagytak. Áram bővítés, +10A a hőszivattyúnak ami ~50e ft. Egy normális gázkazán, pl Saunier Duval 270e és nem 470e.
Egy meleg víz tartály megvan 130-140e-ből.
Így gyorsan összekapva, 350e forint mindjárt. A Meo, kémény meg egyéb dolgokat nem tudom, de nekem elég soknak tűnik, hogy 350e a telken belüli pár méter cső kiépítése.
Aztán ott van még egy másik tétel. Ha olcsó fűtést akarsz csinálsz radiátort ami egy 150 nm2-es háznál simán 2M kiépítési pluszköltség (nekem 3 éve mondtak 1,5-öt pluszban).
Szóval szép és jó ez csak épp olyan mint a villanyautóknál, hogy csak fullextrásat lehet venni és akkor a 2x ár nem is tűnik olyan soknak az ugyanúgy telepakolt ICE modellel szemben.

(#48) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Ha már kazán, hőszivattyú. Vannak magas előremenő hőmérsékletű hőszivattyúk is. Daikin multi klímát néztem a házba, négy beltéri lenne. Azt néztem, hogy hozzá lehet kötni a Daikin hibrid kazánját is ami egy kondenzációs gázkazán meg egy hőszivattyú egyben és programozással lehet elérni, hogy mikor használjon gázt vagy épp áramot. Ahol van gáz és aki nagyon extra zöld akar lenni annak esetleg ez is egy megoldás (én még gondolkodom rajta, de soha nem térül meg az tuti :) ), mondjuk nyáron a meleg vizet simán lehet ezzel gyártatni, akkor úgyis 15 fokos a bejövő víz, meg a kinti 20-30 fokos hőmérséklethez képest nem nagy ugrás a 60 ami kell ilyenkor. Ilyenkor valszeg még a COPja sem romlik el nagyon. Meg ugye a fűtés is mehet enyhe időszakban amikor 4-5 fok hideg van kint.

(#49) stickermajom válasza kardkovacsi (#47) üzenetére


stickermajom
addikt

Az nekem is feltűnt, hogy a villanyszerelési dolgokat nagyvonalúan kihagyták. Vajon miért? ;]

Ha valaki hőszivattyúval tervez, akkor nem lesz elég a szolgáltató által ingyenesen biztosított 32A, minimum 3x20A amit én raknék. Ez kapásból ~128000HUF az Elmű felé. És erre jön még rá a villanyszerelés, külön kismegszakítók a hőszivattyúnak, munkadíj stb., szóval összvissz mondjuk 200000HUF az elektromos része. És akkor az általad is írt dolgokkal mindjárt 500-nál vagyunk.

(#50) kardkovacsi válasza kardkovacsi (#47) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Aztán ott van még egy másik tétel. Ha olcsó fűtést akarsz csinálsz radiátort ami egy 150 nm2-es háznál simán 2M kiépítési pluszköltség (nekem 3 éve mondtak 1,5-öt pluszban).

Arra gondoltam, hogy a padlófűtés plusz díja 2M körül van manapság a sima radiátorhoz képest.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.