Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #65675776


#65675776
törölt tag

Itt folytatjuk.

Előzmények:
Nagy RAM-os Topic II. [link]
Nagy RAM-os Topic I. [link]

Enjoy!

Némi információ:

Linkek

Memória időzítések, tuning: [link]
Memória chipek és a teljesítmény: [link]

Mire jó a Dual Channel?

Háttér információk:
A memória kezelését minden PC-ben a memória vezérlő végzi. Ez a vezérlő rendre az alaplapok északi hídjában kap helyet, ez alól kivételt jelentenek az AMD új generációs processzorai, ahol a processzorba építve helyezkedik el a vezérlő (IMC). A régebbi vezérlők 64 bit „széles” interfészen kapcsolták össze a processzort az operatív tárral (memória). Így a maximális sávszélesség még DDR 400mhz-s modulok esetén is 3.2Gbit/s volt. A Dual channel lényege, hogy a vezérlő a fizikai memóriát 2 csatornára osztva kezeli, akár egy időben is. Ez azt jelenti hogy a sávszélesség 128 bit re emelkedik, aminek egyenes következménye, hogy a CPU és a RAM közt a sávszélesség kibővül akár 6.4Gbit/s ra. Ez viszont NEM jelenti azt, hogy a dual channeles működés kétszer olyan gyors rendszert eredményez, hiszen ez a sávszélesség csupán elméleti, 100%os hatásfokkal dolgozó rendszer pedig nem létezik.

Mi kell ahoz hogy a Dual Chanel Létrejöjjön?
(továbbiakban DC= Dual Channel)

1. DC-t támogató alaplap illetve újabb AMD rendszeren DC kompatibilis processzor

2. 2(*) lehetőleg teljesen azonos méretű, szervezésű, és azonos memória chip-el szerelt memória modul (Ilyeneket célszerű úgynevezett KIT ben vásárolni, igaz láttunk már olyat hogy két nem azonos modul is hajlandó volt a DC-re, ám a tapasztalatok 90%ában épp az ellenkezője szokott történni.)

* 3 vagy 4 modullal is megvalósítható a DC.
3 Modulos DC: Nforce2 lapkával szerelt alaplapokra jellemző, ám értelmetlen, mert az esetek 90%ában nem működik megfelelően, és a socket A rendszerek nem aknázzák ki a DC lehetőségeit. A sebességnövekedés 3-5% ami gyakorlatilag nem észrevehető. Ezek a rendszerek sokkal többet profitálnak a „több memória gyorsabb gép” elvből.
ha mégis ezzel akarsz kísérletezni ajánlatos az első csatornába tett memóriamodulok összakapacitásával megegyező kapacitású modult tenni a második csatornába is.
2x256+512, 2x512+1024, stb
4 Modullal a következő a probléma. Nagy a terhelés a vezérlőn, gyakori a 400Mhz helyett 333Mhz-s üzemelés, illetve a tuning potenciál nagy mértékben csökken.

Dual Channel a gyakorlatban…

Hol kell beállítani a Dual Channelt?
A DC nem állítható egyik alaplapnál sem. Ha a körülmények megfelelőek, a BIOS automatikusan aktiválja a szolgáltatást.

'Honnan tudom hogy Dualban megy-e a memcsim? Az alaplapok az indításkor kiírják, hogy DUAL CHANNEL, de ha mégem, akkor everesttel meg kell nézni, hogy 64bit vagy 128bit a sávszélesség.
Ha ez sem sikerül ki kell venni az egyik modult, és csinálni kell everestel egy memória írás/olvasás tesztet, az eredményeket fölírni, majd 2 modullal megismételni és összevetni.
A mennyivel kéne gyorsuljon kérdésre az alábbi kis ismertető szolgál válaszul

Mennyivel növeli a teljesítményt a dual channel?
Socket A rendszerben 3-5% teljesítménynövekedés
Socket478 és LGA775 rendszereken 20-80% teljesítménynövekedés
Socket939 rendszeren majdnem annyi mint az inteles rendszereken

Ezek azonban csak a mért sávszélességre igazak! Az alkalmazások futási teljesítményében (tipikusan):

Socket A: ~0% növekedés
Socket478 és LGA775: 10-70%
Socket939: 3-5%

Konklúzió: A Dual Chaneles működésre igazán nagy hangsúlyt a Pentium rendszereken érdemes fektetni, mert a teljesítménynövekedés ezeken a rendszereken látványos.

Dual Channel hibakezelés...

Ha ezek után kísérletezel nem egyforma modulokkal, legalább az időzítéseiket állítsd be a BIOS ban, értelemszerűen a ''gyengébb'' (magasabb) időzítésű moduléira.
Ha nem megy akkor pech...

(#2) Gabeszku


Gabeszku
senior tag

:C

Üdvözlettel: Gabeszku

(#3) #65675776 válasza Gabeszku (#2) üzenetére


#65675776
törölt tag

Olvastad az előzőben? [link] Tényleg neki kellene mostmár állni!

(#4) Gabeszku válasza #65675776 (#3) üzenetére


Gabeszku
senior tag

nem lenne rossz. Most is a kérdés a kingmax ramról. Ha nem írtuk be legalább 40× akkor nem ér a nevem.
Először szerintem pontokba kell szedni mit tartalmazzon gondolom linkek, fogalmak ''általánosságok'' tuning lépések, várható eredmény meg ilyenek jutnak momentán eszembe.
ja meg a progik és azok használata nagy vonalakban

Üdvözlettel: Gabeszku

(#5) JM


JM
csendes tag

sziasztok!

a köv a kérdésem:

van egy gigabyte ga -k8vt800-as alaplapom,ami 754-es.
és van jelenleg benne 2db 256-os 400as ddr ram.ez azonban kevésnek bizonyult ugyh szeretném bőveti...arra gondoltam h beteszek mellé egy 512es modult.
igen ám de nem probléma-e h nincs párban?állítólag lelassítaná...az alaplapon 3 foglalat van amúgy...szóval mit tegyek?:)

köszi

(#6) #65675776 válasza JM (#5) üzenetére


#65675776
törölt tag

Valószínűleg lemondhatsz a DDR400-ról ebben az esetben. A lapod ugyanis csak egyoldalas RAM-ok esetén támogatja három modullal a DDR400-at. Inkább add el a 256-osokat és vegyél egy darab 1GB-ost. Ezzel azt is elkerülheted, hogy összevesszenek egymással. (Tudom, hogy drágább megoldás, de minden egyéb szempontból ez a legjobb. Téged nem érint a DC.)

(#7) szicsu válasza #65675776 (#6) üzenetére


szicsu
őstag

De a ha 2 db 512 modult vesz akkor azok gyorsabbak lennének valamennyivel mint az 1db gigás modul,nem?
meg ha foglalatott csrélne 939-re akkor a duál is mehetne

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#8) JM válasza szicsu (#7) üzenetére


JM
csendes tag

..najó de alaplapot nem szeretnék cserélni mivel tök új...én is úgy tudom h párba gyorsabb bár lehet h ez csak a 939esre igaz...

(#9) #65675776 válasza szicsu (#7) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ha.

Ha tuningolni akar, akkor lehet jobban jár 2x512MB-vel.
Viszont ha nem, akkor előnyösebb az 1GB a vezérlő kisebb terhelése miatt.
Ha cserélni akar, akkor megint előnyösebb lehet a 2x512MB a DC miatt.

De mi van, ha nem akar platformot cserélni? Nem utalt erre.

Sikerült már javítani az eredményeidet?

(#10) szicsu válasza #65675776 (#9) üzenetére


szicsu
őstag

Hát ha új a cuc akkor ok :R


ezeken nem tudom,hogy mit állítsak,hogy jobb legyen:
[kép]

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#11) #65675776 válasza szicsu (#10) üzenetére


#65675776
törölt tag

Lehet nem annyira csökkenteni, hanem kiegyensúlyozni kellene az időzítéseket. A végén a 0-nak pl semmi értelme.

(#12) szicsu válasza #65675776 (#11) üzenetére


szicsu
őstag

lehet ,de akkor mi lenne az optimális :F :F :F
mert most az első komolyabb ramom,tehát nincs benne gyakorlatom :O

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#13) Gabeszku válasza szicsu (#12) üzenetére


Gabeszku
senior tag

Látom sonic towered van. Jól műxik? Annó azt akartam, de inkább HT101es lett. Kellett ráaplikálni ventit?

Üdvözlettel: Gabeszku

(#14) szicsu válasza Gabeszku (#13) üzenetére


szicsu
őstag

Nincs párja :R
Én nem is gondoltam passzívan.
ráraktam 2 db 12 cm ventit és kész is volt a szerkezet.nagyon jól hűt.De még a harmadikat is fel lehet rá rakni.
Nekem is votl ht 101 de azt gyorsan eladtam,nekem nem vált be :(

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#15) #65675776 válasza szicsu (#12) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azt bizony neked kell kikísérletezned. Nekem sosem volt komoly RAM-om, mégis többet tudok olvasásra kihozni belőle, mint Te a tiédből. :P (2,5-3-3-6 1T@DDR450) Kérdés van-e értelme egyáltalán a CL1,5-nek. Hozott bármit is a konyhára?

(#16) szicsu válasza #65675776 (#15) üzenetére


szicsu
őstag

az tény és való hogy többet olvasol ,de írás ban és olvasásban én vagyok a nyerő :P .Az írás általában jobban számít mint az olvasás
nincs nagy kölönbség a cl 2 és a cl1,5 között de jobban néz ki:D

[Szerkesztve]

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#17) #65675776 válasza szicsu (#16) üzenetére


#65675776
törölt tag

Mutassak olyan eredményt, ahol 6000 felett van az írásom?

Válaszoltam a III.birodalmasban.

[Szerkesztve]

(#18) szicsu válasza #65675776 (#17) üzenetére


szicsu
őstag

mutassssss:D

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#19) #65675776 válasza szicsu (#18) üzenetére


#65675776
törölt tag

[link] És mint látható DDR400-on.

(#20) szicsu válasza #65675776 (#19) üzenetére


szicsu
őstag

:D :D :D :F :F :F :(( :(( :(( :O :O :O

na ez hogy jött össze?

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#21) szicsu válasza #65675776 (#19) üzenetére


szicsu
őstag

honnan lehet letölteni a v2.6 os everestet?
nem találom?

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#22) SystemRoot válasza #65675776 (#19) üzenetére


SystemRoot
őstag

Hmm ez érdekes.
Ezt hogy csináltad? :F

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#23) SystemRoot


SystemRoot
őstag

Van itt valaki otthon DDR2 téren?
A kingston DDR2 533-as value moduljain milyen ic-k vannak? Ha jól tom akkor Elpida.
Namost ezek ugyanolyan típusok mint amik a Kingmax Mars szérián vannak?

Ja és mi a véleményetek érdemes lehet ECC (nem registered) ramokat venni, otthoni viszonylag átlagos használatra? Árba a difi 8K / 1Gb-os modul. Azért gondoltam rá mert pl a HP és Dell is gyakran ECC-s rammal látja el a magasabb kategóriásjú workstationjeit.

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#24) szicsu válasza SystemRoot (#22) üzenetére


szicsu
őstag

szerintem bug lehet

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#25) SystemRoot válasza szicsu (#24) üzenetére


SystemRoot
őstag

előfordulhat.
Vagy valami cheat :D de lehet csak paintben szépen átrajzolta :DD

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#26) #65675776 válasza szicsu (#20) üzenetére


#65675776
törölt tag

Everest Ultimate 2.6 beta. Az Aida & Everest eredmények topicban szokta linkelni őket Fiery. Az újabbak már csak regisztráció után mutatnak mindent. Ez csak egy bug miatt. (voltam olyan hülye, hogy jeleztem neki ezt a malőrt.)

Innen még a ''hibás'' verziót töltheted le: [link].


SystemRoot: ECC? Nem hinném, hogy sok értelme lenne otthonra. A stabilitást mindenképpen javítja, kérdés hogyan hat mondjuk a tuningpotenciálra. Szerintem negatívan.

[Szerkesztve]

(#27) Savage5


Savage5
senior tag

Sztem sincs értelme otthonra ECC-s RAM-okat ültetni, főleg, ha még tuningolni is szeretnél egy idő után...

...

(#28) SystemRoot válasza #65675776 (#26) üzenetére


SystemRoot
őstag

Mért gondoljátok hogy az ECC képesség negatívan hat a tuningra? Hisz ha elvégre ugyanolyan chipekkel szerelik a modulokat akkor szvsz az hogy van +8bit (lehet rosszul tom :DDD) hibaellenőrzésre és 1bitnyi hibák javítására attól szvsz még mennie kéne a tuningnak. Vagy ezt tapasztalatból mondjátok? Mert akkor nincsen több kétségem.
Mondjuk talán ha csak egy kicsit ront a tuningpotenciálon akkor az még nem olyan nagy baj. mondjuk az azért jólenne ha eltudnám velük érni a 667-effektív szintet... Ezt manapság még a legputtóbb ddr2 ram is tudja.

[Szerkesztve]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#29) szicsu válasza SystemRoot (#28) üzenetére


szicsu
őstag

Pontosan nem tudom,hogy miért de a ecc-s ramok nem tuningramok :( :( :(

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#30) #65675776 válasza SystemRoot (#28) üzenetére


#65675776
törölt tag

Még valamivel foglalkoznia kell a vezérlőnek. Az pedig nem szokta javítani a tuningolhatóságot (vö. 2 modul vs. 4)

(#31) SystemRoot válasza #65675776 (#30) üzenetére


SystemRoot
őstag

Ez nagy kár, de lehet még így is belemegyek ebbe az ECC partyba. Nemtom de valahogy régi álmom volt hogy ECC-s Kingston ramok legyenek a gépemben :DDD :DD
Ílyenkor ez tehát magát a memóriavezérlt is erősebben terheli?

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#32) #65675776 válasza SystemRoot (#31) üzenetére


#65675776
törölt tag

Mivel a hibajavítást a vezérlő végzi, ezért igen. A RAM-nak ''csak'' biztosítania kell a további biteket. Persze a vezérlőnek támogatnia is kell az ECC-t!

(#33) SystemRoot válasza #65675776 (#32) üzenetére


SystemRoot
őstag

Igen azt tom és nem is gond, mivel 955x es chipsetről van szó (P5WD2 Premium).
Direkt azért vettem ezt a lapot mer támogat ECC-t is. (nameg mer isten brutálul húzható:DDD) De egyébként nagyon jó a memvezérlő ebben a chipsetben. Használtam négy modullal (mind kétoldalas) is a lapot és alig romlott a tuningpotenciál. (4-3-3-10@800MHz helyett 4-3-4-10@800MHz re kelett csak állítani.) Szal nagyon elégedett vagyok ezzel az intel chipsetttel. Az A64melett ilyet eccer nem láttam még... :(

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#34) Savage5


Savage5
senior tag

Talán a tuningba nem szól bele az ECC, de hogy vmennyire lassítja a RAM-ot, az tuti.
1 bit ide vagy oda, ellenőrzi a rajta átfutó/tárolt adatot, ami időbe tellik, és sok kicsi sokra megy alapon: biztonságosabb, de lassabb. Már elég szvsz azt megnézni, hogy a BIOS-ban bekapcsolod a CPU L2-es Cache ECC Checking-jét (már amelyik alaplapnál és CPU-nál van ilyen lehetőség). Én pl. mikor bekapcsoltam, fél napon át kerestem utána, hogy miért akadhat be még a zene is a gépen, mikor kikapcsoltam, rájöttem, mi vágta gallyra a jó kis Winampstabil konfigom. :))

...

(#35) #65675776


#65675776
törölt tag

Egy érdekes kis prezentáció a RAM-okról: [link].

(#36) szicsu válasza SystemRoot (#31) üzenetére


szicsu
őstag

de ha már ecc-s ramokat szeretnél,akkor vegyél 940-es opteront:D ,mert annak kifejezetten kell

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#37) szicsu válasza #65675776 (#26) üzenetére


szicsu
őstag

Köszi az új verziót:D
Most már nekem is ír rendesen:D [link]
nekem mutat mindent:DDD

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#38) Savage5


Savage5
senior tag

A HP és a Dell is vszínű azért gondolkodik a csúcsabb gépeinél ECC-s RAM-okban, mert ott már nem számít a tuning. Nameg ezek a konfigok leginkább folyamatos, megbízható munkára vannak tervezve, ezért nem számít az a pici lassabbság...

...

(#39) SystemRoot válasza #65675776 (#35) üzenetére


SystemRoot
őstag

Ez jó nagyon. Szépen elmondanak benne mindent. Jó volt hallani hogy pl RAS-t vagy CAS-t hogy ejtik ki helyesen angolul :DDD

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#40) SystemRoot válasza szicsu (#36) üzenetére


SystemRoot
őstag

Nagyon szivesen veszek :D persze csak ha fizeted :DDD
Egyébként tudtommal nem kell neki feltétlenül ECC-s ram, csak Registered-modulnak kell lennie. Vagy rosszul tom?

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#41) SystemRoot válasza Savage5 (#38) üzenetére


SystemRoot
őstag

Aki Hp vagy Dell gépet vesz annak nem számít a tuning ezt elhiheted nekem.
Viszont ha a HP vagy a Dell úgy gondolja hogy ''átlagos'' használatra is érdemes ECC-s ramokat venni akkor én is úgy gondolom:D Szal asszem befizetek erre az ECC-re. Végülis a penyámnak a QPB-je úgyiscsak 800MHz- szal elméletileg nem profitálhat túl sokat a gyorsabb ramból... :DDD Szal ha nem jön össze a DDR667 akkor csak többet forgok majd esténként az ágyamban, de sebességben szvsz nem lesz gáz. Viszont az már teccik hogy ilyen konzervatív atomstabil kis gépem lesz. (Asus+ intel chipset+Kingston Ram + ECC(k)) :))

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#42) KisApám


KisApám
addikt

Sziasztok!
A RAM-jaim 400-ról 460-ra fel vannak pörgetve, és majd 50 fokon dolgoznak.
A kérdésem: mennyi hőfokig kóser a témakör???
Mert elvileg 480-ig bírják, de nem tudom, hogy ez a majd 50 fokis mennyire ''rombolhatja'' a memót... :F

Köszi :R

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#43) S. Szabi


S. Szabi
őstag

Van valakinek eladó CORSAIR PCX4000-es 500Mhz-es fekete hűtős 512mb-os Ramja?
Lehet, hogy érdekelne. Zalaegerszeg környékén.

(#44) sz.j válasza S. Szabi (#43) üzenetére


sz.j
nagyúr

Véletlenül nem TwinxXMS PC4000-t 500MHz akartál írni? :F

(Nekem csak 256MB-os párom van)

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#45) Savage5 válasza SystemRoot (#41) üzenetére


Savage5
senior tag

Igen, HP és Dell-nél nem a tuningolhatóságra törekszenek, hanem a megbízhatóságra.
Egy misét megér a dolog, legalább megbízhatóbb géped lesz :) Aztán majd várjuk az ECC-sekkel a teszteredményeket :P :))

...

(#46) KisApám válasza KisApám (#42) üzenetére


KisApám
addikt

Vajhki?

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#47) Savage5 válasza KisApám (#42) üzenetére


Savage5
senior tag

RAM hűtők, esetleg aktív hűtés fogatása a memók környékére... Sok a lehetőség, de azt, hogy mennyi a határa a memóknak hőfokban, és sem tudom. :F

...

(#48) TC_Jr


TC_Jr
csendes tag

Sziasztok!
Jelenleg az alábbi konfigurációm ketyeg: PIV Northwood 2.4, ABIT BE7/S (i845), noname 512M 333-as DDR.

Kis túlhajtás: 133 helyett 150-es FSB (2,7 lett a proci, DDR 375-ön).

Jelenlegi problémám: kevés az 512, kellene legalább 1 GB.
KÉRDÉS1: MI AZ AMIT BELE LEHET RAKNI EGYÁLTALÁN? (Mit kezd a ma kapható dual modulokkal? Mit kezd egy 400Mhz, vagy a feletti DDR modullal? Lehet mindkettőt, vagy csak nem dualosat?)

KÉRDÉS2: kell-e/lényegesen jobban járnék-e esetleg egy alaplap cserével (proci maradna) pl. i865-re és egy 400-as Dual settel?

Segítségeteket előre is köszi!
Üdv,

TC

(#49) KisApám válasza Savage5 (#47) üzenetére


KisApám
addikt

4 memó van, a két szélsőn borda, az egész felett középen egy 40 mm-es venti 3000 rpm-en. A két középsőn nincs borda, és a ventitől legmesszebb lévő ''csupasz'' memón van egy hőérzékelő dióda, az mutatja a kb. 43-45 fokot.
De én még feljebb akarom nyomni a 400-as memót 460-ról 480-ra.
Gondolom ekkor alapon 50 fokos lessz.
A hűtőborda kötelező a csupasz két bordára??? Gondolom...

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#50) Savage5 válasza KisApám (#49) üzenetére


Savage5
senior tag

Nem ártana, ha tuningolni szeretnél... Meg egy nagyobb hűtő a RAM-ok környékére, mert 4 memó igazán termeli ám a hőt. Sztem itt is érvényesül a dolog: ha lehet, akkor 50 fok alá csökkentsd a hőmérsékletet, még terhelésnél is.

...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.