Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-07-18 18:36:55

LOGOUT.hu

A topik mindazokhoz szól akik foglalkozni szeretnének, vagy már foglalkoznak vasútmodellezéssel. Nem csak szegecs számláló technikákról szól az oldal, elfér rajta minden ami modellvasút. Vagyis a legpontosabb, profin kivitelezett modelltől, a házilagosan, papírmasé-fűrészpor technikával készült terepasztalig bármi.
Új vagy régi, digitális vagy analóg, bárki bármilyen témával jelentkezhet, hogy a közösség okuljon, szórakozzon általa. Kiállításokon készült képekkel, vagy a saját alkotásokról készült fotókkal és persze megfelelő magyarázó szöveggel a képekhez.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) Batman2


Batman2
őstag

Szevasztok !

Mindenkihez szól e topic, akikben még lakozik szenvedély a modellvasútazás iránt és szeretnek újítani, alakítani . . .
De azoknak is, akik még, vagy egyáltalán nem foglalkoztak ilyennel. Hátha megkedvelik.

Sohasem késő elkezdeni !

És egyáltalán nem csak a kisgyerekek játéka, sőt . . .

Üdv.: Batman2

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2) Xantomas


Xantomas
őstag

Örülök neki, meg nem is egy ilyen topic felröppenéséért. Szvsz, nem ide való a PH!-ra.

14-16 éves koromban foglalkoztam modellvasútépítésse, szigorúan TT méretben, és gőzmozdonykorabeli stílussal. 2 sík terepasztal is munkálat alatt volt, bár nem egy időben (100*150cm, 150*300cm), de se idő se pénz nem volt a folytatásokra. Pár házikót, tervek tömkelegét, sőt, még kisebb dombokat és alagutakat is, azonkívül váltórendszerrek elektronikáit készítettem.
Képek sajnos nincsenek, de következő nyáron szeretnék nekiállni, és megépíteni végre egy értelmes asztalt.

Modingként csak annyit foglalkoztam vele, hogy a szerelvényekbe világítást raktam, vagy a motorok szénkeféit, kondijait kicseréltem, esetleg a vázat újrafestettem, és a farekeszekbe dúrva fűrészporbol és sulifixből fát raktam.

"Megint eggyel hülyébb vagyok, mint tavaly"

(#3) sequator


sequator
senior tag

hmm, azthittem olyan modding lesz, amiben a biteket kisvonattal szállítja a FSB :DD
bár talán nem lehet olyan nagy hülyeség egy számítógép és egy terepasztal keresztezése

Sautia

sequator

(#4) ftc


ftc
nagyúr

Egyébb hardver?Inkább fáradt göz....

(#5) Korcsii


Korcsii
őstag

Ha már van ilyen topic akkor megkérdezek egy régen felvetődött kérdést:
Mi a különbség a HO és a másik között (aszem TT vagy mi a manó)?
Melyik a jobb?

(#6) Alibaba válasza Korcsii (#5) üzenetére


Alibaba
csendes tag

A különbség a méretezés.
A HO ha jól emlékszem 16,5 mm -es sínt jelent, a TT ettől lényegesen kisebb. Melyik a jobb - ez nézőpont kérdése. A HO sokkal jobban kimunkált, aprólékosabb modelleket jelent. A TT viszont sokkal kisebb terepasztalon is elfér, nem helyigényes tehát panelban ideális.

(#7) Pötyi válasza Batman2 (#1) üzenetére


Pötyi
őstag

Amikor megláttam a téma címét, azt hittem, hogy a számítógép-házad tetejére akarsz moddolni egy oda-vissza menő, működő kisvasutat... :D

QNX is cool!

(#8) Xantomas válasza Alibaba (#6) üzenetére


Xantomas
őstag

Van vagy 20 kiló szakkönyvem és katalógusom, abban minden benne van.
Alapvetően a méretezést sineket 2 részre lehet osztani: keskeny, és széles nyomtáv.
Ha jól emlékszem A keskenynyomtávú H0 sin pont olyan vastag mint a TT, és a keskenynyomtávú N olyan mint a H0 :)

"Megint eggyel hülyébb vagyok, mint tavaly"

(#9) Batman2 válasza sequator (#3) üzenetére


Batman2
őstag

Hi
Abszolút nem hülyeség, én már régóta ezen dolgozom, egy minden funkciót ellátó vezérlőkártyán a sz.géphez. Idő hiányában még nem készült el, de sok részlete már részben ki van dolgozva, illetve egy kisebb, egyszerübb kártyát már készítettem saját magam PChez (a PC elektronika topicban megtalálhtaó a fotója is).
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#10) Batman2 válasza Korcsii (#5) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Számomra a TT méret kompromisszum a minőség/kidolgozottság és a méret tekintetében, azonkívül ezt örököltem, ezt szeretem.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#11) Batman2 válasza Pötyi (#7) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Nem, azért nem ilyen extrém dologra gondoltam !
Bár a sok érdekes megoldás között egy ilyen is elférne.
A moddolással a kocsik, házak, mozdonyok, elsősorban elektronika alakítására, elektronikai vezérlőmodulok, számítógépes vezérlés megvalosítására gondoltam, de bármi egyéb kisebb-nagyobb átalakítás belefér.
Üdv..

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#12) Batman2 válasza Xantomas (#2) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Örülnék, ha bővebben megosztanád a nézeteidet, arra vonatkozóan, hogy miért nem való ide a PH-ra?
Szerintem nagyon is helye van itt, a sok egyéb szerteágazó/sokrétű témák között egy ilyen szorakoztató, élvezetes hobbinak is.
E mellett a gondolkodás, a probléma megoldás mindíg fejleszti az elmét !
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#13) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Na szóval én olyanokat variáltam eddig, hogy nehány, egyébként világítással rendelkező kocsit átalakítottam. Egyrészt az nem tetszett, hogy mikor mennek a kocsik, a világításuk igen villódzik, csak állóhelyzetben egyenletes, de akko rmeg nincs is a sínben áram, csak ha mozdony nincs rajta.
Erre azt találtam ki, hogy LEDeket szerelek az ízzók helyébe és pufferkondenzátorral hidalom át a kerekek szakaszos érintkezését. Viszont, mivel a pályán a mozdonyok mindkét irányba tudnak menni nyílván és mivel ez hagyományos analóg pálya, így a polarítás a sínekben a z iránnyal változik, a LEDek és a kondinak meg meghatározott, polaritásfüggő bekötés szükséges. Így, mivel ez a váltakozás felfogható egy lassú periodus idejű váltóáramnak is, egy egyenirányító hidat is tettem a kapcsolásba, ami azért is lényeges, mert így viszafle elszigeteli a kocsi elektromos rendszerét a sinek és a többi fogyasztótól, vagyis a kondiból nem megy a sinekbe visza az áram, csak a LEDek vehetik fel.
Így már szépen világít folyamatosan a kocsi.
Ezt a kapcsolást előszőr sárga LEDdel aztán fehér LEDdel is megcsináltam.
Ha a fehér LEDeket halvány, pirosas narancsos lakkal befestjük, akkor egész ízzófényük lesz, hasonlóan a valósághoz.
A mozdonyokban is lecseréltem az ízzókat, márcsak azértis, mert nem tudtunk már beszerezni, ilyen 12Vos moddell ízzót a rosszak helyett.
Azoknál a mozdonyoknál, amelyeknek mindkét irányba mindkét színű lámpájuk van, egy piros és egy fehér LEDet kötöttem be, fordított polaritással. Mindekttő elé ellenállást kötöttem be és egy 100nF-os kondenzátort is, mivel a motor, mint tekercs működése közben jelentős feszültségű visszáramok is gerjednek, amik kondi nélkül kinyújtják a LEDet.
Kocsiknál még gondoltam arra is, hogy jó lenne, ha akkor is világítanának egy darabig, amikor nem megy a szerelvény, tehát áram sincs a sínekben. Erre egy kisméretű pufferakkut gondoltam használni, ami még belefér egy vasútmodell kocsiba, de ezt még nincs kivitelezve.
És még sok egyéb, más kisebb kiegészítő kapcsolást.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#14) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Na . . ., senki sem vasútazott és nem csinált házi átalakításokat modellvasúton? :F
Nem hiszem. :))
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#15) Dodge_Dealer válasza Batman2 (#14) üzenetére


Dodge_Dealer
tag

Konkrétan ilyen átalakitásokkal nem foglalkoztam,de
10-en x éves korom óta üztem a vasútmodellezést, persze mostmár egyáltalán nem.Úgy érzem elég komoly szintre juthattam volna el benne, ha nem egy viszonylag szükös panellakásban élem a gyermekkoromat.
Legelőször megkaptam az első mozdonyt, hozzá kis pic elemes trafót, hozzá a megszojkott egyszerü körpálya, majd később bővült és egyre bővült.
Aminek később nagyon örültem, az egy M61-es mozdony volt(alias NOHAB..)
Most, 15-20 évvel később, már csak a Trainzt, vagy a Microsoft Train Simet veszem elő, bár sajnos a régi, terepsztalos élményeket nem tudja visszahozni:B:B

See your local Dodge dealer

(#16) Batman2 válasza Dodge_Dealer (#15) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Bizony-bizony, sokan játszottak még fiatalabb korukban kisvasúttal és sokan mondják azt, most, immár idősebb korukban, hogy már nem játszanak, nincs idejük, esetleg kinőttek belőle, de inkább az előbbi.
Időm az nekem is nagyon kevés van, de ettől függetlenül akarom csinálni és foglalkozom a témával. Nekünk ugyan nagyjából lenne rá helyünk, hogy elővegyük és öszeépítsük az egész terepasztalt, de állandóan azért csak nem lehet kinn és idő, amíg öszeépítjük, meg szétszedjük.
Ettől függetlenül szeretném mostmár gyakrabban előszedni és a folyamatot azzal is gyorsítani, hogy az egyes elemek közötti kábelcsatlakozásokat megcsinálom egy-egy sok tüs vagy hasonló csatlakozóval, igy a szétszedés és öszerakás meggyorsul.

De mi történt a Te vasútaddal? :F Eladtad darabokban, vagy elajándékoztad, vagy még részeiben megvan, csak nem foglalkozol vele? :F
NOHAB mozdonyunk nekünk is van és még sok más.
Egyébként az is felvillanyozott a modellvasútazás iránt ismételten, amikor az interneten rátaláltam a NOHAM-GM alapítványra és megismertem a tevékenységét.
Ez újabb lendületet adott számomra!
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17) Dodge_Dealer válasza Batman2 (#16) üzenetére


Dodge_Dealer
tag

Szia

Az a helyzet, hogy pár évvel ezelőtt ostoba módon eladtam az egészet a Petőfi Csarnokban, a Bolhán., szinte potom pénzért :O:(
Később jöttem rá, hogy hülyeség volt, ugyanis még most is szivesen elővenném.
Rengeteg, vagy többszáz méternyi sínem volt, ehhez olyan 30-35 darab mozdony és kb 70darab vagon.

See your local Dodge dealer

(#18) Batman2 válasza Dodge_Dealer (#17) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

:Y , hát azt vétek volt eladni, az már olyan szám aminél már csak gyarapítani szabad ! Nagy kár volt! Mástmár ez van..
Mostanság egy ekkora gyüjteményt nem könnyü öszeszedni, de ha elég nagy benned a vágy/elhivatottság, akkor még most sem késő újrakezdeni, esetleg egy kicsit más szemszögből is!
Nálunk nagybátyjám és anyám voltak azok, akik fiatal korukban elkezdtek foglalkozni ezzel, aztán én örököltem meg mostmár a felszerelést és a megszállottságot is. Nekünk van kb. 8 mozdonyunk (mindent egybevéve), vagy 40 kocsink és egy öt, egyenként kb. háromnegyed négyzetméteres terepasztal két pályával és a hozzátartozó sínhálózattal.
Manapság már igen drága mulatság még használtan is bármit venni. Nemrég jártam nagybátyjámmal Pesten, alig vettünk pár váltót, sineket és egy kocsit és máris tízésfélezret költöttem el és ez mind keményen használt.
Még jó, hogy már van egy alap. De azért továbbra is szeretnék fejleszteni.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#19) Dodge_Dealer


Dodge_Dealer
tag

Sajnos már nem lenne erőm/pénzem/elhivatottságom újrakezdeni:(

Ja. Egyébként nem tudod, hogy a modellvasút-börze létezik még a régi Láng-Gépgyár épületében, Angyalföldön?
Van annak már vagy 8 éve muikor ott voltam utoljára, ott több nagyméretű terepasztal is müködött, illetve lehetett csereberélni a cuccokat.




[Szerkesztve]

See your local Dodge dealer

(#20) Batman2 válasza Dodge_Dealer (#19) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Az adatlapod szerint Te vagy pesti, tehát neked jobban kell tudnod !
Én még arról sem tudtam egészen mostanáig, hogy van, vagy volt ilyen ott.
De ha volt, remélem van is és egyszer én is eljutok oda. :)
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#21) Dodge_Dealer válasza Batman2 (#20) üzenetére


Dodge_Dealer
tag

Ja hát azt hittem hogy egy nagy modell-vasút rajongó eljön Pestre is emiatt, itt jobbak a lehetőségek ebből a szempontból;)

Viszont egy ideje már megszüntek ezek az eladók:(

See your local Dodge dealer

(#22) Dodge_Dealer


Dodge_Dealer
tag

[kép]

See your local Dodge dealer

(#23) Batman2 válasza Dodge_Dealer (#22) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Egyébként írtam az egyik hozzászólásomban, hogy nemrég jártam Pesten szétnézni modellvasút boltok terén.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#24) Batman2 válasza Dodge_Dealer (#22) üzenetére


Batman2
őstag

Ha ez a Te pályád volt akkor :R:R:R ,
De akkor is ha nem, minden elismerésem az alkotóé :R:R:R

A mi terepasztalunk olyan, mint egy félkész asztal. Igazából a terep hiányzik róla, csak sinek vannak rajta, egyébként a puszta kartonpapír van alatta. Ha ilyen profin fel lenne építve, nem tudnánk hová tenni, mert jelenleg egymásra rakva tároljuk a lapokat. Mondjuk amúgy is már át fog kelleni dolgozni a lapokat, mert elég gyengék, tisztán kartonpapír az egész, kivéve kettőt, aminek a szegélye már faléccel is megvan erősítve.
Arra gondoltam, hogy fém, vagy fa kerettel, illetve közbenső tartódarabokkal és hungarocellel erősítem meg. Bár az egész alsó hungarocell borításnak az a hátránya, hogy akkor a vezetékekhez és egyéb dolgokhoz a lap alján nam férek hozzá.
Majd még gondolkodom, hogy lenne a legjobb.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25) Batman2


Batman2
őstag

Csak, hogy fent legyen a porondon, ha netán erre tévedne egy modellvasút rajongó.

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#26) Szatír


Szatír
aktív tag

Hali !

Bocs, nem olvastam végig,hogy milyen méretben nyomulsz ?

Jómagam TT-zem...Most kezdtem el igazán növelni a gyűjteményemet...

Osztozzatok és uralkodjatok... Fido (1987-2005) soha nem feledlek

(#27) Batman2 válasza Szatír (#26) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Most jutott csak eszembe a PH! oldal átvariálása és a holmiaim eltünése :)) óta, hogy volt egy ilyen tpicom.

Sajna, akkor vetélytársak vagyunk, biz. téren, mivel én is TTben nyomulok, máramennyire azt nyomulásnak lehet nevezni, hogy vagy 5 éve biztosan nem volt előszedve.
De azért most is gondolkodom a dolgokon és amint a topic címe is több-kevesebb sikerrel elárulja, a külömböző módosításokon, korszerűsítéseken most is dolgozom, ha lassan és ritkán is.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#28) Batman2


Batman2
őstag

Üdv minden kóbor léleknek!

Írok egy kis ízelítőt az állományunkról, hátha valaki kedvet kap a vasútazáshoz..
Jelenleg van két villany mozdonyunk, egy zöld, mindkét végén mozgó ''orrú'' és egy V43-ashoz hasonló másik villany. ezentúl van egy NOHAB modellünk is, sajnos nem a magyar szép piros, hanem egy zöld, sárga csíkos festésű példány, aztán van egy 424-es jellegű gőzösünk (lehet, az is). Van egy kék, fehér csíkos, négy tengelyes és egy valamivel kisebb, piros, háromtengelyes tolatómozdonyunk is. E mellett még van egy kis, átlag készletbeli, kis gőzős mozdonyunk is.
Van négy személy és egy ennek megfelelő postakocsink, egy kisebb, teher postakocsink, jónehány két és négy tengelyes tartálykocsink, vagonunk, két konténerszállító, fa szállító, stb. Összesen kb. 45.
Mindezek futnak egy kb 4ésfél méter hosszú és kb 1.2m széles terepasztalon, melyen két fuggetlen, ovál pálya van a két végén levő kanyarban átjárással egyikről a másikra. egy állomás vágányokkal és egy kitérő az egyik végére, felmenettel és hiddal.
A pályába két jelző, jelzőautomatikával és egy előjelző van beépítve és az egyik végén van a két vasúti hálózati trafó (FZ1) helye és a kezelőszervek . Ezen túl van még utcai lámpánk is, természetesen jó nehány házunk is, de ezek csak ideiglenesen vannak a lapokon, ha össze van építve az egész.
A sinek és váltók a lapoktra vannak rögzítve (és mostmár össze is vannak forrasztva) kivéve a lapokat összekötő darabokat.
A kábelhálózat a lapok alján fut, az egyes lapok között pedig eddig csavaros megoldással volt összekötve, de ezt le akarom cserélni a számítástechnkiai eszközöknél (főként régebbi, párhuzamos nyomtatók) használt (D SUB) gyors csatlakozókra. Így ha a lapokat egymás mellé illesztjük, akkor ezek azonnal összecsúsznak.
Mivel a pálya öt lapra szedhető szét és most is ilyen szétszedett állapotban van tárolva, nincsenek ráépítve épületek, közvilágítás és domborzat, ami mondjuk hiánya egy szép terepasztalnak.
De annak, aki emúgyis állandóan variálni szeret és főképpen az elektronikai része ízgatja, ez is nagyon jó szórakozás.
Ez nem azt jelenti, hogy én ne végynék egy szép, ígényesen kidolgozott felülettel rendelkező pályára, de az említett okok miatt ez a helyzet. Talán egyszer másképp lesz.

Üdv. és kellemes ünnepeket, boldog, sikeres és játékban, szórakozásban, no meg modellezésben gazdag új esztendőt mindenkinek!


[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#29) Batman2 válasza Batman2 (#28) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

No, január kivettem egyhét szabadságot és foglalkoztam végre, reggeltől-estig a terepasztalunkkal.
Legfőbbképpen elektronikailag foglalkoztam vele, ugyanis már egy teljes generálra szorult, mivel a legjobb mozdony is alig akart a síneken megmozdulni, annyira leoxidálódtak már az érintkezések.
Így tehát végre elvégeztem a felrögzített síndarabok forrasztását is és csináltam minden rázós pontra (pl. két váltó közötti sínszakasz) egy-egy árambeadást.

E mellett, mivel még mindíg az egyes lapok szélén végigmenő és csavarokkal rögzített kébelköteg kötötte össze azokat, a csatlakozásokat a terveimnek megfelelően átalakítottam.Olyan csatlakozókat akartam szerezni hozzá, amiket a lapok közé teszek be és simán a lapok összecsúsztatásakor egymásbacsúsznak biztonsággal azok is. Ismertem olyan csatlakozó típust, ami jó erre, de egyrészt olyat nem tudtam beszerezni megfelelő méretben, másrészt ami volt, az tul drága volt.
Ezen tul volt még több fajta is, de azok is igen drágák voltak (csak az egyik fél ezernél több volt). Végül számítástechnikában szokásos D-SUB csatlakozó mellett döntöttem, az legalább megfizethető árú.
Vettem 37 és 25 pólusúakat is. Mivel ezek csak pontos illesztésnél mennek össze, így a lapok közötti csatlakozásról letettem, helyette oldalra vezettem ki a kábeleket és arra forrasztottam a csatlakozókat és így csatlakoznak a lapok.

Ezzel már igen gyors az össze és szétszererelése a terepasztalnak és a sínforrasztások és árambeadások után a pálya is szinte tökéletes lett, így már élvezetesen lehet vele játszani.

Ezen tul elkezdtem egyéb fejlesztéseket is.
Van egy saját készítésű fénysorompó vezérlő áramköröm, azt építettem be a pályába, egyelőre csak ideiglenesen.

És a már LEDesített világítású egyik személykocsit feljesztettem tovább. Tettem bele egy új áramkört, amiben egy LM317-es feszültségsatbilizátor IC, egy diódahíd és egy 1000mikró/16V-os kondenzátor van, no meg a két fehér LED, ami a fényt adja.
Megfelelő beállítással elértem azt, hogy a pálya már alacsony feszültsége mellett is folyamatosan megy a kocsi világítása és LEDek is igen jó fényt adnak még.
Bár még csak kísérleti verzió volt és nincsen fixen beépítve a kocsiba, de ezek egészen biztosan beférnek majd a burok alá is.

Egyelőre ennyit, ha netán valaki olvassa és érdeklődik a dolgok iránt, akkor szívesen állok rendelkezésre.
Üdv..

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#30) Batman2


Batman2
őstag

Látom, továbbra sem nagy az érdeklődés modellvasút iránt, epdig biztos, hogy vannak modellezők, többen, csak bizonyára nem járnak a PH! környékén. :U
Bár azóta én sem foglakoztam vele, mert nem értem rá, sok a meló.
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Úgy látom, itt inkább eladják a vasútat, mint hogy használják, persze vannak, akik meg megveszik, azok nyílván használják is ! :) ;]

Így tehtát szívesen látom ezeket az emberkéket ezen topicban is !

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#32) _seth_


_seth_
veterán

Én amit ''moddingoltam'' váltókhoz kapcsolókat (nem gyáriak) + ledet raktam a mozdonyba lámpának és a menetiránynak megfelelően világítanak... ennyi :D

Már régóta nem vettem elő a terepasztalt ami kb 170x120 cm a szokásos 6-os sínformával :) Alagút, néhány ház, fák, autók stb van hozzá és asszem az égész H0 :)
A legbüszkébb a német gyorsmozdonyomra vagyok amely pár évig a Dresdai vasútállomáson a kijárt melletti terepasztalon teljesített szolgálatot :) (+ a cuccaim nagy részét német ismerőstől kaptam, megszállott vasutas munkájában és hobbijában is, az udvarára vitetett pl egy 1900 eleji vasútállomást kompletten :D (kb 3x 4 méter + sorompó + mechanikus csengő +....., neki 2 szoba volt terepasztalnak megcsinálva + egy harmadik alkatrésznek :) )

[link]
A 3 legszebb darabom rajta van a képen :)

A legszebb modellvasutat eddig Badschandauban láttam, egy öreg bácsinak HOx10-es méretben működött a kertjében, kis tó, mini hegy, alagutak minden meg volt csinálva, a mozdony füstölt is nagyon szép volt + még volt egy másik pálya is a Kleinwelkai dinopark mellett aminek nem jut eszembe a neve de ha vkit érdekel akkor tehetek fel pár képet azokról a német modellvasutakról amiket láttam :) A dresdai közlekedési múzeumban sem aprózzák el a ''maketteket'' ott az igazi és mellette a modell :D Persze modellből több is van a részleteket pedig 100/-ig kidolgozták az összesen :)

[Szerkesztve]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#33) Batman2 válasza _seth_ (#32) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Gyönyörűek a kocsik, még nem is láttam ilyeneket ! :R
Nekünk is van ilyen piros villanyunk, csak annak világosabb a teteje. Sajnos mostmár betegeskedik, valami kicsit megkphatott benne és kanyarokban kicsit csúnya a hangja, nagyon sajnálom.

Hát igen . . . Külföldön (nem szerény kis hazánkban) vannak megszállott vasútasok, akiknek eképesztő anyaguk van és játszanak is vele többnyire, nem csak nézik. Bár, azért nálunk is vannak lelkes, megszállott modellvasútasok, csakhát az itteni életmód és ''jólét'' nem igazán kedvez ennek, s más hasonlónak sem.

Valami műsorban láttam én is olyan terepasztalt, ami valami teremben több szinten működik és látogatható is. Valami 20 évig építette egy teljes lelkes család. A nem semmi . . .
Talán még meg is van videón.

Én is adós vagyok már régóta egy adag fotóval, de majd felteszem már végre, mostmár vannak.

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#34) _seth_ válasza Batman2 (#33) üzenetére


_seth_
veterán

:)

Szépek és drágák, a 2 kocsi annyi mint nálunk a minimálbér :Y (a mozdony sem olcsó darab sőt... hihetetlen árak vannak ha nem a legolcsóbbat veszi az ember...) Nem vagyok milliomos én is az említett német ismerősömtől kaptam ajándékba őket :) Egyébként ilyen vagonok a svájci vasúttársaságnál vannak és a hegyekben ezekkel lehet közlekedni, limitált széria, a mozdony az egy német gyorsvonat mozdonya lenne, ott még sok ilyen közlekedik 2 falu között mert 20ezres városok között csak néztem, hogy milyen 2!!!! szintes alacsonypadlós vonat jár :) (ingyen vonatoztunk mindenfelé :D).

Jah és a mozdony felsővezetékről is kaphatja az áramot bár nekem nincs és tuti nem is lesz :(

Majd felteszek az oldalamra pár képet csak legyen időm hozzá :)

[Szerkesztve]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#35) _seth_


_seth_
veterán

Drezdai közlekedési múzeum: [link] (csak ezt az 1 képet találtam :( )
Sandstein:
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]

Kép minősége olyan amilyen, 2001-ben még nem volt digitgépem csak szkennerem :D


[Szerkesztve]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#36) Batman2 válasza _seth_ (#35) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Némelyiknél komolyan elgondolkodtam, hogy az most rendes vaút és környezet, vagy modell az egész ! :R

Igen, jó ilyet építeni, bár nekem egy ilyen pálya már túl befejezett lenne, nem tudnék mit alakítani benne, az pedig nekem a végemet jelentené. Én mindíg ügyködni, alakítani szeretek valamit rajta, van is persze mit, bőven!

Majd elnézek a honlapodra is, bár már nerég jártam ott, és nem is említetted a modellvasútad. :(
Pedig az is legalább olyan hobbi, akár a számítógép !

Örülök a fotóknak ! :R

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#37) _seth_ válasza Batman2 (#36) üzenetére


_seth_
veterán

Hobbinak hobbi csak nem foglalkozom már vele + a hobbi rész még mindig hiányos :D Lustaság.... + mint más hobbi ez is sokba kerül(ne) és már van elég hobbim amire a pénzemet elkölthetem :D

[link]
Itt is van néhány jó kép :)

[Szerkesztve]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#38) Batman2 válasza _seth_ (#37) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Eszméletlen jók ezek a képek is !!!
Ja, az tény, hogy sokba kerül, legalábbis manapság, régen ez olcsó hobbinak számított a Kelet-Német időszakban. A minőség meg nem volt a legfontosabb, de legalább mindenki hozzájuthatott!

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#39) Batman2


Batman2
őstag

Na, végre itt vannak már a vasútfotóim, majd apránként belinkelem.
Mire hazamegyek, mindíg agymosásom van és elfelejtek mindent, már csak TVt nézek és megyek aludni.

Előszőr is a hat mozdonyunk: [link][link][link][link][link][link]

A N.O.H.A.Bban látszik az átalakított világítás egyik védőkondija is.
Egyébként mindegyik fehér LEDes világítású már, már amelyikben eredetileg is volt világítás, asszem 4ben.

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#40) Brumi


Brumi
senior tag

Sziasztok!

Régen én is nagy vasútmodell-imádó voltam, de sajnos helyhiány miatt sosem lehetett terepasztalom, pedig elég sok mozdonyom, kocsim, és sínem volt. Nekem minden TT volt. Most öregebb fejjel ismét előkerült a téma, bár mostanában inkább a digitális modellvasút érdekel.
Pár évvel ezelőtt meglátogattam a modellvasútgyártás őshazáját, a Marklin-gyárat, ahol el is határoztam, hogy hozok szuvenírnek egy kis N-es kocsi-szettet. Aztán a 700 eurós ár némileg elijesztett... :(
A múzemumuk nem volt nagy, de csodálatos kisvasutak voltak és ingyenes volt a belépés. Ja a múzeum Göppingenben van (Stuttgart-tól nem messze).
A másik múzeum a a Miniatur Wunderland, ahová a kígyózó sorok miatt nem jutottam be, de azért egy linket nyomok, mert eléggé érdekes. [link]

Batman: a képek jók lennének, de állítgasd a fényképezőt egy kicsit, mert így a hátsó rész homályos.

[Szerkesztve]

http://www.flickr.com/photos/brumi/

(#41) Batman2 válasza Brumi (#40) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Pár centis makrofotónál és lámpavilágításnál ne is csodálkozz, hogy ilyenek. Talán nagyon sok fény esetén, mikor már nagy a mélységélesség, akkor lenne éles nem csak egy pontban.
De azt hiszem, ettól még látható a lényeg. ;]

Ja, egyébként készíts jobbakat! :)

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42) Batman2 válasza Brumi (#40) üzenetére


Batman2
őstag

. . .Egyébként a Link nem rossz! :)

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#43) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Teszek megint fel egy adag fotót a saját készletről.
Itt van nehány személykocsi: [link][link][link][link]

Azóta már egy zöld személykocsival gazdagodott a személy- és postakocsi arzenálom.

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#44) HW-Peter


HW-Peter
tag

UP, mert értékes topic. (régi emlékek a TT készletről - szépen el van rakva ''lezsírozva'')

(#45) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Itt a nyár, a nyári szabadságok és a hobbik, főként a modellvasútazás ideje !!! ;)

Kedvcsinálónak folytatom a kocsiparkomat, nehány tartálykocsival:
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]

No, egyelőre ennyi !
Majd legközelebb folytatom, macerás ez a képfeltöltés, majd elkeveredek a sok egyszerre megnyitott ablak között váltogatni és természetesen el is mentem mindíg magamnak is a linkeket. :)

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#46) Batman2 válasza HW-Peter (#44) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Hát itt az ideje előszedni, kicsit megmozgatni a járgányokat ! ;) :) :D

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#47) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Úgy látom, nem nagyon vasútaznak az emberkék (vagy csak nem írnak), gondolom, nyaral a többség. :U
Igaz, én sem vasútazom, csak én dolgozom helyette ilyenkor is. :((( :O
Azért hozzá kell tenni, önszántamból.

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#48) Batman2 válasza Batman2 (#47) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Most viszont már vasútazom !
Folytatom a terepasztalon télen elkezdett javítást, korszerűsítést.
Tovább folytatom a pálya áramellátásának stabilizálását, most a másik oldalán a lapoknak és nehány belső rész kiépítését és stabil áramellátását.

És gondolkodom már a számítógépes vezérlés megvalósításán is.
Az első lapon van most is a legtőbb vezeték és még vagy kétszeresére, sőt háromszorosára nőne, ha a tervezett illesztőkártyát is rászerelném.
De ha már a terepasztal lapjára szerelem, akkor legalább már rövidebb drótok kellenek a kártyáig és onnan csak 8-10 vezeték jönne csak ki.
De esetleg lehetne még benne egy párhuzamos-soros átalakító is, akkor még kevesebb.
De ez még a jövő zenéje, mert még a kapcsolási rajz terveimet sem lelem, pedig már egy adag alkatrészt is megvettem hozzá vagy három éve.

Járjon másnak is az agya és írja le, mit alkotott, alakított !

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#49) lazydog válasza Batman2 (#48) üzenetére


lazydog
addikt

Nekem is megvan egy néhány főleg a teherkocsikból, és kettó a mozdonyokból, NDK gyártmányú, TT méretben. Jól látom, hogy a tied is ilyen?
Én annak idején a mozdonyok egymástól független, vivőfrekvenciás vezérlését építettem meg, nagyon zsír volt.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#50) Batman2 válasza lazydog (#49) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Ja, igen, jól táttad. :)

A pályába adott, eltérő frekvencián való vezérléshez viszont a mozdonyokba is kell külön árakör, ami dekódolja a jelet és végrehajtja !
Ugye jól tudom?

Ezt egy TT mozdonyba kissé nehézkes beépíteni, másrészt a három kommutátoros motort is célszerűen le kellene cserélni ebben az esetben egy 5 kommutátorosra, mert különben kissé darabos lenne a fordulatszámszabályozás alacsony tempó mellett !

Ebbe én eleve nem is akartam belevágni, bár kétségtelen, nagyon jó és bizonyára élvezetes megoldás is. Gratula neked hozzá ! :R

Viszont itt már adott minden, meg van oldva egy féle képpen és nem iagzán van lehetőség az elektronikai újításokra, variációkra, amit viszont én a legjoban élvezek az egész modellvasútazásban, hogy magam alakíthatom ki az egészet. :)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.