Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#351) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Pár hete megvannak a leyland ciprusok. Viszont van amelyik sűrűbb, van amelyik ritkásabb. Kérdésem az lenne hogy van ezek közül több fajta vagy a ritkásabb később besűrűsödik?

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#352) aram01


aram01
nagyúr

Hali
Gyomirtókban otthon van valaki? Sajnos nincs időm kapálgatni a kertben, olyan gyomirtó kéne ami a fűzfa dugványaimat nem bántja viszont a gazt kiszedi?
Glialka star-t ajánlottak, az vajon jó?

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#353) Cheesy válasza aram01 (#352) üzenetére


Cheesy
őstag

Az totális gyomírtó, de tapasztalatom szerint semminek nem tesz jót ha rákerül. Próbáld meg nem lepermetezni vele a meghagyandó növényeket.

www.vakbelmutet.hu

(#354) aram01 válasza Cheesy (#353) üzenetére


aram01
nagyúr

nem vettem még semmilyent, van egyáltalán olyan ami tud szelektálni?

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#355) Cheesy


Cheesy
őstag

Mivel a levágott füvet és a gyengébb szerkezetű növényi hulladékot komposztálóban gyűjtöm, hallgattam arra a tanácsra, hogy átforgatom és némi műtrágyát szórok bele. Vettem is ilyet: Genezis Ammóniumnitrát (34%) 10KG

Mivel alig fogyott belőle, ezért gondoltam szórok a házikertbe is, a paprika-, uborka- és paradicsom palánták, áfonya, málna, szeder, füge, vörösáfonya, mézbogyó, stb köré. A javasolt mennyiség (25-40dkg/10m2) kb. felét marokból széthintve egyenletesen (nem a növények tövére koncentráltan) oszlattam szét a földön. Utána megöntöztem annyira, hogy a golyócskák feloldódjanak és a talajba mosódjanak.

Ez történt kb. 2,5 héttel ezelőtt.
Pár napra rá, az áfonya, paprika levelei elsárgultak, elszáradtak. A többi növényen is látszik, de azok túlélik, de paprikapalántákat újakat kellett ültetni.
Mi történt?

www.vakbelmutet.hu

(#356) fero02 válasza Cheesy (#355) üzenetére


fero02
veterán

Túl sok volt neki a jóból.

(#357) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Sziasztok!
5 napja ültettem füvet a kertbe.Szépen be volt kapálva,gyomírtva stb. majd erre ment a fűmag,ezt begereblyéztem,lehengereztem.
Mit ád a természet másnapján akkora eső volt,hogy az összes magot föláztatta a tetejére.
Szóval úgy állt a víz a kertben,hogy a nád imádta volna pedig vagy 5 éve nem volt ilyen eső itt.Erre mikor jön?
Azóta mindennap esik.Holnap ha minden jól megy no meg a meteorológusok is hátha igazat mondanak megáll az esőzés.
Kérdésem mit kellene tennem vele?
-Újra begereblyéz mihelyst rá lehet menni majd hengerez.
-Nem lesz semmi baja így is ki fog kelni.
-Kuka az egész oszt kezdjem előröl.

(#358) rootkiller


rootkiller
őstag

Szevasztok!

Öregapámnak szőlője van amit én permetezek mert ő már nem bírja. Van egy jó öreg motoros háti permetezője, japán gyártmány.
Nos ez a cuccos mostanában azt csinálja hogy magasabb fordulaton megy egy darabig aztán elkezd fulladozni. Ha vissza van véve a gáz akkor megy tovább, majd egy idő után alig alapjárat felett hajlandó menni olyan gázkar állásban ahol nincs neki nút.
Van esetleg valakinek tippje hogy mit lehet kezdeni a cuccal?
Köszi :R

Artengo TR 990 Pro

(#359) fero02 válasza rootkiller (#358) üzenetére


fero02
veterán

Gondolom 2 ütemű a motorja...ajánlott egy alapos karburátor takarítás, régi üzemanyag mellőzése, friss keverékkel (és jó arányúval, mert a japánok érzékenyek erre is) újból próbálkozni.

(#360) rootkiller válasza fero02 (#359) üzenetére


rootkiller
őstag

Persze hogy két ütemű. Megpróbálkozunk, jó lenne ha menne rendesen, aki helyben ilyenekkel foglalkozik nem akar vele foglalkozni mert az neki nem üzlet hogy szív egy 30 éves gönccel :( bár gondolom nem atomfizika.

Artengo TR 990 Pro

(#361) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok!

Hobbi szinten chilit termesztek (Yellow cayenne), és eddig még soha nem látott vendégbe sikerült bele botlanom. Tudnátok segíteni hogy mivel tudnám őket kiíratni? előre is köszönöm.

(Sry a minőségért, telós kép. :/)

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#362) Cheesy válasza Zewa (#361) üzenetére


Cheesy
őstag

Kép alapján ha jól látom, akkor ezek szép kövér zöld levéltetvek.

Javasoltak már nekem a rovarírtó méreg helyett ilyet:
- szappanos vízpermet
- mosogatószeres vízpermet

Ezek a dögök termelnek egy cukros-ragadós levet, ezt a fentiek feloldják és lemossák, de jó eséllyel a tetű sem éli túl.

www.vakbelmutet.hu

(#363) Zewa válasza Cheesy (#362) üzenetére


Zewa
senior tag

Ez a szappanos / mosogatószeres vízpermet nem túl káros a növényre?
Én valami bio növényvédőszerre gondoltam ha nem válik be. A kérdés persze adja magát; milyet?! :F

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#364) Cheesy válasza Zewa (#363) üzenetére


Cheesy
őstag

"bio" növényvédő"szer" :U :N
Csalánoldat talán jó még rájuk ha jól rémlik.

www.vakbelmutet.hu

(#365) fero02 válasza Zewa (#363) üzenetére


fero02
veterán

Nekem anno a cigi csikkből szétmorzsolt dohányból készített tea főzet bevált rózsákon található tetvek ellen.

(#366) Orlin


Orlin
addikt

Sziasztok!

Itthon van vadszőlőnk és az van felfuttatva egy fa állványra,ami már alig bírja ezért jó lenne helyette egy masszívabb.De igazából lökésem sincs milyen néven keressem vagy mit keressek ami helyettesíteni tudná!Futó növény tartó?! :F
És vajon lehet ilyent kapni boltban?Szeretném igényesen megcsinálni nem pedig pár lécre ráfuttatni...

Köszi! :)

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#367) Rive válasza Winner_hun (#351) üzenetére


Rive
veterán

Besürüsödik.

Érdemes utánanézni, ezeknek kellhet valami spéci tápsó, ami nélkül nehezen fejlődnek/indulnak be.

A növényvédelmüknek is érdemes utánanézni, ezek pont azok, amik mostanában szakmányban barnulnak/döglenek.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#368) Rive válasza Zewa (#363) üzenetére


Rive
veterán

Csili + fokhagyma felfőzve, ha kihűlt akkor bele egy kis mosogatószer és tejszín.

Ha nagyon bioizét akarsz, akkor vegyél valami háziszappant - nem jobb, mint a mosogatószer, de 'bio', vagy mi :DDD

Ui.: a csalánlét sokan írják, de - kipróbáltuk - szerintem ez csak 'úgy maradt'. Büdös - és haszontalan...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#369) Winner_hun válasza Rive (#367) üzenetére


Winner_hun
félisten

Már kiszedtem és vettem helyére másik 4-et. Ezek meg majd odébb lesznek, egymás mellett. A levelük és a törzsük is más, biztos hogy nem egyformák.
Kártevőkről úgy tudtam nincs a leyland ciprusnak. Tápot nem kapnak, jó komposztos talajba lettek beleültetve. Meg is indultak elég rendesen, 20 cm 5 hét alatt meglett.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#370) blueMerle


blueMerle
veterán

Sziasztok,

teljesen új vagyok a kertészkedésben, ezért kérlek nézzétek el nekem a hülye kérdésem :D

Szóval vettünk egy kertet, és szeretnénk befüvesíteni. Namost egyrészt tudom hogy ez az időszak végképp nem alkalmas de próba-cseresznye alapon meg ingyen fűmag megpróbáltam. Ahogy olvastam: rotovátorozás, utána szépen elegyengetni a földet majd leszórni a magokat és hengerelni. Az eredmény a képeken látható, ez az 5. nap: semmi eredmény a magok a föld tetején(föld kellett volna rá? vagy mit rontottam el? pedig hengerelve volt rendesen. ) . Öntözöm hajnalban-este és napközben, de már 2x is elég rendesen kiszáradt. :(

A kérdésem: hagyjam a francba, ennek annyi, és normális vagyok-e ilyenkor így füvesíteni vagy öntözzem hátha kikel alapon?

A történethez hozzátartozik hogy júliusra lesz komplett automata öntözőrendszerünk (Toro), akkor próbálkoznék másodszor vele ha nem sikerül, akkor csak jövőre a megfelelő időszakban és kertész segítségével.

[ Szerkesztve ]

(#371) Peczek válasza blueMerle (#370) üzenetére


Peczek
aktív tag

Szerintem: felásás, földaprítás (egyengetés), vetés, gereblyézés, (tehát hogy a mag a föld alá kerüljön, ugye így el lehet rontani: mert csomókba összegereblyézed az egyeletesen vetett magokat), döngölés.

Aztán locsolás, napi 2x min. kb. 2-3 hét mire kibújik a fűkezdemény a földből.

Szerintem most már nem lehet füvesíteni, még ha egésznap is locsolsz, 35 fok van árnyékban. (napon kb. 50-60)

Egyébként ősszel is lehet vetni, de augusztusig hanyagolnám.

[ Szerkesztve ]

(#372) Peczek válasza blueMerle (#370) üzenetére


Peczek
aktív tag

Egyébként ingyenfűmag: nem a fűmag kerül sokba, hanem a víz. De az nagyon.

Még valami: vetés előtt trágyázás, illetve valaki gyomirtózni is szokott vetés előtt.

(#373) blueMerle válasza Peczek (#371) üzenetére


blueMerle
veterán

Köszi :)

Mivel tele lett a hócipőm a kertbe futkosással, másnap nekiláttam apóssal egy 2 zónás automata öntözőrendszer építésének (hunter) netes tutorialok alapján (kész is lettem vele, bár brutális meló volt, kb. egy zombi voltam a nap végére), még másnap újravetettem (elszórtam-gereblyéztem és arra is szórtam) és már rengeteg fűszál kijött ahogy ma néztem. :)) Ne kérdezd mi a titok, de így van, holnap lövök képet. Most napi 4x öntöz az automata: hajnalban, délben, négykor és este, ha jobban kijönnek a fűszálak akkor a négy órait kiveszem. Nagyon agyagos a talaj, hamara kiszárad így muszáj a gyakori öntözés.

Gyomirtózva volt a teljes terület 2 hete de nem sok haszna volt (majd fűkímélő gyomirtóval nekimegyek ha már elég erős lesz a fű), és természetesen trágyázva is

[ Szerkesztve ]

(#374) Peczek válasza blueMerle (#373) üzenetére


Peczek
aktív tag

Te, ellenben engem érdekelne ez az öntözőrendszer, mert már unom, hogy naponta kétszer locsolok, illetve közeleg a nyaralás, és nem tudom mi lesz a fűvel. Ez kb. mibe fáj egy ilyen rendszer? Nekem ciszternáról menne, tehát kell egy szivattyú is hozzá. Milyen elemeket raktál bele ? Időzitő, fejek stb.?

(#375) Rive válasza Winner_hun (#369) üzenetére


Rive
veterán

Én is sok helyen látom, hogy elvileg nincs kártevőjük, ehhez képest nekünk egy vagy két éve tizen-valahány hatalmas fát kellett kiszednünk, mert se permetezéssel, se trágyázással, se metszéssel nem sikerült róluk leirtani a beteg foltokat :(
Plusz - amióta figyelem - lépten-nyomon látom a kertekben a beteg, néhol egyenesen haldokló példányokat...

Ha jól nőnek, akkor nem kell kiegészítő kémia. Ahhoz emlegettek effélét (be is szereztünk belőle egy vödörrel), amikor nem indul be, és/vagy csak senyved. Ha érdekel valakit, megnézem, mi ez.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#376) blueMerle válasza Peczek (#374) üzenetére


blueMerle
veterán

Nekem ez így épül fel:
(2 zónára van osztva az öntözés a nyomás miatt)
1 db Rain márkájú programozható öntözésvezérlő max. 4 zónás
5 db hunter PGJ állítható szórófej
1" vastag ABS cső 70méter
2 db mágneskapcsoló
vízelosztó
20 méternyi vezeték a mágneskapcsolókhoz a házból
1 zárható műanyag láda (felülről vízhatlan) ebben van az elosztó és a mágneskapcsolók
csatlakozók 15-20 darab

Ezzel a megoldással közel 250 m2-ert tudok egyenletesen öntözni, és az egész szett mindennel együtt 330 eurómba fájt, ami úgy kb. 100 000Ft. Az egészet a gardena tervezőprogramjával terveztem meg. Jó tudni hogy a Gardena T200-as szórófejek a Hunter PGJ-nek felelnek meg, csak a Hunter olcsóbb és jobb.

Ha gondolod szivesen segítek a tervezésben, most már a szomszédnál is csináljuk az általam tervezett öntözőrendszert (persze a telkéhez-nyomáshoz igazítva ott 3 zónásat), miután meglátta az enyémet :)

[ Szerkesztve ]

(#377) KisTücsök válasza blueMerle (#376) üzenetére


KisTücsök
addikt

S mennyi víz megy el naponta?

(#378) blueMerle válasza KisTücsök (#377) üzenetére


blueMerle
veterán

A szórófejek maximális fogyasztása a maximális 5-ös szórófejjel 370L/óra, nekem 3-as szórófejjel 300L/óra.

Naponta összesen 40 percet megy az öntözőrendszer (a két zóna egyenként). Ez összesen 200 liter fejenként azaz naponta 1000 liter. Természetesen fúrt kutam van, nem hálózati vízről üzemeltetem. Energiatakarékos Al-ko vízpumpám van, így ez egy nevetséges fogyasztás, ha gyorsan utánaszámolok olyan 25-30 euró évente az öntözés költsége (szerk.: de talán annyi se, sőt...)

Kézi öntözéssel ennek nagyjából a duplája fogyna el, ráadásul nem is egyenlenetesen.

[ Szerkesztve ]

(#379) Cheesy válasza Rive (#375) üzenetére


Cheesy
őstag

Idén valami oknál fogva el fog pusztulni az utóbbi 2 évben bajnok termő még csak 5 éves sárgabarack fánk.
Ötletem sincs mi lelte, satnya kis ernyedt leveleket hozott, virágzásra sem volt ereje. Ötletem sincs mi lelte, becsületesen permeteztem, locsolni is szoktuk. És idén ki kell vágnom :(

www.vakbelmutet.hu

(#380) blueMerle válasza Cheesy (#379) üzenetére


blueMerle
veterán

99% hogy alulról cserebogárpajorok rágják (vagy más nevén csimasz). Nekünk is kinyírtak a kis rohadékok egy fiatal barackfát :( Force talajfertőtelnítőt dolgozz be minden fa köré egy ásónyom mélyre (azonnal be kell dolgozni a talajba), ha szerencséd van még a sárgabarckod is meg tudod menteni

(#381) Peczek válasza blueMerle (#378) üzenetére


Peczek
aktív tag

Egyrészt köszi a segítséget. Egy kérdés: közvetlenól a kútból hajtod meg a szórófejeket, vagy van egy ciszternád / tartályod is ?

A szivattyú kihajtja a hálózatot (a fejeket) rendesen ?

(nálam van egy 1m3-ös ciszterna, mivel a kút csak 15-15 perceket bír egyszerre, aztán várni kell, amíg utántölti magát. Tehát én egy ciszternából hajtanám meg a hálózatot).

[ Szerkesztve ]

(#382) blueMerle válasza Peczek (#381) üzenetére


blueMerle
veterán

Közvetlen a kút hajtja meg, van víz rendesen, akár fél órán keresztül is gond nélkül (pl. mikor öntözöm a veteményest). Persze ha nálad ez gond akkor érdemes egy ciszternát közbeiktatnod.

Fotóztam egy párat hogy néz ki a rendszerem (3 zóna van előkészítve, ebből a képen még csak 1 van bekötve a többi vakdugózva de azóta már egy másik is üzemel)

Az egész hóbelebancot pedig egy Rain Star Plus öntözésvezérlő irányítja:

Azóta már be van temetve az egész és csak az elosztódoboz zöld fedele látszik, semmi más :)

(a képeken a víz az nem a rendszer eredménye, csak esett a fotózás előtt :) )

[ Szerkesztve ]

(#383) Peczek válasza blueMerle (#382) üzenetére


Peczek
aktív tag

Hát, azért ez nem tűnik egy félnapos melónak. Lehet, hogy ősszel belevágok, bár elég ijesztő.

[ Szerkesztve ]

(#384) blueMerle válasza Peczek (#383) üzenetére


blueMerle
veterán

2. napon fejeztük be teljesen, a második zónával együtt. Hidd el nem vészes, olyan mint a legó, a legnehezebb része a dolognak az ásás :)

(#385) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok,

fehérszedret (eperfát) hogyan lehet szaporítani? Találtam az erdőben egy gyönyörűt, most érik. Belaktam belőle és szívesen látnám a kertemben. Gyümölcsről, hajtásról, magról, hogyan?

THX: Eastman

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#386) lakisoft válasza Eastman (#385) üzenetére


lakisoft
veterán

mag, (ezt a gyömölcs tartalmazza). kereshetsz a fa alatt magoncokat az a legcélravezetőbb.

(#387) Eastman válasza lakisoft (#386) üzenetére


Eastman
őstag

Köszönöm szépen!

Körülnéztem, de nem láttam kicsiket alatta. Mikor tanácsos átültetni, ha találok? Tavasszal vagy ősszel?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#388) Cheesy válasza Eastman (#387) üzenetére


Cheesy
őstag

A magoncot, ha még nem virágzik és hoz gyümölcsöt, akkor szerintem simán átültetheted tavasztól őszig bármikor. Csak nyáron nem árt fokozottabban ügyelni a locsolásra amíg tart a sokk.

www.vakbelmutet.hu

(#389) Eastman válasza Cheesy (#388) üzenetére


Eastman
őstag

Köszönöm.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#390) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Leander magról való szaporításával foglalkozott már valaki?

(#391) GoTReX


GoTReX
őstag

Tudom hogy nem pontosan ezzel foglalkozó forum,de fűkasza kérdésben van aki otthon van közületek.?:)

XBOX ID: GoTReX #4839

(#392) aram01 válasza GoTReX (#391) üzenetére


aram01
nagyúr

Otthon annyira nem vagyok benne, de màr sokat szívtam vele :))

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#393) Eastman válasza GoTReX (#391) üzenetére


Eastman
őstag

Itt próbáld meg.

Üdv: Eastman

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#394) partymaci


partymaci
aktív tag

Üdv!

Egy kis segítséget szeretnék kérni a kerthez, mivel a fű elég soványan zöldellik :)
Konkrétan így nézne ki a dolog amit megszerkesztettem.

Mivel a kert eléggé kezdetleges / csatornázás lesz ami majd feltúrással ját, valamint kicsit egyenetlen a felülete is / ezért olyan megoldásra gondoltam ami pár 10E ft-ból összehozható. Jelenleg egy fúrt kút van (képen a csappal jelölt) amire egy Leo szivattyú van rakva.

Esetleg az házi vízműre kibővíteni és úgy szórófejezni? Ássak le csövet vagy ne, esetleg slagot húzgáljak?

Szívesen várok ötleteket, üdv!

Ha nincs elég bajod, vegyél számítógépet!

(#395) GoTReX válasza Eastman (#393) üzenetére


GoTReX
őstag

Köszi Eastman. A gitárosból vagy ismerős?:)

XBOX ID: GoTReX #4839

(#396) Eastman válasza GoTReX (#395) üzenetére


Eastman
őstag

;)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#397) blueMerle válasza partymaci (#394) üzenetére


blueMerle
veterán

Szia, mindenképp áss le csövet, lehetőleg 1 col méretűt és vastag falút. 5 fejet akkor visz el a pumpád ha van elég nyomás és vízhozam (ezt érdemes leméretned szakemberrel), valamint jó lenne lenne két körre kötnöd 3/2 arányban a szórófejeket. Viszont el kell hogy keserítselek, a mágneskapcsolók, a szórófejek, /az automata vezerlo ha szukseges/ a csatlakozok, a cső....bőven nem fog pár 10 ezer kijönni ez 5 fejnél legjobb esetben is 100 ezer Ft ha Te magad csinálod. Ha kell szivesen segítek a legapróbb részletekig belemenően.

(#398) partymaci válasza blueMerle (#397) üzenetére


partymaci
aktív tag

És mi a vélemény egy olyan olyan rendszerről (most egy ilyen gyakorlati javaslatot kaptam) ami a szivattyúhoz van méretezve. Tegyük fel egy zóna pl 10-14 rotátoros szóróval. A kifolyó vízmennyiséget csak szűrni kellene meg vízórával monitorozni?

Ha nincs elég bajod, vegyél számítógépet!

(#399) partymaci válasza partymaci (#398) üzenetére


partymaci
aktív tag

(Vízórával vagy nyomásmérővel)

Ha nincs elég bajod, vegyél számítógépet!

(#400) blueMerle válasza partymaci (#398) üzenetére


blueMerle
veterán

Kizártnak tartom, hogy házi vízművel egy zónára 10 szórófejet tudsz tenni. A gardena tervezővel ezt ki is próbálhatod. Először mérd le a vízhozamot (egy 10l-es vödör hány másodperc alatt telik meg) majd csatlakoztass mondjuk 7 T100-as fejet. Még egy 7-8l-es hozamnál se fogja bírni, egyszerűen nem fognak a fejek kiemelkedni. Bő vízhozamnál és legalább 3 bar állandó nyomásnál zónánként 4-5 szórófej javasolt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.