Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8651) cocka válasza 4Grider (#8650) üzenetére


cocka
veterán

Nálam az MR200 sem vált be. Tűzoltásra jó, de a SIM elhajigálás az problémás. Bár nekem még v1-es van, azóta lehet fejlődtek e téren. De szerintem már v1-es verziónál is vérgáz, ha egy alapvetően mobilnetezésre szánt routernek érintkezési gondja van a SIM-mel.

Filóztam is rajta, hogy hogy a túróban lehet az egyféleképp behelyezhető SIM-et ugyanazzal a módszerrel mégis többféleképpen behelyezni, hogy egyszer se forduljon elő, hogy benn van a SIM, de a router úgy viselkedik, mintha nem lenne benn.

[ Szerkesztve ]

(#8652) MaCS_70 válasza SpaceJam (#8645) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy Mikrotik LGH LTE modemként, saját router elé téve nem lehet jó, tetszőleges LTE-szolgáltatáshoz?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8653) Marcsello31 válasza MaCS_70 (#8652) üzenetére


Marcsello31
őstag

mondjuk egy ilyet rakni a router elé?! [link]

(#8654) 4Grider válasza Marcsello31 (#8653) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nagyon rossz ötlet több okból is.
Hiányzik belőle a 800 MHz támogatása, tehát egy csomó helyen nincs vele 4G.
Másrészt egy szappantartót nem rakunk router elé, még akkor sem, ha tudja a bridge módot (az akkumulátor folyamatos használata és tönkretétele miatt). Ebből nem nézem ki, hogy tudná.

(#8655) SpaceJam válasza MaCS_70 (#8652) üzenetére


SpaceJam
aktív tag

Nem ismerem ezeket az eszközöket, csak puhatolózok, hogy végül a legjobb megoldást tudjuk választani.

Az teljesen jogos, hogy érdemes lenne megnézni első körben, melyik szolgáltató a leggyorsabb a helyszínen. De figyelemmel követem, hogy hova lukad ki a dolog, mivel eddig az összes felvetett eszköz ötletre érkezett negatívum is.

[ Szerkesztve ]

neszetools.hu ● pc360.hu

(#8656) Marcsello31


Marcsello31
őstag

LOL. Akkor rossz ötlet volt, elnézést. Marad a simkártyás router :),

(#8657) MaCS_70 válasza SpaceJam (#8655) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor röviden a Mikrotik LTE-szközeiről:

LTE-antennanyereség alapján emelkedő számsorrendben: wAP > SXT > LHG

A wAP egy hordozható, nem irányított antennás cucc, az SXT már irányított, az LHG pedig egy látványos parabolával fókuszált antenna.

Ami nagyjából közös bennük:
- Mehetnek kültérre, tehát nem kell az antennát kivezetni,
- Ugyan teljes értékű routerek, de a router részük pont nem a legerősebb. Viszont mivel Mikrotik eszközök, szénné konfigurálhatóak, és a grafikus felületű programjukban nagyon egyszerűen beállítható, hogy csak modemként funkcionáljanak. Ennek megfelelően a belőlük kijövő Ethernet kábel (ami PoE tápkábel is) simán mehet be a saját router WAN-portjába, mintha csak egy sima szolgáltatói netkábel lenne.

Saját tapasztalat: én egy SXT-t használok, beltéren. A szomszéd egy Huawei 535 routert. A torony 1700 méter távolságra van. Optimális vételi és forgalmi viszonyok között nagyjából hasonló a net minősége: 80/50 Mbps, 30 ms. Viszont abban a pillanatban, hogy romlik a vétel (pl. eső, hó) vagy telítődik a cella, a sima beltéri router sávszélessége a Mikrotik eszköz felére-harmadára esik vissza, másfél-kétszeres pinggel.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8658) totron válasza MaCS_70 (#8657) üzenetére


totron
őstag

A külső Mikrotik eszköz teljesítménye mennyivel esik vissza az optimálishoz képest? Az 535 saját, belső antennájával szerepel ebben az összevetésben? Erre rengeteg eredmény születhet, mert millió reflexió, árnyékolás adódik elhelyezéstől függően. Fair külső tetőantennával lenne a Mikroval szemben.

[ Szerkesztve ]

(#8659) MaCS_70 válasza totron (#8658) üzenetére


MaCS_70
félisten

Teljesen mindegy, hogy egy eszköz "teljesítménye" mennyivel esik vissza, mivel ez egy félrevezető érték, hiszen nem tudhatom, hogy mennyit tud adni maga a hálózat. (pl. egy szép nyári hétvégére megtelik a környék üdülőkkel, de beüt a rossz idő, és strandolás helyett mindenki a mobiltelefonját nyomogatja, zenét hallgat, videósztrímet néz.)

Én a Mikrotik SXT-vel 35 Mbps alatti értéket még nem láttam, a Huawei 535-tel 10 Mbps-ot viszont igen

Én a külső antennáknak nagyon nem vagyok híve, irtózom a csillapítást okozó analóg kábelektől. A Mikrotikekben odatervezett, illesztett antennák vannak, pár centiméter kábel végén lógva.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8660) totron válasza MaCS_70 (#8659) üzenetére


totron
őstag

Igen, de a csillapítás számolható, a reflexiók, árnyékolások meg jóval nehezebben. A teljesítmény, amit nevezzünk nyereségnek inkább, igazad van meg fontos, mert tárgyalható 2 eszköz viszonylata, de 1-nek is a nyeresége és az optimalizálóképessége. Értelemszerűen a vételi pont előtt történő, azon kívül eső okok, lassulások más lapra tartoznak. Bár optimalizálást tekintve nem is biztos, hogy annyira. Lehet jobb a Mikro család, de igazságos összemérésben legyen az. Az LHG többször nem kell, mint igen, ágyuval verébre. Nem ismerjük a cégméretet, költségvetést, tervezett használati időt, jelszinteket. SXT-t mondanám vagy Huawei külső 4G antennával, antennákkal. A kábelezés, antennaválasztás nem ördögtől való. Kültéri egybecuccnál meg csak ott van a beázás veszélye, még akkor is, ha nincs.

(#8661) MaCS_70 válasza totron (#8660) üzenetére


MaCS_70
félisten

Persze, nehéz olyan egyenlettel számolni, amiben sok az ismeretlen, fpleg, ha azok domináns változók, pl. igények / vételi lehetőségek.

Ennél fogva akár az LHG is LEHET ésszerű választás.

A beázástól én is általában tartok. Ezért a kültéri eszközöknél is törekszem arra, hogy közvetlen csapadék ne érje őket -- már ha ez lehetséges. De ahol nincs mozgó alkatrész, ott általában komoly pech kell a beázáshoz.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8662) SpaceJam válasza MaCS_70 (#8657) üzenetére


SpaceJam
aktív tag

Köszönöm, ez így szimpatikus! meg hát mégiscsak Mikrotik...

neszetools.hu ● pc360.hu

(#8663) Zwodkassy válasza MaCS_70 (#8657) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"Ugyan teljes értékű routerek, de a router részük pont nem a legerősebb"

Miért is?

(#8664) MaCS_70 válasza Zwodkassy (#8663) üzenetére


MaCS_70
félisten

gondolom, mert a kombi eszközökbe eleve nem az erősebb hardvert szokták beletenni. Valahol logikus is, LTE-n nem a legnagyobb adatforgalom jön be, ezért elég a kisebb számítási kapacitás, kevesebb RAM.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8665) totron válasza MaCS_70 (#8664) üzenetére


totron
őstag

Adatsebességi korlátra gondolsz vagy instabilitásra?

(#8666) MaCS_70 válasza totron (#8665) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egyikre sem. Hardverspecifikációkra.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8667) Zwodkassy válasza MaCS_70 (#8664) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hát én vettem egy Wap Ac Lte Kit-et, és abban a 4 magos Arm volt/van

(#8668) MaCS_70 válasza Zwodkassy (#8667) üzenetére


MaCS_70
félisten

De AC-ről nem volt szó. Más típusról beszélsz.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8669) Zwodkassy válasza MaCS_70 (#8668) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ok, igazad van

(#8670) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Azt honnan tudom kideríteni egy toronyról, hogy támogatja-e a CA- (Carrier Aggregation)?

(#8671) cocka válasza Zwodkassy (#8670) üzenetére


cocka
veterán

Azt nem a csatlakozó eszköznek kell tudnia?

(#8672) 4Grider válasza Zwodkassy (#8670) üzenetére


4Grider
nagyúr

Ha 4G+-t jelez ki a telefonod, akkor tudja.
Ha van a telefonodnak szervizmenüje (Samsungon ez a *#0011# hívásával érhető el), akkor pedig megnézed abban.

(#8673) Zwodkassy válasza 4Grider (#8672) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

MikroTik wap ac lte6 eszközről van szó.
Elvileg ez tudja
A toronynak nem kell ezt támogatnia?

[ Szerkesztve ]

(#8674) 4Grider válasza Zwodkassy (#8673) üzenetére


4Grider
nagyúr

De kell. Ha a tornyon csak egy freki van 4G-re, akkor nem tudja. Ha kettő vagy több, akkor jellemzően tudja.
Mondjuk Telenornál-Telekomnál az is fontos, hogy merre használnád, mert a Dunától keletre a Telenorosoknak jellemzően nincs CA-ja a közös cellákon, a Dunától nyugatra meg a Telekomosoknak nincs ugyanezeken.

[ Szerkesztve ]

(#8675) MaCS_70 válasza 4Grider (#8672) üzenetére


MaCS_70
félisten

És a Mikrotik eszközön valahogy tudom ezt ellenőrizni? Sajnos nem egyértelmű számomra, hogy SXT LTE 6-om van-e... A számla szerint igen, de az eszközön nem látok erre utalást (az R11 4G modul matricáján sem).

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8676) 4Grider válasza MaCS_70 (#8675) üzenetére


4Grider
nagyúr

A cat6 eszközök max. 40 MHz-nyi és két frekit tudnak összefogni.

(#8677) bociusz válasza MaCS_70 (#8675) üzenetére


bociusz
aktív tag

Ha webfigen az Interfaces alatt megnyitod az "lte1"-et, ott mit látsz?

(#8678) MaCS_70 válasza 4Grider (#8676) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sajnos nem tudom, hogy ez számomra mit jelent. A kiszolgáló bázisállomás B3 és B20 tartományban ad.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8679) MaCS_70 válasza bociusz (#8677) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az a gond, hogy csak távoli elérésem van, VPN-en keresztül látom azt a hálózatot, amelyet a Mikrotik modemként szolgál ki.

A WinBox tudtommal csak a LAN-on belül lát. Vajon vissza tudok nézni kívülről a router WAN-oldalára?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8680) bociusz válasza MaCS_70 (#8679) üzenetére


bociusz
aktív tag

Nem kell winbox, a webfig simán a böngészőből is működik, ha eléred az eszköz 80-as TCP portját, csak az SXT IP címét kell hozzá tudni. Ezt egy sima "traceroute bix.hu"-val meg tudod nézni, az első hop lesz.

(#8681) MaCS_70 válasza bociusz (#8680) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az eszköz a net felől nincs nyitva, azt pedig, szégyenlem ugyan, de nem tudom, hogy a router WAP-portján keresztül hogyan tudom megszólítani.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8682) bociusz válasza MaCS_70 (#8681) üzenetére


bociusz
aktív tag

Nem kell nyitva lennie, VPN-nel a helyi hálós (belső) IP címével el tudod érni.

(#8683) 4Grider válasza bociusz (#8682) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nem feltétlenül van a vpn-es subnet egyben a modemével. Nálunk az összes bridge-ben lévő router csak az adott hálózatban lévő gépről érhető el az eltérő subnet miatt. Persze ha helyi gépre jelentkezik fel és onnan támad, az már tuti megoldás lehet.

(#8684) bociusz válasza 4Grider (#8683) üzenetére


bociusz
aktív tag

Arra gondolok.

(#8685) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

A "CellMappper" által mutatott adatok mennyire napra készek?
Egy ismerősnek, nem egészen olyan adatok látszanak, vagy csak benézünk valamit :-)

(#8686) 4Grider válasza Zwodkassy (#8685) üzenetére


4Grider
nagyúr

Naprakész lesz, ha a telefonoddal és az appal körbejárjátok a helyet. Amíg csak másra vártok, addig soha nem lesz naprakész.

(#8687) Zwodkassy válasza 4Grider (#8686) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Na! Bele trafáltál 😁
Erre lettem volna kíváncsi!
Mintha lett volna itt egy leírás erről.
A Cellmapper honlapján is nézegettem, de idő hiányában, még nem olvastam végig

(#8688) Zwodkassy válasza 4Grider (#8686) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Gondolom mobil telefon hardware függő, milyen infókat tud megadni?

(#8689) bociusz válasza Zwodkassy (#8685) üzenetére


bociusz
aktív tag

A Telekom és Telenor 4G hálózatoknál lehetnek pontatlanságok. Ennek oka, hogy a közösen használt vidéki tornyok miatt nem ritkán kétszer is használatban van ugyanaz az eNodeB szám az ország két különböző pontján, a Cellmapper ugyanakkor egy pinba vonja össze ezeket a méréseket. Ilyenkor a userek önkényesen az egyik helyszínt választják ki, a kijelzett lefedettségi területek viszont a fél országon átnyúlnak a másik helyszínre. Pl. a 877-es toronyból is kettő van:

Próbáltam velük ezt lelevelezni, de nem nagyon érdekli őket a probléma. Pedig ez nem egyedi eset, Európa számos országában van ilyen hálózatmegosztás:

(Forrás: 14. dia)

[ Szerkesztve ]

(#8690) totron válasza 4Grider (#8676) üzenetére


totron
őstag

E kettő tulajdonság leírások szintjén megjelenik valahogy?

(#8691) 4Grider válasza totron (#8690) üzenetére


4Grider
nagyúr

Cat6-al indul az lte-a, így gondolom az lte-a standard leírásánál megtalálod.

(#8692) MaCS_70 válasza bociusz (#8682) üzenetére


MaCS_70
félisten

De, amint 4Grider is írta, nem látom, hogy lenne belső LAN IP-je -- hiszen modemként a WAN-portra csatlakozik, konkrétan nem része a belső hálózatnak. Így aztán meg sem jelenik a csatlakoztatott hosztok listájában.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8693) Zwodkassy válasza 4Grider (#8686) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Köszi az infót!

(#8694) Zwodkassy válasza bociusz (#8689) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Neked is köszi az infót!

(#8695) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Sziasztok! Ha nem ide illő, akkor elnézést érte! Van itt közületek olyan, aki konkrétan az ő szolgáltatásukat használja? őrájuk gondolok [link]. Volna lehetőség a net tévére is náluk,
Azt szeretném megkérdezni, hogy van e itt olyan, aki ezt a szolgáltatást használja?
A választ előre is köszi! Valszeg lemondok a mikrónetről, lehet jobban járunk a mobillal,
mert hogy szar időben is lenne térerő. A választ előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

(#8696) MaCS_70 válasza Marcsello31 (#8695) üzenetére


MaCS_70
félisten

Szerintem nézz át a Mobilflották topicba!

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8697) totron válasza Marcsello31 (#8695) üzenetére


totron
őstag

Térerő az lehet, de viharverésben vagy csak egy nyugalmas fluid időjárásban nagy sebességekre, nagy pingekre ne számíts.

(#8698) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Sziasztok! Totron, És MaCS_70, köszi a választ! Na de melyik lehet a jobb, rossz időben is? :D. Vagy ezt választom: az új helyünkön elérhető: [link] Szép és jó amit kínál, de ott van az az apró betűs sor a csomagok megnézésekkor.
Névleges letöltési sebesség: 20 Mbit/s
Garantált letöltési sebesség: 4 Mbit/s
Névleges feltöltési sebesség: 3 Mbit/s
Garantált feltöltési sebesség: 1 Mbit/s
1 éves hűségnyilatkozattal
Bruttó havidíj: 5.670 HUF
Belépési díj: 0 HUF
Névleges letöltési sebesség a 40. másodperc után: 12 Mbit/s
Egész jól hangzik csak hát..... :) Az 1 évet megse említem.

[ Szerkesztve ]

(#8699) 4Grider válasza Marcsello31 (#8698) üzenetére


4Grider
nagyúr

A mobilneté meg garantált 0/0 Mbps. Nem véletlenül. De ki kell próbálni feltöltőkártyával mielőtt több 10e Ft-ot beleölsz abba, hogy fix helyen használd a mobilnetet. Mert simán előfordulhat, hogy fixen 10 Mbps fölött lesz az esténként rajta elérhető sebesség, sőt akár az is, hogy nyáron, a nyaralók megjelenését követően is. Mint ahogy az is, hogy szinte minden nap 2 Mbps alatt lesz...

(#8700) Marcsello31 válasza 4Grider (#8699) üzenetére


Marcsello31
őstag

NA.. Erre voltam kíváncsi. :). Köszi a helpet! Valszeg az lesz hogy 1 hónapig nyomkodom tesztelem a saját simemmel az ottani mobilnetet, nekem nem kel hipersebesség, csak legyen. Voltam már vegetán, meg veterán több hónapig gprs kapcsolattal is :D.
ami néha elérte a 1mega letöltést :D. Ezekre az infókra voltam kíváncsi.
letesztelem a kártyámon, ha nem válik be, vagy valami sz@rságvan hamar kiderül.
Vagy elballogok egy optikai kábellel felszerelt oszlophoz :D és rá dugom magam.. :D. köszi a helpet. :))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.