Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vladi


Vladi
nagyúr

Sziasztok!

Ezt a topikot azért nyitom, mivel a Linuxos topikokban időnként felbukkan 1-2 bsd-vel kapcsolatos kérdés és nincs igazán topikja ezeknek az operációs rendszereknek. Szerintem elég nagy informatikai portál ez ahhoz, hogy elbírjon egy ilyen topikot.

Lássuk mi is az a BSD!

A Berkeley Software Distributiton névből áll össze a betűszó. Ezek unix szerű operációs rendszerek, valamint alkalmazás gyűjtemények. Ezek a Berkeley egyetemen fejlesztett kódon alapulnak. Létezik szabad és fizetős változatuk is.

Linuxal összehasonlítva elmondható, hogy beépített emulációnak köszönhetően kompatibilis a Linuxos alkalmazásokkal. Viszont többnyire nem GPL licencük, hanem saját un. BSD licence alatt jelennek meg. Legfontosabb célkitűzéseik hasonlóak a Linuxéhoz: stabilitás, biztonság, rugalmasság és a unix hagyományok felhasználása.

Több kisebb nagyobb változata létezik:

FreeBSD:

A legnépszerűbb és legszélesebb körben használt szabad terjesztés. Elsősorban kiszolgálókon használják, de természetesen használható desktop környezetben is.

A project oldala: [link] A freeBSD kézikönyv: [link] (alapmű a BSD-k világában.)
Jelenlegi stabil, karban tartott verziók: 6.3 és 7.0

Logója egy jópofa ördögfióka:

OpenBSD:

Szintén szabad felhasználású terjesztés. Legfontosabb tulajdonságai a megelőzésen alapuló biztonság és a beépített titkosítás. A szakértők az egyik legbiztonságosabb operációs rendszernek tartják. Nem véletlenül. Több mint 10 éves fejlesztése alatt 2 (!!) ismert, távolról kihasználható hibája volt csak. Elsősorban kiszolgálókra ideális, gyakran használják kritikus helyeken mint tűzfal szerver operációs rendszerét. Jellemzője továbbá, hogy nem készül belőle hivatalos iso kiadás, telepíteni ftp-ről lehet. A project vezetője Theo de Raadt híres figurája a szabad szoftver közösségnek. (Hírhedt?)

A project oldala: [link]
Jelenlegi legújabb kiadás: 4.2

Logója:

NetBSD:

A NetBSD célja a maximális hordozhatóság. Kicsit tréfásan azt is mondhatnánk, hogy még egy kenyérpirítón is elfut.

Weboldala: [link]
Stabil kiadás: 4.0

Logó:

DesktopBSD:

Mint a neve is mutatja, ez egy kifejezetten asztali rendszernek szánt FreeBSD alapú rendszer. Céja, hogy a desktop userek is kihasználhassák a BSD rendszerek nyújtotta előnyöket.

Weboldala: [link]
Stabil kiadás: 1.6

Logó:

PC-BSD:

Ez egy kifejezetten desktop orientált kiadás, melyet igyekeznek a legkönnyebben telepíthetővé, konfigurálhatóvá alakítani. KDE grafikus felülettel érkezik. A legkönnyebben kezelhető BSD rendszer. Kezdőknek is ajánlott. FreeBSD 6 alapú.

Wegoldala: [link]
Aktuális verzió: 1.5

Logó:

Számos kisebb-nagyobb változata létezik még ezeken kívül. Az érdeklődőknek érdemes a hup wikiben a BSD-s cikkeket tanulmányozni. Itt számos hogyan és gyakorlati leírás is fellelhető.

Sok sikert a rendszerhez és a topiknak is. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2) Bici válasza Vladi (#1) üzenetére


Bici
félisten

Jobb időpontban nem is kezdhettél volna egy ilyen témát. :R
Éppen kérdezni akartam, hogy ha adott egy hardver, amihez nincs freeBSD driver, de linux-os van, akkor meg lehet-e valahogy oldani, hogy az a cucc működjön BSD alatt is?
További kérdés, hogy - mivel a MAC OSX is BSD alapú - lehetséges-e BSD-OSX driver/program átjárhatóság?

Köszi!

ui.: Szerintem érdemes lenne az OSX-et is betenni a listába, hátha van olyan is, akit mélyebben érdekel, mert pl. bele akar nyúlni valamiért.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#3) Vladi válasza Bici (#2) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elvileg lehetséges linux driver használata. Erről szól a kompatibilitás a két rendszer között. Ugye nyílt forrású cuccoknál könnyebb ezt biztosítani.

A kézikönyvet lapozgatsd. [link]

bsd-osx átjárás:
Sajna az osxről még a bsd-nél is kevesebbet tudok. Az elvileg kereskedelmi program és talán nem is nyílt forráskódú. (A bsd licence ezt lehetővé teszi.) A drivert szerintem nem érdemes próbálgatni, inkább linux alól kivenni drivereket. Biztos van erre leírás.
A programok: ha nyílt forrású egy szoftver és megfelel a posix szabványkan, akkor minden további nélkül mehet fel. Ezeket érdemes nézegetni. Illetve a bsd-k többnyire portage rendszert használnak csomagkezelésre. Ez hasonló a linuxos csomagkezeléshez. (gentoosok kiokosítanak, mert ott is portage van, ha jól tudom.)
De mivel bsd-n is ugyan az a fordító, így a forráskód is lefordítható. (Erről készült cikkemben az egyik példában látszik is, hogy a configure ellenőrzi, hogy bsd-e a rendszer amin fordul éppen.)
Úgyhogy kiindulásnak ott a portage benne sok program, vagy a forrásvidék, ha az előbbi haszontalannak bizonyul.

ui: az osx-et nem szivesen keverném ide, mert az egy kicsit másról szól. Meg aztán van annak saját topikja. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4) Bici válasza Vladi (#3) üzenetére


Bici
félisten

Okés, köszi a linkeket, amint lesz időm alaposan áttanulmányozom őket.

Közben elolvastam a progi fordításról szóló logout írásodat is és abból is sokat tanultam. :K például felkerült a Xubuntu-ra a Ktorrent. Tudom, nem nagy trükk, de nekem nagy lépés. :C Ezúton is bátorítalak további UNIX-os írások elkövetésére! Köszönöm!! :R

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5) P.H. válasza Vladi (#1) üzenetére


P.H.
senior tag

Ha nem haragszol meg érte, akkor leírom, hogy VMware alá hogyan telepíthető a FreeBSD 7.0, grafikus felülettel (ami nagyban megkönnyíti a "laikusoknak" is a használatba vételét, és KDE-vel elég barátságos felületet ad - szubjektív vélemény: kényelmesebb, mint a GONME - shame on me :) ). A telepítés nem volt nagy művészet, viszont »normális sebességű« grafikus környezet alkotása nem egyszerű, a következő eljárást több oldalról vadásztam össze. 64 bites FreeBSD 7.0-et telepítettem és az alábbiaknak működnie kell 32 bitesen is, nem találtam megkülönböztetést.

A telepítés menete érthetően le van írva a handbook-ban, talán csak arra érdemes ügyelni, hogy ports collection felkerüljön a telepítés során, ez szükséges a következő lépésekhez.

A telepítés után az alap X-Window elérhető, de ezt nem nevezném felhasználóbarátnak. FreeBSD-hez rendelkezésre áll a GNOME/KDE/XFce triumvirátus, de telepíteni kell azt, amelyiket kiválasztottuk, root-beljelentkezés után:
pkg_add -r gnome2 parancs a GNOME-hoz
pkg_add -r kde parancs a KDE-hez
pkg_add -r xfce4 parancs az XFce-hez
Mindegyik elég hosszadalmas lehet (a ftp://ftp.freebsd.org 150-200 KB/s sebességet produkált, amikor telepítettem).

Ahhoz, hogy a startx után a telepített környezet induljon, szükséges még egy-egy parancs:
echo "/usr/local/bin/gnome-session" > ~/.xinitrc parancs a GNOME-hoz
echo "exec startkde" > ~/.xinitrc parancs a KDE-hez
echo "/usr/local/bin/startxfce4" > ~/.xinitrc parancs az XFce-hez

A fentieket még elmondja nekünk a handbook, viszont pl. elég lassú az egér- és képernyő kezelés, felbontás nem állítható, ezen segít a VMware Tools, amit (guest Windows-tól és Linux-tól eltérően) csak parancssorban lehet telepíteni.

Első parancssorozat:
cd /usr/ports/x11-drivers/xf86-video-vmware
make all install clean
xorgconf
Utóbbi kérdések sorozatát teszi fel, amikre egy kivételével teljesen mindegynek tűnik a válasz (mivel virtuális gépen futtatjuk), ez a kivétel pedig az egér típusa: én PS/2-re állítottam, nem volt több gondom vele.

Mivel a 7.0-ás FreeBSD-hez nincs hivatalos VMware-támogatás, ezért a 6-ossal való kompatibilitási csomagra kell támaszkodnunk:
cd /usr/ports/misc/compat6x
make install clean

Hiányossága a VMware Tools telepítőjének, hogy csak a /lib alatt hajlandó keresni, ezért kell:
ln -s /usr/local/lib/compat/libc.so.6 /lib

Ekkor még azzal az üzenettel lépne ki, hogy nem virtuális gépre akarjuk telepíteni a csomagot, ezért:
unsetenv REMOTEHOST

Ezek után kattinthatunk a VMware VM menüjében az Install VMware Tools... pontra, majd a következő parancsokat kell futtatni:
mount /cdrom
cd /tmp
tar zxf /cdrom/vmware-freebsd-tools.tar.gz
umount /cdrom
cd vmware-tools-distrib
./vmware-install.pl
Utóbbi több kérdést is feltesz, amelyeket hagyhatunk default-on (Enter megnyomásával), legutolsó kérdése az, hogy lefuttassa-e a beállításokat végző programot. Ebben egyetlen fontos dolog, amikor a felbontásra kérdez rá, itt válasszuk a kívántat, mert grafikus felületről nincs lehetőség erre.

Miután lefutott, a startx paranccsal indítható a telepített grafikus felületet.

(OFF-ba tettem, mert mint megrögzött Windows-osnak, a parancsok hatása érthető ugyan, de az esetleges felmerülő hibaüzenetek okát nem tudom megmagyarázni. Én egyszerűen kerestem egy olyan modern Unix-alapú OS-t, aminek komplexitása "elég kicsi" ahhoz, hogy manapság bele lehessen fogni a megértésébe.)

A magyar billentyűzet és nyelv támogatásával nem tudtam még mit kezdeni (weblapokon Ő és Ű helyett konzekvensen kocka jelenik meg). Viszont ami még furcsább: késik a virtuális gép órája, kb. a valóság 2/3-a ütemen jár.

[ Szerkesztve ]

Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

(#6) Tuschke


Tuschke
tag

[Magyar nyelvű FreeBSD kézikönyv]
[link]

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#7) wnix


wnix
senior tag

"A NetBSD célja a maximális hordozhatóság. Kicsit tréfásan azt is mondhatnánk, hogy még egy kenyérpirítón is elfut."

Egy picit tuningolt kenyérpiritó, természetesen NetBSD vezérléssel... :D

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#8) Vladi válasza wnix (#7) üzenetére


Vladi
nagyúr

:DDD

De mit tudhat, amit más pirítók nem? Bugreportot is küld a kenyérről? :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Ki szeretném próbálni Windows alól Vmware -el valamelyik BSD -t melyiket ajánljátok? Ezekre kellene: internetböngészés, FTP letöltés, szövegszerkesztés, zene, képszerkesztés, fájlkezelés és barátkozni szeretnék vele.
Köszi.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10) Vladi válasza zoltanz (#9) üzenetére


Vladi
nagyúr

Valami egyszerűbbel kezd. Desktop vagy PC. Esetleg Free.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#11) zoltanz válasza Vladi (#10) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi PC BSD ismerem csak nem tudom a Vmware -es verzó mennyire hasonlít rá. Van vagy 8 féle lemezképfájl az oldalon.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#12) Vladi válasza zoltanz (#11) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nevük alapján ki lehet bogyózni, hogy melyik melyik. Az első kettő gondolom a telepítők. De van vmware image is.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Végűl is leszűkítettem kettőre mi lehet a különbség

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#14) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Egy írás az új PCBSD -ről Wine -vel stb. elég hatékony nagyon stabil *NIX rendszer (mivel az MAC OSX is erről a tőről fakad közvetlenűl) . Lesz egy kis időm ki is próbálom Új KDE 4.3 -as ablakkezelővel képekkel, akit érdekel itt :D :

[link]

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#15) ZCoyote válasza zoltanz (#14) üzenetére


ZCoyote
őstag

Megnéztem az oldalt és az Avira vírust jelzett!!! Óvatosan!

Romani ite domum.

(#16) zoltanz válasza ZCoyote (#15) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Megszoktam, hogy Linuxon nincs ilyen gondom. De itt ua.:

[link]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#17) ZCoyote válasza zoltanz (#16) üzenetére


ZCoyote
őstag

:D , köszi!

Romani ite domum.

(#18) zoltanz válasza ZCoyote (#17) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nemtudom az NTFS fálrendszer mennyire ismeri valahol olvastam ebben is van előrelépés, hamarosan megy fel valószínű. :D A WIFI támogatást viszont megoldották.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#19) leviske


leviske
veterán

Hülye kérdés, és lehet, hogy ebben a topicban soha nem fogok rá választ kapni, de miután tudtommal a MacOS egy BSD leszármazott, mennyire nehéz MacOS-re fejlesztett programokat BSD-re portolni? Egyáltalán szükség van portolásra?

Előre is köszönöm, ha valaki válaszol. :)

MOD: Látom volt már róla szó ez előtt is. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#20) sztikac válasza leviske (#19) üzenetére


sztikac
őstag

"MacOS egy BSD leszármazott"
inkább csak _nagyon_ távoli rokon :DDD

" Egyáltalán szükség van portolásra?"
egész biztosan...

(#21) leviske válasza sztikac (#20) üzenetére


leviske
veterán

De jóval közelebb van a BSD a MacOS-hez, mint a Linux, nem? Ha fejlesztesz egy progit OSX-re, akkor könnyebben portolod BSD-re, mint Linuxra, meg Windows-ra, nem? :F

Nem értem...

(#22) Vladi válasza leviske (#21) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na ne világoljunk itt... melyik program kell? Ami open source, az gyakran eleve portolva van mindhárom rendszerre.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23) leviske válasza Vladi (#22) üzenetére


leviske
veterán

Én csak azon gondolkozom, hogy a többi, Mac OS-t preferáló fejlesztő stúdió melyik rendszerre portolná könnyebben a cuccait. BSD, Linux, vagy mind kettőre ugyan olyan megerőltető/könnyű?

Szóval mondjuk az Adobe, vagy az Autodesk melyik re portolná a cuccait könnyebben, ha csak azon múlna, hogy ne legyen sok plusz munka a MacOS változathoz képest?

MOD: Vagy mondjuk a Blizzard, vagy a EA melyikre tudná könnyebben portolni a játékait a MacOS változatból?

[ Szerkesztve ]

(#24) elodman


elodman
aktív tag

Ave

miért halódik a BSD témakör?

igaz az, h. többnyire jóval gyorsabb Linuxnál régebbi / gyenge (P3) gépeken?

vajon gyenge vagy legalább jobb Linux distro szintű a driver-támogatása?

csak netezésre, emailre szánnám régi laptopra, 3 user profillal.

ave.

(#25) Vladi válasza elodman (#24) üzenetére


Vladi
nagyúr

Kevesen használják itt.

Nem tudom mennyire lenne gyorsabb, elég jó ilyen szempontból. A driver támogatottsága elvileg meközelíti a linuxét, tekintve, hogy használni tudja a linuxos drivereket.

Megpróbálhatod. Van direkt deksopre készült változata is. A szoftverek meg gyakorlatilag azonosak lesznek azzal, amit linux alatt is használnál. Pl: firefox.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#26) elodman válasza Vladi (#25) üzenetére


elodman
aktív tag

köszi

nekem azt susogják thinkpad userek, h. csak ezzel képesek kb. 1.7 Ghz -en elfogadható sebességet szerválni Linuxok helyett.

Nem tom, hisz vannak nagyon fapados light linuxok is, kb. 100 MB mem használattal, de tán kiprószálom.

(#27) BoB


BoB
veterán

A PC-BSD félig átállt rolling release-re, ami nekem - mint arch használónak - jó hír hiszen számomra ez a kiadási modell tetszik a legjobban. Azt nem tudom hogy távlati terveik között szerepel-e a teljes átállás? Gondolom meglátják hogy megy ez a modell és elképzelhető hogy csak az egyiket fogják megtartani.

Illetve szintén jó hír a pkgng bevezetése. Írnak is róla a legújabb BSD magazinban.

A ZFS boot részt még nem olvastam, nem tudom az miért lesz jó :DDD

Meglátjuk mi lesz még itt, kicsit forrja még magát aztán teszek majd egy próbát vele.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#28) BoB


BoB
veterán

Megjelent a FreeBSD 10. Újdonságok:

1. official Raspberry Pi support.

2. AWS EC2 can now use the freebsd-update utility to directly update EC2 images.

3. clang is the default compiler and gcc is no longer installed by default.

4. Unbound has been imported to the base system as the local caching DNS resolver. BIND has been removed from the base system.

5. make has been replaced with bmak.

6. pkg (apt-get like tool) is now the default package management utility. pkgng is the next generation replacement for the traditional FreeBSD package management tools, offering many features that make dealing with binary packages faster and easier. pkgng is not a replacement for port management tools like ports-mgmt/portmaster or ports-mgmt/portupgrade. These tools can be used to install third-party software from both binary packages and the Ports Collection, while pkgng installs only binary packages.

7. Major enhancements in virtualization, including the addition of bhyve, virtio, and native paravirtualized drivers providing support for FreeBSD as a guest operating system on Microsoft Hyper-V.

8. TRIM support for Solid State Drive has been added to ZFS. Spport for the high-performance LZ4 compression algorithm has been added to ZFS.

9. The supported version of the GNOME desktop environment has been updated from 2.20.1 to 2.22.
10. XFCE4 version 4.10.1.
11. Python v3.3.x and Python 2.7.6
12. Perl v5.18.x
13. PHP v5.5.x
14. MySQL server v5.6.x, Mariadb server v5.5, and Postgresql v9.3.x/v8.4.x
15. egyéb cuccok

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29) Rimuru


Rimuru
veterán

Amúgy te használsz valahol BSD-t vagy csak ilyen "menekülőútnak" nézed (mondjuk Linux után).

Vigyázat, csalok!

(#30) BoB válasza Rimuru (#29) üzenetére


BoB
veterán

FreeBSD-t szoktam próbálgatni, de desktop-ra nem tudnám használni Linux helyett jelenleg.

Amolyan menekülési út igen :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31) BoB


BoB
veterán

A legújabb BSD projekt: HardenedBSD

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#32) cigam


cigam
félisten

Kipróbálnám a pcBSD-t, de nemtok angolul. Viszont a manuel azt írja a partícionálásnál, hogy csípjek le a Windows-ból egy darabot, az üres részből készítsek egy primary ext2 partíciót, és ezt adjam meg a telepítéskor cél lemeznek.
Ennyi? Mert a linux-nak kell külön swap, meg a legtöbb distribb mégtöbb darabra osztja (/home, stb...)

Esetleg van más magyar fórum?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33) BoB válasza cigam (#32) üzenetére


BoB
veterán

Ahogy linux-nak sem, itt sem kötelező se swap-ot használni, se bármi más könyvtárat külön eszközre tenni.

Nem akarlak elkeseríteni, de ha nem beszélsz angolul nem biztos hogy sokra fogod vinni.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#34) BoB


BoB
veterán

Július 30.-án egy új BSD "disztribúciót" jelentettek be: NeXTBSD avagy FreeBSD X.

A nevéből sejthető, hogy a FreeBSD-n alapszik, azonban az Apple OS X operációs rendszerének nyílt forráskódú részeiből is emeltek át pár dolgot.

A honlapjuk itt található: http://nextbsd.org/, valamint ha több információra vagyunk kíváncsiak, megnézhetünk egy slideshow-t: [link], valamint egy youtube videót: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35) Madara-san


Madara-san
tag

Sziasztok, épp a GhostBSD-t tesztelem egy T43-on. Első nekifutásra szimpatikus a rendszer, tudom ajánlani. Teljesítményben hasonló, mint az Ubuntu MATE.

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#36) cigam


cigam
félisten

Megint nekiestem a pc-bsd-nek, de csak a login-ig jutok. Sehova nem tudom beírni az user/pass párost. A kép közepén van egy kis üzenet, hogy dugjam be az usb azonosítómat. De én ilyet nem csináltam.(Na jó második nekifutásra megpróbáltam egy pendrive-al, de ugyan az.)
Nagyon nem is találtam rá utalást, hogy mit kellene csinálnom ahhoz, hogy beengedjen.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37) Madara-san válasza cigam (#36) üzenetére


Madara-san
tag

Miért pont a PC-BSD? Szerintem, a Dragonfly, Midnight vagy a Ghost "üzemkészebb" állapotú.

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#38) cigam válasza Madara-san (#37) üzenetére


cigam
félisten

VholA bsd.hu-n azt olvastam, hogy össze van kalapálva készen működő egészre (mint linux-ok esetén az ubuntu). Nem kell heteket konfigolni a terminálon keresztül, hogy elinduljon az X, stb...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39) cigam válasza cigam (#38) üzenetére


cigam
félisten

Valamit nagyon nem jól csinálok, mert terminálba sem enged be a telepítéskor létrehozott user-el. Amit tulajdonképpen nem is hozott létre, mert a getent passwd listájában nem szerepel. Bár a home könyvtárban létrejön az userneve könyvtár, de üres. Mintha hozzá is adna meg nem is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40) cigam válasza cigam (#39) üzenetére


cigam
félisten

A megoldás: Ne használj ékezetes betűt a teljes névnél. (Mondjuk így is csak a fluxbox-al indul el a rendszer, KDE nemnincs, de ez pótolható.)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41) cigam válasza cigam (#40) üzenetére


cigam
félisten

KDE nemnincs, de ez pótolható

Hát nem aranyos, hogy milyen optimista naív vagyok?!
- Elindítom az AppCafe-t, látszólag nincs telepítve.
- Klikk a KDE telepítésre, de utánna sincs nyoma.
- Klikk a Lumina telepítésére, ez már megjelenik a FluxBox mellett, be is röffen.
Ahoz képest, hogy alapértelmezett felület a KDE, se telepítéskor, sem utólag nem telepítheő :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42) Madara-san válasza cigam (#38) üzenetére


Madara-san
tag

Érdekes, én pont a GhostBSD-ről olvastam ezt itt. Most már kijött a 10.1-es verzió is, nem béta. Simán fel lehet telepíteni, mint egy Ubuntut, van belőle Xfce és MATE kiadás. Többiről egyelőre nincs tapasztalatom, de virtuális gépben lehet ránézek a PC-BSD-re is.

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#43) cigam válasza Madara-san (#42) üzenetére


cigam
félisten

Most, hogy mondod, kipróbáltam volna a virtuális gépben is, de amint beállítom a bsd-t, egyből reklamál, hogy 32bitest futtat csak. Pc-bsd-ben nem találtam 32bites verziót. a vbox image pedig rendben települt(KDE-vel).
Egyetlen difi, hogy élesben az én VGA-mat nem ismerte fel(i915), ezért rákérdezett,de be lett állítva intel-3d-nek. VirtualBox-ban egyből rájött, hogy vbox VGA-ja van.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44) Madara-san válasza cigam (#43) üzenetére


Madara-san
tag

Intel 915? Esetleg laptopról van szó? Amúgy, abban az esetben, feltételezem, hogy Pentium D processzor, mely nem támogat hardveres virtualizációt, ezt az intel oldala is megerősíti, itt. Valószínűleg ezért nem fut a 64 bites OS virtualbox alatt.

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#45) cigam válasza Madara-san (#44) üzenetére


cigam
félisten

Laptop, támogatja, és elírtam, 965 a chipset. Első körben tényleg arra panaszkodot, de BIOS-ban be lehet kapcsolni a virtualizáció támogatását. Ezután jött a 32bites hiszti.
A hétvégén kipróbálom a ghostbsd-t, hátha nem csak virtuálisan tudom beröffenteni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46) cigam


cigam
félisten

Megint nekifutottam, de most virtualbox-ban. A 11-es verzió látszólag probléma nélkül felment, de amint fordítottam volna egy X11-et, annyi warning-ot és kitudja milyen hibát kaptam (órák alatt!), hogy csak na.
Még megy a folyamat, mert látszólag a kiskutya farkát is felteszi, és közben kérdezget. Sokat. Meg lehet megmondani neki, hogy úgysem tudom a választ, hagyd jóvá az alapértelmezett választ? Gyakran csak vár, hogy válaszoljak a következő kérdésre, és közben nem csinál semmit. Ilyen tempóban napokig fogja ezt csinálni...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47) cigam


cigam
félisten

Az /etc/login.conf módosítása után miért kell lefuttatni a cap_mkdb /etc/login.conf parancsot? Pontosan mit művel?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#48) BoB válasza cigam (#47) üzenetére


BoB
veterán

Mert nem ebből dolgozik a rendszer, hanem egy .db kiterjesztésű adatbázisból, amit a .conf alapján hoz létre amikor lefuttatod a cap_mkdb parancsot.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#49) cigam válasza BoB (#48) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!
Ez egy adatbázisba rak mindent amit be lehet állítani? (mint a windows registry?) Vagy csak a programoknak teszi könnyebben értelmezhetővé/olvashatóvá minden egyes konfig fájlt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50) BoB


BoB
veterán

Megvan az idei kitűzött cél: FreeBSD Foundation Receives Another $500,000 USD Gift :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.