Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#851) GÁgpstpn


GÁgpstpn
tag

Úgy tűnik, az eltömődést sikerült kiküszöbölni a hővezető ragasztóval, viszont ez magával hozott egy másik hibát, ami a recés falakért is felelőssé tehető: a nyomtatófej nem képes tartani a hőmérsékletet. 190°-ra van állítva, de a hőmérséklet állandóan változik, 184° és 196° között mozog. Ez a 12° különbség pedig már meglátszik a kinyomtatott tárgyon is. Valamit lehet állítani a firmware-ben, vagy ez egy típushiba?

(#852) Zsolt74 válasza GÁgpstpn (#851) üzenetére


Zsolt74
senior tag

A PID temp-et kell kaliibrálni.

Zsolt

(#853) Ptech válasza GÁgpstpn (#851) üzenetére


Ptech
őstag

PID temp amit Zsolt is mond, plusz én beraktam egy kartonlapot egy hőtürörrel a tárgyasztal alá. Nem fűti az elektronikát -Kossel Miniben elég zsúfolt ott lent minden- és nem is kell annyit feleslegesen fűtenie.

(#854) GÁgpstpn válasza Zsolt74 (#852) üzenetére


GÁgpstpn
tag

Rendben köszönöm.

(#853) Ptech: Szerintem nekem erre nem nagyon van szükségem, mert nem fűtött a tárgyasztal.

(#855) sptkyle


sptkyle
senior tag

Sziasztok ismét.

Gyors kérdés (nincs külön topicja, de talán ide passzol leginkább)

3D scanner-el nem rendelkezik esetleg valaki? (aki esetleg bér-scannelést is tudna vállalni? Optimális esetben nyomtatást is)

"Az a baj,hogy ha v.ki játszik igényesebb játékkal,akkor a gépre költeni kell.Ez a helyzet." by Gica666

(#856) Kiglerx válasza sptkyle (#855) üzenetére


Kiglerx
tag

Mit szeretnél scannelni? és milyen minőségben?

A válaszok készen vannak, csak jól kell kérdezni

(#857) sptkyle válasza Kiglerx (#856) üzenetére


sptkyle
senior tag

Elnézést. Tárgytalan lett a kérdés. :)

"Az a baj,hogy ha v.ki játszik igényesebb játékkal,akkor a gépre költeni kell.Ez a helyzet." by Gica666

(#859) updog válasza bence2000 (#858) üzenetére


updog
senior tag

Köszi a segítséget! Teljesen jogos a hozzászólás :) Szimpatikus a masina.

Káprázik a szemem, vagy pl. a gyűrűtartó kéznél az 5-ös képen "igazi" tenyérredők látszanak?

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#860) consono válasza bence2000 (#858) üzenetére


consono
nagyúr

Szerintem sokan nem kalkulálják be az árba a vám+áfát, meg a szállítási költséget, csak a $350 vs. 175eFt látszik. Ami elég nagy különbség. Én pl. ezért kezdtem el alkatrészenként bevásárolni, egyszerre kis tétel, nem is sietek, nem gond ha hetek alatt van itt és egy 3-5000Ft-os cuccal a hatóság sem foglalkozik...

"In God we trust. All others must bring data"

(#861) bence2000 válasza updog (#859) üzenetére


bence2000
csendes tag

A modellnek része valamennyira az a minta, de nagyrészt a rétegeket látni valószínűleg, mivel itt nem nagy "felbontásban", ha jól emlékszem 0.25mm-es rétegvastagsággal nyomtattam.

(#862) layerke


layerke
aktív tag

Sziasztok,

Valaki meg tudná mondani milyen érdemi különbség van a ramps 1.4 és a ramps 1.4a között? Csak annyit találtam, hogy a két fuse és a 3 mosfet más, viszont összeszerelés után az is feltűnt, hogy míg a simánál egy gyorsabb kézi motormozdítás felvillantotta a ledeket és kijelzőt, addig a mostani újabb változatnál ez nincs, tehát valahol van benne dióda is pluszban. Én nem néztem át annyira tüzetesen, már össze van rakva, csak érdekel hátha tudtok róla valamit.

Másik: látom többet használhátok az e3d fej kínai verzióját. Ha érdekel esetleg valakit, akkor összekarmolok cad-ben egy metszetet az enyémről, ami fényévekkel jobb, mint a kaníi e3d, ami egyébként az alapja.

Üdv

(#863) ProfBako válasza layerke (#862) üzenetére


ProfBako
tag

Én nem találtam 1,4a verziót, lehet hogy valamelyik gyártó csak javított rajta de nem verte nagy dobra.
Pl ami nekem van abban a Z tengely motor jumperek benne vannak de alatta a nyákon is össze volt kötve, én meg csodálkoztam hogy miért nem reagál a jumperre. :D

(#864) layerke válasza ProfBako (#863) üzenetére


layerke
aktív tag

Az is vagány :) A mosfetek biztos erősebbek, mert adfatlap alapján komolyabbak az 1.4a-n lévők, mint az eredetin lévők. Még nem próbáltam ki, mert szerdán érkezett meg ez az újabb verziós lap, ma vagy holnap többet tudok mondani, hátha tapasztalok valamilyen javulást az eredetihez képest.

(#865) layerke válasza layerke (#864) üzenetére


layerke
aktív tag

Rendben működik az új 1.4a jelű ramps lap. A különbség abban rejlik, hogy nagyobb teljesítményűek a mosfetek, így nem melegszenek annyira, főleg az asztal fűtésének szabályzójánál lehet ezt észrevenni.

Sikerült az első próbanyomtatásig eljutni, így néz ki:

0,5mm fúvóka 0,2mm rétegvastagság.

[ Szerkesztve ]

(#866) layerke válasza layerke (#865) üzenetére


layerke
aktív tag

Kérdésem, hogy ki milyen programmal szerkeszt nyomtatandó tárgyakat?

(#867) Zsolt74 válasza layerke (#866) üzenetére


Zsolt74
senior tag

Én a Design Spark Mechanical-t használom tervezésre.
Könnyen, gyorsan lehet vele tervezni, és ingyenes.
Viszont egy ,már meglévő STL file-t nem igazán lehet vele átalakítani.

Zsolt

(#868) Zsolt74 válasza layerke (#866) üzenetére


Zsolt74
senior tag

A youtube-n van fennt oktató videó, azokból gyorsan meg lehet tanulni a használatát.

Zsolt

(#869) layerke válasza Zsolt74 (#867) üzenetére


layerke
aktív tag

Köszi a tippet, nem néz kis rosszul a program, próbáltam már a PCB tervezőjét is, de nekem nem jött be ez a regisztráljak, hogy használhassam dolgot. Legalább is nem találtam megoldást arra, hogy regisztrálás nélkül lehessen vele tervezni, gondolom ennél is így van. Én a Creo-t próbáltam, szerintem az sem rossz, de az stl fájlokat ezzel se lehet szerkeszteni sajnos. Pedig jó lenne a kész stl-eket átalakítani saját kívánalmaknak.

(#870) consono válasza layerke (#869) üzenetére


consono
nagyúr

Nekem is a regelés vette el a kedvemet tőle...

"In God we trust. All others must bring data"

(#871) Zsolt74


Zsolt74
senior tag

Van még a google sketchup , de annál is regisztrálni kell.
Mondjuk a Design Spark sokkal könnyebben használható, igaz kevesebbet is tud mint a google sketchup.
Nem hiszem hogy sok olyan ingyenes tervező program van aminél nem kell regisztrálni.
Sőt ha megveszel egy drága tervező programot akkor szinte biztos hogy mindegyiket regisztrálni kell hogy használni lehessen.

Zsolt

(#872) consono válasza Zsolt74 (#871) üzenetére


consono
nagyúr

Persze, ez tiszta, de pl. a NanoCAD-nál elég volt egy email címet megadni a reghez, más nem kellett...

"In God we trust. All others must bring data"

(#873) Zsolt74 válasza consono (#872) üzenetére


Zsolt74
senior tag

Milyen az a Nano Cad?
Jól használható?

Zsolt

(#874) consono válasza Zsolt74 (#873) üzenetére


consono
nagyúr

Sima CAD progi AutoCAD DWG támogatással. Csak példának hoztam fel, 3D-re még nem próbáltam használni, nem is vagyok biztos benne, hogy tudja :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#875) layerke


layerke
aktív tag

Valakinek arról van-e tapasztalata vagy ütlete, hogy kész stl fájlokat lehetne-e szerkeszteni valamivel. Csomó olyan cuccot találtam a yeggin, ami jó lenne kis változtatásokkal, de az stl-t ugyan megnyitja a program, de szerkeszteni nem engedi vagy én még nem jöttem rá hogyan kellene.

(#876) ProfBako válasza layerke (#875) üzenetére


ProfBako
tag

Mi a "spaceclaim"-et próbálgatjuk és nagyon jó, amit más programokkal nem lehetett szerkeszteni azokat ez simán vitte.

[ Szerkesztve ]

(#877) Tengo


Tengo
aktív tag

Sziasztok! Gondolkodom egy 3D nyomtató beruházáson október végén és kicsit nézelődök. Van olyan modell amit szívesen ajánlanátok? 150-et szánnék rá első körben. Közepes és kisméretű dolgokat nyomtatnák vele, modelleket, fogaskerekeket, mozgó alkatrészeket, akár robotokhoz is, helikopterhez. Emiatt egy jó pontosságú gép érdekelne. Szívesen várnék ötleteket. Sok a modell és nemigazán tudom mit keressek.

(#878) ProfBako válasza Tengo (#877) üzenetére


ProfBako
tag

Itt találsz egy listát a gyártókról:
[link]
Amire érdemes odafigyelni, hogy rendes lineáris csapágyak legyenek benne.
A Z tengely orsója lehetőleg trapézmenetes legyen, ne sima menetes szár.
Ha ABS műanyaggal is akarsz nyomtatni akkor legyen benne fűtött asztal.
A programja jó ha nyílt forráskódú, vagy kompatibilis vele a hardver, persze csak ha barkácsolgatni akarsz és testre szabni a programját.
Konkrét típust nem tudok neked mondani, mert én a sajátomat magam terveztem és építettem. :D

(#879) Tengo válasza ProfBako (#878) üzenetére


Tengo
aktív tag

Köszönöm a megjegyzéseket és a listát.

(#880) layerke


layerke
aktív tag

Miután késznek minősítettem a hardvert, a szoftver finomhangolása következik. Eddig jutottam eddig, balról jobbra a 20*20*20mm-es tesztkockák, félúton megszakítottam a nyomtatásokat, hogy ne pazaroljam az anyagot, amit akartam látni, azt így is láttam.

Ez lenne:

A nyomtató saját építésű, az alkatrészek nagy része régi mátrix-nyomtatókból lett összeszedve, mdf lapból vágatva, kínából rendelve. Kb 50 ezer forintból jött ki. Nincs teljesen kész, még el kell helyezni a tápot valahova és az alapanyagot valamint az extrudert is.

Ez az:

Egy festés se ártana :)

[ Szerkesztve ]

(#881) Zsolt74 válasza layerke (#880) üzenetére


Zsolt74
senior tag

Mindenképpen kéne ventilátor az anyag és a fej hűtésére is.
A fejbe így nagyon hamar bele fog ragadni a szál, mert túlmelegszik,a hűtőborda rész.
A falak, meg azért nem egyenesek mert nem tud elég gyorsan így kihűlni az anyag, hogy nincsen hűtve.
Amúgy elég olcsón kihoztad a nyomtatót.

Zsolt

(#882) layerke válasza Zsolt74 (#881) üzenetére


layerke
aktív tag

Most nyomtatom a hűtőventillátor tartóját, hogy tudjam hűteni az anyagot. De a fejet nem kell hűteni, kínai e3d saját magam által kissé tuningolt formában, totál hideg a felső része.

(#883) ProfBako válasza layerke (#882) üzenetére


ProfBako
tag

Én a motorokra is ajánlanám a ventilátort, legalább is én tettem mert az első 3-4órás nyomtatásom után olyan meleg lett hogy alig lehetett megfogni.

(#884) layerke válasza ProfBako (#883) üzenetére


layerke
aktív tag

Elég nehézkesen férnének el a ventillátorok, meg nem is melegek a motorok. Igaz meg nem mértem, de tapintásra olyan 70 foknál nem melegebb, azt meg bőven elbírja. Most egyelőre van egy kis gondom, mert lépést veszít az Y tengely néha, adtam neki egy kis plusz áramot meg most a firmwareben lassítottam a gyorsulásokat és a yerköt.

(#885) ProfBako válasza layerke (#884) üzenetére


ProfBako
tag

Nekem akkor vesztett lépést mikor a motorvezérlő ic melegedett túl, amint melléraktam egy ventit meg is szűnt.

(#886) Zsolt74 válasza ProfBako (#883) üzenetére


Zsolt74
senior tag

Vegyél vissza a motorvezérlőkből, ha melegszenek a motorok.

Zsolt

(#887) layerke válasza Zsolt74 (#886) üzenetére


layerke
aktív tag

Ez mit jelent, hogy vegyek vissza a motorvezérlőkből?

(#888) Zsolt74 válasza layerke (#887) üzenetére


Zsolt74
senior tag

A motorvezérlőn lévő pótméter-en kell állítani, mert valószínűleg túl sok áramot kap.
Ilyenkor szoktak a motorok nagyon melegedni, vagy ha a motor gyenge minőségű, és nagyon nagy a belső ellenállása ,akkor azok a motorok is eléggé tudnak melegedni.
Ventilátort úgy tudsz rátenni a motorra hogy fogsz egy 40mm-es hűtőbordát, és hozzá egy ugyanekkora ventilátort és azt ráragasztod a motorra, annak bármelyik szabad oldalára.
A pótmétert csak kikapcsolt állapotban és szigetelt(nem fémvégű csillag csavarhúzóval szabad állítani)én nekem nem volt ilyen csavarhúzóm ezért a csavarhúzó végére ragasztószalagot raktam szigetelés gyanánt.
A pótméter nem bír túl sok csavargatást, ne csavargasd körbe körbe, csak épp hogy 1-1 mm-t.
Azt a legkisebb áramot kell megtalálni mikor a motorok még rendesen működnek.

Zsolt

(#889) layerke válasza Zsolt74 (#888) üzenetére


layerke
aktív tag

Jó oké, sejtettem, hogy erre gondolsz, de azért nem vagyok teljesen sügér, tudom hogy mekkora áramot kell mekkora ellenállású motoron áthajtani és hogy potmétert szigetelt csavarhúzóval tekerjem menet közben vagy bármilyen csavarhúzóval feszültségmentesítés után.
A hűtőborda felragasztása nem egyszerű kérdés, olyan helyzetben van 1-2 motor felszerelve, ami eléggé akadályozza az ilyesmi kiegészítők felszerelését, de megoldom majd.

Nincs nagy árama az y tengely motorjának, viszont kiderült, hogy a firmwareben olyan értékek voltak beállítva gyorsulásnak és rántásnak, amik még egy delta nyomtatónak is feladnák a leckét. Kisebb értékek beírása után szuperül megy a nyomtatás, nem ugál nem ránt nagyokat. Kicsit lassabb a nyomtatás, de rendben megy.

(#888) Zsolt74
Azt a legkisebb áramot kell megtalálni mikor a motorok még rendesen működnek.

A legnagyobbat akartad írni, ugye?

(#890) Ptech válasza layerke (#889) üzenetére


Ptech
őstag

Ha nem tudsz rá bordát rakni akkor támogasd meg egy ventilátorral, az is sokat segít még borda nélkül is.

(#891) layerke válasza Ptech (#890) üzenetére


layerke
aktív tag

Megmértem a hőmérsékletüket, az x és y tengely motorja 60 fokos, a z tengely motorjai 50 fokosak. Valami egész minimális bordát lehet, hogy rakok rájuk, de ez teljesen jó hőmérséklet.

(#892) Ptech válasza layerke (#891) üzenetére


Ptech
őstag

Szerintem sem sok. Nem lehet hogy a motorok minőségével van a gond?

(#893) layerke válasza Ptech (#892) üzenetére


layerke
aktív tag

Megoldódott a probléma a lépésvesztéssel. Egész egyszerű hiba volt, az alapértelmezett gyorsulás túl nagy volt és a rántás értéke is. Mindkettőn visszavettem az y tengelyen és eg kicsit az x-en is. A z rendben volt úgy, ahogy volt. Most teljesen jól nyomtat, a nyomat hűtését kell megoldanom, arra holnap tervezek egy alkatrészt.

(#894) layerke válasza layerke (#893) üzenetére


layerke
aktív tag

Lépésvesztés nélkül ilyen a nyomat. Még nincs hűtve az anyag. Meg ez a hűtő nem is lett jó, másikat tervezek majd a fejhez.

(#895) Ptech válasza layerke (#894) üzenetére


Ptech
őstag

Na ez már igen, prímán belőtted.

(#896) layerke válasza Ptech (#895) üzenetére


layerke
aktív tag

Köszi, még nem az igazi, túl nagy a fúvókán a luk, ezért nem tudok vékonyabb réteget nyomtatni. Meg még nem megy a tervezés, de hátha megtanulom hamar :)

(#897) Zsolt74 válasza layerke (#896) üzenetére


Zsolt74
senior tag

A fúvóka mérete nem annyira függ össze a rétegvastagsággal.
0,5-ös fúvókával is ugyanúgy lehet 0,1-es rétegvastagságot nyomtatni mint a 0,2-0,3-0,4-es fúvókával.

Zsolt

(#898) layerke válasza Zsolt74 (#897) üzenetére


layerke
aktív tag

Annyira lehet hogy nem, de azért szerintem egy kicsit összefügg. Rétegvastagságnál persze nincs olyan nagy jelentősége, de a sávok szélességénél számít.

Szerk:
Készítettem egy kis táblázatot nyomtatott "termékek" árának kiszámolására, ha valakit érdekel, feltöltöm ide.

[ Szerkesztve ]

(#899) west válasza layerke (#898) üzenetére


west
őstag

Egy ilyen táblázat nagyszerű lenne :)

Billentyűzet magyarítás profi szinten. Igényeseknek! Személyesen, vagy postázva.Ritkán vagyok gépnél!!! Mindenkinek fogok válaszolni.Magyarosítás

(#900) layerke válasza west (#899) üzenetére


layerke
aktív tag

Akkor íme, elvileg bejelentkezés nélkül is megnézhető, letölthető. Próbáljátok ki biztos letölthető-e. Nincs kész teljesen csak ABS-re és PLA-ra, egészítsétek ki azoknak megfelelően a saját anyagaitokkal, lent vannak a nyomtató tulajdonságai, mint fogyasztás, nyomtatási sebesség és egyéb adatok, ezek függvényében változik az elkészült tárgy bekerülési költsége.

Külön nem tértem ki arra, hogy mennyi idő és energia az asztal egyszeri felfűtése az elején és a fej felfűtése, ezek szerintem annyira jelentéktelen értékek, hogy nem érdemes vele foglalkozni, de meg lehet csinálni ha kell.

A nyomtató bekerülési költségével és az amortizációval valamint karbantartásra szánt összegekkel sem számoltam, csak is tisztán a nyomtatás költsége van a táblázatba.

3D nyomtatás költsége

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.