Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-04 14:58:59

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. március

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#97951) Aryes válasza TOZ (#97949) üzenetére


Aryes
nagyúr

Köszi! :R

(#97952) Dr.NX válasza Aryes (#97948) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Itt tudod megkeresni a modellek kézikönyveiben, hogy tudja-e az adott funkciót:
https://www.asus.com/support/Download-Center/

Elfogadom a sütiket.

(#97953) #70211840


#70211840
törölt tag

Tudnátok olyan router-t javasolni, ami támogatja a WireGuard VPN-t?

Jelenleg VPN-el olyan 700Mbit/s sebességem van OS-re telepített klienssel.
Szeretném ezt a sebességet tartani a routerrel.
A wifi része nem számít, az sem érdekes, ha nincs.

(#97954) bogabi válasza #70211840 (#97953) üzenetére


bogabi
senior tag

Sztem ekkora sebességet a SOHO vonalon mozgó routerekkel nem fogsz elérni. Sokkal komolyabb eszközt kell nézned (ha találsz), ami az anyagiakban is meg fog mutatkozni. Elvileg OpenWRT- re lehet felrakni WireGuard csomagot, de hogy ekkora áteresztő képessége legyen, combos vas kell alá.

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-AX58U v2 router. A tévedés joga fenntartva. A meccs áll egyenlőre, egyelőre ez a helyes.

(#97955) Intruder2k5 válasza #70211840 (#97953) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ahogy előttem is írták... Leginkább valami épített, x86 alapú routerben kéne gondolkodni.

(#97956) Pali23


Pali23
csendes tag

Sziasztok. Yettelnél van korlátlan net simkártyám jelenleg egy tp link mr6400 routerben. Nem túl stabil és nem is túl gyors, átlagosan 75% térerő van. Helyileg Domaszék tanya. Szerintetek milyen routert lenne érdemes venni, van létjogosultsága az 5gnek? Vagy csak egy külső antennával jobban járnék? Előre is köszönöm a segítséget

(#97957) #70211840 válasza bogabi (#97954) üzenetére


#70211840
törölt tag

bogabi, Intruder2k5:

Valami kis fogyasztású, integrált miniITX formátúmú APU lap erre megfelelő lehet 2db LAN porttal?
Valami olcsón beszerezhető E350 vagy hasonló 64bites APU-ra gondolok.
Router cserét amúgy is fontolgatok, mivel a jelenlegi AC65P már nem kap firmware frissítéseket és nem vagyok meggyőződve a biztonságáról.
(Többek között lóg rajta egy szerver ~12TB adattal és nem szeretném, ha a router esetleges hibájából kompromitálódna)
Valami Mikrotik erre a feladatra esetleg? (RouterOS-t megkedveltem az évek alatt)

(#97958) Multibit válasza #70211840 (#97957) üzenetére


Multibit
veterán

ROS is mehet egy használt x86-ra. Így megvan a kedvelt OS és a hardver erő is.

(#97959) Gyuri27 válasza #70211840 (#97953) üzenetére


Gyuri27
félisten

[link] [link]
[link] ezek 4 magos erős vasak.

[ Szerkesztve ]

Amd - Radeon - Ryzen

(#97960) #70211840 válasza Gyuri27 (#97959) üzenetére


#70211840
törölt tag

Meglátásod szerint ezzel 700+Mb/s WireGuard sebesség elérhető volna anélkül, hogy cpu limitbe futnék?
Mert amit linkeltél az árban nagyon korrekt.

(#97961) #70211840 válasza #70211840 (#97960) üzenetére


#70211840
törölt tag

Itt CPU limitről írnak. Szóval szerintem kevés lenne az "IPQ-4019" CPU nekem.

(#97962) Gyuri27 válasza #70211840 (#97960) üzenetére


Gyuri27
félisten

Megveszed teszteked ha nem jó visszaküldöd. Vagy keress rá hátha valaki mérte. De azért az is fontos hogy megy-e még valami, van-e beállitva valami. Pl tüzfal, nat, forward bármi.

Amd - Radeon - Ryzen

(#97963) Fénygyermek


Fénygyermek
csendes tag

Sziasztok!

Kérem segítsetek a döntésben:

Asus Zenwifi XT8 és XD6 között nem tudok választani.
Telekom gigabit net mellé keresek routert. Ethernet backhaul, nem kell USB a routerre.
Az összefoglaló alapján az XD6 erősebb hardvere jobb választás az esetemben?

Köszönöm. :R

(#97964) BB9000 válasza Pali23 (#97956) üzenetére


BB9000
senior tag

Domaszéken 5G lefedettség még nincs. 4G van. A vétel javítása érdekében egy külső GSM-antenna fogadására is képes eszköz segíthetne. Akkor az antennát oda tehetnéd, ahol a legjobbak a 4G vételi viszonyok.
Mielőtt bármilyen új eszköz beszerzésébe fogsz, meg kellene nézni, hogy van-e értelme. A meglévő WiFi routered, vagy egy Yettel-es SIM mel működő mobiltelefont próbálj meg a teszt idejére áthelyezni az épületen belül, pl. a padláson, vagy akár a tetőn és mérd meg, hogy mennyivel lett jobb a sebességed, mint a jelenlegi. Ha érdemi javulást tudsz elérni áthelyezéssel, akkor jöhet annak kitalálása, hogy milyen eszközt kellene beszerezni.

(#97965) Pali23 válasza BB9000 (#97964) üzenetére


Pali23
csendes tag

Köszönöm. A lényeg hogy most ingadozik 1-30ig a sebesség. Kint stabilabb és gyorsabb telefon, de ott se tökéletes. A mostani router külső antenna fogadására képes. Ha külső antenna akkor milyet vajon? Mert nagy szórás van. Ha más nem akkor veszek valamit és legfeljebb 14 elállással élek.

(#97966) Real_Necro


Real_Necro
veterán

Sziasztok!

Jelenleg egy Asus RT-N18-at használok routernek valamint 2,4GHz eszközöknek, valamint egy RT-AC85P-t AP-nek 5GHz-re, telefonokhoz, notikhoz.

Lenne lehetőségem cserélni az N18-at egy Tp-Link AX23-ra. Okozhat ez számomra bármilyen téren előre illetve visszalépést? Az N18 szépen lefedi a ház végéből a lakás okos eszközeit, ebből nem szeretnék leadni, valamint ő működik routerként is. A ház hálózatát külön gigabites switchek látják el.

Köszönöm

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#97967) Alex91 válasza Real_Necro (#97966) üzenetére


Alex91
félisten

Beraknam routernek, es 5 GHz-n WiFi-nek, es az RT-N18-at pedig AP-nak 2,4 GHz-en…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#97968) MaCS_70 válasza #70211840 (#97953) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az Asus Merlin FW-t fogadó routerei ilyenek, mivel a friss Merlinben benne van a Wireguard -- igaz, a HWNAT csak a a BCM490x SoC-vel szereltekben üzemel.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#97969) #70211840 válasza MaCS_70 (#97968) üzenetére


#70211840
törölt tag

Nem az a gond, hogy miben van benne, hanem az, hogy miben lehet 700+Mbit/s tempóval használni.
Sajnos a legtöbb eszközben, mivel sw alapú a crypto része, el tud fogyni az erőforrás a folyamatos IP blokk overhead miatt.

Egyelőre azonban megoldottam, hogy a szerverre telepítettem wireguard kliens-t és a cpu erőforrásait használja. Így most ~870+Mbit/s tempóm van VPN-el, ami igen kellemes. [link]

[ Szerkesztve ]

(#97970) umfrider


umfrider
senior tag

Sziasztok

Ehhez a típusú Huawei 4G routerhez van-e lehetőségem külső, 4G antennát csatlakoztatni? Úgy gondolom, hogy ami a hátulján van kettő antenna csati, az kimenő wifi jelet erősíti.

Köszönöm a segítséget

'Egy nap 24 órából áll; akkor, ha 6 órát alszol marad 18 órád. Persze mondhatod, hogy "várj egy picit, én 8 - 9 órát alszom". Ebben az esetben azt javaslom, aludj gyorsabban!'

(#97971) millk


millk
csendes tag

Sziasztok!
2 hét múlva köti a Digi az FTTH gigabites netet és addig szeretnék rendelni routert is majd az ONT után.
Adott az alábbi lakás alaprajza. Az 1, 4 szobában 1 db LAN fali csati van a 2,3 ban 2 db LAN fali csati van (TV-nek később és PC), így az összesen 6 szál előre behúzott vezeték már a 4-es nappaliban található szekrénybe lett behúzva. (Itt jelöltem hogy itt van 3 szál koax is TV-nek később de ez most mind1 is) Digi is itt tud az optikájával egy kötődobozba leállni a LAN mellé.
Az összefoglalót elolvasva mindenképpen mesh-re lesz szükségem mert a lakás 90 nm, elsősorban ASUS-t szeretnék.
Szeretném kérdezni hogy ti hogyan oldanátok meg hogy minden fali csatiban legyen LAN (6db) illetve milyen routerrel? Wifi lefedettség sem másodlagos de ezt a meshtől várom. Keret 60K HUF. Előre is köszönöm a segítségeteket!

(#97972) Alex91 válasza millk (#97971) üzenetére


Alex91
félisten

Veszel,egy 8 portos switch-t. Az ONT marad routernek, wifit kikapcsolod rajta. [link] , a Scenario 3 alapjan pedig bekotod az Asus mesh eszkozeit. A keretedbe Ax-rt1800u vagy53u fer bele, amelyik,olcsobb azt kell venni! 2-3 db eleg lesz.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#97973) Patice válasza millk (#97971) üzenetére


Patice
nagyúr

Asus routerekkel AIMesh.
A rajzon az 1. szobába raknám az egyiket, mert akkor van kábeles összeköttetés, de a szobában is lesz vezetékes kapcsolatra lehetőség az eszköz révén.
A másik egységet az ONT mellé raknám a szekrénybe, vagy a közelébe a falra, hogy átellenben tudja teríteni a wifit.
Ugyanide kell minimum egy 5 portos gigás switch, amivel a kábeles kiállásokat be tudod kötni, ill. marad a szekrényben még csatlakozási lehetőség még pár eszköznek.
A szekrényben a routert a 4. szoba középpontjához közelebb eső oldalra raknám.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#97974) millk válasza Patice (#97973) üzenetére


millk
csendes tag

Köszönöm szépen a gyors választotokat, Alex91-nek is. Az eszközök összekábelezésnél a sorrend ez? ONT -> main router -> switch -> második router? Ebben az esetben az ONT bridgeként kell működjön?
Eszközök terén akkor ha jól értem hogy nincs értelme Tendában, Xiaomiban, TPLinkben, ZenWifiben gondolkodnom? 2 db RT-AX1800U ki fogja elégíteni az amúgy nem túl nagy igényeimet?

(#97975) Patice válasza millk (#97974) üzenetére


Patice
nagyúr

Sorrend:
ONT --> Main router --> második router
Main router egy másik portjába a switch.
Az itt olvasottak alapján az Asus a nyerő ebben az ársávban.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#97976) Gubek-Einste válasza umfrider (#97970) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az antenna csatlakozók mobilnethez valóak, a wifi antennákat nem lehet bővíteni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#97977) umfrider válasza Gubek-Einste (#97976) üzenetére


umfrider
senior tag

Á, tehát akkor, ami a hátulján van 2 a fedél alatt, az mobilnet vevő. Nem tudom mi a neve annak a csatlakozónak, ami ott van, de a lényeg, hogy veszek olyan antennát, bedugom, akkor jó lesz

'Egy nap 24 órából áll; akkor, ha 6 órát alszol marad 18 órád. Persze mondhatod, hogy "várj egy picit, én 8 - 9 órát alszom". Ebben az esetben azt javaslom, aludj gyorsabban!'

(#97978) Sinkapeter válasza umfrider (#97977) üzenetére


Sinkapeter
tag

Nekem egy évig hibrid ADSL-em volt, ahol szintén Huawei volt a szolgáltatói eszköz (a típusra nem emlekszem pontosan). Ott is a hátlapon volt két SMA csatlakozó, még az Aliról rendeltem hozzá antennát, sokat javított a térerőn.

(#97979) z123456789


z123456789
addikt

Sziaztok!

Elképzelhető, hogy új router után kell néznem. Kérlek titeket segítsetek, és ha tudtok ajánljatok az alábbi feltételekhez routert.

-Fal nem lényeg, gk, illetve egy tégla főfalat kell áthidalni kis m2-en, kevés szomszédos wifi (10 alatt), szintet nem kell áthidalni
-kb 11 eszköz csatlakozik egy switch-csel bővítve (3 laptop, 3 mobil eszköz, házimozis dolgok stb...ebből 2 laptop és a 3 mobil eszköz wifin, nyilván nem egszerre használva). Nem tudom sajnos melyik tud wifi 6-ot. Szerintem az egyik mobil, és az egyik notebook. :F
-Vidanet Vnet300-as csomagom van 300/20Mbit/s
-nagyon max 35 000-et szánok rá, de inkább jó lenne 30 000-en belül maradni.
-egyéb igények: külső elérés ddns no-ip támogatás, port forwarding, vendég wifi (esetlegesen ennek limit beállítása), lehetőleg FHD tartalom gond nélküli átküldése wifin kersztül, FHD tartalmak gond nélküli lejátszása vezetékes hálózaton keresztül, VPN

Köszönöm. :R

(#97980) Hulk24


Hulk24
aktív tag

Sziasztok!

Úgy fest, hogy kimúlt az Asus rt-ac57u routerem!
Jelen pillanatban mikrohullámú neten vagyok, mert csak az van az utcában, de most nyárra ígérik a gigabites neteket a nagy szolgáltatók!
Vennem kell egy routert Linksysben gondolkodom!
Linksys EA7300!
Mi a véleményetek róla?
Olvastam, hogy van ebből EA7300- EU is. Mi a különbség a kettő között?
Köszönöm a segítséget! :R

(#97981) Gubek-Einste válasza z123456789 (#97979) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Asus AX55 vagy AX1800U megfelelő lehet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#97982) Gubek-Einste válasza Hulk24 (#97980) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

AC-s eszköz már nem érdemes venni, helyette már csak is AX-est szabad beszerezni.
Ennyiért Asus AX55 vagy AX1800U jobb választás lenne.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#97983) z123456789 válasza Gubek-Einste (#97981) üzenetére


z123456789
addikt

Köszönöm. :R

(#97984) Hulk24 válasza Gubek-Einste (#97982) üzenetére


Hulk24
aktív tag

Én is nagyon szépen köszönöm! Akkor újra Asus lesz! :)

(#97985) karaly93


karaly93
csendes tag

Hello.
Valaki tudna segíteni hogy hova forduljak, vagy hogy menyiért tudnám eladni?
Egy Ubiquiti UF-SM-10G-S 10Gbps SFP+ modulrol lenne szó. Hálózat bővítésből maradt meg még anno azóta sem lett felhasználva.
Ha tudna valaki segíteni megköszönném. :R :R :R :R

(#97986) z123456789 válasza karaly93 (#97985) üzenetére


z123456789
addikt

Erre tippelnék. :)

[ Szerkesztve ]

(#97987) zsek74 válasza Alex91 (#97931) üzenetére


zsek74
csendes tag

Megvolt a csere, nem lett jobb a lefedettség, úgyhogy bővítenem kellesz.
Annak ellenére, hogy már olvastam róla, hogy a wifi jelet normák alapján szabályozzák, kicsit biztam benne, hogy az izmosabb hardver ezen a téren is ad egy kis pluszt, más téren viszont hozta az elvárásokat. Köszi mégegyszer a segítséget!

(#97988) BalatonL


BalatonL
újonc

Sziasztok!

Átolvastam az összefoglalót és az elmúlt időszak hozzászólásait is, megnéztem számos router reviewt a neten, de a specifikus igényeimre nem találtam egyértelmű válaszokat. Nagyon megköszönnék bármilyen segítséget, tippet, hogy milyen routert válasszak az alábbi igényre:

1. nagy család vagyunk, sok eszközt használunk (mobiltelefonok, laptopok, PC, nyomtató, a biztonsági kamera központi egysége, 2 légkondi, összesen 15+ eszköz)
2. Egy 120m2-es házban lakunk, ami kétszintes, a router az alsó szinten van, de a felső szinten is fontos lenne a jó lefedettség (jelenleg TP-link mesh-sel biztosítjuk, de eléggé megbízhatatlan az emeleten)
3. van egy QNAP NAS-unk, de sebességben és kapacitásban is kinőttük. Ezért leváltani tervezem egy erős procival, 4+GB RAM-mal és 2x2.5GB-es LAN-csatlakozóval (LAG) rendelkező ASUS AS5304T NAS-ra.
4. 1000 Mb-es Digi netünk van
5. a jelenlegi routerünk egy TP-link Archer AX20, de úgy tapasztaljuk, hogy ezt az eszközszámot már nem tudja megfelelő sebességgel kiszolgálni, a NAS-ról nem is beszélve, amiről az adatokat átlagosan 10-15Mbps sebességgel tudjuk csak elérni wifin keresztül, a belső hálózaton, otthon, a házon belül.

Az igényem az, hogy a 15+ wifis eszközt megfelelő sebességgel kiszolgálni képes, és a NAS-on lévő adatokat a belső hálózaton megfelelő sebességgel továbbítani képes routert szerezzek be.

Kétségeim, bizonytalanságaim:
* Azt feltételezem, hogy a NAS miatt hasznos lenne a Link Aggregation (LAG) funkció, de erről olvastam pozitív és negatív véleményt is, így erről is szívesen fogadnék véleményt.
* A kinézett NAS elvileg tudja a 2.5 Gbps-t, de nem tudom, van-e értelme, ha a legtöbb router meg közben max. 1Gb-et tud; ugyanakkor nem szeretném, ha a hálózat lenne a NAS-os adatátvitel szempontjából a szűk keresztmetszet (mint most)
* Nem szeretnék egy vagyont költeni az új routerre (50e körül lenne az igazi, de ahogy látom, az árak már 100e körül járnak ebben a kategóriában).

Funkcionális igényeim: port forwarding, vendég wifi, külső DNS beállítás, és - ha indokoltnak gondoljátok - link aggregation funkció.

Köszönöm a segítségeteket előre is!

(#97989) Multibit válasza BalatonL (#97988) üzenetére


Multibit
veterán

Amire szükséged lenne, az egy erős router, egy 2.5 Gbps portokkal bíró switch és kábelezés, ahol csak lehet. A multigigabit switchcsel jobban jársz, mint a LAG-gal, ha egy TCP thread esetén is szeretnél sebességnövekedést. Mit jelent számodra a megfelelő sebesség? Ez azért fontos, mert ettől függ, hogy milyen és hány darab wifi eszközre lesz szükséged. Azt ugye tudod, hogy a wifi sebesség két eszközön múlik (AP és a másik oldalon a kliens). Tehát a gyors kliensekre is költened kell! Készülj fel rá, hogy mélyen a zsebedbe kell nyúlnod.

(#97990) Patice válasza BalatonL (#97988) üzenetére


Patice
nagyúr

Hasonló helyzetben vagyok, mint te. A jelenlegi TP-Link Omada rendszerem előtt egy Asus AC68U volt, ami egymagában pár fallal arrébb, már nem volt elég erős.
Próbálkoztam régi routereket berakni AP-nak, ami egy darabig működött is, csak azok meg N-es wifit tudtak csak.
Meg manuálisan kellett váltogatni köztük.
Aztán olvasgattam a témában és úgy döntöttem, hogy a vezérelt hálózatok felé indulok.
A TP-Link Omada már üzleti kategóriásnak van beállítva, de amúgy szerintem konzumer piacon is versenyképes, ha több hozzáférési pont kell egy ingatlanban és a vezérlés megoldja, hogy a kliensek mindig az optimális AP-ra kapcsolódjanak. Egy wifi hálózat látszik csak, mindegy, hogy melyik eszköz melyiket használja.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#97991) Alex91 válasza BalatonL (#97988) üzenetére


Alex91
félisten

Tudsz kabelezni a ket szint kozott?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#97992) Hedon


Hedon
tag

Hali :)

Digis hálózati egységre szeretnék dugni egy két házgyári betonfalat vezeték nélkül áttörő/kikerülő usb 3-mas routert, aminek a seggébe pedig egy külső hdd-t. A két betonfallal odébb lévő szobában egy TV 4K-t akar vetíteni a hdd-ről, én pedig kirándulások alkalmával elérni a vinyó tartalmát valami mobil eszközzel.
A hdd tartalmát egy hálózaton lévő PC-vel szeretném feltölteni.

Jó ez így?

Találtam egy ilyet: TP LINK Archer AX55 AX3000 kétsávos gigabites Wi-Fi 6 Router - MediaMarkt online vásárlás

Meg egy ilyet: TP-LINK Wireless Router Dual Band AX3000 1xWAN(1000Mbps) + 4xLAN(1000Mbps) + 1xType C, Archer AX50 - eMAG.hu

Érzem, hogy ez így túl szép. Hol a csapda? :)

[ Szerkesztve ]

(#97993) Dr.NX válasza Hedon (#97992) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Háát, a két betonfalon át sugárzott 4K tartalmat nem látom garantáltnak.
Vedd meg online, aztán van 14 napod kideríteni.

Elfogadom a sütiket.

(#97994) Hedon válasza Dr.NX (#97993) üzenetére


Hedon
tag

Az ax55 professzora High Performance CPU, míg az ax50 Dual-Core CPU. Gondolom az előbbi jobb (olcsóbb is). Azt vegyem?

Compare Product: Archer AX55 (1-pack) vs Archer AX50 (tp-link.com)

(#97995) Dr.NX válasza Hedon (#97994) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Nincs jelentősége, hogy melyikre milyen marketing-bullshitet írnak.
Professzor egyébként is egyetemeken szokott lenni, nem routerben.

Elfogadom a sütiket.

(#97996) Multibit válasza Hedon (#97994) üzenetére


Multibit
veterán

Elmerülhetsz professzorok vizsgálatában, hasonlíthatsz egymáshoz technikai adatokat. Nincs jelentősége. Wifi-vel kapcsolatban nem fog neked senki sikert garantálni. Vedd meg amit szeretnél, majd teszteld otthon! Ha sikeres a teszt, örülsz. Ha nem jött be, küldd vissza! Ezt eljátszhatod többször is. Egészen addig, míg az áttöréshez eszközt nem cserélsz (rádióhullám -> ütvefúró) ;]

(#97997) BalatonL válasza Multibit (#97989) üzenetére


BalatonL
újonc

Sziasztok!

Köszönöm az értékes gondolatokat! Ahogy pörögtem a kérdéseiteken, arra jutottam, hogy a legjobb, ha kimérem az egyes kapcsolatokat, akkor fog valóban tényeken alapulni a döntésem. Az eredmény tanulságos, de nem szaladnék ennyire előre.

Először is Multibit kérdésére, hogy "mit értek megfelelő sebesség alatt?": számomra a NAS legfontosabb funkciója, hogy a fényképezőgéppel, RAW-ban készített (főleg családi és kirándulós) képeket ezen tárolom, majd az ide feltöltött képeket egy erős PC segítségével (i5-1135G7, 4 magos 2,4GHz CPU, 32GB RAM, 5GHz Wifi-kapcsolattal csatlakozva a routerre) dolgozom fel Lightroomban / Photoshopban. Amit ennek kapcsán tapasztalok, hogy hiába erős a gép, a képek betöltése pl. Lightroomba lassan történik. Azaz azt gondolom, hogy a mostaninál gyorsabb lokális hálózati és NAS-sebességre lenne szükségem. Ezért (ill. mert kinőttük) cserélek NAS-t is. (A NAS egyébként egy helyen van a routerrel, a földszinten, ahol a PC is található. A PC a routertől fizikailag távolabb van, és nem megoldható sajnos a kábelezés.)

A család többi része másra használja az internetet, főleg iskolai, játék- és multimédiás célokra. Ők panaszkodnak a gyakran ingadozó internet sebességre és akadozásra (ping?). Számukra a NAS gyors elérése nem elsődleges (még).

Mivel valójában nem egy, hanem két problémáról beszélünk, emiatt úgy döntöttem reggel, hogy inkább kimérem, hogy melyik szobában pontosan mi is a probléma, honnan milyen sebességgel lehet másolni a NAS-ról és a NAS-ra, ill. hogy is néz ki az internet sebessége a földszinten és az emeleti szobákban. Az eredményeket az alábbi táblázat mutatja, színskálával mutatva az eltéréseket (oszloponként hőtérképezve):

Jó pár érdekességet tapasztaltam.
1. A földszinten 5 GHz-es wifi hálózaton igazából nincs is gond a sebességgel. A feltöltés hasít, igazából a NAS-ról letöltési sebességet kellene tudni növelni. Lehet, hogy kéne egy direkt LAN-kapcsolat a routerrel? Csak itt lényeges számomra a NAS gyors elérése.
2. A kliensek fejlettsége (erős vagy már elavult laptop pl.) érdemben sehol sem befolyásolta a le- és feltöltési sebességet.
3. Az emeleten igazából csak 2 szobában van valódi gond az internet sebességével. Van olyan szoba, ahol gyorsabb a 2.4 GHz-es, mint a már távol lévő 5 GHz-es wifi hálózat. Valószínűleg ha a jelenlegi 1 darab mellé beállítok még 1 vagy 2 mesht az emeletre, akkor megoldódik a teljes lefedettség.
4. Mobiltelefonról lényegesen lassabb a NAS elérése mindenhonnan, mint az ugyanabban a szobában található laptopé vagy PC-é (ugyanazt a wifi-hálózatot használva). Ennek nem igazán értem az okát.
5. Az ábrán nem látszik, de mértem a ping értékeket is. Alapvetően a hálózaton belül a ping végig a 2-5ms között mozgott. Ott növekedett meg csak lényegesen, ahol nem volt megfelelő a wifi lefedettség.

A fentiek alapján egyelőre úgy döntöttem, kivárok. Megveszem a NAS-t (ami jelentősen erősebb CPU-val, RAM-mal és írás-olvasási sebességgel rendelkezik), megnézem, hogy változik-e a NAS-ra/ról írási-olvasási sebesség, és csak utána döntök majd a router vagy switch vásárlásról. Akkor mindenképpen visszatérek és beszámolok a fejleményekről.

Ha a fentihez van kérdés vagy gondolat, szívesen veszem! és köszönöm. :R

(#97998) Alex91 válasza BalatonL (#97997) üzenetére


Alex91
félisten

Milyen pontosan a mostani NAS? Ez vezetekkel kapcsolodik a routrhez?

En elobb a halozatot tennem rendbe. Ha megabit/s a mertekegyseg, akkor eleg gyer ertekeket mersz.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#97999) kpityu2 válasza BalatonL (#97997) üzenetére


kpityu2
őstag

A munkára használt RAW képeket tároló NAS-t szerintem nem kellene a közös hálózatra tenned. Inkább legyen a munkagépedre csatlakoztatva és onnan töltsd fel a már feldolgozott képeket egy külön családi tárhelyre.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#98000) BalatonL válasza Alex91 (#97998) üzenetére


BalatonL
újonc

Igen, Mbit/s az összes érték, de ahogy írtam, 10-15 eszköz kapcsolódik a routerhez. A mostani NAS egy QNAP TS-228.
A router egy TP-Link Archer AX20-as, elvileg 1000 Mb-es névleges sebességgel.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.