Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83101) MaCS_70 válasza M3nt0R (#83089) üzenetére


MaCS_70
félisten

Pár gondolat:

Vezessen kábelcsatorna mindehová, beleértve a potenciális mesh node-ok helyét is.! A wifi jó, de a kábel jobb.

A munkaasztalodtól legalább 2 méterre, de inkább távolabb legyen az AP.

A NAS kerüljön a hűvös helyre.

A Chromecastok is menjenek vezetékről.

A kerthez kültéri AP-ot.

A nagy kérdés persze a rendszer maga...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#83102) M3nt0R válasza Beri (#83092) üzenetére


M3nt0R
tag

Köszi!!

A helyzet egy nagyon picit érdekesebb: a legjobban a wifi a földszinten kell, viszont a Digi az emeleten jön be. Mindent az emeleti iroda szobába szeretnék összefuttatni, de ott a gépek kábelezve lesznek. Az emeleten max arra kell wifi hogy a hálóba nyomkodni tudjuk a telót. Meg ha néha beülök a fotelbe az irodába a laptoppal.

Szóval kb ilyet tudok elképzelni:
- bejön a digi az irodába
- onnan kábellel lemegyek a nappaliba a földszintre a digi routerből
- arra teszek egy bika Asus-t (AX56 vagy 92-t)

Viszont gyanítom lentről nem lesz elég erős fel a wifi jel, tehát fentre is kellene egy router, de oda overkill-nek éreznék még egy AX92-t. Elég lehet valami egyszerűbb ami tudja az AiMesh-t és szeretik majd egymást a 92-vel?

(#83103) M3nt0R válasza Soma01 (#83095) üzenetére


M3nt0R
tag

Nagyon köszi a választ! Sorolom, kapaszkodj :)

Fenti eszközök kábelre:
- 2 dolgozós laptop (1 macbook pro, 1 dell)
- 1 gamer PC játszani (CSGO, Valorant, szóval az alacsony ping fontos)
- 1 Synology NAS
- 1 nyomtató (de az mehet a router USB jébe is gondolom)
- 1 IP kamera rendszer NVR-je

Lentre:
- LG TV
- Onkyo házimozi erősítő
- PS4
- Apple TV

Mivel lentre lehet hogy jön majd még később eszköz azért gondoltam, hogy lehet hogy egy switchet tennék inkább mint hogy lehúzzak 4 kábelt. De lehet hogy lehúzok 6-ot, lehet kapni 3mas fali UTP aljzatot, abból kettőt bekötünk és akkor lesz elég hely.

(#83104) M3nt0R válasza MaCS_70 (#83101) üzenetére


M3nt0R
tag

Nagyon köszi!

Igen ez a cél, ezért is most kérdezem még és most tervezem, mert festés előtt vagyunk, most még tudunk vésni!

A NAS hűtés az még jó kérdés... azt sejtettem, hogy nem kéne zárható szekrénybe csukni mert nem fogja szeretni.

A Chromecastok nem tudnak sajnos vezetékről menni, mert olyan helyen lesznek a tv-k hogy odáig nem vésünk. De azok ilyen "mellékes" tv-k lesznek, az se baj ha csak 720p-be filmezünk majd rajtuk nem 1080 vagy 4K.

A kültéri AP-re megköszönök ajánlást, mert látom hogy rengeteg van... akár ha csak márkát mondotok már az is király lenne.

A "rendszer maga" alatt a fő routert érted?

Köszi!

(#83105) zolnagy válasza M3nt0R (#83102) üzenetére


zolnagy
őstag

Nálunk a közeljövőben vezeti az optikát a digi. Nekem azt mondta a szerelő srác, hogy wifis modemet kapunk majd. Nyilván nem olyan erős a wifije, mint pl az ax92-nek, de hátha elég fentre. Az itteni vélemények szerint én is egyenlőre egy routert vennék, mondjuk egy ax92-t, meg kábelcsatornáznék. Aztán majd meglátod.

(#83106) M3nt0R válasza zolnagy (#83105) üzenetére


M3nt0R
tag

Ez elvileg jól hangzik, gyakorlatilag viszont amitől félek, hogy mennyire lesz gond nélküli a hálózatok közötti váltás. Gondolok itt arra, hogy lent elkezdek skype-olni valakivel és felsétálok az emeletre. Itt az kellene, hogy átálljon gond nélkül a teló a fenti hálózatra és ne szakadjon a hívás. Ezt nem vagyok benne biztos hogy meg tudom oldani úgy hogy lent van a komoly ASUS fent pedig a digi eszköze.

(#83107) zolnagy válasza M3nt0R (#83106) üzenetére


zolnagy
őstag

Ez igaz. Akkor valószínűleg mesh hálózatban kell gondolkodnod.

(#83108) Robertoq válasza humigabi (#83082) üzenetére


Robertoq
őstag

Aranyközépútnyi pénzt :D Legolcsóbb tuti nem lesz jó, de pl a Deco M9+ az tuti felesleges sok. Kábelt inkább leviszem, nem akarok próbálkozni hogy jó lesz-e vagy sem.
Az M5-el én is szemeztem, azért abba bízom ha fent meg lent van és mindkettő LAN-al ráakasztva a DIGI routerre akkor az csak megadja ami kell. Aztán ha a kert nem lenne elég akkor lehet még egy 3.at beiktatni, ami kiviszek a terasztra (tavasztól-őszig). Kérdés hogy ha garázsba egy LAN elosztót berakok és abból táplálkozik két eszköz az működhet? (hogy ne kelljen 2 kábelt lehúzni)

(#83109) Soma01 válasza M3nt0R (#83103) üzenetére


Soma01
veterán

Na, úgy látom ide más stratégia kell. Úgy látom, hogy vezetékes routert kell inkább venned, mert a Wi-Fi-s router beépített modulját nem fogod tudni használni ha Mesh-t akarsz. Így az Ubiquiti eszközök (AP-k, router) felé terelődik a figyelem. A switchből nem kell különleges. Itt egy összefüggő rendszer kell a Wi-Fi miatt és a miatt is, mert egy AP-t könnyebb jól elhelyezni, mint egy Wi-Fi-s routert. Tehát:
- Fentre egy AP, egy vezetékes router és egy switch.
- Lentre egy AP és egy switch. De a lenti AP-nak saját kábel kell felfelé, a switch-nek elég egy felfelé.
De a két szintet csövezésel kapcsold össze és ha lehet több kisebb csővel is, hogy később lehessen bővíteni a rendszert.

A TP-LINK vállalati rendszer is szóba jöhet Wi-Fi téren és a Mikrotik is. Ebből a Mikrotik beállítása bonyolultabb de aztán gond nélkül megy megbízhatóan. Szóval Ubiquiti vagy esetleg (másodsorban) Tp-link Wi-Fi rendszert kellene építeni.

[ Szerkesztve ]

(#83110) humigabi válasza Soma01 (#83091) üzenetére


humigabi
aktív tag

Csak az M4-ről írta a kolléga amit tegnap írtam, M5-ről sem tapasztalatom, sem infóm nincs.

humigabi

(#83111) humigabi válasza Soma01 (#83109) üzenetére


humigabi
aktív tag

A TP-LINK vállalati rendszer is szóba jöhet Wi-Fi téren és a Mikrotik is. Ebből a Mikrotik beállítása bonyolultabb de aztán gond nélkül megy megbízhatóan. Szóval Ubiquiti vagy esetleg (másodsorban) Tp-link Wi-Fi rendszert kellene építeni.

Nálunk egy Tp-Link Omada rendszer működik 1 éve kifogástalanul.

humigabi

(#83112) humigabi válasza Robertoq (#83108) üzenetére


humigabi
aktív tag

Próbáld ki az M5-öt, ha nem válik be, 14 napon belül visszaküldheted.
Mi az a Lan elosztó, mire gondolsz?

humigabi

(#83113) Robertoq válasza humigabi (#83112) üzenetére


Robertoq
őstag

Mi az a Lan elosztó, mire gondolsz?
Kép1
Kép2

Próbáld ki az M5-öt, ha nem válik be, 14 napon belül visszaküldheted.
Céges számla lenne, azt meg nem illeti az elállási jog :U

M5ról találtam itt véleményt, ezért is akarok kábelezni
https://prohardver.hu/tema/milyen_routert/hsz_78922-78922.html

(#83114) Intruder2k5 válasza Robertoq (#83113) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

A LAN kábelt nem lehet ilyen eszközzel úgy elosztani, hogy mindkét ág működjön is, ahhoz egy switch kell.

(#83115) humigabi válasza Robertoq (#83113) üzenetére


humigabi
aktív tag

Ezzel az "elosztóval" egyszerre két eszköz nem fog működni. Ezt nem én állítom, itt a fórumon írta korábban valakinek az egyik topikgazda!

humigabi

(#83116) humigabi válasza Robertoq (#83113) üzenetére


humigabi
aktív tag

Meg most már a MODERÁTOR

humigabi

(#83117) Soma01 válasza humigabi (#83111) üzenetére


Soma01
veterán

Igen, azt én is ajánlom. Arra értettem, hogy "vállalati".
Össze kell vetni az árakar is. Úgy tudom az Omadához kell külön vezérlő is, a szakadásmentes Wi-Fi-hez, ami kb. egy plusz (EAP225) AP ára, kb. 25.000 Ft.
Úgy tudom, hogy a Ubiquitinál maga az AP is lehet a vezérlő, kisebb hálózat és erősebb AP esetén. Vagy kell a cloud key mindenféleképpen? De úgy emlékszek, hogy van olyan márka, ahol minden AP a saját erőforrásával (és szoftverével) be tud szállni a vezérlésbe nagy rendszerek esetén is.
Lentre egy Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO kb. 50.000 ft + fentre egy Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE meg kb. 30.000 ft. De lentre lehet elég a Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR is kb. 35.000 ért. Otthonra szerintem nem kell a pro, de HA azon fut a vezérlő, akkor kell. Ha kell a Cloud Key, az viszont megdobná rendesen a költségeket, mert az kb. 60.000 Ft.
Mikrotik rendszer esetén sem kell Cloud Key az AP-khoz, ha a router is Mikrotik. ...csak hát, állítsd be, ha értesz hozzá. :N ;)

[ Szerkesztve ]

(#83118) Soma01 válasza Robertoq (#83113) üzenetére


Soma01
veterán

Ez az elosztó sokakat megzavar, félrevezet a kinézete miatt.

(#83119) humigabi válasza Soma01 (#83117) üzenetére


humigabi
aktív tag

Igen, én is értettem, mire gondolsz.
A Tp-Link EAP-hoz jó az Omada vezérlőszoftver is, csak akkor egy gépnek mindig mennie kell, amin fut a program, vagy ami sokkal egyszerűbb, bár az előzővel ellentétben pénzbe kerül, az OC200 (OC300). Én ezt választottam a 3 db AP mellé, nem bántam meg. Úgy emlékszem egy a fórumon történt korábbi Ubi eszmecseréről, hogy azokhoz is kell a Cloud Key, de az is lehet rosszul emlékszem, mert régen volt.

[ Szerkesztve ]

humigabi

(#83120) M3nt0R válasza Soma01 (#83117) üzenetére


M3nt0R
tag

Nagyon köszi, igen az Ubi-kkal is szemeztem, mert sok jót hallottam róluk már máshonnan is. A Mikrotikhez meg kell szereznem egy rendszergazdát is akkor :D

Összevetem akkor ezt a két opciót, humigabi volt olyan kedves, hogy a TP link verziót is kirészletezte priviben, meg akkor megnézem közelebbről az Ubi-s opciót. Lesz mit olvasgatni estére ;) Nagyon köszi Nektek a tippeket!

(#83121) Robertoq


Robertoq
őstag

Köszi, tiszta, akkor egy ilyen switch még kelleni fog, ezt néztem ki:
https://www.arukereso.hu/switch-c3145/tp-link/tl-sg105-p137973980

akkor most úgy állok, M5 3 pack, digi routerből 1et az emeletre, 1et lentre + switcherrel ki a teraszra a harmadikat jó idő esetén aztán jóság van :) Elméletben adja a tervrajz alapján?

(#83122) rekop válasza Soma01 (#83117) üzenetére


rekop
senior tag

Nemrég összraktam a topikomhoz egy kis összefoglalót az Ubiquiti termékekről. Nem minden részletre kiterjedő, de aki csak "hallott" róla és felkeltette az érdeklődését, lehet érdemes átfutnia.

(#83123) Soma01 válasza Robertoq (#83121) üzenetére


Soma01
veterán

Jó lesz úgy. Az említett pontokra elhelyezve.

(#83124) jozsi252


jozsi252
veterán

Sziasztok

Lesz egy kis hálózatbővítésem, és van 2 helyiséggel fentebb egy TP-Link WA830RE Range Extender amit le szeretnék cserélni.
A routerem az egy TP-Link Archer C9 amivel tökéletesen meg vagyok elégedve, viszont a WA830RE még a 80Mbit/s "korból" maradt rajtam sok évvel ezelőtt, és ahhoz képest ahogy nőtt a sávszél, jól bírta a kicsike, viszont most megérett a cserére.
500-ról 1000Mbit/s-re fog nőni a sávszélem, és ugye a WA830RE csak 100Mbit/s-et tud. Maximum 2 telefon van arra csatlakozva böngészés illetve youtube miatt, szóval nem a C9-hez hasonló minőségűt szeretnék venni.
Amit kinéztem az egy TP-LINK - Archer C5 AC1200 V4 lenne. Szerintetek jó lenne a fenti célokra ez a router?

Ja és annyi lenne hogy a kábeles csatlakozási lehetőség ki van építve, szóval úgy kötném össze a C9-et meg amit veszek.
Ilyenkor a routerbe annyi dolgom van hogy a DHCP szervert letiltom hogy a C9 ossza az ip-t, illetve a C9 felől jövő UTP-t a routernek nem a WAN portba kell dugnom hanem valamelyik LAN portba, jól emlékszem?
Van más dolog amit még be kellene állítanom rajta hogy működjön?

Köszönöm! :R

iPhone 13 Pro Max

(#83125) Gubek-Einste válasza jozsi252 (#83124) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Amit kinéztem az egy TP-LINK - Archer C5 AC1200 V4 lenne. Szerintetek jó lenne a fenti célokra ez a router?
Megfelelő lesz másodlagos eszköznek,

Ilyenkor a routerbe annyi dolgom van hogy a DHCP szervert letiltom hogy a C9 ossza az ip-t, illetve a C9 felől jövő UTP-t a routernek nem a WAN portba kell dugnom hanem valamelyik LAN portba, jól emlékszem?
Van más dolog amit még be kellene állítanom rajta hogy működjön?

Alapvetően így kell beállítani egy másodlagos eszközt.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83126) jozsi252 válasza Gubek-Einste (#83125) üzenetére


jozsi252
veterán

Köszi! Elvileg csak akkor nem kell a LAN-ba dugni az utp-t ha van külön AP mód a routeren belül?

iPhone 13 Pro Max

(#83127) misirulez


misirulez
senior tag

Sziasztok

Olyan routert keresek amire lehet Tomato-t tenni.
Bőven elég a legegyszerűbb is. Csak legyen megbízható.

(#83128) Gubek-Einste válasza jozsi252 (#83126) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha van dedikált AP mód akkor a WAN port LAN porttá van bridge-elve így az is használható lesz mint plusz egy port.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83129) Gubek-Einste válasza misirulez (#83127) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?
Miért ragaszkodsz a Tomato-hoz?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83130) misirulez válasza Gubek-Einste (#83129) üzenetére


misirulez
senior tag

Szia

Meglévő router mellé szeretnék egy másodikat, a második szgépemhez, aminek a beállítását rendzsergazda intézi. Annyi kérése volt felém, hogy olyan routert szerezzek amire a tomato felrakható.
Annyi még, hogy most itt Budapesten venném a készüléket, de később 110V-ról használnám, nem tudom mennyire jellemző a gyártóknál a 110/220V gyári adapter, vagy külön van US/EU kiadás más adapterekkel.
Kerethatár nincs, de nem szeretnék feleslegesen több pénzt a kelleténél kiadni.

(#83131) Beri válasza misirulez (#83130) üzenetére


Beri
addikt

Oké, de mit szeretnél a routertől? Mert van egy pár támogatott a [link] listán

eladó Aromamizer RDTA V1

(#83132) Intruder2k5 válasza Beri (#83131) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ez frissebb: FreshTomato WiKi & https://freshtomato.org/

[ Szerkesztve ]

(#83133) misirulez válasza Beri (#83131) üzenetére


misirulez
senior tag

Ezt a listát néztem, de úgy tűnt rég frissítették, és nehéz volt árgépről bogarászni hogy melyik van rajta, melyik nincs.
Ezért gondoltam hátha van egy általánosan ajánlott típus.

(#83132) köszi

[ Szerkesztve ]

(#83134) Intruder2k5 válasza misirulez (#83133) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Milyen netsebességhez kellene? Illetve mire szeretnéd használni, kell-e pl. USB, mennyire elvárás az erős SoC, stb?

(#83135) Greg Vinous


Greg Vinous
tag

Csak szeretnék egy gyors hálát tolni nektek.
Rengeteg hsz-t visszaolvastam, router vásárlás előtt állok és sikerült is a sok infó alapján választanom.
Asus RT-AC65P
Beszarás, hogy mennyi hasznos hsz van, úgyhogy hála még1x! :R :R :R
Egy D-Link DIR-860L-t fog váltani, remélem egy kicsit messzebbre elér majd a wifi és akkor tuti elégedett leszek :))

(#83136) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok! 40-50 között keresek most routert, amire fel tudnék tenni tomatot vagy openwrt-t, és viszonylag túrhető az n-es wiije. Van valami ajánlott ezekkel a paraméterekkel? Inkább az új felé hajlok, de azért használtat is megnézném, hogy milyenek vannak. Vendég háló a wifin előny, de nem kötelező. Torrentet ilyesmit kliens gépeken tolnám, USB sem muszáj rá, bár gondolom kell a firmware cserére a legtöbbnél. Egyedül alap funkciókon kívül talán VPN szervernek használnám, ha rá tudom heggeszteni valahogy a wireguard-ot, és elbírja a terhelést. Ezen kívül nagyobb részt azért veszem, hogy hálózatbiztonságot gyakoroljak rajta, de ha már veszek, akkor úgy vagyok vele, hogy legyen valami jó.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#83137) Gubek-Einste válasza inf3rno (#83136) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Asus AC65P megfelelő eszköz lehet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83138) TrueGooner


TrueGooner
aktív tag

Sziasztok!
Kapható Magyarországon olyan 5G LTE router, amely ki tudja hasznni az 5G adta sebességet, vagy ez még nagyon gyerek cipőben jár?

Ajánlanátok nekem megbízható, itthon is beszerezhető 5G Routereket?

Köszönöm!

(#83139) Soma01 válasza TrueGooner (#83138) üzenetére


Soma01
veterán

Ha az ára nem riaszt el, akkor [link] Azt nem tudom,hogy va e már itthon a boltokban.

(#83140) kutga válasza kutga (#83077) üzenetére


kutga
nagyúr

Próbaképpen rákötöttem a pc-re a fiók mélyén talált TP-LINK TL-WN821N sticket és eddig meglepően jól működik, azt is ki merem talán jelenteni, hogy erre a gépre elég is lesz.

Let the Zone take me if I am.

(#83141) TrueGooner válasza Soma01 (#83139) üzenetére


TrueGooner
aktív tag

Hát de, elriaszt. :DD Valszeg 4G lesz ebből. Azért is tettem fel a kérdést itt, mert minden bizonnyal több itt a hozzáértő. Én valamelyik nap egy másik routert találtam, az is Huawei volt, de még ennél is drágább. Úgy fest, az 5G routereknek jelenleg ez az ára.

4G-vel, véleményetek szerint mennyire lehetséges a Multiplayer játékok használata? Ahol albérletben élek, jelenleg sajnos csak mobilnettel tudom megoldani a dolgot, de 4G routerek legalább már 25.000 körül kaphatóak.

(#83142) Soma01 válasza TrueGooner (#83141) üzenetére


Soma01
veterán

Nagyban függ az adott cella terheltségétől. Akár jó is lehet. Nem tudom mi számít jónak, de nekem Debrecenből Budapestre 4G-n 18-as a pingem telefonról csúcsidőben. Debrecenen belül 15-ös.

(#83143) inf3rno válasza Gubek-Einste (#83137) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Lehet tudni, hogy ezekben az Asus-okban milyen chip van?

Buliban hasznos! =]

(#83144) Starchm válasza inf3rno (#83143) üzenetére


Starchm
őstag

(#83145) Intruder2k5 válasza inf3rno (#83143) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

(#83146) inf3rno válasza Starchm (#83144) üzenetére


inf3rno
nagyúr

+Intruder: Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#83147) lowzor válasza Intruder2k5 (#83145) üzenetére


lowzor
veterán

A Qualcomm IPQ4019 (717 MHz, 4 cores) ennél erősebb, ugye?

(#83148) Gubek-Einste válasza lowzor (#83147) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen értelemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83149) lowzor válasza Gubek-Einste (#83148) üzenetére


lowzor
veterán

CPU erőben például.
A Deco M5(2pack)-ben vagy 2db AC65p-ben gondolkozom, árban kb ugyanaz lenne.

[ Szerkesztve ]

(#83150) Soma01 válasza lowzor (#83149) üzenetére


Soma01
veterán

És az a két Asus tud Mesh hálózatot alkotni? Vagy ott más a neve? Nem valami aimesh? Vagy fast roaming? Nem. Roaming Assistant a neve. Vagy ezzel még nincs szakadás mentes váltás?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.