Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64701) MaCS_70 válasza oszy (#64699) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az N18u kezeli az 500 Mbps WAN-t -- a többi paraméterével kapcsolatban a Te egyéb igényeid a fontosak.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#64702) Gubek-Einste válasza killerjohn (#64700) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Környezet?
Ár?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64703) #58682368


#58682368
törölt tag

Sziasztok!

Tudnátok linkelni Linksys WRT54G routerhez firmware frissítés letöltési linket? Jelenleg a gyári van rajta, ami nagyon régi.

(#64704) Gubek-Einste válasza #58682368 (#64703) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Gyári kellene vagy custom?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64705) #58682368 válasza Gubek-Einste (#64704) üzenetére


#58682368
törölt tag

Mindegy, amelyiket ajánlod.

(#64706) Gubek-Einste válasza #58682368 (#64705) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Gyárit már valószínűleg nem találsz így marad a CFW, abból is Tomato-val lenne érdemes próbálkozni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64707) #58682368 válasza Gubek-Einste (#64706) üzenetére


#58682368
törölt tag

Nem értek hozzá.

(#64708) nepszter1 válasza Gubek-Einste (#64688) üzenetére


nepszter1
addikt

Marad a Xiaomi router, esetleg valami kínai stick nincs jó áron?

(#64709) oszy válasza MaCS_70 (#64701) üzenetére


oszy
veterán

Nincsen több igényem. És WLAN-t? Ez már azt nem tudja?

Szinte ÚJ Xiaomi légmosó E L A D Ó!

(#64710) MaCS_70 válasza oszy (#64709) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hogyne tudná! Ezt tartjuk a legjobb 2,4 GHz-es wifijű routernek.

Az otthoni felhasználásra szánt routerek szinte kivétel nélkül tartalmaznak AP-ot.

De Te csak az 500 Mbps-os WAN-t írtad feltételként. Ha megnézed az összefoglalót és belekeresel a topicba (csak egy kicsit), láthatod, hogy az N18 nagyon ajánlott típus, és azt is, hogy milyen igények szerint érdemes választani.

De a saját igényeidet kizárólag Te ismered. És nyilvánvalóan VANNAK igényeid, hiszen nem mindegy, hogy mire és milyen körülmények között használnád az eszközt.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#64711) killerjohn válasza Gubek-Einste (#64702) üzenetére


killerjohn
addikt

Egy szintes, 140nm családi ház, tégla, vastag falak.
Emögött kb 600nm telek, oda akarok egy külső falra szerelt APt.

Nem vagyok különösebben árérzékeny...

(#64712) dzsi23


dzsi23
addikt

Sziasztok! Munkahelyemen van egy ilyen router:
MikroTik RB1100AHx2 Router. Mit tud ez, amit egy átlagos otthoni router nem tud? És mi az, amit nem tud? Ha esetleg linkeltek egy leírást hasonló eszközökhöz, azt is köszönöm. :)

(#64713) MaCS_70 válasza dzsi23 (#64712) üzenetére


MaCS_70
félisten

A legalapvetőbb különbség:

Az egy sok eszközt kiszolgáló router. 2 GB memóriája van, amivel elég sok kapcsolatot, adatfolyamot tud kezelni, amire otthoni környezetben nemigen van szükség. Ehhez kapcsolódnak a szoftvere szolgáltatásai is, amikkel menedzselni is lehet az adatfolyamokat.
Ellenben nincs benne wifi. Arra úgyis egy csomó másik, menedzselt eszköz kell -- az irodában.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#64714) #19482368 válasza dzsi23 (#64712) üzenetére


#19482368
törölt tag

Az átlagos asztali router ami All in one eszköz, az mindent tud, de valójában semmit. Gyakorlatilag, inkább lehet nevezni internet megosztásra alkalmas eszköznek, mint routernek. Bár magát a routing feladatokat tökéletesen eltátják, és minimális beállítási lehetőségekkel rendelkeznek. Ha ezekre az eszközökre cfw telepítenek, akkor ezek a beállítási lehetőségek kapuja, picit jobban megnyílik.

MikroTik RB1100AHx2 Router
Általában vállalati környezetben szokták használni, bár nem ritka jelenség hogy lakossági környezetben is egyre többen használják, lakossági szinten azok az emberek, akik szeretnének valóban biztonságosan internetezni. Gyakorlatilag mindent tud, ami egy routertől elvárható. Kivétel a wifi, mert az nincs benne. De éppen ezért nem all in one eszköz, hanem router. Ha valaki 0 akar egy ilyenbe belevágni, csak akkor tegye, ha tud időt, energiát szentelni ennek az eszköznek a megfelelő beállítására, és működésének megértésre. Ha nem akarsz, saját károdon tanulni, lehetősége van, némi jutalék fejében különböző oktatásokon részt venni. Magyarországon tudtommal Kalapos László aki ebben élen jár, illetve jobban ismert oktató. Ez persze nem jelenti azt, hogy csak ő van. Rengeteg kiváló szakember áll rendelkezésre, természetesen különböző jutalékok fejében. Az árak a tananyagtól függ. Ennek legfőbb oka, hogy bár sokan használnak MikroTik eszközöket, mégis és legfőképp jelen esetben vállalati környezetben jobban elterjedt.

(#64715) Cirbolya_sen válasza killerjohn (#64711) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Szia

Mikrotik vagy Ubiquiti esetleg TP-Link központilag kezelt AP-kal jársz legjobban.

Cirbolya_sentinel

(#64716) oszy válasza MaCS_70 (#64710) üzenetére


oszy
veterán

Rendben! Köszi szépen! ;)

Szinte ÚJ Xiaomi légmosó E L A D Ó!

(#64717) gboszi


gboszi
senior tag

Üdv urak!
Otthoni felhasználásra szeretnék router a TP-Link1043 v3 helyett. Megadta magát, akadozik a wifi, nagyjából annyiért foglalkoznának vele, amennyiért inkább vennék egy másikat.

ASUS cuccokat ajánlottak nekem és látom hogy itt is van favorit. Uj max 20k, használt 10k a plafon.
Igény: gigabit lan, legyen duál (előre gondolkozok). Jelenleg gagyi adsl van, de ez 1-2 hónap és megváltozik, jön a T optikája, aminek a szerver szobájától 5 m-re (!!!) vagyok :)

Felmerült mint lehetőség: ASUS RT-AC53 AC750

De ha mondtok boltot, ami bestbuy akkor megnézem.
Köszi

"If you're good at something, never do it for free!"

(#64718) killerjohn válasza Cirbolya_sen (#64715) üzenetére


killerjohn
addikt

pont az a bajom, hogy az általam említett tplink APkat nem lehet kapni sehol. Vagy te más AP modellre gondolsz?

(#64719) Cirbolya_sen válasza killerjohn (#64718) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Budapesti nagykerekben biztosan elérhetőek /pl: Alphasonic, Ramiris/
Ránéztem, van náluk készleten.

TP-Link AC50 Hardveres Access Point vezérlő

TP-Link CAP1200 AC1200 vezérelhető Vezeték nélküli beltéri Access Point

Még csomagban is van :))

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#64720) killerjohn válasza Cirbolya_sen (#64719) üzenetére


killerjohn
addikt

Köszönöm!

Routerem van, miért kell 'access point vezérlő'? Azt hittem, rádugom a switchre az APket, beállítom mindenen a VLAN-t (meg az APken a wifivel kapcsolatos dolgokat), oszt' jónapot.

A CAP1200-at javasolnád a meglévő managed tplink switchem mellé, vagy egy ubit?

[ Szerkesztve ]

(#64721) Cirbolya_sen válasza killerjohn (#64720) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Ha van egy állandó gép, vagy QNAP, Synology NAS, akkor az Ubit javaslom és vezérelheted őket szoftverrel, ha nincs ilyen, akkor érdemes hw vezérlőt használni /könnyebb a dolga az embernek, éljen a lustaság :D/

A TP-linknek is van vezérlő szoftvere /olyan mint az Ubinak/, de az csak win pc-n megy, ám a hw vezérlő sem drága.

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#64722) killerjohn válasza Cirbolya_sen (#64721) üzenetére


killerjohn
addikt

Még mindig nem értem :( Van egy webes felülete, beállítom és kész, nem? Miért kell nekem egy külön gép ami állandóan megy hogy 'vezérelje'? :o Mit vezérel és miért kell állandóan mennie? Magától nem megy az AP? Nem kötekszem, de ez borzalmasan túlbonyolítottnak tűnik.

Egyébként lesz NAS, de a világ legdúrvább single point of failure-e lenne ha a NAS-om tönkremenetele esetén nincs mi 'vezérelje' a hálózatomat.

[ Szerkesztve ]

(#64723) Kronk


Kronk
őstag

Sziasztok,

Két irodát kéne összekössek, hogy az A irodában lévő nas-t lássa a B irodában lévő 3 gép is.
A irodában Linksys Wrt1900AC router van, B irodában egy telekomos csoda.
PPTP-re gondoltam, gondolom ez utóbbi nem tudja a PPTP kapcsolatot.
Tudtok olyan routert ajánlani, ami mind a két helyre jó, legyen benne wifi, és tudja a noip-s free dns-t, vagy bármilyen free dns-t tudjon használni.
Amúgy ez a PPTP úgy működik, hogy akkor mindenféle netezésre a B iroda az A iroda netét használja, vagy van külön PPOE és PPTP kapcsolat is a routerben? :Y
Köszönöm szépen előre is! :R

[ Szerkesztve ]

http://totesz.myminicity.com/

(#64724) Cirbolya_sen válasza killerjohn (#64722) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Persze, lehet az is, hogy beállítod és elfelejted, működni fog. Csak ha javítás vagy frissítés jön ki, vagy bővíted az AP-k számát, akkor kell a vezérlő program, vagy ha valami baj van, rosszalkodik valaki a WIFI-den.

Én is úgy voltam az elején, hogy nem kell állandó vezérlés, kertes házi környezetben minek is, aztán ahogy jöttek a wifi hálózatok, és lassult az én rendszerem, rá kellett jönnöm, hogy néznem kell a történéseket, hogy ne szívjak feleslegesen órákat, mert a hiba a környezetből fakad.

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#64725) doit válasza Gubek-Einste (#64697) üzenetére


doit
csendes tag

Köszi, körülnézek az oldalukon.

(#64726) Gubek-Einste válasza nepszter1 (#64708) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Sajnos azt nem tudok mondani.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64727) Gubek-Einste válasza killerjohn (#64711) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ekkora területre egyetlen eszköz nem lesz elég.
Van valamilyen oszlop amire fel lehetne szerelni az eszközöket?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64728) Gubek-Einste válasza gboszi (#64717) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az Asus AC53 ahogyan az összes AC750-es eszköz nem ajánlott a gyenge 5 GHz-s wifi képesség (433 Mbps) miatt, valamint az ilyen eszközök között gyakori a 100-as portok is és hardveresen sem olyanok mint a "nagyobb" testvéreik, valamint CFW ellátottságuk sem gyakori.

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Ajánlott típusok 20k-s határral:
Csak 2,4 GHz-s wifi-vel: Asus N18U vagy TP-Link 1043N (panelos/társasházi környezetben a 2,4 GHz-s sáv telítettsége okán nem annyira ideális)
Külföldi rendeléssel: Xiaomi Mi Router 3G (kínai menüvel)

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64729) Gubek-Einste válasza Kronk (#64723) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

PPTP helyett inkább OpenVPN-t használjál.

Miért veszel a másik irodába is egy Linksys WEóRT1900AC-t?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64730) killerjohn válasza Gubek-Einste (#64727) üzenetére


killerjohn
addikt

a telek oldalában végig egy melléképület húzódik 30 méter hosszan, és azon tervezem eltenni félúton az APt. Tehát egy 20*30 méteres területnek kb a szélén, középen lenne. A kertben logikus hogy nem 30MB/sec letöltést akarok, csak egy stabil pár megát, zene/youtube lejátszásra, netezésre.

(#64731) Gubek-Einste válasza killerjohn (#64730) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A gond nem a sebesség, hanem, hogy ilyen környezetben több eszköz kellene, pl 2 darab 90°-os szektor antennával szerelt AP már jó lehetne.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64732) killerjohn válasza Gubek-Einste (#64731) üzenetére


killerjohn
addikt

ilyenből van tplink?

(#64733) Gubek-Einste válasza killerjohn (#64732) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Van, WBS210 AP és TL-ANT2415MS antenna.
Más gyártóknál is érdemes lenne körül nézni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64734) killerjohn válasza Gubek-Einste (#64733) üzenetére


killerjohn
addikt

Remélem hogy ugyanarról beszélünk. Ez egy 20*30-as kert. A szektor antennához meg valami 5km-t írnak...

Lassan kezdem úgy érezni hogy azt sugalljátok hogy fél milla alatt nem lehet otthonra 'rendes' wifit csinálni :(

egyébként az EAP jóval jobb ár/értékűnek tűnik de ott is valami állandóan futó gépről magyaráznak :(((

[ Szerkesztve ]

(#64735) Borisz76


Borisz76
veterán

Sziasztok.

Létezik olyan weboldal ahol a routereket tesztelték , hogy az usb-n rádugott NTSF fájlrendszerű merevlemezeket milyen gyorsan tudja írni és olvasni ?

Csak kíváncsi lennék , hogy mennyit fejlődtek ezek a hálózati eszközök ilyen téren.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#64736) Multibit válasza Borisz76 (#64735) üzenetére


Multibit
veterán

Létezik. Smallnetbuilder. Korrekt routertesztjeik vannak. Mindent megvizsgálnak a tesztalanyon, így - ha USB-s - a háttértár kezelési sebességet is.

(#64737) Gubek-Einste válasza killerjohn (#64734) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Te melyik eszközt is nézted ki eredetileg?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64738) bluemirage válasza killerjohn (#64730) üzenetére


bluemirage
őstag

Sima 2,4Ghz-es, ámde kábellel összekötött gigabit-es eszközzel (AP üzemmódra álltíva) meg lehet oldani, ha az eszköz nem a melléképületben van, hanem a külső falán (időjárás? -15 / +35?). Ez esetben már egy eszköz is lefed szabad térben egy 20x30-as területet. Az új TP-Link 1043ND vagy Asus N18U. Ha a melléképületben lesz és a téglafon át kell próbálkozni kifele, akkor előbb 1 eszközzel indíts, de lehet, hogy kettő fog kelleni és így egy olcsó Switch is kell majd a melléképületbe.

Meliora sunt bono inimica

(#64739) Gubek-Einste válasza bluemirage (#64738) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Beltéri eszközzel nem tervezünk kültéri lefedettséget!

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64740) MaCS_70 válasza Kronk (#64723) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha már VPN, akkor szerintem is OpenVPN.

De ha a routerekkel egyébként elégedettek vagytok, akkor jó tudni, hogy a VPN nem csak a routeren futhat, hanem akár a NAS-on is (meg kell nézni, hogy a Tiétekre van-e), illetve egy(-egy) Raspberry is bevethető erre a célra.

A PPTP-t nem ismerem, de az OpenVPN-en beállítható, hogy a netforgalmat is a másik egységtől kapja, így kintről az egész hálózat egy egységnek látszik.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#64741) Kronk válasza Gubek-Einste (#64729) üzenetére


Kronk
őstag

Nem tudom mit vegyek, ez a kérdés, hogy a WRT1900AC tudja-e a pptp servert, illetve a másik irodába mit vegyek, kell két ugyan olyan router, vagy teljesen mindegy, csak tudják a protokollt.
Melyik router tud openvpn szervert és klienst?
Mivel jobb mint a pptp?

http://totesz.myminicity.com/

(#64742) Jocikablack válasza bluemirage (#64552) üzenetére


Jocikablack
tag

Szia!
Megjött az Asus N18U. Stabilitási szempontból, melyiket érdemes ap-be tenni? Az N18-at, vagy az AC1200?
Elég a 600 mbit is, de az stabil legyen. Wifi szempontjából is elég az 1 csatorna( kb 3 jel van a környezetemben). Sajnos nem tartom túl stabilnak az ac1200-at. Az asust meg nem ismerem..

(#64743) Borisz76 válasza Multibit (#64736) üzenetére


Borisz76
veterán

:R Remek oldal!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#64744) Sanyi1984p válasza Jocikablack (#64742) üzenetére


Sanyi1984p
újonc

Az N18 AP-ként eléggé gyenge. Legalábbis a gyári firmware nem igazán tudja kezelni a helyzetet. A szülői felügyelet például eltűnik ha AP-ként használod... Tomatoval lehet, hogy jó AP-ként is.

(#64745) xkraiusx


xkraiusx
tag

Ha lehet ne OpenVPN-t használjatok, baromi lassú!
Softether sokkal jobb, VPN szervert üzemeltetek, tapasztalatból mondom.
(ez csak a személyes véleményem)

(#64746) nepszter1


nepszter1
addikt

TP-Link 1043N hol találok? Csak TP-Link 1043ND találok

(#64747) sony309 válasza nepszter1 (#64746) üzenetére


sony309
őstag

Mostanában már csak 1043N-t találtam, azon fix az antenna és nincs USB.
Bár az Arukereső csak ND-t dob ki, de telefonáltam és kiderült, hogy 1043N. Vagy nekem nem volt szerencsém.

S3x, hifi & rock and roll

(#64748) .:GoliBali:.


.:GoliBali:.
aktív tag

Sziasztok,

Visszaolvasva a forumon nem tudtam teljesen eldönteni, hogy mi is lenne a legjobb, így a tanácsotokat kérném.

Adott lenne egy hálózat ~16 végponttal, 2 AP-val. Erre szeretnék egy gigabites hálót összerakni. Annyi már megvan, hogy Router+24-es switch combot vennék, ahol mind a kettő tudja a gigabitet. Viszont itt felmerül a kérdés, hogy melyik routert, switch-et ajánlanátok?
TP-linkeket nézegettem első körben, mivel áruk elég kedvező, ott is switchből ezt néztem ki:
- TL-SG1024, ill TL-SG1024D

Viszont routerből nem tudom melyik lenne jó. Jó lenne ha AP-kkal jól együtt tudna dolgozni, illetve ha esetleg az AP-kat tudná managelni. Ezen felül a routernek nem fontos hogy WIFI-je legyen(gondolom ez manapság már inkább drágább dolog :) Illetve ha esetleg támogatják a PoE-t az még egy pozitívum.

Szóval milyen routert és AP-t ajánlotok egy 16+-os otthoni gigabites hálózathoz, ami akár PoE-t is tud, és jól együtt tudnak dolgozni. (és nem fagynak le a tényleges gigabites használattól)

#!/bin/perl -sp0777i<X+d*lMLa^*lN%0]dsXx++lMlN/dsM0<j]dsj $/= unpack( 'H*' , $_ ); $_ = `echo 16dio\U$k"SK$/SM$n\EsN0p[lN*1 lK[d2%Sa2/d0$^Ixp"|dc`;s/\W//g;$_=pack('H*',/((..)*)$/)

(#64749) rekop válasza .:GoliBali:. (#64748) üzenetére


rekop
senior tag

Én ezeket ajánlanám(majdnem ugyanez az összeállítás van otthon nekem is):
Switch-ből inkább a SG1024DE-t tenném, ez már tud vlan kezelést, igmp snooping-ot, Link Aggregation-t, amik jól jöhetnek majd a későbbiekben.
Routerből Ubiquiti Er-lite3, AP-k ből pedig Unifi Ac-lite, és hozzá a vezérlő UCK.

(#64750) amstro555


amstro555
tag

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni! Iszonyatosan túlterhelt nálunk a wifi, legalább 30 routert látok. Lassan az 5GHz is benépesedik. Arra lennék kíváncsi, hogy ha lejjebb venné minden szomszéd a routerének a sugárzási teljesítményét, akkor elképzelhető, hogy mindenkinek gyorsabb lenne? Hiszen akkor kevésbé zavarnák egymást az eszközök...
Vagy sok routert rakjak a lakásba és én állítsam kis teljesítményre őket?

(Már levettem 20 MHz-re, kerestem szabad csatornát 2 üres szomszédos csatornával, de ez sem segített. A lakás 150 nm-es, régi polgári, nagy belmagasság, tégla, vastag falak.)

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.