Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) xrvman válasza Rosep (#300) üzenetére


xrvman
őstag

OK megrendelve immár, s egy [link] is, hogy nagyjából miben tud többet az elődjénél.

(#302) Rosep válasza xrvman (#301) üzenetére


Rosep
senior tag

Reméljük beszámolsz nekünk majd róla.
Kíváncsi vagyok a torrent kliensére.

(#303) veze


veze
őstag

nekem pénteken jön a zyxel nsa-210 :)

(#304) laposkutya


laposkutya
csendes tag

Üdv Mindenki!

Lenne egy viszonylag aktuális kérdésem/elméleti problémám:

Előre is elnézést mert ez a topic már tartalmaz itt ott válszdarabkákat, de így egyben nem tartalmazza a szükséges infókat!

Tervbe vettem egy energiatakarékos, viszonylag nagy tárhely-kapacitással rendelkező "nas" házi készítését, amelynek technikai részletei nagyban hasonlóak lesznek ehhez:
[link]

a technika és az építés nem okoz gondot, ám hogy milyen oprendszert és milyen megosztási módon használjak az már némi fejtörést okozott!

Az alapvető elképzelés:

szeretném file/torrent/nyomtató megosztásra használni,(7/24)
szeretném akár távolról elérni akár vpn, akár ftp eléréssel

maga az eszköz egy upc fiberpower 15 neten illetve egy dlink 524 router alatt 2-3 gép társaságában lenne.

előzetesen próbálkoztam hállózat építéssel tesztelés céljából, mind ftp mind vpn segítségével, ám a belső hálón kívülre nem jutottam!

Kérdéseim:
Milyen OP?(célszerűen win 7 mivel az van a többi gépen is)
Milyen megosztás?Illetve hogyan?
Router megfelelő-e?Ha igen beállítások?

Köszönöm előre is!

(#305) laposkutya válasza veze (#292) üzenetére


laposkutya
csendes tag

Üdv!

Használtam, nagyon jó kis nas a maga kategóriájában!
Egyedüli gondom vele a "kicsi" winyókapacitása és hogy kizárólag raid 1 funkciót kezel!
ezért is akarok sajátot építeni!

(#306) Rosep válasza laposkutya (#304) üzenetére


Rosep
senior tag

Az a csávó a linken nem tudja, hogy így nem szabad vinyókat használni? :)

(#307) veze válasza laposkutya (#304) üzenetére


veze
őstag

én tegnap este probaképp összedobtam egy régesrégi cuccot (P-II celeron 500 MHz, 386MB RAM s3trio videokartyaval) feltettem rá a FreeNAS v.0.7.2.5543 -t innen tudod leszedni a neked megfelelö verziot, van 32 és 64 bites is. screenshots-kat is láthatsz rola, és telepítés után, már egy másik gép böngészőjéből át tudod állítani magyar nyelvűre is.
Itt (freenas.org) elég részletes dokumentaciot is találsz hozzá.
OS-t tekintve linux alapu, de ez teljesen mindegy, telepités utan nem kell már se monitor se bill se egér.. be lehet tenni valami asztal alá.. a konfigurálás és kezelése már egy másik gépröl, böngészöböl (akár windows is) lemezkezelésnél fel kell mountolni a vinyot ahol pl az adatokat tárolod, vagy ahova letöltesz stb, de ez már lehet FAT32 vagy NTFS is. FTP-vel lehet elérni, szintén bármilyen gépröl. de ha ez egy külsö usb-s rackban van, akkor leválasztás után, átdugva egy másik gépbe közvetlenül is lehet másolni
ki fogom probalni egy erösebb gépen is bár ezen a konfigon is a telepités utáni alapállás 7-10% -ot terhelte a cpu-t és a memóriakihasznaltsagot.. egy lidles fogyasztásmérő kütyüvel mérve, elég baratsagos volt a felvett teljesítménye is ( egy vinyóval)
be kellett állítani a routert, a freenas ip címét, DNS-t.
bár sokmindent nem probáltam ki a képességei közül,csak néztem, most nem is ez volt a célom vele, hanem az hogy felállt és müködött .egy ilyen vason is :C
a többi már csak finomhangolás

(#308) laposkutya válasza Rosep (#306) üzenetére


laposkutya
csendes tag

szerelésnél döglött winyót használt, az éleseket csak később rakta bele!!!

(#309) laposkutya válasza veze (#307) üzenetére


laposkutya
csendes tag

Kösz!
Nos én is hasonlóképpen terveztem, csak mivel én inkább a hardware részhez értek, inkább megkérdeztem.

(#310) Billu


Billu
aktív tag

Hali!
Én egy Buffalo LS-XHL nas-t vettem a napokban.
Ebay-n kb. 20k alatt beszerezhető. (lemez nélkül)
Mivel nem tartalmazott lemezt ezért az firmware-t nekem kellett feltelepíteni. Az eladótól kapott linken minden leírás, program megtalálható volt.
A nas 1.2GHz-es procival, 256MB memóriával rendelkezik.
Közvetlen a számítógépre kötve 31MB/s tudtam rá másolni.
Link
Link

Árgép.

[ Szerkesztve ]

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=billu

(#311) veze


veze
őstag

hmm, egy kicsit elakadtam..
beüzemeltem a zyxel nsa-210-et, linksys wrt54gl router mögött van, kapott fix IP-t, be lett állitva az átjáró, a DNS-ek.. torrent müködik rendesen, tölt is, seedel is, már korabban letöltött anyagot is be lehet állítani seedbe, az is ok. belsö hálózatból elérem az ftp-t is, a NAS-t is.
a netröl azonban nem tudom elérni..fix a netes IP-m tehát tudom. de van beállitva a routerbe dyndns is, mert kb 2 havonta egyszer változik az IP-m mégis..
a router admin felületét elé is érem minden tovabbi nélkül bárhonnan, de a nas-t nem.. betettem a ruterben DMZ-be a NAS IP-jét, akkor sem..
probaltam így:
http://router dyndns cime/ NAS IP cime
http://router dyndns cime/ nas neve
be is jön egy login ablak, a router jelszavat fogadja el. nem a NAS-t, aztan a router admin felülete jelenik meg, de nem normális módon, csak mintha egy szétesett doc. fájl lenne :Y
ftp-be meg ezt probáltam, szintén sikertelenül
http://router dyndns cime/ NAS IP cime:port

belsö hálóból akar a nevére akar az IP cimére bejön
milyen szabályokat követve kellene pontosan és mit beirnom hogy elérjem egy böngészöből , illetve ftp ből?

[ Szerkesztve ]

(#312) Alex91 válasza veze (#311) üzenetére


Alex91
félisten

Router-t kellene nezni szerintem...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#313) Rosep válasza veze (#311) üzenetére


Rosep
senior tag

Én is így vagyok. Elérem kintről a routert, a torrent felülelet, de magát a NAS-t nem. Ha megvan a megoldás oszd meg velünk légyszíves. :)
Ja és nekem pedig be van állítva portforwardra a NAS webes portja (9000), de mégse.

[ Szerkesztve ]

(#314) hati válasza veze (#307) üzenetére


hati
addikt

Mi jelent az "elég baratsagos volt a felvett teljesítménye is"?

(#315) Billu válasza veze (#311) üzenetére


Billu
aktív tag

Hali!
Mivel mind a két eszköz a 80-as portra van beállítva ezért a Nas-t így kívülről nem is fogod elérni. Át kell állítana a nas http portját pl. 8080-ra, és a router-ban is erre a portra az átirányítást. 8080---->8080
Kívülről így tudnád elérni:
http://router.dyndns.org:8080
http://xx.xx.xx.xx:8080

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=billu

(#316) Rosep válasza Billu (#315) üzenetére


Rosep
senior tag

Nekem 9000-en van.

(#317) daniel001


daniel001
csendes tag

Sziasztok!

A QNAP TS 110 nas.rol mi a velemenyetek? van tapasztalatok vele kapcsolatban?
Mi az amit ajanlatok, mi az amit nem? olyan 40-60, max 80 ezret szannak ra + a HDD.

Elore is koszonom a segitsegeteket!

(#318) ^Clown


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok! Egy Linksys WRT610N routert szeretnék összelőni egy külső 2,5"-os HDD-vel, de nem akar összejönni. Van esetleg valakinek tapasztalata?

Azt sejtem előre, hogy elég lassú lesz, de amire kell, arra tökéletes (lenne, ha sikerülne összelőni). Próbáltam egy sima pendrive-ot is megosztani rajta, de az sem ment. Előre is köszi az ötleteket!

Saját topikja halott, azért jöttem ide.

(#319) Alex91 válasza ^Clown (#318) üzenetére


Alex91
félisten

Amilyen fajlrendszer van a HDD-n azt a router tamogatja?

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#320) ^Clown válasza Alex91 (#319) üzenetére


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Utánanézek! Elvileg támogatnia kéne az NTFS-t... :R

(#321) Alex91 válasza ^Clown (#320) üzenetére


Alex91
félisten

De az is lehet, hogy nem ad neki eleg kakaot, es nem porog fel a HDD...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#322) ^Clown válasza Alex91 (#321) üzenetére


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Felpörög, az tuti, mivel a router kezelőfelületén látszik a HDD.

(#323) veze válasza hati (#314) üzenetére


veze
őstag

ez azt jelenti (ha a teljesítménymérönek hinni lehet, de más fogyasztokkal kiprobálva jónak tünt) hogy az 500 Mhz proci egy vinyoval és joforman semmi más nincs benne.. 30-35 W körül ingadozott..
a P-III-as 1,4Ghz es proci 2x256 Mb ram modullal egy vinyoval 65 W..
core2 3db vinyóval, 4 RAM modul és gtx460vga-val netezés közben 115-125 W, ha a vga jatékra van fogva felugrik 270W-ra :Y

(#324) hati válasza veze (#323) üzenetére


hati
addikt

30W? én vmi jóval kisebbre számítottam.
Nekem C2D (alulfeszelve), 4GB ram, SSD, idle 48W..

(#325) veze válasza hati (#324) üzenetére


veze
őstag

még dolgozok rajta... kiveszem a dvd romot stb, de most a tápja behalt :) az se maid darab volt.. utana csinalok majd másik mérést, kisflopyt is kiveszem asse kell bele

(#326) veze válasza Rosep (#313) üzenetére


veze
őstag

megoldodtak a gondjaim.
elérem mostmár mindenhogy a nas-t..tesztelve is van
a router volt a hunyo, nem müködött rendesen a port forward..
frissitettem rajta firmware-t és egyböl megjavult :)
Billu: köszönöm a segítséget neked is, valóban igy tudom elérni

(#327) Rosep válasza veze (#326) üzenetére


Rosep
senior tag

Nekem a legfrissebb van fenn, de nem megy... :(
Milyen routered is van?

(#328) veze válasza Rosep (#327) üzenetére


veze
őstag

router: linksys wrt54gl v1.1 és dd-wrt firmware. v24-sp2 10/10/09
Ez a legutolso kiadott stabil verzio hozzá, van beta ujabb de azt nem tettem fel
Esetleg arra figyelj hogy ha olyan helyről probálod elérni (pl melohely) ahol a tüzfal nem engedi ki. ez is lehet oka a sikertelenségnek

(#329) veze


veze
őstag

arrol tudtok valamit hogy általában egy cégnél ahol minden proxy mögött van, milyen portok vannak alapbol nyitva?
a 80 és a 21 biztos (lagalabbis nálunk) mi más lehet még ami általános? a 8080 az pl nincs, legalabbis azon nem müködik, vagy igen csak azt https:// ként?

(#330) xrvman


xrvman
őstag

Megvan a DNS-320 és máris egy érdekesség. Az egyik HDD-t nem látja, bármelyik oldalra is teszem. Ha azt kiveszem és a régi külső házba beteszem, akkor ott látszódik a lemezkezelőnél.
Valami tipp?

[ Szerkesztve ]

(#331) xrvman válasza xrvman (#330) üzenetére


xrvman
őstag

Mivel már nem tudom szerkeszteni:

Visszatettem a NASba 5 perc után és most látja. A fene se érti ezt.

Ugyanis úgy kezdtem az egészet, hogy először egyenként tettem bele egy külső házba és ellenőriztem a SMART adatokat, és a hogy nincs e szektorhiba. Akkor mind a kettőt látta a windows lemezkezelője, ill a HD Sentinel. Betettem a NASba ott csak egy volt, felcseréltem ugyanúgy az az 1 sorszám stimt. Azt amit nem látott, önmagában is betettem, semmi. Kivettem, vissza a külső házba, ott okés. Írtam a fórumra, keresgéltem a neten és utána visszatettem és most jó mind a kettő.

(#332) veze


veze
őstag

probaképp feltettem ezt egy P-III-ra, és remekül müködik :C
freenas

(#333) keyman


keyman
tag

Sziasztok!!!!
Volna egy kérdésem hozzátok!
Van egy Plextor PX-Nas500L itthon.
http://www.plextor-digital.com/index.php/en/Network-Attached-Storage/px-nas500l.html

A legfrissebb firmware van feltelepítve!
A masina tökéletesen működik, de azért egy kis problémám mégis adodott.
A nas Bit Tornádó-t futtat kliensként, viszont az oldal ahonnan letöltök nem támogatja ezt a klienst. :(
A staf közölte próbáljak frissiteni pl:, r torrentre pffff...azt se tudtam, hogy van ilyen :)
Tudna nekem valaki segíteni abban hogyan tudnék a nas-on klienst frissíteni????
Várom a válszotokat!!!!

Előre is köszönöm!

A jómodor nem szégyen!

(#334) veze válasza keyman (#333) üzenetére


veze
őstag

rtorrent alapu kliens pl a libtorrent, Deluge, Transmission
nekem Zyxel nsa210 NAS van, abban libtorrent kliens van de szeretetm volna feltenni mellé a Tramsmissiont is. Sikerült is feltennem rá a Transmission 2.13-at de a siker csak félsiker mert nem tudom elérni rajta.
Mivel linux alapokon van a tied is, lehet hogy egy ffpstick-et készitve (pendrivera) arrol be tudod bootoltani a NAS-t és telnettel bekapcsolni az SSH-t, majd ssh-n keresztül parancssorbol feltölteni rá a klienst. Én ezt meg is csináltam, de egyelöre elakadtam ott hogy a felrakott transmissiont hogy érem el.. Annyival jobb helyzetben vagyok hogy az én kliensem támogatott a trackereken többnyire (amik nekem számítanak..)

letöltöd az ffpstick zipet (FFPStick-2010-12-21.zip) innen

egy pendrivot üresen FAT32-re formázol és a zip fájlt kicsomagolod rá, utána berakod a NAS -ba majd reboot. be fog tölteni a pendrivrol. (legyen fix IP cime az NAS-nak, ez kell majd a telnet progihoz belépni)
elinditom a telnet programot , na nincs akkor leszedsz innen (putty) beirod a NAS IP jét (portot hagyod amit felkínál) és legyen telnet modban, (pont a Telnet elött) majd OK!
megkapod a parancssort, oda beirod

chmod a+x /ffp/start/sshd.sh
/ffp/start/sshd.sh start

(Az első sor futtathatóvá teszi az állományt, a második pedig futtatja a start paraméterrel ellátva - ez indítja el az SSH-szolgáltatást.)
Ezután eléred SSH-n keresztül az eszközt.
bejelentkezel: root/root login -el, ne user -ként, mert azzal nem tudsz telepiteni!

itt olvasgass utána:
FFPstick
fun plug parancssor

a transmission 2.13 -at ezzel a parancssal (és innen) tudod majd letölteni (ssh)
wget http://kylek.is-a-geek.org:31337/files/Transmission-2.13-1.tgz
ez egy élő link, én is innen tudtam

nekem sikerült telepíteni, a meghajto mountolásnál akadok el, egyelőre nem tudom elérni..
másik megoldás ha egy régi gépre telepítesz egy freenas-t, abban transmission van alapbol és jol is müködik, ezt meg eladod valakinek... :))

[ Szerkesztve ]

(#335) Stukker1987


Stukker1987
senior tag

Sziasztok!

Helyzetjelentés:
Synology DS210j

Update megtörtént 3.0-ás DSM-re 2.2-ről
Egyszerű volt, gyakorlatilag mindent megoldott maga!

Torrentklienset megtanultam használni :D Megy a le és feltöltés is! A sebességével is elégedett vagyok! Ugyanazt tudja mint a notimon a utorrent...
Érdemes a letöltött torrent fájlt megadni neki betallózva vagy behúzva és úgy tuti működik!

Hangja gyakorlatilag a vinyónak van miközben dolgozik, a NAS ventije számomra nem feltűnő soha! 39-40C körül alakul a hőmérséklete zárt helyen, fűtött helyiségben.

Egyetlen dolog kérdés számomra! Miért olyan veszett lassú a másolás róla/rá? Ez kb 2MB/sec!!!
Jó lenne ha tudnátok valami tippet adni!

Köszi!

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#336) Alex91 válasza Stukker1987 (#335) üzenetére


Alex91
félisten

Torrentklienset megtanultam használni

Gondoltam, hogy veled van a baj :DD!

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#337) Cyrin válasza Stukker1987 (#335) üzenetére


Cyrin
addikt

mivel másolsz rá? milyen gépről? wifin vagy kábelen? router vagy swich van? milyen?

(#338) Stukker1987 válasza Alex91 (#336) üzenetére


Stukker1987
senior tag

TE is vicces gyarek vagy :D

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#339) Stukker1987 válasza Cyrin (#337) üzenetére


Stukker1987
senior tag

Total commander v simán vinfosból!

Routerre kábellel megy a NAS és a notim pedig wifisen ugyanazon cuccra. 54 mbps TPlink.

Pedig elvileg a sávszél megvan,mert egy 1080p-s filmet le tudok akadásmentesen játszani...

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#340) Cyrin válasza Stukker1987 (#339) üzenetére


Cyrin
addikt

akkor ilyen alacsony, ha a wifi jel akadálypályákon megy keresztül mire odaér a notihoz. ez esetben símán lehet 2 is, nálam az egyik eldugott nettop gép max 3-4-el másol róla, mondjuk ez n-es kapcsolat...
kábellel próbáltad már?

[ Szerkesztve ]

(#341) Stukker1987 válasza Cyrin (#340) üzenetére


Stukker1987
senior tag

ez biztos nem jó tipp nekem mert kb 1.5 méterre vagyok a routertől, közöttünk pedig semmi..

kábellel még nem próbáltam,de majd mindjárt :K

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#342) Stukker1987 válasza Cyrin (#340) üzenetére


Stukker1987
senior tag

Kábellel 10-11Mega a sebesség. Durva különbség :(((

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#343) Cyrin válasza Stukker1987 (#342) üzenetére


Cyrin
addikt

namost nekem 9 mega körül van egy n-es netbookkal n-es routerrel, szóval kezdhetsz gyűjteni, ha többet akarsz :D

(#344) Stukker1987 válasza Cyrin (#343) üzenetére


Stukker1987
senior tag

Csak ezért most nem szívesen cserélnék!

MAx ha szaggatni fog wifin keresztül egy film lejátszása!

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#345) Cyrin válasza Stukker1987 (#344) üzenetére


Cyrin
addikt

egyébként gigabites hálón az a 10-11 is jóval több lenne...nálam felfelé 38 MB/s, lefelé ritkán szoktam másolni, de akkor 60 körüli...
szóval nem a NAS a szűk keresztmetszet

(#346) Alex91 válasza Cyrin (#345) üzenetére


Alex91
félisten

Ja, mert 100-asnak ez 10-11 MB/s a vege :).

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#347) Stukker1987 válasza Cyrin (#345) üzenetére


Stukker1987
senior tag

vágom h a router a gyenge pont de azt a 10-11 megát azt hittem h hozni fogja

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#348) veze válasza Alex91 (#346) üzenetére


veze
őstag

nekem a zyxel nél is 10-11 mega a sebesség kábelen..100-as hálózaton..
ha gigabites switchbe dugnam nem 100-as ba ami most van.. akkor felmenne 30-40-re?
ez azé kérdés mert most készülök a kölcsön switch helyett venni és van 100-as és gigabites is.. ez utobbi kb dupla árért..
igaz hogy a routerem 100-as de a belsö háló meg a switch a router elött van, a gépek meg a NAS is abba van dugva (az meg a routerbe) tehát ami nem kifele menö mozgatás az nem kell hogy a routeren átmenjen csak gép - switch - NAS
szoval? akkor 100-as helyett gigabites switch? (a pc ben is gigabites a hálókartya..

(#349) Billu válasza Stukker1987 (#347) üzenetére


Billu
aktív tag

[link]

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=billu

(#350) Alex91 válasza veze (#348) üzenetére


Alex91
félisten

En mar csak gigabitest vennek! (Mondjuk nem biztos, hogy felmegy addig, fugg attol is, hogy a NAS milyen gyors.)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.