Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Feeling


Feeling
tag

Megkertek h nezzek picit utana h milyen szerverigenye van a kovetkezonek, megkerdeztem tobb IT szakembert, de mindenki mast mondott
elore koszonok minden valaszt h milyen eros szerver kell a kovetkezokhoz:

kb 50 kliensnek MAIL szerver
web szerver
es MS exchange szinten 50 kliensnek

szemelyszerint en AMDs vagyok, de az Intel feltetelek is erdekelnek

tehat mennyi RAM; hany/milyen proci es SCSI 320@RAID 5 eleg???


elore is koszonom

-; Life is a game in sudden death mode ;-

(#2) Sixkiller6 válasza Feeling (#1) üzenetére


Sixkiller6
őstag

mail szerver, web szerver: nem kell szinte semmit extra. nálunk (egy középsuliban) egy p3-ason van egy freebsd az a web és mail szerver, asszem fél giga rammal, és vmi 2 db scsi vinyóval. természetesen raidről szó sincs
exchange már más tészta, de abban nem tudok konkrét dolgot mondani.

- no es importante -

(#3) norbiphu válasza Feeling (#1) üzenetére


norbiphu
senior tag

Ehhez a felhasznaláshoz nem kell izmos szerver.Meg szerintem RAID se kell elég sima SCSI vinyó.
Milyen árban gondolkosz?

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#4) Feeling


Feeling
tag

kerdeztem olyan embereket, akik ezzel foglalkoznak. ok dual .3.06os XEONt akartak vetetni 2 GB rammal es 3 ultra320 SCSI @ RAID 5tel. igazan el lehet menni 1 millióig, de szorni nem kell a penzt...mivel most csak kb 20-25 embernek lenne a gep, de gyorsan noni fog az alkalmazottak szama (kb 50-60ra), jo lenne pl egy dual lap egy procival aztan kesobb bovitheto egy ujabb procival...
ha szukseg van ra

[Szerkesztve]

-; Life is a game in sudden death mode ;-

(#5) WuDu


WuDu
tag

210 főt kiszolgáló mail szervernek mi egy 500 MHz / 256 Ram konfigot alitottunk be, igaz, nem hardkór felhasználás, hanem csak napi 50 - 60 levélforgalom mellett.
Webszervert ugyancsak erre a configra raktuk és simán elzakatol... ( ha a webszerver proxy-szerver is lesz egyben, akkor azért min. 900 MHz / 512 Ram )

Szal leginkább meg kell nézni, hogy exchangere mit ajánl MS és aszerint dönteni.

RAID: Szerintem inkább adatbiztonság miatt kellene, ha a userek a szerverre dolgoznak...

[Szerkesztve]

(#6) norbiphu válasza Feeling (#4) üzenetére


norbiphu
senior tag

Nem kell ehhez dual Xeon, meg nem kell 2 GB RAM se. Egy Xeon is sok lenne hozzá, szerintem egy sima P4 is megállja a helyét ilyen feladatokra.

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#7) Sixkiller6 válasza Feeling (#4) üzenetére


Sixkiller6
őstag

ez totál mellébeszélés... és azt nem akarták, h tőlük vedd meg a cuccot?
teljesen irreális az ekkora vas

- no es importante -

(#8) Feeling


Feeling
tag

akkor megis milyen rendszert ajanlotok minimumnak 50 userhez?

-; Life is a game in sudden death mode ;-

(#9) Sixkiller6 válasza Feeling (#8) üzenetére


Sixkiller6
őstag

mondtunk itt már tippeket, egy egyszerű, bőven nem top-kategóriájú pc bőven megteszi, scsi vinyóva, adatbiztonság miatt raid mirroring, 512 memóriával (de szvsz 256tal ua jól elmenne)
excange-hez még mindig nem tudok hozzászólni erőforrásügyileg, de tuti h ott sem a proci a lényeg, hanem a minél több ram

- no es importante -

(#10) norbiphu válasza Feeling (#8) üzenetére


norbiphu
senior tag

Bővebben: link

HP ProLiant szerverek. A feladatokhoz amikhez felsoroltál azokhoz elég ezek közül vmelyik szerintem. Mivel látom keret van rá :) ezért az utolsó lenne jó, és akkor később még növekedhet is az user szám bővítés nélkül.

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#11) norbiphu válasza norbiphu (#10) üzenetére


norbiphu
senior tag

Látom rossz linket adtam meg. :B

Ez már jó lesz elvileg: Bővebben: link

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#12) aurum válasza Feeling (#1) üzenetére


aurum
senior tag

mail/web p1-100Mhz +128Mb ram raid csak akkor ha adatbiztonsag fontos.

az exchange resz passz.

I fuck the corner of your mouth, my dear Alexander!!

(#13) norbiphu válasza aurum (#12) üzenetére


norbiphu
senior tag

De ha van rá max 1 milla akkor nem csak nem fog P1et venni. :)

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#14) norbiphu


norbiphu
senior tag

A 2003as Exchange Server igényei:

Proci: Intel Pentium or compatible 133-megahertz (MHz)
Memória: 256 megabytes (MB) of RAM

Itt a részletes leírás, meg az ajánlott konfiguráció is : Bővebben: link

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#15) Rez_Grof válasza Feeling (#8) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Szvsz:

P4 2.8 proc
1Gb ram
2 scsi vinyó (raid mirror adatbiztonság miatt)
Márkás táp, (szünetmentes 1500VA körül, )

Szerintem ennyi minima kell, mert a winserver elég éhes tud lenni, főleg, ha isa meg minden féle nyalákság fut rajta.

De a freeBSD is nagyon jó ilyen célra. :)




A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#16) Rici


Rici
tag

Akik 256 vagy 512 ram-ot írtak, azok még nem igazán láttak exchange szervert.
Tény, hogy nagy az erőforrásigénye az exchange-nek, de az is tény, hogyha igazán ki vannak használva a lehetőségei, nem igazán van vetélytársa.
Az tudja nagyon zabáni a memóriát, amúgy más feladatokra általában elég az 512 ram egy win2003 szerverbe.

Amúgy sztem is egy sima P4-es 3 GHz körül (nem xeon), 1 giga ECC rammal, és tükrözött vinyóval (sztem jó a SATA is) megfelelő.

Ami fontos: szerverbe SOHA nem ASUS/MSI vagy egyéb márkásnak mondott cuccokat kell venni, hanem eredeti Intel alaplapot, lehetőleg Intel házzal. Én a az Intel S875WP1-E alaplapot ajánlom, ez egy P4 alapú szerveralaplap, SATA raid, ECC RAM. Ennek egy bővített verziója extra tárolási igényekre, S875WP1LX-E annyiban különözik, hogy 2 helyett 2+4 SATA port van rajta, lehet 4 vinyót tükör+csík módban kötni.

Háznak SC5250-E típusút ajánlom.

Nálunk fél éve három kb. ilyen szervert üzemeltünk be, darabja 300ezerből +áfa kijött. Az egyik tűzfal, a másik kettő tartományvezérlő, közülük az egyik exchange szerver. 1000 user, 100-nak van postafiókja is. Eddig semmi gond nem volt velük.

Sztem erre a feladatra többet egyszerűen felesleges költeni.

(#17) Hory


Hory
aktív tag

Hmmm.

Hát nem azért, de a ''webszerver'' önmagában semmit sem mond. A ''mailszerver'' sem.
Teljesen felesleges vasat ajánlgatni, amíg nem tudjuk, hogy KONKRÉTAN mi is lesz.

Teszem azt, ha az 50-60 user levelezik egész nap, küldözgetik a word doksikat meg az excel fileokat, és felraksz egy víruskergetőt, akkor az igen durva terhelést tud okozni, pláne, ha megbombáznak a férgek.
Ugyanez igaz a web proxy+víruskergető esetében.

A webszerver meg a csúcsok csúcsa: csinálok én neked olyan weboldalt (cgi és leszármazottaival), hogy 1 user megfekteti a gépet órákig. És lehet olyat is csinálni, hogy 100 felhasználó se használ ki egy gigahertz alatti masinát (statikus oldalak esetén).

Szóval kicsit (legalább egy egész picit!) gondold végig, hogy ténylegesen milyen terhelés lesz a vason, aztán vegyél hardvert. Amit eddig mondtál, az édeskevés!

(#18) TitiRii


TitiRii
senior tag

Ez teljesen így van.
kicsit konrétabban ird le pontosan mire kéne.
Bár én nem értek egyett Rici vel vas ügyben
asus msi stb söt akár noname lapok is teljesne jól megálják a hejüket ,csak jól kell össze válogatni az alaktrészeket(pl táp és hűtés..)
persze ez pénztárca függő, de az intel lapok ireálisan magasabb ára nem nyujt feltétlen se több se kevesebb biztonságot vagy megbizhatóságot
egyértelmű hogy nem tuning lapot kell ide venni mindenféle csilli villi ficsörrel :)Ha pénz van rá akkor jók az intel lapok, ha nincs akkor a többi is
3 éve üzemel szinte kikapcsolás nélkül egy matsonic lap(ecs kopintás) 1000mzh duronnal és 256ram társaságában eg könyvelő irodában ahol 10 gépet szolgál ki internettel, tüzfalként,web és mail serverként(dinamikus web) és adat tároloként,valamint printer serverként
a weblap nagyábol napi 20-50 látogatóval kell hogy megbirkozon, a mail forgalom néha napi 200on felül van kifele, befele ugy 6* osa a sok spam és virus miatt
a napi munkát ide is mentik, bár itt nincs raid(mivel minden pcn is meg van a napi mentés) és hetente cd re archiválnak, egy hitachi 40gbs vinyo van benne
az egész konfiggal anyi dolgom szokottl enni hogy a tápban(chiftec 300w) évente ventit cserélek, meg a proceszor ventijén,a nyomtatóval már több gondom szokott lenni (hp laserjet 1000w),pontosabban a driverével, néha hajlamos hogy nem találja a nyomtatót, de ezt más gépen is elő adta,általában a nyomtató kibekapcsolása segít ezen
szoftver ügyileg auto update az egész gyakorlatilag 3 éve nem telepitettem semmi ujjat, egyedül a weblap lett néha néha frissitve
oprendszer w2000 server,xp kliensekkel
ez a konfig például röhögve elbirna 5* ekkora terhelést is minden téren.
és ha kezdene kevés lenni, akkor bármilyen xp procit 266 os fsb ig és 1,5g ramig lehetne bővíteni
de megjegyzem hogy 1000mzh val 256 rammal is alig nyaldosa meg néha a 15% os kihasználtságot (rendszermonitor log alapján 5 perces mintavételezési periodusokkal) átlag terhelés 8% körül szokott lenni ram kihasználtság 40%körül
remélem ez biztosít némi támpontot

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#19) aurum válasza norbiphu (#13) üzenetére


aurum
senior tag

hat nem kell, de pl elmehet nyaralni is a feleslegbol vagy vehet egy notebook-ot maganak a folyamatos felugyelet miatt :DDD

I fuck the corner of your mouth, my dear Alexander!!

(#20) Barton válasza Feeling (#4) üzenetére


Barton
senior tag

az ajánlott konfig kb. ezer júzerre elég Lotus Dominóval ... :)

Másrészről ha később mégis kell másra is megmarad a kraft a szerverben !!!

[Szerkesztve]

(#21) Rici válasza TitiRii (#18) üzenetére


Rici
tag

Igaz, ha azt mondják, hogy 150ezerből kell kihozni, azt a gépet, ami elbírja az említett dolgokat, akkor egyszerűen nincs választás, muszáj asus/msi, végszükség esetén matsonic vagy asrock lapokat lapokat venni, mert csak így jön ki.

De ha van rá 1 millió forint, akkor sztem nem érdemes ezen kockáztatni, ugyanis gondolj bele, azért egész más, ha egy gép napi 24 órában üzemel, folyamatosan megy minden alkatrésze, akkor nem árt, ha eleve erre tervezték, tehát szerveralaplap, szerverház, ECC RAM stb.
Pl. az említett SC5250-E típusú házhoz hozzátartozik, hogy van benne egy kb. 16 centis venti, ami _nagyon_ hangos, de hűt is rendesen, és hosszútávon biztos, hogy előbb öregszik el egy alkatrész az alaplapon, ha ha folyamatosan 40 fokos, mintha 25 fokos lenne.

Nem azt mondom, hogy szükségszerűen rossz egy nem szervercuccokból összeállított szerver, hanem azt, hogy jelentősen nagyobb az esélye annak, hogy a hardver vmikor meghibásodik.

(#22) Feeling


Feeling
tag

ok akkor pontosbítok

egy 20-30 (később 50-60) usernek kell kiépítenem a rendszert amin mint mondtam windows 2003 server fut, exchane (userek naponta szerintem fejenkent 60-80 messaget küldenek egymásnak) valamint userenként kapnak naponta kb 40-50 mailt. ezenkívül el kell még végeznie ugye a virusírtást (symantec 9.0) tűzfal hardveres lesz, lesz utána még egy 48 portos router. a webserver mégsem lesz, max annyi h egy sima HTML oldalt kell majd kifelé adni :DD

-; Life is a game in sudden death mode ;-

(#23) Rez_Grof válasza Feeling (#22) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Azért egy szoftveres tűzfal sem ár, a viruskergető ügyben alaposan néz szét, nem biztos, hogy ez a legjobb választás....

A fentebb irt konfig egy igásló lappal, Intel, Supermicro Bővebben: link

Lehetnek Sata vinyók is.

Házból olyan vegyél amibe 12cm ventik mennek, két papst vagy noiseblocker bele => csend van és hüvös.

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.