Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-09-10 11:07:49

LOGOUT.hu

Téma összefoglalónk újra és újra megújul, reméljük, elnyeri mindenki tetszését és segít a könnyebb tájékozódásban ! :) Az alábbiakban DSLR (digitális tükörreflexes) és MILC (tükör nélküli cserélhető objektíves) fényképezőgépek vásárlásában szeretnénk tanácsot adni, figyelembe véve az aktuális piaci trendeket, felhasználói szokásokat és technológiai újításokat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5101) Slowman válasza Pulsar (#5099) üzenetére


Slowman
aktív tag

FF= Full Frame=Teljes képkocka=36X24mm érzékel=nagyobb kereső=az említett jobb MF lehetőség, és sok profi funkció=baromi drága ;] 5DMkII, D700, A900, D3s és társai ;)
A könnyebb érthetőség kedvéért [link]. Tehát az olcsóbb gépekbe, (APS-C vázakva) mint pl a D300 kisebb érzékelő van.

[ Szerkesztve ]

(#5102) Degeczi válasza Joy001 (#5087) üzenetére


Degeczi
nagyúr

mire tetted?
ha csak egy sima felületre, az túrót nem ér, nem fogja meg a kamerát, és amikor a tükör fölcsapódik, az szépen berezeg = bemozdul az egész kép

még állvány közül is a gyengébbek szintén hajlamosak rezegni...

(#5103) Pulsar válasza Slowman (#5101) üzenetére


Pulsar
veterán

ja, így már értem, sokat olvastam a témáról, csak a rövidítést nem értettem :) Köszönöm :R
akkor ezen nem is érdemes pörögni, mondván úgysem nagyon fogom használni?

[ Szerkesztve ]

(#5104) Ijk válasza Slowman (#5100) üzenetére


Ijk
nagyúr

Pusztuljak meg, de egy DSLR-ben hol a túróban van makró mód?:)
30cm pont a legkisebb tárgytávolság, szóval necces, hogy ott fókuszt talál. Másfelől homogén felületre lehetetlen segédfény nélkül élességet állítani.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#5105) Slowman válasza Pulsar (#5103) üzenetére


Slowman
aktív tag

Hát jah, igen ritkán használod az MF-et, vagy max makrózásnál, mivel ezek az objektívek a precíz gyors AF-re vannak kihegyezve, kisebb az útjuk, elég könnyen forognak ( ami nem feltétlen jó az MF-nél persz az se ha nagyon szorul ) mint a régi MF obiknak amiket arra terveztek, hogy percízen, gyorsan tudj fókuszálni kézzel. Tehát sarkítva ami egy új AF obin mm az egy régi MF obin cm, de hangsúlyozom ez csak példa és nem fedi a valóságot :N . Tehát emiatt sem frankó az MF meg hát a kisebb kereső sem erre lett tervezve hanem, hogy ki tudd választani a fókuszpontot és ellenőrizd nagyjából a képkivágást meg mi egymást (ha van rekeszbeugrasztásod, akkor a mélységélességet is meg tudod nézni benne), és feltételezd, hogy a gép jó helyre, pontosan fókuszált.

(#5106) Szten Márs válasza Ijk (#5104) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Kis virág a módválasztó tárcsán sok gépnél :) Hogy mit csinál, fene tudja, az én gépemen nincsenek témamódok, de ha lennének sem használnám őket :N

(#5107) Slowman válasza Ijk (#5104) üzenetére


Slowman
aktív tag

Jah hát én ezt nem mondtam, hogy van, csak panaszkodott, hogy nem megy neki és az S3-al is jobb képei születnek. Én csak azt akartam ezzel mondani, hogy itt neki kell beállítania mindent ahhoz, hogy jó kép legyen mivel kevesebb a motívum program. De aki valamicskét is ad a képeire az kompakton se a motívum programokat használja, mert jobb esetbe minden beállítható P,M stb módba vagy ilyesmi. A DSLR-hez meg mondtam, hogy makró obi, előtét, közgyűrűsor közül kell választani persze, ezek nem mind egyforma minőséget képviselnek.
Lehet félre értettük egymást és nem jól fogalmaztam.

(#5108) Pulsar válasza Slowman (#5105) üzenetére


Pulsar
veterán

hm.. köszi a választ...
akkor már csak egy kérdésem lenne.
a két gép közül a kellene melyiket választanátok:
E-520 + tele vagy E-620

520 nekem teccik mert van hozzá tele, viszont a 620 meg újabb széria...

[ Szerkesztve ]

(#5109) t_a_m_a_s válasza Szten Márs (#5106) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

:DD :DDD :DD

Holnap majd jól beletépünk...

(#5110) Ijk válasza Szten Márs (#5106) üzenetére


Ijk
nagyúr

Most megnéztem a d50-en és csakugyan van ilyen mód a tárcsán:DDD

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#5111) nord_ válasza Pulsar (#5108) üzenetére


nord_
veterán

E-620, már csak az AF fine tuning miatt is.

(#5112) Pulsar válasza nord_ (#5111) üzenetére


Pulsar
veterán

az mi? :U

(#5113) Szten Márs válasza Pulsar (#5108) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Én az E-520-at venném, egyrészt mert az E-620 markolatát szerintem igencsak elszúrták, az E-520 jóval kényelmesebb - nekem, de ez rendkívül szubjektív, így ezt nézd meg magad, ki tudja, lehet neked pont fordítva lesz. Másrészt a tele miatt, az azért elég sokszor jól tud jönni.
Ez E-620-nak jobb a szenzora, meg nagyobb a keresője, bár nem tűnt fel, hogy nagyon látványos lenne a különbség. Na meg még pár extra, pl, amit előttem említettek.

(#5114) nord_ válasza Pulsar (#5112) üzenetére


nord_
veterán

Ha nem pontos a fókuszod az adott objektívvel, akkor a vázon egyszerűen utána állíthatsz. Ráadásul ezt akár fókuszpontonként is megteheted, sőt, akár egy zúmobi tele és nagylátó végén külön-külön is!
(Nincs bosszantóbb dolog, mint megvenni drága pízé az obit, aztán pár nap múlva észrevenni, hogy a gyerek szeme helyett a füle vagy az orra hegye éles... és adhatod a cuccost hetekre szervizbe...)

(#5115) nord_ válasza nord_ (#5114) üzenetére


nord_
veterán

http://www.dpreview.com/previews/olympuse620/page4.asp

(#5116) Pulsar válasza Szten Márs (#5113) üzenetére


Pulsar
veterán

hát én a tele miatt szavaznék az 520-ra. a fogással nem volt bajom, meg valahogy azt nem tartom annyira fontosnak...

nord_ ezt most nem értem.. azért mert nem oda fókuszál ahova akarom azért adhatom szervízbe? ezt úgy képzeljem el, mert nem a kép közepére fókuszál azért?

szerk:
ja, látom. tehát ki tudom választani X pontból, hogy mi legyen a fókuszban?

egyébként nem tud valaki egy olyan oldalt ahol össze lehet hasonlítani az objektíveket? mámrint a nagyításukat.. tehát hogy van egy kép, az kb az amit szemmel látsz.. aztán van amit 150mm-essel csináltak, meg 300-assal...?!

[ Szerkesztve ]

(#5117) Throme válasza Joy001 (#5073) üzenetére


Throme
veterán

Ha az otthoni "kalibrációra" gondoltál arról nem én írtam, csak megjegyeztem, ez tényleg jó annak aki ért is hozzá, vagy szeret ezzel foglalkozni. A front/back fókuszos problémafelvetésből indult.

Konkrétan Degeczi említette meg ezt a megoldást.
#5022 hsz, Degeczi:
"az új Oly-k már nagyon jók ebből a szempontból: külön korrekciót lehet megadni egy obi zoomtartományának elejére és a végére, ráadásul az összes AF pontra külön-külön (mondjuk emiatt nem is lehet kis munka belőni, de legalább házilag megoldható)"

Ennél jobban nem merültünk bele a témába, így nem tudom megmondani mely típust takarja pontosan az "új Oly-k".

Mondjuk én a magam részéről ezzel vigyáznék (ha lenne gépem :) ).
Mi pontosan a kalibrációs folyamat, mit és hogyan lehet vele egyáltalán elérni, és mik a veszélyei?! Pláne gariidőn belül...

Remélem hamarosan megoldódik a problémád a géppel!

(#5118) Throme


Throme
veterán

Joy001: lassan írok :)! Épp erről a témárol tett említést nord_ , pár hsz-el feljebb...

(#5119) Joy001 válasza Degeczi (#5102) üzenetére


Joy001
tag

Egyik esetben a fal mellé egy padra, másik esetben korlátra.
Akkor szerinted beremeg?

(#5120) Joy001 válasza Ijk (#5104) üzenetére


Joy001
tag

Téma módban kettő is.
De ezek szerint az túró önmagában.

[ Szerkesztve ]

(#5121) Szten Márs válasza Pulsar (#5116) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem. A fókuszpontokból te választhatsz minden gépen, vagy hagyhatod, hogy az automatika válasszon. Ez front és backfocusra lehet gyógyír. Pontatlan fókuszra.

(#5122) Pulsar válasza Szten Márs (#5121) üzenetére


Pulsar
veterán

bár nem tudom elképzelni de elfogadom, és talán picit értem is :)
köszi

szerk:
vagyis akkor ez azt jelenti, hogyha a kép közepét választom ki fókusznak akkor az a kép közepén legyen, ha a jobb oldalát, akkor az a jobb oldalt legyen, stb?

[ Szerkesztve ]

(#5123) Szten Márs válasza Pulsar (#5122) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mi a fő motivációd, ami miatt DSLR-t veszel? Mi okból akarsz pont tükröst, ami nem épp olcsó mulatság?

Nem, egyáltalán nem ezt jelenti. Az élesség egy, az objektív hossztengelyére merőleges síkként képzelhető el. Pontosabban nem síkként, mert van némi kiterjedése az objektív hossztengelyének irányába is, ennek a nagysága a mélységélesség. AMi beleesik, az éles, ami kívül esik rajta, az fokozatosan eléletlenedik. És itt pont ebben az irányban való élességeltolódásról van szó a (látszólag) beállítotthoz képest, nem pedig a rá merőleges irányokba, ahogy te gondolod.

[ Szerkesztve ]

(#5124) Joy001 válasza Throme (#5117) üzenetére


Joy001
tag

Köszi.

(#5125) Pulsar válasza Szten Márs (#5123) üzenetére


Pulsar
veterán

hát mert szeretnék egy komolyabb gépet.. szeretnék éjszakai képeket (is) csinálni és ha már veszek, akkor kihagynál a félkompak meg egyéb gépek kategóriát, és egy dSLR-re gondoltam.

aha, így már értem, köszi... :R
jó érv a 620-as mellett...

(#5126) rumos14 válasza Ijk (#5065) üzenetére


rumos14
nagyúr

"Bővíthetőséget tekintve pedig a Nikon és a Canon van legnagyobb előnyben."

biztos, hogy ez minden tekintetben megállja a helyét? ha egy kezdő júzer vesz egy belép Nikon vázat, majd fél év múlva rájön, hogy hoppá, fókuszmotor hiányában nem tudok olcsó 50-es fixet venni, nem tudok olcsó fényerős zoom-ot venni, akkor azt fogja gondolni, hogy de jól bővíthető ez a Nikon rendszer? vagy a Canon-os, aki olcsón akarja megúszni az obipark fejlesztését, de rájön, hogy minden obinál súlyos plusz összegeket kell még leperkálni a képstabiért, ő mit fog gondolni? tudom, kicsit provokatív a felvetés, de sztem nem a valóságtólelrugaszkodott példákat hoztam fel.

(#5127) Szten Márs válasza Pulsar (#5125) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A komolyabb géphez a fotózás alapjainak az ismerete néha igencsak elkél. Szerintem szerezz be (akár könyvtárból, akár boltból) fotós könyveket, olvasgass, illetve a fórumról is lehet sokat tanulni, szóval itt is jó helyen vagy, mindenesetre, mielőtt DSLR vásárlásba fognál, szerintem némi háttérinfót, legalább az abszolút alapokat mindenképpen érdemes magadra szedni. :K

(#5128) Pulsar válasza Szten Márs (#5127) üzenetére


Pulsar
veterán

hát abszolút alapnak elolvastam itt a logout-on a fotosuli kezdőknek 1-et.. de úgy látom kevés volt.. a könyvtár már nekem is eszembe jutott, úgyhogy ezt szerintem meg is játszom!
Köszi azért a sok infót! :R

(#5129) nord_ válasza rumos14 (#5126) üzenetére


nord_
veterán

fókuszmotor hiányában nem tudok olcsó 50-es fixet venni
Nem is akar, mert az ekv. 75mm alapobinak hosszú, kistelének meg rövid. :)
Ha fényerős alapobi kell neki, akkor vesz egy 35mm F1.8 AF-S-t.
Az 50-es fixet nem csak az olcsósága miatt szerették anno, hanem főleg azért, mert alapobinak megfelelő látószöge volt a kisfilmes vázakon.

(#5130) Szten Márs válasza nord_ (#5129) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ezt hadd döntse el a kedves felhasználó :K
Nyílván mindenkinek más igényei vannak gyújtótávolságra is, más fekszik mindenkinek, mást érez kényelmesnek és a fotózási szokásaihoz más kényelmes. Így kijelenteni, hogy xy gyújtótávolság úgysem kell majd, hát finoman szólva elég nagy butaság, és ilyet tőled speciel nem vártam volna.
Nekem van pár 50mm környéki objektívem, imádom őket, rongyosra vannak használva. Kaptam kis időre egy 35mm-es fixet, egyszerűen nem tudtam megbarátkozni vele. Kényelmetlen volt, és bármennyire szerettem volna elhitetni magammal az ellenkezőjét, rá kellett jönnöm, hogy bizony nem nekem van kitalálva. Akkor most írjam azt, hogy a 35mm-es alapobi úgysem kell majd neki? Ugyanmár.

(#5131) rumos14 válasza nord_ (#5129) üzenetére


rumos14
nagyúr

okés, ezen lehet vitatkozni, de egy 50/1.8 azért érezhetően olcsóbb egy 35/1.8-nál, és portéra az előbbi sztem lényegesen jobb gyútáv (cropos vázról beszélünk ugyibár). egy kezdő DSLR-es könnyen elcsábul egy fényerős fixre, és akkor már a lehető legolcsóbbat keresi.
(ettől függetlenül az a 35/1.8-as egy piszok jó obi.)

[ Szerkesztve ]

(#5132) rumos14 válasza Szten Márs (#5130) üzenetére


rumos14
nagyúr

na miattam ne vesszenek össze az urak :B
én spec nem vetnék meg egy ~30 körüli fixet, de Sony-ra sajnos nem vagyunk jól ellátva ilyenekkel. egy használt Minolta 28/2 100k felett van, és amúgy sem akarja senki sem eladni, marad a Sigma 30/1.4, ami finoman szólva sem tökéletes a képszéleken. ugyanígy sajnos 85/1.8-as obink sincs.

(#5133) Degeczi válasza Joy001 (#5119) üzenetére


Degeczi
nagyúr

persze!
ha csak simán lerakod, semmi nem fogja meg, könnyen berezeg...
egy gyakorlatilag mozgó alaktrész nélküli kompaktnál ez működhetett, egy DSLR-t (ahol a tükröt először gyorsan föl kell csapni) azonban muszáj lecsavarozni, rögzíteni - állvány kell, vagy olyan záridő, amin már nem mozdul be

(#5134) Szten Márs válasza rumos14 (#5132) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Dehogy miattad. Nem te kényszerítetted, hogy ilyeneket írjon ;)

(#5135) nesa válasza Pulsar (#5108) üzenetére


nesa
veterán

Mind2 nagyon jo gep, nehez dontes de en lehet a 520 at valasztanam a dupla kitt miatt bar ha kifogod kedvezo aron lehet venni 40-150 es obit is.
Szerintem fogdosd meg ujra oket es amelyik jobban bejon.

(#5136) Degeczi válasza Throme (#5117) üzenetére


Degeczi
nagyúr

ilyen "új" Oly pl. 620 vagy az E30, amik lehetővé teszik az AF finomhangolását
az 520 még nem

azt nem gondolod magad sem komolyan, h ha garanciális problémát vethetne föl egy ilyen beállítás, akkor a gyártó bele tenné az adott modellbe?!

egyszerűen csak amikor az AF rendszer a célpozícióra beállást végzi, a menüben beállított értékkel kevesebb vagy épp több lépésnyi távolságra utasítja az optikát, így korrigál

ennek max. annyi veszélye van, h nagyon elállítva esetleg nem lehet majd végtelenbe fókuszálni, vagy épp fordítva, a minimális tárgytávolság nő meg - de mivel egy egyszerű szoftveres beállítás a menüben, bármikor megváltoztatható, kikapcsolható...

(#5137) taxy válasza Joy001 (#5119) üzenetére


taxy
csendes tag

Vannak gépek, amik lépesek arra, hogy az exponálás előtt előre felcsapják a tükröt. Ezt általában a 2 másodperces időzítéshez kapcsolják. Tehát lenyomod a gombot, felcsapja a tükröt, vár 2 másodpercet, hogy elüljön a remegés, és akkor nyitja a zárat. Oly-ban nem vagyok otthon, az nem tud ilyet?

(#5138) Ijk válasza rumos14 (#5126) üzenetére


Ijk
nagyúr

Melyik rendszerhez kapsz olcsó fix 50-est?
Másfelől ha nem vagy Pesti, bemész egy fotós boltba, és ha szerencséd van akkor kapsz Nikon/Canon kiegészítőket de még azokat is nehezen. Ha aprón körülnézel túlnyomórészt Canon és Nikon üvegeket hirdetnek. Nem mondom, hogy a többi márka beszerezhetetlen, de nekem jól esik, ha pl. bemegyek a boltba és leveszik a polcról.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#5139) Throme válasza Degeczi (#5136) üzenetére


Throme
veterán

Nord_ hsz-ét és link-jét megelőzően fogalmam se volt erről az Oly-s autófókusz beállítási lehetőségről, ahogy írtam is . Ezért is bátorkodtam tőled idézni :). A mi beszélgetésünkben is csak meg volt említve, részletek nélkül.

Miután elolvastam a nord_ hsz-ét és a linket is megnézem, már tiszta miről van szó és látom, hogy ez egy gyárilag beépített "fícsőr", mint mondjuk a live view (csak banyásabb). Úgy van ahogy mondod, ennek semmi köze a jótálláshoz.

Valószínűleg Joy001 is így tett és már ő is vágja mi ez a beállítási lehetőség, valamint azt is, hogy ezt Oly 620 tudja.

Hsz-emben csak magamról írtam, hogy mindenképp utánanéznék mi ez a "kalibráció" mielőtt lelkesen elkezdenék állítgatni mindenfélét. Most már tudom, ehhez elég elővenni a felhasználói kézikönyvet.

(#5140) Pulsar válasza nesa (#5135) üzenetére


Pulsar
veterán

szia!

igen, a tele engem is nagyon húz... a 620-as meg teccik nagyon..
a kérdés az, hogy a plusz cuccok megérnek-e ennyit a 620-asba, vagy sem...

(#5141) t_a_m_a_s válasza Ijk (#5138) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Akkor te szerencsés helyen laksz. Én azt tapasztalom, hogy ha nem vagy fővárosi, akkor gyakorlatilag semmihez nem kapsz semmit. A kisebb városokban max egy Photohall van, azt vége. És ott sem nagyon veszik ám le a polcról a cuccot, inkább megrendelésre hoznak mindent. Nálunk pl az igencsak népszerű 18-105 VR-t sem tartották raktáron anno. Másrészt szerintem a fővárosban felközlekedni nem egy nagy dolog (OK, én 60 km-re lakom), és szükséges is, mert sajnos ez is, mint minden más igencsak főváros központú. Abban viszont igazad van, hogy már csak ismertségéből adódóan is a Canon-Nikon ellátottság a legkedvezőbb, de még az sem az igazi...

Egyebekben pedig Boldog Karácsonyt Mindenkinek! Ne a fórumon lógjatok ma, hanem legyetek a szeretteitekkel, és egyetek sok bejglit :DD

Holnap majd jól beletépünk...

(#5142) priusz válasza Ijk (#5138) üzenetére


priusz
aktív tag

Nem nekem szól, de pl. Sonyhoz amihez ezek szerint nem igazán lehet obikat venni, én a 2db fixemet 50-ből kihoztam (minolta AF 50 1,7; minolta 28 2,8) 50-ből.
Én is szeretek újonnan vásárolni, de ahhoz kicsit keveset keresek :W

Szerintem ha valaki most vált tükrösre nem árt ha megtervezi milyen célra használja és kitalálja milyen obikat vesz majd hozzá.

Majd el felejtem:
KELLEMES ÜNNEPEKET TOPIKLAKÓK!

[ Szerkesztve ]

Könnyu dolog bölcsnek lenni. Csak gondolj valami butaságra, aztán ne mondd ki!

(#5143) Joy001 válasza taxy (#5137) üzenetére


Joy001
tag

Degeczi - Köszi.

taxy - Tud ilyet, holnap kipróbálom.

Egy kérdés mindenkihez,
ha az E520-nál a legkisebb tárgytávolság 30 cm, akkor adott esetben áthidalható a probléma úgy, hogy nagyobb távolságról rá zoom-olok a témára, azt a nagyítást lássam amit eredetileg kigondoltam?

(#5144) sbazsi válasza Ijk (#5138) üzenetére


sbazsi
veterán

nekem jól esik, ha pl. bemegyek a boltba és leveszik a polcról.
asszem az obi és egyéb alkatrészek az pont nem olyan, mint mondjuk egy cd, hogy kitalálod, hogy kell, elmész és megveszed. Az obivásárlást többnyire tájékozódás előzi meg (jobb esetben), a vásárlás csak ezután jön. ergo tökmindegy, hogy van-e a boltban vagy sincs, mert nem ez alapján fogsz donteni.
de egyébként a kenyérrel/párizsival én is így vagyok, jól esik, ha bemegyek a boltba, és leveszem a polcról... :P ;]

(#5145) sbazsi válasza priusz (#5142) üzenetére


sbazsi
veterán

Na igen, a régi minolta obik igencsak jó árban vannak.

Szerintem ha valaki most vált tükrösre nem árt ha megtervezi milyen célra használja és kitalálja milyen obikat vesz majd hozzá.
Nekem spec ezzel volt a gondom, mert amig nem fog az ember a kezében 1-2 obit, hogy mi mire jó, melyikkel milyen képeket tud csinálni, addig elég nehéz "rendszerben gondolkozni" :U

(#5146) Ijk válasza sbazsi (#5144) üzenetére


Ijk
nagyúr

Mondjuk kitalálom hosszas huzavona, gyűjtögetés után hogy megveszem a Nikon 35 f1.8-at. Akkor bemegyek itt Kecskeméten a fotós boltba és ott van polcon. Még Canon obikból van, ill. sok sigma canon/nikon bajonettel, akkor vakukat, és egyéb kiegészítőket is tartanak készleten.
Azért jó, ha nem kell felmászni BP-re és elcseszni egy napot, és rengeteg pénzt tömegközlekedésre, hogy beszerezzek valamit. Persze, ott van a posta, de jobb szeretem az ilyen cuccokat helyben letesztelni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#5147) Ijk válasza priusz (#5142) üzenetére


Ijk
nagyúr

Pont ezért vettem anno Nikont, mert a váz mellé olcsón be tudtam szerezni a 18-70-et. Akkoriban még nem volt ennyi kitobi, más márkáknál keményen zsebbe kellett nyúlni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#5148) nesa válasza Pulsar (#5140) üzenetére


nesa
veterán

Nekem E-510 van aztse tudom kihasznalni csak toredeket annak amit tud, szamomra talan az egyetlen hasznos dolognak tuno resz az LCD forgathatosaga erzesem szerint ezt a funkciot 1 evbe 3x tuti hasznalnam a tobbi nemerdekel.

Meg esetleg sokan a fokuszpontokon is szeretnek lovagolni 520 ba 3db , 620 ba 7db van, ha ez szamit valamit, en azonkivul hogy kiprobaltam mindig a kozepsot hasznalom,engem pl ez se erdekel...

(#5149) Szten Márs válasza Joy001 (#5143) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"ha az E520-nál a legkisebb tárgytávolság 30 cm"

Ez a mondat így nem stimmel. Egy váznak nincs legkisebb tárgytávolsága, egy objektívnek van. Minden objektívvel, amit ráteszel az E-520-ra más és más lesz a legkisebb tárgytávolság. Így mondjuk úgy fogalmazhatunk, hogy "ha xy objektívvel, a legkisebb tárgytávolság 30cm..."

"hogy nagyobb távolságról rá zoom-olok a témára, azt a nagyítást lássam amit eredetileg kigondoltam?"

Nagyobb távolságról? Egy objektívnek a teljes zoomtartományon szokott x cm lenni a tárgytávolsága, így ugyanarról a tárgytávolságról zoomolhatsz, és természetesen, ebben az esetben növeled a téma nagyítását :K

Egyébként minden objektívnek megvan adva egy adata, amit maximális nagyításnak, max. magnification-nak, vagy max. magnification ratio-nak hívnak és egy tört formájában adják meg - gyyakorta ennek a törtnek a nevezője is tört, bár ez esetben azt már tizedes tört formájában írják. A számláló szinte mindig egy. Néha a tört perjele helyett osztás jellel lehet találkozni. Ez a legnagyobb nagyítás mindig a legnagyobb gyújtótávolságra, vagyis a maximális zoomállásra vonatkozik.
Pl: max magnification: 1/5,2 vagy 1:5,2
Ez a nagyítási arány azt jelenti, hogy ami az életben 1cm, az objektív legnagyobb nagyításánál 1/5,2 = 0,19cm lesz az érzékelőn. Az 1:2 nagyítás azt jelenti, hogy egy 1cm-es élhosszúságú tárgy képe 0,5cm-es élhosszúságúnak képződik le a szenzoron, stb stb. Ez utóbbi már egy kifejezetten combos nagyítás, átlagos objektívek legjobb esetben is 1:3 körült tudnak, de inkább roszabb nagyítást.

Az Olympusok szenzorának mérete 17,3x13mm, avagy 1,73x1,3cm. Így egy 1:5,2-es nagyítású objektívnél (nem véletlen az arány, ez a 14-42-es kitobi nagyítása) egy ennél 5,2-ször nagyobb élhosszúságú tárgy fogja kitölteni a teljes képkockát, tehát egy 9x6,76cm-es tárgyat tudsz úgy lefotózni, hogy az teljesen kitöltse a képmezőt. 1:2-es nagyításnál már egy 3,46x2,6cm-es tárgy is kitölti a teljes képmezőt. Stb stb ugye. AZ igazi makróobiknak 1:1 nagyításuk van, így pont akkora tárgy tölti ki a teljes képmezőt, amekkora az érzékelő mérete.

(#5150) priusz válasza sbazsi (#5145) üzenetére


priusz
aktív tag

Nehéz rendszerben gondolkozni de nem lehetetlen. Ha más nem olvasni kell, képeket kell nézegetni stb.
Nekem ebben segített ez a fórum, a dyxum. Nem bántam meg a döntésemet. Teljesen le tudom fedni az igényeimet régi de jó minőségű obikkal.
Valszeg ha ezzel keresném a kenyeremet és nem lennék ilyen "csóró" akkor a canikonból választottam volna én is.

Könnyu dolog bölcsnek lenni. Csak gondolj valami butaságra, aztán ne mondd ki!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.