Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-09-10 11:07:49

LOGOUT.hu

Téma összefoglalónk újra és újra megújul, reméljük, elnyeri mindenki tetszését és segít a könnyebb tájékozódásban ! :) Az alábbiakban DSLR (digitális tükörreflexes) és MILC (tükör nélküli cserélhető objektíves) fényképezőgépek vásárlásában szeretnénk tanácsot adni, figyelembe véve az aktuális piaci trendeket, felhasználói szokásokat és technológiai újításokat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4701) Szten Márs válasza johnjohn (#4700) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nézd, nem erről van szó. Az objektivitás fogalmába az sem fér bele, hogy ha azt sugalljuk, hogy x márkára nem lehet használtan objektíveket beszerezni, mert ez egyszerűen nem igaz. Van olyan fórumtársunk, akinek a nem kicsit jó objektívparkja gyakorlatilag használt obikból áll össze és megfordult már ott párfajta objektív - nem úgy tűnik, mintha baj lenne a beszerzésükkel. A kis márkákhoz gyakorta kicsi, de lelkes közösségek tartoznak, ahol bizony a használt adás-vétel is virágzik, amit persze, egy kívülálló nem fog keresni, így nem is fogja ismerni, mert nem érdekli, de a márkához tartozók ismernek, ha veszik a fáradságot egy guglizáshoz, a lényeg az, hogy ilyen okokból bármely nagy adásvétel portálhoz tartozó felmérés értelemszerűen nem lehet reprezentatív.

Na meg amit mondtam, ott van elásva a kutya: értelemszerűen a kínálat pont annyival kevesebb, mint a kereslet. Hogy ez mit is jelent, azt ugye nem kell magyaráznom :) De ha mégis: fordítsuk meg az egyenlőséget pont annyiszor kevesebben keresnek kis márkákhoz való obit, mint amennyiszer kevesebb található belőlük a használtpiacon. És így jól működik a piac, ilyen egyszerű ez a dolog.

Nem tudom, nem emlékszem, hogy ilyen színpadias hülyeséget nyomtál volna már nekem - meg úgy általában. Eddig sem hiszem, hogy így fórumoztunk, ezentúl sem hiszem, hogy szükség lenne ilyen elemekre, maradjanak csak meg a színháznak.

[ Szerkesztve ]

(#4702) rumos14 válasza johnjohn (#4698) üzenetére


rumos14
nagyúr

pl. az index Minolta AF adok.veszek fórumon. vagy nálam. bár én főleg haveroknak szoktam eladni a cuccaimat.

Szten, adjunk neki ;]

(#4703) johnjohn válasza Szten Márs (#4701) üzenetére


johnjohn
addikt

:R Igazad van, rossz, és fárasztó napjaim voltak,nem így kellene lecsengetnem,valószínűleg ez az oka, hogy kötekedem ! Rumos kollégától is elnézést, egy üveg Vodka és kialszom ! :K

[ Szerkesztve ]

(#4704) Szten Márs válasza johnjohn (#4703) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Semmi gond, előfordul a legjobbakkal is :K
És ha már itt tartunk, ihatnál valami rumosat is :DDD

(#4706) Siiiiix


Siiiiix
tag

Üdv!

Én elég nagy erdőjáró vagyok, amikor időm engedi mindig megyek 30-60km-es gyalogtúrákra. És szeretnék venni olyan 100-150.000 Ft értékben valami kis komolyabb gépet, ezen célból. Milyen márkákat ajánlotok? Főként táj, és pillanatfotózásra kellene. Teljesen amatőr vagyok ilyen téren, de itt hátha van 1-2 jártasabb :)

(#4707) Szten Márs válasza Siiiiix (#4706) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Csak újban gondolkozol, vagy használt gép is szóba jöhet?

(#4708) Siiiiix válasza Szten Márs (#4707) üzenetére


Siiiiix
tag

Hát főként új gépen gondolkozom.

(#4709) Szten Márs válasza Siiiiix (#4708) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igazából én egy Olympus E-520-at javasolnék így első körben. Egyszerűen azért, mert személy szerint, ha tájat fényképezek, akkor baromira zavar, ha egy objektív erőteljes képszéli lágyulást produkál, és a legtöbb kitobira ez simán jellemző. Sok helyzetben ez abszolút nem jön elő, de tájfotónál szerintem fontos. Az Olympus kitobjektívje pedig a kitobik között az egyik, ha nem a legjobb.
Ha nem használod nagyon magas érzékenységeken, akkor a relative kisebb szenzor hátrányát sem fogod tapasztalni. Olcsó, tehát lesz bőven pénz mellé memóriakártyára, táskára, egyéb szükséges kellékekre. Vázba épített képstabilizátorral rendelkezik, tehát ha később fejleszted az objektívparkodat, akkor is lesz minden objektívvel képstabid. Hátránya a kis kereső, meg a magasabb érzékenységi tartományokban (ISO800 felett) tapasztalható nagyobb zaj a konkurensekkel szemben. Meggondolandó lehet amúgy egy duplaobis kit beszerzése, amennyiben akarsz telét is használni, akkor mindenképp. Ár/érték arányban ez egy még jobb összeállítás, kérdés mennyire van rá keret, illetve mennyire van a telére szükséged, de szvsz sok helyzetben jól tud az jönni, főleg ha kicsit rákapsz a fotózásra.

(#4710) Siiiiix válasza Szten Márs (#4709) üzenetére


Siiiiix
tag

Hmm kössz a korrekt leírást és a gépet, meggondolandó

(#4711) Byk01 válasza Siiiiix (#4710) üzenetére


Byk01
senior tag

Ahogy néhány fórum és teszt elolvasása után levettem, az Oly obijai kisebbek, könnyebbek, mint a nagyobb érzékelős gépeké, és ez egy hosszabb túrán szintén jól tud jönni.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#4712) Marky21


Marky21
aktív tag

Sziasztok!
Nem tud valaki jó áron egy Sony A 200 típusú gépet obival?

(#4713) Pulsar válasza Szten Márs (#4709) üzenetére


Pulsar
veterán

Szia!

Pont egy ilyen gépen gondolkodom. szeretnék néha messzire fotózni, illetve szeretek éjszakai képeket gyártani. Erre szerinted megfelelő a gép?

(#4714) Szten Márs válasza Pulsar (#4713) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Messzire fotózáshoz abszolút jó, éjszakai képekhez is teljesen haszánlható, de nem a legjobb a kategóriájában.

[ Szerkesztve ]

(#4715) Pulsar válasza Szten Márs (#4714) üzenetére


Pulsar
veterán

árban ilyesmiben gondolkodom. Mit ajánlanál helyette?

(#4716) Warek válasza Marky21 (#4712) üzenetére


Warek
tag

Ez jó lesz? [link]

[ Szerkesztve ]

(#4717) nesa válasza Pulsar (#4715) üzenetére


nesa
veterán

Nincs vele baj batran megveheted az E-520 at ,szerintem ejszaka is jol hasznalhato,nekem 510 van de tulzott kulonbseg nincs koztuk .

(#4718) Szten Márs válasza Pulsar (#4715) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ha tényleg szeretnél "messze látni", akkor egyértelműen valamilyen Olympust, lehetőleg olyan duplaobis kitben, aminek a másik tagja a 70-300-as objektív. Ha nem olyan kitben veszed, akkor eltűnik az előny más márkák duplaobis kitjéhez képest, legalábbis addig, amíg nem szerzel be egy jobb telét. (Okokról: lsd az első hsz-t.)
Az, hogy éjjelre nem feltétlen kategóriabajnokok - lehet, de nem elvetemült használatra megfelelőek. Ha kivonatod a géppel a hotpixeleket, akkor teljesen rendben van.

(#4719) Pulsar válasza Szten Márs (#4718) üzenetére


Pulsar
veterán

és éjjeli fotózásra mit ajánlanál?

(#4720) Szten Márs válasza Pulsar (#4719) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mit jelent neked az éjjel fotózás? Mert ha csillagjárást akarsz fotózni, akkor tényleg lehet, hogy nem árt valami ezt jól bíró gép. Ha az éjjeli fotózás ilyen 10-20 másodperces expókat jelent, városban, csíkot húzó autók, meg éjjeli városképek, akkor bármelyik DSLR megfelel. Szóval előbb ezt tisztázzuk és utána meglátjuk :K

(#4721) Pulsar válasza Szten Márs (#4720) üzenetére


Pulsar
veterán

hát inkább utóbbi.
leszálló repülő fénye, meg városkép, meg csíkot húzó autó :)

egyébként egy ilyet néztem ki:
OLYMPUS E-520 DZ Kit + 14-42 + ED 40-150 mm

[ Szerkesztve ]

(#4722) Pulsar válasza Pulsar (#4721) üzenetére


Pulsar
veterán

ja, és elolvastam az első hsz-t. tanulságos.
abba esetleg tudnál segíteni, hogy az objektívek mm értékeit hogyan is értelmezzem? Mármint olvastam, és értem is... talán, csak hány mm kb hányszoros zoom-nak felel meg? vagy ezt így nem lehet átszámolni?

(#4723) forceberg válasza Pulsar (#4722) üzenetére


forceberg
veterán

Az x-szeres zoom egy obinál a mm-ek között arány.
Pl. 18-55mm= 55/18=3x-os zoom.
De 3x-os zoomja van pl. egy 100-300mm-es obinak is.
300/100=3.

Ami az általad írt duplakitre jellemző:
14-42 + 40-150. Ennek a két "végállása" a 14 és a 150mm.
Azaz: 150/14=10,7x-es.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#4724) Pulsar válasza forceberg (#4723) üzenetére


Pulsar
veterán

Szia!

Köszi az infót :R ez nagyon érdekelt már egy ideje... és most végre tudom... :R

És akkor az általad írt két példában a 3x-os értékre, ott mi a különbség? A látószög? Vagy, ahol a kezdeti érték 100mm ott már alapból van nagyítás, és az a nagyítást nagyítja 3x-osára a max állásban?

(#4725) Kazimír válasza Pulsar (#4724) üzenetére


Kazimír
őstag

Igen, a látószög. Tessék egy táblázat hozzá: [link] Az Olympus esetében a gyujtótáv értékeket a szenzor miatt szorozni kell kettővel, ha jól emlékszem. A 28-300mm közötti értékek pedig a 75° - 8°15" látószögtartománynak felelnek meg.
A táblázatot itt találtam az "Objektív" részben, de érdemes elolvasni az egészet, ha érdekel a téma. :K

[ Szerkesztve ]

Be köll fizetni, azt' jólvan...

(#4726) philoxenia válasza Kazimír (#4725) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Hozzátennék annyit, hogy 50mm-en nagyjából az emberi szemnek megfelelő méretben látsz a keresőben, onnan fölfelé nagyítás, lefelé kicsinyítés. Persze ez csak a keresőre vonatkozik, az elkészült képek sokkal jobban nagyíthatók...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#4727) Gerisz


Gerisz
addikt

Sziasztok!

Venni szeretnék Öcsémnek egy gépet.
Amit nézett az a Canon 500D és a Nikon D5000.
Melyiket érdemesebb venni egy "kezdőnek" ebben a kategóriában?
Én egyáltalán nem értek hozzá ezért kérnék segítséget!

Köszönöm!

mod:
Milyen memóriakártyát vegyek hozzá?
lövésem sincs mekkora méretű képeket csinálnak ezek a gépek

[ Szerkesztve ]

(#4728) Pulsar válasza Kazimír (#4725) üzenetére


Pulsar
veterán

philoxenia; Kazimír
Köszönöm szépen az infókat. végre fény gyúlt a fejembe.
Köszi nektek :R

(#4729) johnjohn válasza Gerisz (#4727) üzenetére


johnjohn
addikt

Szerintem a Canon jobb. Nagyobb felbontású LCD, nagyobb felbontású videó, bár az is igaz, hogy ennek az LCD panelja nem kifordítható. Ennek persze csak fej feletti fotózásnál, vagy "hasalós" makró fotózáskor van szerepe. A kitobjektív mindkettőhöz stabilizált, és elég jó minőségű, és a nagyobb átfogású 55-200 /illetve a Canonnál 55-250 /mm-es kistele is kb. azonos árban van.Képminőségben a Canon talán zajtalanabb magasabb érzékenységen. Ez csak egy vélemény, nyilván más is fog tippet adni. SANDISK SD-HC Extreme III 4 GB (30 MB/s) Class 6 memóriakártyával már lehet gyakorolni, bár ha videózgattok is vele a 8 GB-os kártyára is szükség lehet.

[ Szerkesztve ]

(#4730) forceberg válasza Gerisz (#4727) üzenetére


forceberg
veterán

Esetleg Pentax K-X? Én kipróbálnám! :D

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#4731) Szten Márs válasza Gerisz (#4727) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Még egy szavazat a Canonra. A zajtalanabb kitétellel nem értek egyet, a 12MP-es Sony CMOS, ami a D5000-be került, igencsak ott van a szeren, de a többi előnnyel, amit johnjohn kollega említett, abszolút igen, ezen kívül az 500D-nek érezhetően nagyobb keresője van, márpedig (ha csak nem a liveview-et használjátok), akkor minden egyes képkészítés alkalmával realizálódni fog ez az előny. Úgy generel jobb gépnek tartom, mint a D5000-et.

(#4732) Gerisz válasza johnjohn (#4729) üzenetére


Gerisz
addikt

Köszönöm!

Amiket néztem videókat és összehasonlításokat, ott is azt mondták, hogy a Canon jobb, de igazán jelentős különbséget nem lehet tenni.
Egyenlőre az alap objektív lesz hozzá aztán tavasszal egy nagyobb (igazán a nagyobbat én szeretném)

Várom a többiek véleményét is!

forceberg:
Néztem azt is, nagyon kemény lenne pirosban :)

Szten Márs: Öcsém haragszik a "kijelzős nézegetésre" :) , de én tuti használni fogom a LiveView-t mert szemüveges vagyok így nekem kényelmesebb.

Azt véletlenül, hogy a Canon forgatja-e a képet a kijelzőn mint a Nikon tud valaki valamit?

Köszönöm mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

(#4733) Gerisz


Gerisz
addikt

Már nem tudom módosítani, de arra, hogy
Hol érdemes vásárolni?
Esetleg egyéb tanács amire figyelni kell?
Milyen kiegészítőket érdemes hozzá venni?
Plusz akkumulátor, UV szűrő, napellenző, mi az ami jól jön és mi az ami felesleges?

Most a 220Volt oldalán néztem, elég jó áraknak tűnnek.

(#4734) máyköl válasza Gerisz (#4732) üzenetére


máyköl
veterán

Az EVF mellett, van egy kis tekerő, amivel be tudod állítani az EVF-et - ra, valamint +-ra. Ez nagy segítség a szemüvegesek számára.

Napellenzőt érdemes venni, sokszor nagyon jól jön. Szűrőt nem igazán tudnék mondai, egy sima üveget vegyetek a végéra, hogy védje az obi üvegét. 2-3 ezer Ft. Egy állvéányt vegyetek, ha nagyon nincs rá pénz, talán egy pár hónapig el lesztek nélküle. Ha van, kezdésnek szerintem tökéletes a Velbon Cx 444 típusú állvány. Használtan 5ezer Ft. Memóriakártya, táska nélkülözhetetlen. Így hírtelen ezeken kívül nem jut eszembe semmi. Sok sikert! 220 Volt-nál kapsz használtan olcsóbbat, magánszemélytől. :K

(#4735) Szten Márs válasza máyköl (#4734) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Miféle EVF-ről beszélsz? :F

(#4736) forceberg válasza Szten Márs (#4735) üzenetére


forceberg
veterán

Kompaktoknál EVF, de itt már optikai...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#4737) Szten Márs válasza forceberg (#4736) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Én tudom ;) De azt akartam (volna), hogy ő jöjjön rá, hogy itt valami nem stimmel azzal, amit írt...

[ Szerkesztve ]

(#4738) forceberg válasza Szten Márs (#4737) üzenetére


forceberg
veterán

Tudom, hogy Te tudod...
Nemrég, mikor belenéztem az FZ7-esem EVF-ébe, majdnem rosszul lettem! :))

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#4739) Gerisz válasza máyköl (#4734) üzenetére


Gerisz
addikt

Köszönöm!

Csak számlás és új jöhet szóba.
Ilyenekben én nem szeretem a "használtat" akármennyire is az.

Az az álvány újonan is 10 körül van, nem drága, (már ha a végösszeget nézzük)
Táskát mindenképp. Memóriakártyát amit johnjohn ajánlott egy 8gigásat.
Eddig néztem, UV szűrő, napellenző, táska, memóriakártya, zsinóros objektívsapka (a gyárin miért nincs mazzag, a spórolás egye meg e fejüket), LCD védő fólia

Tesó hozott érvet a Nikon mellett. Adnak hozzá táskát :)
De a Canon lesz nagyon úgy érzem.

(#4740) Slowman válasza Gerisz (#4739) üzenetére


Slowman
aktív tag

Én is a Canon mellett döntenék. Volt alkalmam egy napon keresztül fényképezni vele, teljesen ott van a szeren, bár azon volt még egy 17-55/2.8 IS USM az lehet jobban nyomot a latba :K . Igen a K-x RnR pirosba :DDD .
Igazából nem látom értelmét pár ezer forintért ilyn UV szűrőket venni mert becsillan stb. nem kell az senkinek se sztem, a napellenző tényleg jó cucc de a kitre kár költeni, ha úgy is tervbe van az következő.
Úgy látom nem olyan nagy korlát az anyagi oldal, szóval kár ilyen olcsó állványokkal meg mindenfélékkel szenvedni, ha hosszútávra tervezitek akkor várni kell egy kicsit és egy középkategóriás manfrotto, giottos, velbon stb márkák közül lehet válogatni. Táskánál is ezt mondanám, hogy egy komolyabbat inkább mint havonta cserélgetni, mert a végkifejlet úgy is ugyanaz :) . Szóval nézelődjetek inkább a kicsit drágább de minőségibb cuccok felé, mert megéri. (ez egy drága "sport")
A "zsinóros objektívsapka" meg azért nem jó ötlet, mert minden objektívcseréné felkötözgeted :U ? Szóval az DSLR-en nem egy nagy formabontó ötlet :DDD egyiken se láttam eddig, még az 500k-s obin se :N .
máyköl: ez az EVF tényleg RnR volt :DDD, bocs.

(#4741) Szten Márs válasza Gerisz (#4739) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Az UV szűrőt szerintem is felejtsd el. Inkább csak rosszat tesz, mint jót.

(#4742) Degeczi válasza Gerisz (#4739) üzenetére


Degeczi
nagyúr

obisapka madzag: ebay-en pár száz Ft-ért vehetsz olyat, amin van

de a már említettek miatt ezt csak akkor érdemes használni, ha nem cserélgeted az obikat:
- nem mindnek azonos a frontlencse átmérője, így sapka sem mindre megy ugyanakkora
- ha cserélsz obit, azt nyilván azért teszed, mert eltérő fókusztávot ad: így viszont a fizikai hossza is alaposan el fog térni! Hova kötnéd a madzag másik végét, h mindhez elég hosszú legyen (feltéve, h egyébként a frontlencse egyforma), de ne is lógjon zavaróan?
- ráadásul teléknél a napellenző is elég mély, így hosszú kerülőutat kellene megtennie a madzagnak

szóval legföljebb magához az obitesthez ragaszthatnád a másik végét - de az meg ronda gányolás lenne, ezért nem adnak ilyet a gyártók, nem spórolás miatt

(#4743) Degeczi válasza Gerisz (#4739) üzenetére


Degeczi
nagyúr

ja, UV szűrőt tényleg ne, normál használatban semmi szükség rá
ha homokviharban, vagy fröcskölő víz mellett kell dolgoznod, az persze más - de akkor olyan vázra és obira is van szükség, ami azt állja

LCD védő fóliának sem túl sok értelme, mert minimális áron (1.5e Ft körül) sokkal-sokkal jobb megoldást ad a GGS védőüveg: tényleg védi is, nem csak karcok ellen, ugyanakkor nem rontja a láthatóságot

(#4744) Gerisz


Gerisz
addikt

Na ezért kérdezi a tapasztalt, hozzáértőt az emberfia!
Köszönöm nektek!

Azt a GGS üveget hol a nyavalyába lehet venni rá?

(#4745) kugyu21 válasza Szten Márs (#4741) üzenetére


kugyu21
senior tag

Ha UV szűrőt ne, akkor mível lehet megvédeni a frontlencsét?
Az SLR-es korszakomban én használtam, a mostani compaktomnak állandóan van valami a lencséjén (pl. belenyúlok) és a sok pucolástól már kezd lekopni a szinezés, és a DSLR-hez is terveztem venni.
Degeczi: GGS üveget hol lehet 1.5E-ért venni? Kéz alatt is min 3E.

[ Szerkesztve ]

(#4746) Degeczi válasza Gerisz (#4744) üzenetére


Degeczi
nagyúr

pl. innen, de ha GGS-re keresel Ebayen, rengeteg más szállítót is találsz, vagy akár DX-en is

(#4747) Degeczi válasza kugyu21 (#4745) üzenetére


Degeczi
nagyúr

obisapkával és napellenzővel, azok valók erre

általánosan gondos törölgetés (először gumilabdával porlefújás, utána finom mikroszálas kendővel vagy akár hipermarketekben pénztáraknál kapható, nedvesen csomagolt szemüvegtisztító kendővel) nem árt a bevonatnak, 10 évnél régebbi obikon sincs karc, pedig sosem volt rajtuk szűrő

a GGS mindenütt $6-8 postázással együtt, csak akkor a duplája, ha vmi érthetetlen okból nem akarod magadnak megrendelni, hanem másra bízod - hiszen keresni akar rajta

(#4748) kugyu21 válasza Degeczi (#4747) üzenetére


kugyu21
senior tag

Igaz, hogy a compakt lencséje előtt nincs napellenző, de a 7 éve tartó törölgetés már nyomot hagyott rajta, és nem karcott hanem foltosra kopott.
Amit linkeltél ott az 500D-re való éppen nincsen, vagy valamelyik másik típushoz ajánlott is használható (én is az 500D és a D5000 között probálok dönteni, nekem számít a kettő közötti árkülönbség)?

[ Szerkesztve ]

(#4749) Gerisz válasza kugyu21 (#4748) üzenetére


Gerisz
addikt

Milyen árkülönbség van a kettő között?

Egyébként ha megvédhetem a gépem amire kiadok majd kétszázezer forintot akkor nem azon fogok problémázni, hogy 1500 vagy 3000 forint a védőüveg, fólia akármi. Ha költök akkor inkább a jobbat választom.

(#4750) johnjohn válasza kugyu21 (#4748) üzenetére


johnjohn
addikt

Azért a kompakt gépek lencséje kicsit más, mint a DSLR objektív, kb. az egész kompakt kijön egy közepes obi árából. Ezeken elég erős, és kemény a bevonat. Még Én sem láttam foltosra kopott DSLR objektívet, ahhoz nagyon durván kell vele bánni !
Kapni Giottos szénszálas tisztítóecsetet, az minden port szépen letöröl, utána a maszatokat ahogy Degeczi kolléga írta , szemüvegtörlővel !

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.