Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-09-10 11:07:49

LOGOUT.hu

Téma összefoglalónk újra és újra megújul, reméljük, elnyeri mindenki tetszését és segít a könnyebb tájékozódásban ! :) Az alábbiakban DSLR (digitális tükörreflexes) és MILC (tükör nélküli cserélhető objektíves) fényképezőgépek vásárlásában szeretnénk tanácsot adni, figyelembe véve az aktuális piaci trendeket, felhasználói szokásokat és technológiai újításokat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43801) grigo válasza jlaudio (#43800) üzenetére


grigo
őstag

Egy kedves ismerősöm pl. párszor lemaradt pár fontos pillanatról, mert az akku pont akkor merült le amikor exponálni kellett volna és hiába volt pótaku, mivel a gyerek életében csak egyszer teszi meg az első lépést...

Tényleg próbálok most a lehető legfinomabban fogalmazni. De bármilyen rendszert is használ az ember, ezek nem retardbiztos készülékek.
Kiírják a százalékot, pirosra vált, villog hogy le fog merülni. Ha van pótaksi mégis tovább tolja az ember 5%-os töltöttségnél, akkor az ilyen meg is érdemli. Az meg, hogy ezt az első blama után többször is meglépi valaki, az már a gyépé kategória és az ilyen meg is érdemli. Ezek utána a technikát köpködni enyhén szólva is vicces. Akármilyen több ezer képes tükrös aksi is állna rendelkezésre, az ilyen 15%-os töltöttséggel is elrakja a gépet a következő alkalomra.

Soha nem értem meg, hogy amikor 6ezer forintokért dupla aksikat lehet rendelni akkor még az aksiba mindig kapaszkodnak emberek fő indokként. Kb annyit jelent, mint amikor valaki fehér telét szeretne, meg színes vázat.
Bocs, nem személyes, de ez a sztori nagyon megütötte a szemem :B

https://www.flickr.com/photos/120343053@N04/

(#43802) Neck válasza jlaudio (#43800) üzenetére


Neck
veterán

Én pont az akku miatt vettem MILC-et, ugyanis (pl az A6000 esetében) Power Bankről is lehet tölteni, ezzel pedig nem versenyezhet semmi. Hozzátenném, hogy még a Power Bankkel együtt is kisebb a szettem, mint egy tükrös géppel - és pl amikor a Plitvicei tavaknál fotóztam, az alatt a 10-20 perc alatt, amíg leültünk kajálni, rádugtam a Power Banket, és jócskán tolt bele naftát.

Sajnos nem tudom megmondani, melyik tükrösről panaszkodták korábban, hogy nem lehet így tölteni...

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#43803) MrChris válasza Neck (#43802) üzenetére


MrChris
nagyúr

Tudtommal még nem általános az USB-ről való töltögetés DSLR-nél. Ha videó nélkül (nélkülit) használtam, csak keresővel ott tényleg marha ritkán kellett cserélnem az akksit.
De milceknél is orvosolhatnák, hogy olyan legyen mint a mobilteló, töltés közben is használható maradjon. Talán az újabbak már olyanok? Áthidaló megoldás a dummy akksi+usb adapter+power bank, főképp videónál hasznos. 4k állványon nálam 40-50 perc és leszívta. Ha meg szöszmötölés van akkor még kevesebb.

(#43804) habolcs


habolcs
csendes tag

Megéri megvenni egy Pentax k200d-t ami közel jár a zárcseréhez? (20e ft) Esetleg valaki tudja mennyibe jönne ki? :D

[ Szerkesztve ]

(#43805) jlaudio válasza grigo (#43801) üzenetére


jlaudio
tag

Nézd ez csak egy példa volt de:
1 - nem köpködtem a MILC-ekre
2 - ez nem az első eset volt, ez volt az az eset amivel betelt az a bizonyos pohár
Persze ez akármelyik rendszernél előfordulhat de ha figyelsz el lehet kerülni, de nem lehet elvárni az átlag felhasználótól, hogy átlag 1-2 óra használat után cserélgesse az akkukat. Persze van portrémarkolat de aval már nagyon közel jársz egy DSLR méretéhez és súlyához a pluszköltségről nem is beszélve.
Mint mondtam kinek mi fér bele, egyeseknél döntő szempont, hogy egész nap fotózhasson egy aksival és erre jelenleg csak egy DSLR váz képes.

(#43806) KawaBazsy válasza jlaudio (#43800) üzenetére


KawaBazsy
aktív tag

"párszor lemaradt pár fontos pillanatról, mert az akku pont akkor merült le amikor exponálni kellett volna"

Ha li-ion akkus gépet használ az user, akkor ez az érv nem játszik, mert pontosan kijelzi a pillanatnyi töltöttséget, s ha kevés(nek tűnik), akkor rá lehet tölteni, memória effektus nélkül. Nálam ez csak a vakunál lehet, de azt is kicserélném li ionosra, ha majd lesz olyan (pici, Godox TT350).

(#43807) grigo válasza jlaudio (#43805) üzenetére


grigo
őstag

Erőteljes csúsztatásnak érzem ezt az 1-2 órát. Van egy oly em10-em egy sony a7-em. Gond nélkül beletolok mindkét gépbe minimum egy fél napot úgy hogy ami jólesik azt fotózom. De van amikor egy egész nap alatt se merítem le.
Ezt megint nem értem, hogy nem lehet elvárni átlag felhasználótól hogy cserélje az akkut ha merül. Most biztos akarok lenne benni, hogy nem értettelek félre: teljesen egészséges ép elméjű felnőtt emberekről beszélünk? Tehát ha valami lemerül akkor nem várható el hogy cserélje feltöltött aksira? Amúgy DSLR-nél nem merül le az aksi? Ott mit csinál ha egyszer merülni kezd?
Azt tudom elképzelni, hogy okos photography vett egy gépet és órákon keresztül 2 másodpercenént nyom egy fotót a gyerekről, akkor lehet lemerül, de akkor sem úgy hogy 40% aztán meg kikapcsol. Ez esetben a történetnek semmi köze a fotózáshoz. Az ilyen ember amúgy okostelefont sem tart?
Elismerem, hogy igen, kell némiképp gondolkodni a fotózás közben. Pl ha nem tudok tölteni, akkor kikapcsolok wifit, nfc-t stb. De nem gondolom ezt felnőtt értelmes embernek magyarázni kell, ugyanaz a szitu mint a mobiloknál.

Egész egyszerűen aksira hivatkozni szerintem a legnagyobb butaság a világon, rengeteg minden szólhat a dslr mellett, de aksi meg ilyenek szerintem pont nem. Az utolsó mondatod momentán nem igaz. Simán végig tudok fotózni egy napot egy aksival, igaz, hgoy nem csinálok Tompikáról 40 képet ahogy felvesz a földről egy legót.

ps: nem rád akadtam ki, hogy köpködöd, hanem a bites agyú "fotográfusokra" akik megmondják a tutit ilyenkor egy technológiáról, amikor többször kikapcsol a gép a kezében és lemarad a gyereke megindulásáról.

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/120343053@N04/

(#43808) pandur99 válasza habolcs (#43804) üzenetére


pandur99
aktív tag

Honnan tudod, hogy közel jár a zárcseréhez? Ha működik, lehet, hogy még sokat kibír, ezt ember meg nem mondja, csak a jós.

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#43809) habolcs válasza pandur99 (#43808) üzenetére


habolcs
csendes tag

A tulaj szerint lehet hallani a hangján :U

[ Szerkesztve ]

(#43810) xXxian válasza grigo (#43807) üzenetére


xXxian
senior tag

Nem a DSLR védelmében írom, de nekem is merült le G80 pár óra alatt. Kevesebb mint 100 kép készült az egri várjátékok alatt, nem is ez nyírta ki, hanem 2-3 20 perces videó.

Emellett persze teljesen igazad van, aki látja, hogy a végét járja az aksi, ott a pót a zsebében s nem cseréli, arra nem lehet mit mondani.

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#43811) MrChris válasza habolcs (#43809) üzenetére


MrChris
nagyúr

Elég rosszul hangzik! ;] Hát én tuti nem venném meg, bármi lehet, pl nem is a zár, hanem a tükör fosik be. Eleve furcsa, hogy hallani. Kizárólag munkadíjat számolva se lehet olcsó mulatság a csere.

xXxian: Videó az zabálja mindet, 4k meg még jobban, az akksi is kisebb G80-ban, mint egy dslr-ben. Ez van amíg nincs akksi forradalom! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#43812) jlaudio válasza grigo (#43807) üzenetére


jlaudio
tag

Nézd lehet, hogy nem nagyon nézegette az akku töltöttségét, de egypárszor megjárta és vett egy DSLR-t, igazából mindegy is, ez egy példa volt az ismerőseim közül aki váltottt, de olyan is van aki MILC-re váltott és elégedett vele és nincs minek vitatkozni egy DSLR-el kb 1000 képet lehet lőni egy akkuval ez egy MILC-nél a töredéke és ezt kipróbáltam több MILC-el is, de nekem ez nem igazán lényeges szempont, nekem a nem megfelelő fogás ami zavart a MILC-eknél, elsősorban ezért nem váltottam DSL-ről.
Na most majd jön valaki és azt mondja, hogy béna vagyok :DD

(#43813) mikrofon válasza jlaudio (#43812) üzenetére


mikrofon
addikt

Mindegy hogy DSLR vagy MiLC vazról beszélünk. Akkor is minimum két aksi kell, hobbi használatra is. Egy a gépben egy meg feltöltve táskában, zsebben... Fotózás után csere teli be a gépbe másik a töltőbe.
Valahogy autók esetén sosem probléma, vitatéma hogy melyik autónak hány literes a tankja vagy hogy kifogyott útközben a benzin ezért diesel-re váltott... Pedig az aksi ugyan olyan.. bármikor bármennyit rá lehet tölteni és még egy tartalékot is be lehet szerezni... Szerintem nagyon kevés ember rohangászik töltött üzemanyagkannával a csomagtartóban, hátha kiürül a tank... Ott valahogy gond nélkül figyelik a szintjelzőt és tudják, hogy kb hány kilométert lehet még menni az autóval...

[ Szerkesztve ]

(#43814) MineFox54 válasza mikrofon (#43813) üzenetére


MineFox54
őstag

Kicsit sántít a dolog, azért vettek már másik autót mert sokat fogyasztott. És itt gyakorlatilag erről van szó.

(#43815) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Maradt egy Helios M44-4 objektívem. Mennyire használható ez a mostani gépeken?

(#43816) MineFox54 válasza DUB Inc. (#43815) üzenetére


MineFox54
őstag

Teljesen jól!
[link]
Itt keresd meg a "Heliosok" alcímet.

44M-4 lesz az :P

(#43817) KawaBazsy válasza mikrofon (#43813) üzenetére


KawaBazsy
aktív tag

Akkor is minimum két aksi kell, hobbi használatra is.

Én még ezzel sem értek egyet. Korábban írtam, h tapasztalataim szerint akkor merül gyorsabban az akku, ha csak pár képre veszem elő a gépet, s sokszor ki be kapcsolgatom. Legutóbb esküvőn 60 fotó (RAW+jpeg) után még 96%-on volt a gép. Csináltam még egy csomót, s videóztam is, s úgy ment le tán 60%-ig. Majd ha egyszer nem lesz elég egy nap az akku kapacitása, akkor veszek másikat.

(#43818) Rapid136 válasza MineFox54 (#43814) üzenetére


Rapid136
őstag

Ja csak ahogy mondjuk benzinesről dizelre vált valaki, annak vannak hátrányai is.
It az akku kisebb kapacitásáért cserébe elég sokmindent kapsz ami a fotózásban előny. Az autó üzemanyagtól függetlenül ugyanannyi idő alatt visz oda, de egy kép elkészítésében sokat számíthat az EVF hogy azt a képet látod amit le fogsz fotózni.
A butatelefonnal is lehet telefonálni és hetekig elműködik, csak épp a leveleidet nem tudod megnézni rajta és gulglimaps sincs rajta. Tudom van akinek elég, de például ha nincs net a mobilomon akkor most nem lenne egy 2/28-as Sony obim baromi jó áron.

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#43819) #31733248 válasza jlaudio (#43812) üzenetére


#31733248
törölt tag

"egy DSLR-el kb 1000 képet lehet lőni egy akkuval ez egy MILC-nél a töredéke"

Ott van a CIPA adatsora, amely egzakt értékekre és nem vélelmekre épül: a mostani gépemmel (Sony A6300) 400-at, a Canon 1200D-vel, vagy az 1300D-vel 500-at, a 750D-vel 440-et lőhetsz szabványosított feltételek mellett, viszont a (jóval nagyobb és félprofi) D7200-zal már több, mint ezret. A gyakorlatban pedig a mostanival is lövök 8-900-at, ha nem kell vakuznom.

(#43820) pandur99 válasza habolcs (#43809) üzenetére


pandur99
aktív tag

Akkor meg ne vedd! Kicsit többért van más, jobb állapotú gép, akár Nikon, akár Canon vagy más. Mondjuk 40-50e-ért (na jó, az nem kicsit több, de mindenképpen kevesebb, mint amibe a javítás kerülne). Itt az apróban pl. Nikon D3200 52e., D40 15e stb.

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#43821) pandur99 válasza jlaudio (#43812) üzenetére


pandur99
aktív tag

Én Oly E-M5-tel még nyaralás-utazás közben sem használtam el naponta másfél akkut, de legtöbbször eg yis elég 250-300 képre. Utángyártottat meg kapsz párezer Ft-ért. Markolatot pedig 15e-ért vettem hozzá, ugyanolyan jó így a fogása, mint a régi Nikonomé volt. Mindenre van megoldás, csak a butaságra nincs.

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#43822) Muerte68 válasza jlaudio (#43812) üzenetére


Muerte68
addikt

Olympus EM10 jpg+Raw-450-500 kép min.-Az akksi gyilkos Fuji XE1-esemmel 250-kép folyamatos evf-használattal alkalmanként képvisszanézés kb 100db :D van 3 aksim az akkucsere plusz markolattal is kb 3 perc :K
Az akku mikor pirosan villog akkor is van benne 5-10 kép úgyhogy az első lépések azért még meglesznek :)

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#43823) topikk válasza #31733248 (#43819) üzenetére


topikk
senior tag

Az, hogy a gyakorlatban hány képet készítesz egy aksival semmit nem mond. 5 perc alatt is tudok lőni 800-as sorozatot és még 90% fölött lesz bőven a töltöttség.

(#43824) #31733248 válasza topikk (#43823) üzenetére


#31733248
törölt tag

Tudom, ezért is hivatkoztam a CIPA adataira.

(#43825) martillo válasza #31733248 (#43748) üzenetére


martillo
tag

A hetvege folyaman kiderult, hogy van a kozvetlen csaladban egy A6000-es gep.
Azt kell mondjam, elso gondolatra nekem egy ilyen keszulek megfelelo is lenne.

Viszont az anyagi oldalat is merlegelve a dolognak, kerdes, hogy mirol mondok le erdemben ha egy A5000-t szemelek ki hasznaltan, esetleg pont azt, amit ajanlottal?
Mit takar ez a gyakorlatban, hogy "kereső nélküli"?

Milyen rejtett hibai lehetnek egy ilyen gepnek hasznaltan?

(#43826) #31733248 válasza martillo (#43825) üzenetére


#31733248
törölt tag

Kereső, azaz kukucska: az nincs. :) Kisebb felbontású kijelző, kevesebb fókuszpont, gyengébb autofókusz, kevesebb kezelőszerv, nincs vakupapucs, kisebb sorozatsebesség, kevesebb finomhangolási lehetőség, kisebb felbontású szenzor, ilyesmi. De ha nem mélyedsz el a fotózásban, lehet, hogy ezek nem is kellenek, ha meg igen, még mindig feljebb válthatsz.

(#43827) WestBam


WestBam
senior tag

Sziasztok!

Mostanában olvasgatom a topikot és felmerült bennem egy igencsak sarkalatos kérdés.
A blogomban amit nem linkelhetek, de az ügyesebbek asztali nézetben láthatják elég speciális témában készült fotókat tartalmaz. Konkrétan elemlámpák fényét fotózom le éjjel.
Semmi előképzettségem nincs, igazából tudom, hogy van blende meg záridő de lövésem sincs, hogy ezeknek mi a hatása ha megváltoztatom. Na jó, a záridőt tudom. Szóval adott a jó öreg Fuji S5700-as masinám, a kinti képek azzal készülnek, mint egyetlen gép a közelemben, amin be lehet mindent állítani manuálisan. Kaptam fórumon tippeket, hogy milyen beállításokkal fotózzak, azokat használom. A cél az lenne, hogy viszonylag nagyobb teljesítményű elemlámpát fotózva se égjen be a kép közel, viszont másféle elemlámpát fotózva pedig ne legyen túlságosan sötét sem a kép. Erre egy újabb/nagyobb tudású gép alkalmassá tesz engem, vagy tök felesleges lenne a váltás? Egyáltalán nem égetően szükséges, de örülnék, ha kicsit jobb képeket is képes lennék lőni. Na jó, egy távirányítós exponálás is jó lenne, de ez már nagyon extra kérés, tudom. Pénzem nincs a projektre, szóval a lehető legolcsóbb megoldások jöhetnek szóba csak, ez nekem hobby, nem pénzforrás vagy megélhetés, szóval soha + 2 év múlva fog csak megtérülni a befektetett összeg. A gépet semmi másra nem használnám, csak erre. Esetleg ha valaki megmondja, hogy lehetne a "házi fotóstúdióban" készült képeket, amiken maga az elemlámpa szerepel megoldani, hogy a fehér lapon lévő lámpáról készült képen ne legyen szürke a fehér háttér, akkor lehet, hogy azokat a fotókat is azzal készíteném. Eddig a lumia telefon a nyerő ezen a téren sok-sok gimp-es idővel kiegészítve. Most egy Ixus 230hs amivel próbálom a képeket lőni, de ez sem sokkal jobb sajnos, ezen is sokat kell még utándolgoznom, hogy a háttér hófehér legyen, az arnyék se legyen pöttyös, vagy pixeles vagy milyen. Szóval ha erre is megoldás lehet egy komolyabb gép akkor lehet, hogy elcsábulok. Persze csak akkor ha elég hozzá egy objektív, és megmarad a "zoom" fonkció is. Ezt sem igazán tudom, hogyan van ezeknél.
Bocsi a hosszú írásért és a lámaságomért. Ez van. Ti nem értetek az elemlámpához (és valószínűleg mégis használjátok), én meg nem értek a fényképezéshez (és mégis próbálkozom) :DDD
Köszönöm előre is az építő jellegű válaszokat!

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#43828) MrChris válasza WestBam (#43827) üzenetére


MrChris
nagyúr

Célszerű lenne ha egy képpel illusztrálnád az elképzelésed.

[ Szerkesztve ]

(#43829) MineFox54 válasza WestBam (#43827) üzenetére


MineFox54
őstag

Mindkettőre igen.
Ha jól tudom, egy jobb szenzor nagyobb dinamikatartományával jobban kezelhető a kiégés-probléma, illetve a tárgyfotós problémát is megoldaná szerintem.

(#43830) WestBam válasza MrChris (#43828) üzenetére


WestBam
senior tag

Valóban, mennyire buta vagyok:

A végeredmény egy animált gif lesz (kattintva nagyítható minden kép):

A fenti képen is szerepel a Convoy S2+ és ezen is. Ez utóbbi fedi a valósághoz közelebbi képet:

Ez meg egy kicsit nagyobb távon (200m) készült fotó a napokban:

A problémásabb képek, ahol kénytelen vagyok a záridőt csökkenteni, de ilyenkor a távolságot amit megvilágít sem lehet látni rendesen a képeken. A hátsó, majdnem középen lévő fát is mint atomvillanás megvilágította az összes lámpa, de akkor ha alap adatokkal fotóztam akkor a kép első része egy nagy fehér paca lett csak, szóval itt volt az, hogy záridőt csökkentettem míg jó nem lett. Aztán jó nem lett, csak ilyen amit láttok:

[ Szerkesztve ]

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#43831) asdf_ válasza WestBam (#43827) üzenetére


asdf_
veterán

A cél az lenne, hogy viszonylag nagyobb teljesítményű elemlámpát fotózva se égjen be a kép közel, viszont másféle elemlámpát fotózva pedig ne legyen túlságosan sötét sem a kép.

Kerdes, hogy az elemlampak fenyerejenek osszehasonlitasaul szolgal-e a keszult kep, mert akkor elvileg neked egyszer kene beallitani a fenykepezogepen az ertekeket a legvilagosabb(+rahagyas) lampahoz, es utana ezzel a fix ertekkel fotozni az osszes tovabbi lampat

(#43832) MineFox54 válasza asdf_ (#43831) üzenetére


MineFox54
őstag

Egyébként igen. Ha összehasonlítani szeretne, akkor valóban fix értékkel kell fotózni!

(#43833) WestBam


WestBam
senior tag

Ez OK is lenne, de akkor ha fix értékekkel fotózom akkor nagy különbségek adódnak a látott és a képen lévő kép között. Lásd az utolsó példát. Az arányokat látni, de a valóságban baromira nem ezt látod, mint amit a képen, hiszen nem csak a 100m-es táv, de a 200m-es távot is csuklóból tudják azok az elemlámpák. A képen, hogy ne égjen be levettem a záridőt. Most így látható a 16000lumen fényáram, de egy 1000 lumenes átlagos elemlámpa ezekhez képest ugyan ezen a beállításon már csak egy pislákoló gyertya lenne, holott a valóságban baromira nem.

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#43834) MineFox54 válasza WestBam (#43833) üzenetére


MineFox54
őstag

Inkább legyen kiégett mint félrevezető...

(#43835) WestBam válasza MineFox54 (#43834) üzenetére


WestBam
senior tag

Jelen esetben ha kiég a kép eleje az a félrevezető, mert nem azt látod! Szóval a jelenlegi megoldás félrevezető, mert csak a kisebb teljesítményű elemlámpákat tudom úgy fotózni, hogy a valós látottakat adja vissza kb., a nagyobb teljesítményűeket nem, mert ha kiég előtted az sem jó, és ha csökkentem a záridőt akkor meg a távolság is csökken amit a képen látni lehet.
Ilyen fura szerkezet a szem, hogy alkalmazkodik a fényhez, a blendét állítja, vagy minek nevezzem a pupillát? Ellenben képes közben távolra is ellátni, de a szemem záridejét és érzékenységét nem tudtam még meg sajnos. Az elég sokat segítene rajtam. Annyira nem vagyok profi fotós, hogy minden képen állítgassam az értékeket, hogy valóban a látottakat adják a fotók vissza. De mondom, első sorban az erős elemlámpák okoznak gondot, azokat nem tudom rendesen lefotózni.

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#43836) tvamos válasza WestBam (#43835) üzenetére


tvamos
nagyúr

Esetleg azt meg lehet próbálni, hogy készítesz több képet, különböző expozícióval, és csinálsz belőle számítógépen "HDR"-t.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#43837) MrChris válasza WestBam (#43830) üzenetére


MrChris
nagyúr

A szemed nagyobb fényerő különbséget elvisel és mikor a sok fényre nézel vagy kevésre akkor alkalmaszkodik hozzá. A gép szenzora egyszerre nézi a közeli bitang fényest és a távoli 1/100.000-nyi fényt. A fényképelő nem tud ekkora dinamikát átfogni, ezért kénytelen vagy valamelyikhez állítani az expozíciót.
Ugyan ez áll arra is ha két lámpát hasonlítasz össze, a kis fényű pislákol, nagy meg kiégeti, ha azonosak az expozíciók azaz a beállitások.
Ha a fényerő különbséget próbálod megmutatni a lámpák között akkor ilyen nagy különbségek lesznek a képek között is, te csak azért látod mégis hasonlónak a valóságban, mert a szemed szinte azonnal alkalmaszkodik hozzá.
Olyan fényképelőgépet nem fogsz tudni venni, ami egy 200m-re világító lámpa fényét 200m-ren is megmutassa, ugyanakkor ez a fény a 2m-re vetülő bokoron ne égjen ki. Ezt csak HDR technikával tudod elérni.
Bonyolítja a helyzetet, hogy egyik lámpa inkább teríti a fényt a másik meg csóva szerűen egy pontba fókuszál, gondolom ez még állítható is. A nagy átfogású szenzorok ~14EV-nél megállnak ami még mindig kevés lenne neked. Kb azt lehet ezekkel egy képen megmutatni, hogy bitang nagy fénnyel megvilágítja a közelit és a távoli fa is még dereng. Vagy HDRben összerakod amit látni szeretnél.

(#43838) WestBam válasza MrChris (#43837) üzenetére


WestBam
senior tag

A HDR fotózás régebben izgatott, mivel eszköz nem volt hozzá ezért akkoriban még 3db fotóból csináltam valami ős programmal.
Ellenben mostanában már minden telefonom tudja. De tudja egy fényképező is?
VAGY erre lenne jó a RAW formátum, hogy az elkészült akármilyen képből is tudjak HDR változatot készíteni? Erről régen olvastam, hogy ha van RAW akkor nem kell -1, 0 és +1 fényerővel fotózni, mert ezeket egyetlen fájlból megcsinálja a program. A program, ami photoshop és ami itthon nekem nincs, mivel ahhoz túl drága, ezért is használom a gmip-et.
Leírom mi a legnagyobb problémám: hobby oldal és bizony ezt csak szabadidőmben csinálom mint laikus. Ehhez nekem nincs felszerelésem, képzettségem és időm sem nagyon.
Akkor mondhatjuk bebuktam?

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#43839) jjeahh válasza WestBam (#43838) üzenetére


jjeahh
nagyúr

De amúgy nem mindegy, hogy kiég-e a kép vagy sem? Mármint nem az lenne a lényeg, hogy a lámpák fényerejét és hatótávját megmutasd? Gondolom annyira azért nem ég ki, hogy ne látszodjon a különbség mondjuk 5000 és 10.000 lumen között és úgysem az a fontos, hogy a megvilágított erdei úton kiégnek-e a kavicsok vagy sem. Persze tökéletesen valszeg sosem fogod tudni visszaadni azt amit a valóságban látsz, de ez ilyen... :( .
A beállításokhoz annyit szólnék, hogy én is a full manuálisra szavazok, de én nem a legnagyobb fényerejű lámpához lőném be, hanem valahogy úgy, hogy kb minden lámpa fénye szépen látható legyen a képen, a gyenge fényerejűeké és a durváké is. Mondjuk ez csak egy tipp, sosem fotóztam még ilyesmit :B

Egy alap de nagyobb szenzoros fényképező amúgy gondolom neked elég lenne, pl. egy régebbi sony nex, vagy panasonic gx1, g3 20-30k forintért + egy kitobi 20-25k-ért és egy akármilyen ebayes távkioldó... állványod ahogy elnézem már van.

szerk: most jöttem rá, hogy egy ideje követem rss-en a blogod :D

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#43840) mikrofon válasza WestBam (#43838) üzenetére


mikrofon
addikt

Nem buktad, csak nem az az irány, amit szeretnél. Lényeg, hogy felejtsd el az egy képen majd mindent jól megmutatok, mert a szemünk teljesen máshogy működik. A fényképezésben a jelerősítest ISO értékének változtatásával oldják meg, kisebb nagyob sikkerrel, zajosodással - zajszűréssel. Nah az agyunk és szemünk pont ugyan ezt csinálja csak pillanatok alatt nagyon szélsőséges esetekre is, tökéletesen, észrevehető hiba nélkül, de csak bizonyos határokon belül... (Emberi szem EV-tartománya: 5-6 EV egy pontot nézve, teljes EV tartománya 20-25 EV, míg Kontrasztja: kb.: 1024:1 – 16384:1)
Már biztos előfordult veled, hogy belenéztél véletlenül az elemlámpába és nem láttál utána rövid ideig jól, talán még "fájt" is. Ez már a testünk határa... Ugyan ilyen nyáron tűzőnapon bemenni egy sötét helységbe, vagy kijönni....

Ráadásul, ha lenne egy szuper fényképezőgép ami ezt a széles tartományt tudná, akkor még mindig meg kéne jeleníteni... Egy átlagos monitor képtelen ilyenre... Nyomtatásra, előhívásra, meg még rosszabb eredményt kapnál...

@jjeahh kollégával értek egyet, valami olcsó régebbi nagyszenzoros szettben gondolkodj. Esetleg, egy nagyon használt is jöhet. Azért pár fényerővel növelhető még a dinamikai tartományod, ami látványos eredményt hozhat...

Ha ez megvan akkor próbáld ki a HDR technikát. Vannak vázak amik alapból tudják. Tehát JPG-ben össze is füzik a több képet egy képpé. RAW-ban neked kell... De a te esetedben elég lehet a váz saját JPG-s HDR végeredménye. Van olyan, ahol ezt akár öt képből is meg teszi, a képeket meg lehet 1 vagy akár 2 FE lépésenként is rögzíteni...

DE!
Ha tökéletesre fejleszted a HDR technikádat, akkor pont nem fogsz látni különbségeket, hiszen pont az a lényege, hogy a nagyon sötét és a nagyon világos területek is közép világosak, azaz jól láthatóak legyenek.... Ezzel pedig pont elveszik a különbség az erős, a gyenge, a szórtfényt vagy koncentrált fényt adó lámpa között...

Tehát!

Én a helyedbe mondjuk 5 képes expo sorozattal kezdenék egy régi nagyszenzoros szettel akár manuális obival. (ezt viszonylag olcsón beszerezheted) Manuálisan meg határoznék öt expozíciós esetet. Első a legsötétebb lámpának, míg az ötödik a legvilágosabbnak. Majd mindegyik lámpát lefotóznám ugyan azzal az öt beállítással. Majd ezt az ötöt animálnám egy GIF-é. Ezek után ezeket a GIF-eket raknám egymás mellé. Ez alapján szépen látható lenne, hogy hogyan alakul a fénycsóva formája és intenzitása....

Valójában amit szeretnél nem fogod megkapni sem a technikától sem a szoftvertől. Segíteni tudnak neked, de ki kell próbálgatni, hogy mi lesz jó neked....

[ Szerkesztve ]

(#43841) hibavissza válasza WestBam (#43838) üzenetére


hibavissza
veterán

Ha jól értem, akkor a vetített fény terülését, színét, határait akarod bemutatni. Erre bármelyik olcsóbb MILC kitobival (14-42) megfelel. Manuál módban mind azt mutatja a kijelzőjén, milyen lesz az elkészült kép. Így nem kell találgatnod. Ha ezt megfejeled egy exposorozatal (mind tudja, de nem árt vásárlás előtt ránézni), esetleg raw-ban lősz és egy ingyenes raw szerkesztőben állítgatod, némi rutin megszerzése után biztos megkapod azt az eredményt amit vársz. Értelemszerűen ez nem lehet objektív teszt.
Pana G3, G5, G2, Pana GF széria, Oly E-PL széria, Nikon 1 széria régebbi, használt darabjai olcsók és tudják amit elvársz. Nem mellesleg egy jobb, raw képes telefon is megfelelhet neked erre a célra.

(#43842) total90 válasza WestBam (#43838) üzenetére


total90
veterán

RAW mindenképp és próbáld meg, hogy a képeid alapján a legerősebb fényerejű lesz alapod. Ahhoz mérd a többit.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#43843) Neck válasza jlaudio (#43805) üzenetére


Neck
veterán

Érdekes, én a fentebb leírt Powerbank technikával (néha, ahol olyan hely volt, hogy eltettem a gépet, úgy tettem el, hogy rádugtam a Powerbankre) reggeltől estig fotóztam a plitvicei tavaknál, és maradt 60%-om a nap végén :U
Az A6000 nálam amúgyis nagyon jól bírja, mivel kezdésnek bekapcsolom a repülőgép módot - arra amúgy is csak ritkán van szükség.
Az 1-2 órát nagyon erős túlzásnak érzem, nem tudom, mennyire szétküldött MILC lehetett nálad, ami annyit bírt...

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#43844) Neck válasza MineFox54 (#43814) üzenetére


Neck
veterán

Téves. Itt nem a fogyasztást hasonlítjuk össze, hanem a tank méretét, illetve a "megtehető km-t", azaz a fényképezhető képek számát.

Én inkább fotózok kis géppel, és töltöm gyakrabban (lassan ott tartunk, hogy már a természetben is van egy USB vég, amire rá lehet dugni), mint azért cipelni egy hatalmas gépet, és azt emelni az arcomhoz, mert tovább bírja. De gondolom ki hogyan gondolja...

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#43845) kutga válasza Neck (#43753) üzenetére


kutga
nagyúr

Persze hogy nem, de nem is azt mondtam hogy mindenképp tükrös lesz.

Let the Zone take me if I am.

(#43846) WestBam válasza jjeahh (#43839) üzenetére


WestBam
senior tag

Sajnos nem mindegy, hogy kiég vagy sem. Ki szoktam törölni, de majd szétnézek, hátha van olyan kép amin látszik, hogy mennyire zavaró is tud lenni, ha a kép kb. fele hófehér. Nem kavicsok égnek be, fél-egész fák a közelben, a teljes talaj, ilyesmi. Nem kicsit fehérebbek, egybefüggő fehér foltot képzelj el.

Mindenkinek köszönöm a tippeket, árban kompletten nem szeretnék 40-50e Ft-nál többet költeni, szóval nézelődni fogok erősen, de könnyen lehet, hogy csak januárban fogok vásárolni, akkor úgy is látom mi marad karácsony után és talán az árak is csökkennek majd. :R

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#43847) asdf_ válasza WestBam (#43846) üzenetére


asdf_
veterán

Nincs valami magaslati hely a kornyeken, ahonnan 4-6-8 meter magasbol tudnal vilagitani meg fotozni? Az ugy tobbet mutatna, mint 3 meterrol telibeverni a melletted levo fakat.

(#43848) xXxian válasza WestBam (#43846) üzenetére


xXxian
senior tag

Szerintem itt nem a gépeddel van a baj, inkább a perspektívával. Naná, hogy kiég minden ami közel van, távolban meg setét lesz...

Nem tudnál megkérni valakit, hogy világítson, míg te mondjuk fotózol felülről? Teljesen felülnézetből, esetleg drónnal? Látszana a fénycsóva alakja, azonos beállítások mellett talán az intenzitása is. KImehetnél a pusztába, ahol nincsenek fák.

A képekre utólag rátehetnél egy léptéket, azzal meg lehetne látni a bevilágított távolságot.

(megelőztek, domb is ok lehet :))

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#43849) jjeahh válasza WestBam (#43846) üzenetére


jjeahh
nagyúr

Ha a kitobit is beleszámoljuk, az pont az alsó határ, amennyiért már lehet tisztességes gépet venni :K . Anno én is 25k-s géppel kezdtem, amire adaptereztem egy régi orosz 3k-s obit, sőt, az utódja sem került többe 35k-nál, ma meg már ennél is alacsonyabbak az áraik :D .
A dinamikához: azért a fujid nem áll a helyzet magaslatán dinamikában, egy nagyobb szenzoros cserélhető obis gép sokkal jobb ebben, bár jó kérdés, hogy elég-e...

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#43850) mutyuru válasza martillo (#43755) üzenetére


mutyuru
aktív tag

Nalam most 2,5 eves a gyerek es tapasztalatom alapjan csak tamogatom az elottem szolokat. Nalunk a gyerkoc rengeteget mozgott:

- tukrossel baromi nehez volt jo kepeket kesziteni rola
- AF nagyon jol jon es a belepo DSLR-be nincsen csak pl a Nikon 5xxx, ami ha teljesen kezdo vagy telorol eleg nagy valtas. Ha maradna a belepo szintu DSLR, akkor az obi kell AF-s legyen.
- Rengeteg cuccotok lesz es a DSLR-t vinni magaddal az objektivvel - allvanyrol nincsen szo - gyorsan leszoksz rola.

Helyedbe MILC-t vagy egy nagyon jo kompakt gepet vennek. Ha "csak" a csaladi albumba kellenek a kepek, akkor megfontolando egy jobb kameras telefon is - ugye a telefon mindig nalad van.

Udv,
M

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.