Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-09-10 11:07:49

LOGOUT.hu

Téma összefoglalónk újra és újra megújul, reméljük, elnyeri mindenki tetszését és segít a könnyebb tájékozódásban ! :) Az alábbiakban DSLR (digitális tükörreflexes) és MILC (tükör nélküli cserélhető objektíves) fényképezőgépek vásárlásában szeretnénk tanácsot adni, figyelembe véve az aktuális piaci trendeket, felhasználói szokásokat és technológiai újításokat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21301) leeilus


leeilus
újonc

Sajnos kezdőként még nem tudom mi számít nagylátónak. Leírnád, hogy melyik obik nagylátók :)?

(#21302) leeilus válasza Stauffenberg (#21299) üzenetére


leeilus
újonc

Köszönöm a javaslatot!!
Szóval akkor most 35öst vagy 50est kell vennem:D ? Sajna még sok minden nem tiszta, amit írtok, de próbálom megtanulni ezeket :)

(#21303) HollyBoni válasza csmat (#21296) üzenetére


HollyBoni
veterán

FZ150-re ne is gondolj. Az enyémet eladtam olyan hamar ahogy csak tudtam. Az 5000 forintos kompaktomnak ugyanolyan képe volt. Akármilyen nagyobb szenzoros gép megváltás ahhoz a géphez képest.

(#21304) Tin_Shield válasza leeilus (#21301) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Kb 45-55 fok közötti látószög számít normál látószögnek, ez van a legközelebb az emberi szem látószögéhez/perspektívájához. Ami ettől nagyobb látószöget eredményez (rövidebb gyújtótávolság) az számít nagylátószögnek, a kisebb látószög (hosszabb gyújtótávolság) pedig teleobjektívnek.
A hosszú filmes időszak alatt a legtöbb gép kisfilmes méretű volt, ennek gyújtótávolságai rögzültek a köztudatban, ezért még ma is sokan erre számolják a különböző szenzorméretekhez tartozó objektívek tényleges gyutáv értékeit. Úgy szoktak hivatkozni az átszámolt értékre mint ekvivalens (ekv) gyújtótávolságra.
Én spec. fölösleges dolognak tartom az átszámolgatást, több értelme lenne a látószögekben gondolkozni, mint ekv. gyutávozni, de hát fotósok jelentős része roppant konzervatív, így marad ez a fajta számolgatás...

Az APS-C szenzorhoz tartozó értékek. Zárójelben az ekvivalens (kisfilmes/fullframe) értékek.
14 (20)mm alatt ultranagylátó, van még halszem is, de ezt most hagyjuk
14-30 (20-45)mm nagylátó
30-35 (45-55)mm normál
35-85 (55-135)mm enyhe tele, ezen belül kiemelt az 55-85 (85-135) közötti un. porté tartomány
85 (135)mm fölött teleobjektív, ezt is lehetne még tovább bontani.
Mint látható a gyutáv szorzó ~1,5.
Szóval a 18-55 ekv. ~27-80-nak felel meg, az 55-200 pedig ekv. ~80-300-nak.

A duplakit jó választás, egyenlőre ne agyalj semmin. Vedd meg, használd minél többet, és majd kiderül hogy hol (nomál, nagylátó, portré, komolyabb tele stb) kell bővítened, esetleg cserélned.

[ Szerkesztve ]

(#21305) sajtc5


sajtc5
csendes tag

Sziasztok!
A tesóm meg volt őrülve jó pár éve (kb.
9), hogy ő fotózni fog és vett egy Nikon
D70s-t. A nagy fellángolás hamar alább
hagyott és a gép azóta kihasználatlan. Én most éppen
vásárláson töröm a fejem. Oly xz-2, vagy Pana Lx7
között vacilálok. Viszont hozzám vágta a tesóm a
Nikont, h neki már nem kell. Kattogtatok is vel pár hete,
de a képminőséggel nem vagyok megelégedve. Egy nem
túl fényerős Sigma 28-200mm 3.8-5.6 obi van hozzá,
lehet h nem a legjobb minőségü. Verőfényes
napsütésben sem túl éles a rajzolata. Leginkább tájképet
és a családot fotózom, de szeretnék szép képeket
viszontlátni.
Ezek az előzmények, a kérdéseim a következők. Oly
xz-2t vagy pana lx7et ajánlanátok inkább? Valamint az
is megfordult a fejemben, h venni kéne egy jobb obit a
Nikonra. Hozná azt a képminőséget a maga 10 évével és
6mp-ével, mint ezek a mostani kis kompaktok, vagy
hagyjam a csudába? Csak sajnálom, mert szinte még
"új", olyan keveset volt használva.
Előre is köszönöm a válaszokat!

(#21306) #22145024 válasza sajtc5 (#21305) üzenetére


#22145024
törölt tag

próbálj meg hozzá lencsét kérni valamelyik ismerősödtől, abban az árkategóriában, amit megengedhetsz magadnaka későbbiekben. Ha 1-2 nap próbálgatás után is az a véleményed, hogy gagyi a gép, akkor inkább vegyél vmi újabbat, de most simán lehet, hogy annak a 28-200-nak a képével nem vagy kibékülve. (szerintem elég kukás obi)

(#21307) lakkusjj válasza sajtc5 (#21305) üzenetére


lakkusjj
aktív tag

Ott a Sigma objektív a baj. Nekem D70-em van, igaz legtöbbet fix obival használom, de nagyon szép képeket lehet vele készíteni. Inkább vegyél egy jó obit a Nikonhoz.

(#21308) Colonel993 válasza sajtc5 (#21305) üzenetére


Colonel993
senior tag

Ember...

Vegyél egy normális üveget és megváltod a világoD :)
APS-C -nél lejjebb ne add.
6Megapixel meg már egy poszter méretű printre is bőven elegendő.
Általában soha nem a gépvázon meg a megapixel (képméret) számon múlik a kép milyensége, sokkal inkább a fotóson és az objektíven.
Nem is tudod milyen szerencsés vagy, hogy volt lehetőséged Ukfukmuk kapni ingyen DSLR-t és kipróbálni, hogy milyen is ez, plusz az egyik két "óriás" márka közül :) azokból is egy nem épp a legtucatabb belépőszintű darab.
(tanácsos elmenni MediaMarkt-ba és megtaperászni és kattintgatni párat a mostani nemzedékkel... hamar rájössz mi is van nálad :) )

[ Szerkesztve ]

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#21309) A Zéé válasza sajtc5 (#21305) üzenetére


A Zéé
addikt

ha nem riaszt el a d70s mérete, akkor egy próbát lehet, hogy megér.
Egy 18-55 VR-t 15-18k-ért, egy 18-105-öt 40-43k-ért bármikor találsz használt piacról, és ugyanannyiért el is tudod adni, ha mégse jön be a dolog. Képminőségben mindkettő jobb lesz szerintem mint az a régi Sigma. A nagylátó részéről meg nem is beszélve. Gyenge fénye szituban nem lennél előrébb, de talán rosszabb se lenne a dolog.

Just a simple Lineman...

(#21310) Colonel993 válasza A Zéé (#21309) üzenetére


Colonel993
senior tag

+ 1 :K

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#21311) Vyndree válasza csmat (#21294) üzenetére


Vyndree
őstag

Az FZ38 és az FZ150 között van még néhány lépcső:
FZ50
FZ62
FZ72

(#21312) Stauffenberg válasza leeilus (#21302) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Próbálom elég röviden összefoglalni, hogy melyik látószög mire jó:

Ekvivalens 50mm - Ezt adná a 1,5x-es szorzóval a 35mm-es Nikon objektív. Régen ez volt a legelterjedtebb általános objektív szinte minden filmes analóg gépen, ilyeneket építettek be alapból és a cserélhető objektívesekhez is ezt adták. Nagyjából akkora képszöget ad, mint az emberi látásnál az élesen látott terület (persze ez biológiafüggő, mindenki szeme eltér, ezért csak nagyon megközelítő megállapítás). Én alapvetően ezt javasolnám, de előbb persze tapasztald ki magadnak, hogy mit fotózol szívesen.

Ekvivalens 75mm - Ezt adná a Nikkor 50mm f/1.8 objektív, ennek a gyújtótávolságnak nincs hagyománya, félúton van az általános képszög és a portré objektívek képszöge között. Főként portrézáshoz meg tárgyfotóhoz használják a szűkebb pénztárcájú amatőrök, mert egy 50mm-es objektív szinte minden rendszeren a legolcsóbb. De portréra inkább egy 85-90mm-es üveg alkalmasabb vagy akár ezeknél szűkebb (100mm és felette).

Persze a fotózott téma határozza meg, hogy melyikhez mi a jó és az imént leírtak csak nagyon laza kivonatai annak, hogy mit mire érdemes használni. Nekem a kedvencem egyébként az ekv. 35mm amit "sajtófotó gyújtótávolságnak" is hívnak, ez a fotóriporterek egyik legkedveltebbje. Ha végignézel a World Press Photo győzteseken, rendre ezzel találkozol leginkább. Széles látószög ugyan, de nagyon univerzálisan használható. Én egyetlen ilyen objektívvel körbe tudnám utazni a világot, semmi más nem kéne. Sajnos APS-C DSLR gépekre egyáltalán nem is létezik (23mm-ből lehetne amúgy kihozni).

Én azt javaslom fotózgass most az alap kit objektívvel (18-55mm), figyeld az értékeket amiket leginkább használsz meglátod mire lesz majd szükséged fixben. Esetleg nem rossz ötlet összeverődni tapasztaltabb fotósokkal, megnézni az ő felszerelésüket is. :)

[ Szerkesztve ]

(#21313) Mr.Csizmás válasza sajtc5 (#21305) üzenetére


Mr.Csizmás
Topikgazda

az a 28-200 eléggé prüszkölést kiváltó.

javaslom add el, és 18-105-öt vegyél, abból nullszaldóval ki tudsz szállni, ha nem jön be.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#21314) schawo válasza Tin_Shield (#21304) üzenetére


schawo
titán

Ezen vitáznék veled, hiszen a valódi normál objektívnél – definíció szerint – a képátló megegyezik a gyújtótávolsággal, vagyis 43 mm, és tágabban értelmezve ennek a környéke. Eszerint a normál látószög ekv. 35 és 50, esetleg 55mm között van.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#21315) sajtc5


sajtc5
csendes tag

Köszi a sok választ! Akkor el is dőlt. Objektívet fogok venni és nem kompaktot! :) Így viszont van még pár kérdésem. Érdemes újat venni, vagy keressek használtat? Egyik cimborám egy ilyet javasolt, Tamron Nikon 17-50/F2.8 A tájkép, portré, város fotózáshoz ez alkalmas lehet? Vagy van vmi favorit kb 100k-ig?

(#21316) Byk01 válasza Stauffenberg (#21312) üzenetére


Byk01
senior tag

Már másodszor látom, hogy az ekv. 35 nem létezik az APS-C gépekre, amit azután, hogy a 35-öst ekv. 50-esnek soroltad (holott 52,5) nem értek, mivel létezik 24mm-es objektív, ami ekv. 36 mm. Vagy Canonon a 20 mm ad ekv. 32 mm-t, ha a 24-es ekv. 38,4-e sok lenne.

Szóval azt állítani, hogy nincs, kicsit túlzásnak érzem. És azt most hagyjuk, hogy rossz a képminőség, vagy drága, mert a kijelentés kategorikus volt, hogy "Sajnos APS-C DSLR gépekre egyáltalán nem is létezik"

(#21315) sajtc5 Ebben a tartományban ez a favorit, leginkább a VC nélküli verzió. Használtan egy időben 65 ezer környékén volt fellelhető, de mostanában mindenki ragaszkodik a sajátjához.

[ Szerkesztve ]

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#21317) A Zéé válasza sajtc5 (#21315) üzenetére


A Zéé
addikt

érdemes használtat, mert az obik hosszabb távra vannak tervezve, mint a vázak, a Tami 17-50/2.8 javasolt obi, fényerős is, képe is jó, sokaknak van itt a fórumon, de abból nem nagyon lesz használt, vagy csak szerencsével. Tesztelgetni mindenképp kell egy kicsit, akár az újat is, mert hajlamos fókusz hibára, de ha jót találsz, akkor akkor szerintem szeretni fogod :)
Ha szánsz rá annyit, akkor a stabi nélkülit keresd, az jobb képminőségre. De ezzel a kérdéssel inkább térj át az objektíves topicba :)

Just a simple Lineman...

(#21318) Stauffenberg válasza Byk01 (#21316) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Valóban rossz volt a megfogalmazás, jogos a kifogásod. Pontosítva önmagam: Feltehetsz FF-re tervezett jó drága 24mm-es fixeket, de az összes DSLR gyártó nagy ívben tojik rá, hogy direkt APS-C-re tervezzen ekv. 35mm-es objektíveket.

"a 35-öst ekv. 50-esnek soroltad (holott 52,5)"

Ez már csak valamilyen szinten oktalan kötekedés. Gondolom te sosem mondtad egy 16,4 megapixeles szenzorra az egyszerűség kedvéért, hogy 16 megapixeles. Meg talán egy 491 grammos gépvázra sem mondtad soha, hogy fél kilós. Meg talán a 198 centiméteres stúdióállványt sem mondod sosem 2 méteresnek, hanem mindig pontosan megfogalmazod, hogy 198 centiméteres. Nem két méter, az 198 centiméter.

Persze értjük, egymás mellé téve a valódi 50 mm-es meg 52,5 mm-es objektívvel készült fotókat meg lehet mondani a különbséget a minimális eltérésből, így jobb ha ezentúl mindenki ekv. 52,5 mm-nek mondja.

(#21319) Byk01 válasza Stauffenberg (#21318) üzenetére


Byk01
senior tag

Nem volt bajom azzal soha, hogy a 35 mm-est ekv. 50-esnek tartják. Ahhoz képest volt furcsa, hogy az egyik oldalon a 2,5 mm eltérés belefér (50 vs 52,5), a másik oldalon az 1 már nem (35 vs 36).

De lehet, hogy csak sietve olvastad, amit írtam, vagy csak nekem volt egyértelmű a megfogalmazásból, hogy azért nem értem az állításod, mert az ekv. 50-nél belefért az eltérés, akkor az ekv. 35-nél miért nem.

Az tény, hogy egy jó és olcsó (mondjuk a Nikonnál a 35/1.8 és az 50/1.8 árkategóriájában) 24 mm-est el tudnék képzelni.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#21320) Colonel993 válasza Stauffenberg (#21318) üzenetére


Colonel993
senior tag

Mitől rosszabb ha FF-re tervezett obit pakolunk APS-C -re mint ha direkt APS-C -re tervezettet kapna? :F

Őszintén szólva itt is tök8 az a pár mm gyútáv, pláne ilyen gyútávokon.

Nekem pl a Helios 44M-4 -el közel megvan a 85mm-es portrétáv... és nagyon szeretem is...
Most ha volna olyan obim ami kroppal PONT 80 vagy 85mm lenne csak annyit eredményezne, hogy fél lépéssel előrébb kelljen menni (meg talán 2-3 centivel több háttért húz be bookeh-nak :) )

szerk.: az ilyen milliméterről milliméterre való heccölés inkább az extrém látószögeknél szemelőt tartandó dolog.

[ Szerkesztve ]

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#21321) p_adam válasza Colonel993 (#21320) üzenetére


p_adam
addikt

Az újabb nagy megapixeles gépeknél már számíthat, a nem túl drága "átlag" FF-es objektívek nem olyan élesek APS-C szenzoron, pont azért, mert nem arra tervezték őket.
A kisebb szenzoros obik esetében meg nagyobb a vignettálás (ami valakinek jó valakinek rossz) stb.

A legtöbb 50mm-es objektív valós gyújtótávja szintén eltér pár mm-t erre v. arra.

[ Szerkesztve ]

(#21322) Stauffenberg válasza Byk01 (#21319) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Én nem tudom, hogyan sikerült kiolvasnod ebből, hogy nálam az 1-2 mm eltérés az ekv. 35mm-től probléma. Azért írtam a 23mm-t mert ez van a legközelebb az ekv. 35mm-hez és például a Fujifilm is ezért csinált az X-rendszerre egy XF 23mm f/1.4-et.

Nem azért írtam a 23mm-t mert a full frame 24mm már nem jó. Csak szerencsétlen volt a megfogalmazásom, arra akartam rávilágítani, hogy a DSLR gyártók egyike sem foglalkozik azzal, hogy direkt APS-C-re tervezzenek ekv. 35mm objektívet. Gyakorlatilag az van, hogy a DSLR gyártók még ha direkt APS-C-re is adnak ki üveget (tehát FF képkör nuku), akkor sem ekvivalens gyújtótávolságokban gondolkoznak, hanem a tradicionális FF gyújtótávokat csomagolják újra kisebb képkörrel.

MILC-re ezzel szemben több ekv. 35mm körüli is van:

Fujifilm XF 23mm f/1.4 R
Olympus M.Zuiko 17mm f/1.8 (és f/2.8)
Canon EF-M 22mm f/2

Sokkal jobban szeretem a MILC gyártókat, hogy ekvivalens gyújtótávolságokban gondolkoznak. Fujifilmre például nincs egy darab 50mm objektív sem, van helyette 56mm, ami már ugye jóval inkább klasszikus portré, mint az ekv. 75mm.

(#21320) Colonel993: Természetesen nincs gond azzal ha FF üveget raksz APS-C-re, de ilyet ugye nem is mondtam. Egyébként ezek a kis olcsó fixek is sokszor kirajzolják az FF képkört (az 50mm f/1.8 biztosan, mert raktam már rá D800E-re is).

De nézzük csak a Nikont:

24mm f/2.8D - 150.000 Ft
24mm f/1.4G ED - 560.000 Ft

Előbbi szó-szó, igen öreg, 1986 óta van forgalomban, ráadásul problémát okozhat a fókuszmotor mizéria, belépő vázakkal nem lesz AF. Ha kiadnának hasonló fényerővel egy modern, optikailag is fejlett új verziót, akkor még beleférne a szódával elmegy kategóriába a nem túl acélos fényerő miatt (ennyi erővel egy fényerős zoomot is vehetsz, aztán becsavarod 24mm-re). A 24mm f/1.4 már sokkal jobb, csak nagyon jó kérdés, hogy a legdrágább APS-C váznál is 200 ronggyal drágább objektívet ki fogja megvenni. Egyébként a Canon esetében is hasonló a felállás, míg a Pentax eleve nem is számol az FF-el. Sony-nál van egy Zeiss 24mm f/2.0 potom 370 ezerért.

Az meg már csak szubjektív, hogy én egy objektívből nem csak a képkör középső részét kérem, hanem az egészet, mert ami a sarkokban történik az is érték. Jó példa erre a Samyang 85mm f/1.4, amit FF-en imádok és mindenki más is aki szereti az igazán hangulatos, természetes vignettálást. Ez APS-C esetén egyszerűen lemarad.

De ami az egészből a lényeg: Jogos volt az észrevétel a megfogalmazásom kapcsán, tényleg van megoldás az ekv. 35mm körüli gyújtótávolságra. Amit én kifogásolok, hogy a gyártók többsége viszont tojik rá, hogy direkt APS-C-re is adjon ki ilyet.

(#21323) A Zéé válasza Stauffenberg (#21322) üzenetére


A Zéé
addikt

"a DSLR gyártók egyike sem foglalkozik azzal, hogy direkt APS-C-re tervezzenek ekv. 35mm objektívet"

Úgy általában nem igazán divat apsc-re fixeket tervezni. Nikonnál is van egy halszem, a 35/1.8, meg a 40-es és a 85-ös macro, ami kimondottan DX fix (pedig egy ekv 90-100 közti 1.8-as DX obit igencsak tudnék díjazni). Canonra is talán az összes fix EF foglalatos, Pentaxot meg nem tudom, de ott is gondolom a régi filmes obik felépítését adaptálták digitálisra.

Just a simple Lineman...

(#21324) Stauffenberg válasza A Zéé (#21323) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nagyjából így van. A Pentax meg csak APS-C-vel van elfoglalva, mégis a legtöbb fix a régi analóg üvegek adaptációja.

A MILC rendszerek készítőinek legalább leesett a tantusz, hogy érdemes volna ekvivalens gyújtótávolságokban gondolkozni. Még a Canon is felismerte ezt és az EOS M rendszer indításával kidobott egy ekv. 35mm körüli fényerős fixet (ráadásul egész jó minőségű, 60 ezerért vihető, MILC szinten ár-érték bajnok objektív a 22mm f/2 STM, nagy kár, hogy maga a rendszer le van kakkantva a Canon részéről).

(#21325) m3ss válasza Stauffenberg (#21324) üzenetére


m3ss
veterán

most latom van vagy 15 ef-m objektiv :DD mondjuk canon tenyleg nem sok van...
sot lesz tampon 18-200 ef-m is, ez kell biztos a japan csajsziknak :DDD

de ezeken a samyang/rokinon nagylatokon elgondolkodtam. 8mm halszem meg 12mm is erdekes lehet. mintha valahol lattam volna 10mm-t is...de lehet az ef-s volt.
de stabis 11-22 ef-m-et is dicserik, csak nem nagyon talalni itthon...bar ef samyang/rokinont se, ef-m-et plane nem. plusz ha nem lesz eosm3, nem biztos hogy szeretnek 11-22-ot ujan venni, ki tudja mennyit fog erni kesobb...
vagy veszek 5d-re egy 14mm f2.8-at. csak az meg szinten nem lesz jo viz alatti tokban mert "vignettalni" fog. gondolom 17-40 is hasonloan problemas lenne. vagy leflexelem a napellenzot vmelyik ff nagylatorol es jo lesz viz alatti tokban is :DD

ahh, nincs jo megoldas :N pedig komoly igenyeim nincsenek, legyen ekv 14-17mm kornyeken, f8-on ne legyen takony kepe, es belemenjen vmi viz alatti tokba...

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#21326) Stauffenberg válasza m3ss (#21325) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A Fujifilm X topikban már jól megvitattuk, hogy mindenkinek kell egy Samyang 12mm f/2 NCS CS. :D Gondolom az EF-M verzió éppen csak annyiban tér el, hogy beállították az EOS M bázistávolságához.

(#21327) m3ss válasza Stauffenberg (#21326) üzenetére


m3ss
veterán

hmm jo kepe van. rendelt is ilyet vki? (teenyleg, mintha pite is mondta volna) honnan?
bar en speciel 10mm f4-re "becserelnem" a 12mm f2-ot :DDD
errol lecsavarhato a napellenzo/vedomuanyag legalabb ha jol latom...

az a baj, hogy 60-70-nel tobbet nem hiszem hogy adnek erte, mert 11-22mm 90e netto ujan. +1mm, stabi, zoom, af. csillagokat nem nagyon fotozok, szoval fenyero nem szamit (annyira)...

tokeletes valojaban 12-24 sigma lenne ff-re, latoszogben nekem legalabbis...kepminosege nem tudom mennyire jo. meg persze napellenzo problema ott is lenne. erre meg alszok parat :)

[ Szerkesztve ]

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#21328) ANDROID???


ANDROID???
addikt

2 gépet nézegetek, nem tudok dönteni 135ig megyek árban max, de ha találnék használtan patika állapotút lehet arra is beneveznék. Nem tudom a használtak esetén miket kell figyelni, és hogy az expo számot honnan tudhatom kicsalni a gépből.
Canon 600d vs nikon d3200?

(#21329) Byk01 válasza Stauffenberg (#21322) üzenetére


Byk01
senior tag

Az általad is szerencsétlennek ítélt megfogalmazásodból olvastam ki, de hagyjuk a témát. Rossz alapokról indultunk, a lényegben meg már tisztáztuk, hogy egyetértünk.

Az 50/1.8 G persze, hogy kirajzolja a teljes képkört, mert az nem DX obi.

A gyártók hozzáállása meg az lehet, hogy ezzel egy kicsit a full frame felé próbálják terelni az embereket. Könnyebb úgy váltani, ha azt látod, hogy a meglévő üvegeid jó része használható lesz a váltás után is. Nem vagyok otthon a klasszikus gyújtótávolságokban, de az 58 mm nekem nem tűnik annak (lehet, tévedek), a Nikon mégis kiadott (igaz, horror áron) egy 58/ 1.4-et FX-re, ami DX-re téve 87 mm-t ad.
Ezzel a szemlélettel csak az a baj, hogy a klasszikus nagylátó (ekv. 20/24/28) fixek nem lesznek meg APS-C-re.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#21330) schawo válasza m3ss (#21327) üzenetére


schawo
titán

11-22mm 90e netto ujan. +1mm, stabi, zoom, af. csillagokat nem nagyon fotozok, szoval fenyero nem szamit (annyira)...

Nem csodálkoznék, ha kiderülne, hogy az 1 mm ellenére kábé egyforma látószögük van (zoomokra jellemző).
A +2 fé fényerő pedig felér egy stabival (rövidebb záridő), de amúgy a stabi egy lényegtelen elem egy UWA üvegnél. Az af az esetek 95%-ában szintén fölösleges csicsa, mivel a objektív f/2-n 4m-től, jó fényben f/4-ig rekeszelve 2m-től hiperfokális. A képminőség meg garantáltan köröket ver a 11-22-re.

(#21329) Byk01
A 85mm a normál portré gyútáv. Oda készült az 58/1,4. De ez mindössze egyetlen darab.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#21331) Byk01 válasza schawo (#21330) üzenetére


Byk01
senior tag

Csak az a kérdés, hogy ha porténak készült az 58-as, akkor miért FX?

A fontosabb meg az, mikor jön ki harmad árnál olcsóbban 1.8-as fényerővel :)

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#21332) A Zéé válasza Byk01 (#21331) üzenetére


A Zéé
addikt

az 58mm Nikonéknál afféle tradíció még az ősidőkből 58/1.4 58/1.2, annak a folytatása az af-s 58/1.4.

Just a simple Lineman...

(#21333) Tin_Shield válasza schawo (#21314) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Tulajdonképpen igazad van. A 35mm gyutáv határeset, a klasszikus értelmezés szerint még enyhe nagylátó, de az alkalmazás szempontjából inkább normál. Én pl az (ekv) 50 körüli gyutávot nem igazán szeretem, nem is tudom jól használni, (ekv)35-öt annál inkább, a képeim többsége ezzel készül.

(#21334) p_adam válasza Byk01 (#21331) üzenetére


p_adam
addikt

A Canon és Nikon esetében leginkább sosem, előbb utóbb mindenkit a FF felé tolnak, ha már elegendően sok fix objektívet összegyűjtöttek.
A profit nagyobb része az objektíveken van, nem a vázakon.

Ugyanígy a profi főleg fix teleobjektívekből se lesznek kisebb könnyebb olcsóbb APS-C variánsok, annak ellenére hogy rengetegen használnak ilyeneket APS-C vázon - de jó eséllyel van FF vázuk is.

(Egyébként Canon-on az 1.6x crop már egyébként is nagyon közel van ehhez)

[ Szerkesztve ]

(#21335) schawo válasza Tin_Shield (#21333) üzenetére


schawo
titán

Igen, a 35mm a határeset. A nagylátó megy 35mm-ig, és a normál indul 35mm-től, tehát akár mindkét kategóriába is bevehetjük :)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#21336) ANDROID??? válasza ANDROID??? (#21328) üzenetére


ANDROID???
addikt

Valaki???

[ Szerkesztve ]

(#21337) Stauffenberg válasza ANDROID??? (#21336) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Túl kevés az információ. Ebből nehéz megmondani, hogy melyik lenne jobb neked. Leginkább nem a váz felől érdemes közelíteni, hanem azt lenne érdemes megnézni, hogy milyen objektívekre lesz szükséged a jövőben és ezeknek milyen az elérhetősége az adott rendszeren.

Ha a videózás nem fontos, akkor egy Pentax K-500 vázat is bevennék a versenybe, már csak a jóval értelmesebb kezelőszervek és az előbbi kettő sötét lyukaihoz képest nagy és fényes kereső miatt.

(#21338) ANDROID??? válasza Stauffenberg (#21337) üzenetére


ANDROID???
addikt

Az alap obi egyenlőre elég, főleg közeli fotókat fogok készíteni beltérben, családi fotózás stb.... Később lehet érdekes lesz egy 55-200-as obi... (ha kimegyek a természetbe :))
Pentax, ezzel feldobtad a labdát..
"az előbbi kettő sötét lyukaihoz képest nagy és fényes kereső miatt." ???

(#21339) ANDROID???


ANDROID???
addikt

A Canonhoz nem olcsóbbak a hozzávalók?

(#21340) Vyndree


Vyndree
őstag

Találtam egy Sony Alpha a3000-es gép Nex-5R 18-55mm OSS obijával, 5 és 8 hónaposan garival megér 50k-t?

(#21341) rbalint88 válasza Vyndree (#21340) üzenetére


rbalint88
addikt

bár a szar két forintért is szar marad, de annyit talán megérhet. a képminőséggel és az obival nincs gond, de használni nem tudom milyen lehet azzal a kijelzővel és keresővel...

(#21342) schawo válasza Vyndree (#21340) üzenetére


schawo
titán

50-et? Simán.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#21343) rbalint88 válasza schawo (#21342) üzenetére


rbalint88
addikt

80 újonnan, boltban, nem? az nettó 63. végül is az obi 25-ért bármikor eladható kb, 25-öt meg megér a váz, ha az ember el tudja fogadni a vele járó kompromisszumokat.

(#21344) Tin_Shield válasza ANDROID??? (#21338) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Ha van lehetőséged menj el egy olyan fotós szaküzletbe (ne MM-be!) ahol minden márkát forgalmaznak. Próbálgasd mennyire állnak kézre, hogy tetszik a fogásuk, a felépítésük, nézd meg milyen képet mutatnak a keresők, mennyire átláthatók a menürendszerek stb. Arra célra amit írtál bármelyik tükörreflexes tökéletesen megfelel, nyugodtan választhatod azt amelyik a legjobban tetszik. Vagy amelyik a legolcsóbb. Vagy amelyik a leghosszabb garanciát kínálja. Vagy amelyiket bármilyen más szempont alapján jobbnak találsz mint a többit.

(#21339)
Ha kitobjektívet és esetleg egy teleobjektívet tervezel akkor nagyjából mindegy, hogy mennyibe kerülnek a kiegészítők :)
Az tény, hogy a Canonhoz több minden létezik, ezért vannak olyan spec. felhasználási területek, ahová az a legjobb választás. A kiegészítők újonnan nem olcsók a Canonhoz sem, de a használt piac élénkebb és nagyobb. Az olcsó Canon kiegészítő legenda alapvetően a tejfölöspohárból fröccsöntött 50 f1.8II miatt van (30e). A hasonló Pentax DA 50 f1.8 (45e) sem éppen tank, pont annyival drágább amennyivel jobb a felépítése.

[ Szerkesztve ]

(#21345) Vyndree válasza rbalint88 (#21341) üzenetére


Vyndree
őstag

Az kijelző felbontása megfelel egy 8 évvel ezelőtti kompakt gép keresőjének. Legalább nem csak a kijelző van, rendelkezik EVF-fel, aminek napsütésben lehet szerepe. Tudom, kicsi a kijelző felbontása. Ugyanakkora területen a negyede a képpontok száma a Nex-hez mérve (920,000 helyett 230,400) Lehet ezért kerül harmada annyiba, ezzel talán együtt lehet élni. A készült kép minősége viszont úgy tűnik, mint ha közel azonos lenne akár a NEX5-ösével is.

Szerintetek az Alpha 3000 vagy a Nex 5R kit obija a jobb? A két gép árban ugye a háromszorosa, ezáltal joggal feltételezem, hogy a NEX5-ösé a jobb, de lehet mégse?
Sony E 18-55mm F3.5-5.6 OSS vagy Sony FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS

(#21346) Tin_Shield válasza Vyndree (#21345) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Az EVF is borzasztó sajnos, a tíz évvel ezelőtti színvonalat hozza :( Max. arra elég, hogy sejteni lehet kábé mi kerül a képre. De kétségtelen tény, hogy legalább van...

A 18-55 teljesen rendben van, rajzra is, felépítésre is. A kis NEX-ekhez a villanyzúmos Sony E 16-50 palacsintát adja a Sony. A 28-70 az A7 kitobija.

(#21347) csmat válasza Vyndree (#21311) üzenetére


csmat
senior tag

:R

(#21348) bb0t


bb0t
senior tag

Edigitalban most 150 az E-PL5 dupla KIT-tel. Úgy gondolom megéri.

Talán azoknak való leginkább a hatalom, akik nem vágynak rá. Azoknak, akiket (...) a sors állít az élre, akik szükségből öltik fel a palástot, s aztán maguk is meglepődnek rajta, mennyire jól illik a vállukra.

(#21349) .: JuSzT :. válasza bb0t (#21348) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

A mintaboltban hónapok óta ennyi, és 2 helyett 3 év garit adnak, + 1 20.000 ft os hátizsákot

(#21350) erzol válasza bb0t (#21348) üzenetére


erzol
őstag

+ 1 éves prémium klubtagsági kártya; bővítsd a rendszered lehetőség, ami még maradt készleten.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.